Brussel wil actie tegen pinkosten PZC Storm van protest VS na verbod schooleed Hond en kat mogen binnen EU vrij reizen Opnieuw doden door geweld in Kashmir Amerikaans Congres dagvaardt gehele top van WorldCom Eurocommissaris roept op tot 'herrie schoppen Militair vliegtuig uit VS stort neer in Frankrijk Handlangers Milosevic wellicht vrij mm mis tl Oostenrijkse koe valt op auto Toch geen uitlevering Algerijn Vermiste burgemeester blijkt dood Nepalese journalist vermoord Sarabi minister van Vrouwenzaken China staat aan de rand van een aidscatastrofe Denen willen niets weten van financiële bezwaren tegen uitbreiding van EU Inleiding op mortieraanval door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie adviseert de burger flink bonje te maken als een bank te veel geld in rekening brengt voor het 'pinnen' in het buiten land. Zekerheidshalve ver strekt de Commissie naast deze verbale steun ook een prakti sche handleiding hoe de burger I zijn bank een lesje kan leren. In- clusief de telefoonnummers van de Ombudsman. Zonder schroom riep de woord voerder van Commissaris Bol- kestein (Interne Markt) gisteren op tot verzet als de banken van af maandag toch extra geld vra gen bij gebruik van de pinpas of j creditcard in het buitenland. Dat is immers in strijd met de re- I gels van de Europese Unie. Die I schrijven voor dat met ingang I van 1 juli pinnen in het buiten- j. land niet duurder mag zijn dan in eigen land. In Nederland is dat gratis. Herrie schoppen Wat te doen als na afloop van vakantie blijkt dat de bank toch provisiekosten in rekening brengt? „Herrie schoppen", stelt de woordvoerder. „Niet bij ons, maar bij uw bank." De handleiding verzekert dat ge schreven Wachten het meeste gewicht in de schaal leggen. Ne geert de bank deze aanmaning, dan dient de nationale ombuds man - in Nederland de Stichting Geschillencommisie Bankza ken in Den Haag - te worden be naderd. De telefoonnummers in alle twaalf eurolanden zijn in een aparte annex aan de hand leiding toegevoegd. EPINAL - Een Amerikaans militair vliegtuig is gisteren- neergestort in het oosten van Frankrijk. Volgens de lokale au toriteiten gaat het om een A-10 'wartliog'. De piloot, de enige inzittende, overleefde het ongeluk niet, al dus de politie. Het toestel stortte neer in een afgelegen stuk bos nabij Domptail in de Vogezen. Gisteren stortte in Griekenland een gevechtsvliegtuig van de Griekse luchtmacht neer. Hier vielen twee doden.AFP/RTR door Ans Bouwmans WASHINGTON - Belachelijk, meent de Amerikaanse presi dent. Een gerechtshof in het westen van de VS heeft bepaald dat schoolkinderen in negen staten niet langer hun trouw aan de vlag en het land mogen zweren omdat de woorden 'on der God' in de eed voorkomen. De gelofte is in strijd met de grondwet, omdat religie en staat gescheiden moeten zijn, aldus twee van de drie rechters in San Francisco die zich bogen over een verzoek van een atheïst uit Sacramento. President Bush is na het nieuws in toorn ontstoken. En toppoli tici van Republikeinse en De mocratische huize waren er gis teren als de kippen bij om de van onze redactie buitenland PEKING - China kan zich op maken voor een 'catastrofe'. Het aantal gevallen van aids of een hiv-besmetting zal 'ongelooflij ke' proporties aannemen, zo waarschuwde de aidsorganisa- tie van de VN gisteren. Volgens Unaids zit de volksre publiek op een tijdbom. Eind vorig jaar telde China 800.000 tct 1,5 miljoen hiv-geïnfecteer- den. Aan het slot van 1999 wa ren dat er nog 5 0 00 0 0Als er nu Helpt dat ook niet dan staat de weg naar de rechter open, alclus de Commissie. Zij adviseert in zo'n geval de Consumenten bond in te schakelen. Die hakt wel vaker met dit juridische bijltje. 