Schalken temt loopwonder Chang Biaggi en Rossi zijn water en vuur PZC Valse start van volleyballers Raemon Sluiter speelt onder de maat Koeman en Rutten nemen tijdelijk waar 19 Limburger ziet perspectief voor beste prestatie op Wimbledon Miriam Oremans concentreert zich weer op tennis Van der Wiel snoept Tiviakov een half punt af Sparta-spelers naar Deltasport Boeve trainer FC Zwolle Gazuric naar Milwaukee Bucks Geen betaald voetbal in Almere Zülle wint Ronde van Zwitserland Voshart valt buiten de prijzen vrijdag 28 juni 2002 Hoor Marc Molenaars LONDEN - Radek Stepanek is geen grote naam in het interna tionale tennis. Maar de Tsjech (23) stuurde in de tweede ronde Wimbledon wel mooi Raemon Sluiter naar huis. In vier sets. Een wanprestatie van de Rot terdammer, al dacht die daar zelf heel anders over. Tweede ronde Wimbledon, met een tegenstander die nooit ho ger reikte dan de 147e plaats op de wereldranglijst, een derde ronde tegen Kratochvil in het verschiet en dan zo staan schut teren. Overklast worden door een speler zonder klasse. Sluiter kon zich uiteraard wel voor de kop slaan, maar deed dat vreemd genoeg niet. Sterker nog, de Rotterdammer zocht wanhopig naar verzachtende omstandigheden, maar veel verder dan een lastig windje kwam hij toch niet. „Elke keer als hij mijn opslag brak, ser veerde ik wind tegen. Hij had daar blijkbaar minder last van" luidde het excuus. Erg overtui gend klonk het allemaal niet. Sluiter had zijn dag niet, maar wilde dat aanvankelijk niet toe geven. Dat maakte het eigenlijk alleen maar erger. Verliezen van een speler van het kaliber van Stepanek kan een keer gebeu ren, maar toch niet op Wimble don. En als het dan toch gebeurt, dan alleen op een slechte dag. Want die heeft iedereen wel eens, dus ook Sluiter. „Maar als je me vraagt of ik vandaag een off-day had, dan zeg ik nee. Dat is te extreem. Agassi verloor, Sampras verloor, maar als Slui ter verliest, is het ineens een off day. Dat vind ik niet terecht." GPD door Mare Molenaars LONDEN - „Ik heb bijna al mijn geld uitgegeven aan drank, vrouwen en snelle auto's. De rest heb ik verkwanseld", zei George Best, de onsterfelijke voetballer die vecht tegen zijn eigen onder gang. Nee, dan Michael Chang, LONDEN - Miriam Oremans kan zich op Wimbledon weer concentreren op het tennis. De toestand van haar vader, die woensdag tijdens de partij van haar dochter getroffen werd door een hartinfarct, is stabiel. Na een aantal spannende uren ging Oremans gisteren toch weer de baan op en bereikte met haar partner Kristie Boogert de tweede ronde in het dubbel door het Duitse/Venezolaanse kop pel Rittner/Vento-Kabchi met 6-3 3-6 6-1 te verslaan. Oremans senior werd met spoed naar het ziekenhuis gebracht toen hij zich woensdag met pijn indeborstbij deEHBOopdeAll England Glub meldde. Hij moet nog een aantal dagen aan de hartbewaking blijven, maar zijn toestand was woensdag avond al stabiel. Oremans voegde zich na haar gewonnen partij tegen Shaughnessy direct bij haar va der. Ze speelt vandaag in de der deronde van het enkelspel tegen de Griekse Daniilidou, die afge lopen week het toernooi van Rosmalen op haar naam bracht. ANP dertig jaar inmiddels, waarvan vijftien aan de top. Kweekt vis sen, leeft als een monnik maar is nog springlevend. Weet ook Sjeng Schalken. De Limburger verkeert in een absolute topvorm, maar had gistermiddag, in de tweede ron de van Wimbledon, zijn handen toch meer dan vol aan de nog al tijd watervlugge Amerikaan. Schalken won het duel in vier sets, 7-6, 6-3, 4-6, 6-1. „Ik heb echt de volle honderd procent moeten geven. Chang geeft nooit op en dat voel je. Ik heb heel wat metertjes moeten lopen vandaag", hijgde Schalken na afloop. De overwinning op Chang is er een die telt. De Amerikaan, die in 1989 als jongste speler ooit Roland Garros won, is nog altijd een fenomeen. Hij is niet groot, maar in het circuit geen kleine jongen, zelfs niet nu hij voor het eerst