PZC Discobus rijdt in winter door Wandelen in de zeventiende eeuw MörTet|n-<telftwere Zeeuwse zusjes maakten barre reis Terneuzen moet fleuriger worden Axel wil visie op drugs voor herindeling nog eens duidelijk maken 12 Oostburg laat vervoer voor stappers achttien weekenden langer in bedrijf Veel activiteiten bij Straatfeesten Natuurgebied De Stropers wordt grondig aangepakt Geld voor Pax Christi Rozentuin BODYFASHION woensdag 3 juli 2002 door René van Stee OOSTBURG - De discobus in West Zeeuws-Vlaanderen rijdt dit jaar als proef tot 29 decem ber. Na de zomerperiode van 8 juli tot en met 25 augustus, waarin de discobus dagelijks 's nachts langs de discotheken en campings rijdt, kan de uitgaande jeugd in de weekein den van de bus gebruik maken. De plannen zijn afkomstig van de gemeente Oostburg, die veel waarde hecht aan veilig vervoer van jongeren tijdens stapavon den in een relatief verkeerson- veilig gebied als West-Zeeuws- Vlaanderen. Oostburg heeft een verzoek van leerlingen van het Zwincollege in samenwerking met vervoersmaatschappij Connexxion nader uitgewerkt. Het is de bedoeling dat de win- terbus gedurende achttien weekeinden op vrijdag- en za terdagnacht rijdt. Ook de route wordt anders dan in de zomer, met in- en uitstapplaatsen in de West-Zeeuws-Vlaamse dorpen. Over het precieze traject vindt nog overleg plaats met de eige naars van de diverse horecage legenheden en de jongeren die van de bus gebruik zullen ma ken. Ongeacht de afstand die de pas sagiers meerijden gaat een re tourtje vier euro kosten. De to tale kosten van het experiment zijn begroot op 44.000 euro, waarvan de gemeente Oostburg garant staat voor 22.500 euro. Na afloop van de proefperiode vindt een evaluatie plaats. Woordvoerder L. Polfliet van de gemeente Oostburg kon niets zeggen over een vervolg van de proef na december. ,,En dat vanwege het simpele feit dat hierover nog is niks af gesproken", verklaart Polfliet. „Normaal is de evaluatie van de zomerbus eind oktober, begin november. Daarna wordt beslo ten of hij de volgende zomer te rugkomt." Woordvoerder C. Sleddering van Connexxion bevestigt de woorden van Polfliet. Hij gaat ervanuit dat de evaluatie van zowel de inzet van de zomer- als winterdiscobus in december zal plaatsvinden. „Dan bekijken door Euqène Verstraeten AXEL - De Axelse gemeente raad gaat nog eens duidelijk formuleren wat het standpunt is van de huidige gemeente met betrekking tot het drugsbeleid. De gemeenteraad wil daarmee een signaal afgeven naar de toe komstige gemeenteraad in de straks te vormen gemeente Ter- neuzen. De discussie komt naar aanleiding van vragen door M. Murre (CDA) in de laatste raadsvergadering. „In Neder land zie j e een kentering met be trekking tot het softdrugsbe leid", signaleerde Murre. „Daarom is het misschien zinvol urn in een van de raadsvergade ringen die we nog hebben nog eens over het drugsbeleid te dis- door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Kloos- terzande wil bij de laatste Mo lenstraatfeesten onder de vlag van de gemeente Hontenisse eens flink uitpakken. De activi teiten voor jong en oud met veel muziek omlijsten de jaarlijkse kermis die het komende week einde op de agenda prijkt. Vrijdag 5 juli worden de festivi teiten om 22.30 uur geopend op het weiland van 't Laantje met een spectaculaire licht- en la sershow met geluids- en vuur werkeffecten. Na dit spektakel is er een optreden van dj Marvin uit Rotterdam, die vooral be kend is van zijn optredens in discotheek Nighttown in Rot terdam. Zaterdag en zondag kan het pu bliek vanaf 14.00 uur in de Cloosterstraat terecht voor een gevarieerd programma. De ker- misattracties voor de jeugd staan opgesteld nabij het Hof te Zandeplein. De kinderen kun nen zich verder vermaken met het springkussen of een plaatsje innemen op de kindervrijmarkt. Beide dagen geven onder meer de scouting en diverse hobbyis ten demonstraties. Plaatselijke