Forse afkoopsom Grevelingen Voordeel 11 4r% V-* Palliatieve zorg Goeree verenigt zich in netwerk Leerlingen street- en breakdance sloven zich uit voor videoclip Natuur- en recreatieschap rekent op miljoenen bij vertrek Rijk uit bestuur Geen tijdslimiet voor ordenen administratie van begraafplaatsen MORGEN. OPEMING SHOWROOM Garage Touw 40% DE NOBELAER Schot mindert golfslag in Vluchthaven Bruinisse 'Wat krijgen we nou?' zeeuwse almanak Recepten PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 28 juni 2002 door Marcel Modde ZONNEMAIRE - Het Natuur- en Recreatieschap De Grevelin gen rekent op een aardig bedrag bij het vertrek van het Rijk uit het bestuur en de daarmee ver dere verzelfstandiging van de organisatie. Afgaande op de af koopsom die elf jaar geleden werd betaald voor de scheiding der machten in het recreatie schap Spaarnwoude, mag vol gens penningmeester J. Huijsen worden uitgegaan van miljoenen euro's. In september worden de vorig jaar begonnen onderhandelin gen weer opgepakt. Voor die tijd doet het Grevelingenschap ex- verstandig aan z'n voorwaar den op papier te zetten, bena drukte de vertegenwoordiger van het Ministei-ie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), J. Hai-reveld, gisteren in de vergadering van de Raad van Bestuur. Daarbij gaat het niet alleen om de financiële aspec ten, maar ook de wensen in be leidsmatige en bestuurlijk-po- Advertentie litieke zin, zo gaf hij als voorzet. Het Rijk brengt momenteel jaarlijks bijna vijfhonderddui zend euro in ter dekking van het exploitatietekort. Om te voor komen dat het schap in een diep gat valt indien de bestuurlijke uittreding van de landelijke overheid volgend jaar wordt doorgezet, wordt onderhandeld over een fikse afkoopsom. De situatie wordt vergeleken met de verzelfstandiging van het recreatieschap Spaarnwou de in 1991. Daar kwam het Rijk over de brug met een betaling gedurende zeventien jaar. Na dien moet het schap zichzelf kunnen bedx-uipen. De Greve lingen gaat er vanuit dat een vergelijkbare periode het mini maal haalbare is, aldus Huijsen. Dit betekent dat de verzelfstan diging zeker 8,5 miljoen euro zou moeten opleveren. Minder tekort De Grevelingen heeft over vorig jaar door een combinatie van la gere lasten en hoger uitgevallen subsidies voor het natuurbeheer dik een half miljoen euro min der tekort gedraaid dan was be groot (1,1 miljoen) voor de ex ploitatie van het gebied. Zestig procent van die meevaller gaat tei-ug naar het Rijk, ook in ver band met de verwachte uittre ding volgend jaar. Het resteren de deel wil het schap reserveren voor het opvangen van een mo gelijke terugloop van de na- tuursubsidie (zo'n vier ton) in 2006. Mocht dit niet gebeuren, dan vloeit het geld alsnog terug naar de vijf deelnemende ge meenten. Schouwen-Duiveland is tegen die constructie. Wet houder G. van de Velde-de Wil de liet weten het bedrag liever direct in eigen beheer te houden. Surfstrand Het schap besloot gisteren tot een investering van 210.000 eu ro ter verbetering van het surf strand op de Kabbelaarsbank. De ondiepe strook ligt bezaaid met vlijmscherpe, kromme oes ters. Die combinatie heeft in middels bij menig surfer ver wondingen veroorzaakt, met als gevolg dat het strandje in aan trekkingskracht bij de sporters heeft verloren. Deze ontwikke ling gaat gepaard met een terug lopende parkeeropbrengst voor De Grevelingen. Besloten is tot verdieping van het ongeveer zes hectare grote gebied tot een ni veau van twee meter. Het zand dat daarbij vrijkomt, wil de Raad van Bestuur gebruiken