Turken willen af van doodstraf YAHAHA HAHAHA PZC Poetin vlijt zich in armen van Westen korting berco UITVERKOOP Gimbrère Sikh-organisaties op terreurlijst VS School in Brussel verbiedt leerlingen te fietsen Maffiabaas ontsnapt bij opnames China neemt porno in beslag Europa aan de drank door stress Spaanse politie pakt witwassers op Duitse gepakt met 90.000 xtc-pillen Onrustig Bolivia maakt zich op voor verkiezingen In ruil voor EU-lidmaats chap kiest meerderheid voor levenslang Brussel eist deel pestgeld terug Doden bij ontploffing munitiedepot Afghanistan Israël voert druk Palestijnen hoofdkwartier Hebron op VERLAAGDE PRIJZEN! Politie verdacht van vermoorden demonstranten PmL' A net van onze redactie buitenland BRUSSEL - Een basisschool in de Brusselse gemeente Sint- Gillis verbiedt leerlingen om met de fiets naar school te ko men. Het gemeentebestuur rechtvaardigt het verbod door te wijzen op verkeersveilig heid. Ook rolschaatsen en ska teboards staan op de zwarte lijst. De school l'Ecole du Par- vis ligt aan een drukke straat. Bovendien is ooit een scholier met zijn fiets van de trappen van het belendende metrosta tion gevallen. De oppositie vindt het verbod de omgekeer de wereld. „Fietsen verbieden voor verkeersveiligheid is niet echt een goed idee", zegt groen gemeenteraadslid Stevens. In Brussel wordt al nauwelijks gefietst door het gevaarlijke verkeer. Een Brusselaar in de auto ontpopt zich tot een mon ster met een voorliefde voor te hard rijden, rechts inhalen, bumperkleven, dubbelparke- ren en parkeren op kruisingen en zebra's. Daar wordt zelden tegen opgetreden. ANP/Belga ROME - Een wegens moord tot levenslang veroordeelde maf fiabaas heeft weten te ontsnappen uit de zwaarbewaakte ge vangenis in Rome. De 42-jarige Gioacchino Gammino zag zijn kans schoon bij filmopnames in het cellencomplex. Het lukte de Siciliaanse maffioso zich onder bezoekers te mengen, terwijl een handlanger luid schreeuwend de aan dacht van de bewakers trok, zo meldde gisteren. De situatie was toch al anders dan normaal gezien de filmopnames, zo meldden gisteren de Italiaanse kranten. In de chaos die ontstond, is Gammino vermoedelijk gewoon naar buiten gewandeld. Hoewel de maffiabaas zeer zwaar werd bewaakt, ontdekten cipiers van de Rebibbia-gevange- nis de ontsnapping pas enkele uren later. DPA PEKING - De Chinese politie heeft op twee schepen in totaal 5,2 miljoen schijfjes met pornografisch materiaal in beslag genomen, zo meldde gisteren het staatspersbureau Xinhua. Maandag hoorde de politie van een tipgever dat de schepen aan het uitladen waren in de stad Huizhou in de zuidelijke provincie Guangdong. Toen politie en douane arriveerden, waren de smokkelaars al gevlucht. China, dat onlangs werd toegelaten tot de Wereldhandelsor ganisatie (WTO), treedt naar eigen zeggen streng op tegen film- en muziekpiraterij. Porno is in China verboden. AP LONDEN - In tijden van stress grijpt Europa steeds vaker naar de fles. Uit onderzoek van het Britse bureau Datamoni- tor blijkt dat de Europese bevolking vorig j aar 13 9 milj ard eu ro uitgaf aan alcohol om stress tegen te gaan. Een jaar eerder was dat nog 119 miljard. Alcohol is het populairste product om aan het einde van de dag mee te ontspannen. Kant-en-klare maaltijden, koffie en thee en producten voor de lichaamsverzorging scoren ook hoog. Datamonitor ondervroeg vijfhonderd mensen in Groot- Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, Spanje en Zweden. Doel van het onderzoek was uit te vinden in hoe verre de alcoholconsumptie met stress te maken heeft. AP MADRID - De Spaanse politie heeft een internationale bende opgepakt die zich bezighield met het witwassen van drugs gelden. De politie meldde gisteren negentien verdachten te hebben gearresteerd. Zij komen uit Colombia, Ecuador, Do minicaanse Republiek en Spanje. Volgens de politie in Madrid heeft de organisatie meer dan 56,6 miljoen euro aan cocaïne-inkomsten witgewassen. Het geld werd bij wisselkantoren en banken omgewisseld voor dollars. Acht arrestanten handelden zelf ook in drugs. DPA CANBERRA - Een 41-jarige Duitse wordt in Australië ver volgd, omdat ze geprobeerd zou hebben ongeveer 90.000 xtc- pillen het land in te smokkelen. Dat heeft de Australische mi nister van Justitie Chris Ellison gisteren bekendgemaakt. De vrouw werd dinsdag aangehouden op de luchthaven