Geen asbest meer in achtertuinen Opknapbeurt voor monumenten We hebben onze eigen afweging gemaakt PZC Van Gilst probeert ontruiming voor de rechter te voorkomen Kamervragen ziekenhuisfusie Auto gestolen in Arnemuiden Kanaalweg afgesloten voor verkeer Logé verdwijnt met inboedel Post bezorgt vergunningen te laat Postagentschap Rilland verhuisd Nieuwe inspectieronde in Koudekerke na brand levert niets op ZeelandNet breidt Kamperlands kantoor uit met tijdelijke units Ambulancedienst heeft cliëntenraad Folkloristische dag Middelburg agenda DEN HAAG - Demissionair minister Borst van Volksgezond heid moet de stop op fusies tussen ziekenhuizen, zoals tussen Vlissingen en Goes, onverkort handhaven. SP-Kamerlid A. Kant wil vanmiddag tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer die toezegging lospeuteren van Borst. Of zij de kans krijgt minister Borst aan de tand te voelen, is afhankelijk van goedkeuring van haar-mondelinge vragen door Kamervoor zitter F. Weisglas. Dat wordt vandaag duidelijk. Kant wil an ders nog deze week een debat met Borst. ,,Want", zegt Kant, ,,de hele Tweede Kamer wilde zo'n fusiestop. Borst kan daar niet zomaar doorheen fietsen en een fusie zoals in Zeeland af doen als een volgende stap in een proces dat al enkele jaren loopt." Borst schreef dat vorige week in een brief aan de TSvee- de Kamer. Zij merkte daarbij nog op dat de Inspectie van cle Gezondheidszorg die stap 'uit kwalitatief oogpunt' noodza kelijk vindt. De fusie is aangekondigd voor 1 januari 2003. ARNEMUIDEN - In het Middelgat in Arnemuiden is tussen vrijdag en gisterochtend zeven uur een zilverkleurige Opel Astra gestolen. Plet kenteken van de auto is FH-NS-28. MIDDELBURG - Een deel van de Kanaalweg in Middelburg is donderdag afgesloten voor het verkeer. Plet gaat om het stuk tussen de stationsbrug en de Schroeweg. De afsluiting is no dig omdat er kabels en leidingen onder de weg worden gelegd Het verkeer wordt omgeleid via de Blauwe Dijk. De bedrijven aan de Kanaalweg zijn wel bereikbaar. De afsluiting duurt van zeven uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. KORTGENE - Een vakantieganger die sinds 21 juni verbleef in een accommodatie in de Hoofdstraat in Kortgene is afgelo pen zaterdag vertrokken zonder te betalen. Dat maakte de po litie gistei-en bekend. Bij nader onderzoek bleek ook geluids- en beeldapparatuur en keukengerei verdwenen te zijn. Het totaal van de overnachtingen bedraagt enkele honderden eu ro's, de waarde van de verdwenen goederen is niet bekend. ZIERIKZEE - Een groot aantal inwoners van Zierikzee heeft afgelopen zaterdag niet volgens plan zijn parkeexwergunning ontvangen. Volgens een beleidsmedewerker heeft de gemeen te Schouwen-Duiveland de brieven vrijdagmiddag de deur uitgedaan, maar ontbrak het bij PTT Post aan personeel om de vergunningen een dag later te bezorgen. De bewoners zul len een dezer dagen alsnog de vergunning thuisbezorgd krij gen. Hoewel het nieuwe Zierikzeesè parkeersysteem gister-en is ingegaan zal de gemeente in een overgangsperiode soepel omgaan met foutparkeerders. Na 1 augustus begint de stren ge controle - met bijbehorende boetes; tot die tijd werken de controleurs met waarschuwingen. RILLAND - Het postagentschap van Rilland is sinds gisteren niet meer te vinden in de dierenwinkel van Molenaer, maar bij Multiservice Traas aan de Vinkenissestraat. Even was ex- sprake van dat alle postdiensten uit Rilland zouden verdwij nen, maar op die beslissing kwam PTT Post terug. dinsdag 2 juli 2002 door Ron Magnée KOUDEKERKE - Experst heb ben gisteren bij een controle geen asbest meer aangetroffen in de achtertuinen aan de Kerkhoflaan