om een deel van de Middelplaatha- ven te 'verondiepen'. De diepte op die locatie varieert nu van vijf tot negen meter. Een ondie pere situatie vergemakkelijkt de geplande aanleg van extra steigers, is het uitgangspunt. Braamweg 10A, Koudekerke Tel. 0118-551265 U bent van harte welkom tussen 15.00 en 19.00 uur. Surfers op de Kabbelaarsbank lopen straks minder risico op snij wonden door scherpe oesters. archieffoto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - De poging van de Schouwse CDA-fractie om de inschakeling van bureau Ge nius Loci in tijd en kosten te be teugelen, is gestrand. Een nipte meerderheid van de raad (tien tegen negen) wil geen limiet stellen aan de tijd waarbinnen het bureau de administratie rond de begraafplaatsen op or de moet hebben. Het CDA wilde de termijn beperken tot maxi maal vijftien maanden. Hoewel een aantal raadsleden niet gelukkig is met de onzeker heid over hoe lang het bureau werk zal hebben aan de admini stratie, wil een meerderheid niet het risico lopen over vijftien maanden met een half geklaar de klus te blijven zitten. Temeer omdat het project een inhaal slag is. „Het moet nu goed ge beuren en binnen een redelijke termijn", aldus J. van den Berge (ChristenUnie). De gemeentelijke administratie rond de Schouwen-Duiveland- se begraafplaatsen moet in kaart gebracht worden, en ge lijktijdig geautomatiseei'd. Sinds 1997 heeft de gemeente hiervoor een systeem in huis, maar tot nu toe is dat amper ge bruikt. Omdat het ordenen van deze administratie - het invoe ren van gegevens en het naplui zen van nabestaanden en graf rechten - en het uitzetten van een toekomstig beleid op dit ge bied een tijdrovende klus is, wil het college voor 158 duizend eu ro het externe bureau Genius Loei inschakelen. Dat het college orde op zaken wil stellen, prijzen de gemeente raadsleden. Maar het feit dat op dit moment nog onduidelijk is hoeveel tijd de operatie - en zo doende de uiteindelijke kosten - in beslag gaat nemen, baart ver schillende fracties zorgen. De SGP, Leefbaar Schouwen-Dui veland en het CDA zien weinig heil in een 'open eind' en willen niet voor (financiële) verrassin gen komen te staan. B. Flach-de Geus (CDA) vindt daarom dat Schouwen-Duiveland paal en perk moet stellen. ,,De werk zaamheden dienen binnen vijf tien maanden na verlening van de opdracht te zijn uitgevoerd. De totale projectkosten mogen maximaal 162.250 euro bedra gen", luidde het amendement, dat het CDA gisteren tijdens de raadsvergadering indiende. Deze poging het gebruik van de externe hulp dicht te timmeren stuitte op kritiek. De raadsle den kunnen, zo betoogden on der meer VVD en PvdA, gedu rende de inhaalslag het project goed in de gaten houden. De vrees bestaat tevens dat het or deningswerk niet binnen de ge stelde termijn geklaard is. „En wat doen we dan? Als we dit amendement aannemen, zade len we de gemeente op met een onmogelijkheid", vond Van den Berge (ChristenUnie). Werkbaarder Wethouder G. van de Velde-de Wilde zette alles in het werk om de raadsleden achter het colle gevoorstel te scharen. „Want ik denk dat dat wei'kbaarder is dan het amendement overne men. Zeker omdat de bereke ning niet volledig is." Advertentie vanaf 29 juni korting tot ststraat 8 domburg HH GflMHMS door Famke van Loon BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat een golfschot in de Vluchthaven in Bruinisse aanleggen. Dat moet er voor zorgen dat schepen aan de steigers minder hinder on dervinden van de binnenrollen de golven van de Oosterschelde. Onbruikbaar zijn de