SFOR kan blijven werken Londen stuurt omzichtig aan op identificatieplicht Kwart personeel Europa lijdt aan stress door werk Russische verdachten krijgen meer rechten Presidentsverkiezingen in Bolivia onbeslist Visser haalt piranha uit Neckar Beveiliging vliegvelden VS faalt Zuid-Korea wil meer armslag Poolse geheime dienst loost agenten Australië zet studenten het land uit Peruaanse veiligheidschef moet zelf cel in Starre houding VS betekent mogelijk wel einde politiemissie Chili staakt vervolging oud-dictator Pinochet Berlusconi eist stopzetting van vervolging in Spanje Meer dan 70.000 occasions vind je op Klappen bij Indonesisch parlement Drie ton coke onderschept in Antwerpen (mi) AutoTrack.nl NECKARGEMUND - Een Duitse visser heeft het afgelopen weekeinde een ruim vijftig centimeter grote piranha uit de Neckar bij Neckargemiind gehaald. Een woordvoerder van de rivierpolitie in Heidelberg bevestigde een bericht daarover uit een lokale krant. Deskundigen hebben gezegd dat het bij het meer dan drie kilo zware monster inderdaad om zo'n Zuid-Amerikaanse vis gaat. De autoriteiten zeggen dat watersporters in de Neckar geen gevaar lopen. Men gaat ervan uit dat de piranha door particulieren in de rivier is uitgezet. DPA WASHINGTON - De beveiliging van veel grote Amerikaanse vliegvelden voldoet absoluut niet. Nepwapens, dynamiet en bommen worden in bijna 25 procent van de gevallen niet on derschept, zo blijkt volgens de krant USA Today van gisteren uit een onderzoek van de Amerikaanse federale Transport Veiligheidsraad. Agenten van de instelling kregen opdracht om op niet al te slinkse wijze wapentuig langs controleposten te smokkelen. Op drie grote vliegvelden (Cincinnati, Las Vegas en Jackson ville) vond men in 50 procent van de gevallen niets. Het inter nationale vliegveld van Los Angeles deed het niet veel beter met 41 procent. ANP/AFP SEOUL - De Zuid-Koreaanse minister van Defensie heeft gisteren voorgesteld de regels bij vuurgevechten met Noord- Korea te wijzigen. Zuid-Korea zou dan formeel als eerste, en zonder waarschuwing, mogen schieten op strijdkrachten van het buurland. Tot nu toe gold dat Zuid-Korea eerst een waarschuwing moet afgeven alvorens het vuur te openen. Maar na een incident in de Gele Zee zaterdag, waarbij Zuid- en Noord-Koreaanse marineschepen elkaar beschoten, gingen er geluiden op om die regel te wijzigen. Zuid-Korea heeft toestemming van de Verenigde Staten nodig om de regels over militaire zaken te veranderen. AFP WARSCHAU - De Poolse geheime dienst heeft bijna vijfhon derd werknemers ontslagen. Dat is 9 procent van het perso neelsbestand. Vrijdag zijn twee nieuwe chefs benoemd en die hebben meteen werk gemaakt van hun hervormingsplannen. De 45-jarige Siemiatkowski werd directeur van de inlichtin gendienst en de twee jaar oudere Barcikowski het nieuwe hoofd van het contraspionagebureau. Beide bureaus zijn nieuw en vervangen het staatsveiligheidsbureau. AFP SYDNEY - Australië heeft het afgelopen jaar 6286 buiten landse studenten, de meesten afkomstig uit Azië, het land uitgezet wegens schending van de visumregels. Sommigen moesten vertrekken omdat zij weinig of geen lessen bleken te hebben gevolgd, anderen omdat zij meer hadden gewerkt dan de toegestane twintig uur. Minister Philip Ruddock kwam met de cijfers na klachten van de oppositie, dat vooral taleninstituten als dekmantel worden gebruikt door mensen die prostituees en arbeidskrachten uit het buitenland halen. In 2000 kreeg Australië meer dan 153.000 buitenlandse stu denten binnen. AP dinsdag 2 juli 2002 LIMA - De Peruaanse ex-chef van een zelf gevormd vei- ligsheidsapparaat tijdens het regime van president Fujimori, Vladimiro Montesinos, is