Arrestatieteams zijn onderbezet Onveilig vrijen neemt toe korting Hazes stapt uit gemeenteraad De Ronde Venen Klaar voor de storm Steeds minder beroep aangetekend door gestrande asielzoekers Borst staat overtijd-behandeling toe op boot Women on Waves Politiebond ACP slaat alarm over roofbouw op personeel KLM weert lastige passagiers Tien tips over vermiste kinderen Auto's straatracers geconfisqueerd Nederlandse bus vliegt in brand Xtc-laboratorium in wijk opgerold Brandstichters zetten schuur al eerder in brand COLIJN Veroorzaker ongeluk met drie doden voor tien jaar gevangenis in dinsdag 2 juli 2002 van onze redactie binnenland DE RONDE VENEN - André Hazes stapt uit de gemeente raad van De Ronde Venen. De populaire zanger van het le venslied werd in maart gekozen in de raad van De Ronde Venen, de gemeente waaronder zijn woonplaats Vinkeveen valt. Ha- zes houdt het voor gezien van- wege de commotie rond zijn al dan niet aanwezig zijn in de raad, zo meldde zijn Partij Ron de Venen Belang gisteren. „Mijn bedoelingen waren zeer goed", zegt Hazes, „maar ik werd de grond in getrapt door mensen die ik dan elke keer weer in het gezicht zou moeten kijken en daar kan ik beslist niet tegen. Eerlijkheid staat bij mij nog steeds hoog in het vaandel." De Ronde Venen Belang be treurt het besluit van Hazes, die als lijstduwer de zesde plaats van de kandidatenlijst innam en tegen de verwachting in met voorkeurstemmen in de raad gekozen werd. „André heeft van meet af aan gesteld dat men niet van hem kan verwachten dat hij ook daadwerkelijk in de raad gaat zitten, omdat zijn werk zich grotendeels in de avonden afspeelt en juist dan de vergade ringen worden gehouden. Dat hij vanwege zijn voorkeurstem menwinst toch de raad in is ge gaan, pleit enorm voor hem", al dus fractievoorzitter J. Dekker. Volgens Dekker hebben politie ke tegenstanders van begin af aan getracht Hazes in diskre diet te brengen, door te bewe ren dat hij toch nooit aanwe zig zou zijn en dat hij zijn werk altijd voor zou laten voor gaan. ANP van onze redactie binnenland LEUSDEN - Het tekort aan ar restatieteams (AT) leidt tot ge vaarlijke situaties. Zelfs de le den van deze specialistische eenheden zijn bang voor onge vallen die door vermoeidheid tijdens acties dreigen te ont staan. Ook gaan politieregio's nu eigen teams samenstellen om gevaar lijke aanhoudingen te verrich- ten. Die zijn daar echter niet voor getraind. Dit constateert voorzitter Joop Vogel van de Politievakorgani satie ACP. Hij is de afgelopen tijd met verschillende AT's op stap geweest en baseert zijn uitspraken onder meer op ge sprekken met leden van de bezochte arrestatieteams. „Door de toenemende vraag naar inzet van arrestatieteams wordt roofbouw gepleegd op de huidige mensen", conclu deert Vogel. Momenteel zitten de AT's op ruim 60 procent van de gewen ste sterkte. Ongeveer 100 van de 166 functies zijn bezet. De ACP maakt zich al enige tijd grote zorgen over de onderbezetting van de teams. Daarom peilde de bond de situatie zelf. Stil De ACP heeft Binnenlandse Za ken verzocht toestemming te geven om extra mensen op te lei den. Vogel: „Ondanks herhaal de vraag hierom, is het aan de zijde van het ministerie stil ge bleven." Welingelichte bronnen van de politievakbond hebben gezegd dat er geen geld voor is. Daarentegen zijn er wel vol doende mensen geselecteerd voor de opleiding. Binnenland se Zaken noemt het tekort aan personeel een probleem van de politiekorpsen. „Het ministerie zorgt voor voldoende opleidin gen die drie maanden duren. Nu zijn er twee voor ongeveer 32 personen. Deze zijn met moeite gevuld. Binnenlandse Zaken is bereid om nog eens een derde opleiding te starten, maar dan moeten daar wel eerst mensen voor zijn. Dat is de verantwoor delijkheid van de politiekorp sen, want die werven de leerlin gen", laat het ministerie in een reactie weten. Woordvoerder C. den Bakker van de Raad van Hoofdcommis sarissen erkent dat er een pro bleem is. „Ongeveer de helft van de totale capaciteit is vacant. Er is vrijdag wel overeenstemming met minister De Vries van Bin nenlandse Zaken bereikt, dat er nog een extra opleiding komt." Volgens de zegsman zijn er ove rigens wel voldoende mensen beschikbaar om op te leiden. Den Bakker zegt verder dat er nu soms geplande aanhoudin gen worden uitgesteld, vanwege de