PZC Veel wisseling in winkelbestand y Bloeiend dak sissende zeemijn Provincie blaast Geen buiten-kartbaan bij Bath Zeeuws onderzoek woningbehoefte af Staat kan rechtszaak Borssele intrekken Langdurige leegstand van winkelpanden Zierikzee neemt af Bemanning Vüll Vergunningen parkeren door post te laat Jonge dievegges aangehouden comforto Kanjersubsidie zeeuwse almanak Geen excuus waarin opgenomen deZierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 2 juli 2002 is e door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het winkelbe stand in Zierikzee is behoorlijk in beweging. Een aantal win kels is verdwenen, maar de lege plaatsen worden, zegt voorzit ter van het Zierikzees Onderne mers Collectief (ZOC) B. Noo- men, in rap tempo opgevuld. In vergelijking met een paar jaar geleden is er, zegt hij, een stuk minder langdurige leegstand van winkelpanden. Wie door het winkelgebied van Zierikzee slentert stuit op ver schillende plaatsen op leeg staande winkelpanden. Het meest opvallend is de leegstand op de Melkmarkt. Daar liggen drie naast elkaar gelegen win kelpanden er kaal en verlaten bij. Het geeft volgens Noomen echter een vertekend beeld. „Het wekt de indruk dat er veel leegstand zou zijn, maar daar is geen sprake van. Je moet niet al leen kijken naar wat er aan win kels verdwijnt, maar ook naar wat ervoor in de plaats komt. En dan zie je dat het totale winkel- bestand groeit. Dat zien wij als ZOC ook terug ons ledental. Dat heeft een tijdje stilgestaan, maar groeit nu weer. A-locaties Enkele jaren geleden was de si tuatie volgens Noomen minder rooskleurig. Verschillende win kelpanden in hartje Zierikzee stonden leeg en bleven leeg. Soms jarenlang. Noomen: „Ook op A-locaties als het Haven plein en de Appelmarkt. Geluk kig zijn die lege plekken nu weer opgevuld, want het zijn dingen waar je als ZOC erg weinig grip op hebt. Soms zijn winkelpan den eigendom van een project ontwikkelaar en die zit er niet zo mee als een pand wat langer leegstaat. Noomen constateert verder dat er niet alleen sprake is van ko mende en gaande winkels, maar ook van verplaatsing. Woondis- count Zierikzee verhuisde van de Melkmarkt naar de Hem, De Droptiekin de Passage in Zierikzee staat geruime tijd leeg, maar er is inmiddels weer een nieuwe huurder voor gevonden. Zeedijk Electronics verliet het pand op de hoek van Sint Domusstraat en Nieuwe Boo- gerdstraat en betrok een groter pand aan de Sint Domusstraat. En zo zijn, stelt Noomen, nog wel meer voorbeelden te noe men. Onder de nieuwkomers in de Zierikzeese middenstand zit nogal wat variatie. Er komen verschillende kapperszaken bij en ook het aantal galeries groeit, evenals het aanbod aan kle dingwinkels. Noomen spreekt van een gezond winkelbestand. Niet te weinig, maar ook niet te veel. „Want overbewinkeling is ook ongezond." Merle van Bijdevaate Make laardij OG beaamt het verhaal van Noomen. Een enkele uit zondering daargelaten kost het de makelaar doorgaans weinig moeite een winkelpand te ver kopen of te verhuren. Hij somt zonder moeite drie, vier mo menteel leegstaande winkel panden op waarvoor inmiddels foto Marijke Folkertsma een nieuwe eigenaar dan wel huurder is gevonden. D at winkelpanden met enige re gelmaat van eigenaar of huur der wisselen ziet hij niet als negatief. „Er is een bepaald ver loop, maar dat is gezond. door Famke van Loon NEELTJE JANS - De zes be manningsleden van de Yersekse kotter YE-138 zijn gisteroch tend van boord gehaald, nadat ze voor de kust bij Vrouwenpol der een oude zeemijn hadden opgevist. De mijn, met zeven honderd kilo explosieven, be gon aan boord te sissen. De Ex plosieven opruimingsdienst (EOD) van de Marine heeft de bom onklaar gemaakt en ver scheept naar een bunker in Rit- them. „Je schrikt toch even. Het is een flink ding van 2,3 meter lang en een diameter van zeventig cen timeter", vertelt schipper E. Sinke. Het is niet de eerste keer dat zijn eurokotter een mijn op vist, maar deze keer was bijzon der. Normaal gesproken zetten de vissers een explosieve vondst weer overboord en markeren de plek met een boei. De Kust wacht wordt dan ingeschakeld om de mijn onschadelijk te ma ken. „Maar