Schalken op een roze wolk PZC Rabobank verlangt meer van ploeg dan alleen dagsuccessen Wielerploegen Domo en Lotto fuseren in 2003 Ajax zit nog steeds met te grote selectie Klomp verruilt Hoek voor club op Cyprus 17 Vliegende start Silvana Bauer op Wimbledon Partij Krajicek naar vandaag Haarhuis en Kafelnikov uitgeschakeld Limburger stuit in kwartfinales op Hewitt Samardzic terug naar Heerenveen MVV voorlopig gered Van de Goor keert terug Van der Gouw in dienst West Ham Vitesse verwacht schikking Staelens trainer Moeskroen Scolari schrijft boek over WK dinsdag 2 juli 2002 LONDEN - Silvana Bauer heeft zich gisteravond eenvoudig ge plaatst voor de tweede ronde van het meisjestoernooi op Wimbledon. De zestienjarige Kruiningse tennisster schakelde de Zuid- Afrikaanse qualifier Tarryn Terblanche in twee sets uit: 6-2 en 6-1. Bauer, als negende ge plaatst op het grastoernooi, kwam geen moment in de pro blemen op baan 8 in Londen. In de eerste game van de tweede set werd ze nog gebroken, maar vervolgens won ze zes games op rij en haalde daarmee het ticket voor de tweede ronde binnen. In haar voorgaande twee grand- slamtoernooien (US Open 2001 en Roland Garros 2002) bereikte Bauer ook de tweede ronde, maar daarin eindigden de toer nooien steeds. Nu treft ze de Amerikaanse Jamea Jackson, die gisteren de Australische Da rya Ivanov terugwees. Jackson staat 64e op de wereldranglijst, Bauer vijftiende. LONDEN - De wedstrijd tussen Richard Krajicek en de Austra liër Mark Philippoussis in de vierde ronde van Wimbledon is verschoven naar vandaag. Wegens de regen kon de wed strijd gisteren niet meer worden gespeeld. Na de eerste zonnige week moesten de partijen door het slechte weer voor het eerst dit jaar worden onderbroken. ANP LONDEN - Paul Haarhuis en Jevgeni Kafelnikov zijn uitge schakeld in het dubbelspel. De als negende geplaatste com binatie verloor gisteren in de derde ronde van het dubbel van de Duitser David Prinosil en de Tsjech David Rikl met 3-6 5-7 5-7. Prinosil/Rikl is als achtste geplaatst. Haarhuis en Kafelni kov wonnen dit jaar het dubbel op Roland Garros. ANP door Mare Molenaars LONDEN - De batterij is leeg, maar Sjeng Schalken is nog al tijd vol goede moed. Wimbledon overtreft zijn stoutste dromen. Gistermiddag plaatste de Lim burger zich ten koste van de Tsjech Jan Vacek voor de kwart finales: 6-2, 7-5, 7-5. Met ook Richard Krajicek nog in de race kleurt het paars van Wimbledon een beetje oranje. Schalken windt er geen doekjes om; hij kan het ook allemaal niet meer bevatten. Het gemak waarmee hij in de vierde ronde, zijn eerste vierde ronde ooit op een Grand Slam, de beresterke Vacek opzij zette, was bepaald imponerend. „Ik speelde twee maal eerder tegen hem en won beide keren in twee sets. Dat vond ik al wonderlijk. Want het ziet er misschien niet uit wat die gast allemaal laat zien, hij maakt het je behoorlijk zwaar. Maar goed, het lukte ook deze keer en dat is mooi. Nou ja, het was al mooi natuurlijk, maar het wordt alleen maar mooier", verzuchtte Schalken. De Limburger is moe. Doodop. Een ongekend aantal wedstrij den in de laatste drie weken (halve finales Queen's, toer nooizege Rosmalen) eist zijn tol. „Het vat is leeg, ja. In het begin van de derde set had ik vreselijk moeite om me te concentreren. Voor hetzelfde geld had Vacek er een vierde of vijfde set uitge sleept en ik denk niet dat ik daar de energie nog voor had", be kende hij na afloop. Sjeng Schalken leeft op een roze wolk, dezelfde wolk waaruit gistermiddag de eerste regen tij - dens het toernooi viel. Met bak ken zelfs. Door de vertraging die dat opleverde hoefde Richard Krajicek niet op te draven voor zijn vierde ronde tegen Mark Philippoussis. De beide service kanonnen treffen elkaar, ijs en weder dienende, vandaag. Schalken krijgt een dagje rust, maar stuit daarna eveneens op een Australiër: Lleyton Hewitt, de