PZC Geen wethouderspost lijsttrekker 11 Zeemeerminnen openen zwembad Sas Havens moeten jeugd aantrekken Aardenburgse week vol cultuur opent met historisch spel Terneuzen wil door met nieuwbouw rond Theaterplein Landinrichting rond Philippine in 2003 tekent voor uw hypotheek. U ook? VVD'ers Van der Hoofd en Noët eerste kandidaten Terneuzens collegepluche Man ramt verkeerszuil sauna Bloempot door voorruit auto zeeuwse almanak Tempo ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 29 juni 2002 door Wout Bareman TERNEUZEN - DeTerneuzense VVD'er Pim Broekhuysen, be oogd lijsttrekker bij de komen de gemeenteraadsverkiezingen, voelt niets voor een wethou derspost. De VVD heeft voor een zetel in het college twee andere kandidaten op het oog: de huidi ge wethouders Krijn van der Hoofd (Terneuzen) en Ronald Noët (Sas van Gent). Van die twee komt Van der Hoofd als eerste in aanmerking. Binnen de WD ontstond vorige week de nodige commotie toen bleek dat het afdelingsbestuur niet Van der Hoofd, maar Broekhuysen op de eerste plaats van de kandidatenlijst had ge plaatst. Het bestuur week daar mee af van de voordracht van de selectiecommissie, die Van der Hoofd als lijsttrekker had ge dacht en Broekhuysen een acht ste plaats had toebedeeld. Voorzitter Pieter Neven giste ren: „Bij de omschakeling naar het nieuwe, duale stelsel gaat een aantal 'zekerheden' uit het verleden op de helling. De raadsfractie bepaalt straks he lemaal zelf wie als wethouders kandidaat naar voren wordt ge schoven. Dat kan iemand zijn die wel op de lijst stond, maar niet in de raad werd gekozen. Maar het kan ook iemand van buitenaf zijn, die helemaal niet op de lijst voorkwam. Kennelijk Advertentie f LIGHT CRUISES iet Veerse Meer -vaartochten op de idy Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 10 en 17 augustus Prijs 33,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 is dat nieuwe systeem voor veel mensen nog even wennen." Het bestuur schoof Broekhuy sen als beoogd lijsttrekker naar voren omdat het huidige WD- raadslid dichter bij de kiezers zou staan en zich waarschijnlijk ook sterker zal profileren in de verkiezingscampagne. Neven: „Je moet een duidelijke schei ding aanbrengen tussen de men sen die met de VVD de markt op gaan en ons gedachtengoed gaan uitdragen en de mensen, die straks het door de raad uit gestippelde beleid gaan uitvoe ren, zeg maar: de bestuurders. Woensdag 3 juli kan de leden vergadering zich uitspreken over de volgorde van de lijst. Maar wie de wethouderskandi daten zijn, is aan de fractie." Begrip Broekhuysen heeft begrip voor de aanvankelijke teleurstelling bij Van der Hoofd: „Hij voelt zich behoorlijk beschadigd en dat begrijp ik best. Maar het een sluit het ander niet uit. Laat het duidelijk zijn dat Van der Hoofd hierdoor niet van het politieke toneel hoeft te verdwijnen. Ha len we voldoende zetels om een wethouder te leveren, dan is hij de eerst aangewezene." De beoogd lijsttrekker vindt de kritiek die Van der Hoofd de af gelopen maanden te verduren kreeg, grotendeels misplaatst. „In een enkel geval was de kri tiek misschien terecht, maar we moeten ook alle goede dingen, die hij de afgelopen acht jaar heeft gedaan, niet vergeten. Denk aan de bouw van het Scheldetheater, aan de vele ma len dat hij voor collega's de kas tanjes uit het vuur haalde. Mijn enige punt van kritiek op hem is dat hij veel te veel hooi op z'n vork neemt." Broekhuysen stelt vast dat de WD met de nieuwe aanpak