Einde aan kwestie autobanden Militair schroot als hobby 4P 'Nt "JIJ IN ZEELAND? PZC Philippine kan zich ontwikkelen tot toeristisch centrum LPF-Zeeland ziet interim-bestuur graag vertrekken Geen steun voor behoud pachters in bestuur waterschap Geen si behoud bestuui PZV eist steun GS voor Broomchemie Afvalhoop in Terneuzen wordt versnipperd voor hergebruik 15 Broers bestraft voor geweld tegen agenten Actie voor uitstel WCT-besluit Inrijden op asielzoekers bestraft Ooievaars overnachten op basiliek Werkstraf voor mishandeling Leerbedrijf in Vlissingen Prijs voor talent uit 's-Heerenhoek Ringrij wedstrij d in Meliskerke kO?ELN LAR-M WWW. SENIOREN W\RADIJ5 zaterdag 29 juni 2002 Met de j eep uit de j aren vi j ftig rij dt Bram Leeuwe regelmatig een ron dj e o ver het eiland. foto Dirk-Jan Gjeltema VLISSINGEN - GroenLinks Zeeland begint in de tweede helft van augustus een 'brede publieksactie' voor uitstel van de beslissing over aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Aan overheden, maatschappelijke organisaties en politieke partijen vraag GL hieraan mee te doen. ,,We willen er geen one-party show van maken, maar juist een hele brede beweging op de been brengen van organisaties die rekening willen houden met de Zeeuwse bevolking", aldus Statenlid M. Wiersma. De campagne wordt gevoerd via de media, ad vertenties, een website en een briefkaartenactie. GL wil ook diverse publieksevenementen organiseren. De partij vindt dat het besluit over de WCT pas na de Statenverkiezingen van maart 2003 moet worden genomen. TERNEUZEN - Een 19-jarige inwoner van Hulst is gisteren door de Terneuzense politierechter G. van Unnik voor mis handeling conform de eis veroordeeld tot tachtig uur werk straf. De Hulstenaar heeft het al lang aan de stok met een groep asielzoekers. Vorig jaar, op 15 september, had hij zich voor de zoveelste keer geërgerd aan hun gedrag en hen dat la ten voelen. De politierechter vroeg zich af of verdachte een hekel aan buitenlanders had. „Nee, ik ben zelf buitenlander. Ze schelden mij ook uit." Met zijn auto was hij op de asielzoe kers ingereden en een van hen was hij te lijf gegaan. De officier namhet strafblad in zijn eis mee. Deze week was de man weer aangehouden voor discriminerend taalgebruik. HULST - Een aantal van de ooievaars die dinsdag in Hulst zijn neergestreken, heeft een slaapplaats gevonden op de pi nakels van de Willibrordusbasiliek in Hulst. Al een paar da gen hebben de bijzondere vogels daar de nacht doorgebracht. De ooievaars vliegen steevast rond kwart voor tien 's avonds van hun rustplaats aan de Absdaalseweg in Hulst naar hun 'bed' op de basiliek. Ooievaars zoeken altijd een hoge plaats op om te slapen. Ze slapen staand, balancerend op een paar vierkante centimeters, met de kop in het verendek. Eén kop pel is blijkbaar van een ander geloof, werd al snel gegrapt, want het paar streek neer op de nok van de Samen-Op-Weg kerk aan de Houtmarkt. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft gisteren een 40-jarige inwoner van Axel wegens mishandeling veroor deeld tot zestig uur werkstraf. De man had op 2 augustus in een plaatselijk café een vrouw mishandeld, nadat ze woorden kregen. De verdachte had de bezoekster opgepakt en tegen een drankautomaat gedrukt. Bij die actie sneuvelde een spie gel. Het slachtoffer hield er blauwe plekken aan over. VLISSINGEN - Het regionale leerbedrijf voor de metaal en elektrotechniek gaat per 1 september van start. Er hebben zich circa 25 bedrijven aangemeld. Een aantal neemt leerlin gen in dienst, een aantal hebben interesse getoond. Volgens M. Wiersma van Wiersma Projecten en Advies zijn er voldoende leerplekken en kunnen de leerlingen aan de slag. Geld voor de op- en inrichting was er al, evenals voldoende leerlingen (40). Het regionaal leerbedrijf wordt voorlopig gevestigd in de voormalige bedrijfsschool van