nummer één van de wereld. Twee keer eerder stonden ze te genover elkaar, nooit won Sjeng Schalken liet de Tsjech Jan Vacek, zijn tegenstander in de vierde ronde van Wimbledon alle kanten van de baan zien. De Limburger won in drie sets. foto Jeff Mitchell/RTR Schalken. Het zijn zorgen voor morgen. „Ach ja, je weet maar nooit. Ik blijf mezelf verrassen. Alles valt op zijn plaats. Mijn spel is goed, de loting deugt, zelfs de veran derende omstandigheden zijn in mijn voordeel. Ik sla heel vlak en als de baan een beetje vochtig wordt komen die ballen hele maal niet meer op. Daar krijgt zelfs Hewitt zijn racket niet meer onder." Schalken verloor van de Au stralische gifkikker op het gra vel van Roland Garros, en zeer recent nog op het gras van Queen's. „Ik moet nog maar eens goed nadenken over mijn tac tiek. Ik ben er nog niet uit. Het heeft in ieder geval geen zin om steeds naar het net te stormen want daarvoor zijn mijn volleys eenvoudig niet goed genoeg. Als ik ga aanvallen, speel ik hem al leen maar in de kaart. Ik gok op lange rally's vanaf de baseline, daar loop ik niet voor weg. Ik ben niet bang voor hem. Hij zal me heus niet van de baan ve gen." Hete vuren De Nederlander schrikt niet zo snel meer van reputaties. Hij heeft op Wimbledon eerder voor hete vuren gestaan. In legenda rische vijfsetters dolf hij toen het onderspit tegen Jim Courier en Philippoussis. „Maar ik ben blijkbaar net als goede wijn. Ik moet rijpen en word elk jaar be ter. Ik moet het niet hebben van kracht of een uitgelezen wapen, maar van tactiek en ervaring." Schalken mag zich sinds giste ren lid noemen van The Last 8 Club, een exclusief gezelschap dat op het terrein van de All En geland Club bepaalde voorrech ten geniet. Zoals een eigen ont vangstruimte op het fraaie Court 1 bijvoorbeeld. Schalken toonde zich alvast blij verrast. „The Last 8 Club? Verrek ja!" GPD HEERENVEEN - Radoslav Samardzic speelt komend sei zoen weer bij Heerenveen. De 31-jarige aanvaller heeft een contract voor een jaar getekend in Friesland. Hij meldde zich maandag bij de eerste training van de ploeg van Foppe de Haan. Samardzic kwam eerder van 1997 tot september 1999 voor Heerenveen uit. Daarna'vertrok hij naar Feyenoord, dat hem tussendoor aan RKC verhuurde. ANP RIJSWIJK - MW is voor komend seizoen gered. De Limburg se eerstedi visieclub ontvangt van de gemeente Maastricht een subsidie van. 450.000 euro. Het college van burgemeester en wethouders besloot gisteren met het geld over de brug te ko men na het bericht dat de voetbalclub van de KNVB een prof licentie voor het komend voetbalseizoen krijgt. De gemeente Maastricht gaf de plaatselijke club al eerder een financiële injectie. Nu de laatste tranche is uitbetaald, zal de gemeente haar commissaris bij MW op korte termijn terug trekken. ANP APELDOORN - Volleyballer Bas van de Goor keert terug bij Piet Zoomers/Dynamo. De oud-international heeft in Apel doorn een contract voor twee seizoenen getekend. Van de Goor kwam afgelopen seizoen in Italië bij Treviso amper aan spelen toe. In december zakte hij tijdens een training van de Italiaanse club ineens in elkaar. Aanvankelijk werd gevreesd voor een hersenbloeding, maar een vernauwing in de slagader in de schouder bleek bet probleem. Van de Goor had een optie voor nog een seizoen bij Treviso, maar zag daar uiteindelijk vanaf. ANP LONDEN - Raimond van der Gouw keept komend voetbal seizoen bij West Ham United. De 39-jarige Nederlander heeft een contract getekend voor een jaar met een optie voor nog een jaar. Dat meldde de officiële website van de club. Van der Gouw was de afgelopen zes jaar reservedoelman van Manchester United. Van der Gouw zal ook bij West Ham United niet de eerste keus zijn van trainer Glenn Roeder. Dat is doelman Da vid James. ANP ARNHEM - Het is voor Vitesse wachten op het aantreden van de nieuwe minister van Justitie. De