werkdruk. Bij acute gevallen wordt wel altijd een arrestatie team ingeschakeld. Door de aanslagen op 11 sep tember vorig jaar in New York en de moord op Fortuyn wordt een steeds groter beroep gedaan op de arrestatieteams. Het CDA-Tweede-Kamerlid Rietkerk spreekt van een zorge lijke ontwikkeling. Hij wil mi nister D e Vries al morgen tij dens het overleg over politie-oplei- dingen 'tot daden aanzetten'. De christen-democraat vindt het geen goed idee dat politie korpsen hun eigen opleiding gaan opzetten. ANP BLOEMEND AAL - Een kampeerder op een camping in Bloemendaal neemt het zekere voor het onzekere en sjort de scheerlijnen van zijn tent stevig vast. De weersvooruitzichten voorspelden gisteren voor de komende dagen buien en een krachtige zuidwestenwind. foto Robin Utrecht/ANP AMSTELVEEN - KLM gaat lastige passagiers weren. Vanaf vandaag hanteert de luchtvaartmaatschappij een zwarte lijst, die is onderverdeeld in twee categorieën. Passagiers die in de zwaarste categorie vallen, worden voor een periode van minimaal vijf jaar uit de KLM-toestellen geweerd. Passagiers die door hun gedrag de veiligheid aan boord heb ben verstoord of mensen die KLM-personeel op de grond on heus hebben bejegend, komen op een van de zwarte lijsten. De gegevens worden gebruikt door KLM, KLM UK en KLM Cityhopper. De lijsten worden gekoppeld aan de reserve ringssystemen. ANP BARNEVELD - De politie in Barneveld heeft tien tips bin nengekregen over de vermissing van twee kinderen uit Barne veld. De twee, een 9-jarig meisje en haar broertje van 10 jaar, verdwenen zaterdag spoorloos. De tips kwamen binnen nadat de politie zondag een opspo ringsbericht had verspreid. Politie en omwonenden kamden zaterdag Barneveld uit, op zoek naar de twee. Daarbij werden alleen de fietsjes van de beide kinderen gevonden. Volgens een politiewoordvoerder is er nog geen concrete aan leiding om elders te gaan zoeken. De politie houdt er rekening mee dat de kinderen zijn meegenomen naar hun vaderland Turkije. ANP VENLO - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag de auto's van drie straatracers uit Venlo in beslag genomen. De automobilisten zouden zich schuldig hebben gemaakt aan gevaarlijk rijgedrag of straatracen. Twee van de racers, beiden 20 jaar oud, zijn bovendien hun rijbewijs kwijt. ANP EINDHOVEN - Een volle Nederlandse touringcar is in de nacht van zaterdag op zondag bij de Spaans-Franse grens in brand gevlogen. Dat heeft de eigenaar van de bus, Solmar Tours in Eindhoven, gisteren bevestigd. De 65 passagiers hebben ordentelijk de dubbeldekker kunnen verlaten, aldus J.P. Adams, directielid van het bedrijf. Ook was er tijd om de koffers uit te laden, hoewel hier en daar rookschade was ontstaan. Het voertuig is grotendeels uitgebrand, zegt Adams. Naar de oorzaak van de brand wordt een technisch onderzoek inge steld. De vakantiegangers waren op weg naar huis. ANP AMSTERDAM - De politie heeft in Amsterdam-West een groot xtc-laboratorium midden in een woonwijk opgerold. Er was sprake van een levensgevaarlijke situatie. In verband met explosiegevaar waren specialisten urenlang bezig met de ontmanteling. Omwonenden moesten tijdelijk hun huizen uit. De ontmanteling vond donderdag plaats, maar de politie maakte het in verband met het onderzoek gisteren pas be kend. Er zijn inmiddels twee mannen van 40 jaar oud aange houden. De politie sluit meerdere arrestaties niet uit. In de ruimte lag 170 kilo poeder, goed voor 1,7 miljoen xtc- pillen met een straatwaarde van 1,1 miljoen euro. Het labora torium bevond zich in een kelder in de Jan Hanzenstraat. Om wonenden klaagden al langer over stankoverlast. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Steeds meer asielzoekers beseffen dat het in Nederland niet makkelijk is om een verblijfsvergunning te krij gen. Dat blijkt volgens het min- sterie van Justitie uit het aantal vreemdelingen dat, als hun ver zoek om een verblijfsvergun ning is afgewezen, vertrekt zon der in beroep te gaan. In 2001 verlieten zo'n 10.000 personen (29 procent) Neder land zonder nog een kans te wa gen op een verblijfsvergunning. Het jaar daarvoor was dat nog 12 procent, meldde het ministe rie gisteren. De mensen die wel in beroep gaan, maken niet veel kans op een verblijfsvergun ning. Slechts 7 procent wordt in het gelijk gesteld. Het gaat om asielzoekers