Elke spriet behoort weer tot een andere grassoort Houtwal, struweel en drinkput terug op de akker Westkapelle had een statuüs Natuurouders op stap Nieuwe Raadkaart dinsdag 2 juli 2002 Boswachter Dirk Fluit en de ouders pauzeren tijdens hun uitstapje in natuurgebied Dijkwater bij Sirjansland. foto Marijke Foikertsma Het zonnetje schijnt en de temperatuur is ideaal. Een mooie dag voor het jaarlijkse uitje van de natuurouders Schouwen-Duiveland. Aan de rand van het natuurgebied Dijkwater, tussen Dreischor en Sirjansland, wordt eerst een kopj e koffie gedronken. Ook de Zeeuwse bolus laat zich goed smaken. Na wat uitleg van boswachter Dirk Fluit over de ontwikkeling van het natuurgebied, waarschuwt hij de vrouwen. „Pas op, want het krioelt hier van de teken! Voordat de moeders het hek overklimmen, worden eerst de sokken opgetrokken en de broekspijpen naar beneden ge rold. Het uitstapje naar het Dijk water is een bedankje van de Werkgroep Schoolbiologie voor de inzet van de oudei's. Bo vendien worden er ook nieuwe ideeën opgedaan voor het vol gende schooljaar. De aanwezige vijfentwintig moeders, afkom stig van verschillende basis scholen op Schouwen-Duive land, luisteren dan ook aandachtig naar de boswachter. Natuurgebied Dijkwater staat bekend om zijn wilde orchidee ensoorten, maar Fluit laat ook een aantal planten zien die langs de oever van het meertje groeien, zoals de zeebies en de zilte aster. Eén van de natuurmoeders, Marlies van Pijkeren, tuurt door haar verrekijker. Ze ontdekt een knobbelzwaan en een lepelaar in het water. „Ik heb vroeger ook een natuurstudie gedaan en ben dus altijd al geïnteresseerd ge weest in dit soort dingen." Van Pijkeren is al meer dan tien jaar natuurouder bij De Stoof in Noordwelle en doet het nog steeds met plezier. „Het is leuk om kleuters te zien voelen en ruiken aan de natuur. Dan laten we ze bijvoorbeeld wonnen zoe ken en oppakken of we leggen ze op een stukje papier. Dan kun nen ze kijken hoe de beestjes kruipen", legt ze uit. Ook het contact met andere ouders tij dens dit soort dagen vindt ze heel belangrijk. „Je wisselt ideeën uit en steekt iets van el kaar op. Ik denk dat dat een be-: langrijke basis vormt voor de rest van het natuurouder- schap." Op Schouwen-Duiveland zijn momenteel 130 natuurouders werkzaam die zich vrijwillig in zetten voor hun basisschool. Zo'n vijftien jaar geleden begon de Werkgroep Schoolbiologie met de eerste cursussen aan ou ders in de Westhoek. De laatste jaren is ook de oostkant van het eiland in aanraking gekomen met het nat uurouderschap. Co ordinator A. Lilipaly van de Werkgroep Schoolbiologie helpt de scholen bij het opzetten van het project. „Als een school geïnteresseerd is in het natuur- ouderschap dan helpen wij alles op touw te zetten en steunen we ze waar het kan. Bovendien voorzien we ze van lespakketten en materialen", aldus Lilipaly. Het succes van het natuurou- derschap kan ze ook verklaren. „Het is een heel andere manier van werken met de natuur. Kin deren vinden het niet interes sant als je ze verteld dat dat plantje zo heet. Laat ze maar eens tien verschillende halmen zoeken", zegt ze, terwijl ze er één in de wei afplukt. „Dit lijkt een gewoon gras, maar het heet duizendblad. Kinderen komen er ook achter dat het niet alle maal gras is en er verschil inzit. Ze vinden het spannend om al hun zintuigen te gebruiken." Wanneer ouders zich op hebben gegeven of al natuurouder zijn, kunnen ze in gebouw De Drie hoek in Zierikzee cursussen vol gen om hun kennis wat op te vij zelen. Die worden gegeven door onder meer Lilipaly. Tevens worden er excursies naar bij voorbeeld de boswachterij in Westers chouwen georgani seerd. Eén van de natuurmoe ders heeft daar een paddestoe lencursus gevolgd. „Voordat ik daar aan meedeed kende ik maar één of twee soorten padde