Onderzoek NMa naar prijsstijging van cd's PZC PZC Klein ziekenhuis meest gewaardeerd Horeca blijft buiten schot Brinkhorst tegen zonder veren kip Beveiliging bankpas kan beter met chip Ruim jaar cel plus boete in Clickfondszaak Strafhof klaar voor de start 0800 - 0231 231 (GRATIS) Motorrijder onthoofd op weg naar TT Vuurpotten spuwen vuur Vervuiling Rijnmond op internet Kozijnenfabrikant dupeert klanten Weggegooide melk vergoed Wandtapijt weg uit Rijksmuseum Uitkeringsgerechtigden krijgen eind dit jaar medezeggenschapsraden LPF-Kamerlid: radicale moslims achter de moord op Pim Fortuyn a, <je\a9e< -s&r* Gemeente wijst schadeclaim van Bram Peper af vrijdag 28 juni 2002 door Alex Boogers DEN HAAG - De kartelwaak hond NMa (Nederlandse Mede dingingsautoriteit) onderzoekt de prijsstijgingen van compact discs sinds de invoering van de euro. De NMa ziet vooralsnog geen noodzaak voor een onder zoek naar de veelbesproken prijsstijgingen in de horeca branche. NMa-directeur A. Kist zei dit gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van zijn organi satie over 2001. Hij benadrukte dat het onderzoek naar de cd- branche niets meer of minder is dan een eerste verkenning. Consumenten klagen op veel fronten over prijsstijgingen sinds de invoering van de euro begin dit jaar. Vooral de horeca bedrijven en verkopers van compact discs vragen meer geld voor hun producten dan een jaar geleden, constateert de consu ment. De horeca heeft voorlopig ech ter niets te vrezen van de NMa, omdat deze juist een onderzoek naar de bedrijfstak heeft afge rond. Uit dat onderzoek kwa- men geen onregelmatigheden naar voren. De NMa heeft nog twee grote andere zaken lopen: de benzine- markt en de bouw. In de benzi- nemarkt proberen Kist en de zij nen een eind te maken aan de praktijk dat de oliemaatschap pijen de prijs bepalen die een pomphouder moet wagen voor een liter benzine of diesel. Deze door de Europese Unie goedge keurde 'verticale' prijsafspra ken belemmeren volgens de NMa de concurrentie aan de pomp. Kist hoopt eind dit jaar met nieuwe regels naar buiten te kunnen komen. Aanleiding voor dit onderzoek van de NMa waren aanhouden de klachten van automobilisten en vragen van kamerleden naar de oorzaak van de hoge benzi neprijs in Nederland, in verge lijking met de buurlanden. Kist heeft het vermoeden dat er weer iets meer op de benzineprijs ge concurreerd wordt dan een jaar geleden. Hij zegt niet te weten of dit komt door de dreiging die wellicht uitgaat van de NMa. Bevoegdheden Bij onderzoek naar cle vermeen de bouwfraude is de NMa tegen de grenzen van haar eigen be voegdheden aangelopen. Zo mag de organisatie niet tegen de wil van de bewoner op privé- adressen binnenvallen en mag zij bij bedrijven alleen gericht naar documenten vragen. Het lukraak doorzoeken van archie ven van bouwbedrijven mag niet. Kist zegt zich te kunnen vinden in deze beperkingen. Omdat hij de regels in 1998 bij de start van de NMa heeft geac cepteerd, moet nu niet worden geklaagd, vindt hijzelf. Toch wordt in een onlangs afgeronde evaluatie naar de werking van de dienst gewezen op die beper kingen. Volgens Kist is het aan de Kamer om te besluiten of de NMa meer bevoegdheden krijgt. GPD van onze redactie binnenland GROENLO - Banken kunnen hun passen beter beveiligen, dan dat nu gebeurt met de magneetstreep en een pinco de. „Daarvoor is al technolo gie op de markt", zegt direc teur R. Wegman van het bedrijf Nedap in Groenlo. Wegman reageert hiermee op de fraude met bankpassen die Nederlandse banken in mei ontdekten. De gegevens op de magneetstrip van de passen van mensen werden hierbij gekopieerd en de bij behorende pincodes achter haald. Volgens Wegman kunnen bankpassen worden voor zien van chips. Daarvan zijn de gegevens niet te kopiëren. „Bij sommige creditcards wordt deze nieuwe techniek al toegepast", vertelt Weg man. „Maar banken moeten hun hele infrastructuur ver- woegd vervangen, als ze nu versneld gaan overschake len. Dat kost veel geld." Ook de kosten van een pasje met een chip zijn voor banken veel hoger, legt Wegman uit. Volgens directeur H. Blocks van de Nederlandse Vereni ging van Banken (NVB) voe ren de banken op Europees niveau overleg over een nieu we generatie bankpassen. „Het is niet uitgesloten dat de chip