Het eerste uur is cruciaal Kerk kent geen pardon meer voor seksueel misbruik PZC Duveltjes uit doosjes zaterdag 29 juni 2002 Het viel laatst pas goed op toen de oorspronkelijk uit Mid delburg afkomstige milieu-acti vist met zijn dodelijke aanslag op Pim Fortuyn even wereldgeschie denis schreef: waar kwamen die agenten met hun kogelvrije vesten al aan toch zo snel vandaan? Dich terbij huis viel die vraag bij een calamiteit van mindere omvang en impact ook al te stellen. Zoals bij de gijzeling in Oosterland en na het brute geweld waarmee bij Biggekerke iemand een auto werd ontfutseld. Als duveltjes uit doos jes kwamen politiemensen van overal tevoorschijn. Omdat de aanslag op Fortuyn in het Hilversumse mediapark plaats vond, werd meteen voor een breed pu bliek duidelijk hoe de politie-inzet in minder dan geen tijd tot oorlogssterk te werd opgevoerd. Ook in dit gewest doen zich met enige regelmaat situa ties voor waarbij de politie flink uit pakt. Neem het laatste jaar maar. Bij Zeetex in Goes dreigde een vat met chemica liën te ontploffen. Vervolgens kwam een politiemacht op de been om een il legaal belegde houseparty op de Beve- landse oever van het Veerse Meer te beeindigen. Dan waren daar de lang durige gasstoring op Walcheren, de intrede van de euro en de daarmee ge paard gaande veiligheidsmaatregelen rond geldtransporten. En dan hebben we het nog niet gehad over de om de zoveel weken terugkerende tramme lant rond het transport van kernafval. Met deze opsomming wordt meteen ook de tweedeling duidelij kin het ene geval moet de politie in actie komen voor een gebeurtenis die uit de lucht komt vallen en anderzijds is er sprake van een geplande activiteit. De praktijk geeft aan, dat op niet voorziene situaties net zo snel kan worden gereageerd als op gebeurte nissen die men ruimschoots tevoren heeft zien aankomen, „Dat is onze grote kracht", stelt politievoorlichter J. van Mourick van het Zeeuwse korps met enige trots vast. „Diekrachtzit'm voor een belangrijk gedeelte in de voorbereiding", vult J. Kasse aan. Hij treedt bij grootschalige gebeurtenis sen op als algemeen commandant. Scenario De voorbereiding bestaat uit een nauwkeurig in elkaar gestoken scena rio waarin wordt aangegeven welke stappen er moeten worden genomen als een grootschalig optreden gewenst is. Daarbij weet over het algemeen ie dereen welke taak er wacht. Kasse: „Het gaat er met name om, dat onze mensen op straat en vooral ook het meldkamerpersoneel door goed door te vragen snel kunnen doorzien wat voor type incident het betreft. Is het regulier of gaat het iets' verder? In dat draaiboek staat exact omschreven wat de taak is van de brandweer, de geneeskundige hulpverlening en de politie. De politie komt vooral in beeld bij kwesties van openbare orde en criminaliteit. Buiten het draaiboek houdt de politie er ook nog een specia le commandostructuur bij calamitei ten op na." Januari 2001. ME-ers staan op het punt actievoerders te verwijderen die zich bij 's-Heerenhoek aan de spoorrails hebben vastgeketend om een kerntransport te blokkeren. foto Ruben Oreel Op het moment dat het sein wordt ge geven voor een grootschalig optreden hoeft de ene chef niet meer aan zijn collega te vragen of hij er misschien wat mensen bij kan krijgen. Deze schakel is ertussenuit gehaald omdat de algemeen commandant al heeft be sloten dat er vijftig man moeten wor den opgetrommeld. Van Mourick: „Die algemeen commandant bepaalt dus de prioriteit voor de hele regio." Al naar gelang de bezetting worden desnoods mensen opgeroepen die vrij zijn. Kasse: „Wij hebben nu eenmaal magere en wat vettere uren. Het is lo gisch dat we op zaterdagavond meer mensen in dienst hebben dan op zon dagochtend. Maar zo'n incident kan zich wel op zondagochtend voor doen." Snelheid Het eerste uur is cruciaal. Dan ge beurt er vaak heel veel. De snelheid van reageren is dus