Gezondheid zit in de familie Strubbelingen tussen de lakens Tabletjes voor druktemakers Goed bewaren medicijn bevordert houdbaarheid Parkinsonpatiënten achter stuur Urinetest toont Alzheimer aan Minder kans op hartinfarct Hiv-baby's hebben hartafwijking Sterilisatie leidt niet tot kanker Bevolkingsonderzoek Erasmus Medisch Centrum Nieuw medicijn longkwaal Depressieclub bepleit minder medicijngebruik opvoeding BUNNIK - Mensen met de ziekte van Parkinson die bepaalde medicijnen gebruiken, mogen weer autorijden. Sinds begin 2000 was het voor deze patiënten verboden de auto te bestu ren als zij de geneesmiddelen ropirinol (Requip) of prami- pexol (Sifrol) gebruikten. Zij konden plotseling in slaap val len. Voortaan moeten de gebruikers goed ingelicht worden over de mogelijke bijverschijnselen van deze medicijnen en mogen ze zelf bepalen of zij kunnen rijden. ANP LONDEN - Een simpele urinetest kan aantonen of iemand de ziekte van Alzheimer krijgt. De test is ontwikkeld door we tenschappers van de medische faculteit van de universiteit van Pennsylvania. Daarmee kan de aanwezigheid worden aangetoond van stoffen die in een voorstadium van de ziekte van Alzheimer in de hersenen vrij komen. Dat voorstadium van de ziekte van Alzheimer uit zich volgens de wetenschap pers in onder meer vergeetachtigheid. De helft van de perso nen bij wie de diagnose van dit voorstadium is gesteld, kan binnen vier jaar de ziekte van Alzheimer ontwikkelen. Zeer vroege ontdekking kan artsen helpen bij het vertragen van het proces van de ongeneeslijke ziekte. ANP ROTTERDAM - Het cholesterolverlagende medicijn flu- vastatin vermindert het risico van een hartinfarct na een eer ste dotterbehandeling met 22 procent. Dat blijkt uit een on derzoek van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam., waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in de Journal of the American Medical Association. Het ziekenhuis spreekt van een doorbraak in de behandeling van patiënten met verstopte kransslagaderen. Voor het vierjarig onderzoek werden 1677 patiënten gevolgd die afkomstig waren uit 57 centra in tien landen. In 2001 zijn wereldwijd 1,8 miljoen zogeheten PCI-procedu- res, zoals een dotterbehandeling, uitgevoerd. Circa negentig procent van die patiënten is onmiddellijk verlost van de borstpijn die bekend staat als angina. Echter, 66 procent van hen komt binnen tien jaar na de behandeling te overlijden of krijgen een hartaanval. Niet alleen is aangetoond dat fluvastatin de kans op een hart infarct met 22 procent vermindert, ook is gebleken dat van bijwerkingen op de lange termijn geen sprake is. GPD ROCHESTER - Kinderen die geboren worden uit moeders die besmet zijn met hiv, het virus dat aids veroorzaakt, hebben blijvende hartafwijkingen, met name wat betreft de bouw van de linkerhartkamer. Het maakt hierbij niet uit of de baby bij de geboorte wel of niet besmet is met het virus. Dat conclu deert S. Lipshultz (University of Rochester) in het vakblad the Lancet uit een onderzoek onder 600 kinderen van vijfjaar oud, allen geboren uit hiv-besmette moeders. GPD Prostaatkanker DUNEDIN- Mannen die zich laten steriliseren, lopen geen verhoogde kans op prostaatkanker. Deze geruststellende conclusie trekt B. Cox (University of Otago, Dunedin) in het medisch vakblad JAMA uit een studie onder ruim 2000 man nen. Een j aar of tien geleden wezen enkele studies op een licht verhoogd risico na sterilisatie. GPD dinsdag 2 juli 2002 door Florence Imandt SPRUNDEL - Iedereen wil ge zond oud worden. Helaas is dat voor weinig mensen