VVD'er eist wijziging gifbeleid 1 PZC Pontje meteen weer uit de vaart IflKiA Kunstpijler Kersentelers eisen intrekken verbod op vangen spreeuwen Vlissingen is meest geschikte plek voor slavernijmonument 13 Kamerlid rekent op brede steun voor moties over bestrijdingsmiddelen P?S^Ï' S E WK waal msm Actie WAO'er blijkt succesvol Ramkraak in 's-Heerenhoek Westerschelde vol met lachgas Brandweer blust turfbrand Winkelier 's nachts overvallen Modelpaarden Tractorpulling in Kapelle Rondleidingen door boomgaard De Zoete Kers dinsdag 2 juli 2002 door Harmen van der Werf DEN HAAG - WD-Kamerlid J. te Veldhuis zal vandaag in de Tweede Kamer een grondige wijziging van het bestrijdings- middelenbeleid eisen, in vier moties. De afgelopen acht jaar is volgens hem het beleid volledig vastgelopen, waarvan Neder landse boeren de dupe zijn. De klachten zijn bekend. Het komt te vaak voor dat bestrij dingsmiddelen door de rechter worden verboden, ook al zijn ze toegelaten door het College Toe lating Bestrijdingsmiddelen (CTB). Het CTB werkt te lang zaam bij de beoordeling van nieuwe gewasbeschermings middelen. En Nederland loopt uit de pas met andere landen in de Europese Unie, met als ge volg: concurrentievervalsing en - wat Te Veldhuis noemt - 'kof- ferbaktoerisme'. Middelen die landbouwers in Nederland niet meer kunnen krijgen, halen ze in België of Duitsland. Muurvast Te Veldhuis erkent met minister Pronk van Milieubeheer dat het gebruik van bestrij dingsmidde- len in Nederland de laatste ja ren is gedaald. Maar van een succesvol beleid, zoals Pronk vorige week stelde, is volgens de WD'er geen sprake. ,,Het be leid zit muurvast. Dat moet snel veranderen." Hij zal daarom vandaag in één van zij n vier mo ties eisen dat de Bestrijdings middelenwet uit 1962 wordt ge moderniseerd. „Uitgangspunt daarbij moet zijn een basisbeschermingsni veau voor milieunatuur én con sument", aldus Te Veldhuis. „Als bestrijdingsmiddelen daaraan voldoen, moeten ze niet verboden worden. Dat gebeurt evenmin in de ons omringende landen." Als het aan Te Veldhuis ligt, wordt het CTB 'grondig doorge licht'. „Nog steeds werkt het CTB veel te traag. CTB-beslis- singen blijken bovendien keer op keer door rechters niet te worden geaccepteerd. Het CTB moet daarom stevig onderzocht worden. Er moeten desnoods drastische maatregelen worden genomen. Het CTB heeft nu een monopolie, misschien moet er een alternatieve instantie naast komen." Voor de korte termijn zal Te Veldhuis van de demissionaire bewindslieden Faber (Land bouw) en Pronk (Milieubeheer) vragen om de schimmelbestrij dingsmiddelen maneb en man- cozeb weer toe te laten op de markt. Die middelen, met name toegepast in de uienteelt, zijn onlangs verboden. Als er niets gebeurt, vreest Te Veldhuis veel oogstschade. „De wet biedt het kabinet de mogelijkheid een ontheffing te verlenen. Dat moet dus gebeuren", zo wil hij in een motie vastleggen. In vervolg daarop wil hij tot slot dat een zelfde ontheffing wordt ver leend als vlak voor of in het teeltseizoen middelen plotse ling worden verboden. Te Veldhuis rekent voor zijn mo ties op steun van WD, CDA, LPF en SGP. Zij hebben samen een ruime meerderheid van 95 zetels. Tot de verkiezingen van 15 mei was de Tweede Kamer zwaar verdeeld als het om be strijdingsmiddelen ging. PvdA, D66, GroenLinks en SP, goed voor de helft van de Kamerze tels, stonden een strenger beleid voor. Dit in tegenstelling tot WD, CDA, ChristenUnie en SGP die Europa meer willen volgen. Aan die patstelling is door het verlies van PvdA en D66 en door de winst van CDA en LPF een einde gekomen. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - De reserve pijler bij de Oosterscheldeke- ring heeft er een kunstzinnig broertje bij gekregen. Sinds gisteren staat op het parkeerter rein bij het Delta Paviljoen, on derdeel van themapark Water land Neeltje Jans, een vijf meter hoog en zeven meter lang model van een pijler. Het houten schaalmodel was eerder te zien in Schokland, een voormalig ei land in de Zuiderzee. Het kunst object is vrij te bezichtigen. De reservepijler had oorspron kelijk de 66e pijler van de Oos- terscheldekering moeten wor den, maar zover is het nooit gekomen. Uit bezuinigings overwegingen werd op last van toenmalig minister Ruding van Financiën plaatsing achterwe ge gelaten en is de pijler ge doemd eeuwig in de voormalige bouwplaats te blijven staan. Een stukje cultureel erfgoed en tevens een voor zowel automo bilisten als watersporters mar kant onderdeel van de 'skyline' van Neeltje Jans. Zelfs van grote afstand is de betonnen kolos te Indruk De vorm van de pijler heeft al menig kunstenaar geïnspireerd tot het maken van schilderijen, foto 's en plastieken. Zelfs in ver schillende bedrijfslogo's duikt de vorm van de pijler op. Uniek in het werk van Blekendaal is de schaal. Zijn pijler is zeven meter lang en vijf meter hoog. dat moest ook wel wilde het werk enige indruk maken in het open ïSlSal De betonnen reservepijler heeft er een houten broertje bij gekregen. polderlandschap van Schok land. Daar was de houten pijler geplaatst in de dijk van de oude haven van Schokland. Maker kunstenaar Marcel Blekendaal wilde op die manier twee ver schillende stadia van de oerhol- landse strijd tegen het water bij elkaar brengen. Blekendaal vroeg zich daarbij af wat er ge beurd zou zijn in men op Schok land in 1859 de beschikking zou hebben gehad over veertig van deze pijlers, „zou Schokland ge red zijn? Zou er dan ook een Noordoostpolder zijn gekomen en hoe had Nederland er dan uitgezien?" Bij het maken van het model stond al vast dat het uiteindelij k op Neeltje Jans terecht zou ko men. Daar ligt de ontstaansge schiedenis van de betonkolos- sen die de stormvloedkering en de weg daarover dragen. Voor de plaatsing van het object op Neeltje Jans is het houten ge- foto Marijke Folkertsma vaarte bedekt met een laagje zand om de band met ook gro tendeels met zand bedekte voormalige werkeiland te ver sterken. Blekendaal ziet zijn pijlermodel als 'eenzandkasteel dat wegzakt in, opkomt uit, en vergroeid is met het duinland schap'. OUDELANDE - Marco Wagenaar, die vorige week met de Middelburgse SP-af deling naar Den Haag trok om het WAO- beleid aan de kaak te stellen, lijkt zelf al de vruchten te pluk ken van zijn actie. De inwoner van Oudelande vindt dat er veel te weinig gedaan wordt om WAO'ers weer aan een ge schikte baan te helpen. Zo zit hij zelf al drie jaar thuis met rugklachten. Gisteren had Wagenaar een gesprek met ï'eïntegratiebureau Kliq in Goes. Hij wordt nog deze week gekeurd en kan, mits dat goed uitpakt, snel de door hem begeerde opleiding tot brandwacht gaan volgen. Voor SP'er Rob Dreesens is daar mee de kous niet af, want het gaat volgens hem niet om een in dividueel geval. Naar aanleiding van de actie van Wagenaar heeft hij meer klachten gekregen over de begeleiding van WAO'ers. Dreesens is dan ook van plan zijn strijd voort te zet ten. 's-HEERENHOEK - Uit een winkelpand op de Molendijk in 's-Heerenhoek is in de nacht van zondag op maandag beeld geluid- en telecommunicatieapparatuur gestolen. Met ver moedelijk een motorvoertuig werd de toegang tot het pand geramd. Het is nog niet duidelijk wat er gestolen is en wat de waarde hiervan is. YERSEKE - De Westerschelde is bijna altijd oververzadigd met lachgas. De productiepiek van dit schadelijke broeikas gas ligt in de buurt van Antwerpen. Dat concludeert Monique Stolte-de Bie, die gisteren aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen promoveerde op een on derzoek naar stikstofprocessen in de Schelde. Lachgas is een van de vormen waarin het element stikstof kan voorkomen. Hoewel de waterkwaliteit van de Schelde de afgelopen dertig jaar sterk is verbeterd, blijkt de Westerschelde vergeleken met andere estuaria op aarde (gebieden waar rivier en zee sa menkomen) de hoogste stikstof- en lachgasconcentraties te kennen. Bacteriën zorgen ervoor dat stikstof in andere