Bewoners strijden tegen camping PZC Oma's keuken in Blikvanger PZC Strandvijfdaagse begint guur Folkloristische dagen in Middelburg met sjezen en ringrijders ZeelandNet breidt kantoor Kamperland uit met tijdelijke units Ambulancedienst stelt cliëntenraad in 11 Burgh-en Westlandpolder moet open ruimte blijven Oud-direrteur haven Gent overleden Drankrijder agenda Kamervragen ziekenhuisfusie Logé verdwijnt met inboedel Ambassadeur naar rampmuseum Brand in containers Merklap komt naar Zierikzee dinsdag 2 juli 2002 door Ali Pankow WESTENSCHOUWEN - De bewoners van de Irisweg, Kampweg en Westerseweg in Westenschouwen bundelen hun krachten ter behoud van de open ruimte in de Burgh- en Westlandpolder. Zij willen voorkomen dat hier een depen dance van camping Duinoord en een combinatiecamping van drie verschillende ondernemers worden gevestigd. De bewonersgroep heeft in het verleden al vaker strijd gevoerd ten behoeve van het weidse aan zien in zijn naaste woonomge ving. ,,A1 vanaf 1967 zijn er pogingen gaande om het stuk tussen de Kampweg en de Wes terseweg in te richten als cam ping. Wij willen niet dat ons woon- en leefgebied wordt dicht getimmerd. Dat zou gebeuren met de plannen die nu worden gepresenteerd", zegt woord voerder J. Douw namens de be trokken bewoners. Zij hebben de gelederen weer gesloten nu de gemeente diverse planologische procedures in het kader van de Regiovisie Schou wen-West heeft opgestart. Dat betreffen de voorontwerp van de bestemmingsplanwijzigin gen voor de zogeheten compen satielocaties aan de Rampweg, in het Zoomgebied en in de Burgh- en Westlandpolder. Tij dens de hoorzitting vorige week in het kader van deze procedu res liet Douw er al geen twijfel over bestaan dat de bewoners onder geen enkele voorwaarde een vestiging van verblijfsre- creatie op de huidige landbouw grond zullen accepteren. In de commissie Ruimtelijke Orde ning woensdagavond wil hij die boodschap ten overstaan van het gemeentebestuur nogeens extra benadrukken. Verblijfsrecreatie Volgens de bewoners in de Burgh- en Westlandpolder schort er nogal wat aan de plan nen van de gemeente. Zo vol doet het uitbreidingsplan van Camping Duinoord in hun op tiek niet aan de eisen die het GENT - Afgelopen weekend is André De Wilde, oud-directeur- generaal van het gemeentelijk Gents Havenbedrijf overleden. De Wilde was 66 jaar en sinds anderhalf jaar met pensioen als hoofd van het Havenbedrijf. André De Wilde was dertig jaar lang in binnen- en buitenland het gezicht van de Gentse ha ven. Toen hij er in 19 7 0 arriveer de was Gent een klein haventje met een jaarlijkse maritieme goederentrafiek van 2,7 miljoen ton tegenover 23 tot 24 miljoen ton op vandaag. Streekplan Zeeland stelt ten aanzien van bufferzones en maximale invulling van een re- creatiebedrijf. Volgens Douw zou op grond van het Streekplan maar vier van de beschikbare zes hectare voor verblijfsrecrea tie kunnen worden ingevuld. Met de maatstaf van dertig kampeereenheden per hectare komt hij dan op 120 eenheden, terwijl camping Duinoord 180 eenheden claimt. EI dorado De bewoners aan de Irisweg be schrijven het perceel achter hun woningen als een 'el dorado' voor fazanten, eenden, hazen en konijnen en in het stille seizoen ook voor reeën. Zij zouden dat graag zo houden. Volgens Douw kunnen de inwo ners van de Burgh- en West landpolder zich volledig vinden in het streven de omgevings kwaliteit van dit gebied te ver hogen. Naar hun mening dient dat echter niet te gebeuren door het gebied af te sluiten voor de gemeenschap ten behoeve van een camping, maar met het be nutten van de de open ruimten ten dienste van iedereen. Zij zien liever dat het terrein aan sluitend op de Westenschou- wense inlaag en op de uitlopers van duinen in oude glorie wordt hersteld met zijn vroegere kre ken. Verder stellen zij voor het terrein te doorsnijden met wan del-, fiets- en ruiterpaden. De bestemmingsplanwijzigin gen voor de drie compensatielo caties komen aan de orde in de commissie Ruimelijke Ordening en Economische Zaken die woensdag 3 juli vanaf 19.30 uur