Terhole krijgt rondweg in 2005 9 Marie de Vlieger mist gezelligheid van vroeger Bemanning van boord na opvissen sissende zeemijn Vrouw raakt zwaargewond bij aanrijding Staat kan rechtszaak Borssele intrekken CDA'er doet beklag over prijs restauratie stadhuis van Hulst ZLM schiet project van 2,9 miljoen euro voor Logé verdwijnt met inboedel Langste merklap naar Zierikzee rijdt i Gewonden bij vechtpartijen Kamervragen over fusies ziekenhuizen Chauffeur door comfbrto zeeuwse almanak Geen excuus PZC ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 2 juli 2002 door Sheila van Doorsselaer TERHOLE - De rondweg rond Terhole is in 2005 een feit. Rijks waterstaat, provincie en ge meente Hontenisse leggen dit vast in een intentieverklaring. De kosten van de rondweg wor den geraamd op 2,9 miljoen eu ro. ZLM Verzekeringen uit Goes gaat het hele project voorfinan cieren. Indien het hele bedrag niet voorgeschoten zou worden, zou de rondweg pas op zijn vroegst over tien jaar worden aangelegd. RWS, de provincie en de ge meente steggelen al jaren over de aanleg van de rondweg. Nu zijn de besprekingen zover ge vorderd dat handtekeningen gezet kunnen worden. De par tijen zijn het eens geworden over de uitvoering en de kosten verdeling. Het Rijk neemt de helft van de kosten voor zijn re kening, de provincie en de ge meente ieder een kwart. De dorpsraad van Terhole en 3VO hebben altijd aangedron gen op de komst van de rond weg. Op de N60, oftewel De Hulsterweg, die Terhole door snijdt, zijn al vele ongelukken gebeurd. Twee dodelijke onge vallen, beide op het fietspad naast de N60 in Terhole, maak ten de roep om de rondweg lui der dan ooit. Per dag rijden de laatste jaren tussen de achtdui zend en tienduizend motorvoer tuigen door Terhole. Verkeersdruk Ondanks dat volgend jaar de veerverbinding Perkpolder- Kruiningen wordt opgeheven in verband met de Westerschelde- tunnel, verwacht Hontenisse dat de verkeersdruk in dit dorp niet zal afnemen. Dit komt vol gens het dagelijks bestuur van Hontenisse onder andere door de autonome groei van het auto verkeer en de afsluiting van de Havendijk in 2003, die nu door zo'n tweeduizend passanten da gelijks als sluiproute wordt ge bruikt. KORTGENE - Een vakantie ganger die sinds 21 juni verbleef in een accommodatie in Kortge- ne is afgelopen zaterdag ver trokken zonder te betalen. Dat maakte de politie gisteren be kend. Bij nader onderzoek bleek ook geluids- en beeldappara- tuur en keukengerei verdwenen te zijn. Het totaal van de over nachtingen bedraagt enkele honderden euro's. Als voorlopig tracé is gekozen voor een aanleg ten westen van Terhole, tussen de Havendijk en de huidige N60. Ook worden al ternatieven verder onderzocht waarbij de toekomstige geluids emissie van het verkeer, een zo gunstig mogelijke benutting van de landbouwkavels en een uit financieel oogpunt aantrek kelijke vormgeving drie facto ren zijn. Met de betrokken grondeigenaren is overlegd. Zij hebben toegezegd verder te wil len onderhandelen. Voor de aanleg van de rondweg zal een bestemmingsplanwijziging doorgevoerd moeten worden. De procedure van een Milieu Ef fectrapportage (MER) doorlo pen is niet nodig' omdat de ge meente opdrachtgever is van het project. De gemeente is niet gebonden aan een MER en dit scheelt aanmerkelijk in tijd. Zonder de toeschietelijkheid van de ZLM zou een versnelde aanleg van de rondweg niet mogelijk zijn. Het is voor Zeeuwse begrippen uniek dat de financiering van een derge lijk veelomvattend project uit de private sector komt. Het Rijk beschikte niet over de financiële ruimte om de aanleg van de rondweg op betrekkelijk korte termijn uit te voeren. De ZLM heeft te kennen gegeven uit een