van Sydney, waar ze met een vlucht uit Frankfurt was aangeko men. Ellison zei dat de pillen verstopt zaten in dubbele bo dems van twee van haar koffers. De vrouw kan tot levenslange gevangenisstraf en een boete van 750.000 Australische dollar (ruim 425.000 euro) worden veroordeeld. AP LA PAZ - Een aanhangster van presidentskandidaat Gonzalo Sanchez de Lozada, zwaait in La Paz met de vlag van de Natio nale Revolutionaire Beweging, het politieke vehikel van Gon zalo. Terwijl de economische crisis alleen maar erger wordt en de misdaad steeds verder stijgt, kiest Bolivia morgen een president en een parlement. De hervormingsgezinde presidentskandidaat Manfred Reyes Villa ligt op kop in de peilingen. Veel Bolivianen geloven dat alle politici er alleen maar op uit zijn zichzelf verder te verrijken. Twee radicale kandidaten proberen in te spelen op die onvrede. Zij willen de markteconomie afschaffen en de Ame rikanen het land uitwerken. De minder radicale kandidaten sco ren echter het hoogst in de peilingen. foto Pablo Aneli/AP zaterdag 29 juni 2002 van onze redactie buitenland ANKARA - De meeste Turken zijn tegen afschaffing van de doodstraf. Maar alleen als daar levenslange gevangenisstraf voor in de plaats komt en dit het lidmaatschap van de Europese Unie dichterbij brengt. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerde peiling van de Turkse j denktank TESEV en onderzoe kers van de Bosporus-universi- teit in Istanboel. De publicatie komt op een mo- 1 ment dat de Turkse regerings- partijen aan het bakkeleien zijn over de hervormingen die door I de EU van Turkije verlangd worden om in aanmerking te komen voor het lidmaatschap, i Vooral de nationalistische par- i tijen hebben hun verzet tegen zaken als afschaffing van de doodstraf of legalisering van uitzendingen en onderwij s in de Koerdische taal verhard en lij— I ken daarin een breuk in de coa- i litie voor lief te willen nemen, j Zij willen de ter dood veroor- deelde Koerdische rebellenlei- der Abdullah Öcalan zien han- I gen en vrezen dat het land BRUSSEL - De Europese Com missie eist een deel van de pre mies terug die aan Nederland zijn betaald ten tijde van de var kenspest. Het gaat om 20,3 mil joen euro. De maatregel hing al langer in de lucht. Nederland krijgt deze straf, omdat het in de ogen van de commissie te laks is opgetreden tijdens de crisis van de varkenspest .ANP uiteen zal vallen als etnische minderheden meer rechten krij - gen. Volgens het onderzoek zou 46 procent van de Turken in een re ferendum voor het EU-lidmaat- schap stemmen en 30 procent tegen. Vierenvijftig procent is tegen afschaffing van de dood straf, maar 62 procent is voor als hier levenslang voor in de plaats komt en dit het EU-lidmaat- schap dichterbij brengt. Tussen de 56 en 58 procent is tegen op heffing van de verboden op uit zendingen en onderwijs in het Koerdisch; van de Koerdisch sprekende bevolking is 68 a 69 procent voor. Tweeënveertig procent van de ondervraagden meent er bij het EU-lidmaatschap op vooruit te zullen gaan, slechts 20 procent achteruit. Zevenenzeventig procent zou niet overwegen naar Europese landen te emi greren als de welvaart in Turkije toeneemt. Voor het onderzoek werd tussen 18 mei en 4 juni van 3060 men sen de mening gepeild. De fou tenmarge is 1,8 procent. Volgens het onderzoek zien de Turken defensie en nationale en religieuze waarden als twee ter reinen waar zij vrezen dat het EU-lidmaatschap zal botsen met Turkse soevereiniteit. Ne genenveertig procent ziet de EU als 'christelijke club', terwijl 42 procent meent dat in de EU ruimte is voor een moslimland. De helft van de Turken wil dat de militairen minder invloed krijgen op de politiek, 32 pro cent wil die invloed niet vermin derd zien. Tweeënveertig pro cent is tegen het doen van concessies in de onderhandelin gen over de kwestie-Cyprus, 40 procent is voor. AP van onze redactie buitenland CHAMAN - In het zuiden van Afghanistan is een munitiede pot de lucht ingegaan. Over het aantal slachtoffers spreken de lokale autoriteiten elkaar tegen. Maar volgens buiten landse hulpverleners kwamen zeker 32 mensen om het leven en raakten zeventig mensen ge wond. De opslagplaats bevond zich in Spin Boldak, vlakbij de grens met Pakistan. Muhammed Sha rif, de broer van gouverneur Gul Agha van Kandahar, zei dat de ontploffing werd veroorzaakt