voorop loopt. „Bij andere par tijen zie je toch weer dat ze de vaste waarden naar voren schuiven, de mensen die al jaren wethouder zijn en nu ook weer als lijsttrekker fungeren." door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Zeemeer minnen en een olympische (zwem)medaillewinnares tekenden gisteren voor de ope ning van het gerenoveerde zwembad in Sas van Gent. Danseressen van de dansschool van Petrella Lion uit Axel voer den een dans op, waarna Manon van Rooyen, zilveren-medaille winnares tijdens de Olympische Spelen in Sydney, het eerste baantje in het vernieuwde vijf tig meter bad trok. Van Rooyen wint sinds enige tijd in Westdor- pe. Wethouder E. Spuesens sprak in een korte toespraak haar tevre denheid uit over het opgeknapte zwembad, een voor Sas belang rijke voorziening, zo stipte ze aan. Het bad is in 1951 geopend en in 1996 al eerder ingrijpend gerenoveerd. De laatste jaren vertoonde het bad steeds meer gebreken, waarna de gemeente raad van Sas een krediet van zo'n 700.000 euro beschikbaar stelde om het te laten vernieu wen. foto Wim Kooyman door Marjon Sarneel AARDENBURG - Ondanks de dreigende lucht en de gure wind stonden gisteravond ruim drie honderd mensen op de Kaai in Aardenburg. In afwachting van het historisch spel De Sporen Verdiend, waarmee de culture week geopend werd. Op het moment dat het klokje in de Kaaipoort zeven uur sloeg, weerklonken de tonen van de Drumband Breskens/Groede, die vanaf de Markt de kant van de kant van de Kaai opliep. Er is al een minstreel langs gelo pen, en dames in kleurige kledij „Waarom begint het niet?", vraagt een toeschouwer zich hardop af. Het antwoord komt om de hoek in de vorm van een grote groene bus van Connexion met bestemming Eede. In de en tourage van de Kaai doet dat anachronistisch aan. Als de bus verdwenen is, treedt de heraut naar voren. Met luide stem vertelt hij het publiek over de dappere ridder Bangelijn, die in de Guldensporenslag gevoch ten heeft. Inmiddels is de Kaai volgelopen met spelers. Bewo ners van het toenmalige Aar denburg in fleurige kostuums, maar ook 'het grauw' in aardap pelzakken. Vooral de vrouw van ridder Bangelijn, in schitterend geel en met toepasselijke hoofd tooi, ziet er oogverblindend uit. De ridderstoet, drie ridders op paarden en trommelaars voor op, wekt de gepaste indruk: hier komt een belangrijk man. De paardenhoeven klikklakken over de kinderkopjes, het trom geroffel overstemt bijna de tek sten. Trots zit ridder Bangelijn op zijn paard en laat zijn ogen genadig langs het volk glijden. Peter de Koning uit Retranche- ment speelt Bangelijn. De Ko ning heeft óf een hoop toneeler varing óf is een natuurtalent. Met een stem die klinkt als een klok wendt hij zich tot de verza melde burgers, die vol ontzag naar het gezelschap staren. De Koning stijgt af en vol min zaamheid wendt hij zich tot zijn vrouw en kust hoofs haar hand. Het blijde weerzien duurt niet lang. Nog voor Bangelijn alles over zijn moedige gevechten heeft kunnen verhalen, ver schijnen twee Brugse ambtena ren, die hem sommeren terug te keren naar Brugge vanwege een vermeend vergrijp. Schrijver Jan van Rijthoven heeft hier bewust een loopj e met de tijd genomen. De historische ridder Bangelijn werd inder daad door de baljuw naar Brug ge geroepen, maar dat was pas twee jaar later. In Aardenburg van 2002 gaat de stoet al direct naar de Sint Baafskerk om de zegen af te smeken. Met Drum band Breskens/Groede voorop, trekken de