Dertig man weg bij Broomchemie 11 Ambtenaren van nieuw Terneuzen niet op één plek Doel2020 verliest slag in strijd tegen Deurganckdok Sluizen, leeuw en sleutel in nieuw wapen Snel beslissing over nieuwbouw koffieshop I gf Netelenbos wil afspraak over nieuwe tunnel OPEMING SHOWROOM Ontslagen gevolg van weigering ministerie om vergunning te verlenen Man hoort zes weken eisen voor diefstal trailers 40% DE NOBELAER mmmtmmmtKm cm Voordeel 'Wat krijgen we nou?' t MORGEN... Garage Touw zeeuwse almanak Recepten PZC ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 28 juni 2002 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Broomchemie in Terneuzen wil dertig arbeids plaatsen schrappen. De ontsla gen zijn volgens het bedrijf het directe gevolg van de weigering van het ministerie van Volks- huisvestig, Ruimtelijke Orde ning en Milieu om vergunning te verlenen voor de productie van de vlamvertrager FR720. De provincie gaf aanvankelijk wel de vergunning, waarna Broomchemie ruim vier miljoen euro investeerde om de installa tie, waarin de vlamvertrager moest worden geprocuceerd, om te bouwen. Na acties van Greenpeace be sloot de minister de broomhou- dende vlamvertrager echter voorlopig in de ban te doen, om dat er twij fels zijn over de gevol gen voor het milieu. Volgens Broomchemie nam het ministerie van VROM daarmee een onterechte beslissing, die niet gebaseerd is op enige we tenschappelijke grond. Het be drijf probeerde via een kort ge ding de beslissing terug te draaien, maar de bestuursrech ter besloot er zijn handen niet aan te branden. Die oordeelde in april dat de Raad van State er maar uitspraak over moet doen. Dat kan nog tot maart volgend jaar duren. Broomchemie zegt inmiddels een aanzienlijk financieel ver lies te hebben geleden. Dit heeft mede tot gevolg dat een groot deel van de productiecapaciteit van Broomchemie niet kan wor den benut, waardoor het bedrijf in de rode cijfers komt. Onaanvaardbaar Door de huidige problemen stij gen de verliezen volgens het be drijf tot een 'onaanvaardbaar niveau'. De Raad van Commis sarissen heeft opdracht gegeven de kosten van de bedrijfsvoe ring drastisch te reduceren en het aantal arbeidsplaatsen met dertig terug te brengen. Het voorstel voor de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen is gisteren voor advies voorge legd aan de Ondernemingsraad. Daarnaast zijn gisteren ook de medewerkers en de vakbonden over de voorgenomen plannen geïnformeerd. Bij Broomchemie in Terneuzen werken op dit mo ment 142 mensen. 'Een aderlating', zo typeerde technisch manager J. van der Wal gisteren de ontslagen. „Maar vanuit het bedrijf gezien zit er niets anders opWe hebben een ziek been en dan kun je twee dingen doen. Wachten tot de pa tiënt overleden is, of het zieke been afhakken." Politiek Van der Wal wijst met de be schuldigende vinger naar de mi lieubeweging, die het bedrijf steeds de voet dwars zet. „Als ze politiek willen bedrijven, moe ten ze in Den Haag zijn, maar geen bedrijf kapot maken", be toogt de technisch manager. Broomchemie heeft de werkloze productie-installatie inmiddels weer zo omgebouwd dat die kan gaan draaien om de al bestaan de bedrijfsproductie uit te brei den. Tegen dit plan heeft de mi lieubeweging ook weer bezwaar ingediend, maar Broomchemie is inmiddels met de nieuwe pro ductie begonnen. Ellende De uitbreiding van de productie kan de dertig banen echter niet meer redden. „Nee, we moeten uit de financiële ellende komen. Voor de overige honderdtien mensen moeten we zorgen dat we weer een gezond bedrij f wor den. Daar hebben we de steun van de mensen ook hard bij no dig." Wanneer de betrokken werkne mers hun baan verliezen, is nog niet bekend. „We gaan eerst met de vakbonden praten over een sociaal plan, zodat de mensen niet onnodig schade lijden," zegt Van der Wal. „Want wij kunnen ons personeel niet de dupe laten worden van die Greenpeacers." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een waterpar tij met twee sluisdeuren waar boven zich een leeuw verheft met in zijn rechterklauw een sleutel. Dit alles verenigd onder een gouden grafelijke kroon. Dat moet het wapen worden van de nieuwe gemeente Terneuzen. Gisteren werd het ontwerp ge presenteerd in het stadhuis van Terneuzen, samen met de nieu we gemeentevlag. Het ontwerp voor vlag en wapen is in opdracht van de stuurgroep Herindeling Midden-Zeeuws- Vlaanderen gemaakt door Axe laar Dingeman de Koning. De Koning heeft in zijn ontwerp ge tracht om zoveel mogelijk ele menten uit de wapens van de huidige gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen volgens de heraldische regels samen te voegen tot een nieuw geheel. Zo komen in het nieuwe wapen de schildvoet en de leeuw uit het wapen van Terneuzen terug. Die twee elementen komen al in het gemeentewapen van de stad voor sinds 1584, toen Terneuzen van Willem van Oranje stads rechten kreeg. De sluisdeuren zijn uit het wa pen van Sas van Gent gehaald, waar ze al sinds 1564 in voor kwamen. Axel, de oudste stad met een wapen in de Knaalzone, brengt de sleutel in, die in de Axelse wapens en zetels al figu reerde in 1244. Dat de leeuw de sleutel in zijn rechterklauw draagt, heeft een bijkomende betekenis. In de geuzentijd werd daarmee aangegeven dat Axel een Zeeuwse en niet een Vlaam se stad was. De kroon is aan het wapen toegevoegd om aan te ge ven dat Midden-Zeeuws- Vlaanderen ooit ressorteerde onder het gezag van de graven van Vlaanderen. De ontwerper heeft het nieuwe wapen getoetst aan de regels van de Hoge Raad van Adel. Die moet uiteindelijk een advies formuleren aan de minister van Binnenlandse Za ken, die vervolgens goedkeu ring moet verlenen. Voor de vlag zijn de regels wat minder strengOok voor dit ont werp heeft De Koning elemen ten uit de huidige gemeente- vlaggen gehaald. In de bovenhals staan zeven banen afgebeeld in rood en wit die af komstig zijn van Sas van Gent, waarmee de drie kanaalarmen (wit) worden gesymboliseerd die de stad doorsnijden. De sleutel refereert weer aan Axel en de leeuw en de golvende dwarsbalken komen uit het wa pen van Terneuzen. door Wout Bareman DOEL - Het Belgische Arbitra gehof verwerpt een verzoek van het actiecomité Doel2020 om schorsing van het Vlaamse nooddecreet voor hervatting van de aanleg van het Deur ganckdok bij Doel. De aanleg van de containerha ven lag, door verschillende juri dische procedures, ruim een jaar stil. Dat bezorgde het Ant- MIDDELBURG - De laatste verdachte van de Zeeuws- Vlaamse trailerbende moest zich gisteren verantwoorden voor de rechtbank in Middel burg. Een 47-jarige inwoner van Sas van Gent gaf toe in 1999 en 2000 betrokken te zijn ge weest bij de diefstal van trailers in Zaamslag, Breskens en Ant werpen. In tegenstelling tot officier van justitie J. Groen vond hij zijn rol minder groot. De officier hield in de eis van zes weken gevange nisstraf plus acht maanden voorwaardelijk en 240 uur werkstraf rekening met het blanco strafblad. In de eis werd een hennepkweken en de dief stal van speelgoedracebanen