Vluggertje van frisse Krajicek Jans Koerts op herhaling Springruiters in de achterhoede Oremans verdringt haar tranen Schakers laconiek onder dopingtest Win de Tour met eigeii ploeg! Op naar volgende klus Bankgiroloterij gaat drie jaar door Vreven blijft bij FC Utrecht Europese titel bridgevrouwen Van der Gouw naar West Ham Volleyballers verslaan Duitsland Coureurs zijn boos op bond Trainingssessie Assen door regen verstoord Protest van NAC-fans zaterdag 29 juni 2002 van onze sportredactie LONDEN - Het afscheid van Wimbledon viel Miriam Ore mans zwaar en niet vanwege de nederlaag tegen de Griekse grasspecialiste Eleni Daniili- dou. De Nederlandse treurt vooral om haar vader, die in een Londens ziekenhuis herstelt van een zware hart aanval. De afscheidstournee van Ore mans langs de internationale velden verloopt heel anders dan voorgesteld. Nog één keer wilde ze schitteren op het gras van Wimbledon, als een bekro ning van een langdurige loop baan. „Nu is het een afscheid met twee gezichten. Ik wilde win nen vandaag om mijn vader een plezier te doen. Dat is niet gelukt. Ik wilde afscheid ne men van Wimbledon in het bij zijn van mijn familie. Ook dat was me niet gegund. Aan de an dere kant is er de opluchting dat het weer goed gaat met mijn vader", aldus Oremans, die met 7-6 6-4 het onderspit delfde. „Ik stapte natuurlijk toch met een vreemd gevoel de baan op. Niet dat ik daardoor verloren heb, maar ik stond wel met de tranen in mijn ogen." De vader van de Brabantse ten nisster werd tijdens haar partij in de tweede ronde tegen Shaughnessy getroffen door een hartstilstand. Een lichte attack, zo werd aanvankelijk gedacht, maar dat viel tegen. „Hij was even weg en er waren vier electroschokken nodig om hem terug te brengen. Een by- passoperatie is noodzakelijk. Dat zou maandag gebeuren, maar er kwam een spoedgeval tussen. Nu wordt het volgende week donderdag of vrijdag. Ze houden hem goed in de gaten. Zijn gezondheid is uiteraard mijn eerste prioriteit. NIJVERD AL - Manager Arend Scheppink is met geldschieter Bankgiroloterij een nieuw driejarig contract overeengeko men tot en met 2005. De hoofdsponsor krikt bovendien het budget van de wielerploeg voor komend seizoen op met 50 procent. „Dat geeft zekerheid en is een bevestiging dat we op de goede weg zijn", stelt de manager van de profploeg uit de tweede di visie, die Bart Voskamp en Rudie Kemna als belangrijkste troeven heeft. Tegenover dat succes stond het afhaken vanBatavus als geld schieter. „Ze blijven wel als materiaalsponsor, maar hadden qua publiciteit genoeg gescoord. Bankgiroloterij kwam het ook goed uit omdat ze duidelijker hoofdsponsor wilden zijn", aldus Scheppink. GPD UTRECHT - Stijn Vreven blijft gewoon bij FC Utrecht. Uit onvrede over het gedwongen vertrek van zijn trainer Frans Adelaar kondigde de Belgische rechtsback na afloop van het seizoen zijn vertrek aan. Na een gesprek met de technisch-di- recteur Han Berger is hij inmiddels op zijn besluit teruggeko men. Vreven, tot de zomer van 2005 onder contract bij FC Utrecht, wil zijn besluit niet verder toelichten. Hij verschijnt maandag op de eerste training van de club, maar is niet beschikbaar voor de pers. Vreven was boos over het ontslag van Adelaar. Zo vond hij het onzin dat de chemie tussen trainer en spelersgroep zou zijn uitgewerkt. Vreven vond dat er bij FC Utrecht smerige spelle tjes werden gespeeld en wilde weg bij de club. De Belg stond niet alleen met zijn kritiek. Ook doelman Ha- rald Wapenaar wilde vertrekken bij FC Utrecht. GPD door Mare Molenaars LONDEN - Twee maanden ge- I leden waren ze afgeschreven j voor het toptennis, maandag staan Richard Krajicek en Mark Philippoussis tegenover elkaar in de vierde van Wimbledon. Het is de beloning voor een fikse dosis doorzettingsvermogen, I maar vooral ook de resultante j van voortschrijdend medisch I inzicht. „Twintig jaar geleden I hadden we hier niet gestaan." I De zege van Krajicek op de I Thaise reuzendoder Paradorn Srichaphan, eerder