door een raket die was afge schoten door Al Qaeda-aanhan- gers. Andere getuigen spraken van een ongeluk. De meerdere ex plosies waren twintig kilometer verderop te horen. Burgers In een straal van twee kilometer zijn huizen beschadigd. Slacht offers zouden onder anderen ze ven Afghaanse soldaten van het depot zijn en- twaalf burgers, onder wie vier vrouwen en drie kinderen. Het depot werd ge bruikt in de strijd tegen vluch tende Taliban- en Al Qaeda- aanhangers. Eén van de wegschietende pro jectielen uit het depot raakte een opslagplaats van de Ver enigde Naties met voedsel voor hongerende Afghanen. Twee tenten en een kleine voorraad olie gingen in vlammen op. On geveer 800 ton graan kon wor den gered. Volgens de woordvoerder van de Verenigde Naties zijn zes Afghanen die er in de buurt wonen, gewond geraakt. Ruim 25 voertuigen werden verwoest. AFP/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël voert meer druk uit op een groep ge wapende Palestijnen die zich al vier dagen schuilhoudt in het Palestijnse hoofdkwartier in Hebron. Het leger blies gis teravond een deel van het ge bouw op. Andere delen werden met een bulldozerverwoest, meldde het leger. De Israëlische strijdkrachten ontkenden gisteravond be richten dat militairen op het punt staan het gebouw binnen te vallen. Volgens de Israëlische staats radio heeft de bulldozer een derde van een gevelwand ver nield. Palestijnen zeiden dat soldaten het gebouw ook onder vuur nemen. Israël vermoedt dat er nog tien tot vijftien ge zochte Palestijnen in het hoofdkwartier zitten. Oogge tuigen zeiden gisteravond dat Israëlische militairen in het pand zochten naar de groep. De voormalige Palestijnse mi nister Talal Sadr is eerder met toestemming van Israël naar binnen gegaan. Hij zei gisteren dat hij telefonisch in contact brengen. De bemiddeling zou Kruis wil toelaten. Het Israëli- stond met de Israëliërs om de zijn mislukt omdat Israël geen sche leger ontkende dat er situatie tot een goed einde te medewerkers van het Rode werd onderhandeld. De spirituele leider sjeik Ahmed Jassin van de radicale Palestijnse Hamas-beweging zit in een jeep tijdens een betoging van zo'n duizend Palestijnen in Gaza-Stad. foto Moham med Saber/EPA Sadr zei na zijn bezoek dat hij niemand had aangetroffen in de gebouwen, maar dat het complex ook 'erg groot' is. Het Israëlisch leger heeft bij invallen in dorpen nabij Na blus en Bethlehem op de Wes telijke Jordaanoever 35 Pales tijnen gearresteerd. In een vluchtelingenkamp nabij Bethlehem raakten twee kin deren van zeven en elf gewond toen Israëlische militairen het vuur openden op stenen gooi ende jongeren. Demonstraties In Gaza-Stad woonde de leider van de radicale Hamas-bewe ging, sjeik Ahmed Jassin, een demonstratie bij ter herden king van de Zesdaagse Oorlog in 1967. Hij negeerde daarmee een huisarrest dat de Palestijn se Autoriteit hem afgelopen zondag zou hebben opgelegd. De sjeik verklaarde dat hij van geen huisarrest afwist. Deelnemers aan de Gay Love Parade in Tel Aviv lieten giste ren hun afkeer blijken van de Israëlische bezetting van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. DPA/RTR door Frank Hendrickx MOSKOU - President Vladimir Poetin heeft Rusland terug op het internationaal podium ge bracht. Deze week toonden de grootste geïndustrialiseerde landen, de G8, zich toegeeflijk: Rusland wordt een volwaardig lid van de eliteclub. In Rusland verstomt de kritiek op de pro-westerse koers. „We zijn geen partner meer, maar een bondgenoot." President Vladimir Poetin liet zich in de (Advertentie) lange vorststraal goes Rocky Mountains van Canada weer eens van zijn vriendelijk ste kant zien. „Er is hier een groot onderling respect", zei de Russische leider glimlachend tegen de internationale pers. Reden voor tevredenheid was er dan ook volop. De G8-top in Ka- nanaskis had eigenlijk over het lot van het Afrikaanse conti nent moeten gaan, maar uitein delijk was vooral Poetin de grote winnaar. „Afrika de vriendelijke woorden, Rusland het geld", zoals een internatio naal persbureau samenvatte. Na 'een historische beslissing' gunde de club van de grootste, geïndustrialiseerde landen Rus land de eer om in 2006 de G8-top te organiseren. Rusland mag dan tevens het voorzitterschap vervullen. Tot nu toe gold Rus land vooral als buitenbeentje in het elitegezelschap. De