Zorg over veiligheid horeca Eigentijdse Romeo en Julia in azc Vluchteling moet meer zelf doen PZC Expositie getuigt van waanzin van geweld in Gaza CDA stelt vragen Paard stapt op hoofd Drankrijder gepakt Diefstal uit auto Aanrijding door mobiele telefoon Aanhouding na achtervolging Zinkend jacht gered Rondleiding strandjutten Korenavond in Dreischor Concert door hamonie EMM in Kruiningen ÜCOLIJN m -éiy f 'frêpj?tar^U door Famke van Loon RENESSE - De CDA-fractie van Schouwen-Duiveland maakt zich zorgen over de (brand)veiligheid van de hore cabedrijven. In een brief aan burgemeester J. Asselbergs vraagt de fractie hoe veilig de Schouwse cafés en discotheken zijn en wat de stand van zaken is rond de uitgifte van de ge bruiksvergunningen. Dat dit weekend de eerste stroom vakantiegangers weer neerstrij let op het eiland is voor het CDA aanleiding aan de bel te trekken. „De aanstaande tijd heeft een verhoogde risicofac tor", vindt raadslid C. Boogerd. Burgemeester Asselbergs heeft vooralsnog 'niet het gevoel' dat de fractie zich zorgen hoeft te maken. De grotere horecabe drijven zijn eerder al gecontro leerd en de eerste gebruiks vergunningen zijn pas afgege ven. De komende vier jaar moeten alle openbare gebouwen op Schouwen-Duiveland, waar op een moment tenminste vijftig mensen tegelijkertijd aanwezig kunnen zijn, een gebruiksver gunning bemachtigen. Hiervoor moeten panden van bibliotheken tot discotheken voldoen aan een pakket eisen op het gebied van brandveiligheid. De gemeente verstrekt deze ver gunningen uitgesmeerd over vier jaar in fasen en is eind vorig jaar begonnen met de eerste groep: grote horecaonderne- mingen en discotheken. Maar sinds die aankondiging van het begin is het volgens het CDA stil rond de vergunningen. Temeer omdat raadslid Boogerd hoort dat verschillende inwo ners twijfelen aan de veiligheid van een aantal uitgaansgele genheden wil het CDA ophelde ring. „Nu de drukke tijd nadert, waagt de CDA-fractie zich af of de horecagelegenheden en an dere gelegenheden waar veel mensen komen veilig zijn", schrijft hij namens zijn fractie aan burgemeester Asselbergs. Het CDA wil onder meer weten of de 'meest risicovolle' bedrij ven inmiddels voldoen aan de eisen en hoeveel procent van de uitgaansgelegenheden de ver gunning in handen hebben. Daarnaast vraagt de fractie zich af of de procedures tot nu toe veel tekortkomingen aan het licht hebben gebracht. Terecht Burgemeester Asselbergs vindt het 'terecht' dat de partij naar de stand van zaken informeert. Weliswaar worden de raadsle den maandelijks via de commis sie AIZ over de voortgang van de inhaalslag op de hoogte ge houden, maar extra aandacht hiervoor vindt Asselbergs 'al leen maar goed'. Zonder op het officiële antwoord van het col lege vooruit te lopen legt de bur gemeester uit dat de brandweer grote horecabedrijven zoals dis cotheken en cafés de afgelopen jaren al nauwlettend heeft ge controleerd. Daarnaast zijn de ze maand de eerste gebruiksver gunningen voor horecapanden afgegeven. Wel benadrukt Asselbergs dat het na de afgifte van de vergun ning vooral ook 'de verantwoor delijkheid van de exploitant' blijft ervoor te zorgen dat zijn pand aan de veiligheidseisen blijft voldoen. SOMMELSDIJK - Een zeventienjarig meisje uit Sommels- dijk is donderdagmiddag gewond geraakt na een val van haar paard. Toen ze op de grond lag, stapte het dier op haar hoofd. Ze werd met licht hoofdletsel naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam gebracht. ZIERIKZEE - Een 66-jarige automobilist uit Zierikzee is donderdagmiddag in zijn woonplaats door de politie aange houden voor het rijden onder invloed van alcohol. Een test wees uit dat de man 3,5 keer zoveel had gedronken als wette lijk is toegestaan. De Zierikzeeënaar kreeg een rijverbod van tien uur opgelegd en moet zich binnenkort voor de rechtbank verantwoorden voor zijn daad. SEROOSKERKE (S) - Bij een inbraak in een auto die stond geparkeerd aan het Dorpsplein in Serooskerke is donderdag nacht een portemonnee gestolen. Behalve diverse bankpas sen en een rijbewijs zat daarin ook een klein geldbedrag. RILLAND - Een 29-jarige man uit Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag op de A58 bij Rilland met zijn auto tegen de vangrail