op een bankpas de nieuwe standaard wordt", aldus Blocks. Na Postbank, ABN Amro en Rabobank is ook Fortis Bank met pinpasfraude gecon fronteerd. Het gaat volgens de bank om ongeveer tien passen. Uit voorzorg zijn rond de honderd pasjes ver vangen. ANP DEN I1AAG - In Nederland is geen ruimte voor experimenten met kale kippen. De regels voor dierwelzijn staan dit niet toe. Minister Brinkhorst van Landbouw heeft dit geant woord op Kamervragen naar aanleiding van berichten dat in Israel een naakte kip is gefokt. Brinkhorst noemt het onzin dat de kale kip beter zou gedijen in warme landen. Kippen zonder veren zijn juist extra vatbaar voor verbranding. Bovendien krijgen kale kippen last van stress als zij geen verenpak heb ben. ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft donderdag in de Clickfondszaak hoofdver dachte bij verstek een celstraf van vijftien maanden plus een boete van 225.000 euro opge legd. Van de celstraf is vijf maanden voorwaardelijk. Te gen de man was vier jaar cel en drie miljoen euro boete geëist. Fraudeofficier Tonino kreeg een bittei'e pil te slikken toen bleek dat de rechters het bestaan van een criminele organisatie rond de veroordeelde, waarop het OM flink had ingezet, niet be wezen achtten. Er waren aller lei samenwerkingsverbanden tussen S. en andere personen, maar van het bestaan van dwarsverbanden heeft het OM de rechtbank niet weten te over tuigen. Dat de veroordeelde een-twee tjes had met mensen uit de effec tenwereld die daarvoor werden beloond, was de rechters wel duidelijk. Twee van hen werden eerder tot taakstraffen veroor deeld. In het geval van de hoofdver dachte vindt de rechtbank een taakstraf niet op zijn plaats. De bewezen malafide effecten transacties, omkoping, valsheid in geschrifte en belastingont duiking achten de rechters toch dusdanig ernstig, dat zij een langere vrijheidsstraf op zijn plaats vinden. „Vex'dachte deinst niet tex-ug voor valsheid in geschxffte. Zijn handelen in deze zaak is beheerst door gel delijk gewin. Dat is de aanlei ding om ook een boete op te leg gen". Bij de bepaling van de celstraf heeft de omvangi'ijke publici teit rond zijn vervolging en de lange duur daaxwan in het voor- deel van de veroordeelde gewex'kt. Ook heeft hij geen strafblad, wat leidde tot een voorwaax-delijk deel van de cel-' straf. ANP VOORBURG - In het voormalig KPN-gebouw De Ark in Voorburg wordt op 1 juli het Internationale Strafhof gehuisvest. Het strafhof heeft de laatste weken nogal wat stof doen opwaaien, omdat de Verenigde Staten het niet willen erkennen. Washington wil niet dat Amerikaanse militairen in Den Haag moeten verschijnen om zich te verantwoorden voor oorlogsmisdaden. Onlangs werd er zelfs een wets voorstel ingediend, die het de VS mogelijk moet maken Nederland binnen te vallen om Amerikaanse gedaagden voor het hof in Den Haag te bevrijden. foto Robin Utrecht/ANP Van Weel-Bethesda in Dirksland scoort hoog in enquête door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het Van Weel-Be thesda ziekenhuis in Dirksland is één van de beste ziekenhuizen van Nederland. Het kleine zie kenhuis op Goeree-Overflakkee staat landelijk aan de top wat betreft chirurgie, verloskunde en bloedonderzoek en staat op de derde plaats voor wat betreft interne geneeskunde. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond dat giste ren in Den Haag is gepresen teerd en waarin door 4000 pati ënten 42 ziekenhuizen in het hele land zijn vergeleken. Zeeuwse ziekenhuizen zijn er niet bij. De Consumentenbond heeft van die ziekenhuizen wel de wachttijden per specialisme verzameld. Minister Borst van Volksge zondheid, die de studie in ont vangst nam, noemde het opvallend dat vooral kleinere ziekenhuizen het goed doen. Dat verbaasde haar niet. Veel patiënten voelen zich beter thuis in ziekenhuizen waar ze gemakkelijker de weg kunnen vinden. En op het platteland, waar die ziekenhuizen zijn ge vestigd, is het personeelstekort kleiner. Toch kent ook Dirks land 'minpuntjes'. Het zieken huis zelf noemt de kleinschalig heid en het takenpakket van individuele medewerkers is 'soms groter dan wenselijk'. „Het is mooi geweest met de fu siegolf in de ziekenhuiswei'eld", mex'kte Box'st op. „Al zal het in een aantal gevallen niet moge lijk zijn een klein