en computersturen meegenomen. „Hij was niet de leider, maar had wel een vooraanstaande rol', stelde de officier. Dat werd door verdachte bestreden. Hij had zoveel mogelijk buiten schot willen blijven, zei hij, maar kon geen nee zeggen als de leider, een Terneuzenaar, bij hem langs kwam om mee te doen met de diefstallen. De aanvoer der van de vijfkoppige trailer bende kreeg de zwaarste straf, drie j aar cel, waaxwan zes maan den vooi-waardelijk, opgelegd. Uitspraak 10 juli. werpse havenbedrijf een scha depost van 460.000 euro per dag. In april kwam het werk weer op gang. Het actiecomité noemde het decreet - een soox*t noodwetje - in strijd met het ge lijkheidsbeginsel zoals dat in de Belgische grondwet is opgeno men. Doel2020 probeert de aan leg van de containerhaven al ja ren, samen met de Boerenbond en de gemeenten Beveren en Kruibeke, te blokkeren. Eerder verloor het comité van verontruste Doelenaren een kort geding voor de rechtbank in Dendermonde, waarin werd geëist dat het werk werd stilge legd. Doel2020 geeft de strijd nog niet op. Het comité blijft streven naar vernietiging van het nooddecreet. Het Arbitrage hof doet daarover pas volgend jaar een uitspraak. In de schorsingszaak oordeelt het hof nu dat de nadelen voor de bewoners van het polderdorp op de linker Scheldeoever niet worden veroorzaakt door het decreet, maar door de verstrekte bouwvergunning. Het actieco mité stuurt nu prompt aan op schorsing van die vergunning. Bij de Raad van State loopt ook nog een procedure tegen de wij ziging van het gewestplan. Advertentie vanaf 29 juni korting tot ooststraat 8 domburg ■H HiiiiiuiiiiiÉiMWiiii iBimmi door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen hoopt volgende week groen licht te krijgen van de Raad van State voor de nieuw bouw van koffieshop Check point. De Raad behandelt vandaag het verzoek van de gemeente om de schorsing van de gedeeltelijke goedkeuring van het bestem mingsplan Arsenaal op te hef fen. De schorsing was uitge sproken met het oog op de nieuwbouw van de koffieshop aan de Westkolkstraat in Ter neuzen. Gedeputeerde Staten (GS) be sloten eerder tot gedeeltelijke goedkeuring van het bestem mingsplan. GS onthielden toen hun goedkeuring aan de subbe stemming koffieshop, omdat een dergelijke bestemming in strijd is met de Opiumwet. De schorsing door de Raad van State dateert van december vo rig jaar. Daarna is door het be drijfsadviesbureau van de Raad een nader advies uitgebracht. Op grond van dat advies vraagt de gemeente nu, volgens hoofd juridische zaken G. Christiaan- se, om opheffing van de schor sing. De rechter in Den Haag kan vandaag al op de zitting uit spraak doen. Waarschijixlijker is dat die uitspraak begin vol gende week wordt gedaan. Als de Raad van State in het voordeel van de gemeente be slist, gaat de bouw van de nieu we koffieshop volgens Christi- aanse zo snel mogelijk van start. De bouwvergunning voor Checkpoint is eerder al getoetst en goedgekeurd door de rechter in Middelburg. Advertentie Dow-directeur Van Harten geeft minister Netelenbos uitleg bij de nieuwe plant. foto Peter Nicolai. Vanaf volgende week heeft C1000 een fantastische actie: bij aankoop van spectaculaire zomeraanbiedingen, kunt u er een LEGO doosje bijkopen voor maar 0,50.' De allernieuwste LEGO. Nu bij C1000. Je goed voelen en afvallen...met W P n i u 9*. ilirn'Fast.! De zomer staat weer voor de deur. Je zomerkleding komt weer uit de kast... Dat is het moment voor SlinvFast. SlinvFast helpt je. Je vervangt