Rabo helpt Van Dijk aan titel Wet van de remmende voorsprong PZC Lammerts beoogd topsportcoördinator bij de wielerbond Golfer Hansen wint barrage in Ierland De Bruijn zwemt naar zege Wielrenner Roux opnieuw betrapt Estafetteploeg naar EK atletiek Toernooizege waterpolosters Lotto-renner blijft op NK Rudie Kemna in eindsprint banddikte voor Van Steen vijfde en kampioen Steels en Hondo spurten naar titel I maandag 1 juli 2002 SANTA CLARA - Inge de Bruijn heeft haar eerste serieuze wedstrijd sinds de EK korte baan (eind december) met een ze ge afgesloten. De Nederlandse won in het Amerikaanse Santa Clara de 100 meter vlinderslag in 58,87 seconden. Ze versloeg de Amerikaanse Natalie Coughlin, die in 58,97 fi nishte. Coughlin was eerder op de avond de snelste op de 100 meter vrij. Die won ze in 54,93. De Bruijn liet die finale lopen. ANP BRIANCON - De Franse wielrenner Laurent Roux (29) is op nieuw betrapt op dopinggebruik. Hij reageerde op 29 april positief na een koers. Dat maakte zijn ploeg Jean Delatour za terdag bekend. Roux mag al sinds 29 mei niet fietsen voor zijn équipe. Het wachten is op de contra-expertise. Als die ook positief uitvalt, krijgt hij op staande voet ontslag. Roux, vorig jaar derde in het bergklassement van de Tour de France, werd in 1998 ook al eens betrapt op het gebruik van amfetaminen. Hij werd toen voor zes maanden geschorst. AFP UDEN - De Nederlandse vrouwenestafetteploeg heeft zich op de 4x100 meter gekwalificeerd voor de Europese kampioen schappen in München (6-11 augustus). Joan van den Akker, Jacqueline Poelman, Pascal van Assen delft en Kristel Spierenburg liepen bij de Keien Meeting in LTden de afstand in 44,49 seconden. Dat was precies éénhon derdste van een seconde onder de richtprestatie van de atle- tiekunie. De mannenestaffetteploeg had zich al geplaatst voor het EK. De kwalificatiepoging van de vrouwen werd deze week inge last. Op basis van de individuele tijden op de 100 meter hiel den voor aanvang van het seizoen de atletiekunie noch de at letes serieus rekening met het lopen van de richttijd. Vorige week kwam de ploeg bij Europacupwedstrijden in Se- villa echter verrassend tot 44,73. ,,De wissels waren nu een stuk soepeler dan in Sevilla", meende slotloopster Spiex-en- burg. „Al valt er met meer training nog het nodige te winnen. Van cle sprintsters heeft zich nog niemand individueel gekwa lificeerd voor een onderdeel. Poelman heeft daarvoor de grootste ambitie. „De druk is er nu af dat ik naar München mag", aldus de Utrechtse. „Maar ik blijf voor die 23,30 gaan op de 200 meter." Met de toevoeging van de vrouwenploeg is de Nederlandse af vaardiging voor de Europese kampioenschappen in München op dertig personen gekomen. Na de afzegging van marathon loper Luc Krotwaar zijn er 21 atleten over op individuele on derdelen. ANP OOSTERHOUT - De Nederlandse vrouwenwaterpoloploeg heeft het vijflandentoernooi om de Dutch Trophy op haar naam gebracht. In de slotwedstrijd werd de Verenigde Staten in Oosterhout met 10-4 (3-1 2-1 2-0 3-2) verslagen. Door de overwinning bleef Oranje in de vier duels ongeslagen. Team USA, dat in Sydney 2000 in de olympische finale van Austra lië verloor, verscheen in Oosterhout niet met de sterkste ploeg. Coach Baker had met het oog op het wereldkampioen schap in 2003 en de zomerspelen in Athene 2004 een selectie van jeudig talent meegenomen. Door de toernooizege ver lengde de vrouwenploeg de A-status bij NOCNSF. Bij gebrek aan EK en WK in dit j aar werd de Dutch Trophy het meetmo ment voor NOCNSF. ANP door Peter van Leeuwen NIJMEGEN - Stefan van Dijk had gisteren, net gekroond tot Nederlands kampioen wielren nen op de weg, eigenlijk geen zin zijn mening te geven over de tactiek van Rabobank. De grootste ploeg van