giste ren veroordeeld tot negen jaar en vier maanden cel wegens 'misbruik van autoriteit'. Hij kreeg bovendien tien miljoen dollar boete. De aanklacht draaide rond het feit dat Montesinos officieel slechts adviseur was maar in feite zichzelf talrijke bevoegd heden toekende. Zo runde hij in de jaren negentig van de vorige eeuw een netwerk van veilig heidsagenten. Hierdoor werd hij gezien als de rechterhand van Fujimori of soms als het bo ze brein achter diens regime. De veroordeling is de eerste van een lange reeks. Montesinos moet nog in circa honderd pro cessen verschijnen. Er lopen be schuldigingen over politieke moorden, omkoping', drugshan del en illegale wapenhandel. Montesinos' optreden veroor zaakte in november 2000 de val van Fujimori. RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland is verlost van het rechtsstelsel uit de com munistische tijd. Na meer dan tien jaar uitstel zijn gisteren hervormingen van kracht ge worden die verdachten meer be scherming bieden en moeten leiden tot minder volle gevange nissen. Door politiek geruzie en tegen werking van het Openbaar Mi nisterie en andere instellingen en functionarissen die door de nieuwe wetten macht verliezen, heeft de invoering ervan meer dan tien jaar vertraging opgelo pen. De Russische president Vladimir Poetin wist de wetten uiteindelijk door het parlement te loodsen. Het oude strafrecht dateert uit de jaren zestig van de vorige eeuw. De onafhankelijkheid van de rechters wordt in het nieuwe wetboek vergroot. Het Openbaar Ministerie ver liest veel macht. Zo mogen voortaan alleen rechters toe stemming geven voor het door zoeken van huizen, het aftappen van telefoons en het vasthouden van verdachten voor langer dan 48 uur. Verdachten krijgen over al in Rusland het recht op een juryproces. Het nieuwe strafrecht maakt ook andere straffen dan opslui ting mogelijk. Nu worden zelfs de kleinste misdrijven bestraft met celstraf, waardoor in de Russische gevangenissen soms wel dertig mensen in een cel zit ten die geschikt is voor hoog stens acht personen. Verkeersovertredingen worden voortaan strenger beboet, ter wijl nieuwe wetten corruptie en willekeur bij de verkeerspolitie tegengaan. AP De Amerikaanse activist Kenneth Nichols steekt voor het Amerikaanse consulaat in Amsterdam zijn paspoort in brand als pleidooi om de Verenigde Staten voor het Internationaal Strafhof te brengen. foto Robbert Slagman/ANP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Amerikaanse mili tairen blijven deelnemen aan de internationale vredesmacht SFOR in Bosnië. De weigering van Washington om het VN- mandaat voor de troepen te ver lengen, verandert daar niets aan, verzekert de Navo-ambas- sadeur van de Verenigde Staten. Wel dreigt het einde van de spe ciale VN-politiemissie in het zelfde gebied door tegenwer kingvan de VS. De Navo-ambasadeurs pro beerden gisteren tijdens spoed overleg voorzichtig de gevolgen in kaart te brengen van de harde Amerikaanse opstelling in de Veiligheidsraad van de VN. De VS weigerden in het weekeinde zowel het VN-mandaat voor SFOR als voor de politiemissie in Bosnië-Herzegowina te ver lengen. Washington wil eerst de zekerheid dat Amerikaanse mi litairen die deelnemen aan deze missies, nooit voor het Interna tionaal Strafhof in Den Haag gebracht zullen worden. Crisisoverleg op het VN-hoofd- kantoor in New York moet voor dondëi'dagochtend - als de mandaten verstrijken - tot een compromis leiden. Navo-diplo- maten zijn 'hoopvol gestemd' dat de Veiligheidsraad er op tijd uitkomt. Maar zelfs in het geval van een definitief 'nee' van pre sident Bush, is er op de Balkan niet direct reden voor paniek. „SFOR blijft hoe dan ook be staan. Geen van de