vergadert in het gemeentehuis in Zierikzee. Marjan Coenrady, Lieneke Doornenbal, Toos van de Sijden, Tiny Cats, Irene Donker (vlnr) lieten zich door het gure weer niet weerhouden van start te gaan. foto Ruben Oreel door Valeska Nastaly DOMBURG - Zwoegend tegen de wind, met de han den aan de capuchon, verregend en uitgewaaid ko men ze aan: de deelnemers aan de Zeeuws-Zuid-Hol landse strandvijfdaagse. De Vlissingse slogan 'Brui send als de branding' hebben zij nu aan den lijve on dervonden. „Mijn regenjas is van buiten net zo nat ge worden als van binnen", zegt Luc Ligtvoet (63) uit Made. Het is de tweede keer dat de wandeltocht naar Hellevoetsluis wordt gehouden. Het goede weer van vorig jaar is er deze keer niet bij. Op de eerste dag zijn de wandelaars rond acht uur ver trokken vanaf het Arsenaal in Vlissingen. Zij hebben 24 kilometer afgelegd naar Domburg. „Gemiddeld doen de deelnemers er vijf uur over", zegt organisator Peer Claessens. Maar om die tijd wordt door enkele wandelaars honend gelachen. Toon van der Made (59) en Luc Ligtvoet (63) uit Made doen voor de tweede keer mee. „Wij houden van een beetje competitie. We proberen altijd als eerste aan te komen. Om dat voor elkaar te krijgen, stoppen wij nooit onderweg om iets te drinken." Toon heeft er een half uurtje sneller overgedaan dan Luc. „Ik kwam on derweg een paar aardige dames tegen, waarmee ik een praatje heb gemaakt. Nu heb ik er vier uur over ge daan." De mannen vertellen lachend dat ze ook altijd als laatste naar bed gaan. „Wij houden van de gezel ligheid. 's Avonds een biertje drinken en dan als enige overblijvers de tent afsluiten. Geweldig! Wandelbenen Organisator Claessens vertelt dat het duo een wed denschap hield met een andere deelneemster. „Ik zei dat ze het nooit van haar konden winnen, want zij heeft echte wandelbenen. Maar zij is onderweg ge stopt voor een kopj e koffie bij haar man in de autodus zij is pas later binnengekomen." De organisatie laat de deelnemers vrij. „Het maakt niet uit hoe laat de mensen aankomen. Al komen ze pas om tien uur 's avonds aan. Het gaat ons vooral om de gezelligheid." MIDDELBURG - De folkloris tische dagen vinden dit jaar op 11 juli en 15 augustus plaats in Middelburg. De eerste dag draait vooral om het sjeesjerij- tlen met deelnemers in Zeeuwse REDACTIE SCHOU WEN-DUIVE LAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl klederdracht. De andere dag is voor de ringrijders te paard. De organisatie van beide dagen is in handen van de Middelburgse WV en de Zeeuwse Ringrijders Vereniging (ZRV). Het evenement begint op 11 juli om negen uur op het Abdij plein. Daar starten de sjeesjerijders voor een rondje om de Abdij. Daar strijden de ringrijders te paard om de hoogste eer. Het publiek kan deze dag mee beslissen welke sjezencombina- tie het mooist is. Tot drie uur kan daarvoor een bon worden ingeleverd in de stembus op het Abdijplein. De prijsuitreiking voor de versiering van zowel de ringrijders als de sjeesjerijders is tussen half twee en twee uur. Dan gaat de kamp weer verder. De prijsuitreiking is om vijf uur. Dan wordt de wisselbeker voor het paar met de meeste gestoken ringen, de beker voor de beste ringlijder en het verrassings pakket voor de deelnemer aan de publieksjury uitgereikt. SINT-JANSTEEN - Een 43-ja rige automobilist uit Terneuzen is in de nacht van zondag op maandag in de Brouwerijstraat in St.-Jansteen aangehouden voor rijden onder invloed. Hij was de Brouwerijstraat ingere den en reed zich klem in het door wegwerkzaamheden afgesloten gedeelte. De man wilde niet wil de meewerken aan de blaastest. Hij moest zijn rijbewijs inleve- door Ali Pankow RENESSE - De tijden van zand, zeep en soda herleven vanaf vandaag in het oude-blikmuse- um De Blikvanger in Renesse. Gastvrouw Annemarie Heili gers heeft voor de komende zo merweken een wisselexpositie met wit emaille keukengerei en kinderserviesjes ingericht naast de vaste collectie aan oude blik ken. Een prijscourant van het post orderbedrijf Leonidas uit 1913 brengt in herinnering dat de va riatie voor een