in Koudekerke. Vorige week werd hier en daar nog asbest gevonden, die een week eerder was vrijge komen bij een brand bij keuken en sanitairbedrijf Van Boven in de Tramstraat. Omwonenden vonden vorige week nog steeds asbest in hun achtertuin. En dat terwijl de omgeving door experts inmid dels was vrijgegeven. Zaterdag zijn deskundigen op nieuw naar het gebied getrok ken om de woningen aan de Kerkhoflaan te inspecteren. Ook gistex'en zijn er experts naar de Kerkhoflaan gegaan om de tuinen te inspecteren om zo eventuele bezorgdheid weg te nemen. Het asbest kwam voi'ige week zondag in de Koudekerkse tui nen terecht. Oorzaak was een brand in de loods van badka mer- en keukenbedrijf Van Bo ven in de Tramstraat. Die raakte door bx'andstichting zwaar be schadigd. De twintig jaar oude golfplaten op het dak van de loods bevatten twaalf procent asbest. Delen van de platen kwamen op de binnenplaats van het bedrijf en in de Koudekerkse tuinen te recht. Grondig Volgens brandweercomman dant A. Willemstein is er na de brand wel degelijk grondig ge controleerd op asbest. Volgens hem zijn de opruimers van de firma Sturm en Dekker uit Oostkapelle en de contx-oleurs van SGS Laboratory Sexvices uit Terneuzen langs de tuinen aan de Kerkhoflaan geweest. Eerder verklaarde woordvoer der R. Maranus van Sturm en Dekker echter dat er nxet in de betreffende tuinen was gecon troleerd. Zijn motivatie was dat het gebied niet door de brand weer was afgezet. Ook het inspectierapport van SGS Laboratory Sex-vices, het bedrijf dat na de opruimwerk- zaamheden een laatste controle verrichtte, vermeldt niets over de woningen rond de Tram straat. Toch blijft Willemstein erbij dat er ook gecontroleerd is in de - volledig ommuurde - tui nen aan de Kerkhoflaan. Overi gens klaagden de bewoners vo rige week ook over de situatie bij de begraafplaats en de kin derspeelplaats in Koudekerke. Ook deze omgeving is veilig, verklaart Willemstein. Volgens de brandweercommandant lig gen deze locaties zo ver van de brandhaard af dat er geen ge vaar voor de volksgezondheid is. De drie panden in de Kromme Weele staan er al geruime tijd vervallen bij. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De drie ze- ventiende-eeuwse panden aan de Kromme Weele in Middel burg zijn aan het eind van het jaar weer toonbaar. De restau ratie van de vervallen monu menten is begonnen. Het is een gezamenlijk project van de ge meente en de eigenaar De restauratie wordt uitgevoerd door de BV Monumentenbe- heer, een gemeentelijk bedrijf dat monumenten aankoopt, op knapt en weer doorverkoopt. Het gaat om panden die, door de staat waarin ze verkeren, niet goed in de markt liggen. De kos ten voor de restauratie van de panden aan de Kromme Weele worden betaald door de eige naar en de gemeente. Die hoopt dat geld weer terug te verdienen door een van de panden te ver kopen. Om de drie huizen te her stellen en casco op te leveren is ruim 833.000 euro nodig. Twee van de drie panden wor den in de toekomst gebruikt als logiesverblijf. Dat wordt geëx ploiteerd door B. Midavaine, de eigenaar van restaurant De Mug. Het derde pand wordt ver kocht aan particulieren. De bo- venetage is bestemd om in te wonen, op de begrane grond is de mogelijkheid om een klein bedrijf te beginnen. Het pand wordt verkocht via een make laar. De drie panden staan er al ge ruime tijd vervallen bij. Volgens R. de Bruijn van de gemeente is dat te wijten aan de procedures die gepaard gaan met de restau ratie van monumenten. Boven dien zag de eigenaar op tegen de kosten van een ingrijpende ver bouwing. Woensdag geven wet houder P. BruinoogeenB. Mida vaine officieel het