verenigingen presenteren zich met ludieke acties. Het kiekje van Zeeland, een drie meter ho ge dame in klederdracht, deelt samen met een Zeeuwse boer cadeautjes uit. De Zeeuwse kampioen paling- roken Ronnie Andriessen stookt zaterdag zijn rookpot op. Be langstellenden kunnen zich met een f ietsriks ja over het feestter rein laten vervoeren. De horeca speelt eveneens in op het dorps festijn. De Free Country Dancers dansen zaterdag op het terras voor café de Kastanje, 's Avonds zijn er bij de cafés live optredens van onder meer de bands JF (de Kastanje), Tune (De Klaroen) en Kitsch (de Rei zende Man). De nieuwe exploi tanten van Hotel de Linde stel len hun terras open met live muziek en een springkussen voor de kleintjes. Zondag begint om 13.00 uur een grote braderie. Daarnaast pak ken beoefenaars van oude am bachten hun handwerk nog eens op. Steltlopers gaan aan de slag met figuurballonnen. Voor een ijzingwekkende sprong in de diepte kunnen de waaghalzen bungeejumpen nabij de Kla roen. Het programma wordt verder aangevuld met live-mu- ziek op de terrasjes. De Zingen de Huisvrouw zorgt voor extra vocaal vertier. cussiëren. Dan kunnen we als raad nog voor de herindeling een advies naar de nieuwe ge meente laten uitgaan." Burgemeester J. Mulder vond dat een goed idee, maar in zijn visie kan zo'n discussie het best worden gevoerd in de commissie Algemene Zaken, waarin alle fracties vertegenwoordigd zijn. De gemeente voert een op pre ventie gericht beleid ter zake van verkooppunten van soft drugs. Dat betekent dat handel in of vanuit horecabedrijven niet is toegestaan. Volgend jaar fuseren Axel, Sas van Gent en Temeuzen tot een nieuwe gemeente Terneuzen- .Terneuzen kent op dit moment wel een gedoogbeleid als het gaat om softdrugs. Mogelijk heeft dat gevolgen voor Axel. Pronkstuk van de expositie is een model van de Prins Willem, het grootste VOC-schip dat 1651 werd gebouwd. foto Lex de Meester door Ron Magnée MIDDELBURG - De reis naar Batavia van de Zeeuwse zusjes Lammens is het uitgangspunt voor een tentoonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek. Met ori ginele tuigage, persoonlijke be zittingen en historische prenten geeft de expositie een goed beeld van de barre tocht Het was op 2 8 maart 1736 dat de zusjes Maria en Johanna Lam mens uit Kloosterzande aan boord van de Oostindiëvaarder Adrichem stapten. Hun broer Pieter Willem Lammens had een lucratieve betrekking gekregen in Batavia als lid van de Raad van Justitie - een soort Officier van Justitie. Vader Lammens had besloten dat zijn beide dochters wel mee konden varen met broer Pieter. Beide zusters waren nog ongehuwd, en wel licht was er een huwelijkspart ner in de Oost te vinden. Daar om betaalde vader de reissom van enkele honderden guldens en kozen Maria en Johanna het ruime sop richting Batavia. On derweg schreven de zusters een hilarisch verslag van de reis dat de basis vormt voor een exposi tie in de Zeeuwse bibliotheek. Het idee van de tentoonstelling is om zo veel mogelijk de reis van de familie Lammens te ver beelden. Daarvoor zijn tal van gebruiksvoorwerpen, gravures, kaarten en boeken uit de VOC- tijd bij elkaar gebracht. Ook originele stukken porselein van de familie zijn er te bewonde ren. „Alleen het reisjournaal van de zusters Lammens zelf is er niet", legt coördinator C. de Blaaij van de Zeeuwse biblio theek uit. „Dat bevindt zich in het Algemeen Rijksarchief en is te kwetsbaar om uit te lenen." Pronkstuk van de expositie is wel een replica van de Prins Wil lem, het grootste VOC-schip dat 1651 werd gebouwd. Het is niet het schip waar Maria en Johan na op voeren, maar geeft wel een idee waarmee de barre reis van meer dan vier maanden werd af- gelegd. De expositie is vanaf zaterdag geopend voor publiek en duurt tot 31 augustus. door Euqène Verstraeten KEMZEKE - Het aan Neder land grenzende natuurgebied De Stropers bij Kemzeke