Nieuwe kijk op verkeer Tholen 2 roove Mosselsector durft weer te hopen ■ypkjpi left Tl i Vereniging Redt de Kaloot wantrouwt provinciebesuur Plan voor ziekenzorg Zierikzee gaat door Net op zoek naar een andere internetprovider? Mosselveiling gemoderniseerd Ondernemersvereniging wil alternatief circulatieplan ontwikkelen Fietser gewond bij aanrijding in Kruiningen Organisatoren van Mosseldag breken met traditie gratis hap helpt je op internet m Drie verdachten van overval op taxichauffeur aangehouden Wit-Russische kinderen op vakantie in Zeeland zeeuwse almanak Blokje om 9, J A %M> M. it. BEVELANDEN/THOLEN door Mieke van der Jagt BORSSELE - De vereniging Redt de Kaloot vertrouwt de provincie voor geen cent. De vereniging heeft een aantal vra gen op het college van Gedepu teerde Staten afgevuurd, waar uit grote twijfel blijkt over de vraag of Redt de Kaloot wel se- rieus genomen wordt in de be zwarenprocedure tegen de Wes- terschelde Container Terminal (WCT). Zo vindt de vereniging het ver dacht dat een bezwaar dat op 10 juni is overhandigd, bij de pro vincie op 11 juni als ingekomen gestempeld is. Redt de Kaloot is te verstaan gegeven dat reacties die op 12 juni zijn aangeboden, niet meer meetellen. De vereni ging heeft op die datum nog 65 nagekomen bezwaren bij de provincie ingeleverd. Ook mist Redt de Kaloot vragen en antwoorden in het inspraak rapport en het bevreemdt de vereniging dat over de wijzin gen in het streekplan en de her ziene Milieu Effect Rapportage (MER) geen inspraakavonden zijn gehouden. Redt de Kaloot vraagt ook of de provincie nog meer geheime afspraken heeft met de milieubeweging en waarom een onafhankelijke kosten/batenanalyse, bijvoor beeld door het CPB, uit de weg gegaan wordt. Behalve vragen heeft de vereni ging ook een aantal opmerkin gen. Bijvoorbeeld dat de pro vincie ten onrechte suggereert dat de aanleg van een WCT de verdere verdieping van de Wes- terschelde kan voorkomen. In de rapporten staat dat die twee zaken niets met elkaar van doen hebben Ook vindt Redt de Ka loot dat de twee petten die gede puteerde D. Bruinooge op heeft, voorzitter van Zeeland Sea ports en provinciebestuurder, een onafhankelijke politieke af weging in de weg staan. Redt de Kaloot vindt dat in de verslagen cruciale opmerkin gen ontbreken en dat de provin cie in strijd met de uitkomsten van de maatschappelijke dis cussie in Zeeland handelt. De Zeeuwen willen rust en ruimte en ze krijgen een stapel contai ners en verkeer dat drastisch toeneemt, aldus de vereniging. YERSEKE - Mosselinkopers kunnen pen en papier voortaan thuis laten liggen. En de boekjes waarin ze altijd bijhielden waar welke partij mosselen vandaan kwam én de kwaliteit, kunnen in een diepe la worden wegge stopt. De mosselveiling in Yers- eke is definitief het computer tijdperk binnengetreden. Op hun verkoopbankjes vinden de mosselinkopers voortaan laptops, kleine computers, waarin de gegevens zijn inge voerd over partij en mosselen die de afgelopen twee a drie jaar zijn verkocht. Zo kunnen zij in een handomdraai zien welke kwaliteit de mosselen van een perceel in het verleden had. Voor handelaren is zulke infor matie van 'levensbelang' om goed te kunnen bieden. Het mosselkantoor in Yerseke van het Productschap Vis heeft de modernisering doorgevoerd om de klanten van veel schrijfwerk te verlossen. Directeur A. Leerling: „Voor de veiling begon, schreven ze zich altijd helemaal lens. Dat hoeft straks niet meer." Veel typewerk in de kantoren van mosselbe- drijven wordt ook overbodig. Het Productschap Vis gaat via internet, via