Soulfly is mijn band en mijn uitlaatklep PZC Schooljaar 23 Venijnig scherpe randjes De zomerhit van 2002 Ongeïnspireerd plaatje Lekker wild en energiek =2 woensdag 3 juli 2002 1Elvis Vs Jxl - A Little Less Con versation (1 2. Shakira - Underneath Your Clothes (2) 3. Eminem - Without Me (3) 4. Kate Ryan - Desenchantee (4) 5. Nelly - Hot In Herre (13) 6. Brainpower - Dansplaat (5) 7. Ronan Keating - If Tomorrow Never Comes (6) 8. Liberty X - Just A Little (15) 9. P. Diddy Ft. Usher Loon - I Need A Girl (33) 10. Fat Joe Ft. Ashanti - What's Luv? (7) 11Blof - Mode Dag (10) 12. K-Otic - Falling (8) 13. Ashanti - Foolish (14) 14. Vanessa Carlton - A Thousand Miles (16) 15. Marco Borsato - Zij (12) 16. Sophie Ellis-Bextor - Murder On The Dancefloor (11 17. Jennifer Lopez - I'm Gonna Be Alright (-) 18. De Dijk - Ga In Mijn Schoenen Staan (9) 19. Christina Milian - When You Look At Me (17) 20. Within Temptation - Mother Earth (18) 21. Missy Elliott-4 My People (19) 22. Pink - Don't Let Me Get Me (21) 23. K3 - Toveren (20) 24. Red Hot Chili Peppers - By The Way I- 25. Britney Spears - I Love R&R/- Overprotected (Rmx) (23) 26. Kylie Minogue - Love At First Sight (22) 27. Tiziano Ferro - Perdono (38) 28. Holly Valance - Kiss Kiss (24) 29. Ms Dynamite - It Takes More (36) 30. O-Town - All Or Nothing (46) 31. Hampenberg - Ducktoy (35) 32. Dj Boozywoozy Ft. Pryme - Jumpin' Around (26) 33. Sugababes - Freak like me (31 34. Safri Duo Ft. Michael Med - Sweet Freedom (37) 35. Billy Crawford - Trackin' (25) 36. Lichterlaaie - Het Is Zo (39) 37. Kane - Rain Down On Me (30) 38. Ali G Ft. Shaggy - Me Julie (28) 39. Atomic Kitten - It's Ok (34) 40. Lenny Kravitz - Believe In Me (32) 41. Re-Play - Niemand (49) 42. Mad'house - Holiday (29) 43. Enrique Iglesias - Love To See You Cry (43) 44. Chad Kroeger Ft. J. Scott - He ro (45) 45. Move-It! -1 Save The Day (61) 46. Dance Nation - Dance (51 47. Belle Perez Jody Bernal - Me You (44) 48. Shakira - Whenever Wherever (40) 49. Anastacia - Boom (41 50. Gerard Joling Jan Rietman - At Your Service (27) 51Moony - Dove (48) 52. David Charvet - Leap Of Faith (42) 53. Gigi D'agostino - Bla Bla Bla (68) 54. Angie Stone - Wish I Didn't Miss You (60) 55. Westlife - Bop Bop Baby (52) 56. Mary J. Blige - No More Dra ma (50) 57. Altijd Lazarus! - Het Feest team (53) 58. Brandy - Full Moon (55) 59. Di-Rect - Free (66) 60. Wyclef Jean Ft. C. Ortiz - Two Wrongs (73) 61. Aquagen Ft. Rozalla - Every body's Free (76) 62. Ja Rule - Down A** Chick (59) 63. Leona - Zomer op je radio (78) 64. Sarah Connor - From Sarah With Love (56) 65. Marc Anthony - I've Got You (77) 66. Connie Breukhoven - 6 Mei 2002 (47) 67. Galleon - So I Begin (54) 68. Dj Tiesto - Lethal Industry (69) 69. Muse - Dead Star (-) 70. Bryan Adams - Here I Am (81 71. B. Rhymes Ft. P.Diddy P - Pass The Courvoisier (63) 72. Nikki Webster - Strawberry Kisses (58) 73. Van Dik Hout - Stip Aan De He mel (65) 74. Paulina Rubio - Don't Say Goodbye (82) 75. Ian Van Dahl - Reason (-) 76. Oasis - Stop Crying Your Heart Out(-) 77. 'Nsync Ft. Nelly - Girlfriend (62) 78. Blue - All Rise (74) 79. Counting Crows - American Girls (-) 80. Mad'house - Like A Prayer (75) 81Jive Jones - Me, Myself I (67) 82. The Prodigy - Baby's Got A Temper (-) 83. Jennifer Paige - Stranded (86) 84. Zuco 103 Treasure (100) 85. One-T - Music Is The One-T Ode (-) 86. Norah Jones - Don't Know Why (9V 87. Nelly Furtado - Hey, Man! (89) 88. Will Smith - Black Suits Co- min'(-) 89. No Doubt - Hella Good (84) 90. Paul Carrack - Groovin' (-) 91. Ozzy Osbourne- Dreamer (97) 92. Romeo - When she smiles (90) 93. Belief ire- All I Want Is You (95) 94. Henk Westbroek - Evenbeeld (98) 95. Laidback Luke - Popmusic (94) 96. Eskobar Ft. Heather Nova - Someone New (88) 97. Beef - Late Night Sessions (-) 98. Lieke - Get Your Shit Together (-) 99. Shakedown - At Night (-) 100. Alanis Morissette - Precious Illusions (93) K Max Cavalera: „Dit is wat ik cloe, deze muziek komt voort uit mijn gevoel." foto GPD De 'knuffelbeer van de metal' zit er op een zon nige middag in Amsterdam niet alleen rustig, maar ook tamelijk gewoontjes bij. De vele tatoeages en de lange haren, met hier en daar een dikke dfeadlock ertussen, zijn uiteraard niet verdwe nen. Maar qua kleding oogt de naar de buitenwereld im mer vriendelijke Max Cava lera, zoals de knuffelbeer echt heet, met z'n onopval lende spijkerbroek en spor tieve Nike-shirt als een alle daagse jongen. Oftewel minder excentriek dan we van hem gewend zijn. En hoewel Cavalera het vast niet zo bedoeld zal hebben, is zijn wat minder opvallende uiterlijk enigszins tekenend voor zijn populariteit. Een jaar of zes geleden stond Max Cava lera wat dat betreft aan de top van zowel de metalscene als zijn eigen roem, met z'n toenmalige band Sepultura en diens succes album Roots. Vervolgens kwam er echter bonje tussen Max enerzijds en Sepultura, met daarin broer Igor Cavalera, an derzijds. Max stapte met veel bombarie op, begon de band Soulfly en werd flink bejubeld. Met Sepultura en zijn nieuwe zanger Derrick Green kwam het nooit meer helemaal goed. Maar na een glorieuze entree, is het vervolgens ook rond Soulfly en Max Cavalera beduidend rusti ger geworden. Inmiddels zijn Cavalera en zijn band toe aan hun derde album, simpelweg 3 getiteld. Een typi sche Soulfly-plaat, vol met agressieve metal en de nodige Braziliaanse 'tribal'-invloeden. Eitje voor de trouwe fans. Maar voor de minder fanatieke aan hanger lijkt 3 wellicht teveel op voorgangers Soulfly (1998) en Primitive (2000). Max kan daar echter niet zo mee zitten. Hij doet gewoon datgene waarvan hij zelf denkt dat het het beste is. En bovendien, al zou hij com pleet andere muziek willen ma ken, hij zou het niet eens kun nen. Extremer „Dit is wat ik doe, deze muziek komt voort uit mijn gevoel. En in die zin is 3 niet wezenlijk an ders dan wat ik eerder heb ge daan. Maar het is zeker ook niet exact hetzelfde. Ik denk dat 3 een extremer, dynamischer al bum is dan de eerste twee Soul- fly-platen. De harde stukken zijn nog harder. De zachte nog zachter. Ons debuutalbum was echt een keihard statement van een nieuwe band, die zich wilde bewijzen. Primitive was vervol gens een meer experimentele plaat, mede door de inbreng van veel gastmuzikanten; 3 zit daar een beetje tussenin. Bovendien is dit album melodieuzer, zon der aan agressie in te boeten." Meest opvallende track op 3 is ongetwijfeld '9-11-01'. Dit is namelijk een minuut complete stilte, voorafgegaan door de po litiek getinte Sacred Reich-co- ver 'One Nation'. Uiteraard staan deze nummers, de titels zeggen het al, in het teken van de aanslagen in Amerika. Cavalera hoopt mensen hiermee aan het denken te zetten. Onzinpraatjes „In het Amerika van na 11 sep tember leeft sterk het idee dat iedereen die er anders uitziet een bedreiging is. President Bush voedt die gedachte met zijn onzinpraatjes over goed en kwaad. Dat is een heel gevaar lijke ontwikkeling. Het is niet zo dat het ene volk goed is en het andere slecht. Op die manier kun je iedereen wel tot vijand bombarderen. Straks zijn men sen met lang haar en tatoeages aan de beurt. Ik wilde graag dui delijk maken hoe ik dat zie en het oude metalnummer van Sa cred Reich was daar perfect ge schikt voor. Ik hoop dat ik er mensen mee bereik." Hoewel Cavalera alweer jaren geleden Brazilië heeft verruild voor Amerika en hij voorlopig niet van plan is terug te keren naar z'n geboorteland, is hij dus bepaald geen fan van de Ameri kaanse president. „De aansla gen zijn eigenlijk een geluk bij een ongeluk geweest voor Bush. Hij heeft zich opgeworpen als een held, als de redder van Ame rika. En de mensen steunen