Finale kan alle kanten op Cafu wil de trofee optillen PZC Urs Linse opvolger van Zen-Ruffinen Slechts paar gokkers blij met verloop WK Botsing van stijlen Ook Ybema aast op Guus Hiddink 22 Weetjes bij WK-finale Geen Ballack, maar gelukkig ook geen Ragoonath in eindstrijd Japan vs Chievo wil Turk Mansiz kopen Brazilië speelde wel tegen DDR Real Madrid aast op Metzelder Pele gokt op zijn landgenoten Fifa presenteert sterrenteam zaterdag 29 juni 2002 - Brazilië en Duitsland staan beiden voor de zevende keer in de finale. Brazilië won vier keer, Duitsland driemaal. - Geen land ter wereld speelde meer WK-wedstrijden dan Bra zilië (86). Duitsland volgt (84). - Brazilië staat voor de derde achtereenvolgende keer in de fi nale. Sinds de finale van 1970 heeft de viervoudig wereldkam pioen in de eindstrijd echter geen doelpunt meer gemaakt. In 1994 werd Brazilië wereldkam pioen. Na een gelijke stand na reguliere speeltijd (0-0) nam het de strafschoppen beter dan Ita lië. Frankrijk was vier jaar gele den met 3-0 te sterk voor Brazi lië. - Aanvoerder Cafu van Brazilië is zondag vermoedelijk de eer ste speler die drie keer een WK- finale heeft gespeeld. Ronaldo bleef in 1994 op de reservebank. - Slechts drie spelers hebben in twee WK-finales gescoord. Het gaat om de Brazilianen Vava, Pele en de Duitser Breitner. Van de huidige finalisten heeft nog geen speler gescoord in een WK- finale. - Vier finales werden niet na ne gentig minuten beslist. In 1934 klopte Italië Tsjechië in extra tijd met 2-1. in 1966 won Enge land in de verlenging van Duits land: 4-2. In 1978 verloor Ne derland in de extra tijd de finale van Argentinië (3-1) en in 1994 nam Brazilië uiteindelijk de strafschoppen beter dan Italië. - Zondag kan de finale voor het eerst worden beslist door een zogenaamde golden goal. -Brazilië won vier finales: 1958: Zweden (5-2), 1962: Tsjechië (3- 1) 1970: Italië (4-1), 1994: Italië (0-0, strafschoppen 3-2). Brazi lië verloor de eindstrijd twee keer: 1950: Uruguay (2-1), 1998: Frankrijk (3-0). - Duitsland won drie finales: 1954: Hongarije (3-2), 1974: Ne derland (2-1), 1990: Argentinië (1-0). Duitsland verloor drie keer de eindstrijd: 1966: Enge land (4-2), 1982: Italië (3-1), 1986: Argentinië (3-2). WKÊÊÊÊÊÊÊKmÊHÊÊtÊÊÊÊm door Henri van der Steen YOKOHAMA - Met een beetje pech wordt dit de vierde WK- finale op rij waar geen fluit aan is. De kans is sowieso klein dat de liefhebbers van de Duitse ploeg gaan genieten. De Mann- schaft heeft nauwelijks een leu ke voetballer en de beste is ge schorst. Dat was wel een beetje een dom geval met Michael Ballack. Hij had ook een beetje pech. Ballack kreeg geel tegen Paraguay, in de extra tijd, toen hij Acuna nog even aantikte, die de bal net had gespeeld. Acuna sloeg hem in de D van onze sportredactie YOKOHAMA - Het uitvoerend comité van de Fifa heeft zoals verwacht Urs Linse gisteren be noemd tot secretaris-generaal van de wereldvoetbalbond. De Zwitser is voorlopig de opvolger van Zen-Ruffinen. Later be kijkt de Fifa of hij de functie blijft vervullen. Linse was de laatste jaren fi nancieel directeur van de Fifa. De positie van Zen-Ruffinen was onhoudbaar nadat Sepp Blatter vorig maand opnieuw was verkozen tot voorzitter van de bond Zen-Ruffinen had voor de verkiezingen grote kri tiek op Blatter geuit. Hij noem de de voorzitter onder meer corrupt. Verandering Blatter kondigde gisteren in Yo kohama aan dat hij