Rossi nu ook in Assen het snelst Dolf Roks kiest toch voor Zidane cse varierigiing PZC Groot feest op Copacabana Jurgen Van den Goorbergh neemt revanche 22 Alex Barros maakt het Italiaanse coureur op zijn tweetakt moeilijk Loek van Wely weer Nederlands kampioen Vierde titel Zhao Peng Doelpunten Gemiddelde Hoe Jean Langenus te Uruguay de WK-tïnale scheidsrechteren kwam Jan Raas heeft er verstand van maandag 1 juli 2002 door Jaap van Brumrrtelen ASSEN - Valentino Rossi heeft niet zo veel meer te wensen. Wat wil je met drie wereldtitels op zak en een vierde die hem niet meer kan ontglippen. De Asser TT prijkte bovenaan het ver langlijstje van de 23-jarige Ita liaanse virtuoos. Die had hij nog nooit gewonnen in de zwaarste klasse. Zaterdag bracht Rossi ook die wens in vervulling. Maar wat had 'Vale' het moei lijk. Met dank aan Alex Barros. De Braziliaanse veteraan spotte met de wet der logica en zette met zijn tweetakt Honda de be wierookte viertakten van Uka- wa, Biaggi en Checa ih de scha duw en finishte als tweede. Hij verbaasde met zijn eerste podi umplaats van dit seizoen vriend en vijand. Rossi voorop. „Het was ongelooflijk. Sinds 2000 heb ik geen coureur op een tweetakt zo zien rijden", prees Rossi refererend aan een vorig groot kampioen, Michael Doohan. Alex Barros glom van trots. Dit was het mooiste com pliment dat hij kon krijgen. Nooit eerder had de ongenaak bare Rossi met zijn al even supe rieure Honda RC211V viertakt zoveel tegengas gehad van een tweetakt-machine als juist van Barros. In de tweede ronde plaatste Barros - lijdend voor het West Honda Team van Sito Pons - vanuit de tweede lijn een spectaculaire coup. Hij nam alle viertakten te grazen. Rijstijlen Dat was de inleiding van een schitterende confrontatie tus sen verleden en toekomst. Ver persoonlijkt door Barros, de man die met meer dan 200 Grand Prix' de meeste ervaring heeft van het hele veld op een tweetakt, en Rossi, de 23-jarige wereldkampioen in spe op een viertaktmachine. Het leverde een fascinerend schouwspel op. Historisch ook, want volgend jaar zal het tweetakttijdperk waarschijnlijk zijn afgesloten. Voor de liefhebber was het een prachtige botsing van rijstijlen als gevolg van de verschillende karakteristiek van de machines. De meer ronde lijnen van Barros tegenover het lineairdere rijge drag van Rossi. Barros wist dat hij vroeg of laat kansloos zou zijn tegen het ge weld van Rossi's 230pk sterke vijfcilinder. Rossi oefende ech ter geduld en volstond met het uitdelen van wat speldeprikken door na het uitkomen van de Geert Timmerbocht zijn machi ne naast die van Barros te zet ten. Dat was ook de plek waar hij vijf ronden voor tijd zijn be slissende aanval inzette. De ma nier waarop Rossi zijn veel gro tere acceleratievermogen de monstreerde was indrukwek kend. Alsof Bai-ros stilstond, zo vloog Rossi er op en er over. Om met een paar onwaarschijnlijk snelle rondjes zijn Braziliaanse belager definitief af te schud den. Met 2.00.973 minuten zette Rossi een nieuw ronderecord neer. Het vorige stond op naam van Kevin Schwantz in 2.02.4, al is dat appels met peren verge lijken omdat het circuit met 22 meter is ingekort. „Ik wist dat het niet kon uitblijven. Tegen zoveel machtsvertoon was ik kansloos, gaf Barros toe. Voor Barros kon het niet beter, voor zijn teammaat Capirossi niet slechtei-. 