vanwege het slechte weer durfden we hem nu niet overboord te zetten. De bedoeling was de mijn te ver schepen naar Neeltje Jans om hem daar over te dragen aan de inmiddels ingeschakelde Kust wacht. Maar gaandeweg begon de mijn te sissen 'en kwamen er luchtbellen op'. Sinke heeft toen het zekere voor het onzeke re genomen en de reddingspost Neeltje Jans gevraagd de be manning van boord te halen. Ruim een uur nadat de zeemijn was opgevist zijn de vissers rond half negen in veiligheid ge bracht. Invloedsmijn „Het gaat om een oude zeemijn uit de Tweede Wereldoorlog. Wij noemen het een invloedsmijn, die op de bodem van de zee ge legd is om een schip te vernieti gen", legt B. Visser, woordvoer der van de marine uit. De mijn zelf weegt rond de duizend kilo en bevat ongeveer zevenhon derd kilo aan explosieven. „Eén van de grotere types die er be staan." Kort na de middag is de duik- en demonteergroep van de EOD aan boord gegaan om de mijn ter plaatse onklaar te maken door het ontstekingsmiddel te schei den van de explosieve lading. Daarna is de mijn vervoerd naar een marine-bunker in Ritthem. Bij beter weer wordt de zeemijn buitengaats gebracht om op zee te worden vernietigd. Schipper Sinke neemt de ge beurtenissen gelaten op: „Je krijgt enorm visverlet. We heb ben de hele dag niet kunnen vis- ZIERIKZEE - Een groot deel van inwoners van het centrum van Zierikzee heeft afgelopen zaterdag niet volgens plan zijn parkeervergunning ont vangen. Volgens beleidsmedewerker E. de Raat heeft de gemeente Schouwen-Duiveland de brie ven tijdig (vrijdagmiddag) de deur uitgedaan, maar ontbrak het bij PTT Post aan personeel om de vergunningen een dag la ter te bezorgen. De centrumbe woners zullen een dezer dagen alsnog de vergunning thuisbe zorgd krijgen. Late en onvolle dige aanvragen zullen wat lan ger op de kaart moeten wachten. Hoewel het nieuwe Zierikzeese parkeersysteem gisteren is in gegaan zal de gemeente in een overgangsperiode soepel om gaan met foutparkeerders. Na 1 augustus begint de strenge con trole - met bijbehorende boetes; tot die tijd werken de contro leurs met waarschuwingen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De provincie Zeeland heeft een nieuw, pro vinciaal woningbehoefte-on derzoek onder gemeenten afge blazen. Bij de Zeeuwse gemeen ten bleek te weinig belangstel ling te bestaan voor de studie. De eerstvolgende gelegenheid voor dergelijk onderzoek is in 2006. Het afblazen van het onderzoek betekent dat landelijke, globale cijfers over de woningbehoefte niet vertaald worden naar een gedetaileerder, gemeentelijke situatie. Volgens beleidsmede werker volkshuisvesting, J. van der Laan, moet de gemeente Schouwen-Duiveland, die wel aan het (extra) provinciaal on derzoek mee had willen doen, nog bekijken of zij met een eigen studie deze gegevens boven wa ter wil halen. Iedere vier jaar wordt landelijk de woningbehoefte in kaart ge bracht met het zogeheten Wo ningbehoefte-Onderzoek (WBO Deze cijfers, die gebruikt wor den bij het opstellen van een (ge meentelijk) volkshuisvestings plan, geven voor een regio of provincie globaal de vraag naar woningen aan. Voor gemeenten is dit onderzoek echter te alge meen om daadwerkelijk de be hoefte in een dorp of stad voor de komende j aren in te schatten De provincie houdt daarom sa men met de gemeenten een ei gen, aanvullend onderzoek om gedetaileerder de Zeeuwse situ atie in beeld te brengen. Maar deze keer heeft de provin cie die 'Zeeuwse verdiepings slag' afgeblazen. De reden voor deze afgelasting is volgens pro vinciaal beleidsmedewerker H. Nijssen het gebrek aan belang stelling onder de gemeenten. „Sommige vinden dat de resul taten niet in verhouding staan tot de kosten van het onderzoek, anderen vinden de resultaten moeilijk bruikbaar bij het ver talen naar beleid. Een aantal vinden het so wie so verloren tijd", legt Nijssen uit. Met een kleinere groep belangstellenden het onderzoek wel uitvoeren wil de provincie niet omdat het daarvoor te kostbaar is. Alleen Zeeuws-Vlaanderen zal - met een kleine subsidie van de pro- vinice omdat de drie herinde lingsgemeenten hierin samen werken - zijn woningbehoefte