PZC De verzwelger een halve eeuw beteugeld Recreëren tussen de koeien in serene rust 23 Activiteiten Braakman zaterdag 29 juni 2002 Vijftig jaar geleden ging in Phi lippine de vlag halfstok. De mosselhaven was de verbinding met open zee kwijt. De mosselper celen van de handelaren verdwe nen onder zand en klei van de nieuwe Wevelswaalsdijk, de scheiding tussen het nieuwe land en de oude Honte. De hele maand juli wordt in Terneuzen, Philippi ne, Biervliet en het Braakmange- bied zelve herdacht dat een halve eeuw geleden - nog voor de wa tersnoodramp - de zeearm werd ingedamd. De afsluiting van de Braakman vormde niet alleen een opmaat tot de Deltawerken; het project was tevens de grootste landaanwinning in de Zeeuwse geschiedenis. In één keer werd het landareaal uitgebreid met 1500 hectare. Bijna waren de Zeeuws-Vlamingen het historische feit van de afslui ting van de laatste grote zeearm be zuiden de Westerschelde vergeten. De Biervlietse onderwijzeres Henny Sloover trok echter net op tijd aan de bel en de Terneuzense wethouder Jo Baart vond ook dat de Braakmanaf sluiting op gepaste wijze gevierd moest worden. Vanaf vandaag, zater dag 29 juni, is in de Grote Kerk in Ter- neuzen een expositie te zien over de water-en landwerken van toen, de eerste jaren van het recreatiecentrum en de teloorgang van de Philippiense haven. De hele maand juli zijn er di verse andere activiteiten gepland. De Braakman van nu is in niets meer te vergelijken met de Braakman van eeuwen terug. De grote verzwelger van dorpen (in de veertiende eeuw) is verworden tot een rustige brakwater kreek met een paar zijarmen. Aan de oostzijde van de kreek gooien Belgi sche vissers regelmatig een lijntje uit, aan de westzijde wordt in de zomer gerecreëerd op en aan het water. Aan de zuidkant waaiert de kreek uit in twee vertakkingen, de waterloop naar Philippine en het Isabellakanaal naar Boekhoute-haven, tussen de geulen ligt een laaggelegen weidegebied, dat het hele jaar door steltlopers, ganzen en andere vogels trekt. Aan de noord zijde van de kreek torenen de installa ties van chemiegigant Dow boven wa terplas en dijk uit. Het recreatiegebied wordt aan beide zijden omzoomd door akkerland, dat langzaamaan aan het inboeten is. De voorbije jaren zijn verschillende vee boeren de jonge polders ingetrokken en daar waar tot voor kort nog tarwe en suikerbieten groeiden, bloeit nu het groene -onkruidvrije - inkuilgras van de moderne veehouder. De wilde Braakman, de verzwelger, is niet meer. Het is een stukje alledaags Zeeuws-Vlaanderen geworden. Een kreek, een polder, wat bossen en een camping. Fysieke barrière Dat was vroeger wel anders. De zee arm en omliggende schorren verdeel den tot 1952 Zeeuws-Vlaanderen nog daadwerkelijk in een oostelijk en wes telijk deel. De eerste plannen om de Braakman af te sluiten waren dan ook niet gebaseerd op veiligheidsargu menten, maar op puur- economische. De zeearm vormde - infrastructureel gesproken - een fysieke barrière. Daarbij kwam ookdat in de eerste naoorlogse jaren de vraag naar landbouwgronden groot was. Een in poldering van de Braakman zou niet alleen een positief effect hebben op de verbindingen in de regio, de boeren zouden met de 1500 hectare grond er bij ook niet slecht af zijn en ja, de Phi lippiense en Boekhoutse vissers, die al decennia kampten met een terugloop van hun activiteiten, zouden dan ook mooi kunnen overschakelen op ande re bezigheden; fruit telen bijvoor beeld. De naam van de zeearm dook voor het eerst op in geschriften uit de 13 de eeuw. De naam Braakman is afgeleid van grontbrekene, een middeleeuwse term voor oevervallen. Rond 1360 was de zeearm nog bescheiden van afme tingen, maar stormvloeden verander den de arm binnen enkele decennia in een enorme binnenzee, die zich uit De Braakman van nu is in niets meer te vergelijken met de Braakman van eeuwen terug. Op de achtergrond het complex van Dow Chemical. strekte van Biervliet tot bij Axel. In 1375 verdwenen verschillende dorp jes (Boterzande bij Biervliet, Coude- kercke bij Hoek en Wevelswale bij Hoek) onder de Braakmangolven. La ter volgden nog De Piet en Hertinge. Het verdwijnen van die dorpen zou de Braakman later de bijnaam van ver