Nederland, met zeventien man in koers, kreeg voor het tweede jaar op rij klop in Nijmegen. Ditmaal om dat tevergeefs werd gegokt op de sprintkwaliteiten van Steven de Jongh. „Laten we het gewoon over mijn overwinning hebben", zei de renner van Lotto-Adecco, die NIJMEGEN - Martin van Steen veroverde gisteren in de scha duw van de beroepsrenners een titel die hem desondanks veel waard was. De coureur uit Don gen, afgedankt door Bankgiro loterij, proefde genoegdoening in zijn roodwitblauwe trui, bestemd voor de beste elite-ren ner zonder contract. „Het liefst had ik Kemna ook nog ge klopt." Van Steen sprintte naar de vijf de plaats, koxi voor Raymond Meijs (zevende) en Arthur Fa- renhout (twaalfde). „Ik heb niet meer gekeken of er concurren ten in de buurt waren. Ik wilde gewoon zo kort mogelijk eindi gen." Van Steen (32) kreeg afgelopen winter geen nieuw contract bij de ploeg van Arend Scheppink en belandde bij VanHemert. „Ik ben werkzoekende, leef in feite nog als een prof. En we rijden met deze ploeg een mooi pro gramma." Als voorbereiding op het NK („Ik heb hier naar toege- leefd") reed hij onder meer de Ronde van Taragona. „Het liefst had ik ze hier allemaal geklopt, maar dit was het hoogst haalba re." Het leverde Van Steen in zijn nadagen alsnog een kampi oenstrui op. ANP zich inmiddels een alom erkend sprinter mag noemen. Zijn po diumgenoten Rudie Kemna (zil ver) en Max van Heeswijk (brons), waren explicieter. „Ik zag meteen dat ze alles op De Jongh mikten, maar dan moe ten ze wel tot de laatste kilome ter voorin blijven", vond Kem na. „Ik dacht: mooi, bedankt. Een beetje vreemd", meende Van Heeswijk, die te vroeg op kop kwam en Van Dijk en Kemna voorbij zag komen. Het verschil tussen het tweetal was mini maal. De tactiek van de Rabo's was een hot item. „Een sprintzege van De Jongh was ons uitgangs punt", bevestigde ploegleider Theo de Rooij naderhand. „Op dit parkoers hebben wij geen jongens die in een groep kunnen meegaan en het afmaken tegen mannen als Van Bon en Knaven. Daarbij zijn er geen punten in het parkoers waar we het ver schil kunnen maken." Oersaai De tactiek van de ploeg met ver uit de grootste afvaardiging leidde tot een oersaai koersver loop. Bram de Groot mocht niet meerijden in een ontsnapping- met Reinerink, daarna reed Karsten Kroon lange tij d op kop met Thijs Al en Julien Smink, een kansloze missie. De koers ontbrandde in de slot- ronde. De Rabo's leken de con trole te hebben, maar waren in de slotkilometer plots van kop verdreven door de koppels Van Bon-Van Heeswijk (Domo) en Vierhouten-Van Dijk (Lotto). „We. missen een renner die De Jongh in die fase perfect in stel ling kan brengen", erkende De Rooij. Vierhouten, vorig jaar nog bij Rabo, is zo'n man. In de Tour mag hij het voorbereiden de werk gaan opknappen voor Robbie McEwen, gisteren was hij de perfecte aanjager voor Van Dijk. Vierhouten tekende afgelopen week voor twee jaar bij Lotto bij en hoeft zich dus in principe geen zorgen te maken over zijn plek voor volgend jaar. Het is een publiek geheim dat van Stefan van Dijk (rechts) verkeerde na de eindsprint van het NK even in onzekerheid. Was hij de nieuwe nationale kampioen of had Rudi Kemna (rechts) als eerste de streep overschreden? foto Toussaint Kluiters/ANP daag in België de bevestiging komt dat de ploegen Domo en Lotto volgend jaar samen gaan. Het is een fusie waar zelfs mi nisters - Lotto is een staatsbe drijf - zeggenschap in hebben. „Mensen die nog nooit een fiets hebben gezien beslissen over ons", klaagde Vierhouten, die vanuit Lotto-oogpunt geen en kel begrip voor de plannen kon opbrengen. „Bij Domo is het water tot de lippen gestegen, ze zitten zonder co-sponsor. Maar wij draaien een goed seizoen, zijn de nummer twee van de we