voor de komende jaren in kaart brengen. Dynamisch Dat de provinciaal bestuurders met het afblazen van het onder zoek zijn aangewezen op de lan delijke cijfers, is volgens Nijs sen geen man over boord. „Die informatie die straks vrijkomt is voor de provincie best goed bruikbaar." Hoewel het Zeeuw se woningbehoefte onderzoek niet zaligmakend is, vernacht hij dat met name de gemeenten zelf de gedetaileerdere gegevens zullen missen. Temeer omdat de cijfers in het verleden door de gemeentebestuurders gebruikt werden om een grotere behoefte aan woningen aan te tonen. „En zeker omdat de woningmarkt zo dynamisch is, is het verstandig eens in de vier jaar mee te lif ten." Ondanks het herhaaldelijk ge mopper op Schouwen-Duive land over de vertragingen en de ondoorgrondelijke resultaten bij het laatste onderzoek, had de gemeente ook deze keer mee willen doen aan de provinciale studie. Of de gemeente nu eigen handig de woningbehoefte in de kernen, zoals pas door onder zoeksinstituut Scoop is gedaan, in beeld gaat brengen weet be leidsmedewerker Van der Laan nog niet. De afgelasting hoeft volgens hem de volkshuisves tingsplannen voorlopig niet te frustreren, omdat Schouwen- Duiveland beschikt over rede lijk actuele gegevens. Van der Laan: „Daar kunnen we nog wel een paar j aar mee verder. door Rob Paardekam RILLAND - Het gemeentebe stuur van Reimerswaal wil de Kart Club Zeeland geen plaats geven op het toekomstige cen trum voor lawaaisporten in het buitengebied van Bath. De ver eniging wil daar een outdoor- kartbaan aanleggen. De gemeente wil in de uiterste uithoek van Reimerswaal, aan de Grenswegbij Bath, enkele la waaisporten concentreren. Het stukje land tussen het Schelde- Rijnkanaal en de Westerschelde wordt als ideale locatie gezien voor motorcrossen, kleiduif- schieten en vliegen met radiografisch bestuurde model vliegtuigjes. Niet alleen de mo torclub uit Rilland verhuist naar het uiterste zuiden van de gemeente, ook motorsportver eniging De Uitlaat uit Vlissin- gen komt er naartoe. Volgens voorzitter J. Paauwe van de Kart Club Zeeland zou ook zijn vereniging, in het kader van de concentratie van de la waaisporten, prima in het ge bied passen. Hij is dan ook ver baasd en teleurgesteld over het negatieve advies. Volgens de ge meente is er simpelweg geen ruimte meer voor de Kart Club. Bovendien zou het ongewenst zijn nog een extra geluidprodu- cerende sport toe te voegen. Van die argumenten is Paauwe niet erg onder de indruk. Volgens hem zijn de andere spelers best bereid te praten over een andere indeling van de ruimte, zodat ook de kartliefhebbers bij Bath terecht kunnen. Volgens Paauwe wordt het zo langzamerhand tijd dat de Zeeuwse karters een eigen stek krijgen. De Kart Club Zeeland is twee jaar geleden opgericht, maar voor een buitenbaan moe ten de leden de provincie uit. Even was er sprake van een tij delijke openluchtbaan bij de Kreekraksluizen bij Rilland, maar dat bleek geen haalbare kaart. Nu lijkt ook een vaste stek van de baan. HHBflHflflHHHHHHBHHHIiHiHHHHHHHHHHii door Harmen van der Werf BORSSELE - De nieuwe minis ter van Economische Zaken kan de rechtszaak over de sluitings datum van de kerncentrale Borssele intrekken. Dit stelt N. Koeman, rechtsgeleerde en ad vocaat van de exploitant van de centrale, EPZ. Het is volgens Koeman 'goed denkbaar' dat de Staat het pro ces tegen EPZ stopt. De politie ke verhoudingen in Den Haag zijn immers veranderd. In de Tweede Kamer is een meerder heid van de toekomstige rege ringspartijen CDA, LPF en WD voor het langer openhouden van Borssele dan 1 januari 2004. Geluk Koeman legt uit: „De zaak is aanhangig gemaakt door de Staat. De rijksoverheid kan haar eis dan ook intrekken, zo lang er geen vonnis ligt." Voor EPZ is in dit verband 'gelukkig' dat de rechtbank in Den Bosch, die deze kwestie behandelt, pas eind augustus of begin septem ber tot een uitspraak denkt te komen. Zoals gemeld zou die eerst woensdag (morgen) zijn, maar de zaak is vanwege vakan tie van de betrokken rechters uitgesteld. Als de rij kso verheid haar vorde ring intrekt, staat het, aldus Koeman, andere partijen zoals milieuorganisatie Greenpeace vrij om