weggelegd. Maar als over een jaar of twintig bekend is, welke stoffen in het lichaam aandoeningen als sui kerziekte, dementie of botont- kalking veroorzaken, kan het leven van de ouderen er een stuk aangenamer op worden. Wetenschappers verwachten dat deze ziekten in de toekomst genezen of zelfs voorkomen kunnen worden. Maar dan moet eerst vastgesteld worden welke factoren bepalen of iemand ja dan nee ziek wordt. Zit dat vooral in de genen? Of zijn om geving en leefstijl minstens even belangrijk? Het Erasmus Me disch Centrum Rotterdam is in het Brabantse Sprundel een onderzoek begonnen dat om die vragen draait. Bij je geboorte staat al ongeveer vast hoe oud je wordt. Dat heeft temaken met foutjes inhet erfe lijk materiaal dat je van je ou ders meekreeg, en of je een beet je gezond leeft. Maar: gezond le ven hoeft je levensduur niet per door Arthur't Hart AMSTERDAM - De farmaceu tische industrie zegt een door braak te hebben bereikt bij de behandeling van de onbekende, maar veel voorkomende long ziekte COPD. Het nieuwe medicijn tiotropium kan de kwaal niet genezen, maar vertraagt volgens de pro ducenten wel de achteruitgang van de longen, neemt de klach ten grotendeels weg en verbe tert daarmee de kwaliteit van het leven van de patiënten. COPD staat voor 'chronic ob structive pulmonary disease'. Het is een verzamelterm waar onder chronische bronchitis en longemfyseem vallen. Ver schijnselen die bij de ziekte ho ren zijn kortademigheid, vaak hoesten, een piepende ademha- se te verlengen en de kans op een ziekte niet te verkleinen. Want als suikerziekte bijvoorbeeld 'in de familie zit', heb je ondanks een sportief leven toch meer kans suikerziekte te krijgen dan een ander waar de ziekte niet of nauwelijks in de familie voor komt. Volgens de professoren Cock van Duijn (epidemioloog) en Ben Oostra (geneticus) die het onderzoek leiden, zullen men sen in de toekomst ouder wor den. „Honderd tot 120 jaar moet mogelijk zijn als we het moment waarop ziekten zich openbaren, kunnen uitstellen", zegt Oostra. „Nu beginnen mensen rond de zestig, zeventig jaar te sukkelen met de gezondheid, straks zal dat hopelijk tachtig, negentig zijn. Wij doen onderzoek voor een gezonde oude dag." T oekomstmuziek Voorlopig toekomstmuziek, maar wel de achterliggende ge dachte van het onderzoek in Sprundel. „Nieuw is dat wij geen ziekten onderzoeken, maar zoéken naar wat iemand ziek maakt", zegt Cock van Duijn. „Dementie bijvoorbeeld ling en het ophoesten van veel slijm. Door toenemende be nauwdheid zijn mensen met COPD geleidelijk tot steeds minder lichamelijke inspan ning in staat. Roken is veruit de voornaamste oorzaak van COPD, dat vooral voorkomt bij mensen van boven 40 jaar. Toch gaan volgens de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) jaarlijks 2,75 miljoen mensen dood aan COPD. De ziekte is wereldwijd momenteel doods oorzaak nummer vijf en de WHO voorspelt dat COPD in 2020 op plaats drie staat. In Ne derland zijn er naar schatting van het Centraal Bureau voor de Statistiek een miljoen COPD- patiënten; slechts bij de helft van hen is die diagnose gesteld. De ziektekostenverzekeraars vergoeden het middel volledig. is een heel nare ziekte, want je persoonlijkheid verandert. De klachten van patiënten worden veroorzaakt doordat de herse nen langzaam afsterven. Her sencellen die afsterven, zijn moeilijk te vervangen, herstel len kan niet. Het zou dus veel beter zijn om dit soort ziekten te voorkomen. En dat kan alleen als je weet wat de oorzaak is." Een tweede bijzonderheid is dat er families worden onderzocht. „Door