buitenste ligplaatsen - het dichtst bij de ingang van De Vluchthaven - niet, maar met name in het stormseizoen hebben de daar aangemeerde schepen het soms zwaar te verduren wanneer gol ven vanaf de Oosterschelde on gehinderd de haven kunnen in rollen. Het watergeweld kan schade veroorzaken aan de schepen en maakt deze ligplaat sen impopulair. Door de schip pers is daarom bij de aanleg van de Schouwen-Duivelandse vis sers- en handelshaven gesteld dat de gemeente maatregelen moet nemen om de golven bui ten de deur te houden. De gemeente wil daarom een golfschot aanleggen. Vorig jaar heeft de gemeenteraad hiexrvoor al geld opzij gezet. Voor dit schot, dat de binnenrollende golven afzwakt, heeft de ge meente zichzelf nu een bouw vergunning geven. M. van Zetten van het gemeentelijk in genieursbureau verwacht dat zodra de inspraakprocedures zijn doorlopen en de vergunning definitief is afgegeven de aanleg van het golfschot onmiddellijk zal beginnen. „Dat zal na de bouwvak zijn. Dan is het voor de winter klaar, wanneer het pro bleem ook het ergst is." De bouwvergunning voor het Bruse golfschot ligt de komende zes weken ter inzage op het ge meentehuis in Zierikzee. Advertentie 'Vanaf volgende week heeft C1000 een fantastische actie: bij aankoop van spectaculaire zomeraanbiedingen, kunt u er een LEGO doosje bijkopen voor maar 0,50' De allernieuwste LEGO. Nu bij C1000. Je goed voeten en afvallen...met De zomer staat weer staat weer voor de deur. Je zomerkleding komt weer uit de kast... Dat is het moment voor Slim'Fast. SlirrrFast helpt je. Je vervangt iedere dag twee maaltijden door een Slim-Fast drinkmaaltijd, soep j of twee maaltijdrepen. Slim-Fast geeft de komende weken fikse korting op drinkmaaltijden en soepen, www.slimfast.nl Dwe rubriek is opgenomen Jn alle.regionale dagbladen van NRp Dagbladen (oplage 2.1 miljoen ex.) Meer informatie: e-mail: inlo@NRp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor ti! De breakdancers doen hun best in dansschool Kramer. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Dansschool Kramer uit Zierikzee dingt mee naar de 'Beat the street Award 2002'. Acht leerlingen streetdance en breakdance hebben gisteren hun beste kunnen getoond tijdens de op namen voor een videoclip die deze zomer wordt uitgezonden op KINK TV. KINK TV (Veronica) is een programma waarin jongeren centraal staan. Een onderdeel van het programma is de com petitie tussen twintig dans scholen in Nederland die streetdance en breakdance ge ven. Van Dancemasters, de overkoepelende organisatie voor dansscholen, hoorde de Zierikzeese dansschoolhou der Onno Kramer over de award. „We hebben al eerder in een soort demo-clip gedanst voor Dancemastei's. Die is op TMF uitgezonden om de start van het seizoen bekend te ma ken. De contacten waren dus gauw gelegd." Het laatste stukje van de vi deoclip is gisteren opgenomen in de dansschool, maar het overgrote deel van het filmpje werd zaterdag al geschoten. Op een industrieterrein vlak bij Baarn (Noord-Holland) lieten de dansers zich van hun beste kant zien. „Het zag er allemaal heel professio neel uit. De locatie leek een beetje vaag, maar al dat grind en die grote loods maak ten het tot een perfecte om geving voor de clip", aldus Kramer. Jolanda van Velthoven, Renee Schiettekatte, Kitty van Aken, Eline Jech, Jay Jay Galang, Jo- han van SantenBennie Rodri guez en David Mc Gee moch ten in de clip dansen. De vier jongens deden een gedeelte breakdance en de meisjes na men het streetdance voor hun rekening. Kramer heeft bij zijn keus