een rechtszaak tegen EPZ te beginnen over de slui tingsdatum van Borssele. In 1994 is die datum vastgelegd op 1 januari 2004. De rijksoverheid houdt daar tot op heden aan vast; EPZ erkent die afspraak niet. „Maar", stelt Koeman over een eventuele nieuwe rechts zaak door Greenpeace, „dan be gint alles opnieuw." Of het zover komt, is zeer de vraag. Het nieuwe kabinet wil, zo staat in het vorige week uit gelekte ontwerp-regeerak- koord, met EPZ een nieuwe af spraak maken over de toekomst van de kerncentrale Borssele. De oude 'afspraak' uit 1994 over sluiting eind 2003 komt daar mee automatisch te vervallen. Meerderheid Zeeuws WD-Kamerlid J. te Veldhuis laat in een reactie we ten het niet zo interessant te vin den of de rijksoverheid de rechtszaak intrekt of niet. „Be langrijker is dat er een andere politieke meerderheid is. Je mag aannemen dat de rechtbank in Den Bosch daar ook rekening mee zal houden. Als dat niet zo is, dan ligt er straks een regeer akkoord waarin het openhou den van Borssele is vastgelegd. Dat is het belangrijkste." SCHARENDIJKE - Twee 15-jarige meisjes uit Am sterdam zijn door de poli tie bij Scharendijke aan gehouden wegens dief stal. Het tweetal reed met een man uit Noord-Beveland mee naar het strand. Onderweg haalden ze spullen uit het dash boardkastje. De beplante daken zorgen voor een groen uitzicht vanuit het gemeentehuis. Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing S 9B I HOEKMAN' Noordzandslraal 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 DOMBURG - Kasteel Westhove in Oostkapelle en Huis der Boe- de in Koudekerke hebben een kanjersubsidie gekregen van staatssecretaris Van der Ploeg (Cultuur). De hoogte van de subsidies is niet duidelijk. Van der Ploeg heeft dit jaar 2 96 mil- joen euro te verdelen. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Het sedumdak op het gemeentehuis in Zierikzee begint zijn eerste kleuren te krijgen. Hier en daar groeit er al een anjer uit het met vetplantjes beplante dak. De dakbedekking zorgt voor een opmerkelijk uit zicht vanuit het gemeentehuis. Het plan voor een vegetatielaag op de daken dreigde twee jaar geleden wegens bezuinigingen nog te sneuvelen. Uitkomst van de discussie was dat er een min der exclusieve, maar wel goed kopere dakbedekking gebruikt zou worden. Een toegekende subsidie heeft er uiteindelijk voor gezorgd dat het plan toch gerealiseerd kon worden. Voor de aanleg was ruim negen tigduizend euro beschikbaar. Firma van Pol uit Amsterdam, gespecialiseerd in dit soort se- dumdaken, heeft de daken vorig najaar beplant. Behalve de bo venste verdieping zijn alle da ken bedekt met een acht centi meter dikke laag grond waarin sedum is geplant. Architect T. Rau lanceerde het idee. In Nederland is dat een vrij nieuw fenomeen. In Scandina vië en Duitsland zijn al sinds jaar en dag grasdaken te vinden. Daar is het idee ook van afge leid. „Toen dat ter sprake kwam, werd er hier al gegrapt dat er geiten op het dak zouden komen te staan", zegt J. Beek, foto Marijke Folkertsma projectleider van de nieuw bouw van het gemeentehuis. Behalve dat de dakbedekking voor extra isolatie zorgt, krijgt het bestuurscentrum er een vriendelijk aanzien mee. Bo vendien past het goed in het duurzaam-b ouwenconcept vindt Beek. Er staan acht soor ten vetplantjes op de daken, die amper onderhoud nodig heb ben. „Je ziet er wel wat onkruid tussen zitten, maar het houdt zichzelf in stand." Op weg naar Temeuzen voor j een interview over verkeers- veiligheid en het naleven van I de snelheidslimieten wordt de verslaggever met hoge snelheid gepasseerd door een politiewagen. De geüniformeerde bestuur der van de Volkswagen Sha- ran negeert op grove wijze en zonder duidelijke noodzaak j de snelheidsregels. Hij houdt zelfs niet in als het bord 'u rijdt te hard' oplicht. In Ter- neuzen schudt de woord voerder van de politie het hoofd en laat duidelijk mer ken dat juist agenten het goe de voorbeeld moeten geven. Hij spreekt menig rechter na als hij zegt dat een haastklus geen excuus vormt om op provinciale wegen 120 te rij den. mèwt&lfa. .'■rtrn'iQtl-iU 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35