reld." Familie Van Dijk was op het podium na afloop tot tranen toe geroerd. Nee, dat had niets met de fusie perikelen te maken. „Al mijn vrienden en familie stonden er, dan schiet je vol. Over mijn posi tie bij de ploeg maak ik me geen zorgen, maar het is wel erg dat er straks een aantal mensen, ren ners maar ook ander personeel, op straat staat." De Westlander won vorig jaar voor Bankgiroloterij vijf keer, greep zijn kans bij Lotto en was dit jaar tot het NK ook al weer goed voor drie overwinningen. „Hij is 26 en wordt alleen nog maar beter", gaf zijn ploegge noot Vierhouten een positief rapport. Na Koerts heeft Neder land weer een sprinter als natio naal kampioen. Kemna, voor de tweede maal tweede, dacht dat de dagen voor Nijmegen als locatie geteld zijn: „Geen Rabo-renner op het podium, dat zal niet lang meer duren." ANP MALDEGEM - Sprintspecialis ten en outsiders grepen in het buitenland de nationale wieier- titel s. Vogondy bleef in de Franse ti telstrijd Nicolas Jalabert enPa- trice Halgand voor. In de Spaanse stacl Salamanca zorg de Guillamon voor een daveren de verrassing". Hij versloeg aan sprekende namen als Abraham Olano (tweede) en Martin Perdi- guero (derde). In Ruslanclmocht Grisjkin de kampioenstrui aan trekken. In België pakte Tom Steels voor de derde keer in zijn carrière de nationale titel.Tijdens de mas sale aankomst versloeg hij uit tredend kampioen Ludovic Ca- pelle en Gert Vanderaerden. Niet Erik Zabel maar adjudant Danilo Hondo won in Duits land. Plij was samen met Uwe Peschel uit het peloton ont snapt. In Italië versloeg Salvatore Commesso zijn medevluchters Francesco Casagrande (derde) en Dario Frigo (tweede) in de eindsprint. Alexandre Moos mag zich een jaar lang kampi oen van Zwitserland noemen. De renner van Phonak, die tij dens de Ronde van Zwitserland al een etappe won, soleerde naar de zege. Roger Beuchat werd tweede. ANP/Belga/DPA SPORTREDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484454 Fax: (0118)470102 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Fits Bakker (coordinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Björn Goorden Roeland van Vliet Eldridge Pentury CENTRALE REDACTIE Ooscsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN ïei: (01 18)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Peter van Leeuwen NIJMEGEN - Johan Lammerts is door de Koninklijke Neder- landsche Wielren Unie bena derd om topsportcoördinator te worden. Dat heeft voorzitter Joop Atsma gisteren in Nijme gen bij de presentatie van het nieuwe beleidsplan van de wie lerbond bekendgemaakt. Lam merts is nu nog bondscoach van de neo-amateurs. De KNWU heeft gekozen voor een nieuwe structuur waarin nadrukkelijk wordt gewerkt aan het opleiden van topspor ters in alle disciplines. Daar voor wordt voor elke tak een bondscoach aangesteld en een aantal trainers. Een aantal na men is inmiddels ingevuld: Ger- rie Knetemann blijft coach van de eliterenners met contract, voor de andere wegcategorieën is Egon van Kessel benaderd. Leo van Zeeland blijft bonds coach van de mountainbikers, Peter Pieters blijft baancoach, Ton Kolvoort houdt de BMX- tak onder zijn hoede. Voor het veldrijden wordt gezocht naar een bondscoach. De huidige coach Herman Snoeijink is net als Monique Knol en René Kos in beeld om als trainer aan de slag te gaan. Kees van der We reld gaat de veldritjeugd trai nen. Rabobank gaat als sponsor van de wielerbond een deel van het budget verschuiven van de op te heffen juniorenploeg van Frans Maassen naar het opleidings plan van de KNWU. Maassen schuift binnen Rabobank door naar de amateurploeg van Nico Verhoeven en zal ook in de bege leiding van de profs een rol krij gen. De wielerbond draait met het nieuwe beleid de klok een aan tal jaren