startschot voor het begin van de restaura tie. Die moet aan het eind van het jaar zijn afgerond. door Ingrid Huibers KAMPERLAND - Internetbe drijf ZeelandNet wil zijn be drijfsgebouw op 't Rip in Kam perland fors uitbreiden met een groot aantal tijdelijke kan toorunits. Het gaat om een kleine vijftienhonderd vier kante. meter extra werkruimte. Die ruimte zal in eerste instan tie worden gebruikt om onge veer vijftig medewerkers die nu nog verspreid over Kam perland werken, een plek in het hoofdgebouw te kunnen bieden. De grond waarop de units moeten komen, vlak ach- ter het huidige kantoorge bouw, is al enkele jaren eigen dom van ZeelandNet. Op dat terrein wilde het bedrijf twee jaar geleden een mediapark bouwen. Daar zouden jonge mensen, omgeven door landelijk groen, hxm e-com- mercebedrijfjes van de grond moeten kunnen tillen. Het was de bedoeling dat ze op het ter rein zouden kunnen wonen, werken en recreëren. Zeer tegen de zin van directeur J. Bakker, de gemeente Noord- Beveland en de provincie werd dat plan anderhalf jaar gele den afgeschoten door de VROM-inspectie, omdat een mediapark in het landelijke gebied niet zou passen in de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning. Omdat het idee om een mediapax-k in te richten voor Bakker ondanks die afwijzing nog altijd springlevend is, heeft hij nu gekozen voor een uitbreiding met tijdelijke kan- toorixnits.Wel heeft Bakker, gezien de 'uiterst negatieve te neur in de markt'zijn ambities wat betreft de omvang van het mediapark inmiddels bij moe ten stellen. ,,E-commerce is vandaag de dag minder suc cesvol dan twee jaar geleden. Dat is een gegeven waar we re kening mee moeten zullen houden", meent hij. Het is de bedoeling de tijdelij ke kantoorunits, die overigens tot voor kort in Zierikzee nog dienst deden als gemeentehuis in twee lagen direct achter het huidige bedrijfsgebouw te plaatsen. Voor de bouw kan beginnen, moet de gemeente eerst vrij stelling verlenen op de gelden de bestemmingsplannen Lan delijke Gebied en Bedrijven terrein Kamperland. Daartoe ligt het bouwplan nog tot en met vrijdag 12 juli in het ge- meenteïxuis in Wissenkerke ter- inzage. Mocht de vrijstelling er komen, dan geldt deze voor maximaal vijf jaar. GOES - De ambulancedienst Boven de Westerschelde heeft een cliëntenraad. Deze raad, die afhankelijk van het onderwerp instemming- of adviesbevoegd heid heeft, moet de algemene belangen van cliënten beharti gen. De leden praten zodoende mee over spreiding van ambulances, kwaliteit van ambulancezorg, veiligheid, klachtenregeling en meer van dergelijke zaken. Daartoe komt de nieuwe cliën tenraad vijf tot zes keer per jaar bijeen, waarna ook meteen met de directeur van de ambu lancedienst wordt (bij-)gespro- ken. In de organisatie hebben twee mensen van Walcheren, twee van de Bevelanden, twee van Schouwen-Duiveland en één van Tholen zitting. Voorzitter is T. Ketting. Hij on dertekent donderdag 4 juli, sa men met ambulancedienstdi recteur N. Verstraete, het regle ment van de Cliëntenraad. De ondertekening zal plaats vinden rond 16.00 uur in het ge bouw van de amublancedienst in Goes. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Op een een maal genomen raadsbesluit, moet je niet terug komen, zegt de Middelburgse PvdA-fractie- voorzitter Conny Boersma. De PvdA stemde vorige week in met de bouw van een nieuw theater aan de Zuidsingel, ondanks de bezwaren die de partij in de vo rige periode tegen die locatie had. Nu is er geen weg meer te rug, zegt Boersma. „Ik denk niet dat het theater opnieuw ter dis cussie moet staan." In november zei de PvdA dat het theater op een andere plaats moest komen. Vorige week stemde de fractie in met de loca tie Zuidsingel. Wat is er in de tussentijd gebeurd „De PvdA heeft vorig jaar tegen die plaats gestemd, maar een meerderheid van de raad was toch voor die plek. Dat is een de mocratisch besluit en daar moe ten we ons bij neerleggen. We gaan niet in tegen een genomen besluit, dat moet je niet gaan ondergraven. Vervolgens heb ben we wel vragen gesteld bij de prijs. We wilden zeker weten dat Ixet niet de spuigaten uit zou lo pen. Als dat toch het geval zou zijn, dan wilden we wel kijken of het theater niet op een andere plaats gebouwd moest worden. Wij hebben gezegd dat vijf pro cent meerkosten acceptabel is. Vervolgens is dat door het colle ge geïnterpreteerd alsof er vijf procent extra ruimte was. Wij willen die vijf procent overhou den voor tegenvallers. Bij het voor-stel van het college was nog 0,8 procent ruimte over voor te genvallers. Daar waren wij heel ex'g op tegen. Voor ons is het essentieel dat is gebleken dat er te weinig geld is voor sociaal beleid. We hebben het college gevraagd om te kij ken naar de lopende begroting, de x-eserves en de strategische projecten die lopen, om te kij ken of er nog ruimte in zit. We vinden niet dat er afbreuk ge daan moet wox'den aan de kwa liteit van het theater, maar we hechten niet aan een parkeerga rage van vier lagen Wat doet de PvdA als het theater toch duurder wordt en het colle ge opnieuw om meer geld vraagt „De raad heeft een besluit geno men. Het is goed doorgerekend, ik ga ervan uit de kostenover- schrijdingen binnen de vijf pro- cent blijven. Ik denk niet dat het theater opnieuw ter discussie moet staan. We vinden het be langrijk dat er een A-theater komt. Je zit ook met het oude theater. Als je nu nog terugkomt op het besluit dan krijg je mis schien daar problemen mee. Ik ga ervan uit dat het theater bin nen het budget gebouwd kan worden, dat er voldoende ruim te in zit om tegenvallers op te vangen. Dat is ons ook door het college bezworen, dus daar moet je vanuit gaan." Kreeg de PvdA-fractie wel ruimte om zelf te beslissen, of is er vanuit het college druk uitge oefend? „We hébben tegen het college voorstel gestemd. Het college stelde voor om vier parkeerla- gen te bouwen. We hebben puur onze eigen afweging gemaakt, we zijn uitgegaan van de afspx-a- ken die we hebben gemaakt. Het CDA had hetzelfde idee, die wa ren ook niet gelukkig met het voorstel. Dat geldt ook voor de ChristenUnie en GroenLinks.^ Het CDA is als eerste met een amendement gekomen, de rest is meegegaan. Als we op scherp waren gezet door het college, dan hadden we met het college mee moeten stemmen en dat is niet gebeurd.", Toch had een aantal mensen verwacht dat de PvdA tegen de locatie Zuidsingel zou stem men, zelfs nog op de avond van de raadsvergadering. „Dat kwam omdat we zeiden dat we tegen het collegevoorstel stemden. De mensen interpre teerden dat alsof wij tegen de plaats waren, maar wij stemden tegen het voox'stel om vier par- keerlagen te bouwen. Toen de mensen het amendement zagen, dachten ze 'nu gaan ze toch mee'. Ik denk toch dat die in druk is ontstaan uit onervaren heid. Waarom heeft de PvdA niet te gen het theater aan de Zuidsin gel gestemd ,Dat heeft te maken met afspra ken, de ene keer moet je slikken, de andere keer win je. Omge keerd verwacht je ook niet van andere partijen dat als er een meerderheidsstandpunt is, dat daar in de volgende raad weer op teruggekomen wordt. Je hebt maar zelden een honderd pro cent raadsbesluit, waar ieder een echt voor is." Boersma legt uit dat het theater nu binnen de gestelde marges gebouwd kan worden. „Dat hadden we afgesproken en daar houden