Politie rolt kinderpornobende op m Zonnig geprijsd Jorritsma hield zich aan de regels bij verlenen subsidie Agenten nemen ramkrakers onder vuur M Joegoslaaf opgepakt in Bulgarije wegens executies Amsterdam Wereldwijd netwerk van pedofielen strak georganiseerd Zeven jaar voor man achter drugssmokkel door Hennies Hoge Raad laat zaak Mink K. overdoen Paraguay levert ontvoerder van Heineken uit 12? #9 111 HE ,|k9a t i voor HU Edah!' LPF tikt ministers op de vingers over recherche jp Strompelend studentenprotest Claus nog paar dagen in ziekenhuis Kerken geven 450 euro aan armen XTC-handel opgerold Graf ega burgemeester geschonden Politie vindt groot aantal wapens woensdag 3 juli 2002 van onze redactie binnenland HOOFDDORP - De politie heeft gisterochtend vroeg op een industrieterrein in Hoofd dorp-Noord meerdere schoten gelost op ramkrakers, die pro beerden met een auto op een agent in te rijden. De politie heeft twee aanhoudingen ver richt, aldus een woordvoerder. Rond kwart over vier probeer de de groep met een vracht wagen met aanhanger een computerhandel aan de Noordmeerstraat in Hoofd dorp te beroven. De politie be trapte hen op heterdaad. Een van de politieauto's kwam in botsing met een wagen van de ramkrakers. Daarbij raak ten twee politieagenten licht gewond. Een 27-jarige man uit Purmerend is bij het verlaten van het computerbedrijf gear resteerd. Later is een tweede verdachte aangehouden. Zijn identiteit is nog onbekend. Een derde verdachte wist te ontko men. Het industrieterrein rond de Noordmeerstraat was uren lang afgesloten. Tientallen agenten, die hulp kregen van de marechaussee, werden inge zet voor de zoekactie naar de ramkrakers. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politie heeft gisteren bij een wereldwijde ac tie in onder meer Nederland, België, Duitsland, Spanje, Ca- ALMELO - De rechtbank in Al melo heeft een 50-jarige man uit Hengelo veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Hij zou onder meer de man en vrouw die bekend werden als de 'Hennies', als koerier hebben ingezet voor het smokkelen van heroïne van Turkije naar Nederland. Het echtpaar Hennie Idzes en Hennie van Doeselaar en hun buurvrouw, werden in maart 1998 in Turkije opgepakt met vijftien kilo heroïne in hun ba gage. Het paar werd na een sle pende rechtszaak veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. De twee zaten eenderde van hun straf uit en mochten vervolgens naar Nederland. Het echtpaar heeft altijd be weerd van niets geweten te heb ben. Volgens hen waren de tas sen op het vliegveld verwisseld De Hengeloër is volgens justitie een 'grote jongen' Hij werd vo rig jaar in Roemenië aangehou den en aan Nederland uitgele verd. Zijn bende zou tientallen kilo's heroïne hebben gesmok keld. Erwas acht jaar tegen hem geëist. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Het strafproces tegen de Amsterdamse crimi neel Mink K. moet over. Dat heeft het hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, gisteren bekend gemaakt. De uitspraak is een overwinning voor het Openbaar Ministerie, dat vorig jaar door het gerechtshof in Amsterdam niet-ontvankeJijk werd ver klaard in de strafzaak. De zaak kwam in september 1999 aan het rollen. Justitie ver volgde Mink K. voor zijn be trokkenheid bij de vondst van een grote partij wapens in een flat in Amsterdam. Het ge rechtshof in Amsterdam veroor deelde hem niet, omdat justitie tegen de afspraken in informa tie zou hebben prijsgegeven over de rol van K. als informant van de politie. Het hof verklaar de het OM niet-ontvankelijk. D at geb eurde in een uniek arrest