terug, Er komen open- selecties waarin talenten de kans krijgen goede wedstrijden te rijden. Huidige toppers als Servais Knaven, Leon van Bon en Michael Boogerd werden be gin jaren negentig op die wijze klaargestoomd voor hun prof loopbaan. Piet Hubert, bestuurslid van de Rabo-wielerploeg, vexwacht dat het opheffen van de junio renploeg de doox'stroming van talent niet zal bemoeilijken. „Met het topsportplan van de KNWU zullen dezelfde talenten komen bovendrijven," Het plan kost 900.000 euro per jaar en wordt gefinancierd met eigen middelen en bijdragen van NOCNSF, het ministerie van VWS en sponsor Rabobank. ANP van onze sportredactie CORK - Vier extra holes moest Sören Hansen gisteren in Cork lopen om zich winnaar te mogen noemen van de Ierse Open. De Deense golfer versloeg uitein delijk in de barrage de Zuid- Afrikaan Darren Fichardt, de Brit Richard Bland en de Zweed Fasth. Het kwartet was op de slotdag na de reguliere speel ronde op 270 slagen uitgeko men. Anderhalf uur duurde de span nende ontknoping van de Ierse Open, Met een birdie maakte Hansen het karwei af. Als belo ning ontving de 28-jarige Deen een premie van 266.660 euro. Hansen woont inmiddels in Mo- In het Noord-Limburgse Gey- steren werden John Vingoe en Rica Comstock kampioen matchplay golf van de PGA Holland. In de finales versloe gen zij respectievelijk Alexan der Renders en Mette Hage- man. Anoud Krijt, nog niet gekwali ficeerd voor het TNT Dutch Open, won op GC De Haar in Haarzuilens de vierde wedstrijd van nationale Ormit Golf Torn-. Met 147 slagen over 36 holes was de speler van De Haagsche twee beter dan Pieter de Wit en vier beter dan Niels Lindeboom Erik Timmerman van Ameland sloeg een hole-in-one. Het was al de tweede 'ace' tijdens het de hele zomer dux-ende circuit Maud Nyman ging hem voor ANP/RTR Richard Slabbekoorn krijgt geen vrijheid op NK wielrennen door Koen de Vries NIJMEGEN - Richard Slabbe koorn weet sinds zaterdag wat de wet van de remmende voor sprong is. Nadat de wielrenner uit Kapelle eerder dit jaar tij dens Olympia's Ronde vriend en vijand verraste, let.iedereen op hem. Op het NK voor neo- amateurs in Nijmegen pro beerde Slabbekoorn zaterdag verschillende keren het pelo ton te ontvluchten, maar hij werd steeds teruggepakt. Hij finishte als zestiende. In Olympia's Ronde zat Slab bekoorn twee keer in de goede ontsnapping en reed hij lange tijd in de gele leiderstrui. Op eens was de jonge renner die altijd strijd leverde maar zel den op het podium kwam ié mand om in de gaten te hou den. Zaterdag plukte hij daar de wrange vruchten van. „Het is misschien mooi dat ze mijn naam nu kennen, maar ik had het vandaag liever anders ge zien", erkende de Zeeuwse renner die in dienst is van de Zuid-Hollandse ploeg Van Vliet Gazelle meteen na af loop. „Mij laten ze tegenwoor dig niet zo maar wegrijden." Hij hacl zich heel goed gevoeld tijdens de koers, gaf Slabbe koorn na afloop aan. Mis schien wel een beetje te goed, want daardoor kwam een oud euvel weer een beetje boven drijven: een Richax-d Slabbe- koorn-in-vorm wil nogal eens met zijn krachten smijten. Ter wijl kopmannen van andere ploegen de benen zo stil moge lijk hielden, gaf de inwoner van Kapelle halverwege de koers al extra gas. Te vroeg ,Ik vond Richard heel sterk rij - den", vertelde Johnny Hooger- lancl uit Yerseke, de andex-e Zeeuw in het peloton van 140 renners. „Maar hij begon vol gens mij wel wat te vroeg te rij den. De eerste ronden zaten we op een gemiddelde van 4 5 kilo- meter. Het is dan wel erg moei lijk om weg te komen." Zo'n veertig kilometer voor het eind van de wedstrijd over 152 kilometer leek er een Zeeuws stuntje in de maak. Net toen een groepje vluchters was te ruggepakt, nam Johnny Hoo- gexiand, met zijn negentien jaar