PZC Subsidie onvoldoende voor N59 Dijkval vertelt van kracht en onmacht 11 Plannen voor nieuwe natuur op Walcheren Laatste kans voor theater Mondragon tekent voor uw hypotheek. U ook? Rijkswaterstaat zet tering naar nering bij aanpassingen verkeersveiligheid cc Gemeente haalt speelplein leeg na vandalisme Sauna zeeuwse almanak Tempo waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 29 juni 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het geld dat Rijkswaterstaat vorig jaar van Den Haag kreeg voor snelle verbeteringen aan de N59, is niet toereikend om alle plannen uit te voeren. Een nieuwe stop lichtinstallatie bij Nieuwerkerk en betere file-signaleringen op de Grevelingendam en vóór de verkeerslichten zal het bud get van 454.000 euro overschrij den. Volgende week wil Rijkswater staat een definitief besluit ne men over de besteding van het Haagse geld. Volgens projectco ördinator M. Danen staan de nieuwe verkeerslichten niet ter discussie. Van belang is wél dat waterstaat dit jaar nog het geld besteedt omdat het anders on gebruikt teruggaat naar het Rijk. Jaren van lobbywerk van de ge meente Schouwen-Duiveland werden vorig jaar beloond. Den Haag zegde circa één miljoen gulden (454.000 euro) toe om de doorstroming en de verkeers veiligheid op de N59 op korte termijn te verbeteren. Na on derzoek van Adviesbureau Goudappel Coffeng hebben Rijkswaterstaat, die als wegbe- heerder verantwoordelijk is voor de Schouwse verkeers ader, gemeente, provincie, wa terschap en politie in een speci ale werkgroep bekeken hoe deze Advertentie LU X O cn _j LU Q UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes rijksbijdrage het best kan wor den besteed. De partijen willen nu de veilig heid op twee plekken verhogen: op het kruispunt bij Nieuwer kerk en op de Grevelingendam. Bij het gewraakte kruispunt voldoet de verkeerslichtenin stallatie niet meer aan de eisen van deze tijd, waardoor het ver keer hier geregeld stagneert. Deze opstoppingen brengen het gevaar van filevorming met zich mee. In de aanloop naar de sluis bij Bruinisse doet zich op de Grevelingendam geregeld het zelfde probleem voor. De huidi ge signaleringsborden blijken in de praktijk niet voldoende: tientallen malen per jaar doen zich zowel op de Grevelingen dam als op de N59 kettingbot singen voor. Rijkswaterstaat wil daarom de verkeerslichten vervangen voor moderne exemplaren, die via computers en sensoren in het wegdek kunnen reageren op de situatie op de weg. Op die ma nier moet het verkeer beter doorstromen. Daarnaast moe ten de autobestuurders met sig naalborden boven de weg eerder en beter worden gewezen op eventuele opstoppingen verder op. Prijskaartje Aan dit wensenlijst je hangt een behoorlijk prijskaartje. Danen van Rijkswaterstaat wil niet zeggen wat de kosten van deze verbeteringen exact zijn, maar weet wel dat extra bijdrage die in Den Haag is losgepeuterd niet voldoende zal zijn: het leeuwen deel van het budget wordt opge slokt door de nieuwe verkeers lichten. Afhankelijk van hoeveel geld er precies overblijft zal Rijkswa terstaat zijn eisen voor de signa leringsborden moeten bijstel len. Extra geld vragen om het project volledig volgens plan uit te voeren is niet aan de orde. Landelijk kampt Rijkswater staat volgens Danen met een 'gi gantisch' tekort aan geld, zodat het al 'een heleboel projecten niet uit kan voeren'. Wat betreft de veiligheidsaanpassingen op de N59 zal Rijkswaterstaat daarom de tering naar de nering moeten zetten. Zeker is wel dat het geld dit jaar nog wordt uit gegeven. Danen: ,,We hebben dat geld voor dit jaar gehad. Is het niet gebruikt, dan is het weg." VLISSINGEN - Het speelter rein aan de Irislaan in Vlissin- gen is in zijn halfjarig bestaan steeds de dupe geweest van ver nielingen. De gemeente Vlissin- gen heeft donderdag de doeltjes weggehaald en zoekt nu een op lossing voor het hekwerk. Het speelterrein is onderdeel van het proefproject buurt- sportwerk Middengebied en moet daarom blijven, vindt A. Vael van Sportbelangen. „Volgende week bespreken we wat we met het hekwerk moeten doen." Welzijnsorganisatie