Arnhemse eredivisieclub gaat ervan uit dat het onderzoek van de FIOD naar de handel en wandel van Vitesse onder oud-voorzitter Karei Aalbers met een redelijke schikking afloopt. Vitesse bevestigde giste ren dat er na overleg tussen FIOD en de advocaat van de club een positief advies richting ministerie gaat over een schik king. Met de naheffing en boete zou een bedrag van ongeveer 1 miljoen euro zijn gemoeid. ANP MOESKROEN - Excelsior Moeskroen heeft gisteren Lorenzo Staelens aangesteld als nieuwe trainer. De oud-international is de opvolger van Hugo Broos die naar Anderlecht vertrok. Belg a door André Hoogeboom AMSTERDAM - Ajax wil Victor Sikora. Maar Ajax heeft nog een veel te grote selectie. Met de te rugkeer van Richard Witschge en Aron Winter is de groep van Ronald Koeman nauwelijks kleiner geworden. Tegenover de komst van de twee routiniers staat slechts het vertrek van een enkeling: Fred Grim. Zelfs Ri chard Knopper is nog altijd in Amsterdamse dienst, hoewel hij al een tijdje in de aanbieding is. „We wachten op beweging in de markt", zegt directeur Van Eij- den. Aan de vooravond van de start van een nieuw voetbalsei zoen (Ajax' eerste training is morgen) is die beweging nihil. Er was vooral gerommel over de rugnummers. Meer niet. Er waren wel veel geruchten. Zlatan Ibrahimovic mocht weg van trainer Ronald Koeman en dus Ajax keek hoopvol naar de verrichtingen van haar Zweed se spits tijdens het wereldkam pioenschap. Hij speelde nauwe lijks, miste één opgelegde, maar wel zelf gecreëerde, kans, en keerde onverrichter zake terug naar huis. Hij heeft zich niet in de kijker kunnen spelen en zal zich na een korte vakantie weer melden bij de Arena. Verdediger Trabelsi wilde ook wel weg, of viste in elk geval via zijn zaakwaarnemer naar een verbeterde aanbieding. Maar de Tunesiër viel toch te weinig op op het WK om een mooie trans fer uit het vuur te slepen. Geruchten rond het toch nog mogelijke vertrek van Chivu naar Spanje worden steeds hardnekkigei'. Real Madrid is een serieuze kandidaat omdat de club uit de Spaanse hoofd stad bereid is 7 miljoen pond te betalen aan Ajax. Wellicht af hankelijk daarvan kan Ajax verder onderhandelen over de komst van Sikora. Alleen ge beurt dat bij Ajax, als beursge noteerde onderneming, nooit in het openbaar. Ondertussen laat Ajax uit offi ciële bron wel weten dat het aandelenpakket van Germinal Beerschot te koop is. „Dat is niet omdat we het per se wilden, maar omdat zich een kandidaat-koper heeft gemeld en dus de gelegenheid er was", wil Van Eijden wel kwijt. „We willen de relatie voortzetten op een puur technische basis." Het is geen voorbode van het af stoten van de andere deelne mingen: Ajax Capetown in Zuid-Afrika en Ashanti Gold- fields in Ghana. Wel wordt on derzocht of het nog wel zin heeft de avonturen met buitenlandse te continueren. GPD door Frits Bakker HOEK - Patrick Naudts, de technisch manager van voetbal club Hoek, dacht even aan een misplaatste grap. Tegen acht uur gisteravond kreeg hij een te lefoontje uit Cyprus. „Ik zit hier op een terras en ik moet je wat vertellen", klonk het ernstig. René Klomp (28), de nieuwe aanwinst van de hoofdklasser, belde om te zeggen dat hij dit jaar niet voor Hoek speelt. „Ik heb een fantastisch aanbod ge kregen van een profclub op Cy prus. Zehebbenme een contract aangeboden voor drie jaar en ik heb getekend." Patrick Naudts: „Ik dacht eerst aan een grap, omdat ik René vo rige week nog had verteld dat ik deze maand naar Cyprus op va kantie ga. Maar even later belde zijn zaakwaarnemer, die het verhaal bevestigde. We zijn Klomp dus kwijt, hoe jammer het ook is. We waren rond, ik had al voor een baan gezorgd, maar ik kan me wel voorstellen dat hij zo'n aanbod niet kan weigeren." René Klomp, die in Terneuzen woont, speelde dit jaar nog als prof bij Eendracht Aalst. De Belgische club moest door fi nanciële