'goddeloze' uitspraak te ver foeien. Amerika is van oudsher een christelijk land. Zelfs op de dol lar staat 'in God we trust'. Op het hoogtepunt van de Koude Oorlog besloot het Amerikaan se congres de christelijke grond vesten tot uitdrukking te laten komen in de eed van trouw (de 'Pledge of Allegiance'). Sinds 1954 spreken Amerikaanse school kindertjes aan het begin van hun schooldag de onderwij zers na dat ze trouw zullen zijn aan 'de vlag van de VS, de repu bliek waarvoor deze staat, een natie onder God, ondeelbaar, met vrijheid en recht voor ieder een'. Michael Newdow uit Sacra mento, Californië, vond het ech ter maar niks dat zijn dochter aan dat ritueel onderworpen geen maatregelen worden geno men zal het aantal mensen met hiv in 2010 tot tien miljoen zijn opgelopen. De VN menen dat China het pro bleem te eenzijdig benadert. Alleen het ministerie van Volks gezondheid speelt een rol in de bestrijding, terwijl de ziekte be streden zou moeten worden met hulp van maatschappelijke en lokale organisaties. Officiële gegevens stelden tot voor kort dat China 30.736 hiv-besmette mensen telde. DPA/RTR Overdreven lijkt de oproep van de Commissie - het dagelijks be stuur van de EU - niet. De ban ken hebben zich dertien jaar verzet tegen het afschaffen van de vaak hoge pinkosten in het buitenland. Met als gevolg dat werd. Ze was weliswaar niet verplicht om de dagelijkse eed uit te spreken, maar ze werd wel raar aangekeken en was ge kwetst omdat ze niet kon mee doen met de groep. Newdow spande een proces aan en nadat hij in eerste instantie in het ongelijk werd gesteld, heb ben de rechters van het negende circuit van appél hem wel gelijk gegeven. „Verklaren dat we een natie zijn onder God is identiek aan verklaren dat we één natie zijn 'onder Jezus', één natie 'on der Vishnu', een natie 'onder Zeus' of een natie onder geen enkele god", aldus de rechter die de uitspraak uitlegde. Volgens hem beveelt de staat hiermee het christelijke geloof aan en maakt het ongelovigen tot ver- stotelingen. Bush heeft onmiddellijk actie aangekondigd. Justitie kan in hoger beroep bij het voltallige hof van appél in San Francisco of bij het Amerikaanse hoogge rechtshof. De uitspraak krijgt pas over enkele maanden rechtskracht, dus voorlopig mag 'onder God' nog op de scho len in Californië en omgeving. De oorspronkelijke eed werd in 1892 gemaakt door de socialist Francis Bellamy. Volgens een kleindochter zou hij veront waardigd zijn geweest over de toevoeging van de woorden 'on der God', omdat hij de kerk moest verlaten vanwege zijn te socialistische preken. Maar Amerikanen houden van hun publieke gebed. Zij sputterden gisteren over de 'te politiek cor recte' en 'te liberale' beslissing, omdat ze de eed zien als een vorm van patiiottisme. GPD honderd euro over de grens pinnen, gemiddeld vier euro kost. Met de komst van de eenheidsmunt en het wegvallen van de wisselkoersen is dat niet meer aan de burger uit te leggen. van onze redactie buitenland DEN HAAG - Twee verdachten die samen met Slobodan Milo sevic voor het Joegoslavië-tri- bunaal terecht moeten staan wegens misdaden in Kosovo, komen op vrije voeten tot het begin van hun proces. De rechters hebben althans hun verzoek om vrijlating ingewil ligd. Het wachten is op de uit komst van het beroep dat hoofd aanklager Carla del Ponte tegen Onder druk van de Commissie en het Europees parlement werd eind vorig