gereden. De man reed op de Noordbaan richting Vlissingen. Hij probeerde zijn mobiele telefoon te pakken, die op de passagiersstoel lag. Daarbij reed hij in de berm, corrigeerde naar links en reed in de linkerberm tegen de vangrail. De man raakte niet gewond. MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend om vijf uur een 31-jarige automobilist uit Rotterdam aangehouden. De man negeerde een stopteken aan Het Groene Woud in Middel burg. Na een korte achtervolging kon hij door een politiemotor in de Zandstraat worden staande gehouden. Uit een ademanalyse bleek dat de Rotterdammer ruim 2,5 maal teveel had gedron ken. De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. Ook kreeg hij een bekeuring, omdat hij zijn rijbewijs niet bij zich had. NEELTJE JANS - De reddingsboot Koopmansdank van het KNRM-station Noordland heeft donderdagnamiddag een zeiljacht behoed voor zinken. De negen meter lange Scamper uit Monnickendam was in de Roompotsluis door een foute manoeuwe achteruit geslagen en de schroefas kwijtgeraakt. Daardoor begon het jacht water te maken. Op verzoek van de sluismeester werd het schip door een motorbootje uit de sluis gesleept en buiten het vaargebied gebracht. Daar hebben dui kers onder de vijfkoppige bemanning getracht het lek te dich ten en al zeilend de tocht naar Stellendam te vervolgen. Dat mislukte. Het jacht liep verder vol met water, waarop de hulp van de reddingsmaatschappij werd ingeroepen. De Koop mansdank haalde de bemanning van boord en wist door de in zet van twee pompen de Scamper drijvende te houden. De boot is naar een ï'eparatiewerf in Colijnsplaat gesleept. Het schip was gehuurd van een zeilvereniging en was onderweg uit het Franse Duinkerken. zaterdag 29 juni 2002 De playback-wedstrijd tijdens de open dag in het AZC in Burgh-Haamstede leverde voor de vluchtelingenkinderen even vrolijk vertier op. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Tij dens tien jaar Asielzoekerscen trum (azc) Burgh-Haamstede is er soms gelachen, maar ook veel gehuild. Een azc is geen pret park, er wordt veel ellende weg gedrongen. Het opvangbeleid is in tien jaar tijd ook veel veranderd. De aan vankelijke hospitalisering is veranderd in het zoeken naar methoden om de vluchteling te activeren en zichzelf te ont plooien. Er wordt nu een groter beroep gedaan op zijn eigen ver antwoordelijkheid. Tot die conclusies kwam direc teur H. van der Aa van het Cen traal Opvangcentrum Asielzoe kers (COA) cluster Zeeland gisterochtend tijdens de open dag in het azc Burgh-Haamste- de ter gelegenheid van het tien jarig bestaan. Hij uitte ook te vredenheid over het draagvlak dat van meet af aan binnen de Schouwse samenleving voor het centrum bestaat. Van der Aa benadrukte dat hu maniteit voorop staat in de mis sie van het COA. Eén van de mo gelijkheden is zoveel mogelijk te voorkomen dat vluchtelingen over één kam worden geschoren met illegalen en minderheids groeperingen. Volgens Van der Aa is het de taak van het COA eraan bij te dragen dat de beel den zoveel mogelijk overeenko men met de werkelijkheid. Ver der gelden compassie, respect, betrouwbaarheid en gedreven heid als belangrijke pijlers. De directeur sprak dankwoorden tot vrijwilligers en organisaties die betrokkenheid hebben bij het azc. Wethouder A. van der Wouden ziet in Nederland het harnas van verdraagzaamheid ten op zichte van asielzoekers in snel tempo verworden tot een dun vliesje. Hij ervaart dat als een verlies binnen de samenleving en hoopt dat het resterende vlies in elk geval heel taai zal zijn. De wethouder ei-kent dat opvang door het COA bepaald is door de grenzen van het rijksbeleid. Noodopvang De gemeente krijgt echter als gevolg van het aangescherpte rijksbeleid te maken met schrij nende gevallen, waarin tijdelij ke noodopvang is vereist. Daar is geld voor nodig. Hij verwacht dat de gemeenteraad in de be groting voor volgend jaar daar duidelijke keuzen in zal moeten maken, dus geld vrijmaken voor de opvang van asielzoekers of voor het eigen zwembad of dorpsplein. R. Prager blikte namens het So ciaal Cultureel Werk De Licht boei terug op succesvolle activi teiten voor vluchtelingen en prees de positieve contacten met het COA. J. Stein richtte zich op de vrouwenactiviteiten