'Roodkapje' gold als een van de favorieten, maar crashte in de derde i-onde. Capi rossi brak daarbij zijn pols op twee plaatsen. Hij zal een of twee Grand Prix' moeten mis sen. GPD Jurgen van den Goorbergh (17) in actie tijdens de TT in Assen. Van den Goorbergh had een slechte start, tiende plaats. maar wist toch te e foto Marcel door Anton Lippold ASSEN - Voor het thuispubliek was hij graag bereid zijn grens te overschrijden. Jurgen van den Goorbergh wilde bij de TT van Assen laten zien dat hij niet moet worden afgeschreven. Met de tiende plaats, zijn beste klassering dit seizoen, in de MotoGP bewees hij naar eigen zeg gen dat hij thuishoort in de grand prix. Een groep fans verpestte niettemin zijn feestje. De Brabander, die bij het Honda Kane moto-team jaaidijks 2 miljoen dollar op strijkt, was als een kind zo blijDe vreug de maakte snel plaats voor woede, want een groep fans bestormde het circuit en belaagde de coureux-. Er waren toch al een paar duizend fans op de baan om win naar Valentino Rossi te bejubelen en toe te zingen. Daarbij werd zelfs met volle blikken bier gesmeten Van den Goorbergh: „Ik stond nog niet stil of ik werd al overmeesterd. Een groep gekken verpest het voor de rest, de maat is een keer vol! Ze probeerden het vizier van mijn helm te pakken en wilden zelfs mijn laai-zen uittrekken." Zo kwam een veelbewogen einde aan zijn TT. De afgelopen dagen laaide de discussie over zijn positie in de elite van de motor sport in alle hevigheid op. De Bredanaar kreeg kritiek na zijn teleurstellende re sultaten. De elfde plaats, in Zuid-Afrika, was tot nu toe zijn hoogtepunt. Hij er kende: „Dit is geweldig voor de motiva tie, zowel voor mij als voor het team. De afgelopen tijd was behoorlijk ontmoedi gend." „Hij moet zich schamen. Hij heeft einde lijk een viercilinder, maar nu gaan de tweecilinders hem voorbij", sneerde oud-topcoureur Hans Spaan. Ook hoofdsponsor Bridgestone was de klaag zang over de banden meer dan beu en snoerde hem de mond. Daarom was 'VDG' getergd toen hij een persconferentie gaf in zijn luxueuze bus. Hij dreigde even met opstappen toen hij wat kritische vragen kreeg. Zelf zei hij dat hij geprikkeld was. De races in de 125cc, met Daniel Pedrosa als winnaar, als de 250cc (ge wonnen door Marco Melandri) kenden weinig opwin ding. ANP van onze sportredactie LEEUWARDEN - Lock van Wely heeft gisteren in Leeuwar den zijn nationale schaaktitel geprolongeerd. Hij was in de noodzakelijk geworden barrage tegen Sergei Tiviakov de beste. Van de vier rapidpartijen won Van Wely er twee en eindigden er twee in remise. Net als een jaar geleden moest Van Wely zaterdag na het regu liere toernooi in de eindstand een speler naast zich dulden. Opnieuw bleek hij in het spelen met vei'sneld tempo de sterkste. De geldprijs wordt wel gedeeld. Beide schakers incasseien elk zo'n 9000 euro voor hun presta tie. Dat het tot een barrage kwam, was de schuld van Ei-ik van den Doel, die vorig jaar in de barra ge tegen Van Wely ten onder ging. Van den Doel versloeg op de slotdag met wit de koploper. Tiviakov speelde remise en kwam eveneens op zeven pun ten. In de barrage was de Tilbui'gse grootmeester de voormalige Rus echter duidelijk de baas. Met wit kreeg Tiviakov geen vat op de Russische verdediging van Van Wely. Het kan ook niet an- ders of Tiviakov had Frans of Siciliaans verwacht. Ook met wit verraste Van Wely zijn te genstander. In plaats van zijn normale 1. d2-d4 koos hij voor het ongebruikelijk L g2-g3. Onnauwkeurigheden In zijn eerste witpartij werd met een omweg een gesloten Sicili- aan beieikt. Tiviakov kwam niet minder uit de opening en plaatste in het middenspel een Russisch kwaliteitsoffer. Van Wely onderwond gaandeweg steeds meer last van zwarts