kxijgt een extra impuls. De Vlaamse Landmaatschappij gaat er een natuurinrichtingsproject uit voeren om de kwaliteit van het gebied op een hoger vlak te til len. Het project kost volgens de eerste voorzichtige ramingen een slordige twee miljoen euro. De Stropers wordt druk be zocht door wandelaars en fiet sers uit Zeeuws-Vlaanderen. Het gebied sluit namelijk naadloos aan op het natuurge bied van Delta Nutsbedrijven aan de Zeeuws-Vlaamse kant van de grens tussen Sint Jan steen en Clinge. Behalve na tuurelementen, zijn er ook nog goed bewaard gebleven over blijfselen van een achttiende- eeuwse verdedigingslinie te vinden. Via het natuurinrichtingspro- j eet worden maatregelen geno men voor het herstel en behoud van deze cultuurhistorische en archeologische waarden. Het totale project omvat een op pervlakte van 478 hectare. In grote lijnen grenst het gebied in het noorden aan Zeeuws- Vlaanderen, in het westen aan de Trompstraat en de Stro perstraat, in het oosten aan de oude spoorwegberm Temeu- zen-Mechelen en in het zuiden aan de expresweg. Jagen De Stropers is een restant van het 'Koningsforeest', oftewel het Woud zonder Genade, waarin de graven van Vlaan deren kwamen jagen in de twaalfde en dertiende eeuw. Dit woud overdekte toen het hele Waasland. Omdat de res tanten van het voormalige fort Sint-Jan en de zogenaamde Bedmarlinie karakteristiek zijn voor het landschap, vormt de situatie uit de zestiende en zeventiende eeuw de basis voor het natuurinrichtings project. Het fort Sint-Jan, nu nog be kend en zichtbaar als De Wal, werd opgericht in de Tachtig jarige oorlog als vooruitge schoven verdedigingspost tegen de Hollanders. De vesti ging was vierkant, met hoeken naar de vier windstreken. De huidige weg van Hulst naar Linie de Stroper wordt teruggebracht in de staat van 1645. Sint-Niklaas loopt er midden door. Het fort was een van de belangrijkste steunpunten van de Bedmarlinie. Die werd in 1702 door de Fransen opge richt om de grens met Holland beter te verdedigen tegen mo gelijke invallen tijdens de suc cessie-oorlog. De Linie en het fort Sint-Jan maken deel uit van een verza meling restanten van verdedi gingswerken in het grensge bied van Zeeuws-Vlaanderen met Belgisch Vlaanderen, op de grens van de klei met het zand. Na de Vrede van Utrecht in 1713 had de Linie haar func tie verloren en mochten de boeren het land weer in cultuur brengen. Merkwaardig genoeg is de Linie in Stropers tussen het fort Sint-Jan en de Klinge- dijk over een afstand van onge veer drie kilometer bewaard gebleven in zijn aehttiende- eeuwse vorm. Van de drie kilo meter die bewaard is gebleven, is in het westelijk deel de aar den wal geslecht. Tevens is een van de 'tanden' van de Linie door een boer enkele meters verlegd om zijn perceel beter te kunnen bewerken. Het drie hoekig uitsteeksel, in vaktaal redan genoemd, zal in zijn ou de vorm worden gebracht. Het westelijk deel van het fort Sint-Jan is in particuliere han den en werd tot eind 1976 geëploiteerd als het recreatie domein De Wal. Binnen het fort is van alles gebouwd, maar de wallen zijn nog goed be waard. Het westelijk deel blijft buiten het natuurinrichtingp- slan, maar het oostelijk deel van het fort zal worden her steld. Ook het westelijk deel van de Linie wordt in zijn oor spronkelijk staat terugge bracht. Dit betekent een re constructie van de historische verdedigingsfunctie met aar den wal, gracht en pallissade. Tot de overblijfselen van het uit de veertiende eeuw date rende Hof te Voorhoute be hoort ook de rune van de ijskel der van het kasteel. De kelder wordt binnen het natuurin richtingsproject hersteld als wMhferverblij fplaats voor vleermuizen. Ook het Boshuis, dat nu al veel vleermuizen trekt, wordt opgewaardeerd als winterverblijfplaats. Bij een natuurgebied als Stro pers hoort ook recreatie. De nadruk komt vooral te liggen op wandelen, natuurbeleving en fietsen. Daartoe