Westers debat duwt moslims opzi PZC PZC Meeste vrijgelaten Congolese kindsoldaten zijn afdankertjes '4 4 Een buffel is in India meer waard dan een vrouw ■J Europa heeft geen oog voor lijden van Iraanse Koerden Dialoog is veelal een beter middel ter bevordering van integratie te gast 2 juli 1952 dinsdag 2 juli 2002 De roep vanuit de samenleving om maatregelen te nemen te gen radicale imams wordt momenteel breed uitgemeten in de media. Helaas ontbreekt het vaak aan voldoende onderbou wing. Het klakkeloos overnemen van onvolledige informatie heeft ongenuanceerde meningsvorming tot gevolg, die stig matisering van moslims verder in de hand werkt. Sommige criticasters komen vanuit hun analyse met voorstellen om een open debat met elkaar aan te gaan. Jan Moors vindt deze voor stellen voor een brede maatschappelijke discussie bemoedi gend, maar denkt dat zij hier toch een aloude denkfout ma ken. door Jan Moors De geschiedenis leert ons, dat wanneer ervoor wordt ge kozen een debat aan te gaan dat gebaseerd is op een dominant westers concept, de moslims een ongelijke startpositie krijgen toebedeeld. Dit heeft tot gevolg dat de deelnemende moslims passief worden gemaakt en levert slechts frustratie en ver dere desintegratie op als resul taat. Het debat als vorm bij uitstek om meningsvorming en -wijzi ging te bewerkstelligen, wordt momenteel in stelling gebracht als probaat middel ter bevorde ring van participatie en emanci patie. Bij deze debatten worden bekende schrijvers, politici en beleidsmakers achter een tafel gezet om ieders eigenwijze me ning en stellingen in te brengen. Vaak roepen deze geoefende de baters om het hardst dat zij ge lijk hebben. Echter, de ervaringheeft mij ge leerd dat het initiëren van een brede maatschappelijke discus sie met moslims in de vorm van een debat kan rekenen op wei nig animo binnen de moslimge meenschap. Alleen dezelfde kleine groep zal zich laten zien, bestaande uit een aantal respec tabele, bekende moslims. He laas verwordt in dat geval de veronderstelde brede maat schappelijke betrokkenheid van moslims tot een farce, en be staat de broodnodige integratie doorFransvan den Houdt Europa gaat veel te kritiek loos banden aan met Iran, stelt Abdulla Mohtadi, leider van de Iraans Koerdische oppo sitiebeweging Komala. „Wij zijn niet tegen een dialoog of het drijven van handel met Iran, maar oefen dan ook druk uit op het despotische, dictato riale regime in Teheran om écht te hervormen. De EU gaat nu wel erg gemakkelijk voorbij aan de grove schendingen van de mensenrechten in het land. Dat is verwerpelijk." Mohtadi is op zijn rondreis langs Europese hoofdsteden een paar dagen in Nederland om aandacht te vragen-voor het lot van het Iraanse volk, met name de Iraanse Koerden. Ze worden nog altijd stelselmatig onder drukt, maar het Westen lijkt vooral oog te he bben voor de mi nimale veranderingen in Iran. „Omdat het land van econo misch belang is voor het Wes ten", schampert Mohtadi. „Niet alleen vanwege de olie, ook om dat er enorme handelsmogelijk heden liggen voor Europa. De leider van Komala ('revolu tionaire beweging van het zwoegende volk van Koerdis- tan') leeft al jaren in balling schap in Iraaks Koerdistan. In eigen land is hij zijn leven niet zeker.. Ook in Nederland is hij op zijn hoede. „Het Iraanse regime is een terroristisch regime dat ook ver buiten de landsgrenzen zijn opponenten elimineert. Ac tivisten zijn nergens ter wereld veilig", zegt Mohtadi. Leden van zijn in Iran onder gronds opererende organisatie worden voortdurend opgepakt, aan zware verhoren onderwor pen, gemarteld, in de gevange nis gegooid en soms geëxecu teerd. „Mensen verdwijnen vanwege de meest ridicule beschuldigin gen in de gevangenis. Koerden worden gediscrimineerd als het gaat om werk en ontwikkeling. De eigen taal wordt geweerd op scholen. De bevolking staat on der veel grotere controle van po litie en leger dan elders in het land." Vrijheid van pers