toneelspelers door de Weststraat naar de kerk. Deu ren gaan open en bewoners lo pen de straat op. Het is een fleu rige historische optocht, die aankomt bij de Sint Baafs. Na de zegen krijgt Bangelijns jonk vrouw weer een kuise handkus en onder de tonen van De Vlaamse Leeuw gaat de dappere ridder op weg naar Brugge. Met de opvoering van De Sporen Verdiend is de culturele week van Aardenburg in stijl ge opend. De Sporen Verdiend, kort. historisch spel naar aanleiding van de Guldensporen slag, idee en regie Jan van Rijthoven, ge speeld door de Aardenburgse bevolking. Nog te zien op zaterdag 6 juli 2002 bij de Kaaipoort om 14.00 uur. Advertentie CE LU X O CD UITVERKOOP _J LU Q Grote Markt 11-13 Goes AXEL - Een 83-jarige man uit Axel is gisteren rond half negen met zijn auto op de kruising Oranjestraat/Kanaalkade te gen een verkeerszuil gereden. De man reed over de Oranjeweg gaande in de richting van het verkeersplein. Hij verloor de controle over zijn auto en botste tegen de verkeerszuil voor de voetgangersoversteekplaats Het rijbewijs van de bejaarde man werd ingevorderd, eerder deze week was hij ook betrok ken bij een ongeval. Advertentie Profiteer van juni t/m augustus van 3 x toegang sauna 2 x betalen: van 39,- voor slechts 25r- De speciale 3 2 kaart' is te koop bij Kuur^ea.Beautycentmm De Parel Openingstijden: maandag t/m zondag, van 12.00 tot 22.30 uur. 1 e dinsdag van de maand damesdag (Sauna zonder badkleding.) •De kaart is persoonsgebonden en is geldig t/m 31-08-'02. Babelweg 2, Domburg Telefoon: 0118-588261/276 E-mail: hifo@hofdomburg.nL Internet: www.roompot.nl DE, PAREL, doorïheo Calkoen TERNEUZEN - Via een spoed procedure bij de Raad van State in Den Haag trachtte het ge meentebestuur van Terneuzen vrijdag de vastgelopen bouwac tiviteiten rond het Theaterplein weer vlot te trekken. Het gaat hier om de bouw van nieuwe parkeergarages voor de bezoekers van het Scheldethea ter en het nieuwe honk voor de omstreden koffieshop Check point. In december vorig jaar schorste de Raad van State op verzoek van omwonenden F. Verbiest en C. van der Veen het bestemmingsplan, dat de nieuwbouw mogelijk maakt. Hoewel er voor de koffieshop al een bouwvergunning lag, liet de gemeente de bouwactiviteiten toch stil leggen. Gisteren verzocht het plaatse lijk bestuur het Haags bestuurs rechtcollege de schorsing van het plan af te halen, zodat de aannemer weer aan de gang kan. Checkpoint zit momenteel in een tijdelijk onderkomen dat op het Theaterplein staat. Dat vindt het plaatselijk bestuur geen prettige situatie. „Het ziet er niet uit", aldus de woordvoer der van het plaatselijk bestuur, G. Christiaanse, gisteren. Maar er is nog een reden waar om het tijdelijke bouwsel weg moet. Met de exploitant van het Scheldetheater kwam de ge meente eerder overeen dat er voldoende parkeergelegenheid zou worden aangelegd. Die par keergelegenheid moet onder meer onder het Theaterplein aangelegd worden en daarom moet de hele boel open. Verkeer Volgens het gemeentebestuur is er alle reden voor de Raad van State om de eerder uitgesproken schorsing op te heffen. Het be stemmingsplan werd namelijk geschorst omdat het onvoldoen de duideli j k was hoe het verkeer afgewikkeld wordt, dat onder meer door Checkpoint wordt aangetrokken. Inmiddels zou den diverse rapporten die dui delijkheid wel verschaffen. Bin nen een paar weken doet de Raad van State uitspraak. Overigens vroegen de omwo nenden Verbiest en Van der Veen het Haags