LPF nog niet nit de problemen Korea's slaags op zee door WK-succes rZl WiJ''. Ronaldo koning van WK VS spreken veto uit over verlenging van VN-missie in Bosnië Schalken breekt ete ban Standpunten tussen ruziënde partijen hebben zich verhard Kiezer heeft weinig op met milieu Oplossing in Kashmir lijkt nabij wtmmammmmm Automobilist rijdt in op hulpverleners Politie Utrecht neemt auto's straatracers af Te paard door het vuur 1 en Van Dijk sprint naar titel Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 16° ZW 6 Regen Bewolkt en kans op langdurig regen. Vrij krachtige zuidwestenwind bij maximaal 16 graden. 245e jaargang no. 153 maandag 1 juli 2002 "os nummer 1,00 "I <r'|. ■hcz internet: www.pzc.nl SUBSI L-ili'/i IfêP fcilMI Iliai IHi'ilMIB—BMlH^MHIWWBBg Zoals de verkiezingsuitslag al liet zien, staat milieu voor de meeste Nederlanders niet bovenaan de prioriteitenlijst. Een kleine meerderheid van de Nederlanders wil 'Borssele' open houden en 67 procent wil extra asfalt in de strijd te gen de files. Dat blijkt uit een enquête van het Nipo in opdracht van Milieudefensie en de IKON. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De LPF is er niet in geslaagd de crisis binnen de partij te bezwe ren. De standpunten over de bestuurscrisis hebben zich afgelopen weekeinde zelfs verhard. Zaterdag besloten de regiocoör dinatoren voorzitter Peter Lan- gendam en vice-voorzitter John Dost in het bestuur te houden en ze te laten bijstaan door een ma nagementteam. Ze namen daarmee het stand punt van Langendam en Dost over. Deze willen aanblijven als bestuurders, terwijl de Tweede- Kamerfractie de voorkeur geeft aan een door haar voorgesteld interim-bestuur dat orde op za ken moet stellen. Kamerlid Van As, die als bemiddelaar op treedt, probeert vanavond in een gesprek met de hoofdrolspe lers in de crisis tot een vergelijk te komen. De fractie liet het afgelopen weekeinde weten dat ze niet ak koord kon gaan met het besluit van de regiocoördinatoren. Vi- ce-fractievoorzitter Ferry Hoo- gendijk herhaalde zijn waar schuwing dat de fractie zal breken met de partij als de twee oprichters en bestuursleden niet opstappen. De TVeede-Kamerfractie gaf gisteren een verklaring uit, waarin wordt opgeroepen tot eenheid. „We hebben ons van de wijs laten brengen door verve lende ultra-rechtse e-mails, on ruststokers, interim-bestuurs leden die (terecht of onterecht) ZWIJNDRECHT - Bij een dra matisch verkeersongeval op de rijksweg' A16 ter hoogte van Zwijndrecht zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee doden gevallen. Het gaat om èen 33-jarige man uit Dordrecht en een 52-jarige ambulancemedewerkster uit Nieuw-Lekkerland. Een 33-ja- rige politieagent uit Ridderkerk raakte zwaargewond. De man uit Dordrecht sloeg rond twee uur met z'n auto over de kop. Toen de man op de brancard werd gelegd, reed een 18-jarige jongeman uit Dongen frontaal op het slachtoffer en de ambu lancemedewerkster in. Een po litieman werd ook geraakt. Hij werd enkele meters weggeslin gerd. De Dorcltenaar en de am bulancemedewerkster overle den ter plaatse. Een politiewoordvoerder noem de het later 'ongelofelijk en on verklaarbaar' dat de jonge be stuurder niet in de gaten had dat er een ongeluk was gebeurd. GPD UTRECHT - De Utrechtse poli tie heeft gisteren zes wagens van straatracers in beslag genomen. Zeven coureurs zijn aangehou den. Verder schreven agenten ruim 150 bekeuringen uit. Het politieoptreden had plaats op industrieterrein Lage Weide, waar de afgelopen twee maan den regelmatig straatraces wor den georganiseerd. Ze trekken vaak zo'n zestig deelnemers. Volgens een woordvoerder van de politie gebeurde dat nooit waar de politie bij was. Zodra agenten in de buurt komen ver dwijnen de racers naar andere plekken, waarna vervolgens een kat-en-muis-spel ontstaat dat veel politiecapaciteit kost. De racers die hun auto's gisteren kwijtraakten behoren volgens de woordvoerder tot de harde kern. Ze werden ook deze keer niet op heterdaad betrapt, maar aangepakt op grond van een ar tikel in de Algemene Plaatselij ke Verordening. In eerdere gevallen deelde de politie ook veel bekeuringen uit. Dat gebeurde dan op grond van technische gebreken aan de au to's of overtredingen als het niet in orde hebben van de papie- r en.ANP harde woorden zeiden tegen