en me ningsuiting is beperkt, gelijk heid van mannen en vrouwen bestaat volgens de grondwet niet en gemeenschappen wor den regelmatig /uit elkaar ge en emancipatie in feite alleen in beleidsstukken (over en voor de doelgroep). In onze samenleving worden politieke en maatschappelijke vraagstukken veelal door het debat beslecht. Pittige tegen stellingen maken een 'westers' debat juist interessant. In ande re culturen worden deze echter anders benaderd. Veel moslims kennen een andere vorm van communicatie om bepaalde complexe vraagstukken be spreekbaar te maken. De dialoog - het uitwisselen van verhalen - is een gebruikelijk middel. In diverse werksitua ties, zoals het buurt- en jonge renwerk, worden door de dia loog tussen etnische groepen verrassende en positieve oplos singen bereikt voor complexe vraagstukken. In een dialoog wordt een helder geformuleerd vraagstuk in openheid en met respect voor el- kaars achtergrond besproken en informatie en ervaringen uitge wisseld. Over bepaalde kleine en grote gemeenschappelijke onderwerpen worden de over eenkomsten en verschillen van uit diverse levensovertuigingen helder gemaakt. Participatie Een verdere versterking van de maatschappelijke integratie en emancipatie van moslims in Ne derland valt of staat bij de wijze waarop de moslims er zelf bij betrokken zijn. Helaas worden nieuwe emancipatorische pro jecten veelal ontwikkeld voor en niet met etnische doelgroe pen. Jammer, omdat de kans op succes juist wordt vergroot door een doelgerichte parti rukt en naar afgelegen plekken verbannen. De laatste presidentsverkiezin gen waren naar de mening van Mohtadi 'zeer ondemocratisch en beperkt'. Een speciale raad van toezichthouders bepaalde wie het verdiende het land te leiden. Van de vierhonderd mensen die zich als kandidaat hadden aangemeld voor de ver kiezingen, vond de raad er maar vier geschikt. „Hele bevolkings groepen worden in Iran vanwe ge hun etnische en religieuze achtergrond bij voorbaat bui tengesloten." Maar er zit wel degelijk veran dering in de lucht, signaleert ook de Iraans Koerdische voor man. Alleen is die nog altijd be scheiden en niet te danken aan een volgens de EU hervormings gezind leider als president Kha tami maar aan het volk. „De lei ders blijven zich verzetten. Alleen kunnen ze de luider wor dende roep uit de samenleving niet totaal negeren. Dus geven ze hier en daar wat toe. Hoewel in Iran nog geen sprake is van massale oppositie tegen het huidige bewind, groeit het verzet volgens Mohdati in alle geledingen van de samenleving. „Iraniërs zijn politiek bewust geworden, zijn hun schuchter heid kwijtgeraakt. Ze nemen niet meer alles klakkeloos aan van hun leiders." Overal worden bewegingen van leraren, stu denten en politieke activisten opgericht. „In de steden zijn re gelmatig opstandjes. Ook bur- geiiijke ongehoorzaamheid komt steeds vaker voor. Vrou wen overtreden de kledingvoor schriften op straffe van een boe te of opsluiting." Corrupt Maar er is meer nodig' om de hui dige religieuze kliek te laten plaatsmaken voor een democra tisch bewind. „De leiders zijn zó corrupt en genieten zoveel poli tieke en economische privileges, dat ze niet zomaar zullen op stappen", zegt Mohtadi. „Of er breekt een grootschalige op stand onder het volk uit, of de internationale druk op het be wind in Teheran neemt zodanig toe, dat het verlamd raakt. Wanneer het gebeurt weet ik niet, maar iedereen gaat ervan uit dat cüt regime binnen vijf jaar verdwenen is. Het volk van Iran ruikt vex-andering." GPD cipatie van de betrokken groe pen. In het proj eet Brede Maatschap- pelijke Dialoog gaat Stichting YOÈSUF samen met de lande lijke stuux-groep Islam en Bur gerschap de dialoog vanuit de moslimgexneenschap initiëren en ondersteunen. Moslims en moslimgroeperingen nemen zelf het ixiitiatief om te komen tot een ontmoeting met andere buurtbewonersvrienden, col lega's en maatschappelijke groepen waarin de gronchechte- lijke