ziekenhuis te behouden. Anders dreigt ex- kwaliteitsverlies. Een zekere schaalgrootte is nodig om de modernste apparatuur te kun nen kopen. Specialisten willen hun vak ook in de volle omvang blijven uitoefenen en niet alleen de routinehandelingen uitvoe ren." De Consumentenbond wil het vergelijkend onderzoek naar ziekenlxuizen de komende jaren xxitbreiden tot alle ziekenhuizen in Nederland, dus ook alle Zeeuwse. In het boek Welk zie kenhuis kies ik? staan al wel de wachttijden van de meeste zie kenhuizen per 1 apx-il 2002. Uit die vex-gelijking blijkt onder meer dat het ziekenhuis in Vlis- singen een relatief lange wacht tijd heeft voor de dagbehande ling interne geneeskunde (27 weken), voor cardiologie (10 weken voor de polikliniek, 15 weken voor een klinische be handeling) en de keel/neus/oor- ax-ts (12 weken voor een dagbe handeling). Het ziekenhuis in Goes kent een verhoudingsge wijs lange wachttijd (25 weken) Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen TYNAARLO - De motor van een verongelukte Duitse motorrijder ligt in de berm van de snel weg A28 ter hoogte van Tynaarlo. De man raakte gisteren volgens de politie vermoedelijk met zijn wielen in de berm en sloeg over de kop. Hij raakte de vangrail en werd daarbij onthoofd. De motorrijder was op weg xxaar de de festiviteiten rond de TT in Assen. foto Peter Wassing/ANP DEN HAAG - Drie mensen hebben de afgelopen maand ver wondingen opgelopen door spuwende vuux-potten. De onge lukken gebeurden volgens de Keuringsdienst van Waren met vuurpotten met zogenoemde brandgel. De brandgel wordt brandend uit de vuurpot gelanceerd. De keuringsdienst kreeg de afgelopen maand verscheidene meldingen van incidenten. Het gaat om modellen met een metalen houder, waar de ge- bx-uikers een blikje met vuurgel in moeten plaatsen of de gel in moeten gieten. De keuringsdienst waax-schuwt de potten niet binnen te gebruiken en onderzoekt nog om welke types het precies gaat. ANP ROTTERDAM - Dat het Rijnmondgebied niet de meest ge zonde plaats is om te wonen was al bekend. Vanaf volgende week kunnen bewoners van de regio via internet zien hoe vuil de lucht in him woonomgeving is. Elk uur krijgt de geïnteres seerde kaartjes van de regio voorgeschoteld waarop met kleurtjes is aangegeven hoeveel stikstofdioxide, benzeen en fijn stof er in de lucht hangt. De DCMR Miliedienst Rijnmond heeft langs de snelwegen meetapparatuur staan die eens in het uur de verzamelde gege vens naar de website stuurt. De woordvoerster wil het adres van de website nog geheim houden totdat de pagina volgende week vrijdag officieel in gebruik wordt genomen. ANP ENSCHEDE - Tientallen particulieren uit het hele land heb ben bij de politie aangifte van oplichting gedaan tegen de fail liet verklaarde kozijnenfabrikant Kuipers uit Enschede. De strop varieert van 4000 tot soms wel 30.000 euro per geval. De kozijnen zijn wel betaald, maar werden niet geleverd. In to taal is er ruim 1 miljoen exxro 'zoek'. Dit heeft de woordvoei-- ster van curator A. Huisman gisteren bekendgemaakt. ANP MEPPEL - Veehouders die door de zuivelstaking hun melk in het riool moesten lozen, krijgen een vergoeding van Friesland Coberco. De zuivelfabrikant betaalt circa 1 miljoen euro aan de boeren die in totaal ruim 5 miljoen kilo melk hebben weg gegooid. Dat heeft Friesland Coberco gisteren bekendge maakt. Begin juni staakte het pex'soneel van de melkfabrieken voor een betere CAO. Door de werkonderbreking vex-werkte Fries land Coberco minder melk. Bij veehouders in Friesland en Groningen kon daarom geen melk worden opgehaald en ruim 1100 boeren moesten hun melktanks legen op het riool. Friesland Coberco zal aan de boeren het normale bedrag be talen. ANP AMSTERDAM - Uit het Rijksmuseum in Amsterdam is een gobelin wandtapijt verdwenen. Het museum gaat er volgens een woordvoerder vanuit dat het is gestolen en heeft aangifte gedaan bij de politie. Het gaat om een fragment van een groter tapijt uit circa 1450- 1475, afkomstig uit de Zuidelijke Nederlanden. Het toont een schildknaap die een zwaard vasthoudt. Het is 80 bij 68 centi meter groot. Het tapijt verdween uit de zalen met middeleeuwse kunst. Volgens de zegsman bedraagt de waarde ervan ongeveer 90.000 euro. ANP voor dagbehandeling oogheel kunde. Over