in het toer nooi de bedwinger van Agassi, was overtuigend. Drie sets, i mooie cijfers: 7-6 6-4 6-2. Phi- lippoussis had slechts een setje j meer nodig om de Duitser Kie- I fer op de knieën te krijgen. Toch werd er na afloop van beide wedstrijden nauwelijks over 1 tennis gesproken. Het praatje I pot met de internationale pers had nog het meest van een ana tomische les. j Eerst was daar het onwaar schijnlijke verhaal van het Au stralische servicekanon. De Scud, zoals Philippoussis in ei gen land wordt genoemd, leek al op jonge leeftijd het slachtoffer te worden van zijn eigen, aan vallende speelstijl. De voortdu rende gang naar het net sloopte beide knieën, maar een aantal injecties met vloeibaar kraak been brachten Philippoussis toch weer op de been. Het medisch dossier dat Kraji cek door de jaren heeft opge bouwd is groot genoeg om een modale bibliotheek mee te vul len, maar gistermiddag kon er toch weer een hoofdstukje aan worden toegevoegd. Geen woord over de gewraakte golf- elleboog deze keer ('het enige li chaamsdeel dat nu geen pijn doet') maar tegen Srichaphan mocht de dokter toch weer op draven. Deze keer waren de te nen van Krajicek het lijdend voorwerp. Tenen „In die vijfsetter tegen Blake, in de tweede ronde, moest ik veel vuldig naar het net. Bij het rem men kwam ik steeds met mijn tenen tegen de neus van mijn schoenen. Er zit nu behoorlijk wat bloed onder de nagels. Dat heb ik weggehaald door met een naald gaatjes in de nagels te bo ren. Blijkbaar was het niet af Richard Krajicek overleefde ook de derde ronde op Wimbledon en speelt maandag tegen Philippoussis. foto Ted Wa rre n/AP doende. Ik kreeg toch weer last." Krajicek vroeg de toernooidok- ter om een plaatselijke verdo ving, maar die wilde daar niet aanVeel meer dan een verkwik kende ij sspray zat er voor Kraj i- cek niet in. „Het was pijnlijk, maar wel om te doen. Ik heb het eerder gehad. In de Amerikaan se zomer, op hardcourt, bi] warm en vochtig weer." De rest van het lichaam van Krajicek hield zich, na de uit puttingsslag tegen Blake, won derwel goed. „Ik heb behoorlijk last van stijve spieren. Verve lend, maar zolang het niet om de pezen of de aanhechtingen gaat, valt daar mee te leven. Die rela tief gemakkelijke driesetter te gen Srichaphan kwam natuur lijk niet slecht uit. Tegen Agassi was ik er waarschijnlijk niet mee weggekomen." Tegen Philippoussis ook niet en Krajicek beseft dat. Het vlug gertje tegen de Thai, die na de sensationele winst op Agassi weer net zo hard van zijn roze wolk tuimelde, kwam dan ook uiterst gelegen. Krajicek moet maandag vol aan de bak en het gekraakte lichaam kan elke mi nuut rust goed gebruiken. „Phi lippoussis zal minder respect voor me tonen dan Srichaphan. Nadat die de eerste set had ver loren, zag je al dat hij niet meer in een goed resultaat geloofde. Hij zakte steeds verder weg." Met drie overwinningen op zak begint Krajicek opvallend goedgeluimd aan de tweede week. Met behoorlijk wat zelf vertrouwen ook. Srichaphan gokte nog op steun van Boed dha, Krajicek gaat inmiddels uit van eigen kracht. „Ik heb bij het betreden van de baan nog wel gezocht naar een zonnestraaltje, als een teken van bovennet als Ivanisevic vo rig jaar. Toen de zon niet door kwam, ben ik er zelf maar voor gegaan. Ik voel me goed. Een beetje stijf, maar mentaal fris." De opluchting dat hij zich nog met de besten kan meten, is groot. Maar Krajicek ziet nog een voordeel in een langer ver blijf in Londen. „Met twee klei ne kinderen thuis is het lekker om weer toernooien te spelenIk krijg nu tenminste de kans lek ker uit te slapen", grapte Kraji cek, die de vaderrol voor later bewaart. Nu telt alleen Wimble don. Zijnzoontje Alec, twee jaar oud pas, zal het hem vergeven. „Ook voor hem is het nieuw na tuurlijk. Ik ben er twintig maanden uit geweest. Alec heeft me nog nooit zien spelen. Elke keer als hij me nu op televisie ziet gilt hij: 'Papa, papa'. Zijn zusje Emma corrigeert hem dan: 'Nee Alec, dat is tennispapa. Dat is