een afgebakende site van het mosselkantoor, ac tuele prijs- en aanvoergegevens beschikbaar stellen aan 'be- drijfsgenoten', zoals directeur Leerling het noemt. Het auto matiseringsproject heeft 300.000 euro gekocht, wat dooi de mosselkwekers en -handela ren wordt bekostigd. woensdag 3 juli 2002 door Esme Soesman THOLEN - Op zeer korte ter mijn wil de ondernemersvereni ging Tholen met een alternatief verkeerscirculatieplan voor Tholen-stad over de brug ko men. Een plan waarmee inwo ners, ondernemers en bezoekers van het stadje een jaar of vijf vooruit kunnen, tot supermarkt C1000 is verhuisd. In de zomervakantie hopen de ondernemers met het plan de boer op te kunnenWant er moet wel draagvlak worden gezocht. Dat wordt geen makkelijke klus, erkent voorzitter A. Mole naar van de ondernemersver eniging. „Maar als ik er geen vertrouwen in zou hebben, zou ik er niet aan beginnen." Zijn club wil de binnenstad van Tho len - in gedachten - volledig op de schop nemen. „Er vanuit gaan dat er nog geen verkeers bord staat, dus helemaal blan co. En dan eens kijken of we geen andere routing voor het verkeer kunnen vinden en plaatsen kunnen aanwijzen waar kort en lang kan worden geparkeerd." De ondernemersvereniging heeft daartoe een zeskoppige commissie in het leven geroe pen. Het initiatief komt voort KRUININGEN - Een 28-jarige fietser is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Oude Rijksweg in Kruinin gen. Volgens de politie werd de fiet ser door een auto geraakt toen hij op de kruising met de afrit van de A58 geen voorrang ver leende. Hij werd met beenletsel per ambulance overgebracht naar het Oosterscheldezieken- huis. uit onvrede met het verkeerscir culatieplan dat nu geldt. Het verkeer stagneert, er zijn geen parkeerplaatsen of er wordt lang geparkeerd pal voor win kelbedrijven. Groei Die problematiek wordt niet minder, voorspelt Molenaar, omdat Tholen-stad de komende tien jaar fors groter groeit. De afgelopen weken werd boven dien duidelijk dat er tegenstrij dige wensen onder de betrokke nen leven. Zo keerde de onder nemersvereniging zich tegen plaatsing van paaltjes op de Bo termarkt en in de Kerkstraat, terwijl andere ondernemers en een flink aantal bewoners aan gaven juist voorstander van de ze maatregel te zijn. Door het alternatieve plan da delijk aan alle betrokkenen voor te leggen hoopt Molenaar draagvlak te vinden. Aanwo- nende aan de Botermarkt H. Ve nekamp heeft weinig vertrou wen in de haalbaarheid, hoewel hij aangeeft wel bereid te zijn eventueel mee te denken. Maar een plan uit de koker van een or ganisatie die belangen van één groep (namelijk ondernemers) behartigt, loopt het risico - vree st hij -rte eenzijdig te zijn. Vene kamp denkt dat een groot deel van de verkeersproblemen zoals mensen die ei-varen, ermee te maken hebben clat men niet be reid is een stukje te lopen van auto naar winkel. In Tholen- stad zijn we, zegt hij, van ouds her verwend. „In Bergen op Zoom doen we dat namelijk wel en dan moet je nog parkeergeld betalen ook." Wandelgebied De Botermarktbewoner is in ie der geval hoopvol gestemd over het effect van de paaltjes, waar de commissie gemeentelijke ontwikkeling eerder deze week positief over adviseerde. Zij ma ken, meent Venekamp, de Bo termarkt en Kerkstraat tot een prachtig winkel- en wandelge bied. Verkeersdrukte voor de C1000 in Tholen-stad. fotoDirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - De fusie van de ziekenhuisorganisaties in Goes en Vlissingen heeft geen gevol gen voor opwaardering van de uitgeklede functie van de loca tie Zierikzee. Volgens