rechtscollege de schorsing toch vooral niet op te heffen. Zij zijn zwaar gekant te gen de bouw van het nieuwe on derkomen van Checkpoint, dat dan 25 meter van hun voordeu ren achter het Vaarhuis komt te zitten. Zij zien de koffieshop het liefst helemaal vertrekken. De bezoekers zouden hen veel over last bezorgen en ze vrezen dat er in harddrugs zal worden gehan deld. Advertentie Ook uw hypotheek ia dus goed geregeld bij Meefis. Daar leken informal ie bel 0800-belmecus of kijk op VERZEKERINGEN, HYPO THEKEN, MAKELAARDIJ O.G. MEEÜ5 Goed geregeld dus Advertentie RECORD AANTAL THEATERRESERVERINGEN Lever NU uw bon in bij de Stadsschouwburg Middelburg en maak kans op de vele publiekstrekkers en andere prachtige voorstellingen om daarmee verzekerd te zijn van vele inspirerende avonden. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse havenbedrijven kampen met vergrijzing van hun medewer kersbestand. Algemeen direc teur M. Verbrugge van Verbrug- ge Terminals - met vestigingen in Terneuzen en Vlissingen - pleit daarom voor een voortva rende aanpak van opleidingen, speciaal gericht op de arbeids markt rond de havens. Nieuwe aanwas is niet alleen van belang in verband met de vergrijzing, maar ook met het oog op uit breiding van de havenactivitei ten door onder meer de Wester- schelde Container Terminal. Verbrugge hoopt dat de Wester- scheldetunnel de Zeeuwse ar beidsmarkt flexibeler zal ma ken. „Maar daarnaast moeten we de samenwerking met de Belgische buren op het gebied van havenmedewerkers, op leiding en rekrutering verder stimuleren en uitbouwen. Ter neuzen kan daarbij een voor trekkersrol spelen, in samen spraak met 'goede buur' Gent." Minstens zo belangrijk is dat de animo bij jongeren om in de ha vens aan de slag te gaan, wordt aangewakkerd. „We moeten duidelijk laten zien wat we te bieden hebben. Onbekend maakt immers onbemind. We moeten hier in Terneuzen en in de hele regio echt heel actief mee aan de slag. Het imago van de haven moet beter worden ver kocht, zowel aan de jeugd als aan de hele Terneuzense en Zeeuws-Vlaamse samenle ving." En daarbij mag Antwer pen best als goed voorbeeld die nen. „Ik ben altijd weer onder de indruk van het feit dat de haven door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In de loop van 2003 moet de uitvoering begin nen van de landinrichting Phi lippine. Het gaat om een gebied van ruim 3600 hectare, rond het gelijknamige dorp. Het project sluit aan op de landinrichting Hoek. Voor de landinrichting Philippine is ongeveer 2,6 mil joen euro beschikbaar. Al in 1987 werd een verzoek tot ruilverkaveling ingediend. In 1993 begon de voorbereiding ervan en werd een landinrich tingscommissie benoemd. Van wege verschillende onduide lijkheden over de toekomstige inrichting van het Braakman- gebied, zat er weinig schot in het maken van een plan. De uit gangspunten voor het project zijn nu opnieuw op een rij gezet. Daaruit blijkt dat er meer schot in aanpak van de landinrichting kan komen. Anders dan vijftien jaar geleden ligt de nadruk niet meer alleen op het verbeteren van de agrarische verkaveling. Aanleg van bos en natuur zijn belangrijke nieuwe onderdelen. Het verbeteren van de verkave ling moet op vrijwillige basis gebeuren. Het kruisen van de N61 door agrarisch verkeer kan door aanpassing van kaveltoe deling verminderen. In aansluiting op het boscom- plex bij de Braakmankreek is een oppervlakte van 125 hectare nieuw bos in de omgeving van de spaarbekkens