stoelen, maar degene die ons rondleidde was zo'n freak. Die wist alles", lacht ze. „Op den duur waren we naar overjarige eikels aan het zoeken, omdat daar bepaalde zwammen op groeiden." Niet alleen de cursussen helpen de ouders om op nieuwe ideeën te komen. Ze kunnen ook de zo genaamde les- en ontdekkisten bij de Werkgroep Schoolbiolo gie bestellen. Natuurouder Di- neke Mulder uit Sirjansland vroeg een schelpenkist aan. De groepen 1,2 en 3 kregen een schatkistje in de klas. „We zijn met z'n allen naar het strand ge gaan en de kinderen hebben naar schelpen gezocht. Het is zo'n prachtig gezicht om ze dan bezig te zien. Dan komen ze met allemaal schelpjes.aan en die mogen in het schatkistje. Het leuke is dat ze die kennis ook meenemen in de zomer als ze op vakantie zijn." Ook Mulder vindt het buitenwerk een meer waarde voor de natuureducatie. „Het sterke ervan is dat wat ze in de klas leren ook in de prak tijk kunnen brengen. Het is zo veel leuker dan vanalles uit een boekje te leren, net als vroeger", zegt ze. Toekomst Het lijkt dat een natuurouder goed biologisch onderricht moet zijn, maar Lilipaly ont kent dat. „Het is handig als je iets weet, maar het hoeft niet. Dat is ook niet belangrijk. Je moet alleen bereid zijn vrije tijd op te offeren, tegen een spetter regen kunnen en laarzen aan je voeten willen doen", lacht ze. Het zijn tegenwoordig niet eens meer ouders die alleen laarzen aan willen trekken. Momenteel zijn er vijftien leerkrachten van het eiland bezig met een cursus, zodat ook zij binnenkort met hun leerlingen de wijde natuur in kunnen. Tegen het eind van de tocht door het Dijkwater lopen veel ouders met stengels in hun handen. Boswachter Dirk Fluit ziet ook hoe enthousiast de moeders zijn. „Ik ben hartstikke blij met dit initiatief. De jeugd moet meer betrokken raken bij de natuur en deze groep kan dat realise ren. Het is een aanvulling op de natuurbeleving voor de jeugd. En zij zijn toch de toekomst." Andrea Bolle jm./ De nieuwe kaart uit Hans Lindenberghs verza meling gaat over een stad in een heel andere Zeeuwse regio dan Westkapelle. Een dubbele vraag: de naam van de stad en die van de afgebeel de straat. Toelichtingen zijn, als altijd, welkom bij de redactie van Buitengebied. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 6 juli worden gezonden aan: redactie PZC Buiten gebied, postbus 18,4380 AA VHssingen, fax 0118- 470102 of e-mail redactie@pzc.nl. Voor inzenders van goede oplossingen zijn drie waardebonnen beschikbaar. Het geallieerde bombarde ment op de Walcherse zee weringen in oktober 1944 richt te in Westkapelle grote verwoestingen aan. Het dorp werd voor meer dan driekwart plat gegooid. Ook de Zuidstraat - afgebeeld op de raadkaart in Buitengebied van vorige week - ontkwam niet aan het geweld. Na de wederopbouw ontstond een geheel ander beeld, maar desondanks Wisten veel inzen ders de foto, genomën om streeks 1930, thuis te brengen. Prominent aanwezig het opval lende gebouw rechts op de kaart. Dit was het gemeentehuis op de hoek van de Zuidstraat en de Kloosterstraat. „In Westka pelle zei men overigens 't Sta tuüs", schrijft J. W. P. Cornelis- sen uit Yerseke. „Terecht, want Westkapelle had immers eeu wenoude stadsrechten." P. J. Flipse uit Koudekerke meldt dat Westkappel in 1223 stads rechten kreeg. „Het oude stad huis met de gevel van een klas sieke Griekse'tempel is gebouwd in 1784." Cornelissen noemt 1783 als jaar waarin de neo-klassieke gevel met de vier arduinstenen zuilen werd ge bouwd. Ook W. Valckenier-von Geusaul Brouwer uit Middelburg houdt het op 1783. Ze geeft aan dat de gevel werd aangebouwd aan het oorspronkelijke gebouw uit de 15e eeuw. Vóórhaar heeft de kaart bijzondere waarde. Haar ouders zijn erin 1941 getrouwd. „Een trouwfoto met op de ach tergrond het gemeentehuis is ook in mijn bezit." Valckenier