Samenhang zoek bij herinrichting PZC PZC VOC-tijden herleven in Middelburg Kerk Burgh stemt programma ook af op zomergasten Dertig ontslagen bij Broomchemie door weigering vergunning Boomverzorgers oefenen voor noodgeval 13 Kritiek op aanpak compenstatielocaties agenda Wethouder een dag de brug op Hennepkwekerij ontmanteld Onderzoek naar stalkingsgedrag Duits meisje trapt in rooster Blaastest faalt vijf keer bij nader inzien weekenddiensten vrijdag 28 juni 2002 door Ali Pankow RENESSE - Binnen de Regiovi sie Schouwen-West dreigt het de kant op te gaan van her en der hokjes invullen, maar er wordt geen gebiedsgerichte aanpak gevolgd. Die kritiek uitte voor zitter M. van Stralen van de Stichting SchoonGenoeg giste ren, tijdens de hoorzitting in Renesse over de voorontwerp- bestemmingsplanwijzigingen voor de zogeheten compensatie locaties aan de Rampweg, in het Zoomgebied en in de Burg- en Westlandpolder. Van Stralen is verbaasd dat hij de altijd zo sterk bepleite inte grale aanpak voor de herinrich ting van de Kop van Schouwen in het geheel niet terug ziet. Hij constateert juist een grote ver snippering in de planologische voorstellen. „Waarom worden met deze wijzigingen alleen de gedeelten voor de recreatie ge regeld en niet die van land- schaps- en natuurontwikke ling. En waarom geldt voor elke compensatielocatie een apart traject?", wilde Van Stralen we ten. Volgens ambtenaar M. Schenk van de afdeling ruimte en milieu is er bewust een knip aange bracht tussen die drie locaties, ten behoeve van de voortgang. De gemeente voorziet een logge procedure als de bestemmings planwijzigingen eerst allemaal tot in de details geregeld moeten STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Asielzoekers centrum, 11.00-14.00 uur: Open Dag; RENESSE - Galerie 't Opstapje, achterzij de Dorpshuis, 16.30 uur: Opening ten toonstelling 'Drie maanden in Gaza'; ZIERIKZEE - Schoolplein Theo Thijssen- school, 16.00 uur: buurtfeest met spelle tjes en barbecue; zijn. Dat de voorgestelde wijzi gingen nu alleen de recreatie be treffen, wil volgens Schenk niet zeggen dat de integrale aanpak is losgelaten. Voor de verdere ontwikkelingen zullen de be stemmingsplannen in een later stadium worden aangepast. Nu kan dat nog niet, omdat voor sommige onderdelen eerst een milieu-effectrapportage (MER) moet worden opgesteld. „Daarmee gaan we dus weer de fout van het verleden in. De drie alternatieven die de Dienst Landelijk Gebied (DLG) voor de Rampweg heeft ontwikkeld, zijn ook niet het resultaat van een integrale aanpak maar van een wensenlijstje", volhardde Van Stralen in zijn kritiek. Dichtgetimmerd J. Douw kantte zich namens de bewoners van Irisweg, Kamp weg en Westerseweg tegen de komst van recreatiebedrijven in de Burg- en Westlandpolder in Burgh-Haamstede. „Wij willen niet dat ons woon- en leefgebied wordt dichtgetimmerd", zei Douw en hij benadrukte dat de betrokken bewoners destijds bij de vaststelling van het Streek plan Zeeland al tot aan de Raad van State strijd hebben gevoerd en bereid zijn dat wederom te doen. „Laten we toch met respect voor elkaar tot een win-win-situatie zien te komen", bepleitte recre- atieondememer H. van Oost. Hij wijdde uit over het ontstaan van de Regiovisie Schouwen- West, over het belang van de re creatie als economische motor, over ieders belang bij de land schappelijke kwaliteiten van de Kop van Schouwen en over de plicht van de recreatie-onder nemers hun gasten goed te in formeren over de op handen zijnde herinrichting in dit ge bied. „Al die plannen brengen veel onrust teweeg onder de recrean ten", klaagde een gast van cam- door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Broomchemie in Terneuzen wil dertig arbeids plaatsen schrappen. De ontsla gen zijn volgens het bedrijf het directe gevolg van de weigering van het ministerie van Volks- huisvestig, Ruimtelijke Orde ning en Milieu om vergunning te verlenen voor de productie van de vlamvertrager FR720. De provincie gaf aanvankelijk wel de vergunning, waarna Broomchemie ruim vier miljoen euro investeerde om de installa tie, waarin de vlamvertrager moest worden geprocuceerd, om te bouwen. Na acties van Greenpeace be sloot de minister de broomhou- dende vlamvertrager echter voorlopig in de ban te doen, om dat er twij fels zijn over de gevol gen voor het milieu. Volgens Broomchemie nam het ministerie van VROM daarmee een onterechte beslissing, die REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ping Tentenbosch, die ook op de nominatie staat te worden ver plaatst naar een andere locatie. „Krijgen we dan een financiële tegemoetkoming van de ge meente voor die gedwongen verhuizing?", wilde een andere kampeerder weten. Wethouder G. van de Velde-de Wilde gaf aan dat er nog een heel onder handelingstraject moet worden afgelegd over het saneren van Tentenbosch en dat afspraken over een verhuisvergoeding met de campingondernemer ge maakt moeten worden. Onder de gasten van camping Tentenbosch is onrust ontstaan over de mogelijke sanering van de cam ping in het kader van de Regiovisie Schouwen-West. foto Marijke Folkertsma niet gebaseerd is op enige we tenschappelijke grond. Het be drijf probeerde via een kort ge ding de beslissing terug te draaien, maar de bestuursrech ter besloot er zijn handen niet aan te branden. Die oordeelde in april dat de Raad van State er maar uitspraak over moet doen. Dat kan nog tot maart volgend jaar duren. Broomchemie zegt inmiddels een aanzienlijk financieel ver lies te hebben geleden. Dit heeft mede tot gevolg dat een groot deel van de productiecapaciteit van Broomchemie niet kan wor den benut, waardoor het bedrijf in de rode cijfers komt. Onaanvaardbaar Door de huidige problemen stij gen de verliezen volgens het be drijf tot een 'onaanvaardbaar niveau'. De Raad van Commis sarissen heeft opdracht gegeven de kosten van de bedrijfsvoe ring drastisch te reduceren en het aantal arbeidsplaatsen met dertig terug te brengen. Het voorstel voor de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen is gisteren voor advies voorge legd aan de Ondernemingsraad. Daarnaast zijn gisteren ook de medewerkers en de vakbonden geïnformeerd. Bij Broomchemie in Terneuzen werken op dit mo ment 142 mensen. 'Een aderla ting', zo typeerde technisch manager J. van der Wal de ont slagen „Maar er zit niets anders op. We hebben een ziek been en dan kun je twee dingen doen. Wachten tot de patiënt overle den is, of het zieke been afhak ken." Politiek Van der Wal wijst met de be schuldigende vi nger naardemi- lieubeweging, die het bedrijf steeds de voet dwars zet. „Als ze politiek willen bedrijven, moe ten ze in Den Haag zijn, maar geen bedrijf kapot maken", be toogt de technisch manager. Broomchemie heeft de werkloze productie-installatie inmiddels weer zo omgebouwd dat die kan gaan draaien om de al bestaan de bedrijfsproductie uit te brei den. Tegen dit plan heeft de mi lieubeweging ook weer bezwaar ingediend, maar Broomchemie is inmiddels met de nieuwe pro ductie begonnen. De uitbrei ding van de productie kan de dertig banen echter niet meer redden. Een 'gewonde' wordt uit de boom gehaald. door Rosalie Buizer GOES - Op meer dan tien me ter hoogte hangen twee men sen aan veiligheidslijnen aan een enorme boom. Een schreeuwt naar beneden dat er een gewonde is. Binnen tien minuten is de gewonde man verzorgt en uit de boom ge haald. Een professioneel reddingsklimmersteam, bijge staan door een eerste-hulpme- dewerker, leerde boomverzor gers uit Middelburg en Goes wat te doen als er een ongeluk gebeurt hoog in een boom. Gisteren stond een cursus als deze in Goes op het program ma. Gemeentewerkers uit Middelburg en Goes kregen de opdracht een zwaargewonde man hoog in de boom eerst te stabiliseren en daarna naar beneden te vervoeren. Een zware opdracht. „Wij werken met een dummy van 75 kilo. De cursist leert om eerst zichzelf in veiligheid te brengen om vervolgens eerste hulp te bie den aan de gewonde.", zegt Marc Meyer, instructeur red dend klimmen van Safety Green. Klimcursus In 1994 is het besluit Bedrijfs Hulp Verlening (BHV) inge voerd dat een bedrijf verplicht minstens één bedrijfshulpver lener te hebben. Voor beroeps groepen als boomverzorgers is het zeker noodzakelijk dat er iemand is die eerste hulp kan bieden. Safety Green, het be drijf dat de klimmerstrainm- gen geeft, bedacht samen met Gijs Terlaak-Poot, eerste lt ulp medewerker, een cursus op maat. „Je kan wel allerlei trainingen gaan geven, van klimcursus tot ehbo-cursus, maar wij wilden een cursus duidelijk gericht op situaties waar boomverzorgers mee te maken krijgen. Daarom heb ben we wereldwijd geïnventa riseerd wat de meest voorko mende ongelukken waren en zo ons hulpverleningspro gramma aangepast", vertelt Terlaak-Poot. foto Willem Mieras Ook is er voor gekozen om niet één iemand de hulpverle ningscursus te laten doen, want iedereen moet weten wat hij moet doen bij een ongeval. „Boomverzorgers werken vaak in twee-of drietallen. Om te voldoen aan de eisen die de Arbo-wet stelt, moet daarvan tenminste één een bedrijfs hulpverlener zijn. Wij vinden dat elke boomwerker zo'n cur sus moet volgen." De bedoeling is dat Safety Green en Reanimo, het bedrijf waarvoor Terlaak-Poot werkt, deze cursus door heel Neder land gaat promoten. Want de trainingen die nu worden ge geven aan boomverzorgers, is volgens Meyer niet voldoende. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Hoe leefden soldaten en matrozen aan boord van de VOC-schepen? Wat deed de scheepschirurgijn? Welke specerijen haalden de schepen uit de Oost? Op die vragen geeft de tentoonstelling Scheurbuik Scheepsbeschuit in het Zeeuws Archief te Middelburg antwoord. De expositie is vanaf vandaag geopend tijdens de openingsuren van het archief. Het Zeeuws Archief laat de ou de tijden van de Verenigde Oost- indische Compagnie een half jaar lang herleven. De handels waar - bestaande uit specerijen, houten vaten en kisten vol exo tische goederen en porselein - is nu vanzelfsprekend, maar sprak vierhonderd jaar geleden tot de verbeelding. In de eerste zaal zijn wrakvondsten te zien uit de VOC-schepen de Gelder- malsen en het Vliegent Hert, zo als kruikjes, een lachend Chi nees mannetje, een zalfpotje en diverse munten. In de tweede en derde zaal laat het Zeeuws Archief de keerzijde van de medaille aan boord zien. De bemanning had het niet breed aan boord. De expositie laat zien welke mensen aan boord verbleven, wat hun ach tergrond was, wat ze aten, waar ze sliepen en welke ziekten ze kregen tijdens de lange reis naar de Oost. Een aantal personen staat centraal: een scheepsjon gen uit een armenweeshuis, een soldaat uit Duitsland, een Zeeuwse matroos en een Mid- Schilderij uit 1757 van de VOC-scheepstimmerwerf in Middelburg. collectie KoninklijkZeeuwsch Genootschap der Wetenschappen delburgse scheepschirurgijn. Van de laatste zijn onder meer instrumenten te zien. Ook zijn er monsterrollen, hangmatten en is een keukentje nagebouwd. De tentoongestelde voorwerpen komen uit de collecties van het nieuwe maritieme muZEEum in Vlissingen, het Zeeuws Museum in Middelburg, het Nationaal Archief Den Haag, het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en archiefstuk ken uit het Zeeuws Archief. De tentoonstelling Scheurbuik Scheepsbeschuit gaat vrijdag 5 juli officieel open. De opening begint in de Zeeuwse Biblio theek waar de VOC-tentoon- stelling Naar de Oost met de^ Zeeuwse zusjes Lammens begint. Het programma daar bestaat uit een lezing over het leven aan boord door Marijke Barend-Van Haeften, gevolgd door een muzikaal intermezzo door Geselscap Ghoet ende Fyn. Het gezelschap maakt om 15.45 uur een muzikale rondwande ling naar het Zeeuws Archief. BRUINISSE - Wethouder L. Geluk-Poortvliet (Verkeer) gaat een ééndaagse stage lopen op de Grevelingensluis van Brui- nisse. De wethouder wil zo persoonlijk ervaren welke proble men de sluiswachters ondervinden bij hun werkzaamheden. Het idee van de stage is ontstaan tijdens de informatie-avond vorige week over de aanleg van een tweede brug over de sluis. De filevorming op de N59 rond dat knelpunt is bij de wethou der bekend. Maar uit gesprekken met de sluiswachters bleek dat de problematiek veelomvattender is, zo luidt de motivatie voor het bijzondere 'werkbezoek'. OUDE-TONGE - De poltitie heeft aan de Stationsweg in Ou- de-Tonge een hennepkwekerij ontmanteld. Het materiaal werd woensdagmiddag ontdekt tijdens een inspectie door medewerkers van een verzekeringsmaatschappij naar de brandveiligheid in het pand. De kwekerij werd aangetroffen op de verder leegstaande ver dieping boven de verhuurde ruimte. In het pand werden meerdere zakken wiet en plantrestanten gevonden. De soft drugs en de groeiapparatuur (waaronder 57 lampen) werden in beslag genomen en vernietigd. De bewoner was op het mo mentvan de inval niet aanwezig. Naar zijn verblijf wordt een onderzoek ingesteld. MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es stuurde giste ren in Middelburg aan op een nader onderzoek naar het stal kingsgedrag van een 38-jarige inwoner van Oosterland. „Ik zou een plan van aanpak willen hebben, zodat ik in het kader van de hulpverlening mijn straf kan bepalen', motiveerde Van Es zijn verzoek. De rechtbank gaf de reclassering daarop de opdracht een nader