iedere dag twee maaltijden door een Sltm'Fast drinkmaaltljd, soep of twee maaltijdrepen. SlinvFast geeft de komende weken fikse korting op drinkmaaltijden en soepen, www.slimfast.nl door Ron Gregoor en René Hoonhorst TERNEUZEN - Demissionair minister T. Netelenbos van Ver keer en Waterstaat wil 'nog voor de wisseling van de wacht' slui tende afspraken maken met de provincie over de aanleg van een tunnel onder het Kanaal Gent- Terneuzen bij Sluiskil. Ze wil een koppeling tussen de tolop- brengsten van de Westerschel- detunnel en de aanleg van de tunnel onder het kanaal. Ze zei dat gisteren bij de inge bruikname van de derde nafta- kraker bij Dow Benelux in Ter neuzen. De minister heeft haast, 'want het nieuwe kabinet gaat wel voor meer asfalt, maar heeft daar mijns inziens geen geld voor'. Netelenbos haakte in op opmer kingen van voorzitter G. van Harten van de raad van Bestuur van Dow Benelux. Goede spoor- en wegverbindingen tussen de Westerschelde en Vlaanderen zijn van eminent belang om de concurrentiepositie van Dow overeind te houden. Na de ope ning van de Westerscheldetun- nel mag het niet te lang duren voor er, liefst via een tunnel bij Sluiskil, een aansluiting op de weg Antwerpen-Knokke komt. Ook uitbreiding van het spoor wegennet is uiterst belangrijk voor Dow en nieuwe bedrijven op de Mosselbanken (de contai- nerterminal, Oil Tanking). Van Harten was blij dat Dow na de crisis van tien jaar geleden niet heeft gekozen voor consolidatie ('een mooi woord voor afbouw'), maar voor verbetering. Het ver anderen van inkoopstrategiën en het snijden in productie die beter door derden konden wor den gedaan, heeft de Terneu- zense chemiegigant sterker gemaakt en nieuwe concurren tiekracht en goede perspectie ven gegeven. De beslissing om meer dan zo'n vijfhonderd mil joen euro in uitbreiding van de krakercapaciteit te steken, is voor een belangrijk deel te dan ken aan het hernieuwde geloof in de concurrentiepositie inTer- neuzen. Het zou, volgens Van Harten, onjuist zijn nu achter over te leunen. Dow Benelux moet aandacht blijven besteden aan het behoud en het verbete ren van de concurrentiepositie. Zo moet er een nieuwe campag ne komen om de interesse voor technische studies aan te zwen gelen en mogen de energieprij zen ('twintig procent hoger dan in Duitsland en Frankrijk') ze- kerniet verder stijgen. Maar het op peil houdenen verbeteren van de logistieke voordelen van de regio is misschien wel het al lerbelangrijkst. Van Harten sprak wat dat betreft tot de j uis- te bewindspersoon. Minister Netelenbos mochtbij ontstente nis van WD-kabinetsonder- handelaar Zalm en enkele ande re bewindslieden het nieuwe, grootste krakercomplex ter we reld openen, de LHC III (Light Hydrocarbons 3) Creatief Netelenbos droeg de aanwezi gen op haar beurt op zelf ook 'creatieve plannen' te blijven ontwikkelen om infrastructure le ontwikkelingen van de grond te krijgen. Het bedrijfsleven moet daarnaast niet alleen wachten op overheidsgeld, maar zelf ook durven investeren in nieuwe wegen, bruggen en spoorlijnen, betoogde de minis ter. „Na realisatie van een groot werk komen er altijd weer een hoop nieuwe wensen bij. Niet alleen hier, maar ook elders. Een kabinet zal prioriteiten moeten stellen." Ze had grote waardering voor de chemische bedrijfssector en Dow in het bijzondei'. De be langrijkste werkgevervan de re gio (2200 mensen in vaste dienst en 1000 contractarbeiders op het terrein) toont door een inno vatief en duurzaam beleid 'ver antwoord ondernemerschap', wist Netelenbos. Advertentie Braamweg 10A, Koudekerke Tel. 0118-551265 U bent van harte welkom tussen 15.00 en 19.00 uur. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Centrale huis vesting voor alle bijna vijfhon derd ambtenaren van de nieuwe gemeente Terneuzen zit er niet in, zo heeft de stuurgroep Herin deling Midden-Zeeuws-Vlaan- deren moeten concluderen. De stuurgroep is en blijft, net zoals de ondernemingsraad, voorstander van één centrale huisvesting, maar vooralsnog ziet het er naar uit dat de bur gers er toch rekening mee moe ten houden dat de diensten van de gemeente ondergebracht zul len zijn op verschillende loca ties. Brandweer Zo komt de hele sector maat schappelijke zaken in het stad huis van Axel. De buitendienst medewerkers blijven allemaal op hun huidige werkplek in de verschillende plaatsen zitten. De cluster Kunst en Cultuur, de ondersteunende functionaris sen voor dit beleidsveld, worden ondergebracht in de gebouwen van Toonbeeld en de cluster Ge bouwenbeheer zal centraal in Terneuzen een onderkomen krijgen. De beroepsbrandweer lieden, met uitzondering van de commandant, worden allemaal ondergebracht in het kantoor van de regionale brandweer aan de Haarman weg in Terneuzen. Het gemeentebestuur houdt kantoor in het stadhuis van Ter neuzen. Voor de alledaagse gemeentelij ke dienstverlening kunnen de burgers ook na de bestuurlijke herschikking gewoon terecht in de stadhuizen van Axel en Ter neuzen. Daar komt een zoge naamd frontoffice waar burgers de meeste gemeentelijke zaken zo kunnen afhandelen. In Sas van Gent komt ook een balie, maar is nog niet duidelijk waar. Het stadskantoor in Sas van Gent wordt afgestoten. Het ge meentehuis in die plaats is niet zo geschikt voor balie-activitei ten. Gezocht wox'dt nog naar een alternatief. Een en ander blijkt uit het huis vestingsplan dat gisteren werd vastgesteld. Ook werden er af spraken gemaakt over een par- keerregeling. De regeling komt er op neer dat er voor de secreta riemedewerkers 135 parkeer plaatsen komen aan de noord- zijde van het stadskantoor. Ook de leden van de gemeenteraad mogen daar straks gratis parke ren. Op de parkeerplaats is nu slechts plaats voor honderd au to's. Dit betekent dat er nog 35 moeten worden aangelegd. Weekeinden De ambtenarenparkeerplaats zal op doordeweekse dagen worden afgesloten met een slag boom. In de weekeinden zal het terrein bij het stadhuis openge steld worden voor het winke lend publiek, dat dan wel moet betalen voor een plekje. Ook zal er waarschijnlijk voor de Markt in Axel, bij het stadhuis, een parkeexregeling getroffen wor den. Als het aan Zekatel ligt, ma ken alle Zeeuwen straks van de elektronische snelweg ge bruik. Maar zo ver is het nog niet. Zoals dezer dagen in het Thoolse bleek. Daar werd, op de hoek van de straat, druk gepraat. Twee dames, die zich kennelijk terdege in de kookkunst hadden be kwaamd, wisselden recepten uit., Maar van dat ene gerecht had die ene Thoolse zogauw niet alle gegevens paraat. Geen probleem, ze zou nog wel van zich laten horen. Bij het weg rijden schoot haar te binnen dat daartoe heden ten dage moderne communicatiemid delen ter beschikking staan. „Heb jij e-mail?", vroeg ze dus gauw nog even. Waarop de andere Thoolse reageerde: „Nee, ik gebruuk altied ge- weune blom!" Oflze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen ("Plage 2.1 miljoen exMeer Informatie: e-mail: info «NRp nl o.v.v. Nieuws getipt voor u!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39