vormen wordt omgezet. Zo kan ammonium in stikstofgas worden omgezet; een natuurlijke vorm van waterzuivering. Maar het proces kan ook 'ontsporen', waardoor het schadelijke lachgas ont staat. MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer heeft in de nacht van zondag op maandag een turfbrand op een terrein aan de Walcherseweg geblust. De turf was door onbekende oorzaak gaan branden. Door de harde wind werd de brand vespreid. De brandweer moest met twee auto's uitrukken om het vuur te blussen. De turf werd nat gemaakt om verdere verspreiding van het vuur tegen te gaan. MIDDELBURG - Een 41-jarige winkelier in de Maasstraat in Middelburg is in de nacht van zondag op maandag door een onbekende man beroofd van enkele duizende euro's. De on dernemer werd om vijf over één met een koevoet bedreigd door de onbekende. De winkelier was nog in zijn zaak aan het werk. Bij de overval liep de Middelburger een schaafwond op aan zijn arm. door Mieke van der Jaqt MIDDELBURG - Wie kent de spreeuwen het beste, de West- Zeeuws-Vlaamse kersentelers of de ornitologisch geschoolde provincie-ambtenaren? Ze ken nen ze in ieder geval allebei an ders, zo bleek gisteren tijdens een zitting van de bestuursrech ter in Middelburg. Een groep van vijf telers van kersen en morellen vroeg recht bankpresident T. Damsteegt om schorsing van de beslissing van Gedeputeerde Staten om geen spreeuwen meer te mogen van gen met vangkooien of spannet- ten. Vorig jaar mochten ze dat nog wel, maar GS hebben, op grond van een nog niet vastge stelde fauna-nota, besloten dat afschrikking de enige ma nier is om beesten bij kwets bare gewassen weg te houden. Daarbij mag ook de methode van afschieten gebruikt wor den. Brommers De fruittelers, die een aantal ja ren geleden met grote instem ming van alle kanten begonnen zijn met de teelt van kersen, hebben ervaren dat afschrikken bij spreeuwen precies hetzelfde effect heeft als lokken. Ze rij den, nu de oogst glanzend aan de bomen hangt, hele dagen met brommers op en neer, laten het KATTENDIJKE - De Neder landse Model Paarden Club 'Horse Pleasure' houdt zaterdag 6 juli een Live Show in het Blok huis in Kattendijke. Iedereen kan zijn modelpaarden laten zien aan een jury. Er zijn 17 kampioenschappen te verdie nen voor de deelnemèrs. Er doen 250 verschillende modellen die in 40 klassen meedoen. De Live Show is openl0.00 uur. KAPELLE - Truck- en tractor pulling Midden Zeeland houdt zaterdag 6 juli een truck- en tractorwedstrij d aan de Brei j er- weg in Kapelle. Naast de wed strijd is er ook jetcar demon stratie. De wedstrijd begint om 11.00 uur. gaskanon ploffen en schieten met stalen hagel op de zwermen spreeuwen. De vogels, die in groten getale vanuit noord west-Europa overtrekken, val len in enorme zwermen op de kersen aan. De spreeuw is een goochem vogeltje, dat afschrik kingsmaatregelen onmiddellijk in verband brengt met lekker eten. Ook weten de spreeuwen in minder dan geen tijd dat ka nonnen en brommers veel onge vaarlijke herrie maken, dat je naaste familie weieens geraakt wordt door een kogeltje, maar ook dat je met een beetje geluk daarna weer verder kunt eten. Wegvangen De provincie is tegen het ge bruik van vangkooien en span- netten omdat de vogels daarmee worden gelokt. Ze huldigt het standpunt dat wegvangen geen zin heeft omdat er toch telkens nieuwe spreeuwen op de trek komen aanvliegen. De fruitboeren echter hebben goede ervaringen met vangen. De spreeuwen die bekend zijn in de boomgaard, worden wegge vangen, waardoor het rustig wordt boven de bomen. Daar door hebben de trekkers, die van ver komen, niet in de gaten dat er wat te halen valt beneden en vliegen gewoon door. Tegen schieten hebben de telers bovendien nog bijkomende be zwaren. In een schot komen er wel honderd stalen kogeltjes vrij. Een paar vogels zijn dan dood maar een veelvoud ver hongert aangeschoten' op de grond. De telers kunnen ook hun maaisel en snoeisel niet als GFT kwijt omdat het vol