in vijftien jaar buiten de top honderd dreigt te geraken. Een confrontatie tussen Chang en Schalken is een duel tussen twee toegewijde tennissers. De één snel, charismatisch en de voot, de ander sterk, gedreven en met veel geloof in zichzelf. „Hij kan het nog steeds hoor", toonde Schalken respect voor de Amerikaan. „Het is een sluwe vos, maar ik had me ook deze keer goed voorbereid. Zoals ik altijd probeer om de zwakke plekken van de tegenstander uit te melken. Ik heb met Hewitt ge sproken, die op Rosmalen tegen Chang speelde. Daar had ik wel wat aan." Schalken vertrouwde tegen het Amerikaanse loopwonder niet op de lange adem. Twee jaar ge leden speelde hij op dezelfde baan, The Graveyard, de legen darische vijfsetter tegen Mark Philippoussis en dat liep toen niet goed af: 20-18 voor de Au straliër in de vijfde set. Chang is een liefhebber van dergelijke monsterondernemingen, maar zover liet Schalken het toch niet komen. Hij domineerde de wed strijd van meet af aan, met een hapering in de derde set. Huiswerk Zaterdag wacht Schalken een confrontatie met Jeff Morrison, een volstrekt onbekende land genoot van Chang. De Limbur ger kijkt ernaar uit, want ook hij voelt dat zich op Wimbledon een unieke kans aanbiedt. Nooit eerder bereikte hij de vierde ronde van een Grand Slam, maar deze keer ligt die weg wa genwijd open. „Het kan voor mij een uniek toernooi worden. Toen ik gister middag de televisie aanzette, wist ik al niet wat ik zag, maar ik ben blij dat het nu ook aan mijn kant eens een keer openvalt. Santoro verloren, Ferrero weg, dat zijn gunstige ontwikkelin gen. Als ik mijn huidige niveau kan behouden, kunnen er hele mooie dingen gebeuren." GPD LEEUWARDEN - Na de remise met Tiviakov heeft koploper Loek van Wely in de zevende ronde van het Essent NK scha ken in Leeuwarden opnieuw ge- wonnen. Naaste concurrent Ti viakov leek hem daarin te gaan volgen, maar tegenstander Van der Wiel bewees Van Wely een goede dienst en sleepte na zeven uur spelen een halfje uit het Ivan Sokolov raakte ook verder j achter op Van Wely door te remi seren met Friso Nijboer. De I Friese hoop Sipke Ernst schaakte zich naar de vierde plaats. Hij won van Harmen Jonkman en heeft nog een punt j nodig voor een grootmeester- norm. I Van Wely heeft het hoge tempo i waarmee hij het NK begon her- 1 vonden. In een scherpe Siciliaan j offerde hij een stuk tegen Dimi- I hi Reinderman voor een hand vol pionnen. Hij had het juist in- geschat. De aanvalskansen van i Reinderman losten op en in het I eindspel legde de loper van I Reinderman het af tegen vier j pionnen van de titelverdediger. I ANP j ROTTERDAM - De Sparta-spe- j Iers Steve Goossen en Michel I Langerak spelen volgend sei- zoen voor zaterdag-hoofdklas ser Deltasport. I Goossen kwam bij Sparta niet j meer in aanmerking voor een nieuw contract. Langerak j mocht ondanks een doorlopen de overeenkomst uitkijken naar een andere werkgever. Sparta heeft een eerste stap gezet om de club na de degradatie een nieuw gezicht en een nieuwe organisa tie te geven. Een externe ad viescommissie, waarin onder anderen oud-trainer en tv-com- mentator Hans Kraay sr. plaats neemt, gaat de club doorlichten. Dat gebeurt op verzoek van de Raad van Commissarissen. De adviesgroep bestaat verder uit mr, Boudewijn van Eijck (advo caat en zaakwaarnemer gebroe ders De Nooijer), drs. Pieter de Lange (financieel expert) en Jan Edu Kelder (consultant). Spar ta zit nog altijd met een toren hoge schuld. De licentiecom missie van de KNVB laat de Kasteelclub komende week weten of de vereniging een li centie voor het seizoen 2002- 2003 krijgt. GPD Sjeng Schalken ging gisteren in vier sets langs de Amerikaan Michael Chang. foto Srdjan Suki/EPA De Keizer en de Clown willen doorgaan waar ze vorig jaar waren gebleven door Jaap van Brummelen GRONINGEN - Voor Massimil- liano Biaggi valt er rond de TT altijd wat te vieren: zijn verjaar dag die op de 26ste juni