PZC Huizen Yerseke tegen de vlakte 11 Dijk val verhaalt van kracht en onmacht rond de dijken Plaggen uit dijken voor ruige anjer Nog steeds asbest in tuinen Koudekerke PvdA introduceert wijkraadslid in Goes tekent voor uw hypotheek. U Vandalisme teistert speelplein Irislaan SaunaS Gemeente wil Hoek van Lieven verfraaien cc zeeuwse almanak Tempo BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 29 juni 2002 door Mieke van der Jagt NISSE - Vrijwilligers van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) hebben gisteren de zuidhellingen van een aan tal dijken tussen Heinkens- zand en Nisse geplagd. Dat was nodig om de ruige an jer, een zeldzaam plantje dat vrijwel alleen op Zuid-Beve- land voorkomt, plaats te geven om te kiemen. De ruige anjer is een tweejarig plantje, dat af sterft na de bloei, als het zaad is gezet. Het moet dus, om te blij ven voortbestaan, telkens op nieuw kunnen ontkiemen. Het zaad maakt echter geen enkele kans als het niet op een mooi, kaal plekje valt. Normaal ge sproken doet de SLZ niet aan ingrepen die de natuurlijke gang van zaken een andere richting geven. Voor de ruige anjer wordt een uitzondering gemaakt. Het plantje komt oorspronkelijk uit subtropi sche streken, maar komt al sinds eeuwen voor op de warme zuidhellingen van de dijken. Doordat de dijken niet meer al lemaal worden begraasd en omdat de begrazing door de schapen van de Zeeuwse Schaapskudde ook niet zo in tensief is, dreigt de ruige anjer te verdwijnen. Vrijwilligers proberen dat nu te voorkomen door kleine stukjes dijkvegetatie weg te steken, in de hoop dat er nog zaad verbor gen ligt of dat aanwezige plantjes zich uit kunnen zaai en. Het dijkplaggen gebeurde in het kader van de Dijkenda- gen, die afgelopen week zijn gehouden op verschillende plaatsen in Zeeland. De Dijkendagen zijn bedoeld om een groter publiek te la ten kennisnemen van het cul tuurhistorische, natuurlijke en recreatieve belang van de dijken. j door Rob Paardekam YERSEKE - De vijf woningen op de Kop van de Molenpolder I die volgens de gemeente de dorpsentree van Yerseke ont sieren, worden momenteel gesloopt. Wat er voor in de plaats komt, is nog niet duide lijk. De Hoek van Lieven, zoals het gebiedje in de volksmond heet, is één van de dorpsvernieu wingsprojecten waar de ge meente Reimerswaal momen teel aan werkt. Het gaat om een rijtje van vijf matige tot slechte woningen op kleine percelen aan het doodlopende paadje bij de Molenpolderweg. 'Geen fraaie entree van Yerse ke', vond de raadscommissie wonen en milieu en daarom krijgt het gebiedje een opknap beurt. Het opwerken van de vijf panden tot kwalitatief vol waardige woningen bleek niet haalbaar en daarom worden ze gesloopt. Onteigend De gebeurtenissen volgen el kaar in rap tempo op. Pas afgelopen dinsdag ging de ge meenteraad van Reimerswaal akkoord met de aankoop van het vijfde en laatste pand en nu zijn de slopers al aan het werk. Het heeft bijna twee jaar ge duurd voordat de gemeente alle panden in haar bezit wist te krijgen. Dat kwam doordat het college ervoor koos de panden te verwerven op het moment dat ze te koop werden aangeboden. Als de woningen zouden zijn onteigend, had de gemeente veel meer geld moeten neertel len en dat was ze niet van plan, omdat het dorpsvernieuwings project voor de Achterstraat en de Langeviele in Kruiningen al genoeg financiële inspanningen vraagt. Voor het laatste wonin kje, Molenpolderweg 1, heeft de gemeente 55.000 euro be taald. Overigens was het niet al tijd zo goedkoop. Zo koste de aankoop van de vorige woning de gemeente ruim 80.000 euro. Hotel Wat er na de sloop met het ge bied gaat gebeuren, is voorals nog onduidelijk. De grond kan wellicht van pas komen bij de herontwikkeling van het noor delijke gedeelte van de Molen polder, bijvoorbeeld als ruimte