zwelger opleveren. De plannen om de Braakmangeul af te sluiten kwamen begin jaren '50 niet uit de lucht vallen. Kort voor het uit breken van de Tweede Wereldoorlog hadden boeren uit het gebied hun be klag gedaan over de slechte afwate ring in het Braakmangebied. Boven dien hadden ze in toenemende mate last van zoute kwel, waardoor de ge wassen steeds vaker zware schade op liepen. Invasie Begin '52 werd begonnen met de aan leg van een dam aan de noordzijde van de huidige Braakmankreek. In juni werden de laatste twee caissons ver zonken. In september van dat jaar werd be gonnen met bouwrijp maken van het bijna 1800 hectare grote nieuw- Zeeuws-Vlaanderen. De nieuwe lan derijen werden geëgaliseerd, voorzien van een nieuw afwateringssysteem en boerderijen werden gebouwd. Het meeste grondwerk was in februari 1953 verricht en gelukkig maar, want hadden de dam en de daaropgelegen Wevelswaaldijk er niet gelegen, dan had de watersnood nog meer ellende veroorzaakt dan toen het geval was. De schade zou het bedrag van de kos ten van de inpoldering (tien miljoen gulden slechts) ruimschoots overtrof fen hebben. In 1954 werd er in Biervliet feest ge vierd. Het nieuwe gemeentehuis werd in gebruik genomen, maar en passant werd ook stilgestaan bij de eerste oogst uit de nieuwe polders. Vijftien honderd ton koolzaad, duizend ton tarwe en een paar honderd ton rogge kon van het nieuwe land worden ge haald. In de jaren erna verrezen in de Braakmanpolders 23 nieuwe boeren bedrijven. De uiteindelijke inrichting van het nieuwe land was - bekeken door een hedendaagse bril - niet altijd even ge lukkig. Het begin jaren '60 aangeleg de recreatiecentrum was een welkome aanvulling op het toeristisch-recrea- tieve aanbod in die jaren, zo ook de Braakmanbossen. Anders ligt het met de WMZ-bekkens, die noordelijk van Philippine aangelegd werden. Een andere planologische schandvlek breidde zich vanaf 1962 uit aan de noordzijde van de vroegere zeearm, foto Peter Nicolai het complex van Dow Chemical. Philippine, in de jaren '20 nog een flo rerende vissersplaats, veranderde na de inpoldering van de Braakman vol ledig van karakter. De haven werd gedempt, het oude zeekanaal ver waarloosd en de oude vestingswerken geslecht. Lieden die decennia hun brood verdiend hadden in de mossel- handel verkasten naar elders, sommi gen naar Wieringen bij de Waddenzee, anderen naar Yerseke. Weer anderen zochten een bestaan in de - inmiddels vrijwel verdwenen - fruitteelt. Tien jaar na de eigenlijke sluiting van de Braakman zou Philippine naam ver werven als culinair centrum met de nadruk op - hoe kan het anders - mos selen. Conny van Gremberghe 1952, het invaren van caissons. foto Zeeuws Documentatiecentrum/Oscar de Milliano Temeuzen: 29 juni tot en met 31 juli - overzichtstentoonstelling 50 jaar Braakman in de Grote Kerk in de Noordstraat. Geopend; dinsdag tot en met donderdag van 10 tot 17 uur, op vrijdag van 10 tot 21 uur. Biervliet: 1 juli - tentoonstelling en vi deovoorstelling in Dorpshuis aan Hoogstraat. Geopend van 14 tot 17 uur. Braakman: 3 juli - nachtwandeling Braakmanbossen vanaf parkeer plaats recreatiecentrum. Vertrek 21.30 uur. Braakman: 4 juli - bustocht door Braakmangebied. Vertrek vanaf par keerplaats recreatiecentrum om 14 uur. Braakman: 5 juli - excursie naar duin vallei om planten te bekijken. Vertrek vanaf parkeerplaats recreatiecen trum om 19 uur. Sas van Gent: 6 en 20 juli - stadswan deling en onthulling van de Kattekop. Vertrek vanaf het Keizer Karelplein om 14 uur. Braakman: 9 juli - natuurwandeling in noordelijke Braakmanbossen. Ver trek vanaf parkeerplaats Savoy- aardsweg om 18.30 uur. Terneuzen: 10 juli - stadswandeling. Vertrek vanaf ANWB-kantoor op Markt om 14.00 uur. Biervliet: 13 juli - videovertoning en diaserie sluiting Braakman in Dorps huis aan de Hoogstraat van 14 tot 17 uur. Boekhoute:14 en 20 juli - bezoek vis serijmuseum op Markt Boekhoute van 10 tot 17 uur. Braakman: 17 en 31 juli - nachtwan deling in Braakmanbossen. Vertrek vanaf parkeerplaats recreatiecen trum om 21.30 uur. Braakman: 18 jul i - busrondrit door Braakmangebied. Vertrek vanaf par keerplaats recreatiecentrum om 14 uur. Braakman-noord: 19, 20 en 27 juli - open