valt. Eén ding is zeker: Valentino Rossi hoeft niet op een stuk taart te re kenen. Het liefst zou 'Max' Bia ggi zijn erfvijand een slagroom taart in het gezicht smijten. Het zou een passend vervolg zijn op de spaghetti-soap, die als een rode draad door de Grand Prix cyclus loopt. De motormatado- ren komen uit hetzelfde land, maar zijn gezworen vijanden. Biaggi en Rossi zijn het in prin cipe overal over oneens. Als Max Biaggi zegt dat het rood is beweert Valentino Rossi ten stelligste dat het geel is. Maar over één ding blinken de Itali aanse erfvijanden uit in eensge zindheid: de TT van voi'ig jaar. Een thriller zonder passende fi nale vinden ze eensluidend. De race, die als één van de bloedstollendste de geschiede nis leek in te gaan, ging uit als een nachtkaars. Geblust door Pluvius. In een fase, waarin Rossi en Biaggi net de messen hadden geslepen voor een zin derende finale, wapperde de ro de vlag. Omdat meer dan twee derde van de race was verreden, werd leider Biaggi winnaar. Va lentino Rossi was de grote ver liezer. Maar ook 'lucky winner' Biaggi zegt een bitter bijsmaak je aan die TT-zege te hebben overgehouden. Beide heren zijn er meer dan ooit op gebrand die zaterdag met champagne weg te spoelen. Zeker nu de onderlinge rivaliteit weer in alle hevigheid is opgelaaid. Kwajongen Biaggi en Rossi zijn water en vuur. De Romeinse Keizer Max had jarenlang het rijk alleen in Italië. Vier wereldtitels op rij in de 250cc bezorgden hem een graad van populariteit waar mee hij sportieve grootheden als Alberto Tomba en Alessandro del Pierro naar de kröon stak. Totdat een kwajongen genaamd Valentino Rossi het imperium van de keizer omver kegelde. Rossi schepte er een behagen in zijn rivaal het bloed onder de nagels vandaan te halen met zijn provocaties. Biaggi slaagt er nauwelijks meer in de naam van zijn rivaal over de lippen te persen en drukt zich meestal uit in termen als 'this guy'. Escalatie De vete bereikte vorig seizoen een hoogtepunt. Nadat de voor zitter van de internationale mo torsport organisatie FIM, Zerbi, zijn ruziënde landgenoten per brief tot de orde had geroepen, kwam het tot een escalatie tij dens de Grand Prix van Catal- unya. De trap naar het erepodi um was te smal voor beide heren. Rossi en Biaggi lieten hun Zuid-Europese hormonale driften de vrije loop. Er vielen over en weer rake klappen. Bei den acteerden vervolgens de vermoorde onschuld. Biaggi verscheen destijds op de pers conferentie met een wond in het gezicht. Op de vraag waarom hij zo getekend door het leven ging, antwoordde hij zonder een spier te vertrekken: „Ik ben gestoken door een mug." Een dikke week later voerden Biaggi en Rossi tijdens de persconferentie voor af aan de TT een stukje Comedia dell'Arte op. Met de arm om el- kaars schouder staarden ze vredelievend onder hilarisch applaus in een vuurpeloton ca meralenzen van gretige foto grafen. De rivaliteit leek dit seizoen een beetje naar de achtergrond ver drongen door de revolutie in de Koningsklasse. De 500cc heet nu MotoGP. Honda is voorlopig als grote winnaar uit de bewa peningswedloop tevoorschijn gekomen. De viertakt Honda's van Valentino Rossi en Tohru Ukawa zijn veel verder in ont wikkelingsfase dan de Yama ha's van Biaggi en Checa. De superioriteit van Rossi was aanvankelijk zo groot dat Bia ggi nooit in zijn buurt kwam. De koude oorlog laaide weer in alle hevigheid op in Mugello, waar ZWOLLE - Peter Boeve is de nieuwe trainer van FC Zwolle. De 45-jarige oefenmeester is een tweejarig contract overeen gekomen met de nieuwkomer in de eredivisie. Hij is de opvol ger van Paul Krabbe, de coach die FC Zwolle afgelopen sei zoen kampioen maakte, maar toch moest vertrekken. Boeve vertrok het vorige voetbaljaar met problemen bij Ajax. Hij begon de competitie als assistent van de later ontslagen hoofdtrainer Co Adriaanse. Boeve weigerde na het gedwon gen vertrek van Adriaanse diverse functies. De arbitragecom