een andere dan die we thuis hebben." GPD SALSOMAGGIORE - Het Nederlands vrouwen bridgeteam heeft in het Italiaanse Salsomaggiore de Europese titel ver overd. Na winst in de sleutelwedstrijd tegen concurrent en re gerend wereldkampioen Duitsland (18-12) was de slotwed strijd tegen Kroatië een formaliteit: 16-14. Het was de eerste Europese titel voor de Nederlandse vrouwen. In de open titelstrijd verging het Nederland minder goed. Een medaille zat er niet in: het werd een achtste plek. ANP ENSCHEDE - Raimond van der Gouw speelt het komende seizoen voor West Ham United. De Nederlander mag na zes jaar transfervrij weg bij Manchester United. De inmiddels 39- jarige doelman wordt in Londen tweede keeper achter David James. James maakte tijdens het WK deel uit van de Engelse selectie. GPD BERLIJN - De Nederlandse volleyballers hebben zich gere vancheerd voor de beroerde opening (een kansloze 1-3) van de World League 2002. Ze wonnen gisteravond in Berlijn de tweede wedstrijd tegen Duitsland overtuigend met 3-0 (25-22 25-19 29-27). De Duitse tegenstand kwam pas laat op gang, in de derde set. Oranje leidde toen door goed spel al comfortabel en kwam in de slotfase ook nog eens op inzet en karakter terug uit gesla gen positie. Met een al niet meer verwachte winst zonder set- verlies als beloning. ANP door Mare Kok LEEUWARDEN - Lang hebben schakers gesmaald over de in troductie van dopingcontroles, i Maar gisteren, bij de voorlaat- I ste ronde van het NK in Leeu warden, moesten de denkspor- ters er toch aan geloven. Hoe koploper Loek van Wely door de controle was gekomen? „Slaan de ruzie en er zijn doden geval- I len", grijnsde de titelverdedi ger. „En ik was positief natuur- lijk. Heb je niet gezien hoe goed ik heb gespeeld vandaag." door Ad Pertijs NIJMEGEN - Een jaar geleden stond Jans Koerts getergd aan de start van het nationaal kam pioenschap wielrennen. De ploeg Viatel hield op te bestaan en de Beul van Eefde moest op I zoek naar een nieuwe ploeg. Dit weekeinde herhaalt de geschie- I denis zich. j De kampioen van 2001 hoeft nu j niet meer te rekenen op een I nieuw contract bij Domo. „Jans heeft niet gebracht wat hij heeft I beloofd", zegt manager Patrick j Lefevere. Koerts hoort deze 1 woorden teleurgesteld aan. „Je kunt het ook omdraaien: mij is beloofd dat de spurts zouden I worden aangetrokken, maar tot dusverre heb ik dat treintje nog niet gehad." Hoe kan hij zich dan bewijzen? „Het is toch bekend dat een spurter naar de meet gebracht moet worden. Cipollini en Zabel moeten ook door hun ploeg in i' stelling worden gebracht. Zet me af op tweehonderd meter I van de meet en het maakt mij niet uit wie ik dan tegenkom, j Winnen zal een keer. Tegenslagen I Koerts maakt deel uit van een I ploeg die vanaf de seizoenstart verre van soepel kon draaien. Veel blessures, veel tegenslagen. Domo kwam vaak op halve kracht aan de start van een wed strijd en Koerts kreeg dan te ho ren dat het moeilijk was alles op hem te zetten. Zelf zat het de nationale kampi oen ook niet mee. Ziek gewor den in maart. Te snel weer op de fiets daarna, pech in Parijs- Roubaix en te weinig rust geno men na de klassiekers. „Omdat we de Giro zouden rijden." Die Ronde van Italië ging echter niet door voor Domo. Van Wely, die dankzij een be nauwde remise tegen Ivan So- kolov de gevaarlijke ex-Bosniër definitief van zich afschudde, was weer in een van zijn beken de vrolijke stemmingen. De 29- jarige Brabander hoefde zijn plas namelijk helemaal niet in te leveren. Het lot had Sipke Ernst, Dimitri Reinderman en runner-up Sergei Tiviakov aan gewezen voor de eerste controle De laatste weken zit het hem weer niet mee. Hard gevallen in Amerika en bij terugkeer in Eu ropa weer hard gevallen in Gip- pingen. „Ik had beter niet mee kunnen gaan naar de Ronde van Zwitserland", zegt hij nu. „Het was vragen om moeilijkheden." Nog pijnlijker voor hem zijn de woorden van Lefevere dat Koerts afviel voor de Tour-ploeg omdat de Nederlander in Zwit serland te