De Koninklijke Schelde Groep. doorEmile Calon MIDDELBURG - De giganti sche bandenberg aan de Zeve- naarhaven in Terneuzen wordt toch nog opgeruimd. Provincie, Zeeland Seaports, Verbrugge en Broomchemie hebben afgelo pen donderdag in alle stilte een overeenkomst gesloten met de firma Granuband uit Amster dam om de banden te versnippe ren. De vier partijen leggen samen zo'n zeven ton op tafel om zo de 'rotzooi van Tyre Again' op te ruimen, aldus gedeputeerde A. Poppelaars. De provincie be taalt de helft van het benodigde bedrag, het havenschap eender de en de beide bedrijven het res terende deel. Poppelaars is zeer blij dat er nu eindelijk een oplossing is ge vonden voor de enorme banden- berg van Tyre Again. Het bedrijf zamelde de banden in om ze te verwerken. Van dat laatste is echter nooit iets gekomen. Ook zijn de verantwoordelijke be windspersonen niet meer te achterhalen, 'zodat anderen nu op moeten draaien voor de kos ten'. Want opruimen moeten we, aldus de gedeputeerde. De berg banden vormt een groot milieu risico. Poppelaars moet er ook niet aan denken wat er allemaal door Aector Dooms TERNEUZEN - De politierech ter in Terneuzen heeft gisteren een 29-jarige man uit die plaats veroordeeld tot honderd uur werkstraf. De verdachte had zich op 20 april in zijn woonplaats verzet tegen aanhouding en samen met zijn 24-jarige broer uit Hoek te gen twee agenten geweld ge pleegd. Rechter G. van Unnik gaf de broer 500 euro boete. De agenten liepen bij de confronta- doorConny van Gremberghe PHILIPPINE - Philippine heeft alles in zich om uit te groeien tot een toeristisch centrum van be tekenis. Het potentieel dat de voormalige Braakmanhaven heeft moet dan wel beter wor den benut. Dit vindt Scoop-onderzoeker Dick van der Wouw, die in opdracht van de Kanaalzone gemeenten bezig is met het op stellen van sociaal-maatschap pelijke profielen van dorpen en wijken in Midden-Zeeuws- Vlaanderen, die straks de basis moeten vormen voor het toe komstig sociaal en cultureel be leid van de nieuwe gemeente Terneuzen. „Philippine is één van de weini ge plaatsen in Zeeland, waar in het seizoen bijna dagelijks hon derden, zo niet duizenden dag toeristen komen, maar voor wie - op het restaurantwezen na - niets te zien of te doen is. Na de maaltijd maken de mensen, de bezoekers, dat ze wegkomen en dat is eigenlijk verschrikkelijk zonde. Zou je al die mensen eni ge tijd kunnen binden, dan zou dat het plaatsje veel goeds kun nen brengen", meent Van der Wouw. Mosselhaven In de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening wordt gesteld dat het krekenlandschap in Zeeuws- Vlaanderen van grote waarde is maar dat dit landschap beter geprofileerd zou moeten wor den. Volgens Van der Wouw zou Philippine, dat als voormalige mosselhaven temidden van kre ken en watergangen gelegen is, de aangewezen plek zijn voor 's-HEERENHOEK - Pascalle Paree uit 's-Heerenhoek is in de prijzen gevallen tijdens een vakwedstrijd voor schilders. De 's-Heerenhoekse behaalde deze week de tweede prijs bij de jaarlijkse wedstrijd op het Mar- kiezaat College in Bergen op Zoom. Haar werkstuk gaat nu naar Groningen. Daar wordt het winnende stuk in oktober door een landelijke jury beoordeeld. kan gebeuren als iemand die berg in de brand steekt. „Half Terneuzen moeten we dan ont ruimen." Vorig jaar had de provincie nog het plan om de banden te ver schepen naar Denemarken om ze daar te laten verbranden. Dat was toen de meest milieuvrien delijke oplossing. Dat plan heeft de provincie uiteindelijk moeten laten varen, omdat het niet lukte alle juridische hob bels te slechten. Dropjes De oplossing die nu is gevonden, is iets duurder maar wel milieu vriendelijker, zegt Poppelaars. De banden worden vanaf sep tember ter plaatse, in een mo biele shredder installatie ver malen tot kleine 'dropjes'. Dat materiaal wordt vervolgens verscheept