hem. Was dit niet gebeurd, dan was Bush vast niet zo populair geweest." Maar Cavalera mag dan niet te beroerd zijn om z'n politieke mening te geven, de muziek is voor hem het belangrijkste. En bovendien, Soulfly is geen poli tieke band. Wel een band waar in Cavalera zijn hart kwijt kan en waarmee hij geen enkele con cessie wil doen. „Ik doe wat ik wil en niemand heeft daar invloed op. De andere bandleden leveren natuurlijk hun aandeel, maar Soulfly is mijn band en mijn uitlaatklep. En dat we niet mega-bekend zijn, interesseert me niet zo. Vrijheid is belangrijker en ik ben helemaal vrij. Meer dan bij Sepultura, die band werd haast te groot. Maar bovendien boe ren we met Soulfly ook nog heel aardig, hoor." Prettiger Kreten als 'Soulfly heeft z'n tijd gehad', die in de metal wereld wel eens te horen zijn, doen Max Cavalera dan ook weinig. En bovendien, op 14 juli staat zijn band gewoon weer op Dy namo. „Hoewel ik nu iets minder suc cesvol ben, voel ik me prettiger dan ooit. En er zijn wereldwijd nog genoeg mensen die onze platen kopen en ons live willen zien. Dat lijkt me voldoende re den om lekker door te gaan." Han Neijenhuis Soulfly speelt 14 juli op Dyna mo Open Air in Weert. Hier kan ik best aan wen nen", denk ik bij mezelf. Ik lig in mijn bikini in de tuin te ge nieten van het mooie weer. Ter- wijl ik zo lekker lig te niksen, denk ik terug aan het afgelopen schooljaar. Met hangen en wur gen ben ik ook hier weer doorge komen. Mijn handelingsdelen zijn afgerond en goedgekeurd, net als mijn leesverslagen. De toetsweek is achter de rug en mijn rapport zal spreken van 'bevorderd'. De laatste weken van het schooljaar werden bepaald door leraren die niet weten wat ze ivillen en aan het eind van het jaar nog allerlei stof in korte tijd moeten behandelen. Vlak voor het eind van het jaar moest er klassikaal nog een boek gelezen worden, met bijbehorende op- "TftaaiAe, drachten. Hoeveel leesversla gen er gemaakt moesten worden en op ivelke manier, wist geen enkele leraar Engels te vertel len. Naar de cijfers van gods dienst bleef het raden. De week zonder repetities, die vooraf hoort te gaan aan de toetsiveek, werd gereduceerd tot drie repe- titievrije dagen, die dan maar wel vol werden gepropt met het afmaken van van alles en nog wat. Had je dan eindelijk de regels van basketbal in je hoofd ge propt, naast de hele geschiede nis van de Engelse, Franse en Duitse literatuur en je laatste uren handeling s de el luisteren ingeleverd, dan kwam het ergste nog: de cijfers ophalen. Een bron van ergernis, bleek op de bewus te dag. In elk lokaal hingen lijs ten met gemiddeldes en cijfers van gemaakte werken. Voor de resultaten van School Examens moest even getekend worden en leerlingen die net wel of net niet zouden blijven zitten, lie pen zenuwachtig door de school. Maar terwijl de meeste leraren netjes de gemiddeldes hadden uitgerekend en repeti ties hadden nagekeken, soms ten koste van hun eigen nacht rust, waren er ook die het niet zo nauw namen. Mevrouw Economie had bij voorbeeld geen zin gehad in na kijken; dat deed ze zoel op het laatste moment. We mochten maar met z'n tweeën tegelijk haar lokaal in en daardoor ont stond een hele file. De School Examens werden onder toezien van de leerlingen ter plekke na gekeken, als ze al uit een van de vijf stapels papieren konden worden gevist. Na zo'n ander half uur extra wachttijd ston den we eindelijk buiten. Cijfers in the pocket, toetsen en ergernis achter de rug. De zon, tuin en bikini tegemoet. Maar het is niet wat het lijkt. Want de leraren hebben ons op het hart gedrukt de totaal 45 uur luisteren, 15 uur lezen én de leesverslagen maar alvast even in de vakantie te doen. Prettige vakantie! Maaike Wijnstra Bubblegum-pop? Kleffe, tan- denbedervende suiker waar? Zo'n naam wekt associa ties op. En inderdaad: Chewy maakt op het nieuwe album So Many Dynamos mooie en vaak ook lieve popliedjes. Gezongen met die zoete en breekbare jon gensstem zou het zo te braaf kunnen zijn. Ware het niet dat Chewy duidelijke wortels heeft in de werelden van indie en lo-f i Dus kunnen de gitaren kraken en huilen, wordt de feedback uitgemolken en is de productie niet helder maar gruizig. An ders dan veel anderen uit die scene verliest Chewy daarbij nooit de liedjes uit het oog. Ge lukkig maar, want het zijn bijna allemaal prachtliedjes. De com binatie levert een charmante popplaat op met venijnig scher pe randjes en heel wat briljante momenten. Enige minpuntje is misschien dat hij wel heel erg in het verlengde ligt van voorgan ger Whattookyousolong. Maar ook daarvan was moeilijk ge noeg te krijgen. Maaike Borst Chewy: So Many Dynamos (Btrack/Zomba), speelduur: 44.46 min. Zweden stond jarenlang be kend als metalland bij uit stek. Toen waren er ineens The Hives, en bleek dat er ook rock- 'n-roll gemaakt wordt. Caesars Palace is ook een band met een grote voorliefde voor de muziek uit de jaren zestig. Maar terwijl The Hives het zeggen met rau we, macho garage-rock-'n-roll, zijn zij gespecialiseerd in vrolij ke, meerstemmige powerpop- liedj es met f uzzgitaren en Farf i- sa-orgeltjes. Op hun tweede - wel erg korte - album Love For The Streets staan zelfs een paar die de po tentie hebben klassiekers te worden. Over 'Fore It Started', 'Mine All Of The Time' en 'Cheap Glue' mogen dan duide lijk geïnspireerd zijn door de vroege Byrds en Stones, ze zijn na de eerste draaibeurt al niet meer uit het geheugen te bran den. En de rest van de plaat na - pakweg - de tweede. De zomer hit van 2002 komt uit het koude noorden. Rob Broere Caesars Palace: Love For The Streets (Virgin), speelduur: 33.59 min. Ze kan best zingen, da's het probleem niet. En met een joekel van een hit op zak ('Crush') heeft ze op voorhand weinig te klagen over publici teit. Waarom komt Jennifer Pai ge dan in vredesnaam met zo'n ongeïnspireerd plaatje als Posi tively Somewhere op de prop pen? Waarom niet even gewacht tot er wél goeie liedjes voorhan den waren? Op dit album staat welgeteld één min of meer rede lijk popnummer, 'You Get Through' getiteld. En vooruit, als radioliedje is 'These Days' ook nog wel te pruimen. De rest van de plaat staat vol gladde pop, plastic disco, pogingen tot R&B, een beetje latin en nog iets Roxette-achtigs. 't Is van alles wat, en juist daardoor helemaal niks. Anoniem, clichématig, on interessant, oftewel: lekker in de Free Record Shop laten lig gen. Martin Groenewold Jennifer Paige: Positively So mewhere (Edel), speelduur: Maximum rock soul' noe men The Bell Rays hun muziek zelf. Die omschrijving dekt de lading volledig, want de band uit Los Angeles koppelt een vuige rocksound aan soul. Door het scheurende gitaarge luid van Tony Fate lijkt het alsof je luistert naar oude platen van MC5 of The Stooges. Op zich niet bijzonder, maar in de per soon van Lisa Kekaula (ook The Now Time Delegation) heeft de band een dijk van een zangeres in huis. Ze begon met jazz, maar klinkt nu eerder als een volko men losgeslagen Tina Turner op haar best. Lekker wild en ener giek, opgefokt gespeeld vol overgave, maar ook chaotisch. Zoals eerder dit jaar live al bleek, ontbreekt het de vier Amerikanen helaas vooralsnog aan een handvol onvergetelijke nummers. Peter van der Heide The Bell Rays: Meet The Bell Rays (Poptones/Zomba), speelduur: 42.31 min. 2. Shakira - Laundry Service (3) 3. Marco Borsato - Onderweg (2) 4. Hans Teeu wen - Dat Dan Weer Wel (5) 5. Blof - Blauwe Ruis (4) 6. Brainpower - Verschil Moet Er Zijn (8) 7. Kane - So Glad You Made It (6) 8. Emma Shapplin - Etterna (10) 9. Ronan Keating - Destination (7) 10. Enrique Iglesias - Escape (-)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23