Bellen voor grof huisvuil in Veere Scherpschutter wordt gejonast PZC PZC Pvda heeft de kiezer wat uit te leggen Leden Zeeuws Pallet toch op kunstmarkt Vandalisme teistert speelplein Irislaan Gemeente ziet na proef te veel nadelen aan extra ophaalrondes Keuring van warmbloedige paarden in Vrouwenpolder Auto gestolen in Westerzicht Rondleiding strandjutten 13 Aanrijding door mobiele telefoon Nehalennia steunt school Litouwen Aanhouding na achtervolging Jeugdige winkeldief aangehouden Jongeren bezoeken Middelburg zaterdag 29 juni 2002 door Miriam van den Broek DOMBURG - Inwoners van Veere moeten zich blijven aan melden voor de ophaaldienst van grof huishoudelijk afval. Vorig jaar werden twee proef- ronden gehouden waarbij men sen niet hoefden te bellen. Uit de evaluatie concludeert het ge meentebestuur dat de voordelen niet opwegen tegen de nadelen. Grof vuil en tuinafval worden één keer in de zes weken opge- VROUWENPOLDER - Op het terrein van manege De Een dracht aan de Rijkebuurtweg in Vrouwenpolder wordt zaterdag 6 juli een paardenkeuring ge houden. Het gaat om de Centrale Keu ring van het Koninklijk Warm bloed Paardenstamboek Neder land KWPN, regio Zeeland, 's Ochtends vanaf acht uur vindt de stamboekkeuring plaats van de 3-jarigen. De merries die 's ochtends ster zijn geworden, zullen 'smiddags terugkomen voor het voorlopig keurschap. Het middagpro gramma begint om 13 uur met het keuren van een dertigtal veulens. Rond 15 uur zullen een zestal sport-elitemerries en één pres tatiemerrie worden gehuldigd. Het evenement duurt tot onge veer 17 uur. VLISSINGEN - In het Vlissing- se Westerzicht is in de nacht van donderdag op vrijdag een rode Ford Escort gestolen. Het ken teken van de auto is YS-66-NG. De waarde van de auto bedraagt ruim duizend euro. OOSTKAPELLE - Belangstel lenden kunnen woensdag 3 juli mee met de rondleiding strand jutten, georganiseerd door het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. De tocht begint bij het museum om 14 uur en duurt ongeveer een uurtje. De jutter van het muse um geeft uitleg over de vond sten, zoals schelpen, doorboor de veenbrokken en eikapsels van de wulk. De rondleiding is bedoeld voor alle leeftijden. Aanmelding vooraf bij het mu seum is noodzakelijk. Advertentie REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl haald. Bewoners moeten daar voor bellen naar de gemeente. Eind 2000 besloot de gemeente raad een proef te doen met twee extra ophaalrondes waarbij de inwoners htm grof afval zonder te bellen aan de straat mochten zetten. De rondes vonden in het voor- en in het najaar plaats binnen de bebouwde kom. Om dat niet alle dorpen op één dag konden worden afgereden, wer den er vier ophaaldagen per keer gehouden. De extra rondes vonden op een andere dag plaats De PvdA in Middelburg is weer een bestuurspartij. De gemeenteraadsfractie sloot maandag een compromis over het nieuwe theater en ging akkoord met de locatie Zuidsingel. Het alternatief, de locatie Zuidsingel afwij zen, had de positie van de partij binnen de coalitie on mogelijk gemaakt. Met het compromis, een kleinere parkeergarage, is eigenlijk niemand tevreden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De PvdA moest weer gaan besturen, was het motto voor de verkiezingen. De twee jaar durende oppositie was slecht bevallen. Met een nieuwe ploeg mensen moest nieuw elan worden gevonden. De PvdA maakte de locatie van dan gebruikelijk, om de bewo ners zo min mogelijk in verwar ring te brengen. Vragen Toch riep de inzameling zonder aanmelding vragen op. „Veel mensen dachten dat ze voor de reguliere ophaaldienst, eens in de zes weken, ook niet meer hoefden te bellen", zeg gen B en W. „Bovendien werd er bij de extra ronden ook bouw- en sloopafval aange boden." Met uitzondering van het nieuwe theater tot één van de belangrijkste punten in de verkiezingscampagne. Met de keuze voor de Generaal Berg- huijskazerne was een histori sche fout gemaakt, zei de toen malige fractievoorzitter Wim Kooiman in november vorig jaar. Het theater moest op De Punt, de PvdA was het nooit eens ge weest met de gekozen locatie. Met de socialisten in het college zou de locatie opnieuw ter dis cussie staan. In het verkiezings programma werden die woor den al iets afgezwakt. Als het theater aan de Zuidsingel niet op acceptabele wijze gereali seerd kan worden, kan alsnog