nog goed voor vier NK's bocht te bereiken, maar slaag de daar niet in. „Ik heb echt al les gegeven, maar ik ben in dat laatste stuk eigenlijk niemand meer gepasseerd. Toch ben ik tevreden. Ik heb mee kunnen doen in de voorste gelederen." Na de veertiende plaats vorige week in de Ster van Walcheren was de dertiende plaats zater dag in Nijmegen een opsteker voor Baukje Doedee. De25-ja- rige wielrenster uit Ovezande reed naar eigen zeggen in de groep waarin ze thuishoorde. „Daarmee ben ik tevreden, want dat lukt me niet altijd." Ter vergelijking": vorig jaar werd Doedee op het NK dat op ongeveer hetzelfde parkoers gereden werd dertigste. Doedee finishte in het peloton netje dat vanaf de tweede ron de jacht maakte op vier ren- sters. Bescheiden Arenda Grimberg, Leontien van Moorsel, Mirjam Melchers (allen van Farm Frites Haxtol) en Chantal Beltman (Acce Dua) lieten zich echter niet achterhalen. Doedee was wel blij dat dat groepje in het begin wegreed. „Die vier waren bui ten categorie. Toen ze eenmaal weg wax'en zakte het tempo en kon ik met de eersten mee. Vooral op het steilste klimme- tje, dat vorig jaar nog niet in het parkoers was opgenomen, kon ze met de besten mee. Doedee, van de bescheiden Neckermann-ploeg, hoefde niet meer dan mee te rijden. De complete nationale selectie en de BIK-ploeg hadden de slag gemist en moesten dus tempo maken. In de slotfase maakte de Beve- landse nog enkele keren deel uit van ploegjes die het pelo tonnetje ontvlucht waren, maar die werden teruggepakt. „In de laatste ronden wax'en de rensters die overbleven aan el kaar gewaagd. Wegkomen was moeilijk. In de spxint heb ik al les gegeven, maar dan zie je dat je toch nog gaten moet laten vallen met anderen." Arenda Grimberg werd Neder lands kampioen. De renster uit Almelo die vorige week de Ster van Walcheren won, ontsnapte veertig kilometer voor het ein de. Haar vlucht werd goed af geschermd door Van Moorsel en Melchers, die als tweede en derde eindigden. Richard Slabbekooxm (links) voert samen met Rabo-renner Joost Posthuma het peloton van de ach tervolgers aan. foto's William Moore voor neo-amateurs, het com mando. Vlak voor de bekende Zevenheuvelenweg gaf hij gas. Hij kreeg renners van toonaan gevende ploegen in zijn wiel: twee Rabo's, één van Tegeltoko én Richard Slabbekooxm, door Hoogerland 'Slabby' ge noemd. „Ikhoopte even dat het de goede ontsnapping was", vexielde Hoogerland. „We hadden meteen een aardig' gat, maar we werden toch weer te ruggepakt." Richard Slabbe kooxm: „Het NK is zo'n aparte wedstrijd. Je weet nooit wat ex- gebeurt. Het valt stil wanneer je het niet verwacht en ze gaan rijden wanneer je het niet ver wacht, Je moet een beetje ge luk hebben om weg te komen. Dai; geluk misten Slabbekooxm en Hoogexiand, want net toen ze zaten bij te komen van hun inspanning kwam de beslis sende ontsnapping op gang. Er reden 21 renners weg, van wie zich twee niet meer lieten ach terhalen. Peter Weenink (Ra bo) versloeg een ontroostbare Frank van Duimen (Tegeltoko) in de sprint. Daarachter streed een grote groep, met de twee Zeeuwen daarin, om het brons. De ge blokte Hans Dekkex-s (Rabo) werd zoals verwacht derde. Slabbekooxm gaf in de laatste meters alles wat hij had, wat hem de zestiende plaats ople verde. „In Olympia's Ronde zat ik in de eindsprint vaak meer vooraan. Maar dat was een wedstrijd waar er steeds meer x-enners door kwamen te zitten. D at was vandaag niet het geval en ik ben geen supersprintex-." Hoogexiand overschreed als 41e de streep. Hij deed er in de laatste kilometers alles aan om voorin het pelotonnetje de laatste gevaarlijke, haakse Johnny Hoogerland stelt het thuisfront op de hoogte over zijn prestaties op het NK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17