missie van de KNVB bepaalde vervolgens dat het contract tussen Boeve en Ajax mocht worden ontbonden. De Amster damse club moest de assistent wel financieel tegemoet ko men. ANP NEW YORK - Dan Gadzuric is ingelijfd door de Milwaukee Bucks. De 24-j arige Haagse basketballer werd in het Madison Square Garden in New York als 34e speler in de zogenaamde draft door de Bucks gekozen. Daarmee behoorde hij niet tot de eerste ronde van 2 8 spelers die gegarandeerd op een milj oe nencontract in de NBA kunnen rekenen. De 2 meter 10 lange center speelde de laatste vier j aar bij de Bruins van de univer siteit van Californië in Los Angeles (UCLA). Gadzuric is de zesde Nederlander die in de NBA wordt ge- draft. Ron van der Schaaf (1986), Rik Smits (1988), Geert Hammink (1993), Serge Zwikker (1997), Francisco Elson (1999) gingen hem voor. ANP ALMERE - Er komt geen betaald voetbal in Almere. Het col lege van B en W heeft dit besloten. Wethouder Frits Huis heeft dit de gemeenteraad laten weten. Het besluit betekent het einde van FC Omniworld, nu uitkomend in de hoofdklasse A van het zondag-amateurvoetbal. In afwachting van het betaalde voetbal spelen in het eerste nu al diverse ex-profs. Het besluit om de plannen voor betaald voetbal, inclusief de bouw van een stadion, na jarenlange ge meentelijke inspanningen te schrappen is volgens Huis inge geven door schokkende cijfers over de haalbaarheid van het project. GPD BIEL - Alex Zülle heeft voor de eerste keer in zijn loopbaan de Ronde van Zwitserland gewonnen. De Zwitserse renner van Team Coast werd derde in de afsluitende individuele tij drit en zag zijn leidende positie niet meer in gevaar komen. De ritze- ge ging na 34,5 kilometer verrassend naar de Duitser Tobias Steinhauser. De renner van Gerolsteiner was zestien secon den sneller dan de Amerikaan Bobby. Julich. DPA BUNNIK - Dennis Voshart uit Zierikzee is niet in de prijzen gevallen bij de jaarlijkse korfbalverkiezingen. André Simons en Mady Tims van PKC werden tot beste spelers van het afge- lopén korfbalseizoen uitgeroepen. Het duo verloor weliswaar met de club uit Papendrecht in maart van dit jaar de zaalfina le, maar werd toch door hun collega-korfballers uit de hoofd klasse uitverkozen. Veld- en zaalkampioen Die Haghe won tijdens de jaarlijkse korfbalverkiezingen evenals PKC twee prijzen: beste coach (Steven Mijnsbergen) en grootste talent (Mirjam de Kleijn). DOS'46-speler André Kuiper werd bij de mannen als talent van het jaar benoemd. ANP De Italiaan Valentino Rossi reed zijn machine gistermiddag tijdens de eerste kwalificatietraining naar de eerste plaats in Assen. foto J uan Vrijdag/AN P Biaggi bij de gratie van onder meer een ander chassis eindelij k weer in staat bleek zijn rivaal te tarten. Biaggi reed zelfs even op kop, maar Rossi liet zien nog steeds de baas te zijn en kon na tuurlijk niet nalaten weer flink met zout in de oude wonden te strooien. Clown Eerst door Biaggi uitgerekend voor het rood gekleurde vak met Biaggi-fans te passeren en later door weer uitgebreid de clown uit te hangen rond de huldiging. Rossi werd na de - finish door twee in vol ornaat opdravende Carabinieri 'bekeurd' wegens het niet voeren van een kente ken, overtreding van de snel heidslimiet en rechts inhalen. Vrienden uit zijn Italiaanse woonplaats waren er voor ver antwoordelijk. Biaggi was dui delijk not amused. Hij dacht in Catalunya een psy chologische dreun te hebben uitgedeeld aan Rossi door de snelste trainingstijd te verove ren, maar Rossi was niet onder de indruk. „Dat is je eerste hor loge Max", sneerde Rossi, die zelf alle voorgaande Grands Prix de bonus behorende bij de poleposition had opgeëist. Bia ggi zal er op gebrand zijn het Rossi in Assen allemaal betaald te zetten. En Rossi zelf? Ook hij wil wat recht zetten. Niet alleen vanwege vorig jaar, maar voor al ook omdat Assen een van de weinige circuits is waar hij in de zwaarste klasse nog niet heeft