dat deels geheim was, vanwege de gevoelige materie. Justitie tekende daartegen pro test aan bij de Hoge Raad, dat het OM gisteren in het gelijk stelde. Hoogleraar strafrecht Simon Stolwijk, verbonden aan de Universiteit van Amsterdam tekent aan dat het zelden voor komt dat justitie niet-ontvan- kelijkwordtverklaard. „Datdie uitspraak weer wordt herroe pen is echt uniek. De zaak speelt al lang, beide partijen hebben hoog ingezet en dat krijgt nu een boeiend vervolg." Het OM krijgt volgens Stolwijk een sterke positie bij het nieuwe proces, omdat de advocaten van Mink K. de argumentatie waar mee het OM van de zaak was af gehaald niet nogmaals mogen aanvoeren. De advocaten moe ten op zoek naar nieuwe argu menten voor de verdediging. In de eerdere strafzaak gaf het OM tegen de afspraken in infor matie over Mink K. door aan de commissie-Kalsbeek, die des tijds voor de Tweede Kamer onderzoek deed naar opspo ringsmethoden, en aan de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Justitie maakte tijdens het proces nog een fout. Tijdens één van de besloten zittingen bleef per ongeluk een microf oon openstaan, waardoor journalis ten in een andere ruimte van de rechtbank konden meeluiste ren. GPD nada en de Verenigde Staten een kinderpomobende opgerold. Leden van de bende misbruik ten minderjarigen en verspreid den kinderporno via internet. Een woordvoerder van het lan delijk parket van het Openbaar Ministerie bevestigde gisteren dat ook in Nederland huiszoe king is gedaan. Dat gebeurde in een woning in Den Haag en een bedrijfspand in Gouda. Bij deze invallen zijn vólgens het OM geen aanhoudingen verricht. Wel werden computers en een door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De Algemene Re kenkamer heeft minister Jor- ritsma van Economische Zaken vrijgepleit van belangenver strengeling. Jorritsma heeft geen bemoeienis gehad met het verlenen van rijkssubsidies aan het bouwbedrijf waar haar echtgenoot werkt. „Van belangenverstrengeling was en is geen sprake," aldus de Algemene Rekenkamer gisteren in een rapport. Ook bij het be heer van haar aandelen in het bedrijf van haar man heeft zij volgens de regels gehandeld. Jorritsma reageerde opgetogen. „Ik had niet anders verwacht. Ik ben blij dat ditrapport zo helder is, want er was een sfeer rond mij ontstaan dieniet deugde." Het Algemeen Dagblad meldde grote hoeveelheid beeldmateri aal in beslag genomen. De zegsman maakte bekend dat eerder deze maand in deze zaak in Nederland wel iemand is aan gehouden. Dat gebeurde bij een huiszoeking in Hoek van Hol land. Die verdachte zit nog steeds in voorarrest. Twins De actie van gisteren is het sluit stuk van een onderzoek dat een jaar geleden begon na een initi atief van de Zweedse Criminele Inlichtingendienst. Het onder in mei dat het bedrijf Jorritsma Bouw in Bolsward geprofiteerd had van subsidies van Economi sche Zaken, terwijl Jorritsma daar minister was. Ook zouden de aandelen die zij in het bedrijf Gerlof Jorritsma Holding b.v. heeft niet onafhankelijk wor den beheerd. In het bestuur van de stichting die haar aandelen beheert heeft haar dochter zit ting. Minister Jorritsma vroeg na de publicatie en de daarop volgende politieke opschudding de Rekenkamer een onderzoek in te stellen. Die concludeert nu dat de minister op geen enkele manier bij de subsidieverlening aan het bedrijf was betrokken. Ook bij het beheer van de aan delen heeft zij zich gehouden aan de officiële regeling. De regels over wat wel en niet verenigbaar is met het ambt van minister en staatssecretaris zijn zoek kreeg de naam operatie Twins en stond onder