Russis- sche economie behoort dan ook bij lange niet tot de top acht, maar als erkenning voor presi dent Poetins leiderschap wen sen de grote landen daar niet langer moeilijk over te doen. De 'G7 plus 1' is nu definitief de G8 geworden. In een tête-a-tête met president Bush haalde Poe tin donderdag ook nog eens twintig miljard binnen voor de ontmanteling van oude biologi sche, nucleaire en chemische wapens in Rusland. Daarna mocht hij aanschuiven bij de fi nanciële en economische be raadslagingen, waar Rusland voorheen hooghartig geweerd werd. Aleksandr Livsjits, een voormalige afgezant van Jeltsin in de G8, noemde de resultaten van de top in Canada dan ook 'ongeëvenaard'. Markteconomie Op economisch gebied kwamen de EU en de VS deze maand aan Poetin tegemoet door Rusland te erkennen als markteconomie. De Russische industrie wordt Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben twee verzetsor ganisaties van Sikhs toege voegd aan hun lijst met terroris tische organisaties. Het is voor het eerst dat Amerika groepe ringen van islamitische Sikhs op de lijst zet. Het gaat om de groep Babbar Khalsa en de Internationale Sikh Jeugdorganisatie, zo liet het Amerikaanse ministerie van Financiën weten. Nu zij op de lijst staan, moeten Amerikaan se banken alle tegoeden van de twee instanties bevriezen, zodat zij piet meer aan him geld kun nen komen. De twee Sikh-orga nisaties staan sinds 19 juni ook al op de Europese terreurlijst. De twee groeperingen strijden voor een onafhankelijke staat in de Indiase deelstaat Punjab. In dia en Canada houden Babbar Khalsa, dat Tijgers van het Ware Geloof betekent, verantwoor delijk voor de bomaanslag in j u- ni 1985 boven de Atlantische Oceaan op een vliegtuig van Air India. Bij die aanslag vielen 329 doden. In Canada zitten drie verdach ten van die aanslag vast in af wachting van hun proces. Zij worden ook in verband ge bracht met een deels mislukte aanslag op een toestel van Air India op het vliegveld van To kyo, ook in juni 1985. Bij die aanslag kwamen drie medewer kers van het vliegveld van de Ja panse hoofdstad om het leven. De leiders van de twee Sikh groeperingen worden samen met achttien anderen gezocht door India. Dat land heeft presi dent Musharraf van aartsvijand Pakistan gevraagd om hun uit levering. RTR BUENOS AIRES - De Argen tijnse autoriteiten hebben twee politiemannen gearresteerd die ervan worden verdacht woens dag in de hoofdstad Buenos Ai res zeker een en mogelijk twee demonstranten ogenschijnlijk in koelen bloede te hebben doodgeschoten. Meer dan honderd andere poli tiemannen zijn geschorst. De doden vielen tijdens rellen tus sen de oproerpolitie en zo'n 2000 betogers tegen de aanhou dende economische malaise in het land. De agenten werden aangehouden op basis van krantenfoto's. ANP daardoor verlost van talloze an ti-dumping maatregelen, die jaarlijks goed zijn voor het mis lopen van miljarden dollars. Rusland toetreding tot de We reldhandelsorganisatie (WTO) lijkt door de nieuwe status van markteconomie nu bovendien een kwestie van tijd. Poetin be reidde deze week het land al voor op deze stap. „Niet toetre den tot de WTO is dom en ge vaarlijk" hield de Russische lei der zijn volk voor. De successen in de internatio nale arena hebben de critici in middels de wind uit de zeilen ge nomen. Poetin geniet nog steeds een enorme steun onder de Rus sische bevolking, waar de oude retoriek uit de Koude Oorlog nauwelijks nog aanspreekt. De kiezers willen vooral economi sche voorspoed en Poetin speelt daar op in. Tijdens een recht streeks op televisie uitgezonden persconferentie gaf hij deze week een duidelijke verklaring voor zijn pro-westerse politiek. „Een goede relatie met Europa en Amerika is doorslaggevend voor het lot van de Russische economie." GPD Advertentie Computervirussen? Abonnees van Planet Internet lachen er om. Tenminste, als ze gebruik maken van de E-mailVirusScanner. Die con troleert e-mail op virussen vóórdat ze uw computer bereiken. Bekende virussen - zoals Yaha - maar ook de nieuwe varianten waar nu hard aan wordt gesleuteld. Wilt u ook lachen? Activeer voor 1,95 per maand ae E-mailVirusScanner van Planet Internet. Bent u nog geen abonnee? Meldt u nu aan op www.planet.nl, dan kunt u voortaan ook veilig e-mailen. There's more to explore

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5