probleemloze families te vergelijken met families die veelvuldig getroffen worden door ziekten willen we factoren naar boven halen die bepalen waardoor de een wel en de ander niet ziek wordt. ,Het is meer en meer interessant voormensen om te weten: kan ik een ziekte voorkomen? We ken nen ze allemaal, mensen die slank en sportief zijn en toch aan een hartaanval overlijden, maar ook kettingrokers die 93 worden. Het is de genetische factor die bepaalt in welke mate je door leefgewoonten een ziek te kunt voorkomen. Als je erfe lijk gevoelig bent, heb je waar schijnlijk medicijnen nodig." Verouderen gebeurt stiekem, zegt Cock van Duijn. Ouder domsziekten beginnen met an dere woorden al op jonge leef tijd en de ziekteprocessen verlopen langzaam. Oostra: „Als je die wilt begrijpen, moet een onderzoek misschien wel tachtig jaar duren. Dan kun je pas goed zien hoe een ziekte zich ontwikkelt. Maar door per fa milie drie generaties te onder zoeken, wordt de onderzoeks tijd gecomprimeerd. Zo krijg je een soort dwarsdoorsnede in de tijd waaruit je wellicht een trend kunt afleiden." De reden waarom het Erasmus MC voor het Brabantse Sprun del koos is historisch verklaar baar. Er werd al eerder weten schappelijk onderzoek in de regio gedaan, onder meer naar diabetes.De eerste resultaten van het onderzoek worden over 2,5 tot 3 jaar verwacht. GPD Gezond oud worden. Dat wil ie dereen. foto E PA door Annemarie Brandt Medicijnen zijn beperkt houdbaar. Crèmes kun nen verkleuren en zetpillen smelten op den duur niet meer goed. De houdbaarheid heeft te maken met de in vloed van licht, lucht, vocht en temperatuur. Een genees middel is te gebruiken tot de datum die op de verpakking staat, mits het op de juiste manier is bewaard. Bederf en veranderingen in de samenstelling bepalen hoe lang een geneesmiddel te gebruiken is. Sommige ver anderingen zijn goed te zien: bijvoorbeeld een crème die eerst geel was en nu bruin is, of het ontstaan van deeltjes in een drankje. Maar meestal is het niet zichtbaar of een geneesmiddel nog goed is. Gevolgen van de veranderin gen zijn dat het medicijn niet meer goed werkt of dat er schadelijke stoffen ontstaan. Zelfs van een geneesmiddel als paracetamoltabletten, die lang houdbaar zijn, wordt bij verkeerd bewaren de houdbaarheid veel korter. Temperatuur, licht, lucht en vocht beïnvloeden de ontle ding. Bij hogere temperatu ren worden veel stoffen snel ler afgebroken. Vandaar dat drankjes met penicilline in de koelkast moeten staan. Andere dranken mogen dat juist niet. Daar komen kris tallen in, omdat de wei'kza- me stof bij een te lage tempe ratuur niet goed meer oplost, Let daarom goed op de aan wijzingen op het etiket. De invloed van licht op stof fen kan zo groot zijn dat bij de bereiding in de apotheek de verlichting uit moet. Dat is bij voorbeeld het geval met ditranolcrème, een middel dat gebruikt wordt bij de huidziekte psoriasis. Door deze crème in tubes - en niet inlichtdoorlatende potten - te verpakken, komt er geen licht bijDe verpakking be schermt zo het medicijn. Zuurstof versnelt veel ontle dingsreacties. De houdbaar heid van adrenaline oog druppels vermindert iedere keer als de verpakking open gaat en er weer zuurstof bij komt. Crèmes die gevoelig zijn voor zuurstof worden daarom ook niet verpakt in een pot. De ditranolcrème bijvoorbeeld wordt daarin snel paars. Deze afbraak is op verschillende manieren te voorkomen. Zo kan in ver pakkingen zuurstof vervan gen worden door stikstof. Of wordt er aan het geneesmid del een beschermende stof toegevoegd. Dit zijn