dagen logistiek centrum Katoen Natie van 10 tot 17 uur. Terneuzen: 19 20 en 27 juli - rond vaarten Braakmanhaven. Vertrek vanaf oude veerhaven Terneuzen om 14 uur. Philippine: 30 en 31 juli - rondleidin gen pompstation Braakman-Delta. Vertrek 14 uur. Biervliet: 31 juli - tentoonstelling en video vertoning, tevens afsluiting. Dorpshuis aan de Hoogstraat van 14 tot 17 uur. jtóUBI-'te Iedere zomer recreëren duizenden toeris ten in het Braakmangebied. Duits is dan de voertaal, surfers komen alleen uit het water om te slapen en kleine kinderen zijn niet weg te slaan bij de speelwei. In 1955, drie jaar na de afsluiting en inpoldering van de Braakmanheerste er serene rust en deed het terrein nog ongerept aan. Terneu- zenaar Willem de Bruijn kan er uren over vertellen. De 60-jarige De Bruijn behoort tot het eer ste groepje toeristen, dat vertier en vrijheid zocht in de Braakman. „Wij waren Terneu zense jongeren, in de leeftijd van twaalf tot veertien jaar. Wij werden door Henry Leten, voorzitter van de Royal Belgian Sailing Club, betrokken bij de zeilwereld. Hij wilde zijn club uitbreiden met jonge Zeeuws- Vlaamseleden. Doorzijn inspanningen kre gen wij de beschikking over drie bootjes. We voeren daar wedstrij den meemaar in de zo mer van 1955 verhuisden we d^bootjes voor de eerste keer naar de Braakmaï^ Meestal op een karretje, maar soms voeren we vanaf de Terneuzense jachthaven naar de land tong waar nu het restaurant staat. Dat mocht eigenlijk niet van onze ouders. Von den ze veel te gevaarlijk", vertelt De Bruijn. Eigenlijk was recreatie in het ingepolderde gebied toen nog uit den boze, maar toevallig was één van de jeugdige zeilgekken een neef van burgemeester Kostense van Biervliet. „We kregen toestemming om daar te over nachten, want we moesten nou eenmaal op onze bootjes passen", zegt De Bruijn met een knipoog. „Het was voor ons dé ideale plek om vakantie te vieren. Weg van alles en iedereen, het was pure vrijheid. Er was nie mand, alleen een stel koeien." Anekdotes De anekdotes volgen elkaar in rap tempo op. „Zo gingen wij vaak op de fiets naar de Braakman. Daar aangekomen zetten we on ze tweewielers altijd tegen elkaar aan. Op één jongen na, die pas een nieuwe fiets had gekregen. Een Raleigh, de Rolls Royce on der de fietsen. Hij parkeerde hem netjes te gen een paaltje. Zag ik de volgende ochtend dat een koe zijn zadel op stond te vreten! Met behulp van Henry Leten organiseerden de zeilfreaks vanaf 1956 regelmatig wed strijden op 'hun terrein'. Overdag stond hun sportieve passie centraal, 's avonds zochten ze gezelligheid bij een kampvuur. „In de zo mer waren er in de nabije omgeving regel matig kermissen. We kwamen eens na zo'n feest terug bij onze tenten en hadden hon ger. Zijn we 's nachts met een kano naar een fuik gevaren, om vervolgens een heleboel palingen mee te nemen. Die rookten we op ons kampvuur. Stond er opeens een politie- busje achter ons. Die agenten waren op het vuur afgekomen. We zeiden dat we die pa lingen vanuit Terneuzen hadden meegeno men. Maar toen ze in onze kano nog een he leboel zwemmende exemplaren vonden, geloofden ze dat natuurlijk niet meer." Langzamerhand kreeg het Braakmanter rein een officiële recreatieve bestemming. De komst van een restaurant noodzaakte de vriendengroep te verschuiven naar het jachthavengedeelte. Er kwamen aparte gedeeltes voor bungalows, caravans en ten ten. De beheerder zag de 'eerste bewoners van de Braakman' om die reden, het liefst ook bij de jachthaven vertrekken, maar de groep wist van geen wijken. „Hoe meer het recreatieve aspect werd uitgebuit, des te meer wij onze vrijheid kwijtraakten. Die beheerder was als een vogelverschrikker voor ons, we hadden er constant ruzie mee." Toch kwam de vriendengroep ook in die la tere periode af en toe niet meer bij van het lachen. De Bruijn gooit er nog maar eens een anekdote tegenaan. „In de haven lag eens een Belg in het water. Hij hing aan zijn boot en riep in paniek 'help, ik verzuip'. Wij proestten het uit. Als hij had losgelaten, had hij gemerkt dat hij daar gewoon kon staan." Raymond de Frel Willem de Bruijn: „Het was pure vrijheid." foto Peter Nicolai i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23