lo per op de lange diagonaal. De partij ontwikkelde zich te moei lijk om in het snelle rapicltempo foutloos te worden behandeld. Beurtelings begingen spelers onnauwkeurigheden. Tiviakov had in elk geval moeten voorkomen dat Van Wely stukken ruilde en het eind spel inging met een kwaliteit voor een pion. Dit eindspel werd door Van Wely uitmuntend ge speeld. Eenmaal miste hij een snellere winst, maar even later had hij Tiviakov alsnog op de knieën. In Van Wely's tweede witpartij ging zijn experimentele opening over in een Dame-Indiër. Tivia kov dwong op de vijftiende zet een pionoffer af maar vergiste zich duidelijk in de kracht er van. Van Wely won de pion snel terug met een kwaliteit als ren te. Een wanhoopsaanval van Ti viakov ving hij uiterst nauw keurig op, de verdediging met aanval combinerend, Tiviakov zag snel de nutteloosheid van verder spelen in en feliciteerde Van Wely met zijn verdiende ze ge. ANP LEEUWARDEN - Zhao Qin Peng heeft zaterdag in Leeu warden voor de vierde keer in haar carrière de Nederlandse schaaktitel bij de vrouwen ver overd. De geboren Chinese sloeg in de tiende en laatste ronde de aanval van Tea Bosboom-Lan- chava succesvol af. Met een re mise in de onderlinge partij bleef Peng haar enig overgeble ven concurrente een half punt voor. Met haar derde titel op i-ij beves tigt de 34-jarige Peng dat zij veri-eweg de beste schaakster van Nederland is. Niettemin bleef de kwai*tfinaliste van het laatste WK ver verwijderd van haar superscore van voiig jaar, toen ze in tien partijen liefst ne gen punten scoorde. De Baren- drechtse kwam dit keer tot 7,5 punt, slechts een halfje meer dan Bosboom-Lanchava. De revelatie van het vrouwen toernooi luistert naar de naam Désiree Hamelink.'De 20-jarige debutante uit Spijkenisse bleef niet alleen ongeslagen, maar claimde met zes punten een knappe derde plaats, 750 euro prijzengeld en een meester- norm. Ook de pas 16-jarige Marlies Bensdorp (vierde met 5,5 punten) scoorde haar eerste j norm op weg naar de meesterti- tel. Iwona Bos en Petra Veenstra I deelden met twee punten de ro- de lantaarn. GPD ■HHHH WÊÊBÊmam■bmhhuoh v'; f~ «tas SSSSSS3SSS538»»S*» «ttOtfWS- door Rudy Boogert I Gedurende het WK voetbal in Japan en Zuid-Korea hebben enkele trainers, ij voetballers en oud-voetballers hun favo riete WK-elftal samengesteld. In deze vier de aflevering sluit Dolf Roks, manager van Sparta, hel toernooi af met zijn ideale elf. DOEL Doelman: Oliver Kahn (Duitsland)„Lijkt I me duidelijk, absoluut de nummer één. Hoewel ik hem in de finale niet waanzinnig I vond. Die eerste goal was eigenlijk gewoon I een blunder." I VERDEDIGING Rechtsback: Cafu (Brazilië). „Hij heeft nu drie WK-f inales gespeeld en nog altij d straalt de bevlogenheid ervan af. Een fan- I tastische kerel, met een onaflaatbare men- l taliteit." Centrum: Rio Ferdinand (Engeland) en Ivan Helguei-a (Spanje). „In het centi'um heb je een mandekker nodig en een speler die kan voetballen. Fei'dinand is de man dekker en Helguera de voetballer. De laat ste is eigenlijk een middenvelder, maar hij kan steekballetjes geven en bikkelen als het nodig is." Links: Roberto Carlos (Bi-azilië). „Een back met loopvermogen. Hij kan over z'n man heen knallen enlaat de aanvaller ach ter hem aanlopen. In de finale kwam dat er niet echt uit, maar hij brengt iets extra's." MIDDENVELD RechtshalfPaulScholes (Engeland). „Een goede schakelspeler, met een winnaars mentaliteit. Centraal: Zinedine Zidane (Frankrijk). „Ik heb zitten twijfelen. Omdat ik met drie spitsen wil spelen, moet