ligt met plastic hulzen. Ze moeten voorts voortdurend naar binnen schieten omdat hagel niet in de appels en peren van de buren mag komen. Dat de provincie de voorkeur voor afschrikking baseert op een oud rapport, dat bovendien sparmetten en vangkooien niet als bestrij dingsmethoden be handelt, steekt de telers nog het meest. In een advies van de Fau nafonds staat juist dat vangen heel goed werkt. De boeren heb ben een schaderegeling aange vraagd, maar vissen ernaast. Spreeuwenschade komt voor reklening van de grondgebrui ker, die zelf zijn maatregelen moet nemen. De rechtbank maakt vandaag de beslissing bekend. De 'Eendracht' bleef gisteren vanwege het onstuimige weer aan de kant liggen. foto Marijke Folkertsma door Jacques Cats ANNA JACOBAPOLDER - Het opnieuw tot leven gewekte pontveer Anna Jacobapolder- Zijpe heeft een oude traditie voortgezet door maar meteen uit te vaart te gaan. De verbin ding kwam in het verleden niet alleen veelvuldig in het nieuws vanwege de beruchte wachttij den, ook moest de dienst vaak staken in verband met mist, zwaar weer of ijsgang. Gisteren werd het feestelijke programma ter verwelkoming van een nieu we schakel in het toeristische 'fiets een rondje met een pontje' project vanwege het stormach tige weer afgeblazen. D aardoor moesten de vele geno digden, die zich in restaurant 'Het Veerhuis' in Anna Jacoba- polder hadden verzameld, het zonder eerste vaartocht stellen. Wel waren ze oor- en ooggetuige van de opening van de nieuwe veersteiger door wethouder W. van Kempen, waarna over- heidsbestuurders om beurten op de scheepstoeter mochten druk ken. Het aan de bevolking be loofde gratis tochtje wordt later in het seizoen aangeboden. Met de overbrugging van het vaarwater van Het Zijpe door het voormalige binnenvaart- vrachtschip 'Eendracht' kun nen fietsers dit seizoen snel en acht keer per dag van Sint Phi- lipsland naar Schouwen en om gekeerd komen. De nieuwe toe ristische verbinding biedt voorts de mogelijkheid met het benutten van drie pontjes een 4-eilandentocht te maken. Diverse sprekers sloofden zich uit om in blije bewoordingen de deprimerende start toch nog een opgewekt karakter te bezorgen. Voorzitter C. van Liere van de Stichting 'Fiets een Rondje met een Pontje' verkondigde dat het succesvolle project het zesde seizoen ingaat met zeventien veerverbindingen. Naast Anna Jacobapolder-Zijpe is de dienst Lillo-Doel met het schip 'Schel de' een nieuw traject. De reisjes vormen een rustpunt voor de fietsers en zijn daarnaast bij zonder attractief. Ze brengen een breed publiek in contact met het mooie en minder beken de achterland. De relatie tussen land en water is zo op een buitengewone manier te beleven, prees gede puteerde J. van Zwieten het pontjesproject waarmee door grenso verschrij dende initiatie ven inmiddels drie provincies en twee landen zich bezighouden, Om de veerdiensten in het nieuws te houden pleitte hij er voor toch minstens één keer per seizoen uit de vaart te gaan. „Verzin desnoods maar een re den." Herinneringen Burgemeester W. Nuis van Tho- len haalde herinneringen op aan het veer van vroeger toen van wege de lange wachttijden half Brabant in de buurt aan de bel trok om even naar de wc te mo gen en schoolkinderen een cent je bij verdienden door autorui ten schoon te maken, overigens met slootwater. De toeristische veerdienst brengt volgens Nuis Tholen meer in beeld. Dat is geen saaie uithoek, hielp hij een mogelijk misverstand de wereld uit, maar een omgeving waar valt te genieten van kleurrijke vergezichten, vele oude boerde rijen en talloze monumentale panden in de verschillende ker nen. Herstel van oude veerverbin dingen geeft een stukje meer waarde aan het cultuur-histo risch bezit, stelde burgemeester J. Asselbergs van Schouwen- Duiveland vast. Daarmee wordt tevens ingespeeld op een ander soort toerisme, dat meer op de beleving van de omgeving en natuurgericht is. Asselbergs herinnerde eraan dat in het Zij pe ooit een Statenjacht met man en muis is vergaan. Waarschijn lijk aarzelt het provinciaal be stuur tegen die achtergrond om die traditie in ere te herstellen. De burgemeester sprak er schande van dat de oude veer boot op de lijn Anna Jacobapol der-Zijpe ergens in het Ant werpse havengebied een kwijnend bestaan leidt. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Niet Amster dam, maar Vlissingen is de meest aangewezen plek voor een slavernijmonument, omdat deze stad het meest aan de sla vernij heeft verdiend. Dat schrijft Ewald Vanvugt in zijn onlangs verschenen 'Zwartboek van Nederland overzee'. Drie kwart van de Nederlandse men senhandel was in handen van Zeeuwen, waarvan ruim de helft vanuit Vlissingen. De stad aan de Westerschelde was de be langrijkste 'slavenstad' in de Republiek. Vanvugt (1943) publiceerde ruim twintig romans en non-fic tieboeken, waarin hij onder meer het Nederlands kolonia lisme aan de kaak stelde. Hij schreef over de islam, de opium- handel in Oost-Indië, het ver schijnsel van menselijke resten in musea en hij publiceerde in Vrij Nederland, het Parool en de Volkskrant. Dat Nederland sinds gisteren het Nationaal Monument Sla- verijverleden heeft - in het Oos terpark in Amsterdam - vindt Vanvugt een goede zaak. Maar, schrijft hij, het is tegelijkertijd ongerijmd een monument voor de slachtoffers van de slavernij op te richten in hetzelfde land waar monumenten voor de be schermers van de slavenhalers langs de openbare weg staan. Als voorbeeld noemt de schrij ver/publicist het beeld van Mi- chiel Adriaansz de Ruyter op het Keizersbolwerk in Vlissin gen. Schout-bij-nacht In 1641 trad De Ruyter voor het eerst in staatsdienst als schout bij-nacht. In die functie wist hij de Nederlandse slavenhandel van de ondergang te redden, stelt Vanvugt. Weliswaar wist hij in 1661 'veel christenslaven' en later Hongaarse predikanten te ruilen of vrij te kopen, maar tegelijkertijd zorgde hij er in 1665 voor dat Nederland op nieuw over enkele door Britten veroverde forten in Afrika kon beschikken. Voor de slavenhan del waren die belangrijk. De Ruyter, aldus het Zwartboek van Nederland Overzee, bevor derde zo de handel van Afri kaanse slaven naar Amerika. Nederlandse schepen vervoer den vanaf 1650 ongeveer 550.000 Afrikaanse slaven naar plantages in Amerika: Volgens Vanvugt was driekwart in han den van Zeeuwen. „De Ruyter wordt dus terecht geëerd in zijn geboortestad: door zijn optre den hebben alleen al reders van uit Vlissingen rond de tweehon derdduizend Afrikanen met hun slavenbestaan overzee kunnen laten bijdragen aan de Nederlandse welvaart." Het beeld van Michiel de Ruyter kan, meent de schrijver, sym bool staan voor de Nederlandse slavenhaler. Unesco, de VN-organisatie ter bescherming van het werelder- goed, heeft 23 augustus uitge roepen tot jaarlijkse wereldher denkingsdag van de slavernij. In Nederland kan volgens Van vugt Vlissingen een geschikte plaats zijn om 'uitkijkend over zee de Europese deportatie van Afrikanen naar Amerika te her denken, en misschien ook de Nederlandse mensenhandel in Azië." SEROOSKERKE (W) - Boom gaard De Zoete Kers aan de Plantlustweg in Serooskerke houdt zaterdag 6 juli open dag en rondleidingen. Het dyna misch fruitteeltbedrijf heeft een omvang van vier hectare. De boomgaard bestaat uit hoofd zakelijk kersen, pruimen en zachtfruit. De kersenoogst duurt van half juni tot ongeveer eind augustus. De producten van De Zoete Kers zijn: kersen, kersenbier, - wijn, -ijs, -taart, -dessertsaus en jam. Vanaf 11 uur worden door lopend rondleidingen gehouden in de boomgaard en langs de Zeeuwse hagen. Om 12 uur be ginnen de wedstrijden kersen - pitspugen. Drie andere Zeeuw se bedrijven, kaasboerderij Schellach uit Middelburg, Wijngaard 't Vierendeel uit Vrouwenpolder en IJsboerderij De Koehoorn uit Meliskerke, zijn ook aanwezig met hun pro ducten. De open dag begint om 9.30 uur en duurt tot 17.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13