Navo-leden, inclusief Amerika, denkt over terugtrekking van de militai ren", aldus een Navo-woord- voerder na afloop van het over leg gisteren. De Amerikanen voeren het commando over de 19.000 SFOR-militairen in Bosnië, waarvan er 2500 uit de VS af komstig zijn. SFOR is een Navo- vredesmacht en kan daardoor zonder VN-mandaat werken. Duitsland heeft als troepenle verancier (tweeduizend man schappen) om grondwettelijke reden echter wel de goedkeu ring van de VN nodig. Hoe Ber lijn dit mogelijke probleem gaat oplossen, is nog niet duidelijk. Nederland (1500 SFOR-militai- ren) acht een VN-mandaat 'wenselijk maar niet noodzake lijk.' Het bondgenootschap wil het aantal SFOR-militairen volgend jaar verminderen tot twaalfduizend. Politie Het voortbestaan van de specia le VN-politiemissie in Bosnië is wel in gevaar. Zo'n 1800 politie agenten uit verscheidene lan den zijn al enkele jaren bezig plaatselijke politiekorpsen op te leiden. Een noodzakelijke en zeer nuttige taak, volgens alle betrokkenen. Zonder VN-man daat kan de internationale poli- tiebrigade niet functioneren. Europese diplomaten zijn zeer geïrriteerd over de weigering van Washington om dit man daat te verlengen. Zij vragen zich openlijk af waarom de VS niet simpelweg haar 46 agenten terugtrekt in plaats van de hele operatie te frustreren. De Euro pese Unie moet vanaf 1 januari de politiemissie van de VN over nemen. Of dit een half jaar eer der kan, is twijfelachtig. Crisis beraad gisteren tussen de EU- landen bracht geen oplossing. Vandaag praten de lidstaten verder. GPD van onze redactie buitenland SANTIAGO - Het Chileense hooggerechtshof heeft de ge rechtelijke vervolging van oud-dictator Augusto Pino chet gestaakt. Dat heeft het hof gisteren bekendgemaakt. Vier van de vijf rechters stemden ermee in dat Pino chet niet voor moorden en ontvoeringen die tijdens zijn bewind plaatshadden, wordt vervolgd. Zij voerden de slechte gezondheid van de 86-jarige aan. Onderzoeksrechter Juan Guzman had de vroegere dic tator in januari 2001 wegens de 'karavaan des doods' aan geklaagd. Daarbij ging het om een bijzondere legereen heid die eind 1973, kort na de militaire staatsgreep van 11 september van dat jaar, door - Chili trok en aanhangers van linkse groeperingen uit de gevangenis haalde en ver moordde, na hen soms te heb ben gemarteld. In maart 2001 werd Pinochet vrijgelaten, nadat hij 41 dagen in de ge vangenis had doorgebracht. Daarvoor had hij bijna an derhalfjaar onder huisarrest gestaan in Engeland, nadat de Spaanse onderzoeks rechter Garzón de Britten om zijn uitlevering had ver zocht. Garzón wilde de Chi leen vervolgen voor de dood van Spanjaarden tijdens de junta. AFP/DPA MADRID - De Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi heeft de hoogste gerechtelijke instantie van Spanje, het Constitutioneel Hof in Madrid, gevraagd het onderzoek naar fraude en belas tingontduiking waaraan Ber lusconi zich zou hebben schul dig gemaakt stop te zetten. Het hof heeft dat gisteren gemeld. De mediamagnaat stelt in het verzoekschrift dat hij vorige week bij het hof indiende, dat hij als regeringsleider immuni teit van rechtsvervolging geniet en dat cle Spaanse onderzoeks rechter Baltasar Garzón der halve moet stoppen met zijn on derzoek naar fraude bij het Spaanse tv-station, dat deels in handen is van Berlusconi's im perium Fininvest. Volgens Gar zón heeft het tv-station vele tientallen miljoenen euro's te weinig belasting betaald. De rechter opende zijn onder zoek in 1997. Omdat Berlusconi Europarlementariër en later premier werd, schortte Garzón het onderzoek op, maar hij wei gert het dossier definitief te sluiten. Eerder was Berlusconi naar een lagere rechtbank gestapt, Die