die zich bij een van de vier aanmeldcentra hebben gemeld. Elke vluchteling die een verblijfsvergunning wil, moet daar aankloppen.De Im migratie- en Naturalisatie dienst (IND) beslist binnen een week of iemand mag blijven. Als de IND iemand afwijst, dan kan hij alsnog in beroep gaan. In mei kreeg circa 50 procent binnen een week te horen dat ze geen asiel in Nederland krijgen. In 2001 vroegen 32.000 perso nen asiel aan. De IND verwacht dat dit jaar de totale instroom van asielzoekers 22.000 zal zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie gaan steeds min der vluchtelingen in beroep, omdat de vluchtelingen weten dat de kans op succes klein is. Dat zingt rond onder de asiel zoekers, stelt hij. Een positief gevolg van deze ontwikkeling is dat de recht banken die de zaken behande len, het op termijn minder druk krijgen, aldus het ministerie. Bovendien zorgt de daling van het aantal beroepszaken er voor dat mensensmokkel naar Ne derland afneemt. Verder blij kt uit een rapport van de IND dat asielzoekers weinig kans hebben op een verblijfs vergunning. In 2000 kreeg 86,5 procent te horen dat ze geen ver gunning krijgen. In 1997 was dit nog 60 procent. Asielzoekers uit landen waar al jaren de meeste vluchtelingen vandaan komen, maken niet veel kans asiel te krijgen in Nederland. Het gaat dan bijvoorbeeld om Iran en Irak, staat in het rapport. Men sen uit deze landen komen vol gens het ministerie niet hier naar toe wegens de goede kans op een verblijfsvergun ning. ANP NIJMEGEN - In de Nijmeegse schuur die zaterdag volledig af brandde, was al eerder brand gesticht. De brandweer moest in februari al eens uitrukken om dat de schuur te blussen. Bij de brand van zaterdag kwamen twee jongens van 16 jaar en een meisje van 15 jaar om het leven. De politie en brandweer hebben nog geen uitsluitsel over de oor zaak van de brand, die zater dagmiddag om vier uur uitbrak. Twee jongens van 15 en 16 jaar wisten aan het vuur te ontko men. De twee worden door de politie gehoord over wat er zich in de schuur heeft afgespeeld. De schuur is inmiddels op last van gemeente en brandweer ge sloopt. Op de plek van het dra ma hebben belangstellenden bloemen neergelegd. ANP Advertentie) berco van onze redactie binnenland UTRECHT - Steeds minder mensen vrijen veilig. Onderzoe kers noemen de toename van het aantal gevallen van geslachts ziekten en aidsvirus hiv 'veront rustend'. Mogelijk speelt een rol dat voor veel mensen een besmetting met hiv minder afschrikwekkend is, vanwege de betere behandelme thoden. Hierdoor is de absolute kans op besmetting met zowel geslachtsziekten als hiv flink toegenomen. Besmetting met één van de aandoeningen ver groot bovendien de kans op nóg een van de ziekten. De Stichting soa-bestrijding (seksueel overdraagbare aan doeningen) wil het accent in de voorlichtingscampagnes ver leggen. Tot nu toe lag er veel na druk op dat partners praten over veilig vrijen. Maar nieuwe campagnes gaan meer over fei ten: hoe groot is de kans dat je wordt besmet, en wat zijn daar van de risico's? Vooral steeds meer jongeren lo pen geslachtsziekten op. Onder vrouwen jonger dan 2 5 j aar nam het aantal gevallen van gonor roe (druiper) vorig jaar zelfs toe met zestig procent. Maar ook sy filis kwam ten opzichte van 2000 vorig jaar veel meer voor, vooral bij homo- en biseksuele mannen. Het aantal nieuwe hiv- inf ecties steeg negen procent, zo blijkt uit het jaarverslag over 2001 van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu en de Stichting soa-bestrijding. Zij constateerden een toename van geslachtsziekten met 21 pro cent. Volgens de onderzoekers is het voor het tweede achtereen volgende jaar dat het aantal seksueel overdraagbare ziekten zo sterk is toegenomen. De cijfers wijzen uit dat bij wis selende seksuele contacten Advertentie lange vorststraat - goes TELECOMMUNICATIE crL ro iCrPLO^- Telefooncentrales Draadloze telefonie Faxapparatuur I Computernetwerken ISDN LEWESTRAAT '13 GOES'KLOETINGE Bel 0113-213720 sien biengen wi| in 2002 dn steeds meer zonder condoom wordt gevreeën. Dat is volgens de Stichting soa-bestrijding een internationale trend. In de jaren tachtig verminderde het aantal besmettingen met geslachts ziekten - vermoedelijk door de angst voor aids - spectaculair. Volgens de stichting wil de ont wikkeling nog niet