oogpunt van „modern maat schappelijk ondernemen" de fi nanciële participant te willen zijn. „Minder ongevallen is na tuurlijk ook aantrekkelijk voor ons als verzekeraar", zegt A. de Jonge, algemeen directeur van ZLM Verzekeringen. „Daarbij willen we op deze manier ons maatschappelijk verantwoor delijkheidsgevoel uitdragen." Terugbetaling Het is de eerste keer dat ZLM in een dergelijk project stapt. De terugbetaling geschiedt in fases en de algehele afrekening is vastgesteld in 2008. De gemeenteraad van Honte nisse neemt aanstaande woens dagavond in een extra ingelaste raadsvergadering het besluit voor de ondertekening van de intentieverklaring. Het college van Hulst geeft zijn fiat hieraan. Goedkeuring van Hulst is nodig omdat de gemeente Hontenisse ophoudt te bestaan na de herin deling. De intentieverklaring wordt maandag 8 juli door de drie partijen ondertekend in het gemeentehuis van Hontenisse. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Een 37-jarige automo biliste uit de gemeente Sas van Gent is gistermiddag zwaargewond geraakt toen zij op de Tractaatweg nabij Sluiskil met haar auto tegen een vrachtwagen reed. Bij de botsing raakte de bestuurster be kneld. De brandweer uit Axel bevrijdde de vrouw uit haar benarde positie. Ze werd ter plaatse behandeld door perso neel van de traumahelikopter uit Brugge en met been- en borstletsel per ambulan ce naar het ziekenhuis in de Belgische stad gebracht. Het ongeluk gebeurde rond 14.00 uur ter hoogte van de Buthdijk. De Sasse auto mobiliste kwam door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft te recht en botste tegen de tegemoetkomen de trekker met oplegger, die werd be stuurd door een 24-jarige man uit de ge meente Axel. De auto van de vrouw kwam onder de trekker terecht en werd er vervolgens onder vandaan geslingerd. De personenauto kwam in de berm tot stilstand. Omdat beide rijstroken ver sperd waren, werd de Tractaatweg in beide richtingen afgezet. Het verkeer werd gedurende enkele uren omgeleid. Voor de trekker van de 24-jarige Axelaar reed een andere vrachtauto, vermoede- lij k een ro de trekker van het merk D af 9 5 Achter de trekker hing een zeilenoplegger met witte of crèmekleuri ge zeilen. Deze vrachtauto kwam vanuit de richting Zelzate. De politie is op zoek naar de bestuurder van deze wagen of mensen die hem of haar kennen. Ook an dere getuigen van het ongeval roept de politie op contact op te nemen via het nummer: 0900-8844. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf BORSSELE - De nieuwe minis ter van Economische Zaken kan de rechtszaak over de sluitings datum van de kerncentrale Borssele intrekken. Dit stelt N. Koeman, rechtsgeleerde en ad vocaat van de exploitant van de centrale, EPZ. Het is volgens Koeman 'goed denkbaar' dat de Staat het pro ces tegen EPZ stopt. De politie ke verhoudingen in Den Haag zijn immers veranderd. In de Tweede Kamer is een meerder heid van de toekomstige rege ringspartij en CDA, LPF en WD voor het langer openhouden van Borssele dan 1 januari 2004. ZIERIKZEE - 's Werelds langste merklap, 'Door ons gedaen', is deze zomer te bezichtigen in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De 125 meter lange lap geeft een beeld van Zeeland anno 2000. Naast geborduurde afbeeldin gen van de wapens van de pro vincie en de gemeenten hebben 234 borduursters uit de heel Zeeland een indruk van hun omgeving met de kruisstreek vastgelegd. Nadat alle stukjes bijeenge bracht zijn is de merklap nu be zig aan een Tour de Zélande. Na Middelburg, Tholen en Hulst is nu Zierikzee aan de beurt. Vanaf zaterdag 12 juli tot en met zater dag 7 september is 'Door ons gedaen' te bewonderen in de Nieuwe Kerk. Tijdens