stoffen die ook in levensmiddelen worden gebruikt en dus on gevaarlijk zijn. Vocht versnelt haast alle re acties. Penicillines zijn in droge vorm (bijvoorbeeld een tablet) lang houdbaar, maar in een drankje hooguit twee weken. Door een hoge lucht vochtigheid gaan capsules plakken en tabletten ver brokkelen. Ook dat kan de werking verminderen. Be waar medicijnen daarom niet in een vochtige en warme badkamer. Vakantie Vakantiegangers moeten ex tra waakzaam zijn. Genees middelen kunnen bij bewa ren in hogere temperaturen bijvoorbeeld buiten de koel kast, nog steeds worden ge bruikt. Maar de hogere tem peratuur zorgt dat de wer king vermindert. Of kan de houdbaarheid worden ver kort, of de patiënt moet op den duur meer gebruiken om hetzelfde effect te verkrij gen. Een voorbeeld van het laatste is insuline. Probeer dit niet zelf uit, maar vraag de apotheek om advies. In veel gevallen is de snelheid van de ontleding door onder zoek goed te voorspellen. De houdbaarheidsdatum is de termijn waarin het genees middel in ieder geval bruik baar is. Wanneer medicijnen onder de geadviseerde om standigheden worden be waard, zijn ze tot de uiterste datum veilig voor gebruik. Annemarie Brandt is apo theker in Goes door Jantina Russchen DE WIJK - Met seks is het net als met eten. Als je elke dag hetzelf de krijgt, is de lol er snel af. Wat in het begin van een relatie op windend is, went op den duur. Iedereen loopt dan ook het risi co op een seksuele burn-out, al dus seksuoloog Harry van de Wiel. Bij verliefde stellen gaat alles vanzelf. Seks is spannend en boeiend. Maar na verloop van tijd vinden veel mensen vrijen met hun partner maar zwaar werk. Zij eivaren het als een verplichting. „Als het saai wordt in bed, gaan mensen steeds minder vaak vrij enWan neer je geen plezier meer beleeft aan seks, heb je een seksuele burn-out", concludeert seksuo loog Harry van de Wiel. Hij schreef een boek over strub belingen tussen de lakens met de titel Het grote genieten. Daarin geeft de wetenschapper tips om de lust te behouden. De genen die al geen zin meer heb ben, krijgen handreikingen om opnieuw passie te voelen. De schrijver gebruikt eten als me tafoor voor seks. „Dat deden de oude Grieken al, een bekende uitspraak is: was het met erge honger maar net als met seks; drie keer over je buik wrijven en het is over." Mannen en vrouwen die niet meer warm lopen voor een vrij partij met hun partner moeten zichzelf geen verwijten maken, vindt Van de Wiel: „Het is een normaal verloop van een relatie. Het hangt iedereen boven het hoofd. Eerst denk je: voor mij hoeft het niet, maar vooruit. De volgende keer denk je: moet het nu weer!? En voor je het weet, wacht je net zolang met naar bed gaan tot je partner slaapt. Soms gaat het nog een stap ver der, zij gaan er van walgen." Slopend Seksuele problemen in een rela tie zijn slopend, „Seks betekent veel meer dan de daad op zich. Seksuoloog Harry van de Wiel: „Seksuele burn-out dreigt bij elk liefdespaar." foto Ele Melïssen/GPD Met seks bevestigen we de spe ciale band die we hebben met onze partner. Mensen hebben een romantisch ideaal waarbij ze liefde en seks aan elkaar kop pelen. Als het in bed niet meer werkt, zegt dat voor hen iets over de relatie. Ze vinden dat ze ernstig falen. Terwijl dat niet zo hoeft te zijn, Ook als je heel veel van je partner houdt, loop je ri sico op een seksuele burn-out." Vaak wijten mannen en vrou wen het uitblijven van verlan gen aan lichamelijke problemen of slecht werkende hormonen. „Dat is zelden het geval", weet van de Wiel. ITet is beslist