de oprichters van LPF", aldus de verklaring. De kritiek op de harde woorden van interim-bestuurders doet echter niets af aan het verlangen van de fractie dat Langendam en Dost opstappen. Bemidde laar Van As dacht aanvankelijk nog vrijdagavond de angel uit door Peter van Nuijsenburq TOKIO - Het incident van zater dag voor de Zuid-Koreaanse kust, waarbij de Noord-Kore- aanse marine een Zuid-Kore- aans oorlogsschip tot zinken bracht, moest vermoedelijk een schaduw werpen op de presta ties van het team van Guus Hid- dink bij het WK voetbal. Amerikaanse en Zuid-Kore- aanse regeringsvertegenwoor digers verklaarden het afgelo pen weekeinde dat dit de meest waarschijnlijke reden is. voor het ernstigste conflict tussen beide landen van de afgelopen drie jaar. Bij de 'zeeslag' kwa men vier Zuid-Koreaanse ma trozen om en raakten er negen tien gewond. Zuid-Korea staat dankzij het WK-succes in de internationale schijnwerpers en dat zou het stalinistische regime in Pyongy ang niet hebben kunnen ver kroppen. Het Noord-Koreaanse eskader drong vrijdagavond de Zuid- Koreaanse territoriale wateren van de Gele Zee ten westen van het schiereiland binnen. Ondanks waarschuwingen van de Zuid-Koreanen weigerden de indringers zich terug te trek- het conflict te hebben gehaald. Zijn voorstel was om op zijn vroegst in het najaar een nieuw paxlijbestuur kiezen. De voor woensdag uitgeschreven leden- vergadering zou wel praten over het conflict, maar geen beslis singen nemen. Van As kreeg de sterke indruk dat de nog zitten de vice-voorzitter John Dost ken en openden zij volgens de le zing van Seoul plotseling het vuur. De noordelijke schepen wisten na het gevecht vermoe- daarmee kon leven. Van As liet wel doorschemeren clat bij een vertrek van Langendam en Dost een probleem ontstaat. „Het ar- gument is dat volgens de huidi ge statuten geen nieuw bestuur gekozen kan worden, omdat ook leden die nog geen contributie hebben betaald kunnen stem men. Iemand die het scheip wil delijk zonder averij te ontko men. De Noord-Koreaanse staats- pers hield vol dat de zuidelijke spelen, kan de verkiezing van een nieuw bestuur juridisch aanvechten. Onvoorwaardelijk Vanavond praat Van As met fractievoorzitter Herben, Lan gendam, Dost en een of twee ad viseurs. Hij hoopt dat de lucht na het gesprek is geklaard. Van schepen de Noord-Koreaanse territoriale wateren binnen drongen, waai'op Noord-Korea zich gedwongen zag zich te ver- het interim-bestuur, dat vorige week nog de onvoorwaardelijke steun kreeg van de voltallige LPF-fractie kreeg, zal niemand aanwezig zijn. Maar 'de fractie moet er even buiten blijven'. Want de kwestie rond het nieu we bestuur is een parti jaangele- genheid, vindt hij. GPD pagina 3: analyse dedigen. Noord-Korea weiger de gisteren excuses aan te bie den, zoals de zuidelijke minister van defensie Kim Dong Shin za terdag had geëist. Het voorval is een zware tegen slag voor de Zuid-Koreaanse president Kim Dae Jung. De verzoening met het bewind van dictator Kim Jong II, de 'zonne- schijnpolitiek', geldt als het le venswerk: van cle 78-jarige pre sident, wiens ambtstermijn in december afloopt. De verzoe- ningspolitiek zit na aanvanke lijke successen, waaronder de top met Kim Jong II in juni 2000, volledig in het slop. De Amerikaanse regering koos onmiddellijk de kant van haar bondgenoot in Seoul en noemde de Noord-Kox-eaanse actie 'een ongekende provocatie'. De VS overwegen nu het geplande be zoek van vice-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Kelly aan Pyongyang voor onbepaal de tijd uit te stellen. Het bezoek had moeten leiden tot een ver betering van de relaties tussen beide landen, die na de gerucht makende 'as-van-het-kwaad- rede' van president Bush een dieptepunt hadden bereikt. Bush riep Nooi'd-Korea in janu ari met Irak en Iran officieel uit tot 'schurkenstaat'. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Staten hebben gisteren in de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties hun veto uitgesproken tegen een voorstel om de VN- missie in Bosnië te verlengen. Vandaag loopt het huidige man daat van de VN-missie in Bosnië af. Het besluit over het verlengen van de VN-missie in Bosnië werd vrijdag al opgeschort, om dat het orgaan geen overeen stemming wist te bereiken. De VS dreigden al een veto uit te spreken over verlenging van de VN-missie in Bosnië als hun eis niet wordt ingewilligd. Was hington eiste dat de Ameri kaanse leden van de missie wor den gevrijwaard van eventuele vervolging door het nieuwe In ternationaal Straf hof (ICC). Dit Er lijkt een doortmaak te hebben plaatsgevonden in het conflict rond Kashmir. De grootste isla mitische paxii jJ amaat-e- Islami heeft alle contac ten met Pakistan en met de moslimrebellen in de omstreden pro vincie verbro ken. Internationaal Strafhof gaat vandaag in Den Haag aan de slag. De missie werd na de Bosnische burgeroorlog in 1995 ingesteld om de multi-etnische politie macht te trainen. Ze bestaat uit meer dan 1500 politiemensen, drie militairen en ruim 1700 bixrgers. Van hen komen er 46 uit de Verenigde Staten. Het ICC moet wereldwijde be voegdheid krijgen voor de berechting van de zwaarste mis daden: oorlogsmisdaden, mis daden tegen de menselijkheid, genocide (volkenmoord) en agressie (het voeren van een aanvalsoorlog). De VS zijn bang dat Amerikaanse soldaten ooit door het ICC worden aange klaagd en hebben daarom een 'invasiewet' in voorbereiding om Amerikanen gewapender hand te kunnen komen bevrij den. RTR Ronaldo (links) enRivaldo, samen goed voor dertien doelpunten op dit WK, koesteren de cup. door Jochem Lippmann YOKOHAMA - Op het wereldkampioen schap voetbal in Japan en Zuid-Korea waar de ene na de andere vedette het ver loor van de hechte teamgeest van een kwalitatief vaak mindere tegenstander, maakte een bijna verloren gewaand fe nomeen uiteindelijk het verschil. Ronaldo, twee jaar onafgebroken ge plaagd door blessures, sloopte met zijn zevende en achtste treffer vaxx het toer nooi het degelijke collectief van Duits land (2-0). Daardoor mag Brazilië zich voor de vijfde keer de allerbeste van de wereld noemen. Als clank voor zijn unieke prestatie kreeg Ronaldo zondag voor het oog van 15 mil jard televisiekij kers in de voorlaatste mi nuut van een niet altijd even aantrekke lijke eindstrijd eexx publiekswissel. De tranen biggelden over zijn wangen. Ook Ronaldo kon het bijna niet geloven. Nog geen twee maanden geleden kon hij niet eens negentig minuten lang met Interna- zionale tegen Feyenoord spelen. Nu was hij cle koning van het WK, ver verheven boven alle concurrentie. Eén iemand had hem nog kunnen bena deren. De Duitser Oliver Kahn keepte tot de finale een foutloos toernooi en leidde zijn ploeg met fantastische reflexen naar De Dag van het Paard, dat zaterdag zijn 33-ste editie beleefde, is in de eerste plaats een wedstrijd. Daarnaast kreeg het pu bliek in Vrouwenpolder een aantal demonstraties voorgeschoteld. Zoals het optreden van de Belgium Stuntrijders, die lieten zien dat je te paard zelfs door drie meter hoge vlammen kuip snellen. Stefan van Dijk is gisteren in Nijmegen verrassend Neder lands kampioen wielrennen geworden. In de eindsprint ver sloeg hij met. een banddikte Rudie Kemna, die tweede werd, en Max van Heeswijk. Bij de vrouwen eindigde Baukje Doede uit Ovezande op de dexliende plaats. Bij deneo-ama- teurs werd Richard Slabbekoorn uit Kapelle zestien de. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19,20,21 en 22. foto Jerry Lampen/RTR de erndstijd. De Fif a verkoos hem al voor de eindstrijd tot beste doelman van het toernooi. Het was echter uitgerekend Kahn die de uiteindelijk verdiende ne derlaag van Duitsland inleidde. Hij kreeg in de 69e minuut een schot van Rivaldo niet onder controle en kon ver volgens niet voorkomen dat Ronaldo scoorde. Twaalf minuten later was Kahn kansloos op een bekeken schot van de topschutter van het toernooi. Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat: nr lk geef daarbii éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:S3 noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met "ummer: I I II II I I I II f automatische incasso 19,25). handtekening: n Per kwartaal met automatische incasso (€52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsqege- J per jaar met vens. in de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "7 132.1 4 "000002" wrUmmer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig) De Zuid-Koreaanse vlag hangt halfstok op een patrouilleschip in de marinehaven van Pyongtaek bij Seoel. foto RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1