stelde zich evenwel achter Gar zón op. Het zal maanden duren voor het hof een oordeel velt over het verzoek. AP (Advertentie) door Harm Harkema LONDEN - De Britse regering overweegt invoering van een nationaal identiteitsbewijs in combinatie met een beperkte identificatieplicht. Minister Blunkett van Binnenlandse Za ken hoopt zijn land zo onaan trekkelijker te maken voor asielzoekers en illegale immi granten die nu relatief eenvou dig van een aantal overheids voorzieningen gebruik kunnen maken en zwart kunnen wer ken. Ook hoopt Blunkett met behulp van een gedeeltelijke identifica tieplicht uitkeringsfraude beter te kunnen aanpakken. Verder speelt sinds 11 september de strijd tegen het terrorisme een rol. Omdat het onderwerp in Groot- Brittannie zeer gevoelig ligt en links en rechts heftige tegen stand oproept, giet Blunkett zijn plan, dat later deze week wordt gepresenteerdin de vorm van een discussiestuk waarin verschillende mogelijkheden worden besproken. Groot-Brittarmië heeft vanouds een strenge grenscontrole, maar wie eenmaal binnen is, wordt doorgaans geen strobreed meer in de weg gelegd. Er is geen bur gerlijke stand en een sluitend identificatiesysteem is er niet. Een inschrijvingsbewijs van de staatsgezondheidszorg bijvoor beeld, wordt doorgaans zonder enige identiteitscontrole aan de aanvrager verstrekt. Zo'n op niets gebaseerd inschrijvings bewijs kan elders weer gebruikt worden als bewijs dat men inge zetene is. Zwartwerkers En weliswaar heeft iedereen die werkt een sofi-nummer nodig, maar ook dat systeem is lang niet waterdicht. Zodoende is Groot-Brittannie een paradijs voor zwartwerkers, vergeleken met bijvoorbeeld Nederland, dat halverwege de jaren negen tig de meeste lekken heeft ge dicht. Kortgeleden nog zei de Franse minister van Binnen landse Zaken Sarkozy dat Groot-Brittannie zo gewild is bij asielzoekers vanwege de tal rijke mogelijkheden tot zwart werken en de gebrekkige identi ficatiesystemen. De weerstand tegen een identi teitsbewijs en identificatie plicht is in Groot-Brittannië echter groot, groter dan op het continent. Niet alleen in links- libertaire kring loopt men er te gen te hoop, maar ook vele Con servatieven moeten er niets van hebben. In die kringen is het ar gument clat de tentakels van de staat zo kort mogelijk dienen te worden gehouden. Ook worden identiteitskaarten en identifi catieplicht beschouwd als een continentaal uitvloeisel van het napoleontische tijdperk; op zich al reden genoeg voor een Tory om op tegen te zijn. Controle Groot-Brittannië doet ook niet mee aan het verdrag van Schen- gen (dat vrij personen- en goe derenverkeer binnen Europa behelst) omdat dan de grens controle vervangen zou moeten worden door binnenlandse identiteitscontrole. Ooit, in de Tweede Wereldoor log, is in Groot-Brittannie het dragen van een persoonsbewijs verplicht geweest. Die maatre gel werd ingevoerd in de strijd tegen Duitse parachutisten. In 1952 werd het systeem afge schaft omdat het geen doel meer diende. GPD Indonesische agenten proberen betogers weg te houden bij het hek rond het parlementsgebouw. foto Dadang Tri/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische politie heeft gis teren waterkanonnen ingezet tegen enkele honderden demonstranten. Die hadden de hekken rond het parlementsgebouw omverge trokken uit protest tegen een politiek besluit om geen onderzoek in te stellen naar een om koopschandaal. Het hek was al verzwakt omdat reparatie werkzaamheden werden uitgevoerd. De poli tie, die met meer dan honderd mensen aanwe zig was, zette meteen waterkanonnen in toen de menigte oprukte naar de afscheiding. Her en der vielen klappen. Kort voor de rellen had het parlement een motie