de openingsuren (maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur) zul len medewerksters aan de lap aanwezig zijn. Koeman legt uit: „De zaak is aanhangig gemaakt door de Staat. De rijksoverheid kan haar eis dan ook intrekken, zo lang er geen vonnis ligt." Voor EPZ is in dit verband 'gelukkig' dat de rechtbank in Den Bosch, die deze kwestie behandelt, pas eind augustus of begin septem ber tot een uitspraak denkt te komen. Zoals gemeld zou die eerst woensdag (morgen) zijn, maar de zaak is vanwege vakan tie van de betrokken rechters uitgesteld. Als de rijksoverheid haar vorde ring intrekt, staat het, aldus Koeman, andere partijen zoals milieuorganisatie Greenpeace vrij om een rechtszaak tegen EPZ te beginnen over de slui tingsdatum van Borssele. In 1994 is die datum vastgelegd op 1 januari 2004. De rijksoverheid houdt daar tot op heden aan vast; EPZ erkent die afspraak niet. „Maar", stelt Koeman over een eventuele nieuwe rechts zaak door Greenpeace, „dan be gint alles opnieuw. Nieuwe afspraak Of het zover komt, is zeer de vraag. Het nieuwe kabinet wil, zo staat in het vorige week uit gelekte ontwerp-regeerak- koord, met EPZ een nieuwe af spraak maken over de toekomst van de kerncentrale Borssele. De oude 'afspraak' uit 1994 over sluiting eind 2003 komt daar mee automatisch te vervallen. Zeeuws WD-Kamerlid J. te Veldhuis laat in een reactie we ten het niet zo interessant te vin den of de rijksoverheid de rechtszaak intrekt of niet. „Be langrijker is dat er een andere politieke meerderheid is. Je mag aannemen dat de rechtbank in Den Bosch daar ook rekening mee zal houden. Als dat niet zo is, dan ligt er straks een regeer akkoord waarin het openhou den van Borssele is vastgelegd. Dat is het belangrijkste." door Wilma Valk BRESKENS - Vorig jaar op haar verjaardag deelde Marie de Vlieger mee best nog een tijdje te willen blijven. Voor lopig is het haar goed gelukt, gisteren vierde ze in beste ge zondheid haar 103e ver jaar- Ze kan niet meer zo best zien, maar dat mag wel op die leef tijd, verder gaat alles nog redelijk en vooral haar geheu gen is nog best: „Ik kan geluk kig nog met iedereen praten, dat is heel gezellig, er komen nog altijd veel mensen aanlo pen alleen visite houd ik niet meer." Marie de Vlieger is een gezellige vertelster vooral over haar jeugdjaren in de Groe: „Ik ben een echte Groe- se al woon ik nu al weer ruim tien jaar in Breskens." De gezelligheid van vroeger mist Marie vooral: „De hoe rendracht is helemaal ver dwenen, hoe mooi was het niet al die j onge meisj es vroeger op zondag naar de kerk te zien gaan met hun witte mutsjes op. Mutsjes zie je helemaal niet meer. En dan de boamis- kermisse in de Groe met de be roemde echte paptaorten. Heel de familie kwam dan naar Groede om er paptaarten te eten en om ze mee naar huis te nemen. Groede had toen nog vijf bakkers, maar die zag je niet op die dag, die hadden het veel te druk met bakken." Grote reizen heeft Marie nooit gemaakt, wel was ze als jong meisje eens voor een folkloris tische optocht in Arnhem: „We zaten in een faoëtonne op een houten plank, wel zeven uur lang, we voelden ons gat niet meer. We moesten er toen ook overnachten en een van de De 103-jarige Marie de Vlieger: „Ik kan gelukkig nog met ieder een praten, dat is heel gezellig, er komen nog altijd veel mensen aanlopen alleen visite houd ik niet meer." foto Charles Strijd door Famke van Loon NEELTJE JANS - De zes be manningsleden van de Yersekse kotter YE-138 zijn gisteroch tend van boord gehaald, nadat ze voor de kust bij Vrouwenpol der een oude zeemijn hadden opgevist. De mijn, met 700 kilo explosieven, begon aan boord te sissen. De Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) van