leiding van een gespecialiseerde een heid van de Britse politie. Twaalf landen werden bij het onderzoek betrokken. De regie van de operatie is in handen van Europol. De politie stuitte op een bende die kinderporno maakte en ver kocht en ook misbruik van kinderen organiseerde. Gister ochtend zijn gelijktijdig op tientallen plaatsen invallen ge daan. Het zwaartepunt ligt in Duitsland waar 31 van de vijftig niet erg duidelijk, vindt de Re kenkamer. Zij zal de formateur van het nieuwe kabinet voor stellen de regeling scherper te formuleren. Corrigeren Jorritsma is niet van plan het AD een proces aan te doen we gens smaad, of naar de Raad voor de Journalistiek te stap pen. „Ik heb daar lang over na gedacht, maar ik heb besloten het niet te doen. Ik zou het spor tief vinden als de krant uit zich zelf zou corrigeren; het ligt in dit geval zo duidelijk." De nu nog demissionaire WD- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ministers Korthals (Justitie) en De Vries (Binnenlandse Zaken) moeten onmiddellijk stoppen met de re organisatie van de recherche. „Uw tijd zit erop. Waar bemoeit u zich mee?", voegde LPF-Ka- merlid Eerdmans gisteren in het vragenuur de ministers toe. De Vries en Korthals kondigden vorige week aan dat zij voorlo pig doorgaan met voorbereidin gen voor de reorganisatie. In hun- plannen werken zij echter niet toe naar een landelijke re cherche naar voorbeeld van de Amerikaanse FBI, terwijl WD, CDA en LPF in hun formatiebe sprekingen juist hebben beslo- verdachten wonen. Inmiddels is volgens Europol een grote hoe veelheid apparatuur en goede ren in beslag genomen. Daaron der bevinden zich computers en laptops die beelden van kinder mishandeling bevatten. Ook zijn video's en cd's aangetroffen. Samenwerken Volgens hoofdinspecteur Len Hynds, hoofd van de Britse Na tionale Hi-Tech criminaliteits- eenheid, heeft operatie Twins een ingewikkelde, geavanceer de en hiërarchisch georgani- bewindsvrouw kondigde twee weken geleden aan dat zij de Tweede Kamer wilde verlaten als er 'iets leuks' langs zou ko men. Bij dat besluit speelden ook de aantijgingen dat zij Jor ritsma Bouw bevoordeeld zou hebben een rol. Die leidden er eerder toe dat zij geen voorzitter van de Tweede Kamer werd. Jorritsma verklaarde gisteren dat zij voorlopig nog in de Ka mer blijft. „Ik heb het een perio de niet zo leuk gehad.In die tij d heeft zij gezegd weg te willen. „Maar ik ga er nu van uit dat ik nog wel een tijd in de Kamer zit." GPD ten dat die er wel moet komen. „U moet zich niet bemoeien met zaken die het nieuwe kabinet wil regelen. U gaat door op de zelfde weg en wij willen niet dat u dat doet", sprak Eerdmans De Vries toe. Die reageerde geïrri teerd dat Korthals en hij nog ge woon minister zijn. „Maar we doen niets dat onze opvolgers met een probleem opzadelt." De Vries bezwoer de LPF dat de maatregelen die nu genomen worden nodig zijn, welke kant de reorganisatie van de recher che ook opgaat. Het gaat bij voorbeeld over internationale rechtshulp en de informatie voorziening. Bovendien zijn de maatregelen omkeerbaar. „Maakt u zich maar geen zor gen", zei De Vries. GPD/ANP seerde structuur van pedofielen op internet weten te ontrafelen. „De resultaten van vandaag la ten zien dat internationaal sa menwerken bij het opsporen van mensen die betrokken zijn bij misbruik van kinderen, suc cesvol is." Europol hoopt dat operatie Twins pedofielen afschrikt om via het internet te opereren. De organisatie zegt dat het bestrij den van kinderporno, samen met mensensmokkel, toppriori teit zal houden. ANP DEN HAAG - Paraguay mag één van de ontvoerders