verworpen om een com missie in te stellen die een omkoopschandaal rond het voedselagentschap Bulog zou moe ten onderzoeken. Bulog is destijds opgezet voor hulp aan arme Indonesiërs. Enkele toen malige politieke kopstukken, zoals parle mentsvoorzitter Tandjung, oucl-president Wahid en generaal Wiranto, zouden in 1999 in totaal 4,5 miljoen euro staatsgeld van Bu log hebben gebruikt voor de verkiezingscam pagne. Tegen parlementsvoorzitter Tancljung, tevens leider van de Golkar-partijis in maart een pro ces begonnen. Hij heeft steeds ontkend. RTR LA PAZ - De presidentsverkie zingen in Bolivia hebben zon dag geen duidelijke winnaar opgeleverd. In weerwil van allerlei voorspellingen heeft voormalige president Gonzalo Sanchez de Lozada de meeste stemmen behaald. Zijn voor sprong op nummer twee, voor malige legerkapitein Manfred Reyes Villa, is echter gering, al dus opiniepeilingen. Als geen van de kandidaten meer dan 50 procent van de stemmen haalt, dan moet de be slissing vallen in het Congres. Een kandidaat moet daar twee derde van de stemmen krijgen om het nieuwe staatshoofd van Bolivia te worden. Sanchez de Lozada van de Na tionale Revolutionaire Bewe ging (NRB) heeft volgens de te levisiezender ATB tussen 21 en 22 procent van de stemmen be haald. De rechts-populistische Reyes Villa van de Nieuwe Re publikeinse Kracht (NFR) zit tussen de 20 en 22 procent. Op de derde plaats staat de linkse Evo Morales met tussen de 15 en 18 procent. Vooral het succes van Morales zal in Washington hard aanko men. De lieveling van de cocaboeren ligt slecht bij de Amerikanen. De VS-ambassa- deur in Bolivia zei dat Washing ton mogelijk geen hulp meer geeft bij de strijd tegen de drugs als Morales wint. RTR/DPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - Zo'n 41 miljoen mensen in de Europese Unie hebben te lijden onder aan het werk gerelateerde stress. Dat kost jaarlijks 20 miljard euro aan verloren werktijd, zo blijkt uit een rapport dat gisteren is gepubliceerd. Volgens het onderzoek, dat is uitgevoerd door het Europese Bureau voor Veiligheid en Ge zondheid op het Werk, heeft 28 procent van de werkende bevol king te kampen met stress. De gevolgen daarvan, zoals een la gere productiviteit, een groter verloop bij hooggeplaatst per soneel en een afname van inno vatie, doen de kosten oplopen. Uit de studie bleek verder dat na rugpijn stress de meest voorko mende oorzaak is van ziektever zuim in de EU. Daarnaast zou den vrouwen vatbaarder zijn voor stress dan mannen. De belangrijkste oorzaken van stress zijn volgens het onder zoek het gebrek aan controle over het wei'k, eentonigheid, strakke deadlines, snel moeten werken, blootstelling aan peste rij en intimidatie en gevaarlijke werkomstandigheden. Twee miljoen werknemers zeg gen slachtoffer te zijn geweest van seksuele intimidatie op het werk, zes miljoen mensen heb ben geleden onder fysiek ge wéld en twaalf miljoen onder pesterijen en intimidatie op de werkplek, aldus het rapport. Het bureau begint vandaag met de eerste Europese campagne tegen werkstress, samen met re geringen, vakbonden en werk nemersorganisaties. AP BRUSSEL - De Antwerpse poli tie en douane hebben twaalf dagen geleden drie ton cocaïne onderschept, die voor de Neder landse markt was bestemd. De partij zat verborgen in con tainer met bananen op een Colombiaans schip. De mega- vangst is pas gisteren bekendge maakt door justitie in Antwer pen. Er zijn geen aanhoudingen verricht. De drugs zijn inmid dels vernietigd. Het schip is al weer vertrokken uit de haven van Antwerpen. De drugs heb ben een straatwaarde van naar schatting' tussen cle 220 en 300 miljoen euro. ANP De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5