voorzitter J. Broertjes van de Raad van Be stuur van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen (SOZ) wordt de ingediende planopzet bij een akkoord van de minister ongewijzigd uitgevoerd. De vrees van de Schouwen-Dui- velandse wethouder A. van dei- Wouden voor een tussentijdse wijziging van de ingezette lijn voor Zierikzee, is volgens Broertjes ongegrond. „Er ligt een aanvraag bij de minister en dat beleid blijft de inzet. Ik zie van onze kant geen enkele reden daarvan af te wijken. "De herin voering van een kleinschalige verpleegafdeling voor meer daags verblijf in Zierikzee, als mede het opvoeren van de niet- risicovolle oogheelkundige in grepen op die locatie, zijn vol gens Broertjes inhoudelijk be sproken met de fusiepartner. Het plan wordt ook van die kant volledig ondersteund, aldus de ziekenhuisdirecteur. „Waar ik wel een beetje bezorgd over ben, als je zo de geluiden rond de ka binetsformatie hoor, is of de nieuwe regering straks nog wel bereid is voldoende geld be schikbaar te stellen voor de ge zondheidszorg. Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland be sloot gisteren 'onder voorwaar den' akkoord te gaan met de voorgenomen fusie van de SOZ en het ziekenhuis Walcheren. De krapte aan verpleegkundi gen en het ontbreken van vol doende kinderartsen maken een krachtenbundeling noodzake lijk. Gekoppeld aan het feit dat ook de minister ondanks druk uit de Tweede Kamer geen kans heeft gezien de plannen van Goes en Vlissingen tegen te houden, heeft verzet tegen de plannen volgens het college geen zin. Wél vinden B en W van Schouwen-Duiveland dat de negen betrokken gemeenten de 'keiharde toezegging' moeten afdwingen, dat de huidige me dische basisvoorzieningen in Vlissingen, Goes en Zierikzee overeind zullen blijven. door Rob Paardekam YERSEKE - Voor het eerst in de historie van de mosseldag in Yerseke moeten bezoekers dit jaar betalen voor hun bakje mosselen. Volgens de organisatie is het door de schaarste van de Nederland se mossel niet meer verant woord om ze gratis uit te de len. Ook vorig jaar overwoog de organisatie een klein geldbe drag te vragen voor een bakje mosselen. Daar werd op het laatste moment toch vanaf gezien. Wel werden er bon nen uitgedeeld, zodat iedere bezoeker nog maar één gratis portie kon krijgen. Dit jaar moet er voor het eerst be taald worden: één euro. Vol gens de organisatie is dat nog steeds bijna gratis, omdat de marktprijs veel hoger ligt. De mosseldag vindt dit jaar plaats op zaterdag 17 augus tus. Van 10.00 tot 17.00 urn- is er een braderie. Op de dijk langs de Prins Willem Alexanderhaven is er een vrijmarkt voor de jeugd tot Vijftien jaar. In het centrum van Yerseke valt live-muziek en straattheater te bewonde ren. Verder zijn er in het hele dorp activiteiten zoals de mosselsloepenrace (12.00 uur) en het concert van mu ziekvereniging Mozart (13.30 uur). Om 14.30 uur vertrekt de traditionele Vlootschouw voor een vaar tocht over de Oosterschelde. Verder is er een taptoe, een kermis in de Julianahaven en een beachvolleybaltoernooi bij de jachthaven. De dag wordt om half elf afgesloten met een grote vuurwerkshow in de Julianahaven. Tijdens de mosseldag kun nen ook de mosselveiling en de mosselhandel bezichtigd worden. De veiling is open van 09.30 tot 15.00 uur. Een kijkje achter de schermen kan maar tot 11.30 uur. Be langstellenden dienen zich hiervoor op te geven bij de VW in Yerseke. Tijdens de mosseldag vindt ook de elfde editie van Mos selrock plaats. Tussen twaalf uur 's middags en midder nacht treden de bands deX- ter, Ugly Faced Idiots, Jive for your Live, Anchor, Back lash, Floffgirl, Rebba the Loon, Crosshead the Sou- thside Horns en Blaze of Glo ry op. De eerste mosselen van het seizoen uit de Waddenzee, bij wijze van proef opgevist door de Yerseke 96. foto Albert Seghers door Harmen van der Werf HARLINGEN - Het mosselsei zoen krijgt dit jaar op woensdag Advertentie Sommige gratis internetproviders stoppen met gratis. 