problemen de con tractspelers op straat zetten. Toen er zich geen andere prof club aandiende, kwam Klomp tot een akkoord met Hoek. „Het is een enorme tegenvaller, maar met spelers van dat kali ber loop je altijd risico's", aldus Naudts, die niet kon zeggen om welke club het gaat op Cyprus. René Klomp was zelf gister avond niet bereikbaar voor commentaar. Addy Engels (1) en Karsten Kroon van de Raboploeg rijden voor de eerste keer de Tour de France. Ze kregen meteen een grote opdracht mee van de sponsor. foto Ed Oudenaarden/ANP door Ad Pertijs BREDA - Karsten Kroon gaat mee naar de Tour. „Omdat we onze afkomst niet willen verloo chenen", lichtte ploegleider Theo de Rooij gistermiddag de selectie van de debuterende Drent toe. Als in de beste dagen van Cees Pellenaars kwam de Tour-ploeg van Rabobank gis teren in Breda bijeen voor een laatste 'babbel' met het thuis front, alvorens men donderdag naar startplaats Luxemburg af reist. Ook Levi Leipheimer was er aanwezig. Hij is de nieuwe kop man van de ploeg. De sponsor wil dat het wielerteam binnen drie jaar gaat meespelen om een plaats op het erepodium in Pa rijs. In hoeverre dat botst met de vrijbuiters-cultuur waarvan Kroon als jongste exponent wordt gekoesterd, is de vraag die velen bezighoudt. De sponsor zegt niet op de bot sing uit te zijn. „We hebben en kel aangegeven dat we graag zouden zien dat we - na alle suc cessen van de laatste jaren - in de toekomst ook meespelen om een plaats op het Tour-podium. De enige plaats waar we nog nooit geweest zijn", aldus woordvoerder Vincent Pijpers. „Als topbankiers, willen we een ploeg die het hoogste nastreeft. In de sport is dat het erepodi um." De tendens van de laatste jaren is specialisatie. Wie hoge ogen wil gooien in de Tour, moet de rest van het seizoen durven ver geten. Of op zijn minst tijdens de Tour aan niets anders den ken dan het klassement van de kopman. Kortom krachten sparen en niet gaan vrijbuite- ren met jongens als Karsten Kroon. Zonder morren Pijpers: „Misschien omdat wij geen wielerkenners zijn, durven we deze uitdaging op tafel te leggen. Met 25 renners moet het toch ook mogelijk zijn op meer dere fronten in de top actief te zijn? En ik moet zeggen: Jan Raas nam die uitdaging zonder morren aan." Teambaas Jan Raas: „Ik be greep die vraag wel. We hadden een geweldig jaar achter de rug, maar je moet nog verder durven kijken. De komende tijd gaan we op zoek naar renners die Levi kunnen helpen om binnen drie jaar op het podium te staan." Ploegleider Theo de Rooij: „Dit jaar zullen we nog niet alles op Levi zetten. Dat kun je pas doen als hij dit jaar aantoont ook daadwerkelijk in staat te zijn het podium te halen. Het is lo gisch. De ploeg gaat pas echt achter een kopman staan als men voelt dat hij het podium in zich heeft. Tot die tijd zullen ze ook hun kansen willen zoeken in de andere ritten. Zoals men dat van ons gewend is." De routinier Mare Wauters: „Je laat successen in de eerste week niet zo maar liggen. Ik heb vorig jaar aan den lijve ondervonden wat de impact is van een ritzege. Op alles en iedereen. In de ber gen moet Levi het toch zelf doen en daarnaast hebben we heus de renners die hem heel lang kun nen blijven steunen. Mannen als Boogerd en Zberg'." Vlakke ritten Jan Raas: „Wij zullen in een ron de of een seizoen nooit op één paard wedden. Aangezien we voor de vlakke ritten geen sprinter hebben, moet het dan gebeuren in een ontsnapping. Voor het klassement hoeft dat geen gevolgen te hebben. Bij toerbeurt moeten een paar man bij Leipheimer blijven. Zolang' hij steeds voorin eindigt, is er geen probleem." Vincent Pijpers: „Als men zegt: 'je moet tegenwoordig kiezen of delen'; dan zeggen wij: 'laat maar eens zien dat je nog wel meerdere fronten kunt preste ren'. Het laatste wat wij willen is het aantasten van de cultuur van deze ploeg. Aangezien Raas geen man is die over