de centrale mid denvelder een aanvallend ingestelde speler zijn. Ik heb getwijfeld tussen Rivaldo en Raül, maar toch Zidane gekozen. Omdat hij niet veel heeft gespeeld, ging het minder met Frankrijk. Linkshalf: Michael Ballack (Duitsland). „Een extra waarde voor de Duitsers. Fy siek sterk en een goed schot, maar ook in de korte combinatie is hij sterk." AANVAL Linksbuiten: Hassan Sas (Turkije). „Een gedreven Turk. Een driftig mannetje, op de goede manier. Ook die jongen achter hem, Emxe, vond ik een heel goede voetballer." Spits: Ronaldo (Brazilië),Ik vind Ronaldo niet echt een goed meevoetballende spits. Maar hij wacht af, heeft een ijzersterke versnelling en scooxL" Rechtsbuiten: DavidBeckham (Engeland). „Ik heb te weinig rechtsbuitens gezien. Daarom Beckham. Eigenlijk zou ik dan voor een andexe spits moeten kiezen, een kopsterke speler als Vieri of Morientes. Maar Ronaldo is nu eenmaal de topscorer van het toernooi. Bijzonderheden: „Ik heb expres niemand van Zuid-Korea gekozen. Individueel vind ik ze niet sterk genoeg. Hun kracht ligt in het collectief." Het wereldkampioenschap voetbal in Japan en Zuid-Korea heeft tien doel punten minder opgeleverd dan het toer nooi in Frankrijk in 1998. In het afgelopen toernooi vielen 161 treffers, een gemiddel de van 2,52 per duel. In Frankrijk stond de teller stil op 171, 2,67 per wedstrijd. Vergelijkingen met eerdere WK's gaan niet op, omdat daar minder deelnemers waren. In verge! ij king met Frankri j k 19 9 8 gaat h et aantal toegekende strafschoppen gelijk op: achttien. Dit toernooi vielen er zeven tien i'ode kaarten, waarvan elf directe en zes na twee keer geel. Vier jaar eerder stuurden de scheidsrechters vijf spelers meer voortijdig van het veld, 22 in totaal. Destijds gebeurde het achttien maal direct en vier keer via twee gele kaarten. Het aantal uitgedeelde gele kaarten is in vergelij king met vier j aar geleden toegeno- men. Dit jaar waren er 257 gele kaarten, in Frankrijk waren dat er 248, negen minder. De 64 voetbalwedstrijden van de eind ronde WK voetbal in Japan en Korea trokken gemiddeld 42.320 toeschouwers. Dit is bij lange na geen record. De vier vori ge eindronden haalden hogere toeschou wersgemiddelden met de 6 89 91 uit de Ver enigde Staten als hoogste. In Japan keken gemiddeld meer mensen (45.061) dan in Korea (39,580). Het totale toeschouweis- aantal in Japan en Korea bedroeg 2.708.538. De gemiddelde toeschouwersaantallen van alle eindronden zijn: In zijn vertrouwde knicker bocker stond Jean Langenus daar. Woensdagmiddag 30 juli 1930, even voor half vier, in het volgepakte Estadio Cen- tenario in Montevideo. De WK- finale tussen Uruguay en Argentinië was nog niet begon nen of de twee Zuid-Ameri kaanse finalisten zochten al hommeles. De ervaren Belgische scheids rechter bevond zich tussen twee vxxren. De thuisploeg (Uruguay) wilde met z'n eigen bal spelen, maar de Argentijnen ook. Wat nu? Langenus hield het hoofd koel en vond een balvast com promis: de eerste helft werd met het Argentijnse leder gespeeld, de tweede met die van de Uru- guayanen! Zo doen ze dat in België. In de eerste helft nam Argenti nië met de eigen bal aan de voe ten een 2-1-voorsprong, maar met de vijandelijke bal van Uru guay wist het zich geen raad. Uruguay scoorde met z'n eigen 'Fevernova avant la lettre' in de tweede helft drie keer en werd de eerste wereldkampioen. Het laatste doelpunt werd overigens gemaakt doo; Hector 'Manco' Castro, die slechts één arm had. Antwerpenaar Jean Langenus was in 1930 bij zes van de acht