de locatie aan de Havendijk aan de orde komen, stond er. Ommezwaai Tijdens het, besloten, lijsttrek kersdebat de avond voor de ver kiezingen, liet lijsttrekker Al- bert de Vries plotseling weten dat de PvdA zich neerlegde bij puin is dit zoveel mogelijk mee genomen. Het college kiest er voor de ex tra ronden niet meer uit te voe ren omdat inzameling zonder aanmelding vooraf indruist te gen eerder vastgestelde regels. Ook zorgt de extra inzameling voor een ongelijke situatie tus sen bewoners binnen en buiten de bebouwde kom. Doordat mensen eerst moeten bellen, kan er een betere service worden verleend en houdt de gemeente zicht op wat er wordt ingeza- de locatie Zuidsingel. Het de bat werd gehouden in aanwe zigheid van Middelburgse on dernemers, niet direct de ach terban van de PvdA. Die kon de ommezwaai van de partij 's ochtends, hopelijk voor de gang naar de stembus, in de krant lezen. In het beleidsprogramma, de af spraken tussen de nieuwe colle gepartijen, werd vastgelegd dat analyse er alleen aan de Zuidsingel ge bouwd zou worden als de kos tenstijgingen binnen de perken bleven. De grens was vijf pro cent. Uit de berekeningen die de gemeente door een onafhanke lijk bureau liet uitvoeren bleek dat die marge slechts met het nodige kunst- en vliegwerk ge haald werd. Alleen door in te te ren op de post onvoorzien ble- meld, meent het gemeentebe stuur. In de evaluatienota worden twee voordelen genoemd van een inzameling zonder het ver plichte telefoontje. Uiteraard is het voor bewoners binnen de be bouwde kom prettig dat ze zich niet eerst moeten aanmelden. Daarnaast kost het de gemeente minder ambtelijke uren wan neer ze die telefoontjes niet hoeft aan te nemen. De twee extra ophaalronden hebben 22.500 euro gekost. ven de rekenmeesters binnen het budget. Verder waren voor een groot aantal zaken nog geen bedragen ingevuld op de begro ting. Crisis De PvdA kon het niet aan de kie zer verkopen om akkoord te gaan met een voorstel om extra geld, 1,5 miljoen euro, voor het theater uit te trekken. De partij kon het zich ook niet veroorlo ven om het voorstel af te wijzen. De overige drie coalitiepartijen, CDA, ChristenUnie en Groen- Links, hielden vast aan de Zuidsingel. Een crisis binnen de drie maanden oude coalitie kon alleen worden vermeden door een uitweg te zoeken waar alle partijen min of meer onge schonden uitkwamen. De wil om te besturen dwong de PvdA tot het sluiten van een compro mis. Het duale stelsel, met als belangrijkste principe dat de raad en het college onafhanke lijk van elkaar opereren, laat in ,Daar staat tegenover dat er tij - dens de reguliere inzameling minder afval is aangeboden dan verwacht. Of dat te maken heeft met de extra ronden, is niet met zekerheid vast te stellen", aldus het college. Meer huishoudens hebben namelijk afval aange boden, maar de hoeveelheid per keer was minder dan een jaar eerder. Het gemeentebestuur legt zijn voorstel volgende week don derdag voor aan de gemeente raad. Middelburg de eerste barsten zien. Door twee verdiepingen van de parkeerkelder af te halen, is voorlopig geen extra geld nodig voor het theater. Het gemeente bestuur' moet nu wel op zoek naar een andere plaats voor een parkeergarage. Als men kiest voor bouwen op de 'appendix', het stukje grond tussen Achter het Hofplein en de Konings straat, wordt de toch al gespan nen verhouding tussen de om wonenden en de gemeente op scherp gesteld. Intussen dringt de directie van de schouwburg aan op spoed. Garanties dat de kosten niet alsnog stijgen kun nen niet worden gegeven. Wim Kooiman, fractiewoord voerder over het theater, heeft laten weten op dit moment geen uitleg te willen geven over de manier waarop de fractie tot haar besluitvorming is geko men. Terwijl de PvdA de kie zer heel wat uitleg verschuldigd is. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Verbolgen kun stenaars van het Zeeuws Pallet doen toch mee aan de Kunst markt die vandaag en morgen gehouden wordt in de Vlissingse binnenstad. Kunstliefhebbers kunnen hun hart ophalen in de circa veertig kramen met kunst. Ook is er onder meer een graffi tispuiter, een bodypainter en een karikaturist. „Vorig jaar waren wij de initia tiefnemers van de kunstmarkt", vertelt voorzitter W. van Nassau van het Zeeuws Pallet. „De win keliersvereniging van het win kelcentrum Vlissingen vond het een leuk initiatief en gaf ons de benodigde kramen. Het evene ment is ons niet helemaal be vallen. We moesten heel veel dingen regelen en kregen pro blemen met winkeliers waar wij voor de etalage stonden. Ook mochten de leden van het Zeeuws Pallet nergens gebruik maken van het toilet." De evenementencommissie van het winkelcentrum Vlissingen regelt de kunstmarkt dit jaar zelf en nam daarvoor het orga nisatiebureau Dynamic Promo tions in de arm. „We wilden een doorValeska Nastaly VLISSINGEN - Er moet een nieuwe oplossing worden be dacht voor het speelterrein aan de Irislaan in Vlissingen. Het pleintje is in zijn halfjarig be staan steeds de dupe geweest van vernielingen. De gemeente Vlissingen heeft donderdag de doeltjes weggehaald en zoekt nu een oplossing voor het hekwerk. Het speelterreintje is onderdeel van het proefproject buurt- sportwerk Middengebied en moet in het kader daarvan blij ven, vindt A. Vael van Sportbe- langen. „Voorlopig plaatst de gemeente als noodvoorziening een oud voetbalframe tegen de aanwezige ballenvanger. Vol gende week bespreken we wat we met het hekwerk moeten doen." Welzijnsorganisatie Palladium heeft jongerenwerkers aange steld om de jeugd op het plein aan te spreken. „Zij moeten de andere opzet dan vorig jaar. De evenementencommissie betaalt de standplaatsen en de kramen worden verhuurd", legt vice- voorzitter W. de Ridder van de winkeliersvereniging uit. Het organisatiebureau benaderde het Zeeuws Pallet of zij interes se had om mee te doen aan de kunstmarkt. „Dat zou ons per kraam 50 euro gaan kosten. Voor een aantal van onze leden is dat niet op te brengen"vertelt een boze Van Nassau. Zij wilde gratis kramen, net als vorig jaar. Daarbij beroept zij zich op het feit dat het Zeeuws Pallet toen het succesvolle evenement op zette. De evenementencommis sie is van mening dat de kunste naars hun kunst verkopen en dus gewoon hun kraam kunnen betalen. Uiteindelijk kreeg het Zeeuws Pallet voor vijftien kramen sub sidie van de gemeente Vlissin gen en staat de groep (amateur) kunstenaars toch op de kunst markt. De kramen van de kunst markt staan in de Walstraat en de Lange Zelke. Op de Kleine Markt staat een aantal kramen voor jongeren bij elkaar. Van middag is er een taxateur om de waarde te bepalen van an tiek. jongeren duidelijk maken dat ze respect moeten hebben voor an dermans spullen", zegt P.Gillis- sen van Palladium. De jonge renwerkers komen vanaf halverwege de middag, wan neer het druk begint te worden, tot 's avonds laat surveilleren. Vael wil voorzichtig zij n met het aanwijzen van daders. „Dan ga je zo snel aan bepaalde bevol kingsgroepen denken. Het ma ken van duidelijke afspraken met de aanwezige jeugd moet onvrede bij de beheerders en be woners van de buurt tegen gaan." Voorheen is het speelterrein een speeltuin geweest. Vanwege ge brek aan toezicht en te weinig geld om de speeltoestellen op te knappen moest de speel tuin sluiten. Het gerealiseerde speelplein was een welkome oplossing voor de aangren zende sportvereniging Olym- pia. Die gebruikt het terrein voor bepaalde buitenactivitei ten. Schutters testen hun antieke geweren. foto's Ruben Oreel door Ron Mapnee DOMBURG - De trommelvlie zen hadden het gisteren zwaar te verduren tijdens het tradi tionele gaaischieten. Een re cordaantal van 52 schutters waagde zich aan het eeuwen oude Domburgse gebruik. Het is nog in de ochtend als Schutter D. Wisse uit Dom burg zijn biertje even wegzet en er eens goed voor gaat zit ten. Op een aftands bankje dat zó uit een NS-trein is geplukt wel te verstaan. Hij richt zijn wapen op één van de palen die in de duinen zijn opgetrokken. Hoog aan de paal, aan een me talen drietand, hangen stuk ken hout, de zogeheten tron ken. Wisse haalt de trekker over. Het laatste stuk hout valt van de paal Een oorverdovend gejuich stijgt op. De andere Domburgers feliciteren Wisse hartelijk door hem een paar keer te jonassen. Aldus de tra ditie van het gaaischieten. Gisteren weerklonken in de Domburgse duinen vanaf 's ochtends acht uur het ge knal van geweren. De aftrap werd gegeven door burge meester A. de Bruijn van Veei'e. Zij was dan ook meteen de laatste vrouw die mocht schie ten. Volgens aloud gebruik mo gen alleen Domburgse mannen aan het ritueel deelnemen. Ie dereen mag beurtelings een schot lossen. Degene die het lukt om de tronk naar beneden te schieten, krijgt een van de prijzen die door Domburgse ondernemers en particulieren zijn geschonken. Middeleeuws Het gaaischieten is een gebruik dat nog stamt uit de Middel eeuwen. In die tijd streden schutterijen tegen elkaar wie het zuiverst kon schieten. Een vogel - de gaai - werd aan een molenwiek gebonden, nadat de wiek weer naar bo ven werd gedraaid trachtten de schutters om de beurt de gaai naar beneden te schie ten. Anno 2002 is de opkomst in Domburg met 52 schutters groot. 