snel orde op zaken wil stellen. De voorzitter zei dat hij de komende honderd dagen bezig is met opruimings- van onze sportredactie RIJSWIJK - Slechts weinig gokkers zullen na het wereld kampioenschap voetbal naar de kassa's van de wedkantoren ko men om hun winst te incasseren. Het toernooi van de verrassin gen is voor de beroepsgokkers uitgelopen op het toernooi van de teleurstellingen. De hardste klap viel in Enge land, waar een enthousiasteling maar liefst 150.000 euro op een Engelse titel zette. De man zal doelman Seaman hebben ver vloekt, nadat die in de kwartfi nale tegen Brazilië een vrije trap van Ronaldinho van grote af stand verkeerd had ingeschat Engeland vloog eruit, de 150.000 euro bleef in Londen in de la van Ladbrokes achter. Vertrouwen Een Australiër overtrof gisteren deze waaghals. De man heeft een grenzeloos vertrouwen in Brazilië, want hij zette maar liefst 281.000 euro op een Brazi liaanse WK-titel Bij een over winning van de Brazilianen in het duel met Duitsland is zijn winst 85.000 euro. draai meteen in het gezicht, rood. Was het daarom dat Bal lack geel kreeg? Zijn tweede geel kreeg hij tegen Korea, zogenaamd voor een professionele overtreding. Het was eerder een dommigheid en, helaas voor Ballack, mede te wijten aan het gebrekkige in zicht van Lee Chun Soo. Die was op avontuur, maar had zo veel oog voor de bal dat hij zijn vrije medespelers niet meer zag. In de buurt van het strafschopgebied werd hij gevloerd door Ballack, hoewel Lee nog verre van door gebroken was. Pechvogel Ballack is toch al een pechvogel. Twee jaar geleden had hij Bayer Leverkusen de zo smartelijk verlangde Duitse titel moeten bezorgen; op de laatste speeldag schoot hij in Unterhaching - een dorp bij München - spectaculair in eigen doel: Bayern toch kam pioen Dit seizoen stond hij met Leverkusen in drie finales, die Sterspeler Michael Ballack kreeg in de halve finale tegen Zuid-Korea zijn tweede gele kaart en mist daarom morgen de finale. foto Pascal Guyot/EPA hij alle drie verloor. „Misschien is het daarom een goed voorte ken dat ik er tegen Brazilië niet bij ben", zei hij gisteren, wel een beetje bitter. Een voorspelling van het ver loop van de finale is hachelijk. Brazilië is natuurlijk favoriet en het elftal zal door de vorm van Rivaldo, de terugkeer van Ro naldinho, de onvergetelijke goal van Ronaldo tegen de Turken en het minimum van defensieve flaters (zelfs de Braziliaanse keeper deugt tegenwoordig!) een geweldige moraal hebben. Maar dit WK laat nog eens zien dat wedstrijden steeds vaker door momenten worden beslist, niet in de laatste plaats door de arbitrage. Alom is verontwaar digd gereageerd op de ophefma kende fouten, die toch vooral gemaakt zijn door de grensrech ters. Zelfs de rode kaart voor Totti, de Italiaan die zijn tweede gele kaart kreeg voor een schwalbe tegen Korea, was geen beslissing van de scheidsrech ter. Die ging af op een signaal van de grensrechter, de enige ook die de schwalbe van Totti kon hebben gezien. Verleidelijk Dat de Fifa in haar nopjes is met de finale Brazilië-Duitsland zal duidelijk zijn, complottheorie- en missen echter vooralsnog feiten. Het is overigens best ver leidelijk te denken dat de we reldvoetbalbond de hand heeft in bepaalde uitslagen. Wie viel er na de verbazingwekkende ze ge van Korea op Spanje als eer ste de president van Korea om de nek: Jack Warner, de vazal van Sepp Blatter, die net als