zich heen laat lopen, en wij van hem geen tegensputterende geluiden heb ben gehoord, ga ik ervan uit dat wij geen onmogelijke dingen verlangen." GPD door Ad Pertijs BRUSSEL - De wielerploegen van Lotto en Domo smelten in 2003 samen tot Lotto-Domo. Met Christophe Sercu als ver antwoordelijk man voor finan ciën en administratie en Patrick Lefevere als het sportieve op perhoofd. Het beschikbare bud get is 5 miljoen euro. Beide par tijen dragen ieder de helft bij. Die kogels zijn alvast door de kerk. „Maar we beseffen tevens dat nog 9 5 procent van al het an dere werk verricht moet wor den", zegt Sercu, de huidige teammanager van Lotto. Giste- ren maakten Lotto en Domo hun overeenkomst bekend. Vandaag gaan Sercu en Lefevere (de teambaas van huidige Domo) om de tafel zitten voor prakti sche invulling van de fusie. „Dat zal niet altijd even gemakkelijk gaan", zegt Sercu. Met het bekendmaken van de fusie en het aanwijzen van Ser cu en Lefevere als leidingge vend duo kregen alle betrokke nen antwoord op twee van de vele vragen, die gerezen zijn sinds beide sponsors lieten doorschemeren te praten over een samengaan. „Maar buiten dat zijn we vandaag nog niet veel wijzer geworden"zegt Ser- vais Knaven, die bij Domo fietst. De renners en het begeleidende personeel van beide ploegen wachten allen de besprekingen van Sercu en Lefevere af. Tij dens de persconferentie gisteren in Brussel werd aangegeven RIO DE JANEIRO - De Brazili aanse bondscoach Luiz Felipe Scolari gaat een boek schrijven over de manier waarop zijn team de wereldtitel voetbal ver overde. De 53-jarige Scolari wil zo de kritische pers om de oren slaan, die hem verweet het elftal als los zand te laten spelen. De enige opdracht zou zijn: de bal zo snel mogelijk naar de drie R's, Ro- naldo, Ronaldinho en Rivaldo en dan maar hopen op hun geni ale ingevingen. Onzin, vindt Scolari. RTR waar de grootste kopzorgen de komende periode zitten. „We hebben nu alles dubbel: van renners, masseurs, mecaniciens tot wagens. Uiteindelijk moeten we naar een bezetting voor maar één ploeg", aldus een woordvoerder. Wat de renners betreft hebben beide teams voor het komende seizoen verplichtingen aan 'slechts' elf renners: Van Bon, Vanthourenhout, Van Gooien, Virenque (allen Domo), Vier houten, Rik Verbrugghe, Gard- eijn, McEwen, Eeckhout, d'Hol- lander en De Clercq (allen Lot to). De rest heeft geen doorlo pend contract. En wacht dus af. Van de coureurs die wel een overeenkomst hebben voor vol gend seizoen is het maar de vraagofzewillenblijven. „Ik zit niet te wachten op Lefevere", zegt Vierhouten. „En zo zijn er meer." Robbie McEwen bijvoor beeld, die dit weekeinde al liet doorschemeren weg te gaan mocht Lefevere een technische functie krijgen in het geheel. Saillant is ook het feit dat de Lotto-renners in feite onder contact staan bij The Pool van Noel Demeulenaere, de man een eigen ploeg wil beginnen. Sercu: „In principe neemt de nieuwe stichting alle contracten over. Wat Demeulenaere wil, is mij niet bekend." Planckaert Ook de toekomst van Lotto ploegleider Walter Planckaert behoort tot de 95 proeent ondui delijkheid die er nog rond de fu- sieploeg hangt. Planckaert is gebrouilleerd met Lefevere en bevriend met Demeulenaere. De Nederlander Stefan van Dijk is zijn oogappel. Het is een van de vele knopen die de komende we ken ontward moeten worden. Voor Leon van Bon zijn er geen problemen.Vorig jaar moest ik kiezen tussen Lotto en Domo. Ik voel me bij beide thuis." De Nederlanders die geen door lopend contract hebben bij een van de twee fusiepartners zijn: Knavèn, Moerenhout, Koerts, Van Dijk, Van Gulik, Blljlevens, Van Heeswijk en Tankink. Ser cu kan niet aangeven hoe groot de kans is dat ze terugkeren in de fusieploeg. Samen met Lefevere moet hij de komende weken nog heel veel meer kno pen doorhakken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17