vrijheden en gelijkheden in de Nederlandse samenleving besproken kunnen worden.' De beeldvorming over deze belang door Merle Tip In Congo-Kinshasa zijn zo'n tien- tot vijftienduizend kindsoldaten, waarvan de meesten zijn geronseld. VN- medewerker Bart Vrolijk pro beert ze te demobiliseren. De eerste paar honderd kinderen zijn onlangs vrijgelaten. „Maar er is nog veel werk te doen." In december zijn driehonderd kindsoldaten gedemobiliseerd in de Democratische Repu bliek Congo (DRC). De afgelo pen maand volgende er meer dan honderd. Een succesje: „We zijn er nog lang niet. In Congo-Kinshasa zijn naar schatting tien- tot vijftiendui zend kindex-en actief als sol daat", zegt Bart Vrolijk, die net uit Congo komt en via Ne derland naar New York reist. „Bovendien denken we dat de kinderen clie nu worden vrij gelaten toch al niet meer ge schikt of fit genoeg waren om te gebruiken. Ook kregen we van een militie kinderen die, naar later bleek, krijgsgevan genen waren." Officieel heerst er vrede in de DRC, maar het in 1999 afge sproken staakt-het-vux-en kwam niet tot stand. De con flicten laaien regelmatig op. In deze weinig rooskleurige situatie probeert de van oor sprong uit Groningen afkom stige Bart Vrolijk (46) de belangen van kindex'en te be hartigen. Hij is VN-medewer- ker op de afdeling Children and Armed Conflict, woont in New York, maar is regelmatig in Congo om met leiders van regering en rebellen te onder handelen over de vrijlating van kindsolda ten. Gevoelig Het conflict in Congo-Kinsha sa is ingewikkeld: de regering van de 29-jarige president Jo seph Kabila, zoon van ex-re bellenleider Laurent Kabila, kampt met meex'dere rebellen legers en rivaliserende etni sche groepen. Een ondoorzich tige situatie, maar duidelijk is dat binnen alle groeperingen begrip bestaat voor de argu menten van de VN. „De ideeën over rechten van het kind zijn natuux'lijk gebaseerd op wes terse normen en waarden. rijke principes in de Neclexiand- se samenleving' wordt hierdoor een bespiegeling die ieder zelf of in samenzijn kan verande ren. Een essentiële vooxwaarde voor zulke ontmoetingen is dat de grondrechtelijke vrijheden ixi de Nederlandse samenleving - en niet de islam - als thema cen traal staan. Deelnemers krijgen de kans hun culturele, religieu ze en humanistische waarden en normen in x-elatie tot het thema in te brongen. Hierdoor kan meer begrip en respect ontstaan ten aanzien van de belevings wereld van de ander. Integratie en emancipatie is niet Maar wij kunnen toch druk uitoefenen. De regering en de rebellen hebben namelijk ook hun belangen. Kinderen zijn een gevoelig onderwerp. En nu steeds meer landen ook het verdrag voor de rechten van het kind ratificeren, staan wij steeds sterker." Volgens Vrolijk heeft dit be wustwordingsproces tijd no dig. „In november 2000 hoorde je nog gewoon oproepen op de radio om kinderen te leveren aan het leger. 'Jullie moeten watoto's (swahili voor kinde ren) leveren voor onze strijd', zeiden ze dan. Dat hoor je nu niet meer. Maar de recrutering gaat ondergronds wel door." Schrijnend is het bericht van een paar kinderen die net wa rden gemobiliseerd en nu weer zouden zijn gekidnapt door de rebellen. „Dat risico is groot. Deze kinderen kunnen meteen weer worden ingezet, omdat ze al weten hoe ze een wapen moeten bedienen." Vrolijk schat dat de helft van alle kindsoldaten is ontvoex-d. Jongens en meisjes, soms niet alleen een zaak van beleidsma kers. Het proces valt of staat bij de participatie van de betx-ok- ken mensen op alle maatschap pelijk relevante terreinen. Niet alleen onderwijs, zorg en wel zijn fungeren als lokale contact makers, ook op het werk, bij sport en in de vrije tijd komen mensen bij elkaar Het met el kaar samenleven is een win-win situatie waar ieder een mini mum aan verantwoox'delijk- heidsbesef dient te tonen door actief een aandeel te leveren aan de fundamentele plichten en rechten die gelden in de maat schappij. En