zijn 'president' al jaren wordt omge ven door een mist van corruptie en fraude. Jack Warner is vice-voorzitter van de Fifa en ook voorzitter van de voetbalbond van Trini dad en Tobago. Wie was de grensrechter bij Korea-Spanje? Zekere Michael Ragoonath uit Trinidad en Tobago. Deze brave borst vlagde nadat Joaquim de voorzet had gege ven waaruit Morientes had kun nen scoren. De bal was de ach terlijn niet gepasseerd, maar Ragoonath vlagde niettemin. Hij was simpelweg te laat om de beweging van Joaquim te vol gen en stak op intuïtie de vlag omhoog. Geval van corruptie? Eerder van flagrante onkunde. Joaquim En dat bewees dezelfde Michael Ragoonath in de strafschoppen- serie na de verlengingen, toen dezelfde Joaquim aan de beurt was voor zijn penalty. Ragoon ath stond op de achterlijn, op de hoek van het doelgebied te kij ken en zag hoe de Koreaanse keeper Lee meer dan een meter uit zijn doel was op het moment dat Joaquim zijn penalty trapte. Nu vlagde Ragoonath niet. Joaquim miste, Spanjelageruit, Korea was door, Jack Wamer kon de Koreaanse president gaan kussen. Het zijn vaak dergelijke mo menten die over winst of verlies gaan. De voetballerij mag ho pen dat de WK-finale van mor gen op voetbalkwaliteit wordt beslist. GPD werk. Daarna komt hij met voorstellen die de rust binnen zijn organisatie moeten terug brengen. Op 23 september wil Blatter tijdens een vergadering de aanzet geven tot de verande ring van de structuur van de Fifa. Entreebewijzen Op die ontmoeting moet ook duidelijk worden wie verant- woordelijk is voor de problemen met entreebewijzen tijdens het WK in Japan en Zuid-Korea. Tijdens de meeste wedstrijden bleven duizenden plaatsen in de stadions om onverklaarbare re den onbezet. Dat terwijl de vraag naar kaartjes het aanbod overtrof. Blatter pleitte opnieuw voor in krimping van de nationale com petities. Volgens de voorzitter moet de hoogste voetbalklasse in een land niet meer dan zestien deelnemers tellen. „Als dat niet lukt, moet de Fifa in actie ko men en maatregelen nemen." DPA Hoewel per bookmaker de favo- rietenlijst afwijkt, was voor aanvang van het WK het beeld duidelijk. Frankrijken Argenti nië gingen overal aan kop, bij William Hill met de noteringen 3 en 4 tegen 1. Senegal bij voor beeld stond voor het WK op 150- 1. Na de eerste wedstrijd, Frankrijk-Senegal (0-1), ver sprongen de cijfers direct: Sene gal 66-1, Frankrijk 5-1. Van de kwartfinalisten bestond vooraf het minste vertrouwen in de Verenigde Staten: 300-1. Ter wijl landen die niet eens door de groepsfase kwamen (Frankrijk, Argentinië, Portugal) tot de top behoorden. Juist op die landen is bij de wedkantoren fors inge zet. Slechts weinig mensen geloof den vooraf in de VS, Senegal, Turkije of Zuid-Korea. De Tur ken, die zaterdag in de strijd om de derde plaats aantreden tegen de Koreanen, waren voor aan vang van het toernooi inge schaald op 80-1. Dat was nog al tijd beter dan Zuid-Korea, dat met 150-1 vooraf niet verder kwam dan de 22e plaats op de lijst. ANP Pele miste door een blessure de finale van '62, Lothar Mat- thaus was in '82 nog te jong voor een basisplaats. De twee giganten bleven daardoor op twee finales steken. De Bra ziliaanse aanvoerder Cafu wordt morgen de eerste voet baller in de historie die er op kan bogen in drie WK-finales te hebben meegespeeld. door Harry Arts DEN HAAG - Roberto Carlos, de flamboyante hazewind van Real Madrid, spreekt bij