rapport uit te brengen over de verdachte. De man zijn twaalf strafbare feiten tenlaste gelegd. Zo maak te hij zich in 2000 schuldig aan het stalken van een Goese vrouw. Daarbij zou hij heel ver zijn gegaan. Hem wordt dan ook poging tot doodslag verweten. Hij zou de wielbouten van haar auto hebben losgedraaid, vlak voordat ze ging rij den. Ook werd een vrouw uit Oosterland het slachtoffer van stal ken. Behalve het hinderlijke gedrag had hij haar mishandeld, bedreigd en vernielingen aan haar woning aangericht. De zaak is voor onbepaalde tijd aangehouden. KAMPERLAND - Een Duits meisje is woensdagavond ge wond geraakt toen ze op het strandje bij het Cardium in Kam perland in een stalen rooster trapte. Volgens de politie gaat het om een soort barbecue. De brandweer heeft het ijzer vlechtwerk nauwkeurig uit de voet van het jonge slachtoffer gehaald. Na behandeling bij een huisarts kon ze haar vakan tie voortzetten. GOES - Op de M.A. de Ruijterlaan in Goes is in de nacht van woensdag op donderdag een 2 5 -j arige man uit Den Haag aan gehouden wegens het rijden onder invloed. Toen het hem na vijf keer nog niet was gelukt een juiste blaastest af te leggen, werd hij naar het bureau gebracht voor een ademanalyse. Die wees uit dat de man bijna vier keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Zijn rijbewijs werd afgenomen en hij zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. door Ali Pankow BURGH - Een expositie, een concert en een avond vol dorps verhalen in dialect vormen de belangrijkste ingrediënten van het zomerprogramma de ko mende weken in de Hervormde Kerk in Burgh. Met een gevari eerd aanbod van beeldende kunst, poëzie en literatuur wil de speciale zomercommissie ook de zomergasten nauwer bij de kerk betrekken. Van zaterdag 6 tot en met zater dag 27 juli zal in het Burghse kerkje een tentoonstelling wor den gehouden met een selectie uit de foto's van achttien geno mineerden voor de Kunstprijs Bijbels Museum 2001. De fotografen geven ieder hun visie op de woorden uit het bij belboek 'Openbaringen': 'Zie, ik maak alle dingen nieuw'. Pre dikante Meta Leijdens die twee jaar geleden in Burgh werd aan gesteld, toont zich groot voor stander van een wat bredere be stemming van het kerkgebouw in de zomerweken. Zij probeert met de diensten daar ook speci fiek op in te spelen. Zo zal zij het thema van de fototentoonstel ling uit 'Openbaringen' extra aandacht geven tijdens één van haar preken. De expositie is da gelij ksbehalve op zondag te be zichtigen van 13.30 tot 16.30 uur. De Hervormde Kerk in Burgh biedt vervolgens op woensdag avond 10 juli ruimte voor een concert van de mezzo-sopraan Lucie Hillen. Zij zal Franse en Duitse liederen uit de Roman tiek ten gehore brengen. De zan geres zal tevens een toelichting geven op de door haar uitgeko zen liederen. Lucie Hillen is zangeres en zangpedagoge in Breda. Cantor-organist Willie den Hollander in Burgh bege leidt het concert op orgel. Het optreden begint om 19.30 uur. De avond in de pastorietuin met 'Bewogen verhalen rond de vuurkorf' gold vorig jaar als nieuw initiatief en bleek een groot succes. De zomeravond vol verhalen krijgt een vervolg. Op woensdagavond 24 juli zijn belangstellenden welkom in de pastorietuin aan de Kerkstraat 20 in Burgh. Inwoners van de Westhoek vertellen over hun er varingen tijdens de waters noodramp. De organisatie is in handen van Windkracht 8, het samenwerkingsverband van kerken in de Westhoek. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De zomerveiling van hel Middelburgse Veilinghuis Witte wordt vandaag gehouden. In de PZC van don derdag 27 juni stond abusievelijk ver meld dat de veiling zaterdag plaatsvindt. De veiling begint om 13.30 uur in Hotel Arneville te Middelburg. 29 en 30 juni 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Speelman, Zierikzee, tel. (0111) 412080. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111 461280. zon. 08.00-ma. 08.00 uur: M. Leenhouts en J. J. Roth, Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111) 691280 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17 00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R. v.d. Valk, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel (0111)482120. Tandartsen: S. DeSmedt, Nieuwe Boogerdstraat25, Zierikzee, tel. (0111) 416066. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui- veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35