keukenuitzet in de kleuren rood, blauw, wit en groen zeer groot was. Het was in die tijd heel gebruikelijk dat bij verloven of trouwen dit soort artikelen cadeau werden ge daan. Met een zand, zeep en so- darekje van één gulden zeventig of een zeepbakje van dertig cent kon al goede sier worden ge maakt. De nieuwe wisseltentoonstel ling in De Blikvanger is hoofd zakelijk samengesteld uit de privécollectie van Geertje Haak-van der Sluis uit Bier vliet. Zij verzamelt al twintig, j aar wit keuken-emaille met een ldein blauw randje. Haar verza meling omvat onder meer 75 kannen en 30 vergieten in ver schillende soorten en maten. Daaruit moest uiteraard een keuze worden gemaakt, omdat de ruimte in De Blikvanger zeer beperkt is. Verder zullen er kan delaars, spuugbakjes, trechters, pomp-emmertjes, pispotten, scheerbekkens, eiderdopjes, laxeerapparatuur en ketels te zien zijn. Verder worden er tijdens deze expositie kinderserviesjes uit gestald. Ze zijn afkomstig uit privéverzamelingen van enkele bewoonsters in de Westhoek van Schouwen. Een opmerkelijk ex emplaar is een serviesje van blauw emaille. Het oudste kin derserviesje dateert van 1875. Verder zijn er enkele uit de jaren veertig en het voor vele ouderen nog bekende serviesje van Pig- gelmee. De nieuwste aanwinst voor De Blikvanger zelf is een blikken koffiemolen uit 1900, die werd afgestaan door een inwoonster van Schouwen-Duiveland. De wisselexpositie is tot en met 28 augustus te zien in De Blik vanger. Het museum is weke lijks open op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur, op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en ook op de zondagen 28 juli en 25 augustus van 13.00 tot 17.00 uur. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamstede, 19.00 uur: Excursie en diavoorstelling; RENESSE - Transferium, 10.00 uur: Fiets tochten metbezoekaan kerken ofVasthi- tuin; ZIERIKZEE-SportparkHogen Blok, 13.30 uur: Fietstocht senioren, route Ooster- land; DEN HAAG - Demissionair minister Borst van Volksgezond heid moet de stop op fusies tussen ziekenhuizen, zoals tussen Vlissingen en Goes, onverkort handhaven. SP-Kamerlid A. Kant wil vanmiddag tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer die toezegging lospeuteren van Borst. Of zij de kans krijgt minister Borst aan de tand te voelen, is afhankelijk van goedkeuring van haar mondelinge vragen door Kamervoor zitter F. Weisglas. Dat wordt vandaag duidelijk. Kant wil an ders nog deze week een debat met Borst. „Want", zegt de SP'ster, „de hele Tweede Kamer wilde zo'n fusiestop. Borst kan daar niet zomaar doorheen fietsen en een fusie zoals in Zeeland afdoen als een volgende stap in een proces dat al en kele jaren loopt." Borst schreef dat vorige week in een brief aan de Tweede Ka mer. Zij merkte daarbij nog op dat de Inspectie van de Ge zondheidszorg die stap 'uit kwalitatief oogpunt' noodzake lijk vindt. De fusie is aangekondigd voor 1 januari 2003. KORTGENE - Een vakantieganger die sinds 21 juni verbleef in een accommodatie in de Hoofdstraat in Kortgene is afgelo pen zaterdag vertrokken zonder te betalen. Dat maakte de po litie gisteren bekend. Bij nader onderzoek bleek ook geluids- en beeldapparatuur en keukengerei verdwenen te zijn. Het totaal van de over nachtingen bedraagt enkele honderden euro's, de waarde van de verdwenen goederen is niet bekend. OUWERKERK - De ambassadeur van Groot-Brittannië, C. Budd, brengt donderdag 4 juli een bezoek aan het Waters noodmuseum in Ouwerkerk. Burgemeester Asselbergs en de voorzitter van het museum, C. Geluk, leiden de Engelse gast rond. ZIERIKZEE - Op het Haringvlietplein in Zierikzee zijn zon dag kort voor middernacht een aantal vuilnisbakken in brand gestoken. De kleine brandjes konden door de politie zelf ge blust worden. De onverlaten hadden tevens iets voor half twaalf een grote papiercontainer op het Haringvlietplein in brand gestoken. De blusploeg Zierikzee van de brandweer is uitgerukt om dit vuur te blussen. ZIERIKZEE - 's Werelds langste mei-klap, 'Door ons gedaen', is deze zomer te bezichtigen