van Delta Nutsbedrijven voorzien. Totaal komt er in de Braakmanpolders zodoende een bosgebied van 300 hectare. Rond het Isabellaka- naal wordt ruim 130 hectare nieuw natuurgebied ingericht. Bos en natuurgebied moeten één geheel gaan vormen. Recre atie wordt geconcentreerd in de bossen. In de Papeschorpolder, weste lijk langs het kanaal Temeuzen- Gent, is ook nieuwe natuur ge dacht. Die komt tegenover het al ingerichte natuurgebied Westdorpe-Noord in de Autri- chepolder aan de oostkant van het kanaal te liggen. Het is de bedoeling dat er zodoende een betere verbindingszone ont staat voor planten en dieren (al moet nog wel een oplossing wor den gevonden voor de barrière die het kanaal en de weg N252 vormen). De Provinciale Commissie voor de Groene Ruimte bespreekt het aangepaste plan voor de landin richting Philippine in een ver gadering op donderdag 4 juli. Vervolgens nemen Gedeputeer de Staten er een besluit over. Is die positief, dan kan de landin richtingscommissie haar werk hervatten. HOEK - Op de Hoekseweg in Hoek is donderdagavond rond kwart over elf een auto bescha digd toen onbekenden ter hoog te van de bushalte een bloempot tegen de voorruit gooiden. De voorruit van de automobilist uit de gemeente Sas van Gent werd hierdoor vernield. Axelaar J. Bos werd tijdens de Havenfeesten uitgeroepen tot Havenman van het Jaar. foto Charles Strijd daar zo gedragen wordt door de hele bevolking, iets wat je ook in Rotterdam tegenkomt." Samenwerking Verbrugge zei dat gistermiddag bij de opening van de 22e Ter neuzense Havenfeesten. Voor zitter L. Muller hamerde in zijn openingstoespraak nog maar eens op het belang van een nau were samenwerking met de Vlaamse havens en noemde ver dere verdieping van de Wester- schelde ook van groot belang voor de Zeeuwse havens. Manager infrastructuur J. Bos van Dow Benelux mag zich sinds gisteren de 'havenman van het jaar' noemen. De uitslag van de jaarlijkse verkiezing werd bekendgemaakt door bur gemeester R. Barbé, die Bos roemde om diens ongebreidelde inzet voor een goede infrastruc tuur rond Dow en dus in de hele Kanaalzone. Barbé bleek vooral onder de indruk van de beschei denheid waarmee Axelaar Bos dat werk verricht. De Havenfeesten duren tot en met zondag. Ze bieden een breed scala aan amusement (marktkraampjes, kermis, eet- tenten en optredens van onder anderen Blaf, Eddy Wally, Peter Koelewijn en Gerard Joling) en havengebonden activiteiten (een uitgebreid programma met medewerking van de marine, roei wedstrijden, rondvaarten en reddingsdemonstraties). Om meer indruk op zijn nieu we partner te kunnen maken heeft de medewerker van een Vlissings kantoor meteen ook maar een nieuwe auto aangeschaft. Het is zo'n flit sende bolide die hoge snelhe den kan bereiken. Dat biedt het voordeel dat de man na afloop van het werk in re cordtempo bij zijn geliefde kan zijn. Nu wil de politie op die route naar huis nogal eens postvat ten om te kijken of het ver keer zich wel aan de toege stane snelheid houdt. Zo vaak deze controle passe rend, kwam de medewerker tot de ontdekking dat de po litie altijd óf aan het begin óf aan het einde van de weg de meetapparatuur in stelling bracht. Zo kon hij in het tus senliggende gedeelte mooi even een tandje bij zetten. Gisteren kwam de man mis troostig gestemd het kantoor binnen. Hij was gesnapt. Geheel tegen de gewoonte in stond de politie deze keer halverwege te controleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61