jaar besloten dat met ingang van deze zomer pinnen in het buitenland niet duurder mag zijn dan in eigen land. Het zelfde geldt voor het betalen de beslissing aantekent. Del Ponte is tegen de vrijlating van Nikola Sainovic en Dragoljub Ojdanic, omdat ze er niet van overtuigd is dat het tweetal zich weer in Den Haag zal melden, Sainovic was onder Milosevic vice-premier van Joegoslavië en Dragoljub Ojdanic chef-staf met een creditcard. Banken die zich niet aan de regels houden kunnen worden gestraft met 'ef fectieve, gepaste en afschrik wekkende' boetes. De hoogte hiervan is een zaak van de EU- lidstaten zelf. GPD van het Joegoslavisch leger. Beiden werden in maart 1999 tegelijk met Milosevic aange klaagd. Sainovic en Ojdanic meldden zich enkele weken geleden vrij willig in Den Haag, nadat Joe goslavië de samenwerking met het tribunaal wettelijk had ge regeld. Hun vrijwillige komst is voor de rechters een belangrijke reden om het verzoek tot voorlo pige vrijlating in te willigen. Ze verwachten niet dat de verdach ten zullen vluchten GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De gehele top van het Amerikaanse telecom- concern WorldCom zal zich moeten verantwoorden voor het Amerikaanse Congres. Con gresleden besloten gisterende bestuurders te dagvaarden we gens het boekhoudkundige ge sjoemel bij de onderneming. Voor 8 juli is een zitting gepland om de bestuurders te horen. Ook voormalig topman Bernard Eb- bers, die WorldCom heeft uitge bouwd tot het op een na grootste telecomconcern van de Verenig de Staten, ontvangt een dag vaarding, evenals de deze week ontslagen financiële topman Scott Sullivan. De laatste wordt verantwoorde lijk gehouden voor het schan daal dat misschien leidt tot WorldComs ondergang. Sulli van nam 3,85 miljard dollar niet op in de winstcijfers, een bedrag van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - De uitbrei ding van de Europese Unie met tien nieuwe landen is volgens Denemarken, het land dat vanaf juli het roulerend voorzitter schap van de EU overneemt, het belangrijkste onderwerp van het komende halfjaar. Financië le bezwaren mogen geen belem mering zijn, vindt de Deense premier Rasmussen. De premier heeft deze week en kele buitenlandse journalisten uitgenodigd om voor hen de prioriteiten van het Deense EU- voorzitterschap toe te lichten. Die zijn uitbreiding, uitbreiding en uitbreiding, zo maakte hij duidelijk, Vier landen, waaronder Neder land, hechten wel grote waarde aan wat Rasmussen de financië le details noemt. Als de arme boeren in de nieuwe Oost-Euro- pese EU-landeii dezelfde subsi dies krijgen als hun collega's in het Westen, gaat dat miljarden kosten. Daarom wil Nederland dat er in elk geval harde afspra ken worden gemaakt over af- dat wel was uitgegeven. Opmer kelijk is dat het Congres ook analist Jack Grubman wil ho ren. Hij was eind jaren negentig de meest vermaarde telecom- analist. Grubman werkt nu nog steeds bij de zakenbank Salo mon Smith Barney. Bush De SEC, de Amerikaanse toe zichthouder op de effectenbeur zen, besloot woensdagavond, lokale tijd, WorldCom aan te klagen wegens fraude. Presi dent Bush heeft al een groot scheeps onderzoek aangekon digd. Bush zei gisteren op de topbijeenkomst van de G8, de zeven grootste industrielan den plus Rusland, in Canada bezorgd te zijn over de gevol gen van de boekhoudschanda len. Volgens ingewijden heeft de president furieus gereageerd op het gebrek aan verantwoorde lijkheidbij het Amerikaanse be drijfsleven. RTR/AFP/ANP bouw van de inkomenssteun voor boeren. Dan pas