gewonnen. Zijn eerste kwalificatietraining was gisteren veelbelovend. De lijstaanvoerder en huidige we reldkampioen was de snelste in 2.01,691. Daarmee troefde de Italiaan net zijn rivaal Max Bia ggi af, die 2.01,716 reed. Derde was Kenny Roberts jr in 2.01,836. Jurgen van den Goor- bergh werd vijftiende in 2.03,823. GPD van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV's assistent trainer Erwin Koeman zal, met hoofd opleidingen Fred Rut ten, volgende week donder dag waarschijnlijk voor de groep staan als de voorberei ding op het nieuwe seizoen begint. PSV- voorzitter Harry van Raaij erkent dat de kans groot is dat de onderhandelingen met de be oogde hoofdtrainer Guus Hid- dink dan nog niet zullen zijn af gerond. „Ik ben bang dat we donderdag niet halen", erkent Van Raaij. „Maar we hebben met Erwin Koeman en Fred Rutten mensen in dienst die het programma prima kunnen op starten." Uiterlijk volgende week zondag wil PSV weten of Hiddink met de Eindhovenaren in zee wil. Begin volgende week zal Van Raaij telefonisch con tact hebben met Hiddink, die morgen met Zuid-Korea de troostfinale tegen Turkije speelt. Daarna hoopt Van Raaij snel spijkers met koppen te kun nen slaan. Voor concurrentie van de natio nale bonden van Portugal en Mexico, die Hiddink eveneens zouden willen inlijven, is de voorzitter niet bang. „Wij wed den op één paard omdat we ver trouwen hebben in de goede af loop. Het is alleen lastig dat het zo lang duurt. PSV heeft met Guus Hiddink de afspraak dat hij als eerste met ons praat. Ik ga ervan uit dat we er uitkomen," GPD door Gerrit Hendriksen BERLIJN - De Nederlandse vol leyballers zijn de World League 2002 begonnen met een neder laag. Oranje verloor gister avond in Berlijn met 3-1 van Duitsland. Alleen in de tweede set was het spelpeil van vol doende niveau om de Duitsers, die ook niet zo geweldig volley balden, te bedwingen: 25-17 22- 25 25-20 en 25-14. Bert Goedkoop zei al enkele maanden geleden de World Lea gue te plaatsen in het kader van de toekomst. De bondscoach gaf dan ook aan de jonge midden man Joppe Paulides, net ge slaagd voor de havo, de voor keur boven Mike van de Goor. Joost van der Hoek, 'Joris'gehe ten in de selectie om hem te on derscheiden van concurrent Joost Kooistra, mocht het dit maal proberen als libero. Het begin van Oranje was be droevend. Paulides mocht de eerste bal slaan: uit. Daarna volgde een reeks hele en halve missers. De serviceverwerking door Reinder Nummerdor, Gui- do Görtzen en Van der Hoek, le verde de Duitsers alleen al in de eerste set vijf directe punten op en nog een aantal afgeleide, om dat spelverdeler Nico Freriks zich ook geen raad wist met de pass. Pas bij 15-7 verdiende Paulides met een blok het eerste 'echte' punt op Nederlandse op slag. In de WVL 2001 waren de Duit sers tegen Nederland vier keer dicht bij winst, maar die kon geen enkele keer over de streep worden gebracht. Steeds strui kelde het team van aanvoerder Stefan Hübner, afgelopen seD zoen een ploeggenoot van Num merdor bij Montichiari, bij het idee een 'grootmacht' te kunnen verslaan. „Richard Schuil maakte -steeds het verschil", stelde Moculescu telkens vast. In de eerste set was er ook voor Schuil geen redden aan. Het vlotte verlies prikkelde hem echter wel, en Nummerdor en Görtzen misschien nog meer. De wil om niet af te gaan, wakkerde de vechtlust aan en met een be tere service kwam allengs ook het zelfvertrouwen terug. De opponent kon het aanvankelij ke niveau van serveren niet vasthouden, ging weer twijfelen aan eigen kunnen en sterkte Ne derland ongewild: 22-25. Maar- het opportunisme van onder an deren diagonaalaanvaller Mar co Liefke, een routinier van 2,07 meter met de stijfheid van een kerkdeur, bracht de Duitse om mekeer. Hij probeerde van alles en zag tot zijn eigen verbazing dat bijna alles lukte. De Duit sers sloten af met 25-20 25-14. ANP I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43