die vanuit het azc werden ont wikkeld. Zij betreurt het dat seksuele onderdrukking nog steeds niet als geldig vluchtmo tief wordt beschouwd. Ook vindt zij het jammer dat de ge meenschapsruimte in het azc hoofdzakelijk door mannen wordt gebruikt. Veel emoties kwamen los bij de toespraak die Simon Pondelet hield op uitnodiging van Vluch telingenwerk. Als voormalig bestuurslid van deze organisa tie maar vooral als ex-asielzoe ker hield hij een indrukwekken de relaas over angst en onze kerheid in de periode van wach ten op asieltoekenning en ge zinshereniging. OOSTKAPELLE - Belangstel lenden kunnen woensdag 3 juli mee met de rondleiding strand jutten, georganiseerd door het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. De tocht begint bij het museum om 14 uur en duurt ongeveer een uurtje. De jutter van het muse um geeft uitleg over de vond sten, zoals schelpen, doorboor de veenbrokken en eikapsels van de wulk. De rondleiding is bedoeld voor alle leeftijden. Aanmelding vooraf bij het mu seum is noodzakelijk. DREISCHOR - In de hervormde kerk van Dreischor wordt van avond een koor- en samenzang- avond gehouden. Het Duivelands Mannenkoor uit Oosterland en het Christelijk Gemengd Eilandenkoor uit Zie rikzee doen mee aan de uitvoe ring. De avond begint om half acht. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De relatie tussen Kigark Acar en Gizem Torolu uit Turkije staat niet symbool voor de ultieme liefde binnen literatuur. Voor hen geen Shakespeare die hun tragedie tot metafoor maakte van de onverwoestbare band tussen man en vrouw. Toch hebben ze veel overeenkom sten met Romeo en Julia. Ook hun relatie krijgt in eigen land geen kans van slagen. Zij was islamistisch, maar is haar man gevolgd in het christendom. Dat tolereert haar vader niet. Wat gelaten, maar tevreden met hun huidige leefomstan digheden, vertellen Kigark en Gizem in hun benauwd kleine woonkamertje in het asielzoe kerscentrum (azc) in Burgh- Haamstede hun verhaal. Hun dochter Sitare Melis (10) en zoon Berkè Murat (7) zijn naar school. De kinderen hebben zich in drieënhalf jaar de Ne derlandse taal volledig eigen gemaakt. Ze doen het goed op openbare basisschool De Kir- reweie. Gizem werd als enig kind or thodox opgevoed. Haar vader is fundamentalistisch islamiet. Ondenkbaar dus dat hij ooit de liefde van zijn dochter voor een christen zou accepteren. „Hij vindt dat er geen christenkin deren geboren mogen wor den", zegt Gizem zacht. Er gaat veel verdriet schuil achter die woorden. Zij vluchtte twaalf jaar geleden het ouder lijk huis uit om met Kigark te kunnen trouwen. Hij had een goede baan als goudsmid. Een vak dat hij in Turkije van jongs af aan heeft geleerd. Toen Gi zem vier maanden zwanger was, wist haar vader haar plots te vinden. Hij mishandelde haar, met als gevolg dat ze een miskraam kreeg. „Als de buur vrouw niet op het tumult was afgekomen, was m'n vrouw misschien wel dood geweest. Ze moest direct naar het zie kenhuis", zegt Kigark. De aan klacht die hij indiende bij de politie, werd kort daarop ver nietigd. Zijn schoonvader heeft ook in politiek opzicht veel invloed. Verbitterd Meer dan tien keer is het jonge echtpaar Acar verhuisd. Altijd was er de angst dat hun adres bij Gizems vader bekend zou Kigark en Gizem Acar met hun dochtertje Sitare Melis en zoontje Berkè Murat. worden. Verder was er de ver bittering over het feit dat zo wel de school als de kerk hun kinderen niet volledig accep teerden. Eind jaren negentig besloten ze tot een drastische omme keer. Ze lieten huis en haard achter en zochten hun heil in Nederland. Contacten zijn be langrijk bij dit soort zaken, maar aan die hulp hangt een fors prijskaartje, zo ervoeren ze. Eenmaal in Nederland de den ze een poging om Gizem en de kinderen gedoopt te krijgen. Volgens Kigark vroeg een ver tegenwoordiger van de Arme nische kerk in Amsterdam hem daar tweeduizend gulden voor. Daar ging hij niet op in. Het zelfde verzoek deden ze aan een dominee in Ootmarsum en die vroeg er geen geld voor. Ki gark hielp als blijk van dank mee als vrijwilliger aan de schoonmaakactie van de kerk. Geen angst De Acars zijn tot rust gekomen in Burgh-Haamstede. „Hier hoef ik niet bang te zijn als op de deur wordt geklopt. Hier hebben