voor een ontsluitingsweg. Maar ook de bouw van een hotel of ap partementencomplex en gewo ne woningbouw behoren tot de mogelijkheden. Overigens vindt de gemeente de situatie na de sloop van de vijf woningen nog niet ideaal, om dat een oud landbouwschuur- tje, dat niet meer in gebruik is, blijft staan. De gemeente vindt dat een dominant en ontsierend element. Daarom wordt gepoogd ook dit gebouwtje aan te kopen, zodat het kan worden gesloopt. door Rob Paardekam I GOES - De fractie van de Partij van de Arbeid in de gemeente Goes wil de contacten met de bevolking verbeteren. Daarom introduceert de partij zogeheten wijkraadsleden. De wijken en dorpen van de gemeente zijn verdeeld over de vijf volksverte genwoordigers van de sociaal- democraten. Met het idee duikt de PvdA in I het gat dat is ontstaan toen de I Goese wijkwethouder onlangs werd afgeschaft. Volgens de so- l cialisten moeten raadsleden in hetnieuwe dualistische systeem nog meer als volksvertegen woordiger optreden en daarom heeft de partij gezocht naar nieuwe wegen om het contact met de burgers te verbeteren. Uiteraard zijn de wijkraadsle- den aanspreekbaar voor men- sen uit 'hun wijk. Het is ook de Advertentie RECORD AANTAL THEATERRESERVERINGEN Lever NU uw bon in bij de Stadsschouwburg Middelburg en maak kans op de vele publiekstrekkers en andere prachtige voorstellingen om daarmee verzekerd te zijn van v©l© inspirerende avonden. Advertentie Ook uw hypotheek is dus goed geregeld bij Meeüs. Daar teker iitfonnutie bel 0800-belmeeus of kijk op www.nieens.coni. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. MEEÜS' Goed geregeld dus. De vijf woningen in de Hoek van Lieven ontsieren de dorpsentree van Yerseke niet langer. foto Willem Mieras door Ron Magnée KOUDEKERKE - In Koude- kerkse achtertuinen liggen nog steeds stukjes asbest. Zondag kwamen die vrij tijdens een brand bij de keuken- en sani- tairfirma Van Boven in de Tramstraat. De buurtbewoners zijn woedend en hebben de ge meente Veere een brief op poten gestuurd. In zijn achtertuin laat buurtbe woner J. Vlot uit de Kerkhof- laan het zien: snippers van de asbesthoudende golfplaten die tijdens de brand zijn vrijgeko men. Al meer dan een week lig gen ze daar zonder dat er ie mand is gekomen om ze op te ruimen. En dat terwijl de hele buurt door experts is vrijgege ven. Het is alweer bijna een week ge leden dat op de vroege zondag ochtend brand woedde in een loods van keuken- en sanitair- firma Van Boven. Hierbij kwam asbest vrij dat in de golfplaten op het dak was verwerkt. „Die zondagochtend liepen er hier brandweerlieden rond", vertelt Vlot. „Ze kwamen ook bij mij langs en pakten een stuk asbest op. Met de blote handenBoven dien vertelden de brandweer mensen dat er de volgende dag experts zouden langskomen om de rommel op te ruimen." Ook Kerkhoflaanbewoner G. van Garsel, de buurman van Vlot, kreeg die ochtend een dergelijk verhaal te horen. De dag daarna, maandag, zorg den beide Kerkhoflaanbewo- ners dat er iemand thuis was om de schoonmakers binnen te la ten. Vlot regelde zijn ouders, Van Garsel nam een dag vrij. De experts kwamen echter niet. Wel bezorgde een bode een brief van de gemeente waarin werd gemeld dat deskundigen de boel nog kwamen opruimen. Rommel Daarna hoorden beide bewo ners niets meer tot donderdag, toen ze andermaal een brief van de gemeente Veere ontvingen. Hierin stond dat de rommel was opgeruimd door het sloopbe drijf Sturm en Dekker uit Oost- kapelle. Bij de brief zat een in spectierapport van de firma SGS Laboratory Services uit Terneuzen, een bedrijf dat ge specialiseerd is in de controle op gevaarlijke stoffen. In dit rap port staat dat de loods, het bin- nenpleintje van firma Van Bo ven en de aangrenzende tuinen aan de Tramstraat waren gerei nigd. Over de tuinen aan de