Palladium heeft jongerenwerkers aange steld om de jeugd op het plein aan te spreken. „Zij moeten de jongeren duidelijk maken dat ze respect moeten hebben voor an dermans spullen", zegt P. Gillis sen van Palladium. De jonge renwerkers komen vanaf halverwege de middag tot 's avonds laat surveilleren. Voorheen is het terrein een speeltuin geweest. Vanwege ge brek aan toezicht en geld om de toestellen op te knappen moest de speeltuin sluiten. Advertentie WjïïmiGHT CRUISES |ra> het Veerse Meer ^ffind-vaartochten op de ^^lady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 10 en 17 augustus Prijs 33,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 De bewoners van Zuidkerke bidden dat hun dorp voor een gevaarlijke dijkval wordt behoed. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Aan de oever van de haven spoelen vissers vrouwen hun wasgoed in het water. Maaiers zwaaien hun zeis zwierig door het hoge gras. Boe rinnen dorsen het koren. De avondzon, weerkaatsend tegen opbollende wolken, zorgt voor de mooist denkbare natuurlijke belichting. Meeuwen scheren over de dijk. Ultieme schoon heid heeft soms wat toeval no dig. Dijkval!, de nieuwe productie van de Stichting Historische Spelen Zierikzee beleefde gis teravond zijn officiële première tijdens een koude, winderige zomeravond in de haven van Bommenede bij Zonnemaire. Het stuk symboliseert op talrij ke manieren de combinatie van kracht en onmacht. Binnen de historische context gebeurt dat door middel van het verhaal over dijkenbouwer Andries Vierlingh en zijn strijd tegen het onbenul van hoogwaardig heidsbekleders. Windvlagen Maar ook het hier en nu getuigt van die krachtmeting. Enerzijds is er de geweldige macht van het collectief aan amateurtheater makers, maar ook zij moeten opboksen tegen de elementen die inherent zijn aan een open luchtvoorstelling. Windvlagen beïnvloeden gevoelige geluids apparatuur, maar windstilte aan de kust komt zelden voor. Bewoners trekken weg uit angst voor de val van de dijk. Leven aan de rand van de zee biedt rijkdom en vergt offers. Niemand weet dat beter dan de Zeeuwen. De makers van Dijk val! laten het zien, horen en er varen. „Mijn zee, mijn land, mijn Zeeland", klinkt het aan het slot uit volle borst en op de drukbezette tribune zingt vrij wel iedereen mee. Voorafgaand aan de première gisteravond was er de try-out voor zevenhonderd leerlingen van de basisscholen op Schou wen-Duiveland. Zij troffen het met weersomstandigheden iets beter. Vooral de ondergaande zon bood een extra dimensie. Vliegtuig Na Het Oproer en De Ridderslag wint Dijkval! het overtuigend in vormgeving. De natuurlijke omgeving bevat geen enkele dissonant om het publiek naar 1528 te kunnen terugvoeren, of foto's Marijke Folkertsma het moet het vliegtuig zijn dat rond elf uur overkomt. In de ha ven van Bommenede is de toren van Zuidkerke herrezen, even als de boerderijen en de water put. De bevolking heeft het re delijk goed, al moet er keihard worden gewerkt om de hoge be lastingen te kunnen opbrengen. Er wordt plezier beleefd aan het stichtelijk optreden van de re derijkers. Stropers worden heldhaftig in de kraag gevat door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De natuur in vier Walcherse gebieden krijgt nieuwe kansen. Het gaat om de Beekshoekpolder, de Oude Veerseweg, de Zandvoortseweg en Brigdamme. Een provinciale werkgroep heeft voor de herin richting van deze gebieden plannen gemaakt. Er is in totaal een oppervlakte van 162 hectare mee gemoeid. De herinrichting past in het Natuurgebiedsplan Zeeland. De Beekhoekspolder (18 hecta re) vormt de overgang van het duingebied Oranjezon naar de polder. Het gebied ligt tusen de kampeerterreinen Oranjezon en de Zandput. Bedoeling is er kalkrijk, zoet grondwater uit de duinen naar toe te brengen, waardoor natte duingraslanden kunnen ontstaan. Dergelijke graslanden (met veel planten soorten) zijn landelijk zeldzaam en in de duinzoom van Walche ren sterk ondervertegenwoor digd. Oranjezon Al eerder is de waterhuishou ding van de aangrenzende cam ping Oranjezon aangepast door het ophogen van het terrein