'Kapitein' J. Labrujère van de gaaischietvereniging: „Ik weet nog goed hoe ik in 1971 voor het eerst meedeed aan het gaaischieten. Toen wa ren er zestien deelnemers. De laatste jaren zien we vooral veel Domburgse jongeren. Die zijn zich heel bewust van hun eigen roots." Opvallend is dat er met verschillende wapens wordt geschoten. „Er zijn jon gens die met dubbelloops ge weren van de vereniging schie ten", verklaart Labrujère. „Anderen houden de oude wa pens uit 1810,1820 in ere." Wie vermoedt dat de uitslag dan al bekend is, komt bedrogen uit. „Uiteindelijk gaan de prijzen vaak naar de schutters met de oude geweren. Die zijn niet al leen langer en zwaarder, ze zijn ook gewoon zuiverder." Tijdens de folkloristische dag in Domburg vinden er de hele dag activiteiten plaats: niet al leen kermis en ringrijden maar ook - wederom - gaaischieten. Bijkomen van een gemist schot. RILLAND - Een 29-jarige man uit Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag op de A58 bij Rilland met zijn auto tegen de vangrail gereden. De man reed op de Noordbaan richting Vlissingen. Hij probeerde zijn mobiele telefoon te pakken, die op de passagiersstoel lag. Daarbij reed hij in de berm, corrigeerde naar links en reed in de linkerberm tegen de vangrail. De man raakte niet gewond. MIDDELBURG - Het scholenuitwisselingsproject van de Middelburgse scholengemeenschap Nehalennia wordt uitge breid met een school in Litouwen. Gisteravond is, tijdens de diploma-uitreiking van het vwo, 2500 euro overhandigd aan J. Beeuwkes-Ziubritjte, bestuurslid van de Stedenband Goes-Panevezys. Op het eindexamenfeest van 29 maart heb ben de leerlingen van de Middelburgse scholengemeenschap geld ingezameld voor de school in Panevezys. Die school heeft niet genoeg geld om mee te doen aan de uitwisseling. Het sponsorbedrag van Nehalennia moet uitwisseling wel moge lijk maken. Vóór de inzameling van het geld, was nog niet duidelijk wel doel er gesteund zou worden. Locatiedirecteur G. Heerebout vertelde dat de leerlingen zelf met het idee kwamen om het uitwisselingsproject te steunen. De keuze viel op Litouwen, omdat Heerebout daar al veel contacten met scholen heeft op gebouwd. MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend om vijf uur een 31-jarige automobilist uit Rotterdam aangehouden. De man negeerde een stopteken op Het Groene Woud in Middel burg. Na een korte achtervolging kon hij door een politiemotor in de Zandstraat worden aangehouden. Uit een ademanalyse bleek dat de Rotterdammer ruim 2,5 maal te veel had gedronken. De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. Ook kreeg hij een bekeuring, omdat hij zijn rijbewijs niet bij zich had. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend proces-ver baal opgemaakt tegen een 15-jarige jongen uit VlissingenHij werd aangehouden voor het stelen van twee aanstekers en overgebracht naar het politiebureau. Omdat de jongen recent al in aanraking was geweest met het HALT-bureau, kreeg hij deze keer een proces-verbaal. MIDDELBURG - Éénentwintig jongeren uit evenveel ver schillende landen komen vandaag aan in Middelburg als gast van de Rotaryclub Middelburg. De serviceclub organiseert wereldwijd elk jaar tientallen van dergelijke contacten. Doel daarvan is kennismaken met eikaars cultuur en met de cul tuur van het gastland. De jongeren, in de leeftijd van 17 tot 19 jaar, logeren bij leden van de Rotaryclub. Weer andere leden verzorgen en begeleiden het programma. Ze gaan onder meer zeilen, brengen een bezoek aan Neeltje Jans en aan Brugge en krijgen op woensdag 3 juli een inleiding van oud-museumdi recteur Ineke Spaander over Mondriaan. De jongeren schil deren zelf ook een Mondriaan. De resultaten worden 's avonds op de Rotaryclub geveild. De jongeren komen onder meer uit Turkije, Bulgarije, Amerika, Polen en Kroatië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13