van Freddy Heineken en zijn chauf feur Ab Doderer uitleveren aan Nederland. Het hooggerechts hof in Asuncion heef t het beroep van de man tegen zijn uitleve ring afgewezen. Het ministerie van Justitie is 'via via' op de hoogte van de uit spraak van het hooggerechts hof. „Maar we hebben nog geen officiële bevestiging binnen", zei een woordvoerder van het ministerie gisteren. De ontvoerder heeft twaalf jaar cel gekregen voor de kidnap ping van de biermagnaat in 1983. Hij ontsnapte echter in 1985. ANP door Sander Kuypers AMSTERDAM - De politie in Bulgarije heeft in Sofia op ver zoek van het Openbaar Ministe rie in Amsterdam een 39-jarige Joegoslaaf opgepakt. Hij wordt verdacht van het plegen van twee liquidaties in de Neder landse hoofdstad in september en oktober 2000. Bronnen bevestigen dat het gaat om de liquidaties van de beken de Amsterdamse criminelen Sam Klepper en Jan Femer. Persofficier S. de Klerk wilde gisteren niet ingaan op de na men van de slachtoffers. De aanhouding is al op 20 juni verricht, maar het OM heeft de arrestatie nu pas bekendge maakt. Volgens de Bulgaarse autoriteiten bood de Joegoslaaf verzet bij zijn arrestatie, maar was hij niet gewapend toen hij werd opgepakt. De man moet in Nederland nog zeker een straf van 1004 dagen celstraf uitzit ten, die hij eerder kreeg opge legd door het gerechtshof in Amsterdam. Het parket in Amsterdam gaat er nog steeds van uit dat er waarschijnlijk een verband is tussen de moorden op de topcri minelen. De Klerk wil niet zeg- Advertentie gen welke aanwijzingen daar voor zijn en benadrukt nog eens dat zij de namen van de slacht offers niet bevestigt. Klepper werd in oktober 2000 in Buitenveldert op klaarlichte dag van achteren doodgescho ten tussen winkelend publiek. Ruim twee weken daarvoor was Femer op straat van dichtbij ge liquideerd door iemand op een motor. Het rechercheonderzoek naai de aangehouden Joegoslavische verdachte is volgens justitie be gin 2001 begonnen. Het strekte zich uit tot meerdere landen, ook buiten Europa. Aan de aanhouding gingen enkele maanden van intensieve samen werking vooraf tussen de Am sterdamse politie en de politie in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Het OM heeft via het ministerie van Justitie Bulgarije om uitle vering van de aangehouden Joe goslaaf gevraagd. Uit twee aanslagen in maart van dit jaar blijkt dat de rust in de Amsterdamse onderwereld nog steeds niet is weergekeerd. De Amsterdamse commissaris J. van Riessen constateerde in maart een verharding van het geweld in de onderwereld. „Soms gaat het om niet meer dan een kilo drugs." ANP Advertentie JU, /?imU |fggj flsosttar fles 500 ml 1J9 1 GRATIS Jpr Mah 1 GRATIS! Sawamia kip- of varkemissaté pak 160 gram 199 OP=OP Aanbiedingen zijn geldig t/m 7 juli 2002. Kom nu i-mode™ uitproberen en laat je verrassen door de mogelijkheden. Nu tijdens de Zonnesteekweken® van Primafoon de NEC'n21i iii in SEJ Mobiele telefoon voor i-mode Groot 256-kleurenscherm 16-toons luidspreker voor beltonen Ontvangen en versturen van e-mailberichten tot 1000 karakters Beltonen en kleuren koppelen aan nummers in telefoonboek i-rnodc is altijd oven e-mailen, nieuws lezen. files opvragen, beltonen downloaden, vakantiefoto's bekijken en neg veel meer? Kom langs bij Primafoon en ontdek het zeil! Studenten, met een blok aan het been, op weg naar de directeuren van hbo-instellingen en de HBO-Raad. UTRECHT - De Landelijke Studenten Vakbond (LS- Vb) wil afschaffing van het zogeheten bindend studie advies. Op grond van dit studieadvies kunnen univer siteiten en hogescholen studenten van een