en het omleggen van waterlopen. Zodoende kan het vernatten van de Beekhoekspolder geen overlast veroorzaken. In het nieuwe natuurgebied, dat in be heer komt bij stichting Het Zeeuwse Landschap, wordt het vasthouden van oppervlakte water verbeterd, onder meer door het afgraven van grond, en komt er een minder wisselend grondwaterpeil. Aan de randen bij de campings worden strui ken en knotbomen geplant. Het gebied Oude Veerseweg (65 hectare) ligt aan de noordwest kant van het kanaal door Wal cheren, nabij Kleverskerke. Daar moet een hollebollig wei degebied komen, met natte en drogere graslanden en hier en daar waterpartijen. Terug naar de situatie die bestond voor de in de jaren vijftig van de vorige eeuw uitgevoerde herverkave ling. Het betekent onder meer vele ondiepe greppels en sloot jes. 's Winters kunnen delen maandenlang blank staan. Sint Laurens De Zandvoortseweg (70 hec tare) bevindt zich middenin het poelgebied Sint Laurense Wei- hoek. Er leven nu al veel weide vogels, trekvogels tanken er bij, ganzen, wanen en goudplevie ren overwinteren er. De leefom standigheden voor deze dieren worden verbeterd. Er komt een aparte waterhuishouding. Het bestaande fietspad blijft. Bui ten het broed- en overwinte ringsseizoen kan er beperkt worden gewandeld. Het kleinste gebied dat wordt heringericht ligt aan de Noord- weg en Brigdamseweg (9 hecta re), tussen Sint Laurens en Mid delburg. Het is al grotendeels grasland. Volgens de provincia le werkgroep is het geschikt als kleinschalig landschap, met grasland, struweel en open wa ter. Het herinnert dan aan het landschap op en rond de kree kruggen van het begin van de door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wethouder A. van der Wouden (cultuur, PvdA) komt na de zomervakan tie met een 'marsplan' waaruit moet blijken of en op welke ter mijn Schouwen-Duiveland een nieuw theater krijgt. De resul taten van een particulier haal baarheidsonderzoek naar een doorstart voor Mondragon wor den in die opzet meegenomen. Een landelijk actief ontwikke lingsbureau heeft belangstel ling getoond voor Mondragon. De in België woonachtige eige naar kwam onlangs naar Zie rikzee voor een gesprek met Van der Wouden. Op basis van die besprekingen heeft het college de man een maand de tijd gege ven om een haalbaarheidson derzoek te verrichten naar de mogelijkheden voor een nieuw theater annex congrescentrum en horecafaciliteit op de hoek van de Oude Haven en de Paar denstraat. Volgens de wethou der is het ontwikkelingsbedrijf - waarvan hij de naam nog niet mag prijsgeven - in den lande betrokken geweest bij de bouw van diverse kleinere theaters. Voor het haalbaarheidsonder zoek heeft de gemeente alle rele vante rapporten en cijfers rond Mondragon en mogelijke alter natieve locaties in Zierikzee beschikbaar gesteld aan de ont wikkelaar. Als enige voorwaar de heeft het college vooralsnog bepaald dat hij zich dient te richten op een zaal met 300 tot 350 zitplaatsen. Alles wat klei ner isvalt volgens Van der Wou den buiten het uitgangspunt dat B en W hanteren. „Natuurlijk staat het hem als ondernemer vrij een plan voor een klein zaaltje in te dienen en ter toetsing aan de gemeente voor te leggen. Maar dat lijkt me eerlijk gezegd geen reële optie. Vast staat dat Mondragon voor welke nieuwe opzet dan ook he lemaal moet worden verbouwd. Dat vergt flinke investeringen. Wil je die er een beetje snel uit hebben, dan begin je met een klein theater weinig. Het eerste écht commerciële theater moet nog worden geboren. Voorals nog moet daar altijd overheids subsidie bij. De gemeente houdt bovendien vast aan de realisatie van een voorziening voor mini maal driehonderd plaatsen, dus zou je in dat geval feitelijk el- kaars concurrenten worden. Dat lijkt me verre van ideaal." Van der Wouden verwacht dat de ontwikkelaar nog voor de va kantieperiode aangeeft of hij er een gat in ziet. Blijkt het tegen deel, dan is de locatie ook voor het huidige college definitief passé. „Dan hoeven er wat mij betreft voor die plek ook geen andere ondernemers meer met schouwburgplannen te komen. Onze energie zal zich