de massa misschien iets meer tot de verbeelding. Maar Cafu, zijn introverte evenknie op rechts, is minstens even be langrijk voor het Braziliaanse team. Bondscoach Luiz Felipe Scolari heeft de elegante 32- jarige flankspeler van AS Ro ma niet alleen vanwege zijn leeftijd als captain aangewe zen. De twee backs vormen een voornaam bestanddeel in het aanvalsspel van de Brazilia nen. Omdat de raspaardjes veelal de neiging hebben om naar binnen te trekken, funge ren Roberto Carlos en Cafu ook als links- en rechtsbuiten van de 'Goddelijke Kanaries'. Het tweetal legt elke wedstrijd enorme afstanden af. Doordat ze regelmatig de achterlijn ha len, creëren de Brazilianen ge makkelijk een mannetje meer in hun aanvalsacties. Bijko mend nadeel is wel dat zij hun verdedigende taken af en toe verwaarlozen en vervolgens tegen een gele kaart aanlopen als zij die vlekjes proberen weg te poetsen. Cafu vestigde voor het eerst zijn naam op 18 juli 1994. Net als Ronaldo, het pas 17-jarige supertalent, had ook de jonge back van FC Sao Paulo het gehele WK genoegen moeten nemen met een plek op de re servebank. Maar in de finale tegen Italië kreeg Cafu zijn kans, omdat Jorginho al na twintig minuten uitviel. Een uur of twee later behoorde Ca fu tot het selecte groepje dat met de gouden trofee in han den een ereronde door de Rose Bowl mocht lopen. Cafu dankt zijn bijnaam (offi cieel gaat hij als Marcos Evan- gelista de Moraes door het leven) aan Cafuringa, de emi nente vleugelspeler die in de jaren zeventig furore maakte bij Fluminense en Atletico Mineiro. Zijn vrienden bij AC Cafu viert de overwinning in de halve finale op Turkije. Itaquaquetuba, de amateur vereniging waar hij met voet ballen begon, vonden dat Marcos wel iets weg had van Cafuringa. Sindsdien is Cafu zijn voetbalnaam. Avontuur In navolging van zijn teamge noten stortte ook Cafu zich na het succesvolle WK in een Eu ropees avontuur. Hij koos voor Real Zaragoza. Met de Spaan se subtopper won hij in '95 de Europa Cup II, al miste hij de finale tegen Arsenal door een schorsing. Maar Cafu kon niet aarden in de Noord-Spaanse stad. Hij keerde al snel terug naar Brazilië, speelde twee seizoenen bij Palmeiras, en probeerde het in '97 opnieuw in de Oude Wereld, ditmaal in de Serie A. Bij AS Roma voelde hij zich beter thuis, ook al om dat hij er zijn landgenoot Al- dair tegenkwam. Op het WK in Frankrijk, vier jaar geleden, was Cafu één van de betere spelers in de Brazili aanse ploeg. De equipe van bondscoach Zagallo haalde opnieuw de finale, maar ging daarin kansloos onderuit te gen gastheer Frankrij k Na dat toernooi werd Cafu de opvolger van Dunga als cap tain van de Braziliaanse ploeg. De nieuwe leider bleek echter uit een ander hout gesneden dan zijn voorganger. Dunga was in elk opzicht een Jan Wouters-type, nooit te beroerd om een falende medespeler foto Antonio Scorza/EPA luidkeels een veeg uit de pan te geven. Cafu is eerder de man van de fluwelen handschoen. Cafu steekt zijn trots over het feit dat hij voor de derde keer een WK-finale speelt niet on der stoelen of banken. „Ik praat nu met een glimlach op mijn gezicht", zei hij na de ze ge in de halve finale op Tur kije. „Ik kan met de hand op het hart zeggen dat ik dit be reikt heb door al die jaren kei hard te werken." Als het aan Cafu ligt wordt het harde werken morgenmiddag bekroond met de wereldbeker en is hij degene die de trofee in ontvangst