zeggen dat de voorlichtingscampagnes over besmetting met soa en hiv hebben gefaald. Het is volgens de stichting bewezen dat de campagnes de houding, normen én het gedrag ten aanzien van seksueel gedrag beïnvloeden. „Maar uiteindelijk moeten mensen zélf veilig vrijen. Uit het aantal consulten bij GGD's en soa-poliklinieken is echter af te leiden dat mensen bewust onveilig vrijen en zich daarna laten testen om te ach terhalen of ze een besmetting hebben opgelopen. Twee poli's en 3 9 GGD 's kregen vorig jaar te maken met ruim 20.000 consul ten, een stijging van 29 procent in vergelijk met 2000. GPD De abortusboot van de Stichting Women on Waves. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Minister Borst van Volksgezondheid staat de Stichting Women on Waves toe vrouwen tot zestien dagen na het uitblijven van de menstrua tie een zwangerschapsafbre- kend medicament toe te dienen. De stichting bevaart de wereld zeeën met de 'abortusboot'. Borst zei gisterochtend in het Radio-l-journaal dat de behan deling verantwoord is, mits er een gynaecoloog aan boord is. De mogelijkheid kan worden geschapen, omdat deze behan deling volgens een uitspraak van de Hoge Raad buiten de Wet Afbreking Zwangerschap valt. Bovendien past ze volgens Borst in het regeringsbeleid, dat vrou wen ook in seksueel opzicht on afhankelijker wil maken. „Ik vind het zo vreselijk dat meisjes en vrouwen over de hele wereld het slachtoffer worden van knoeiende aborteurs", voegde Borst er aan toe. Uit een brief aan Women on Waves blijkt dat de abortusboothetmiddelMife- priston zal gaan gebruiken. De Stichting krijgt nog steeds geen vergunning om abortussen uit te voeren, aldus Borst. Het CDA is niet blij met de ver gunning voor de overtijd-be handeling. Woordvoerster Volksgezondheid Ross: „Het grootste bezwaar zie ik in de geringe mogelijkheden voor de Inspectie voor de Volksgezond heid om de praktijken te contro leren. Die inspectie reist heus de wereldzeeën niet af." De fractie zal op de zaak terugkomen, zei Ross. De SGP wil vandaag tijdens het vragenuurtje in de Tweede Ka mer opheldering vragen. SGP- fractievoorzitter Van der Vlies neemt het de minister vooral kwalijk dat zij als demissionair minister een dergelijke vergun ning verleent. „Zij weet hoe om streden dit ligt", aldus de frac tie. De verwijzing naar de Hoge Raad gaat ook al niet op, vindt de partij: „Feit is namelijk dat de abortusboot niet gaat varen onder de Nederlandse kust, maar in de buurt van andere landen waar abortus anders wordt gedefinieerd dan in Ne derland. Die staten hebben geen enkele boodschap aan de Ne derlandse Hoge Raad." De PvdA heeft vragen bij de late verlening van de vergunning, maar staat achter het besluit van Borst. Women on Waves is blij. „Wo men on Waves zal spoedig weer uitvaren." ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT - De recht bank in Maastricht heeft gisteren een 28-jarige Maas trichtenaar tot tien jaar ge vangenisstraf en tien jaar ontzegging van de rijbe voegdheid veroordeeld. De man is de hoofdverdachte in het geruchtmakende 'ver- keersdrama van Vilt', waar bij vorig jaar maart na een wilde achtervolging drie j on- geren om het leven kwamen en een meisje zwaargewond raakte. De rechtbank achtte drievoudige doodslag en een keer poging tot doodslag be wezen. Vier jongeren werden op 31 maart vorig jaar na een be zoek aan Maastricht opge jaagd door de stomdronken Maastrichtenaar en zijn eveneens beschonken 23-ja- rige vrouw. Na een eerste kleine aanrijding gaf de man een van de jongeren een klap in het gezicht. Vervolgens spoorde hij zijn achter het stuur zittende vrouw, onder bedreiging van een pak slaag, aan de achtervolging in te zetten om de schade van de aanrijding te regelen. Daarbij zou hij af en toe een ruk aan het stuur hebben ge geven. Duw Er volgde een dollemansrit van Maastricht naar Valken burg, waarbij snelheden van 160 kilometer per uur wer den bereikt. De tocht eindig de toen de jongeren bij Vilt van de weg raakten na een duw tegen hun achterbum per. De auto raakte een boom, brak in tweeën en vloog in brand. Drie van de inzittenden waren op slag dood. Het echtpaar is inmiddels ge scheiden. De zaak tegen het tweetal wordt apart behan deld. ANP Kees den Herder Interieurstyling Walcheren v. keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3