wisselvallig presteer de. „De ene dag goed, de andere naar huis. Zo iemand kun je niet gebruiken in een grote ronde." Koerts verbijt zich als hij dit hoort. „Ze hadden me rust moet gunnen. Nu was het logisch dat ik ziek werd." Titel Die koortsaanval heeft ook zijn kansen op een nieuwe titel tot bijna nul gereduceerd. „Maar geen nood, ik ga er nu alles aan doen om de trui in de ploeg te houden. Want hoe teleurgesteld ik ook ben over de gang van za ken van de laatste weken, het ploegbelang blijft bij mij altijd voorop staan. Zelf hoef ik niet per se te winnen. Ik had ook graag voor Jeroen Blij levens ge werkt als dat de bedoeling was. Het punt is dat ze me gehaald hebben om spurts te winnen, maar dat op een of andere ma nier nooit toegewerkt is naar die sprints." Mocht er een einde komen aan de verbintenis, dan ziet Koerts de WW nog lang niet opdoemen. „Ik merk dat er nog genoeg be langstelling is. Ik heb dit jaar weliswaar nog niets gewonnen, maar ik zat er wel vaak dicht bij." Met Knaven, Moerenhout, Van Bon, Van Hees wijk en Tankink vormt Koerts morgen op het NK een blok tegen de thuisploegen Rabobank en Bankgiroloterij. GPD uit de Nederlandse schaakhis torie. „Ik heb ook nooit eens mazzel", stelde Lucky Loek cynisch. „Op de kleuterschool werd ik al ge weerd van loterijen, want ik won altijd." Met een fantastische score van zeven punten uit acht partijen is Van Wely aan een toptoernooi bezig. Zeker als je bedenkt dat hij een dramatisch voorjaar heeft gekend. „Ik ben de laatste tijd gewoon serieuzer met mijn vak bezig. Bovendien heb ik vooraf aan het NK een maand rust genomen. Dat werpt nu zijn vruchten af." Loek van Wely zegt het best in teressant en goed te vinden dat de dopingcontrole zijn intrede heeft gedaan in het topschaak. „Uit het oogpunt van gezond heid en fair-play is het prima. Maar ik heb het gevoel dat er geen goed ondex-zoek is verricht naar welke stoffen nu werkelijk helpen om beter te schaken. Want als ik vier glazen cola drink, ga ik echt niet beter spe len. Tei*wijl ik volgens de regle menten wel het risico loop op een te hoog coffeïnegehalte in mijn bloed. Dat is idioot natuur lijk." De titelverdediger, die naaste van onze sportredactie ASSEN - Wegracer Jurgen van den Goorbergh heeft in de twee de en afsluitende kwalificatie training van de MotoGP zijn (vijftiende) tijd niet kunnen ver beteren. Dat gold voor alle cou reurs. Tot hun frustratie vielen de sessies letterlijk en figuurlijk in het water. Jurgen van de Goorbergh bleef gisteren op het TT-circuit van Assen steken op de zwaar tegen vallende tijd van 2.03,823. Lijstaanvoerder in de WK- stand Valentino Rossi start van daag vanaf polepostion, 2.01,691, voor zijn rivaal Max Biaggi die 2.01,716 klokte. In de 250cc behield Jarno Jans sen zijn zestiende tijd. Hij heeft perspectief op zijn eerste WK- punten. Naast de twee Nederlandse Grand Prixrijders plaatsten zich ook zes wildcardracers voor de TT. In de 125cc mogen de zeventienjarige Raymond Schouten, Randy Gevers en Adri den Bekkler starten, ter wijl in de kwartliters Gert Pie per, Jarno Boesveld en Peter Po litiek zich kwalificeerden. Jan Blok plaatste zich niet. De trainingen werden regelma tig onderbroken door hevige re genval, waardoor de coureurs weinig risico's namen en de volle trainingstij d niet eens benutten Op een langzamere (tweetakt) motor reed Rossi vorig jaar bij na een halve seconde sneller. Van den Goorbergh baalde van zijn tijd. Hij had donderdag, zo als altijd dit seizoen, problemen met zijn banden. Toen hij met betere banden reed, moest hij naar de pits vanwege een lege benzinetank. Dat was een blun der van zijn team. In de stromende regen reed hij gistermorgen in de vrije trai ning trouwens de vierde tijd. In de regen rijdt VDG beter dan op een droge baan. Een goede belager Sergei Tiviakov (winst in 49 zetten op Harmen Jonk man) tot op een half puntje zag naderen, heeft de speciale denk- sportdopinglijst wel eens doorgenomen. Stoffen als amfe