niet zo dat alleen ouderen de lust om te vrijen ver liezen. De seksuoloog wijst er op dat het bij jonge stellen met kleine kinderen vaak ook niet al te soepel verloopt tussen de la kens. „Tweeverdieners die ge wend waren lekker uit te slapen en veel op vakantie te gaan, heb ben vaak het gevoel dat ze hun vrijheid hebben ingeleverd, dat ze geleefd worden. Zij kunnen hun partner niet meer loskoppe len van de zorg voor de kinderen en de hypotheek. De oplossing is simpel. Ga weer leuke dingen doen met elkaar. Met z'n tweeën naar het theater of naar de kroeg. Voor oudere paren is de remedie wat complexer. „Je moet zorgen datje elkaar aantrekkelijk blij ft vinden.'Je moet opnieuw op de versiertoer. Iemand die alleen maar zappend op de bank hangt, is natuurlijk niet echt aantrekkelijk. Je moet zorgen dat je boeiend blijft. Aandacht hebben voor elkaar, contact maken. Ga een week leuke din gen doen en dan vind je elkaar wel weer in bed. Wij zijn een nuchter maar weinig compli menteus volk. Het hebben van een partner is geen recht, maar een voorrecht en dat moet je la ten blijken." Het klinkt allemaal eenvoudig, maar veel mensen vinden het lastig om hun seksleven te bespreken. Daarbij speelt gezichtsverlies een grote rol. 'Misschien vindt ze me wel over sekst' of 'Als ik zeg wat ik wil vindt-ie me hoerig'. Toch advi seert Van de Wiel de boel be spreekbaar te maken. „Je loopt een risico, maar dat moet je ne men om opnieuw in vuur in vlam te staan. Je moet aandacht hebben voor elkaar, opletten hoe de ander reageert. Luisteren en kijken. Dat laatste vinden veel mensen al eng. Die vrijen met hun ogen dicht. Vernieuwen en experimenteren. 'Doe maar normaal is een goede Neder landse uitdrukking maar dode lijk in bed." GPD Harry van de Wiel - 'Het grote genie ten'. Uitgeverij Strengholt, 13,95 DEN HAAG -De Depressie Stichting is ervan overtuigd dat door goede voorlichting, (h)er- kenning, behandeling en pre ventie kan worden voorkomen dat de Wereld Gezondheidsor ganisatie (WHO) gelijk krijgt. De WHO voorspelde dat in 2020 depressie de wereldwijde volks ziekte is en, als gevolg van zelf moorden, doodsoorzaak num mer twee. In tegenstelling tot wat misschien zou worden ver- wacht van een dergelijke stich ting wil Aly van Geïeuken van deze organisatie eerder minder dan meer pillen slijten aan de zich niet wel voelende mens. „Lichaam en geest kunnen zelf een boel redden. Het geeft ook voldoening als je zelf uit een moeilijke periode weet te ko men. Tegenwoordig wordt er naar mijn mening te snel een an- ti-depressivum tegenaan ge gooid", meent Van Geleuken. „Als een relatie stukloopt, wordt zonder veel omwegen een recept uitgeschreven. Dat is niet de juiste weg. Het leven doet soms zeer en liefdesverdriet lijkt me niet een ondraaglijk lij den. Door pillen te slikken druk je dit soort pijnen weg en leer je niet om er mee om te gaan." De stichting zet zich overigens niet alleen in voor mensen die aan de ziekte lijdenmaar ook voor mensen als partners, kinderen en collega's. door Annie de Vreugd Bij ongeveer drie procent van de jeugd is ADHD geconsta teerd. Veel van deze kinderen worden behandeld met het mid del Ritalin. Als je goed om je heen ldjkt, slikken tegenwoor dig wel erg veel kinderen drup peltjes of tabletjes tegen druk gedrag. In ieder geval veel meer dan je volgens de statistieken over ADHD zou mogen ver wachten. Kinderen die werkelijk lijden aan dit syndroom, zijn goed af als ze een arts tegenkomen die him dit middel gedoseerd voor schrijft. Voor hun geplaagde ou ders is het medicijn een zegen. De