mogen de nieuwe leden erbij komen. Maar dat vindt Rasmussen on zin. „We gaan deze historische kans toch niet verspelen door minimale kosten. De Europese Unie kost de huidige lidstaten 1 procent van hun BNP. De helft daarvan gaat naar het land bouwbeleid. De extra kosten dié er nu bijkomen, bedragen 0,1 procent van ons BNP. We gaan de uitbreiding toch niet op het spel zeten voor minder dan een- duizendste van onze jaarlijkse productie?" Eind dit jaar, dus tijdens het Deense voorzitterschap, moet definitief duidelijk worden wel ke landen per 2004 lid mogen worden. Rasmussen waar- schuwt dat het kleinste uitstel gevaarlijk is. Polen, de grootste kandidaat lidstaat, wordt algemeen gezien als het land met de meeste pro blemen. Toch denkt Rasmussen dat ook de Polen op tijd klaar zullen zijn met het aanpassen van him nationale wetten aan de 80.000 pagina's voorschrif ten uit Brussel. Belga/DPA vrijdag 28 juni 2002 gezondheidsvoorschriften hond of kat is ingeënt tegen vaccinatie reizen. Groot-Brit- sluitsel geeft, om te zien van onze redactie buitenland LUXEMBURG - Het meene men van hond en kat op vakan tie wordt een stuk gemakkelij ker. De Europese landbouw ministers zijn het gisteren na maanden heen en weer praten erover eens geworden om de gezondheidsvoorschriften voor het vervoer van huisdie ren over de grens gelijk te trek ken. Eigenaars moeten een certifi caat bij zich hebben dat hun hond of kat is ingeënt tegen hondsdolheid. Een (niet-ver- wijderbare) tatoeage of een mi crochip is daarnaast verplicht. Pups die nog niet ingeënt kun nen worden, kunnen zonder vaccinatie reizen. Groot-Brit- tannië, Ierland en Zweden hebben een overgangsregeling van vijf jaar bedongen. Zij ei sen zolang een extra test, die duur is en pas na maanden uit sluitsel geeft, om te zien of de vaccinatie werkt. Vrij reizen voor kat en hond door heel Europa wordt daar door waarschijnlijk pas vanaf 2007 een feit. Het Europees Parlement, dat nog met de nieuwe regels moet instem men, kan daar misschien aan morrelen. Voor huisdieren van buiten de EU gelden dezelfde eisen. Maar die zijn veel strenger voor dieren uit landen waar nog hondsdolheid heerst. ANP/D- PA Bewoners van een huis, vernietigd door Indiase beschietingen, staan bij hun overgebleven eigendommen in Chakoti, Kashmir. van onze redactie buitenland SRINAGAR - Aanhoudend geweld in het Indiase deel van Kashmir heeft gis teren zeker negentien levens geëist. Circa 26 mensen raakten gewond, aldus de Indiase politie. Onder de doden zijn acht militairen van de Indiase strijdkrachten. Drie van hem kwamen om het leven gekomen toen de jeep waarin ze zaten, op een mijn reed. Sinds 1989 is de Indiase deel staat Kashmir, de enige deelstaat met een moslimmeerderheid, het toneel van geweld. Ongeveer twaalf groepen ver zetten zich met steun uit Pakistan tegen het Indiase bestuur over het gebied. Enige maanden geleden leken Pakistan en India af te stevenen op een oorlog, maar de laatste weken zijn de spannin gen verminderd. Desondanks maakte India gisteren bekend zijn troepen aan de grens met Pakistan zeker nog tot ok tober paraat te houden. Beide landen hebben zeker een miljoen soldaten aan de grens opgesteld. Minister George Fernandes van Defen- foto Roshan Mughal/AP sie zei gisteren dat de Indiase troepen er blijven zo lang als dat nodig is. Pakis tan stelde in een reactie dat dat maar weer eens India's onbuigzaamheid en onredelijkheid aantoont. De Pakis taanse regeringswoordvoerder gene- raal-majoor Rashid Qureshi riep op tot onderhandelingen over Kashmir. AF P/RTR