vooral in dat eer ste uur van belang. Kasse: „Hoe snel ler je ergens bent, des te eerder kan de situatie gestabiliseerd en genormali seerd worden." Op zo'n moment is de verleiding groot om iedereen er op af te sturen en, zo schetst hij beeldend, als een pupillenelftal op een kluitje op de bal te gaan zitten. Iedere rechtge aarde politieman staat te popelen om in actie te komen, want zo'n akkefie tje is immers vaktechnisch reuze inte ressant om mee te maken. „Maar je zult ook mensen op bepaalde posten moeten achterlaten. Je kunt niet altijd iedereen wegtrekken, want daarmee kun je lieden die kwaad willen in de kaart spelen." Omdat Zeeland één politiekorps heeft kan, als zich in Goes iets voordoet, er net zo goed assistentie komen van Schouwen, Tholen, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. Eén telefoontje met het korps Midden- en West-Bra bant, Zuid-Holland Zuid of Rotter dam-Rijnmond en ze rijden ook daar. Bovendien is in eigen gewest met een enkele druk op de knop 75 man aan Mobiele Eenheid binnen een uur ter plekke. Ook naburige regio's kunnen met een enkel telefoontje dergelijk ge schut in stelling brengen. Zo kan de politie-inzet in een vrij kort tijdsbe stek fors worden opgeschaald. Rust Bij een gijzeling zoals die zich in Oos terland voordeed, was op basis van de aanwezige draaiboeken al tevoren be kend welke deskundigheid gewenst zou zijn. Het incident vereiste de inzet van specialistische eenheden zoals een arrestatieteam en onderhande laars, politiemensen die specifiek ge traind zijn op bepaalde taken en daar bij worden ondersteund door psycho logen De politiemensen die bij de ge beurtenis betrokken raakten - er wer den meteen ook twee busjes met vijf tien in Vlissingen stage lopende agen ten naar de plek gedirigeerd - hadden ieder een eigen taak. Die bestond er vooral uit om rust te creëren. Kasse: „Als die rust er niet is kan nog zo'n hoog opgeleide onderhandelaar goed zijn werk doen. Die dienders stonden daar heus niet als een soort drang hek." Het geval van car-jacking bij Bigge kerke bracht veel blauw op straat en leidde voorts tot de inzet van een flin ke ploeg rechercheurs. Het publiek verwachtte met name op de plaats van het misdrijf veel politievolk te zien. „Maar daar was voor ons niet zoveel meer te vinden", verklaart Kasse na der. „Ja, we moesten die locatie na tuurlijk goed afzetten om te voorko men dat sporen werden vernietigd. En er moest opvang zijn voor slachtof fers. We hadden onze mensen toen vooral nodig om te gaan zoeken in de omgeving." Helikopter Daarbij was al vrij snel vanuit de lucht ondersteuning aanwezig door twee vliegtuigen en een politieheli- kopter. Omdat de overvallers de duin overgang opgevlucht waren, kwamen die 'ogen in het veld' goed uit. Het ge wenste effect bleef uit. De mannen bleven onvindbaar, gingen op in de massa die op die zonnige zaterdag in de meivakantie het strand bevolkte. De zaak ligt nog steeds open. Inzet van een politieheli biedt bij ca lamiteiten het voordeel dat in het commandocentrum dat vlak bij de meldkamer in Middelburg is inge richt, ook meteen camerabeelden be schikbaar zijn. Daarmee komen mo gelijkheden binnen bereik om op de tails in te zoomen en te werken met in frarood en warmtebeelden. Tot de ta ken van het commandocentrum be hoort eveneens het bedenken van sce nario's voor het geval een gebeurtenis langer gaat duren en er personeel af gelost moet worden. Die mensen moe ten ook nog een keer kunnen eten. En hoe staat het met de batterijen van de portofoons? Liggen er voldoende nieuwe klaar? Eigenlijk willen ze bij de politie Zee land niet praten over het inrekenen van de man die de LPF-politicus om het leven bracht 'omdat het onze zaak niet is'. Maar in algemene zin is het niet verbazingwekkend dat de politie zo snel in beschermende kleding rondliep. Daarvoor hoefden ze niet eerst naar het bureau terug