1 2move niet. 1 2move is gratis en blijft gratis. In de Consumentengids van juni 2002 kwam 1 2move zelfs als de allergoedkoopste gratis internetprovider uit de test. Stap daarom over op 1 2move. Registreren is héél makkelijk en je internettikken worden overzichtelijk afgerekend via je telefoonrekening. Ga snel naar www.12move.nl of haal een gratis cd-rom bij Shell. 17 juli toch een officiële start in Yerseke. De handel wilde dat eerst niet, omdat er te weinig mosselen zouden zijn in de eer ste weken. Maar de vooruitzich ten zijn bijgesteld, in positieve zin. Het Productschap Vis hield gis teren op de Waddenzee voor met name de Belgische pers een voorproefje van wat het mossel seizoen gaat brengen. De kotter Yerseke 96, die toch in Harlingen was om monsters op mosselpercelen te nemen, viste alvast een partijtje mosselen op. Voorzitter J. van Damme van de Yersekse vissersvereniging stond er likkebaardend naar te kijken. Zo groot waren de mos selen al. „Dat is goud", zei hij met enig ontzag. Lekker groot Hij was niet de enige die er zo te genaan keek. Vertegenwoordi ger P. Simmerman van mossel- handel Vette en Verhaart uit Yerseke had de partij zo willen kopen. „Dat zijn schitterende mosselen voor de Belgische marlet, lekker groot al." Hij verwacht een re delijk positief seizoen, beter dan vorig jaar toen er weinig mosselen waren. Ook dit jaar loopt het niet over, maar H. Verploegh van De Roem van Yerseke rekent toch op een hogere aanvoer; twintig procent meer dan vorig j aar.Alleenhet gevaar bestaat dat er in augus tus een gat valt in de productie. De eerste weken zullen we vooral mosselen halen van de percelen op de Oosterschelde. Vervolgens is het de vraag of de voorraad op de Waddenzee al consumptierijp is. Als dat te genzit, kunnen we niet continu blijven leveren. Zo heeft elk sei zoen wat." Proef In de Oosterschelde ligt onge veer dertien miljoen kilo mosse len waarvan volgende week de eerste hoeveelheden bij wijze van proef worden aangevoerd. De eerste veiling is dinsdag 9 ju li gepland, waarna de handel tot de officiële start van het seizoen, woensdag 17 juli, de tijd heeft om de mosselen klaar te maken voor de verkoop. Het is daarna afwachten hoe snel de voorraad uit de Ooster schelde op is en wanneer vanuit de Waddenzee kan worden gele verd. Afgelopen najaar is in de Wad denzee dertig miljoen kilo mos selzaad uitgezet op de percelen.. Mosselen hebben eigenlijk an derhalf a twee jaar nodig om groot te groeien. De voorraad in de Waddenzee is dus nog relatief jong, maar bij gebrek aan oude re voorraad zal die later dit sei zoen - vanaf eind augustus, be gin september - al worden ge oogst. „Zo heel groot zullen de mosse len uit de Waddenzee dit jaar niet zijn", aldus directeur A. Leerling van het mosselkan toor in Yerseke. „Die dertig mil joen kilo die er is verzaaid, zal er zeker uitkomen, maar hoeveel en wanneer? Dat is puur koffie dik kijken. Het komt erop aan hoe sterk de mosselen in de Waddenzee de komende tij d nog groeien." Streefproductie De mosselsector streeft naar een jaarproductie van 100 miljoen kilo mosselen, een streefpro ductie die de laatste twintig jaar slechts vijf keer is