diagnose ADHD wordt ech ter steeds vaker te makkelij k ge steld zonder voorafgaand gede gen onderzoek te plegen. Soms wordt al binnen vijf minuten besloten dat het kind wel ADHD zal hebben. Een aantal oorzaken van over actief gedrag is verre van zieke lijk te noemen. Heel vaak ligt de oorzaak niet bij het kind maar bij de omgeving. Het betreft nogal eens kinderen die kernge zond reageren op een zieke situ atie. Een kind in de stad kan zich tegenwoordig niet meer lekker buiten uitleven, omdat het daar veel te gevaarlijk is. Het zit binnen te verpieteren bij de televisie of de computer. Is het een wonder dat het bijna ploft van alle opgekropte ener gie die eruit wil? Als beide ouders een lange werkdag achter de rug hebben, kunnen ze niet veel meer heb ben. Het gekibbel van hun kroost over één of andere klei nigheid ervaren ze al snel als druk gedrag. Dat ligt niet aan het kind, dat gewoon sociale omgang oefent; de oorzaak is de vermoeidheid van de ouders. De drie R's Kinderen van gescheiden ou ders krijgen heel wat te verhap stukken. Zeker de kleintjes die nog te weinig woorden tot hun beschikking hebben om hun ge moed te kunnen omschrijven, reageren met onhebbelijk ge drag. Het is begrijpelijk dat ge scheiden ouders na alle misère rust aan hun moede hoofd wen sen. Het kind dat eens even flink zijn hart wil luchten over de rot situatie waarin het buiten zijn schuld om in terecht is geko men, is hen dan te veel. Rust, Reinheid en Regelmaat, het zijn de drie grote R's van de opvoeding. Met de reinheid zit het meestal wel goed, maar rust en regelmaat zien we in deze tij d vol stress steeds minder in ge zinnen. Alle huisgenoten vlie gen de hele dag van hot naar her. Van crèche naar logopedist en van club naar typeles. Is het vreemd dat bij het kind aan het eind van zo 'n propvolle dag de stoppen doorslaan en het zijn bord door de keuken gooit om al die stress af te reageren? Kinderen worden op de basis school al meteen in de eerste klas geconfronteerd met hoge prestatiedruk. Ook kleuters die nog helemaal niet aan leren toe zijn, worden vlot aan een taak gezet omdat de maatschappij dit vereist. Als ze niet braaf op hun krent kunnen blijven zitten, vindt de juf zo'n kind al snel een storende factor in de klas en wordt de moeder aangeraden er eens mee langs de huisarts te gaan. Al deze kinderen zijn in wezen kerngezond. Zoals gezegd, ze reageren op een zieke situatie. Het is niet eerlijk dat deze kin deren druppeltjes of tabletjes moeten slikken om rustig te worden omdat anderen hun ge drag niet kunnen velen. Alsof blaken van levenslust een akeli ge ziekte is die bestreden moet worden. Wachtlijsten Het snel grijpen naar Ritalin wordt mede in de hand gewerkt door de lange wachtlijsten die er zijn voordat eert kind onder zocht kan worden op mogelijk ADHD. Ouders hebben nu en op dit moment een probleem en willen liever gisteren dan van daag geholpen worden. Ge zondheid en geluk worden daar bij steeds meer gezien als producten die bij de dokter te koop zijn. Dit medicijn is bovendien hele maal niet zo onschuldig als het lijkt vanwege het cocaïne-ach- tige effect. De jongelui in het voortgezet onderwijs hebben het verslavende effect reeds ontdekt. Kinderartsen in ons land luidden reeds de noodklok dat pubers net als in de VS hun pillen op het schoolplein begin nen te verhandelen. Een reden temeer om tabletjes voor druk temakers kritisch onder de loep te nemen en het gebruik ervan drastisch terug te dringen tot al leen werkelijk noodzakelijke therapie. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7