opleiding verwij deren als de studie onvoldoende opschiet. De LSVb heeft gisteren de directeuren van 54 hoge scholen en de overkoepelende HBO-raad een notitie aangeboden. De studenten noemen het studieadvies een ernstige beperking van de keuzevrijheid van de student. Het bindend studieadvies is naar de opvatting van de LSVb een blok aan het been. Met 'cementblokken' lie- foto Toussaint Kluiters/ANP pen ze gisteren naar de Jaarbeurs in Utrecht, waar de top van de hogescholen vergaderde. De consequenties voor de studenten die te weinig vor deringen maken, zijn groot. Zij verliezen naast demo gelijkheid verder te studeren, een jaar tijd en hun stu diefinanciering. ANP AMSTERDAM - Prins Claus lij dt vermoedelijk aan een infec tie van de luchtwegen. Dat moet nog nader worden vastge steld. De 7 5-jarige prins zal nog enkele dagen ter observatie in het AMC in Amsterdam moeten blijven. De prins werd maandag naar het Rode Kruisziekenhuis in Den Haag gebracht, omdat hij zich niet lekker voelde. Daar besloot men dat hij beter door zijn eigen artsen in Amsterdam kon worden onderzocht. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst voelt de prins zich al wat beter en heeft hij een goede nacht gehad. Zijn situatie is niet zorgwekkend. ANP UTRECHT - Plaatselijke kerken kennen jaarlijks gemiddeld 2813 euro aan giften toe aan mensen die acute problemen heb ben door hun slechte financiële situatie. Daarnaast verstrek ken ze 726 euro aan renteloze leningen. Gemiddeld komen die bedragen neer op 450 euro per hulpaanvraag. Dat blijkt uit een onderzoek van de kerkelijke werkgroep Ar me Kant van Nederland/EVA, Kerkinactie en de Universiteit van Utrecht. ANP DEN BOSCH - De politie heeft gisteren vijf mensen uit Oost- Brabant aangehouden op verdenking van grootschalige in ternationale handel in XTC. Onder hen is volgens de politie de hoofdverdachte, een 39-jarig'e man uit Eersel. Op zeventien plaatsen in het land heeft de politie huiszoeking verricht. Daarbij zijn drie vuurwapens, ruim 100.000 euro, een vals paspoort, administratie en apparatuur in beslag ge nomen. De politie is het onderzoek in februari 2001 begonnen. Dat leidde in november in het Duitse Lübeck tot de inbeslagname van een Nederlandse bestelbus met 1,6 miljoen XTC-pillen. Daarop zijn in Duitsland en Nederland zes arrestaties ver richt. Het verdere onderzoek bracht de Unit Synthetische Drugs van het Kernteam Zuid-Nederland bij de gisteren aan gehouden hoofdverdachte. ANP VENRAY - De politie stelt een onderzoek in naar het schenden van het graf van de vrouw van burgemeester J. Waals (CDA) van Venray. De burgemeester heeft daarvan aangifte gedaan, meldde de politie gisteren. In de nacht van zaterdag op zondag werd een houten kruis weggehaald van het graf. Het kruis werd een dag later gevon den bij het gemeentehuis, in het zicht van de werkkamer van de burgemeester. De politie zegt de zaak hoog op te nemen. ANP VENLO - De politie heeft gisteren een 3 9-jarige man uit Venlo aangehouden, die grote hoeveelheden wapens en munitie in huis had. Hij is in verzekering gesteld, aldus de politie. De politie vond in de woning van de man 22 vuurwapens, 25 steek- en slagwapens, twee stroomstoot wapens, kilo's patro nen en onderdelen waarmee patronen kunnen worden ge maakt (kruit, hulzen, slaghoedjes en een pers). Tijdens het verhoor gaf de man aan geobsedeerd te zijn door wapens. Volgens een woordvoerster van de politie heeft hij de wapens niet gebruikt voor criminele activiteiten en zijn er geen aanwijzingen dat hij de spullen verhandelde. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3