naar Amsterdam om daar verwerkt te worden tot bij voorbeeld kunststof bankjes en andere materialen. De gedepu teerde tekent er wel bij aan dat het verwerken voor wat geluids overlast kan zorgen. Het verma len van de banden zal zo'n twaalf weken in beslag nemen, zo verwacht Poppelaars. Gra nuband is gespecialiseerd in het verwerken van autobanden. Voor de Terneuzense klus wordt een nieuwe bandenshredder uit Amerika ingevoerd. tie verwondingen op. De Ter- neuzenaar fietste die avond met zijn broer achterop door het uit gaansgebied. waar fietsen ver boden is. De agenten maanden tot afstappen, maar ze deden alsof ze niets hoorden en reden door. Vervolgens gingen de poli tiemannen achter de broers aan. Er werd gevraagd naar de na men, maar ze weigerden elke vorm van medewerking. Daar op wilden ze de broers verbali seren, maar voordat ze het beseften was het meppen gebla zen. die profilering. „Op, de restau rants na is er in Philippine niets te vinden voor de bezoekerster wijl het vroegere zeekanaal naar de oude haven er nog steeds ligt, er een spuikom te vinden is en het oude dorp nog omzoomd wordt door vestings- resten", zegt Van der Wouw. Volgens de onderzoeker is het wenselijk dat die oude dorps elementen weer benadrukt wor den. „Creëer bij het oude ka naal verpozingsmogelijkheden, maak een aantal wandelroutes, plaats wat informatieborden met historische informatie, zorg voor een betere aankleding", stelt Van der Wouw. Ook zou de aloude relatie tussen dorp en Braakmangebied hersteld moe ten worden. De plaatselijke middenstand zou niet moeten schromen om winkeltjes op te zetten die voor de vele bezoekers aantrekkelijk zouden kunnen zijn. Te denken valt dan aan kunst- en antiek winkels en speciaalzaakjes. „Het is zaak dat de sterke pun ten van Philippine in de nabije toekomst worden versterkt. Dat is niet alleen een zaak van het bestuur, ook de dorpelingen zelf kunnen daarin een rol van bete kenis vervullen. De leefbaar heid van een kern, die maken de mensen zelf", aldus Van der Wouw. pagina 23: de verzwelger een halve eeuw beteugeld MELISKERKE - De Ringrij- ders Vereniging Meliskerke houdt zaterdag 6 juli een ringrijwedstrijd in de Toren straat te Meliskerke. Aan deze wedstrijd, die meetelt voor het klassement, doen onge veer veertig ringrij ders uit het dorp zelf en Zoutelande mee. Er wordt gestreden voor de dag prijs, vijf wisselbekers, drie gas- tenbekers en de pollepel. De ti tel wordt verdedigd door Johnny Wisse, de eerste beker door Ranni Wisse en de pollepel door Diana Wisse. De eerste gastenbeker is nu nog in handen van Rian Janse. De wedstrijd begint om 8.00 uur en duurt tot ongeveer 17.30 uur. door Andrea Bolle NOORDWELLE - De een is gek op oldtimers, de ander op mo deltreinen. Bram Leeuwe uit Noordwelle steekt zijn ziel en zaligheid in een Daf YA 314 uit 1955 en een jeep uit 1956; mili taire voertuigen van het Neder landse leger. Deze en andere voor- en naoorlogse voertuigen rijden morgen een rondje over Schouwen-Duiveland. De rit, in de vorm van een puz- zeltocht, trekt deelnemers uit het hele land naar het eiland. Toch zijn er volgens Leeuwe ook op Schouwen-Duiveland zo'n tien bezitters van militair schroot die meedoen. Voor Leeuwe, tevens organisator van de rit, is het weer een mooie re den om in één van zijn oude au to's te kunnen rijden. „Je moet regelmatig een ritje maken met de voertuigen, anders veroude ren ze. Ik pak 's avonds vaak de jeep en toer dan met m'n vrouw over het eiland.Via de landelij ke stichting General Army Green Foundation (GAF), opge richt om oude militaire voertui gen in stand te houden, wordt Leeuwe op de hoogte gehouden van allerlei activiteiten. Een aantal keren per jaar gaat hij terreinrijden in Axel, waar het GAF is gevestigd, bezoekt hij musea of doet hij mee aan oldtimershows in de regio. De stichting is niet alleen interes sant voor