de ma rine heeft de bom onklaar ge maakt en verscheept naar een bunker in Ritthem. „Je schrikt toch even. Het is een flink ding van 2,3 meter lang en een diameter van zeventig cen timeter", vertelt schipper E. Sinke. Het is niet de eerste keer dat zijn eurokotter een mijn op vist, maar deze keer was bijzon der. Normaal gesproken zetten de vissers een explosieve vondst weer overboord en markeren de plek met een boei. De Kust wacht wordt dan ingeschakeld om de mijn onschadelijk te ma ken. „Maar vanwege het slechte weer durfden we hem nu niet overboord te zetten." Kustwacht De bedoeling was de mijn te ver schepen naar Neeltje Jans om hem daar over te dragen aan de inmiddels ingeschakelde Kust wacht. Maar gaandeweg begon de mijn te sissen 'en kwamen er luchtbellen op'. Sinke heeft toen het zekere voor het onzeke re genomen en de reddingspost Neeltje Jans gevraagd de be manning van boord te halen. Ruim een uur nadat de zeemijn was opgevist zijn de vissers rond half negen in veiligheid ge bracht. „Het gaat om een oude zeemijn uit de Tweede Wereldoorlog. Wij noemen het een invloedsmijn, die op de bodem van de zee ge legd is om een schip te vernieti gen", legt B. Visser, woordvoer der van de Marine uit. De mijn zelf weegt rond de duizend kilo en bevat ongeveer zevenhon derd kilo aan explosieven. „Eén van de grotere types die er be staan." Kort na de middag is de duik- en demonteergroep van de EOD aan boord gegaan om de mijn ter plaatse onklaar te maken door het ontstekingsmiddel te schei den van de explosieve lading. Daarna is de mijn vervoerd naar een marine-bunker in Ritthem. Bij beter weer wordt de zeemijn buitengaats gebracht om op zee te worden vernietigd. Schipper Sinke neemt de ge beurtenissen gelaten op: „Je krijgt enorm visverlet. We heb ben de hele dag niet kunnen vis- TERNEUZEN - Bij vecht partijen in Terneuzen zijn het afgelopen weekeinde een zestienjarig meisje en een negentienjarige jon gen uit die plaats gewond geraakt. Het meisje liep verwon dingen op aan arm, elle boog en rug en had een ge zwollen kaak. Ze raakte afgelopen zaterdagmid dag verwikkeld in een ge vecht met drie andere meisjes in de Nieuw- straat. De oorzaak was een al langer lopend con flict. De negentienjarige jonge man werd eveneens door een bekende mishandeld. Dat gebeurde zaterdag avond. In de Narcissen- straat werd hij enkele ma len geslagen en geschopt. Hij liep diverse bulten, schrammen en schaaf wonden op. De aanleiding is ook een langer lopend conflict. voermannen zakte door zijn ledikant. Ik heb nooit meer zo gelachen als toen." Lachen kan Marie nog steeds, en ze is vooral dankbaar dat ze er nog mag zijn: „Honderd jaar naar dezen zullen wij er niet meer wezen! Dat zeiden we vroe ger, maar ik ben er nog steeds na meer dan honderd jaar." DEN HAAG - Demissionair mi nister Borst van Volksgezond heid moet de stop op fusies tus sen ziekenhuizen, zoals tussen Vlissingen en Goes, onverkort handhaven. SP-Kamerlid A. Kant wil vanmiddag tijdens het vragenuurtje in de Tweede Ka mer die toezegging lospeuteren van Borst. Of Kant de kans krijgt minister Borst aan de tand te voelen, is afhankelijk van goedkeuring van haar mondelinge vragen door Kamervoorzitter F. Weis glas. Dat wordt vandaag duide lijk. Kant wil anders nog deze week een debat met Borst. „Want", zegt de SP'ster, „de he le Tweede Kamer wilde zo'n fu siestop. Borst kan daar niet zo maar doorheen fietsen en een fusie zoals in Zeeland afdoen als een volgende stap in een proces dat al enkele jaren loopt. Borst schreef dat vorige week in een brief aan de Tweede Kamer. Zij merkte daarbij nog op dat de Inspectie van de Gezondheids zorg die stap 'uit