Uienoogst dreigt verloren te gaan Bom VS richt bloedbad aan op Afghaans feest Prijs treinkaartje gaat fors omhoog Buien PI «1—B Kamerleden overtuigd van noodzaak bestrijden schimmelziekte Amerikanen blijven in Bosnië Pontje in en uit de vaart 13 Schalken in zevende hemel Drie verdachten vrouwenhandel aangehouden in Z-Vlaanderen I HR-Dubbelglas j i /y\ Glashandel i W MELIESTE j Mens ziet oplossing LPF-ruzie mee over fort Protesten bij onthulling slavernij monument Claus weer in ziekenhuis aan twee kanten We mak©*8 jr Daarom plaats ruimen we voor onze de huidige nieuwe U voordelig collectie I op...! bruynzeel n m J o I Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- n 16° |l3# ZW 5 Vrij veel bewolking en nu en dan buien. Matige, op het water krachtige westen wind. Temperaturen rond 16 graden. 245e jaargang no. 154 dinsdag 2 juli 2002 los nummer 1,00 WÊKMÊHKÊKÊMÊÊHÊBÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊKÊM Amerikaanse militairen blijven deelnemen aan de internatio nale vredesmacht SFOR in Bosnië. Wel dreigt het einde van de speciale VN-politiemissie in hetzelfde gebied door tegenwerking van de VS. Het veer Anna Jacobapol- der-Zijpe is weer in de vaart, nu als schakel in de fietsroute 'een rondje met een pontje'. Door het stormachtige weer bleef de officiële ingebruikna me beperkt tot een feestje aan de wal. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gehele uienoogst dreigt dit sei zoen verloren te gaan als de telers niet snel bepaal de bestrijdingsmiddelen mogen gebruiken. De te lers worden geplaagd door de schimmelziekte valse meeldauw. Leden van de Tweede-Kamer commissie voor de landbouw raakten gisteren tijdens een be zoek aan uientelers op Schou- wen-Duiveland overtuigd van de noodzaak dat er snel iets moet gebeuren Zij zullen van daag" staatssecretaris Faber van Landbouw bewegen artikel 16a toe te passen. Daarmee wordt een tijdelijke ontheffing ver leend voor het toepassen van de bestrijdingsmiddelen Manco- zeb en Ridomil. Onder de uientelers is grote on rust ontstaan over de aantasting- van de valse meeldauw. Kort ge leden werd geconstateerd dat deze schimmelziekte veel perce len met plantuien had besmet, maar inmiddels is de ziekte overgeslagen naar cle zaaiuien. Voor veel percelen moet de oogst nu al als verloren worden be schouwd. De schimmelziekte is volgens directeur W. in 't Veld van Mol Agrocom in Den Bom mel een bedreiging voor de tota le uienteelt in Nederland die circa 20.000 hectare bedraagt. Bij het begin van de teelt be schikten de uientelers over het preventieve middel Mancozeb. Door een administratieve te- KUITAART - De Zeeuwse poli tie heeft afgelopen donderdag avond een 54-jarige man en een 32-jarige vrouw uit Stekene, en een 59-jarige Nederlander met wisselende verblijfplaatsen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij vrou wenhandel. Het zou gaan om de eigenaren en beheerders van een seksclub in Kuitaart, maar justitie wei gert dat officieel te bevestigen. Gelijktijdig zijn nog vier Qost- Europese vrouwen aangehou den, die in de seksclub werkten. De vrouwen zijn allemaal jon ger dan 25 jaar. De twee mannen en de vrouw worden ervan verdacht de vier Oost-Europese meisjes 'willens en wetens' te hebben 'besteld' of te hebben afgenomen van een internationale groepering die zich bezighoudt met mensen handel en mensensmokkel. Deze professionele bende ron selde onder valse voorwendse len meisjes in Oost-Europa en bracht hen naar Antwerpen. Daarna werden ze gedwongen om in de prostitutie te werken, onder andere in seksclubs in de grensstreek. De verdachten zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Middelburg en ver volgens in bewaring gesteld. De vier vrouwen zijn in de vreem delingenbewaring gesteld. De zaak kwam aan het rollen toen een vrouw in december vorig jaar aangifte deed. De Divisie Recherche heeft daar de afgelo pen maanden verder onderzoek naar gedaan. Dat gebeurde in samenwerking met de mare chaussee, de Zeeuwse en de Bel gische politie. Vorige week zijn vier eigenaren en beheerders van seksclubs in Bergen op Zoom en Ossendrecht gearres teerd. Op 17 juni werden in Ant werpen ook al twee verdachten gearresteerd. Advertentie I I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j kortkoming' is dit middel sinds begin april in Nederland dooi de rechter op verzoek van de mi lieufederatie verboden. Volgens In 't Veld gebeurde dat op een moment dat kort ervoor het middel nog op milieueffecten was beoordeeld. ,,De verwach ting is dat Mancozeb nog dit jaar weer wordt toegelaten in de Nederland, maar dat zal te laat zijn voor dit uienseizoen." Volgens voorzitter R de Koeijer DEN HAAG - Harry Mens, vriend van de vermoorde Pim Fortuyn, denkt dat de bestuurs crisis binnen de LPF te bezwe ren is. Na gesprekken met onder anderen bestuurslid Dost meld de Mens gisteravond dat Dost en Langendam, een ander be stuurslid van het eerste uur, tot 30 november kunnen aanblij ven in het LPF-bestuur. Mens heeft naar eigen zeggen op verzoek een bemiddelingspo ging gedaan. Volgens hem is tij dens crisisberaad in het Haagse Hotel Des Indes afgesproken dat directeur Maas van Vast goed VHS en Tweede-Kamerlid Van As in een financiële com missie gaan zitten om de geld problemen van de LPF te onder zoeken. ANP van de ZLTO zijn door het natte weer de omstandigheden voor de uitbraak van deze zeer be smettelijke ziekte optimaal. Hij wijst ook op het grote dilemma waarin veel uientelers verkeren om zich aan de regelgeving te houden en hun oogst verloren te zien gaan of het middel illegaal toe te passen. De Koeijer ver wij st in dit verband naar de teelt van knolselderij vorig jaar, waarbij een aanvankelijk ver boden bestrijdingsmiddel na drie maanden uiteindelijk toch weer werd toegestaan. Spanning De spanning bij de telers kwam ook tijdens de veldbezoeken gisteren duidelijk tot uiting. Collega-akkerbouwers en afne mers oefenen grote druk uit op de uientelers hun percelen schoon te houden, desnoods met illegale middelen. van onze redactie buitenland KABOEL - Een Amerikaans ge vechtsvliegtuig heeft in de nacht van zondag op maandag in de Afghaanse provincie Voorafgaand aan de veldbezoe ken gisteren, bracht beleids ambtenaar H. Kool van het mi nisterie van Landbouw vrijdag- een bezoek aan percelen in Ou- werkerk en Noordgouwe. Afge vaardigden van ZLTO, WLTO en LTO en van Mol Agrocom toonden hem de verschillen tus sen percelen waar wel en geen bestrijdingsmiddelen zijn toe gepast. Volgens In 't Veld nemen sommige uientelers hun toe- Oruzgan een dorp gebombar deerd waar een trouwfeest gaande was. Volgens de Af ghaanse autoriteiten zijn er veertig doden gevallen. Meer dan zestig mensen zouden ge wond zijn geraakt. Andere bronnen maken mel ding van veel meer doden. Het Afghaanse persbureau AIP be richtte over meer dan honderd dodelijke slachtoffers. De Ame rikaanse nieuwszender Msnbc meldde op' gezag van een rege ringsfunctionaris meer dan 250 doden. Ten tijde van het bombarde ment op het dorp Kakrakai, on geveer 175 kilometer ten noord oosten van de stad Kandahar, vierden zeker vierhonderd men sen feest in verband met een trouwerij. Feestgangers scho ten in de lucht om uiting te ge ven aan hun vreugde, zoals de Afghaanse traditie wil. Moge lijk heeft de bemanning van een Amerikaans vliegtuig die scho ten aangezien voor een aanval. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie erkende dat er sprake was van een vergissing. Hij kon niet bevestigen dat een groep bruiloftsgangers is getroffen. Volgens hem zijn de vliegtuigen in actie gekomen, nadat ten vlucht in België waar deze mid delen eenvoudig verkrijgbaar zijn. Hij benadrukt dat de aan tasting door de valse meeldauw inmiddels zo snel gaat dat in grijpen met het curatieve mid del Ridomil noodzakelijk is. Indien het de Vaste Kamercom missie morgen niet lukt de staatssecretaris te overtuigen van de noodzaak artikel 16a toe te passen, spant de LTO een kort geding aan tegen de overheid. noorden van Kandahar vanaf de grond was gevuurd op gevechts vliegtuigen. De Afghaanse president Karzai zei dat er een commissie is inge steld die de toedracht van het incident moet onderzoeken. Hij zei dat er hulp naar het dorp was gestuurd. Na afloop waren op de grond Amerikaanse commando's ac tief. ,,De Amerikanen kwamen en vroegen wie er had gescho ten", vertelde een overlevende, Abdul Qayyum. „Ik zei dat ik het niet wist. Een van de militai ren wilde mijn handen vastbin den, maar iemand zei dat ik een oude man was en uit respect de den ze het toen niet." Vergissingen De Amerikanen zijn in Afgha nistan al eerder in de fout ge gaan in hun strijd tegen de strij ders van het terreurnetwerk Al Qaeda en de Taliban. In april kwamen vier Canadese militai ren om toen een Amerikaans vliegtuig hen beschoot. In januari kwamen burgers om door een bombardement op het dorp Hazar Qadam dat ten on rechte was aangemerkt als een bolwerk van de Taliban. In de cember bombardeerden Ameri kaanse vliegtuigen een konvooi uit Khost. RTR/DPA/AP door Jos Steehouder DEN HAAG - Het treinkaartje wordt op korte termijn 'fors duurder'. Op lange termijn zal NS opnieuw overheidssubsidie nodig hebben, als de politiek tenminste een kwalitatief goed vervoer wil in de spitsuren. Dat schrijft de vertrekkende in terim-topman K. Noordzij van de NS in zijn 'verantwoording' aan minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Noordzij noemt de financiële situatie van NS 'zorgwekkend'. Netelenbos stuurde zijn brief gisteren naar de Tweede Kamer. Als reden voor een forse prijs stijging - waarschijnlijk op 1 ja nuari 2003 - noemt Noordzij de stevige inflatie en de structu rele verhoging van de vergoe ding die NS moeten betalen voor het gebruik van de spoor weginfrastructuur aan de over heid. NS blijven met hun prijs- Sjeng Schalken weet niet wat hem overkomt. Hij zit bij de laatste acht van het. tennistoernooi van Wim bledon, nadat hij gisteren in drie sets afrekende met de Tsjech Jan Vacek. In de kwartfinales staat de Limburger tegenover de nummer een van de wereld Lley- ton Hewitt. stijgingen overigens in ieder geval binnen de bandbreedte van haar prestatiecontract met de overheid. Voor de lange termijn is volgens Noordzij subsidie nodig, als de overheid en NS tenminste vast houden aan hun ambitie om 70 procent meer reizigers in de spitsuren te vervoeren. De staatssubsidie van NS is sinds 1995 afgebouwd naar nul. NS hebben de lasten tot nu toe zonder noemenswaardige ta riefsverhogingen kunnen op brengen door middel van wat Noordzij noemt 'te ver doorge schoten bezuinigingen' waar door er nu te veel treinen in de reparatie staan en er te weinig reserveonderdelen zijn. Boven dien verkochten NS precies op tijd hun aandelen in het tele- combedrijf Telfort. Zo ontstond een vertekend beeld van een financieel roos kleurige NS, aldus Noordzij in zijn brief aan Netelenbos. GPD Fort Ellewoutsdijk moet een nieuwe bestemming krijgen. Na 142 jaar mili tair gebruik kwam het verdedigingswerk in bezit van de Vereniging Na tuurmonumenten. De dorpsraad nodigt de in woners van Ellewoutsdijk uit om mee te denken over het fort. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9, 10,11,13 en 15; sport: 16 en 17; muzeeum: 19,21,23 en 25; buitengebied: 27,29 en 30. door Rennie Rijpma AMSTERDAM - Eigenlijk werd het slavernijmonu- ment in het Amsterdamse Oosterpark gistermiddag pas na de officiële plechtigheid onthuld. Honderden men sen die achter de hekken hadden moeten wachten, na men bezit van het monument en zongen liederen. Liede ren die hun voorvaderen zongen toen de ketenen 139 jaar geleden werden verbroken: keti koti. De officiële onthulling van het Nationaal Monument Slavernijverleden verliep tumultueus. Terwijl koningin Beatrix voor zich uit bleef kijken, werd achter haar fel geprotesteerd door de honderden Surinamers, Antillia- nen en Afrikanen die kort daarvoor in de feestelijke Bigi Spikri parade naar het Oosterpark waren getrokkenZe wilden de plechtigheid bijwonen, maar moesten op rui me afstand achter hekkenwachtenDe bewaking had de grootste moeite hen tegen te houden. Ondertussen hielden minister Van Boxtel (Integratie), de Surinaamse minister Van Rossum en voorzitter B. Biekman van het Landelijk Platform Slavernijverleden toespraken. Ze spraken over de rol van Nederland in de geschiedenis Van de slavernijEen rol die onmiskenbaar is, zei Van Rossum. Hij haalde het verschil aan tussen vrij zijn en vrijheid beleven. „Na 1863 waren de slaven weliswaar vrijmaar de maatschappij hield geen enkele rekening met hun wensen. Dit werkt nog altijd na in de huidige samenleving", aldus Van Rossum. Tegen vijf uur kon dan eindelijk iedereen naar het mo nument van Verleden, heden en toekomst van de Suri naamse kunstenaar Erwin de Vries. De mensen wurm den zich door de hekken, maar anderen riepen hen juist op niet naar het monument te gaan. Zij vinden dat Ne derland zich er te makkelijk van afmaakt met een mo nument. ANP pagina 13: Vlissingen beste plek voor slavernijmonument DEN HAAG - Prins Claus ligt sinds gistermiddag ter observatie in het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Eer der op de middag was hij al onderzocht in het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) wil niet zeggen wat de reden van de opname is. Eer der dit jaar had de prins last van longembolieën en hart klachten. De echtgenoot van koningin Beatrix werd om half twee door een ambulan ce opgehaald bij Huis ten Bosch. Volgens de RVD voel de de prins zich rond het mid daguur niet lekker. GPD Advertentie Korting kan wel oplopen tot 50%! Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Vraag naar de actievoonvaarden in de showroom! (Advertentie) jfri| naam:noteert u rriij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat- nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:a noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mailtwee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- d per maand met nummer: j j automatische incasso (€19,25). handtekening: I P Per kwartaal met automatische incasso 52.-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- - D fer 'a3f vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "7132Ï4"ÖÖÖÖÖ211 f™ ,°,Sr,drmmer 123 4380 VB Vlissingen dl wo do vr za (postzegel niet nodig) Een bezoekster van het Nationaal Monument Slavernijverleden discussieert met een beveiligingsbeambte in een poging bij het monument te komen. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1