in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De 125 meter lange lap geeft een beeld van Zeeland anno 2000. Naast geborduurde afbeeldingen van de wapens van de provincie en de gemeenten hebben 234 borduursters uit de heel Zeeland een indruk van hun omgeving met de kruisstreek vastgelegd. Nadat alle stukjes bijeengebracht zijn is de merk lap nu bezig aan een Tour de Zélande. Na Middelburg, Tholen en Hulst is nu Zierikzee aan de beurt. Vanaf zaterdag 12 juli tot en met zaterdag 7 september is 'Door ons gedaen' te bewonderen in de Nieuwe Kerk. Tijdens de openingsuren (maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur) zullen borduursters, die aan de merklap hebben meegewerkt, aan wezig zijn. door Ingrid Huibers KAMPERLAND - Internetbe drijf ZeelandNet wil zijn be drijfsgebouw op 't Rip in Kam perland fors uitbreiden met een groot aantal tijdelijke kan toorunits. Het gaat om een klei ne vijftienhonderd vierkante meter extra werkruimte. Die ruimte zal in eerste instan tie worden gebruikt om onge veer vijftig medewerkers die nu nog verspreid over Kamperland werken, een plek in het hoofd gebouw te kunnen bieden. De grond waarop de units moeten komen, vlak achter het huidige kantoorgebouw, is al enkele ja ren eigendom van ZeelandNet. Op dat terrein wilde het bedrijf twee jaar geleden een media park bouwen. Daar zouden jon ge mensen, omgeven door landelijk groen, hun e-commer- cebedrijfjes van de grond moe ten kunnen tillen. Het was de bedoeling dat ze op het terrein zouden kunnen wonen, werken en recreëren. Afgeschoten Zeer tegen de zin van directeur J. Bakker, de gemeente Noord- Beveland en de provincie werd dat plan anderhalf jaar geleden afgeschoten door de VROM-in- spectie, omdat een mediapark in het landelijke gebied niet zou passen in de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening. Omdat het idee om een media park in te richten voor Bakker ondanks die afwijzing nog altijd springlevend is, heeft hij nu ge kozen voor een uitbreiding met tijdelijke kantoorunits. Zodat ZeelandNet in de toekomst ge bruik kan maken van het nu in hoog tempo veranderende poli tieke klimaat. Bijstellen Wel heeft Bakker, gezien de 'ui terst negatieve teneur in de markt', zijn ambities wat be treft de omvang van het media park inmiddels bij moeten stellen. „E-commerce is van daag de dag minder succesvol dan twee jaar geleden. Dat is een gegeven waar we rekening mee moeten zullen houden", meent hij Het is de bedoeling de tijdelijke kantoorunits, die overigens tot voor kort in Zierikzee nog dienst deden als gemeentehuis, in twee lagen direct achter het huidige bedrijfsgebouw te plaatsen. Voor de bouw kan beginnen, moet de gemeente eerst vrijstel ling verlenen op de geldende be stemmingsplannen Landelijke Gebied en Bedrijventerrein Kamperland. Daartoe ligt het bouwplan nog tot en met vrij dag 12 juli in het gemeentehuis in Wissenkerke ter inzage. Mocht de vrijstelling er komen, dan geldt deze voor maximaal vijfjaar. In het museum is het keuken-emaille uit de privécollectie van Geertje Haak-van der Sluis uit Biervliet te zien. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman GOES - De ambulancedienst Boven de Westerschelde heeft een cliëntenraad. Deze raad, die afhankelijk van het onderwerp instemming- of adviesbevoegdheid heeft, moet de algemene belangen van cliënten behartigen. De leden praten zodoende mee over spreiding van am bulances, kwaliteit van am bulancezorg, veiligheid, klachtenregeling en meer van dergelijke zaken. Daar toe komt de cliëntenraad vijf tot zes keer per jaar bijeen, waarna ook meteen met de directeur van de ambulance dienst wordt (bij-)gespro- ken. In de organisatie hebben twee mensen van Walcheren, twee van de Bevelanden, twee van Schouwen-Duive land en één van Tholen zit ting. Voorzitter is T. Ketting. Hij ondertekent donderdag 4 juli, samen met ambulance dienstdirecteur N. Verstrae- te, het reglement van de Cli ëntenraad. Dat gebeurt rond 16.00 uur in het gebouw van de amublancedienst in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37