voegt eraan toe dat links van het gemeentehuis de voormalige tuinmanswoning is zien is, des tijds behorend bij het huis van de ambachtsheer. Deze woning staat er nog altijd. Aan de zijge vel van het gemeentehuis, aan de toenmalige Kloosterstraat, is het 'plakkebord'tezien, waarop mededelingen van het gemeen tebestuur werden aangebracht. De Kloosterstraat is tijdens de wederopbouw meer naar links opgeschoven. Ook M. P. Geschiere-van Sig- hem uit Grijpskerke beschikt over een trouwfoto van haar ou ders ('mijn moeder in dracht met een prachtig anjer-bruids boeket en vader met hoed'), ge nomen op de trappen van het ge meentehuis. „Waarschijnlijk één van de laatste foto's van het gemeentehuis; ze zijn in 1944 getrouwd." J. Huibregtse uit Westkapelle attendeert op de drie huisjes on der één kap, iets naast het ver woeste gemeentehuis. Ze wer den tijdens het bombardement gespaard en dienen nog steeds als woning. G. J. de Rooij uit Middelburg vertelt dat na de oorlog op de Markt een nieuw gemeentehuis is verrezen, naar een ontwerp van architect Ro- senburg. Verderop aan de rechterkant van de Zuidstraat signaleert Cornelissen nog een opvallende gevel. „Die is van de openbare lagere school. De lokalen waren achter elkaar geplaatst, lood recht op de straat. Er waren twee toegangspoorten. Aan de rechterzijde voor de eerste klas en aan de andere kant voor de overige klassen. De gevel was opvallend versierd met natuur steen. In de steen in het midden van de gevel was het bouwjaar 1884 gehouwen. In de steen bo ven het rechtertoegangspoortje stond 'school'." Hij en ook ande re inzenders wijzen op de gevels van twee cafés (links op de kaart) tegenover het gemeente huis. Ze stonden elk op een hoek van de Papestraat: Het Koffie huis en café De Valk. In het laatste etablissement moet kunstenares Charley Toorop vaak gelogeerd hebben. Zij was een van de eerste toeris ten in het dorp. A. J. van Rooij en-Roelse uit Vlissingen herinnert zich als uitbaters van De Valk de dames Miene en Tie- ne. Zij noemt de latere commis saris van de koningin jhr. A. F. C. de Casembroot als bur gemeester, die tijdens de Twee de Wereldoorlog plaats moest maken voor Piet Surrogaat. Be kend hoofd van de school was Piet de Vos, die veel liedjes in dialect schreef. Tussen 1885 en 1912 was J. J. van Elsacker schoolhoofd, meldt K. Stroo- Louws uit Zoutelande. De winnaars van de waarde bonnen zijn: C. Adriaanse- Faasse, Zoutelande, M. Ver- straate, Westkapelle en M. Buy- ze-Houmes, Nieuwerkerk. Rinus Antonisse Toename van het aantal grote natuurgebieden in Neder land zit er nauwelijks in. Om bijna elke vierkante meter ruimte wordt geknokt. Het is bovendien zeer de vraag of een nieuwe regering er genoeg geld voor over heeft. Toch is de nood zaak voor het terugbrengen en versterken van natuur nadruk kelijk aanwezig. Niet alleen voor het instandhouden van de verscheidenheid aan planten en dieren, ook omdat de mensen juist uit oogpunt van leefruimte behoefte hebben zich te laven aan natuur en landschap. Om uit die spagaat te komen, is een slimme aanpak nodig. Als uit breiding van gebieden niet mo gelijk is, dan moet er op andere wijze meer natuur komen. Vol gens directeur Marten Hemmin- ga van stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) kan dat pri ma door delen van Zeeland in te richten als Agrarisch Natuur landschap. Het voorstel van HZL-directeur Plemminga voor een Agrarisch Natuurlandschap sluit perfect aan bij de breed gedragen op vatting dat de boeren een be langrijke - betaalde - rol kun nen vervullen bij natuurbeheer. Van producent van voedsel naar leverancier van natuur. Het le vert alleen maar winst op, stelt Hemmiga. Plemminga herinnert er nog maar eens aan dat Nederland een dichtbevolkt land is. „Voor grootschalige natuur is domweg geen ruimte, afgezien van