zal maxi maal gebruik worden gemaakt van bestaande paden. Door de recreanten langs bepaalde pa den te loodsen, zal de druk in andere delen van het natuur gebied afnemen, is de ver wachting. In dat kader komen er ook nieuw uitgestippelde wandelroutes die op het ter foto Wim Kooyman rein bewegwijzerd worden. De zogeheten natuurbele vingsroute wordt 15 kilometer lang, maar kan ook in twee kleinere lussen worden gelo pen. In het noorden steekt deze route de grens over en loopt dan nog zes kilometer door het Nederlandse waterwingebied. De themaroute archeologie wordt 4,5 kilometer lang. Langs de uitgestippelde routes komen nieuwe zitbanken en picknicktafels en bij de ver schillende toegangen tot het gebied worden informatiebor den geplaatst. Op dit moment is het project in de fase dat er een projectrap- port is gemaakt. Nu volgt het opstellen van een uitvoerings plan, waarin alle maatregelen worden uitgewerkt. Als dat plan wordt goedgekeurd, kan de uitvoering van de werken op het terrein beginnen. De ver wachting is in 2004. we of het experiment gewerkt heeft en of we er mee doorgaan" aldus Sleddering. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het huidige Terneuzen oogt met zijn 62,5 hectare gazon, zijn 14.334 bo men, 851 knotwilgen, 39 bloem bakken en bijna 15.000 vierkan te meter rozenplantsoen redelijk groen en fleurig, maar volgens het bureau Oranjewoud uit Heerenveen is het openbaar groen in Terneuzen monotoon en saai. Het bureau, dat in opdracht van de gemeente het openbaar groen inventariseerde, deed de ge meente de aanbevelingen om de komende jaren meer geld en menskracht te steken in een ge varieerder groenbeleid. Volgens wethouder K. van der Hoofd is Terneuzen van plan om dat ad vies te volgen. „Het is de bedoe ling dat we de entree van de ker nen wat meer zullen opsieren met een variatie aan plantgoed. In de wijken zullen we meer standaardgroen aanbrengen en bij de natuurgebieden zullen we de overgangen tussen de woon wijken en de natuur wat ruimer opzetten." De gemeente wil het nieuwe groenbeleid handen en voeten geven in een kleinschalig reno vatieproject. Welk project is bij Van der Hoofd nog niet bekend. Daarna zullen de Scheldeboule- vard en het gebied rond de Otheense Kreek met andere groene vingers worden aange pakt. Volgens Van der Hoofd moet met het oog op de herindeling niet verwacht worden dat het groen beleid nu op grondige wijze her zien wordt. „Axel en Sas van Gent hebben nog geen inventa risatie laten maken van hun openbaar groen. Daar wordt nog aan gewerkt. Binnenkort zullen we in het kader van de herindeling overleg voeren over het toekomstig groenbeleid van de nieuwe gemeente. De kans is groot dat veel aanbevelingen van Oranjewoud in dat beleid zullen worden opgenomen." Of er meer bloembakken komen in het nieuwe Terneuzen weet de wethouder niet. Nu staan er een magere 39. Dat zijn er vijftien minder dan het aantal afval bakken. TERNEUZEN - De ouderraad en de kinderen van christelijke basisschool de Hille in Temeu zen hebben een bedrag van 611 euro bijeen gebracht voor Pax Christi Kinderhulp Neder land. Het geld is de helft van de op brengst van een gehouden spon- j sorloop. De andere helft is be- i stemd voor de aanschaf van les- I materiaal voor de school. Deze week werd het geld via een symbolische cheque over handigd aan vertegenwoordi- j gers van Pax Christi in Temeu- zen. CADZAND - De familie Mole- ma uit de Prins Willem Alexan- derstraat te Cadzand houdt ko- mend weekend tussen 10 en 17 uur open tuindagen. In de tuin zijn meer dan 160 soorten rozen te bekijken. NOORDSTRAAT 23 AXEL TEL. 0115-566091 BURCHTSTRAAT 3 OOSTBURG 0117-440190 UNIEK VEELZIJDIG hunkemöl. Ier for AnyBody Noordstraat 41 4531 GC Terneuzen 0115-648378 p3StUTIGttG The rest is up to you En ook de prijs past perfect. Beugelbeha verkrijgbaar t/m maat G105.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38