Kerkhoflaan wordt in het rap port niet gesproken. Vlot en Van Garsel houden er rekening mee dat hun tuinen niet geïnspec teerd zijn. Volgens bedrijfsleider R. Mara- nus van sloopbedrijf Sturm en Dekker klopt het verhaal. „Wij hebben alleen het gebied dat was afgezet door de brandweer, opgeruimd." Bij de brandweer en de gemeente Veere was vrij dagmiddag niemand bereik baar voor commentaar. Advertentie LU X O CO _l LU O UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes Advertentie f LIGHT CRUISES iet Veerse Meer -vaartochten op de idy Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 10 en 17 augustus Prijs 33,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 bedoeling dat ze actief aan de slag gaan om persoonlijk con tact met de wijk of het dorp te onderhouden. Zo zullen dorps raden en wijkverenigingen wor den benaderd, maar ook minderheidsgroepen en de on dernemersorganisatie voor de binnenstad. De raadsleden hebben de Goese wijken en dorpen ongeveer evenredig verdeeld. Henk Hoo- gerland neemt Wilhelminadorp, Kattendijke, Kloeting'e en de Goese Meer voor zijn rekening, terwijl bewoners van 's-Heer Hendiikskinderen, 's-Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk bij Judy van Dokkum terecht kunnen. Bram van Overbeeke neemt Goes-Oost, Noordhoek en Goes-Centrum voor zijn re kening, Marian van Heugten doet de Goese Polder en Goes- West en Frits de Kaart wordt wijkraadslid voor de wijken ten zuiden van de spoorlijn. Bewoners trekken weguit angst voor de val van de dijk. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Aan de oever van de ha ven spoelen vissersvrouwen hun wasgoed in het water. Maaiers zwaaien hun zeis zwierig door het hoge gras. Boerinnen dorsen het koren. De avondzon, weer kaatsend tegen opbollende wolken, zorgt voor de mooist denkbare natuurlijke be lichting. Meeuwen scheren over de dijk. Ultieme schoonheid heeft soms wat toeval nodig. Dijkval!, de nieuwe productie van de Stichting Historische Spelen Zierikzee beleefde gisteravond zijn officiële pre mière tijdens een koude, winderige zo meravond in de haven van Bommenede bij Zonnemaire. Het stuk symboliseert op talrijke manieren de combinatie van kracht en onmacht. Binnen de historische context gebeurt dat door middel van het verhaal over dijkenbouwer Andries Vier- lingh en zijn strijd tegen het onbenul van hoogwaardigheidsbekleders. Windvlagen Maar ook het hier en nu getuigt van die krachtmeting. Enerzijds is er de geweldi ge macht van het collectief aan amateur- theatermakers, maar ook zij moeten op boksen tegen de elementen die inherent zijn aan een openluchtvoorstelling. Windvlagen beïnvloeden gevoelige ge luidsapparatuur, maar windstilte aan de kust komt zelden voor. Leven aan de rand van de zee biedt rijkdom en vergt offers. Niemand weet dat beter dan de Zeeuwen. De makers van Dijkval! laten het zien, ho ren en ervaren. „Mijn zee, mijn land, mijn Zeeland", klinkt het aan het slot uit volle borst en op de drukbezette tribune zingt vrijwel iedereen mee. Voorafgaand aan de première gisteravond was er de try-out voor zevenhonderd leer lingen van de basisscholen op Schouwen- Duiveland. Zij troffen het met weersom standigheden iets beter. Vooral de onder gaande zon bood een extra dimensie. Vliegtuig Na Het Oproer en De Ridderslag wint Dijkval! het overtuigend in vormgeving. De natuurlijke omgeving bevat geen en kele dissonant om het publiek naar 1528 te kunnen terugvoeren, of het moet het vliegtuig zijn dat rond elf uur overkomt. In de haven van Bommenede is de toren van Zuidkerke herrezen, evenals de boer derijen en de waterput. De bevolking heeft het redelijk goed, al moet er keihard worden gewerkt om de hoge belastingen te kunnen opbrengen. Er wordt plezier beleefd aan het stichtelijk optreden van de rederijkers. Stropers worden