gehaald. Het komende seizoen zal wat betreft de productie onder het gemiddelde scoren, maar er is hoop. Afgelopen voorjaar hebben de mosselvissers 37,5 miljoen kilo mosselzaad opgevist. Dat is alvast binnen voor het volgend seizoen, 2003-2004. MIDDELBURG - De Zeeuwse politie heeft de gewapende overval op een taxichauffeur uit de gemeente Veere opgelost. De 25-jarige man werd in de nacht van 22 op,23 mei op de A58 be roofd van zijn portemonnee met enkele honderden euro's. Twee Amsterdammers en een inwo ner van Rotterdam zijn aange houden. De taxichauffeur werd in de be wuste nacht door de overvallers gevraagd naar Antwerpen te rijden. Een van de drie mannen stapte in de Spuistraat in Vlis singen in cle taxi en betaalde de rit vooraf. De twee andere ver dachten volgden de taxi in een witte Mercedes. Op de A58 ter hoogte van de afslag Middel burg werd de chauffeur onder bedreiging van vuurwapens overvallen en opgesloten in de kofferbak. Behalve de porte monnee werd ook de taximeter gestolen. De politie vroeg op 10 juni aan dacht voor de overval in het tv- programma Opsporing Ver zocht. Dat leverde in totaal 24 tips op. Uit enkele tips bleek dat in Amsterdam voor gelijksoor tige feiten twee verdachten wa ren aangehouden: een 20-jarige Rotterdammer en een 27-jarige man uit Amsterdam. Op 18 juni is op verzoek van de officier van justitie in Middelburg in Am sterdam nog een 18-jarige in wonervan de hoofdstad aange houden. De drie mannen zitten nog in voorarrest. wees, hebben sociale problemen of een slechte gezondheid." Drie meisjes verblijven bij Henk en Leny van Raaijen in Rilland; de rest op een boerderij in Elle- meet. Van daaruit maken de tripjes naar onder meer de Efte- ling, Neeltje Jans, Port Zélande en een manege. Een reisje naar het zwembad van sportpunt Zeeland dreigt in het water te vallen, omdat er geen bus be schikbaar is. „We hopen nog iets te kunnen regelen", zegt Leny van Raaijen, die ook laat weten dat er dringend behoefte is aan kinderkleding. De Wit-Russi sche kinderen blijven nog twee weken in Zeeland. door Rob Paardekam RILLAND - Ruim vijftig kinde ren uit Wit-Rusland, in leeftijd variërend van zes tot veertien jaar, verblijven momenteel in Zeeland, mede op initiatief van Stichting Henk uit Rilland. Zeven kinderen komen van het internaat in Vilejka, dat door Stichting Henk (Hulp en Nazorg Kinderen) wordt ondersteund. De andere jonge vakantiegan gers komen uit dorpjes in de om geving. „Het gaat om kinderen met problemen op allerlei ge bied", legt Leny van Raaijen van Stichting Henk uit. „Ze zijn Er was geen land meer met haar te bezeilen. Eefje, een dertienjarige dierenvriendin uit het Zierikzeese, wilde nu eindelijk wel eens zelf een hond. Over mijn lijk, oor deelde vader. Want hij zag de bui al hangen. Belasting voor zo'n beest betalen, was nog tot daar aan toe. Hij voorzag ernstiger inbreuken op het familieleven. Want wie zou er straks voor opdraaien die trouwe viervoeter meerdere keren per dag eens even lek ker uit te laten waaien? Eefje natuurlijk niet, voorspelde hij. „Veel te druk met huis werk maken", stond met dik ke letters in haar smoezen- boek. En toen kreeg pa een lumineus idee. „Meisje", voegde hij zijn las tige dochter toe: „Loop jij eerst maar eens een halfjaar lang drie keer per dag een blokje om. En dan krijg jij daarna je hondje." Dat halve jaar is nu bijna om. En nu zit pa toch echt met een pro bleempje. De hond van de bu ren is in verwachting. En Eef je? Die loopt nog steeds drie keer per dag haar rondje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25