WENEN - Op een Oostenrijkse Alpenweg is een koe bovenop een auto gevallen. Het dier was, op zoek naar een sappig gras landje, terechtgekomen op een soort overkapping langs de weg die het verkeer tegen lawines moet beschermen. De koe overleefde het avontuur niet. De inzittende van de au to raakte gewond en de auto kon naar de sloop, meldde de po litie van Salzburg. RTR LONDEN - Het Britse Hooggerechtshof heeft gisteren een Frans verzoek om uitlevering van de Algerijn Rachid Ramda verworpen. Ramda zit al zeven jaar vast in Groot-Brittannië op verdenking van betrokkenheid bij een serie aanslagen in Pari j s in 19 95In oktober vorig j aar besloot de Britse overheid Ramda uit te leveren, maar die ging daartegen in beroep. Parijs en de omgeving van Lyon waren in 1995 het doelwit van een reeks aanslagen door moslimfundamentalisten. Bij een daarvan vielen acht doden en tientallen gewonden. Ramda zou die aanslagen hebben gefinancierd. AFP RÖCKINGEN - Burgemeester Erich Kunder van de Duitse plaats Röckingen is dood aangetroffen in een bos in Tsjechië. De man was al vier maanden vermist. De Tsjechische krant Pravo meldde gisteren dat de 51-jarige Kunder vermoedelijk door een misdrijf om het leven is geko men. De politie heeft twee mannen van 25 en 30 jaar opge pakt. Volgens de Tsjechische politie maakte Kunder begin maart een dienstreis naar Tsjechië. Daar heeft een prostituee hem vermoedelijk meegelokt naar een huis, waar de twee nu opge pakte mannen hem opwachtten. Het duo zou hem hebben neergeslagen en gewurgd. DP A KATHMANDU - Volgens de internationale organisatie Re porters sans Frontières (Verslaggevers zonder Grenzen) is in Nepal een hoofdredacteur van een krant doodgemarteld. De man was vorige maand opgepakt. Volgens de organisatie, gevestigd in Parijs, gaat het om Krishna Sen, hoofdredacteur van de krant Janadisha. Sen was opgepakt wegens zijn vermeende banden met maoïsti sche rebellen. Die leveren al zes jaar harde strijd om de mo narchie te vervangen door een communistisch regime. Daar bij zijn 4500 mensen omgekomen. RTR KABOEL - De Afghaanse president Karzai heeft gisteren een nieuwe minister van Vrouwenzaken benoemd. Daarmee komt een eind aan enkele dagen van opschudding over zijn falen om deze post op te vullen terwijl de rest van het kabinet werd be ëdigd. Habiba Sarabi is de opvolger van Sima Samar op het departe ment Vrouwenzaken. De nieuwe bewindsvrouw is een etni sche Hazara en dochter van ex-minister Wahid Sarabi. Samar kon niet terugkeren na een uitspraak van 's lands hoogste rechter die haar beschuldigde van blasfemie. Verder benoemde Karzai ook nog een vijfde vice-president. Het is de royalist Amin Arsala, de voormalige minister van Fi nanciën in de overgangsregering die het land de afgelopen zes maanden bestuurde. Arsala is een aanhanger van ex-koning Zahir Shah. AFP HEBRON - Een in de VS gebouwde, Israëlische Cobra-helikopter gooit vuursignalen uit boven het Moqataa-gebouw, het hoofdlwartier van de Palestijnse Autoriteit in Hebron. Israëlische troe pen zijn gisteren de stad Hebron binnengevallen, waarbij de Moqataa onophoudelijk werd bescho ten. De Israëli's wilden daarmee de naar schatting tien tot vijftien Palestijnse militanten die zich in het gebouw ophouden, uitdrijven. De afgelopen twee dagen hebben 120 mensen die in het gebouw een goed heenkomen hadden gezocht, zich over gegeven. De beschietingen hebben tot dusver vier Palestijnen, van wie drie politiemannen, het leven gekost. foto Abdelhak Senna/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5