neemt. Als vijfde Braziliaan na Mauro ('58), Bellini ('62), Carlos Alberto ('70) en Dunga ('94). GPD DEN HAAG - Het Italiaanse Chievo heeft belangstelling voor de Turkse international Ilhan Mansiz. De 26-jarige aanvaller van Besiktas speelde dit WK een opvallende rol in de Turkse ploeg. Mansiz was de vaste vervanger van Hakan Sükür. In de kwartfinale tegen Senegal scoorde de in Duitsland geboren Turk de winnende treffer. GPD DEN HAAG - Duitsland en Brazilië hebben elkaar nog nooit op een WK ontmoet. Dat klopt, maar tegelijkertijd ook weer niet. Want in 1974 tijdens het WK in West-Duitsland kwam Brazi lië in de voorronde de DDR, de Duitse Democratische Repu bliek, tegen. De Brazilianen wonnen dat duel in Hannover dankzij een treffer van de legendarische Rivelino. GPD DEN HAAG - Real Madrid heeft belangstelling voor de Duit se verdediger Christoph Metzelder. Metzelder speelt op dit moment nog voor Borussia Dortmund. De 21-jarige Metzel der is bezig met een bliksemcarrière. De mandekker speelde anderhalf jaar geleden nog voor de amateurs van Haltern, een plaatsje niet ver van Enschede. Als Metzelder morgen met de Duitse ploeg de titel verovert, is hij de jongste Duitse wereld kampioen ooit. GPD DEN HAAG - De grootste Braziliaanse voetballer aller tijden is ervan overtuigd dat zijn land morgen wereldkampioen wordt. Pelé heeft geen twijfels meer... hoe wel: ,,Op dit toer nooi zijn alle favorieten gesneuveld, dus we moeten wel dege lijk oppassen." Pelé is het niet met de stelling eens dat het niveau van het WK teleurstellend was. „Ik heb juist een heel interessant toernooi gezien, met vele leuke verrassingen. Het is in ieder geval een heel goede zaak voor het voetbal dat er wat nieuwe landen zijn bijgekomen." De legendarische aanvaller van weleer had niet verwacht dat de finale tussen Duitsland en Brazilië zou gaan. „Wie dat vier maanden geleden had voorspeld, was voor gek verklaard. Het wordt een interessante wedstrijd, daar ben ik van overtuigd. Het wordt een wedstrijd tussen de beste aanval van de wereld (Brazilië) en de beste verdediging van de wereld (Duitsland). En de beste aanval wint, al wordt het niet makkelijk." GPD YOKOHAMA - De wereldvoetbalbond Fifa heeft twee dagen voor de finale van het WK voetbal in Japan en Zuid-Korea een denkbeeldig sterrenteam gepresenteerd. Logischerwijs zijn twaalf van de zestien geselecteerden afkomstig van de vier halvefinalisten. Brazilië is hofleverancier met vier spelers: Roberto Carlos, 1 Ronaldinho, Rivaldo en Ronaldo. Dit kwartet is overigens ook j genomineerd voor de titel beste speler van het WK. Van Duits land en Turkije zijn drie voetballers uitgekozen, van Zuid- Korea twee. De selectie: Doel: Oliver Kahn (Dui), Recber Rüstü (Tur). Ver dedigers: Roberto Carlos (Bra), Sol Campbell (Eng), Fernan- I do Hierro (Spa), Hong Myung-bo (ZKo), Alpay Ozalan (Tur). Middenveld: Michael Ballack (Dui), Claudio Reyna (VSt), Ri valdo (Bra), Ronaldinho (Bra), Yoo Sang-chul (ZKo). Aanval: Ronaldo (Bra), El Hadji Diouf (Sen), Hasan Sas (Tui-), Miro- j slav Klose (Dui). RTR Ondanks de lawine van ver rassingen staan er morgen middag toch weer twee grote voetballanden in de finale. Het kan wel eens een interessante botsing van stijlen worden; het fitte collectief van de Duitsers tegenover de individuele klasse van de Brazilianen. Brazilië zal het van de drie R's moeten hebben. Van dat drietal is Rivaldo de meest complete