kwalitatief oogpunt' noodzakelijk vindt. De fusie is aangekondigd voor 1 januari 2003. TERNEUZEN - Op de kruising N61 met de Finlandweg in Ter- neuzen vond gisteren om 12.15 1110- een aanrijding plaats. Een onbekend gebleven bestuurder van een vrachtauto is na het ver oorzaken van een aanrijding doorgereden. De vrachtwagenchauffeur ver leende geen voorrang aan een 33-jarige automobiliste uit de gemeente Terneuzen. Zij moest hierdoor remmen waardoor ze de controle over haar voertuig verloor en vervolgens in de rech- terberm tegen een paal tot stil stand kwam. Haar voertuig raakte beschadigd. door Jean-Lou de Gucht HULST - De kosten van de res tauratie van het stadhuis in Hulst rijzen volgens het CDA de pan uit. „We zijn volledig op het verkeerde been gezet", zegt J. van Eek. Volgens Van Eek was er in eerste instantie sprake van 680.000 euro. „Nu wordt ons ineens een bedrag van 1,2 miljoen euro voorgespiegeld. Een prijsstij ging van maar liefst 51 procent. Dat is wel heel veel geld voor twee vergaderzalen." Daar komt volgens Van Eek ook nog eens het bedrag van maxi maal 30.137 euro bij dat de gemeente wellicht moet terug betalen aan de Rijksbelasting dienst. Dit is een gevolg van het BTW-opzetje, waarbij het stad huis verkocht is aan stichting De Fontein en vervolgens daar weer van gehuurd wordt. Van Eek gooide in de raadsver gadering' de knuppel in het hoenderhok door te stellen dat er portefeuillehouders voor minder naar huis zijn gestuurd. „Na het Lyceumterrein is dit de tweede BTW-affaire in Hulst in korte tijd." Van Eek raadde het college aan om het geld terug te vorderen bij het architectenbu reau Compositie 5, dat de kos tenraming had opgesteld. Verwarring Het college nam deze 'motie van wantrouwen' hoog op. Wethou der B. Picavet daagde van Eek uit om de motie in stemming te brengen. Dat deed hij echter niet. De verwarring werd nog groter toen Van Eek ontkende dat hij wethouder P. Weemaes, de woordvoerder in de raad in deze kwestie, als portefeuille houder bedoelde. „Nee ik heb het over de portefeuillehouder Financiën." Daarmee doelde hij impliciet op burgemeester A. Kessen. Weemaes ontkent dat er sprake is van een gigantische kosten stijging. Volgens hem goochelt Van Eek met bedragen inclusief en exclusief BTW. „De kosten van de restauratie van het dak van het stadhuis zijn helemaal niet zoveel gestegen. Alleen de restauratie van de toren is te gengevallen. Overigens hebben we dat de raad al in april ge meld." Losbolligheid Dat Van Eek dreigde met een motie van wantrouwen, neemt Weemaes hoog op. „Ik vind het geen stijl om zo ongefundeerd de vertrouwenskwestie aan de orde te stellen. Er is geen euro verkeerd besteed aan dit mooie stuk werk. Dit had veel volwas- sener gekund van Van Eek. Het lijkt op een stukje losbolligheid van zijn kant. Hij had expliciet moeten uitspreken over welke wethouder hij het had." Advertentie HAWOHTH f> B Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN" Noordzandstraat 6, Yerseke, (0113) i Op weg naar Terneuzen voor I een interview over verkeers- j veiligheid en het naleven van de snelheidslimieten wordt de verslaggever met hoge I snelheid gepasseerd door een politiewagen. De geünifor- meerde bestuurder van de Volkswagen Sharan negeert op grove wijze en zonder dui delijke noodzaak de snel- heidsregels. Hij houdt zelfs niet in als het bord 'u rijdt te hard' oplicht. In Terneuzen schudt de woordvoerder van de politie het hoofd en laat duidelijk merken dat juist agenten het goede voorbeeld moeten ge ven. Hij spreekt menig rech ter na als hij zegt dat een haastklus geen excuus vormt om op provinciale wegen 120 te rijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41