tien WK-wedstrijden betrok ken: vier keer als scheidsrechter en tweemaal als grensrechter. Hij had de twijfelachtige eer om bij de slechtst bezochte WK- wedstrijd ooit te vlaggen. Op 14 juli trok het duel Roemenië-Pe- ru slechts driehonderd toe- schouwersDe reden was dat de veertiende juli een nationale feestdag was in Uruguay en de mensen die de moeite namen een wedstrijd te bezoeken, zaten bij Joegoslavië-Brazilië. Langenus leidde in de twee vol gende WK's (1934 en 1938) nog de openingswedstrijden van het toernooi en in totaal arbitreerde bij negen WK-duels. Na zijn carrière als fluitist legde de Belg zich toe op het schrijven van boeken. Eén van zijn pennen vruchten heet ;De vroolijke voetballers' uit 1945. Het werk je bevat korte verhalen met ti tels als 'Hoe een neger te Brugge scheidsrechteren kwam' en 'Een elftal hooge hoeden'. Rudy Boogert Van het fraaie strand van Copacabana valt op deze foto niets meer te zien. Het is in bezit genomen door opgewonden fans, die het beha len van de wereldtitel vieren. foto Vanderlei Almeida/EPA van onze sportredactie Op het beroemde strand Copacabana in Rio de Janeiro is giste ren een groot feest losgebarsten. De winst van Brazilië op het wereldkampioenschap voetbal werd door duizenden badgasten gevierd. Op het strand was een tv- scherm geplaatst. Ook elders in het voetbalgekke, land gingen de mensen massaal dansend de straat op om de 'penta' te vieren, de vijfde wereldtitel. Veel straten in Rio waren al tijdens de wedstrijd het toneel van een groot sambafestijn. Voor veel Brazilianen is de oveiwi nning in Yokohama een fikse op steker in economisch slechte tij den.Plet nationale prestige is her steld", meent zelfs oud-bondscoach Carlos Alberto Perreira. ANP 1930 Uruguay 24.111 1934 Italië 23.235 1938 Frankrijk 26.833 1950 Brazilië 60.773 1954 Zwitserland 36.269 1958 Zweden 24.800 1962 Chili 24.250 1966 Engeland 50.459 1970 Mexico 52.312 1974 Duitsland 46.685 1978 Argentinië 42.374 1982 Spanje 35.698 1986 Mexico 46.297 1990 Italië 48.411 1994 Ver. Staten 68.991 1998 Frankrijk 43.517 2002 Korea/Jap an 42.320 Jan Raas mag zichzelf op de borst klop pen. De directeur van de Rabobank- wielerploeg voorspelde vóór het WK voet bal, dat Brazilië in de WK-finale Duitsland zou verslaan en hij kreeg gelijk. Hij scoorde daarmee het hoogst van de zestien Zeeuw se sport-prominenten, die voor het toer nooi in de PZC in hun glazen bol keken. De tweeling Dennis en Gérard de Nooijer en VI-verslaggever Taco van den Velde bakten er weinig van. Als enigen hadden zij geen enkele halvefinalist goed voor speld. De overige dertien ondervraagden, meestervoorspeller Jan Raas uitgezon derd, hadden slechts één halvefinalist goed ingevuld. De stuntploegen Zuid-Korea en Turkije had niemand bij de laatste vier ge kwalificeerd. Het kostte Raas voorafgaand aan het toernooi wat zuchten en kreunen, maar hij gokte goed. Zijn motivering voor af was typerend: „Brazilië, want dat land komt altijd ver" en „Duitsland, of doen die niet mee?" Zijn nummer drie (Fi'ankrijk) en vier (België) zijn hem vergeven. Het Zeeuwse zestiental mocht ook de topscoi'er van het toernooi voorspellen. Dat leverde evenmin succesvolle pogingen op. De topschutter van Gérard de Nooijer maakte nog de meeste doelpunten op dit WK: Christian Vieri (vier doelpunten). Maar de overige 'waarzeggers' hadden hun pijlen gericht op Raül (drie), Michael Owen (twee), Batistuta (één), Thiei'ry Hen ry (nul), David Trezeguet (nul) en Zidane (nul).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22