bijna de hele linie kent de ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaandex-en minder lange' wachttijden dan de zie kenhuizen boven de Wester- schelde. Steun Uit het onderzoek blijkt verder dat één op de vier patiënten vindt dat artsen hen op moeilij ke momexxten niet genoeg steun en informatie geven. Eén op de drie is van mening cl at de arts niet snel genoeg kan worden be reikt als men iets wil weten. Pa tiënten zijn tevredener over de snelheid waarmee een verpleeg kundige te spreken is. DEN HAAG - Het LPF-Kamer- lid Janssen van Raay gaat er vanuit dat de verdachte van de moord op Pim Fortuyn zijn mis daad heeft gepleegd in opdracht van fundamentalistische mos lims. Hij heeft gewoon gefungeerd als huurmoordenaar, denkt de par lementariër. „Hij had zijn vluchtroute heel goed voorbe reid, hij zwijgt en rekent er waarschijnlijk op dat hij binnen een jaar door zijn opdrachtge vers wordt bevrijd. Het is onwaarschijnlijk dat hij een fa natieke idealist iswant die clai men hun daad altijd." Het OM, dat het onderzoek naar de moord leidt, is uiterst ver baasd over de uitlatingen van het Kamerlid.'Absolute onzin', zegt een woox-dvoerder. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De 1,2 miljoen uitkeringsgerechtigden in Ne derland krijgen via zeventien raden invloed op de uitvoerder van werknemersverzekeringen uwv. De raden bij het UWV worden per 1 november actief en krijgen bij de verschillende UWV-vesti gingen dezelfde rechten en in vloed als een ondernemings raad (OR) bij een bedrijf. Het uitvoeringsinstituut dat verantwoordelijk is voor het verstrekken van uitkeringen heeft hierover gisteren een con venant ondertekend met de vakbonden en belangenorgani saties voor WAO'ers en WW'ers. In september vinden verkiezin gen plaats, waardoor de uitke ringsgerechtigden zelf hun ver tegenwoordigers bij het UWV kunnen kiezen. Boven de zeventien raden gaan nog twee centrale raden voor wex'klozen en arbeidsgehandi capten opereren. Het geheel wordt vervolgens aangestuurd door een Centx-ale Cliëntenraad. Deze overlegt met onder meer de Raad van Bestuur van het UWV. De raden kxtjgen invloed op zowel het beleid als de uit voering daax-van. De uitvoeringsorganisatie wil via de raden directer contact krijgen met de uitkeringsge rechtigden. „Er zijn al belan- genoi'ganisaties, maar zo is het centraal in de organisatie gere geld", aldus de zegsman. Advertentie FNV Bondgenoten is in zijn nopjes met de „eigen onderne mingsraden" voor uitkerings gerechtigden. Volgens een woordvoerster van de bond wordt er al lang gesproken over meer invloed voor WAO'ers en WW'ers, maar kwam dat nooit goed van de grond. Eerder deze week maakte UWV-voorzitter T. Joustra bekend dat het insti tuut kampt met een 25 tot 30 procent grotere achterstand in beoordelen van claims voor uit keringen dan verwacht. Hij wijt dit vooral aan opstartproble men van de organisatie.De UWV-woordvoerder noemt het onterecht dat FNV Bondgeno ten een link legt met de opstart problemen. „Het is erg gemak kelijk." ANP ROTTERDAM - De advocaat van de Rotterdamse oud-burge meester Peper geeft de gemeen te en KPMG tot 15 juli de tijd om met een serieus schikkingsvoor stel te komen. Gebeurt dit niet, dan zal bij de rechtbank genoegdoening wor den geëist voor de schade die oud-burgemeester Peper zou hebben geleden in de zoge noemde bonnetjesaffaire. Gisteren werd duidelijk dat de gemeente Rotterdam iedere aansprakelijkheid afwijst en slechts aanbiedt overleg te voe ren 'om tot beëindiging van de ontstane problemen te komen'. Advocaat Mentink hoopt dat de reactie van KPMG 'serieuzer' is. Het is nog onbekend welk be drag Mentink eist voor Peper. De oud-burgemeester stelt dat hij als gevolg van zijn gedwon gen terugtreden salaris en pen sioenopbouw is misgelopen. De x-eputatieschade gaat naar ver wachting het grootste onder deel van de claim vormen. Peper voelt zich ernstig beschadigd door het KPMG-onderzoek waarin onder meer werd gerap porteerd hoe hij met zijn decla raties omsprong. Het College van Beroep voor het Bedrijfsle- ven veegde kort geleden de vloer aan met dat rapport. De accoun tants van KPMG zouden niet zorgvuldig genoeg hebben ge handeld bij het onderzoeken van zijn zaak. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3