bezitters van oude voertuigen, maar voor iedereen die begaan is met oude en histo rische legerzaken. „We hebben ook leden die uniformen of mili taire tijdschriften sparen, maar begrijp me goed: we zijn geen clubje dat graag soldaatje wil spelen", zegt Leeuwe. Serieus Om de oude voertuigen aan te schaffen en in goede staat te houden moet er serieus met de liefhebberij om worden gegaan. Leeuwe: „Mijn Daf heb ik ge kocht via Domeinen, de dienst die staatseigendommen be heert. Die Daf kocht ik op een veiling van oude legervoertui gen van het Rijk. Maar je kunt ook auto's overnemen van parti culieren. Verder ga ik twee keer per jaar naar beurzen waar on derdelen te koop zijn." Voor lief hebbers zijn de veilingen in Soesterberg een lust voor het oog. Het Rijk verkoopt dan niet alleen voertuigen die speciaal voor het Nederlandse leger zijn gemaakt, maar zijn er ook auto's van de geallieerden te koop. De puzzelrit begint om 10.00 uur op het terrein van Leeuwe aan de Zuidwelleweg in Noord welle. Tot het eind van de mid dag zijn de voertuigen over heel Schouwen-Duiveland te zien. MIDDELBURG - De pachters verdwijnen uit het nieuwe be stuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Een ruime meerderheid van Provinciale Staten sprak zich hier gisteren voor uit. Een poging van de WD, ge steund door de Partij voor Zee land, de twee pachterszetels te handhaven, leed schipbreuk. Woordvoerders van de andere partijen betoogden dat de cate gorie pachters niet meer voldoet aan de (wettelijke) regels die voor het toewijzen van be stuurszetels gelden. Nu er in november verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe algemene vergadering van het waterschap, moet de ze telverdeling aan de regels wor den aangepast, redeneerden Gedeputeerde Staten en de Sta tenmeerderheid. WD en PvZ wilden die regels omzeilen. Mo gelijk in 2006 wordt een heel nieuw waterschapsbestel van kracht en laat alles tot die tijd maar bij het oude, stelde H. Pol derman-Martin (WD). door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Staten fractie van de Partij voor Zee land (PvZ) wil dat het dagelijks provinciebestuur 'ogenblikke lijk' onderzoekt of Broomche mie Terneuzen alsnog vergun ning kan krijgen voor de productie van een nieuwe vlam- vertragende stof. De PvZ sluit daarbij juridische stappen niet uit. In op hoge toon gestelde vragen ('wij eisen') aan Gedeputeerde Staten toont de fractie zich bui tengewoon verontwaardigd over de houding van het minis terie van VROM, dat Broomche mie een vergunning voor het maken van de vlamvertragers weigerde. Het bedrijf beweert dat daardoor dertig arbeids plaatsen moeten worden ge schrapt. De PvZ herinnert eraan dat de De pachters zitten onder de grens die is vastgesteld om voor bestuurlijke vertegenwoordi ging in aanmerking te komen, al gaat het om een heel klein ver schil. De overheid moet niet gaan sjoemelen met de regels, zei L. Vermeulen-Geschiere (PvdA). „Je moet bestuurlijk consequent bezig zijn", meende W. Kolijn (SGP). „We hebben helaas geen verantwoorde list kunnen verzinnen om tegen het voorstel van GS te zijn." M. Wiersma (GroenLinks) vond dat er 'een hoop drukte om wei nig' wordt gemaakt. De CD A-er J. Ramon dt erkende dat de regi stratie van pachters door het waterschap niet volledig is. Hij beklemtoonde dat zulks toch een zaak van de pachters zélf is. Volgens hem hebben provincie en waterschap zich meer dan voldoende ingespannen om de registratie zo compleet mogelijk te laten zijn. Dat vond ook gede puteerde A. Poppelaars (CDA, waterschappen). „Waarschijn lijk heeft ongeveer tien procent van de pachters zich niet aange meld. Dat zij zo. Wij moeten de wetgeving en de gemaakte af spraken gewoon uitvoeren." provincie wel instemde met een vergunning voor de vlamvertra- ger FR720. „Milieu-activisten zien hier een kans om een be drijf, dat voor de regionale eco