te keren om zich zo te wapenen. Kasse:.Iedere surveillanceauto is voorzien van beveiliging en van beveiligingsmid delen. Kogelwerende vesten zitten daar ook bij. Dat betekent dat dien ders bij de melding van een gebeurte nis waarbij vuurwapens verwacht kunnen worden, alleen maar even hoeven te stoppen om die dingen aan te trekken." De commandant heeft zijn bedenkin gen bij het 'ramptoerisme' dat op gang komt als de politie met veel vertoon uitrukt. „Het is sowieso niet verstan dig om maar achter ieder zwaailicht aan te rijden. Daardoor krijg je con centraties van publiek waar we alleen maar last van hebben. Bovendien kunnen onze mensen nog informeren wat een veilige aanrijrou- te is als er bijvoorbeeld een ongeval is met een tankwagen met chloor of een andere gevaarlijkevloestof. In zo'n si tuatie is het van groot belang om te weten hoe de wind staat en hoe je aan komt rijden. Het publiek weet dat niet." Jacques Cats In de Samen op Weg-kerken hoeven predi kanten, die seksuele relaties met gemeen teleden hebben gehad, niet meer op enige clementie te rekenen. „Gaan ze op dit punt in de fout, dan volgt onherroepelijk een schorsing", zegt clr. Ruard Ganzevoort, we- tenschappelij k medewerker praktische theologie aan de Theologische Universiteit Kampen (THUK), die een onderzoek doet naar seksueel misbruik in het pastoraat. Een tweede kans komt pas aan de orde als schuld wordt beleden. Dominees die zich schuldig maken aan sek sueel misbruik van gemeenteleden. In de roerige jaren zestig en zeventig werd het vaak met de mantel der liefde bedekt, nu hanteert dr. Ruard Ganzevoort het begrip zero tolerance. En dat betekent dat het voor de betrokken predikant over en sluiten is. „We hebben een periode van tolerantie ach ter ons liggen. Alles moest kunnen en mo gen. In zo'n klimaat werd pedofilie goedge praat. Ook bestond er begrip voor dominees die een seksuele verhouding met een ge meentelid hadden. De laatste tien jaar is het denken hierover aan het schuiven. Er zijn grenzen aan wat je als gemeentepredikant wèl en nfet kunt doen. Dan kom je uit bij waarden en normen. Wanneer je als domi nee een relatie begint met iemand uit de ge meente, kun je geen pastor, herder, meer zijn voor die persoon. Dan zit je op een hel lend vlak. Bovendien mag je uit hoofde van je beroep geen mensen beschadigen", licht dr. Ganzevoort toe De 37-jarige Ganzevoort was Nederlands gereformeerd gemeentepredikant in Wor- merveer/Alkmaar en Doorn. Hij promo veerde in 1994 in Utrecht op een onderzoek naar geloof in crisissituaties. Twee jaar la ter volgde z'n benoeming aan de THUK. Binnen de vakgroep is hij vooral bezig met het pastoraat. In 1998 kreeg hij opdracht van de generale synode van de gereformeer de kerken om seksueel misbruik in kaart te brengen. „Het ging daarbij om drie dingen: misbruik in pastorale relaties, pedofilie en incest." Met collega Alexander Veerman schreef hij het boek Geschonden lichaam, een pastorale gids voor gemeenten die ge confronteerd worden met seksueel geweld. Onlangs verscheen van zijn hand Recon structies, praktisch-theologisch onderzoek naar de verhalen van mannen over seksueel misbruik en geloof. Nu concentreert het onderzoek zich op sek sueel misbruik in pastorale relaties in de Samen op Weg-kerken. Komt het veel voor? Wat zijn de gevolgen voor dader en slachtof fer? Hoe moet de gemeente verder? Op dat soort vragen wil hij een pastoraal antwoord geven. Namen van gemeenten en predikan ten noemt hij niet, maar hij verheelt niet dat het om aanzienlijke aantallen gaat. Zo zijn er in de afgelopen jaren tientallen gevallen aan het licht gekomen. Bijna altijd gaat het tot nu toe om het klas sieke beeld: de mannelijke dominee, die zich vergrijpt aan een volwassen vrouw uit de gemeente. Ganzevoort onderscheidt twee types: naïef misbruik en de 'jagers', die vrouwen als een prooi zien. Over de eerste