heldhaf tig in de kraag gevat door knechten van de baljuw. Er ontspruiten j onge liefdes en tij - dens de bruiloft van de dochter van de am bachtsheer wordt er veel gedanst en feest gevierd. Maar altijd is er ook de angst voor de zee. De dijk blijkt niet almachtig. Zonder aan wijsbare reden, zomaar op een rustige dag kan er een deel van die bescherming door het water worden verzwolgen. „Een straf van God", menen velen, om er toch maar een verklaring voor te geven. Andries Vierlingh komt daar tegen in het geweer en ontvouwt zijn plan voor dijkverster- king. Leendert van Zuidkerke belichaamt de tegenstand tegen al die moderne ideeën. Mede door zijn toedoen gaat het dorp uit eindelijk ten onder. Dertig jaar later komt Leendert terug als oude pelgrim en vertelt hij het publiek zijn levensverhaal. Scriptschrijver en regisseur Cees Möhl- rnann legde samen met componist Mar van der Veer de basis voor een indrukwek kende productie. Individuele spelpresta- ties en zangsolo's bieden diverse hoogte punten, maar de grootste kracht ontleent Dijkval aan het collectief van 120 ama teurspelers, zangers en dansers in combi natie met creatieve kostuummaaksters en decorbouwers. Dijkval! wordt verder nog vanavond op gevoerd en op donderdag 4, vrijdag 5 en zaterdag 6 juli. doorValeska Nastaly VLISSINGEN - Er moet een nieuwe oplossing worden be dacht voor het speelterrein aan de Irislaan in Vlissingen. Het pleintje is in zijn halfjarig be staan steeds de dupe geweest van vernielingen. De gemeente Vlissingen heeft donderdag de doeltjes weggehaald en zoekt nu een oplossing voor het hekwerk. Het speelterreintje is onderdeel van het proefproject buurt- sportwerk Middengebied en moet in het kacler daarvan blij ven, vindt A. Vael van Sportbe- langen. „Voorlopig plaatst de gemeente als noodvoorziening een oud voetbalframe tegen de aanwezige ballenvanger. Vol gende week bespi'eken we wat we met het hekwerk moeten doen." Welzijnsorganisatie Palladium heeft jongerenwerkers aange steld om de jeugd op het plein aan te spreken. „Zij moeten de jongeren duidelijk maken dat ze respect moeten hebben voor an dermans spullen", zegt P.Gillis sen van Palladium. De jonge renwerkers komen vanaf halverwege de middag, wan neer het druk begint te worden, tot 's avonds laat surveilleren. Vael: „Het maken van duidelij ke afspraken met de aanwezige jeugd moet onvrede bij de be heerders en bewoners van de buurt tegengaan." Advertentie Profiteer van juni t/m augustus van lff|B 3 x toegang sauna 2 x betalen: van 39,- voor slechts 2 5- De speciale 3 2 kaart' is te koop bij Kuur- en Beautycentrum De Parel Openingstijden: maandag t/m zondag van 12.00 tot 22.30 uur. 1 e dinsdag van de maand damesdag (Sauna zonder badkleding.) 'De kaart is persoonsgebonden en is geldig t/m 31 -08-'02. Tckfoon: 0118-588261/276 E-mail: info GPhofcloniburg. nl Internet: www.rootnpot.nl .DE.PAREL Om meer indruk op zijn nieu we partner te kunnen maken heeft de medewerker van een Vlissings kantoor meteen ook maar een nieuwe auto aangeschaft. Het is zo'n flit sende bolide die hoge snelhe den kan bereiken. Dat biedt het voordeel dat de man na afloop van het werk in re cordtempo bij zijn geliefde kan zijn. Nu wil de politie op die route naar huis nogal eens postvat ten om te kijken of het ver keer zich wel aan de toege stane snelheid houdt. Zo vaak deze controle passe rend, kwam de medewerker tot de ontdekking dat de po litie altijd óf aan het begin óf aan het einde van de weg de meetapparatuur in stelling bracht. Zo kon hij in het tus senliggende gedeelte mooi even een tandje bij zetten. Gisteren kwam. de man mis troostig gestemd het kantoor binnen. Hij was gesnapt. Geheel tegen de gewoonte in stond de politie deze keer halverwege te controleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57