ge weest. Het staat voor mij als een paal boven water dat hij zich het afgelopen seizoen gespaard heeft om tijdens het WK te kun nen schitteren. Daar zijn ze bij Barcelona misschien niet zo blij mee, maar dat zijn nu eenmaal de wetten in het voetbal: op een WK wordt bepaald of een speler een legende wordt. Ook Ronaldo is de afgelopen maanden klaargestoomd voor het WK. Hoewel hij pas op ze ventig, tachtig procent van zijn vermogen zit, kan hij morgen de nare herinnering aan vier jaar geleden ongedaan maken. Maar alleen als Brazilië wint. Want fi nales zijn alleen leuk als je ze niet verliest. Ik heb er zelf twee meegemaakt. Met Mechelen won ik, met Anderlecht niet. Dat was vreselijk, ik was er veel liever in de halve finale al uitge vlogen. Als Ronaldo scoort, zal hij ook de Gouden Bal wel krijgen. An ders is Oliver Kahn een kandi daat, zeker als het op straf schoppen uitdraait. Al schijnt die Marcos ook een specialist te zijn als het op penalty's aan komt. Voor Ronaldinho heeft iedereen een zwak gekregen. Hij is nog onbedorven, een straatschoffie dat puur voor zijn lol voetbalt. Dat zal de komende jaren wel veranderen, maar voorlopig is hij degene in wie elke jonge 1 voetballer zich herkent. Het allermooiste is natuurlijk die uitzonderlijke schaarbewe- ging. Ik had het er toevallig van de week nog over met Piet Kei zer. Die zei: „De schaar van Ro naldinho is nog mooier dan die van mij vroeger." Voor de Duitsers zal het lastig worden om de geschorste Bal lack te vervangen. Op zich hoeft het geen nadeel te zijn als een team zijn beste speler mist. Voor de anderen kan dat een stimu lans zijn om een stapje extra te zetten. Dat heb je ook gezien aan de Ieren die het zonder Keane moesten doen. Aact de Mos over het WK Maar in het specifieke geval van Ballack heeft Voller een pro bleem omdat hij niet over een zelfde type in zijn selectie be schikt. Als hij aan zijn eigen lijn vasthoudt, is Lars Rieken de meest logische keus. Besluit hij om zich aan te passen aan Brazi lië, dan zal hij wel voor Jeremies kiezen. Als ik een voorspelling moet maken, dan tip ik de Duitsers. Vóller heeft er een echte Mann- schaft van gemaakt. De spelers voelen zich als een vis in het wa ter bij zijn losse aanpak. Boven dien zijn ze enorm geprikkeld door de stekelige opmerkingen van Beckenbauer en Netzer. Cruijff heeft daar ook een hand je van bij het Nederlands elftal Die truc schijnt toch nog altijd te werken. van onze sportredactie DEN HAAG - Niet alleen diver se voetbalteams azen op Guus Hiddink, ook staatssecretaris van Economische Zaken Ybema wil hem als stralend middelpunt van een ploeg. De bewindsman overweegt met Nederlandse on dernemers een handelsreis naar Zuid-Korea te maken. Hij denkt de reis in een droomfinale te kunnen laten eindigen als Guus Hiddink meegaat. Hiddink is na de voetbalsucces sen van het nationale team van Zuid-Korea heilig verklaard in dat land. Het ligt in de verwach ting dat Koreaanse bedrijven en masse contracten met Neder landers willen afsluiten als dat kan gebeuren onder de zegenen de handen van Onze Guus. Ybema heeft de coach echter nog niet kunnen bereiken om te vragen of hij wel wil. Met een handelsmissie kunnen maxi maal 45 bedrijven mee. Er zitten al wat grote bedrijven in Zuid- Korea, maar het ministerie van Economische Zaken ziet ook kansen voor het midden- en kleinbedrijf. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22