we ons aan." doorMieke van der Jagt MIDDELBURG - De bestuurs rechter in Middelburg heeft gis teren een schorsingsverzoek behandeld van de Technische Handelsonderneming Van Gilst in 's-Heer Hendrikskinderen. Van Gilst wil voorkomen dat de gemeente Goes morgen be stuursdwang toepast, in dit ge val ontruiming, om de onderne mer ertoe te bewegen zijn loods sneller af te bouweix en de rot zooi op het terrein op te ruimen. Van Gilst heeft het al jaren aan de stok met de gemeente Goes. Zijn bedrijfsvoering aan het Tiendenplein, waar hij oude en nieuwe grasmaaiers en ander machines buiten opsloeg, leidde regelmatig tot botsingen met de MIDDELBURG - De folkloris tische dagexx vinden dit jaar op 11 juli en 15 augustus plaats in Middelburg. De eerste dag draait vooral om het sjeesjerij- den met deelnemers in Zeeuwse klederdracht. De andere dag is voor de ringrijders te paard. De organisatie van beide dagen is in handen van de Middelburgse VVV en de Zeeuwse Ringrijders Vereniging (ZRV). Het evenement begint op 11 juli om negen uur op het Abdijplein. Vanaf die locatie starten de sjeesjerijders voor hunparcours langs de Korte Burg, Groen- markt, Onder den Toren en het Koorkerkhof om vervolgens weer te eindigen op het plein. Daar strijden de ringrijders te paard om de hoogste eer. Het publiek kan deze dag mee beslissen welke sjezencombina- tie het mooist is. Tot drie uur kan daarvoor een bon worden ingeleverd in de stembus op het Abdijplein. De prijsuitreiking voor de versiering van zowel de ringrijders als de sjeesjex-ijders is tussen half twee en twee uur. Dan gaat de kamp weer verder. De prijsuitreiking is om vijf uur. Dan wordt de wisselbeker voor het paar met de meeste gestoken ringen, de beker voor de beste ringrijder en het verrassings pakket voor de deelnemer aan de publieksjury uitgereikt. gemeente, maar uiteindelijk tot een bedrijfsverplaatsing. Van Gilst kocht de opstallen en het erf van een voormalig fruitteler in 's-Heer Hendrikskinderen en kreeg een vergunning om een loods te bouwen. Omdat Van Gilst niet erg op schoot, zat de gemeente Goes hem i-egelmatig achter de broek om toch maar haast te maken met de loods. Intussen groeide het aantal buiten opgeslagen machines ook weer in 's-Heer Hendrikskinderen Van Gilst wilde echter een lage re loods bouwen omdat hij een hoge schuur van twaalf meter- niet nodig heeft en omdat hij dat uit welstandsoverwegingen be ter vond. De gemeente Goes was het daarmee eens en paste de vergunning aan, maar de beno digde medewerking van Gede puteerde Staten liet bijna een jaar op zich wachten. Inmiddels is verklaring van geen bezwaar van GS allang binnen, maar nu claimt Van Gilst weer dat bouwers zo moei lijk zijn te krijgen. De gemeente Goes is het beu en heeft al vorig jaar november tot bestuurs dwang besloten. Daarop heeft Van Gilst geen bezwaar ge maakt. Hij vroeg gisteren be stuursrechter T. Damsteegt om een voorlopige voorziening, waarmee de ontruiming voor komen kan worden. De recht bank maakt vandaag de beslis sing bekend. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22, 20.00- 21.00 uur en 21.00-22.00 uur: TaiChi voor beginners; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00-15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen, VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur; Koffie-contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; ZOUTELANDE - Camping de Meerpaal, 10.00-12.00 uur: Kabouterknutselfeest; Langstraat, 13.00-21.00 uur: Markt; 't Winkeltje van Jannetje, 13.00-16.30 uur: Hobbydemonstratie; PvdA-fractievoorzitter Conny Boersma. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11