waar kan dit beter plaatsvinden dan in de eigen ouder dan acht a negen jaar, worden meegenoxnen terwijl ze onderweg zijn van school naar huis. Vexwolgens krijgen ze clrie maanden een militaire opleiding in een legerkamp in het oerwoud. „De situatie voor meisjes is vaak nog erger, om dat zij ook als seksslaafje wor den gebruikt.De vraag of ook jongens wox-den veria-acht is moeilijk te beantwoorden, zegt Vrolijk. „Daar hoor je minder over." Maar er zijn ook kindex-en die zich vrijwillig melden, soms uit bittere armoede. „De vori ge president Lament Kabila recruteerde kinderen in Oost- Congo om het land te bevrij den van Mobutu. Deze kinde ren willen nu ook een vergoe ding zien. Dat is een dilemma. Geef j e ze geld, dan beloon j e ze eigenlijk. Aaxx de andere kant is hen een vex-goeding be loofd." Het is Vrolijks taak zo veel mo gelijk informatie te verzame len. Hoeveel kinderen zijn er in een gemeenschap, waar zijn ze, wie wordt vermist? Hij woon-, leef-, leer- en werkom geving? Om moslims de dialoog te laten voeren, is steun noodza kelijk. In dit proces van verdere integratie en emancipatie is een wezenlijke rol weggelegd voor de lokale overheid en plaatselij ke (multi-culturele) organisa ties. Meer nog dan de landelij ke overheid, zijn zij het die de stagnerende emancipatiemotor moeten smeren. Tenslotte zijn het alle mensen samen die de sa menleving maken. GPD Jan Moors is coördinator van stichting YOESUF, kennis- en informatiecentrum voor islam en (homo-)seksualiteit. I vUi Marisa Beretta/GPD krijgt daarbij hulp van plaat selijke organisaties, zoals ker kelijke gemeenschappen en verenigingen van plattelands vrouwen. Verder geeft hij be wustwordingstrainingen aan militairen. Zeventienjarigen Vanuit westers perspectief be zien is het bizar dat volwassen militairen voorgehouden moet worden dat ze geen schoten mogen afvuren op een kind en zich niet mogen ver-grijpen aan meisjes. Maar het Westen mag zich niet zelfvoldaan op de borst kloppen. Vrolijk vindt het onbegrijpelijk dat veel westerse landen het verdrag voor de rechten van het kind nog steeds niet hebben gerati- ficeex'd. (België deed dat op 6 mei, vlak voor de VN-Kinder- top; Nederland heeft alleen ondertekend), en dat de Ne derlandse overheid akkoord gaat met de recrutering van zeventienjax-igen voor het le ger. „Ook al is er geen ooxiog, kinderen horen nimmer in het leger thuis." GPD door Carel van der Velden Nieuws uit India. De wereldleverancier van kiene programmeurs zet te genwoordig de modernste technologie in om de uitvoer van een middeleeuwse prak tijk te verfijnen. Potentiële ouders laten voor tien euro zo snel mogelijk een echo ma ken. Als het vruchtje vrou welijk is, volgt zo spoedig mogelijk een abortus. Maar ook met pasgeborenen weten bewoners van India wel raad. Inpakken in natte kleren, wux-gen, laten stikken en uithongeren behoren tot de beproefde methodes om het probleexn van vrouwelijk nageslacht op te lossen. Florence David, directeur van INSA, een organisatie voor gezoxidheidszorg en ontwikkelingshulp: „Tot voor kort maakte niemand in India zich hier druk oxn. Het is een gruwelijke uitwas van onze tradities en het gevolg- van de volstrekt ongelijk waardige verhouding tussen man en vrouw. Vrouwen heb ben in India geen rechten." Maar hoe verander je tradi ties die eeuwen terug gaan? David is niet pessimistisch. Zelf weigex'de ze te trouwen, omdat ze principieel tegen stander is van uithuwelij king. Op toernee door het platteland bx-engen mede werkers van INSA jonge meisjes de boodschap dat ook zij het lot in eigen hand kunnen nemen. Het is een revolutionaire boodschap in een land waar een vrouw minder waard is dan een exemplaar uit de veestapel. „Tijdensbezoeken aan de provincie Bihar vroeg ik diverse mannen wat ze zouden doen als ze met een zieke vrouw en een zieke buf fel op stap waren. Zonder uitzondering xiepen ze dat de buffel als eerste medische hulp zou krijgen. Hex*trou KABINET - Formateur Drees heeft de eerste ronde van de kabinetsformatie afgerond. Hij gaat nu werken aan een ba sisprogramma voor een nieuw kabinet. Welke partijen aaxx de regering gaan deelnemen is onbekend. AR en KVP beslis sen bixmenkoxt over deelname. RUZIE - Onenigheid in de Zeeuws-Vlaamse vlasserswe reld. De huidige vlassersver enigingen willen één organi satie opzetten, met vier afde lingen en een hoofdbestuur. Over de samenstelling van het bestuur is nu ruzie ontstaan. Men kan het niet eens worden over de zetel ver-deling. wen is goedkoper dan de aan schaf van een nieuwe dier." De hoop van Florence David is gericht op de overheid. Ex- zijn wetten die kindermoox-d en vrouwerxmisbruik ver-bie den. Overtreders worden echter zelden of nooit be straft. Dat moet veranderen, vindt INSA. Te meer omdat India onlangs een internatio naal verdrag ondertekende waar-mee het land zich ver plicht de ongelijkheid tussen de seksen te bestrijden. En het is die ongelijkheid die de kindermoorden veroor zaakt. „De bruidsschat is bij wet verboden, maar in de praktijk moet de familie van het meisje een zeer hoog be drag' oplioesten. Een meisje heeft geen waarde. Als ze al geboren wordt, mag ze op achtjarige leeftijd koken, het huis schoonhouden en ten dienste staan van haar broer tje. En het harde ploeteren gaat het hele leven door. Daarom zeggen sommige va ders dat de baby beter direct dood kan gaan dan latex-. Het onrecht kan worden wegge nomen met een overheids campagne die wetenschap pelijke feiten verspreidt." Onwetendheid David beseft echter terdege dat het niet slechts onwe tendheid is die de slechte po sitie van vrouwen in stand houdt. Kindermoord komt in cle hoogste kasten voor, in al le streken en in alle wel vaartsklassen. Minstens zo schokkend is het feit dat de betrokkenen de ongewenste dochters ook geen ander leven lijken te gunnen. Een ontwikkelings organisatie biedt aan onge wenste meisjes op te vangen, maar daar wordt weinig ge bruik van gemaakt. „In een jaar tijd werden er zeven ba by's achtergelaten. In die zelfde periode verdwenen in de directe omgeving zeven honderd baby's." GPD ONTSPOORD - De Amster- dam-Basel-expi'ess is bij het Franse Thionville gedeeltelijk ontspoord. Vier passagiers zijn om het leven gekomen, negen tien raakten gewond. Het on geluk is waarschijnlijk ver oorzaakt door het uitzetten van spoorstaven door de hitte. SPORTVELD - Lewedorp en Nieuwdorp krijgen een sport veld. Dat heeft de raad van 's-Heer Arendskerke besloten. Het sportveld komt.aan de weg van 's-Heefenhoek, tussenbei de dox-pen in. In Lewedorp komt een nieuw voetpad. Het pad loopt van de Parallelweg naar de oude Rijksweg. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OoslsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118} 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redact.ie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail redwalch@pzc,nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail" redgoes@pzc.nl Ten-neuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV i Internet: vv w.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA 'Vlissingen E-mail' web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag- van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19.25 per kwartaal 52,- - per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag l/m vrijdag: 1,- zaterdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93-00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes. Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 i onderdeel van het Wegener-cc i. De dooi u is verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze j (abonnementen)admlnistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus '18,4380AA Vlissingen. Behoort tot ILKHQEHGr Bart Vrolijk doet voor de VN onderzoek naar kindsoldaten. Tom gaat met vakantie. De volgende tekening verschijnt vrijdag 29 juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4