dan volle dig geen richten op een alterna tieve locatie, waarvan de plek van het tijdelijke gemeentehuis in dat geval nog altijd de voor keur heeft." Het vorige college had die streep al gezet. Na de zomer komt de wethouder met een 'marsplan' voor de ontwikkeling van een nieuw cultuurpodium. Binnen dat kader wordt ook gekeken naar een structurele oplossing voor de gebrekkige accommo datie van het muziekpodium Brogum. RECORD AANTAL THEATERRESERVERINGEN Lever NU uw bon in bij de Stadsschouwburg Middelburg en maak kans op de vele publiekstrekkers en andere prachtige voorstellingen om daarmee verzekerd te zijn van vele inspirerende avonden. door knechten van de baljuw. Er ontspruiten jonge liefdes en tij dens de bruiloft van de dochter van de ambachtsheer wordt er veel gedanst en feest gevierd. Maar altijd is er ook de angst voor de zee. De dijk blijkt niet almachtig. Zonder aanwijsbare reden, zomaar op een rustige dag kan er een deel van die be scherming door het water wor den verzwolgen. „Een straf van God", menen velen, om er toch maar een verklaring voor te ge ven. Andries Vierlingh komt daar tegen in het geweer en ont vouwt zijn plan voor dijkver sterking. Pelgrim Leendert van Zuidkerke beli chaamt de tegenstand tegen al die moderne ideeën. Mede door zijn toedoen gaat het dorp uit eindelijk ten onder. Dertig jaar later komt Leendert terug als oude pelgrim en vertelt hij het publiek zijn levensverhaal. Scriptschrijver en regisseur Cees Möhlmann legde samen met componist Mar van der Veer de basis voor een indrukwek kende productie. Individuele spelprestaties en zangsolo's bie den diverse hoogtepunten, maar de grootste kracht ont leent Dijkval! aan het collectief van 120 amateurspelers, zan gers en dansers in combinatie met creatieve kostuummaak sters en decorbouwers. Dijkval! wordt verder nog van avond opgevoerd en op donder dag 4, vrijdag 5 en zaterdag 6 ju li. Advertentie Profiteer van juni t/m augustus van 3 x toegang sauna 2 x betalen: van 39,- voor slechts €25,- De speciale 3 2 kaart' is te koop bij Kuur- en BeaMtycentoMTLPe Parel Openingstijden: maandag t/m zondag van 12.00 tot 22,30 uur. 1e dinsdag van de maand damesdag (Sauna a zonder badkleding •De kaart is persoonsgebonden en is geldig t/m 31-08-'02. Babelweg2, Domburg Telefoon: 0118-588261/276 E-mail: infb@hofdomburg. nl Internet: www.roompot.nl Advertentie Ook uw hypotheek is (lus goed geregeld bij Meeüs, Daar tekenen W informatie hel 0800-belmeeus of kijk op i. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. 3VIEE LJS Goed geregeld dus twintigste eeuw. Vogels als pa trijs, kneu en spotvogel voelen zich er thuis en vleermuizen f oe- rageren er. Het nu aanwezige stuk bouwland wordt grasland; er komen drinkpoelen en strui ken. Het gebied mag niet wor den betreden. Het is vanaf het Brigdamse pad goed te over zien. Aan de rand komt een in formatiebord, met uitleg over de landschappelijke en natuur lijke waarden. De plannen worden 4 juli be sproken in de Provinciale Com missie voor de Groene Ruimte. Die geeft er advies over aan Ge deputeerde Staten. Overigens zijn, vooruitlopend op de vast stelling, de graafwerkzaamhe den in de Beekshoekpolder al uitgevoerd. Om meer indruk op zijn nieu we partner te kunnen maken heeft de medewerker van een Vlissings kantoor meteen ook maar een nieuwe auto aangeschaft. Het is zo'n flit sende bolide die hoge snelhe den kan bereiken. Dat biedt het voordeel dat de man na afloop van het werk in re cordtempo bij zijn geliefde kan zijn. Nu wil de politie op die route naar huis nogal eens postvat ten om te kijken of het ver keer zich wel aan de toege stane snelheid houdt. Zo vaak deze controle passe rend, kwam de medewerker tot de ontdekking dat de po litie altijd óf aan het begin óf aan het einde van de weg de meetapparatuur in stelling bracht. Zo kon hij in het tus- senliggende gedeelte mooi even een tandje bij zetten. Gisteren kwam de man mis troostig gestemd het kantoor binnen. Hij was gesnapt. Geheel tegen de gewoonte in stond de politie deze keer halverwege te controleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59