nomie en werkgelegenheid van eminent belang is, naar de blik sem te helpen", aldus fractie voorzitter M. Stoffels. „En dat terwijl de Zeeuwse economie al zo zwaar onder druk staat; vooral door het uitblijven van nieuwe vestigingen en onvol doende differentiatie. Alleen havenactiviteiten tellen, zo lijkt het." De fractie geeft ook het dage lijks provinciebestuur een flin ke veeg uit de pan. „Wij hebben niet de indruk dat er echt werk is gemaakt van het probleem van Broomchemie." De PvZ wil we ten wat GS precies hebben ge daan om het ministerie van VROM op andere gedachten te brengen en of er wel voldoende druk is uitgeoefend. COR DE JONGE Ik stoncl vro&jervaakinde rij bjj deapothtik wormtjrt suïpensoirs en hadalle hjd om na te denken over de. kwaliteit van het leven. En te dromen van een plek waar je als fanatiek köersbullereen paar lekkere ronde ós-t meiden in de. buurt hebt. Samen met mijn hond ben ik in een Bevelands verzoramgs tehuis een handeltje in video's betui nen. Als ik nu achter ronn r&lldtor looprijd ik expres een Stukje om. Een ontdekkingsreis m het Seniorcnparadjjs'. door Rinus Antonisse door Jacques Cats MIDDELBURG - Opgeruimd staat netjes. LPF-Zeeland zegt het nog net niet, maar is wel zeer ingenomen met het wegsturen van het landelijk interim-bestuur door de par tijoprichters Peter Langen- dam en John Dost. Het met beperkte bevoegdheid tot de algemene ledenvergade ring van 3 juli aangestelde bestuur heeft niet gefunctio neerd, is de mening van de Zeeuwse afdeling. „Het heeft zelfs tegengewerkt cloor bepaalde opdrachten, zo als het royeren van regionaal coördinator De Nooijer, niet uit te voeren", signaleert de Zeeuwse LPF-bestuurder G. Schimmelpenninck. „Dat noem ik wanprestatie en dan moet je weg", luidt zijn con clusie. Onbekend „Een behoorlijk aantal regio's is heel ontevreden over de gang van zaken", schetst de Zeeuwse LPF-voorzitter L. Sturm de situatie. De onte vredenheid komt met name voort uit het voorstel van de Kamerfractie voor een aantal nieuwe bestuursleden. „Die mensen zijn bij de leden van de LPF totaal onbekend." Dat daar nogal wat mensen uit het leger bij zitten riekt volgens Sturm en Schimmelpenninck naar vriendjespolitiek, omdat partijleider Mat Herben ook een defensie-achtergrond heeft. „Drie officieren b.d. in het bestuur van een politieke vereniging is wat te veel van het goede." De Zeeuwse be stuurders zijn verbolgen dat over de elf tegenkandidaten, onder wie een aantal mensen van het eerste uur, op de web site van Lijst Pim Fortuyn niet wordt gerept. De kandidaten moeten van de leden komen, stelt Sturm. En zij moeten die mensen vervol gens op democratische wijze kunnen kiezen. „Wat nu ge beurt is chantage door de Ka merfractie. Wij zijn een ver eniging en daarin bepalen de leden de gang van zaken en niet de fractie." Achterkamertjes Sturm en Schimmelpenninck verwijzen naar het gedachten- goed van Pim Fortuyn, met als leidraad dat de democratie te rug moet naar de burger. „Door niet te communiceren met de achterban gaan we weer terug naar achterkamer tjespolitiek", vinden zij. Het duo verwijt het landelijke interimbestuur een gebrek aan enthousiasme en daadkracht en noemt de afhandeling van partijtechnische zaken zoals inzicht in het ledenbestand, communicatie richting leden en de wijze waarop de algeme ne ledenvergadering is uitge schreven 'chaotisch en on doorzichtig'. Sturm: „Wij weten nog steeds niet wie er in Zeeland allemaal lid zijn van de LPF. Wij kunnen niet eens een kringvergadering uit schrijven." Het Zeeuwse LPF-bestuur verwacht dat de algemene le denvergadering duidelijk zal maken dat Mat Herben onge lijk heeft als hij stelt dat de groep die de partijoprichters steunt niet representatief is te achten. „De achterban staat voor een heel groot deel achter Langen- dam en Dost."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15