we geen stress en geen angst. We kunnen hier in rust en gezondheid bij elkaar zijn", zegt Gizem. Op de vraag hoe ze hun dagen doorbrengen, houdt Kigark zich op de vlakte. Hij zegt alles te willen en te kunnen, van vrijwilligerswerk in Duinoord tot allerlei schoonmaakwerk- zaamheden. Iemand die 27 jaar keihard heeft gewerkt, kan niet met zijn armen over elkaar blijven zitten. Het hele gezin gaat elke zon- foto Marijke Folkertsma dag naar de gereformeerde kerk in Haamstede. Kerke- raadslid Aad Kodde begeleidt de Turkse vluchtelingen bij veel zaken. Zij zijn blij met die steun. Maar hun asielaanvraag is afgewezen, uitzetting dreigt op korte termijn. „Wij kunnen niet terug naar Turkije", zegt Kigark. Op de vraag hoe ze denken dat het verder moet met hun leven, komt nauwelijks antwoord. Het lijkt of ze de toekomst sim pelweg maar uit de weg willen gaan. door Ali Pankow RENESSE - De krantenknip sels, kindertekeningen, foto's en verslagen van eigen waarne mingen vormen de tastbare ge tuigen van de waanzin van ge weld in het Midden-Oosten. Ze zijn samengevat in de tentoon stelling 'Drie maanden in Gaza', die gistermiddag in galerie ruimte 't Opstapje aan de ach terzijde van het dorpshuis in Renesse officieel werd geopend. Het echtpaar Date en Elly Mul der uit Renesse brengt met deze presentatie zijn ervaringen van een verblijf van driemaanden in Gazastad begin dit jaar onder de aandacht. Met de neus op de feiten zitten in de door Israël be zette gebieden, en rapport uit brengen over hun ervaringen, was de belangrijkste opdracht voor de Mulders als vrij willigers voor de organisatie United Civi lians for Peace (UCP). Zij ver toefden er juist toen het geweld tijdens de tweede intifada steeds vaker escaleerde. Daar mee bleek meteen dat de aanwe zigheid van internationale waarnemers geen enkele rem mende werking had op geweld dadigheden, zoals aanvankelijk werd gehoopt. Schrijnend Voorzitter Bert Kling van Kerkinactie, één van de deelne mende groeperingen aan UCP, verrichtte de officiële opening van de tentoonstelling. Hij prees D ate en Elly Mulder voor de wij - ze waarop zij hun ervaringen uitdragen. Volgens hem geven vooral de foto's een schrijnend helder beeld van de ellende van geweld aan beide zijden. Daar naast is er de onderstroom die nauwelijks in beeld of tekst te vangen is. Kling doelde daar mee op de dagelijkse vernede ringen van Palestijnse bewo ners in de bezette gebieden bij de checkpoints, op de willekeu rige wachttijden daar en op het worden aangesproken met voortdurend wantrouwen. Ver der kampen de Palestijnen met een groot gebrek aan water. Vol gens Kling is de hoeveelheid drinkwater In Israël minstens zeven maal zo groot. Spreker verwierp het aan beide zijden koesteren van uitsluitend eigen slachtoffers". Hij bena drukte dat daarmee nieuwe haat wordt opgebouwd en dat die nieuwe haat weer tot nieuwe gewelddaden zal leiden. Kling put echter ook enige hoop uit het feit dat er zowel aan Israëli sche als aan Palestijnse kant mensen zijn die elkaar blijven ontmoeten, dwars door alle con flicten heen. Zij beseffen dat er naast de Israëlische staat een Palestijnse staat zal moeten ko men, zodat beide volkeren een toekomst kunnen opbouwen. „De mensen aan beide kanten die zich daarvoor inzetten, ver dienen ons respect en onze steun. Deze tentoonstelling van Date en Elly Mulder roept er ze ker toe op die steun te verlenen" aldus Kling. De presentatie is nog tot en met zaterdag 6 juli te zien in ten toonstellingsruimte 't Opstapje aan de achterzijde van het dorpshuis, op zondag van 12.00 tot 17.00 uur en op de overige dagen 11.00 tot 19.00 uur. KRUININGEN - De Koninklij ke Harmonie EMM uit Kruinin gen geeft op maandag 1 juli een concert bij de bejaardenflat in de Pasteurstraat te Kruiningen. De Harmonie geeft voor het eerst een concert onder leiding van haar nieuwe dirigent Mau rice Verhoeven. Het optreden begint om 19.30 uur. Advertentie BEVEILIGING INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE "kend «CAMERABEWAKING MELDKAMER F AC. ALARMOPVOLGING 24-uurs meldkamer-service ^5 LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Bel: 0113-213720 Nederland E-mail: info@colijnbv.nl ALARMCROEP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65