de ge bieden die al zijn aangewezen, zoals de Oosterschelde en de Waddenzee. De mogelijkheden zijn beperkt. Dat is jammer voor de mensen die graag de natuur willen beleven, maar ook voor de natuur zélf." Wel overal aan wezig is het (agrarische) cul tuurlandschap en daar kan ten behoeve van de natuur, net als vroeger, veel meer en beter ge bruik van worden gemaakt. In het verleden gebeurde dat als vanzelfsprekend onderdeel van de agrarische bedrijfsvoering. Dat moet opnieuw aantrekke lijk worden voor de boeren, be toogt de HZL-directeur. „Het Nederlandse cultuurland schap is per traditie rijk geweest aan planten en dieren. Die rijk dom hebben we verloren. Het merendeel van verdwenen plan ten en dieren zijn we kwijtge raakt in het cultuurlandschap." Hemminga noemt het de 'verka- ling van het cultuurland': door schaalvergroting sneuvelden natuurlijke elementen als bomen, struiken, hagen, drink putten. „Het kleinschalige landschap van de patrijs, veld leeuwerik en meikever is ver dwenen. Akkerkruiden en tal Zak van Zuid-Beveland, omgeving Baarland. van vogels zijn achteruit ge gaan. Er was geen plaats meer voor. Dat kleinschalige land schap moet niet als definitief verloren worden beschouwd. Het kan terugkomen", zegt Hemminga. Hij doelt nadrukkelijk niet op het op grote schaal omzetten van landbouwgronden in na tuur. „Je kunt wél over het cul tuurlandschap als het ware een laag leggen van natuurelemen ten, Je krijgt dan weer een ver vlechting van landbouw en natuur. Dat zal niet overal mo foto Dirk-Jan Gjeltema gelijk zijn, maar je moet selec tief regio's aanwijzen waar het bij uitstek kan. In verschillende delen van Zeeland zijn er ont zettend goede mogelijkheden voor. Bijvoorbeeld de Zak van Zuid-Beveland, grote delen van Walcheren, in West-Zeeuws- Vlaanderen. Heel Tholen heeft kansen voor een Agrarisch Na tuurlandschap waar je wat mee kunt," aldus de HZL-directeur. Het reikt volgens hem wel wat verder dan het jaarlijks inzaai en van een akkerrand. „Het gaat om meer dan een struikj e hier en een dingetje daar, het is lastiger dan een akkerrand. Je moet denken aan hagen, houtwallen, struwelen, zoomranden en drinkputten, maar ook aan al leenstaande bomen. Het moet duurzaam zijn, voor langere tijd." Daarom is het een voor waarde dat boeren die aan een Agrarisch Natuurlandschap willen meewerken, de zekerheid krijgen dat ze voor een langere termijn kunnen rekenen op een goede (financiële) regeling. „Anders verzandt het in goede bedoelingen", meent Hemmin ga. De directeur van Het Zeeuwse Landschap erkent dat het te rughalen van het kleinschalige cultuurland niet makkelijk zal zijn, alleen al omdat de eigen tijdse agrarische bedrijfsvoe ring (kavelgrootte, machines) er niet op ingesteld is. „Maar je kunt heel wat doen aan de ran den van kavels en in de vorm van blokjes natuur. Ik denk dat er voldoende boeren zijn die er de waarde van inzien. En als je als boer verder wil gaan met na tuurbeheer als 'product', dan is het logisch dat je het voorlange re termijn doet en er ook een be hoorlijke vergoeding voor krijgt." Hemminga kondigt aan dat de stichting werkt aan een 'streek eigen' voorbeeldplan, waarbij nadrukkelijk samenwerking gezocht wordt met agrarische natuurverenigingen. De ideeën passen naar zijn overtuiging ook in de plannen die de onlangs door de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie opge richte stichting In Natura Zuid wil verwezenlijken. „Je ver vaagt in feite een beetje de nu strikte grens tussen een natuur gebied en het kale agrarische gebied zonder veel natuurwaar den. Het is een uitdaging de juis te vorm te vinden, ook passend in de regels van de Europese Unie, waardoor het voor boeren aantrekkelijk wordt mee te doen aan het Agrarisch Natuur landschap." Rinus Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29