tamine, efedrine, cocaïne, béta- blokkers en Epo-achtige mid delen die het zuurstoftransport bevorderen zijn verboden. „En coffeïnehoudende dranken zijn dus ook riskant. Oké, maar waarom zet de schaakbond tij dens de partijen dan koffie en cola voor ons klaar? Dat is toch tegenstrijdig." GPD start is cruciaal voor de Bredan- aar. De meeste lijders veraf schuwen deregen. En een aantal rijders, onder wie Rossi en Van den Goorbergh, heeft met hun zware viertaktmotoren toch al veel moeite overeind te blijven op het vernieuwde circuit. ANP ASSEN - De meeste wegracers in de MotoGP zijn woedend op de internationale motorsport bond vanwege het plotselinge besluit een reglementswijziging door te voeren. Als het vandaag tijdens de TT van Assen gaat regenen komt er een herstart. Ook als er nog maar een paar rondjes te gaan zijn. De coureurs zijn daar niet in ge kend. Ze willen nu een onafhan kelijke belangenbehartiger aanstellen. „Franco Uncini zou dat moeten zijn, maar hij zit niet aan onze kant", zei Valentino Rossi gisteren. „Wat er nu ge beurt is ongelooflijk, wij weten nooit ergens van." Jurgen van de Goorbergh: „Ik kreeg ineens het bericht voor mijn neus, dit hadden ze moeten overleggen. Ik denk dat ze de ra ce spectaculairder willen ma ken, vooral voor de tv-kijkers." Dit seizoen was het zo geregeld dat degene die na driekwart op kop lag tot winnaar werd uitge roepen, als de wedstrijd werd afgevlagd wegens regenval. Die regel is vanaf nu afgeschaft. Als de race moet worden onderbro ken, wordt een klassement op gemaakt aan de hand van de stand van voor de ondei'breking en de stand na de hervatting. De kans is groot dat het vandaag re gent tijdens de TT. Voor de 125 en 250cc is de wijzi ging vreemd genoeg niet door- gevoerd. ANP van onze sportredactie AKEN - Tenminste drie goede combinaties zijn nodig om in de landenwedstrijd van een springfestijn een rol van beteke nis te spelen. Nederland had er gisteren op het CHIO van Aken slechts twee: Jan Tops en Jeroen Dubbeldam. Dat was te weinig. De winnaars van 1991 en 1997 kwamen daardoor niet verder dan de negende plaats, ver ach ter de winnende Zwitsers. Ze konden zich zelfs niet plaatsen- voor de tweede manche. Tops met Grande Dame en Dub beldam met het fenomeen De Sjiem kregen beiden één spring- BREDA - Zo'n 150 woedende supporters van NAC hebben gisteren bij de club gedemon streerd. Zij eisten in een gesprek met directeur Roelant Oltmans dat hij de licentie voor de eredi visieclub zal weten te behouden en daarna vertrekt. NAC kampt met een schuld van, naar verluidt, acht miljoen euro en loopt het risico voor het nieu we seizoen geen speelvergun- ning meer te krijgen. De suppor ters vrezen ernstig voor het fout op hun conto. De jeugdige Gerco Schroder had er met Ge neve twee, wat er voor een debu tant op de uitgestrekte terreinen van Aken mee door kon. Fataal bleek het optreden van Wout- Jan van der Schans, die met Corland drie missers achter zijn naam kreeg. Corland is het paard dat vorig seizoen op Papendal bijna Eu ropees kampioen werd. Tot de tweede manche van de laatste rubiïek leidde Van der Schans daar in de rangschikking. Pas in het afsluitende rondje ging het mis en werd hij negende. Op de eerste dag in Alten had Van der Schans het openingsnummer gewonnen. ANP voortbestaan van NAC. Zij be stookten de directeur met harde taal en schunnige scheldwoor den. Behalve het vertrek van de directeur wilden ze de gehele clubleiding weghebben, inclu sief de raad van toezicht. NAC heeft bij de gemeente Bre da een miljoenenlening aange- vraagd om het betaald voetbal voor Breda te kunnen behou den. Het college van burge meester en wethouders heeft het verzoek nog in beraad. ANP Domo dankt teleurgestelde titelverdediger af Jans Koerts maakt een teleurstellend jaar door en moet op zoek naar een andere ploeg. foto Benoit Doppange/Belga Advertentie •ffV Speefrnee met de en maak kans op KIJK IN DE KRANT VAN WWW.PZC.NL VANAF VpJfe&GI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19