categorie maakt hij zich niet zoveel zorgen. „Dat zijn predikanten, die zich niet van hun machtspositie bewust waren. Meestal heb ben ze er ook spijt van. Het is gebeurd zon der dat ze het in de gaten hadden." Ellende De 'jagers' zijn vaak 'inspirerende figuren, leiders die niet zo makkelijk te corrigeren zijn'. „Ze staan niet open voor kritiek, ze zijn populair en wekken vertrouwen. Veel vrouwen zijn onder de indruk van zulke persoonlijkheden en laten zich verleiden in een periode dat ze kwetsbaar zijn, bijvoor beeld bij ziekte, een depressie, echtschei ding." De 'jagers' laten een spoor van ellende ach ter zich, want soms hebben ze vier, vijf ge meenten gediend, waarbij ze volgens het zelfde patroon te werk zijn gegaan. De gemeente komt veelal pas later te weten wat zich binnenskamers onder mom van pasto rale zorg heeft afgespeeld. „Honderden mensen zijn erbij betrokken. De slachtof fers zelf, de familie, vrienden en kennissen. Je kunt er een grote cirkel omheen trekken Dr. Ruard Ganzevoort. Seksueel misbruik komt in elke stroming voor, zo weet dr. Ganzevoort. De motivatie is alleen anders. „In de vrijzinnige hoek wordt het goedgepraat met begrippen als vrijheid en openheid, in de zwaardere stro ming gaat het om gehoorzaamheid en on derwerping. In beide gevallen maakt de do minee misbruik van z'n positie." Ganzevoort vindt geen enkele rechtvaardi ging voor dergelijke seksuele escapades, ook niet als de vrouw er op dat moment mee instemt. „Achteraf hebben ze er bijna alle maal spijt van. Los daarvan, een predikant gaat een grens over, die hij niet mag over foto Freddy Schinkel/GPD schrijden. Hij is daar als pastor en niet als vriend." Hij licht dat toe met een voorbeeld uit de praktijk. „Een catechisante mag ver liefd worden op de predikant en omgekeerd mag hem dat 'wat' doen. Maar hij zit hart stikke fout als hij ingaat op die gevoelens." Degenen die willens en wetens misbruik hebben gemaakt van hun positie hoeven niet te rekenen op clementie. „Schorsing is het enige antwoord. Overplaatsing naar een andere gemeente, is geen oplossing. Hij ver dient straf. En als hij brodeloos wordt, is dat de consequentie van z'n gedrag. Als ik bij een bank werk en ik plunder de kas, word ik ook ontslagen." Ondanks die stevige taal, erkent Ruard Ganzevoort dat er een grijs gebied is. Zo kan het gebeuren dat een jonge, alleenstaande dominee (m/v) verliefd wordt op een even eens alleenstaande man/vrouw. Daar is toch niks mis mee? Ganzevoort reageert voor zichtig. „Het is heel riskant", oordeelt hij. „Je zit in de gevarenzone. Een huisarts kan verliefd worden op een patiënt, dat kan, maar dan moet ze een andere huisarts zoe ken. Een predikant heeft net als een huisarts een professionele verantwoordelijkheid en daar hoort in principe geen seksuele relatie bij. Daarom moeten beiden daar heel zorg vuldig mee omgaan." Vergeving Ondertussen is wel duidelijk dat seksueel misbruik een plaats krijgt in de opleiding tot gemeentepredikant. „Vlak na de oorlog was het geen item. De dominee ging samen met een ouderling naar een weduwe. Toen kwamen de jaren zestig en zeventig, waarin begripvol werd gesproken over pastorale seksuele relaties. Daar zijn we van terugge komen, reden waarom het de laatste tien jaar in de publiciteit staat. Zo langzamer hand is iedereen ervan doordrongen dat een predikant geen misbruik mag maken van z'n positie. In de opleiding kun je naïeve da ders voorkomen. Ik ben niet zo optimistisch wat betreft het type 'jager'. Ik denk dat die lieden alleen ontvankelijk zijn voor duide lijke, heldere taal. Gaan ze in de fout, dan volgt onherroepelijk een schorsing. En of ze een tweede kans moeten krijgen, weet ik niet. Voordat daar over wordt gesproken, moet in elk geval schuld worden beleden. Pas dan kunnen we over vergeving praten.' Kees van Oosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26