gekeken naar uitstraling en kwaliteit. „Ze moesten iets hebben als ze voor de came ra stonden, en er niet bijstaan als een Muurbloempje. Boven dien hebben deze jongens en meiden allemaal de leeftijd die goed past bij het program ma." Spontaan Hoewel streetdancer Kitty van Aken pas één jaar streetdance- les volgt, is ze toch gevraagd mee te doen. Tijdens de opna mes op locatie heeft ze nog een ander team zien dansen. „Ik denk wel dat wij iets beter wa ren dan die anderen. Ze waren nogal gemaakt en hielden zich precies aan hun pasjes. Wij deden juist lekker gek en spon taan. Dat is ook het idee ach ter streetdance denk ik, je ei gen stijl zien te krijgen", zegt ze. Of het team van Kramer door gaat naar de finale en in aan merking komt voor 'Beat the street Award' wordt pas eind deze zomer bekend gemaakt. De komende maanden wordt iedere dinsdagavond op KINK TV een videoclip van een deel nemend team uitgezonden. Het filmpje van de Zierikzeese dansschool is op 6 augustus aan de beurt. door Inge Heuff DIRKSLAND - In het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirks- land is gisteren het convenant Netwerk Palliatieve Zorg Goe- ree-Overflakkee en omliggende eilanden getekend. Het net werk, bestaande uit een groot aantal zorginstellingen, streeft naar vraaggestuurde zorg waarbij zorgverleners van el kaar weten wie op welk mo ment de beste zorg kan verle nen aan mensen die weten dat zij nog maar kort te leven heb ben. Palliatieve zorg omvat de ver zorging en begeleiding van mensen in hun laatste levensfa se. Steeds vaker wordt getracht deze mensen in huiselijke om standigheden te laten. Dat kan thuis zijn, maar ook in speciaal daaxvoor ingerichte hospices. Om de zorg te kunnen verlenen is er meestal een uitgebreide groep zorgverleners bij betrok ken, evenals de zorgverzeke raar. Ondersteunen Om de werkzaamheden beter op elkaar af te stemmen, elkaar te ondersteunen en gebruik te kunnen maken van eikaars ken nis en ervaring, is het Netwerk Palliatieve Zorg Goeree- Overflakkee en omliggende ei landen opgelicht. Dit netwerk komt voort uit een van de tien pilotprojecten voor netwerken binnen de palliatieve zorg die in Nederland gelopen hebben. De positieve resultaten hebben mi nister Borst (Volksgezondheid) doen besluiten door het hele land regionale netwerken in te stellen. Deze regionale netwer ken onderhouden contacten met elkaar. „Door samen te werken in een netwerk kunnen we die aan dacht en zorg geven die een mens in de meest kwetsbare fase van zijn leven nodig heeft", stelt J. Koningswoud. Zij is alge meen directeur van Roparun Hospice Calando in Dirksland, een van de ondertekenaars van het convenant. Koningswoud is blij dat zorginstellingen het be lang inzien om verder te kijken dan het eigen werkgebied en sa men willen werken. „Zo kan on nodig verplaatsen van deze mensen worden voorkomen. Al leen de bureaucratie en regelge ving waaraan de verschillende instellingen gebonden zijn, wil len hierin nog lastig zijn." Ook de zorgverzekeraars zijn bereid mee te denken om pallia tieve zorg op effectieve wijze te leveren als dit kostenbesparend kan werken. Koningsbergen is ex-van overtuigd dat het netwerk dit kan aantonen. De deelnemex's aan het netwerk van Goeree-Overflakkee pre senteerden gistermiddag een eerste tastbaar product, een in formatiefolder over de moge lijkheden die de palliatieve zorg kan bieden aan patiënten. Dit gebeux'de tijdens een minisym posium dat ter ere van de onder tekening van het convenant werd gehouden. Als het aan Zekatel ligt, ma ken alle Zeeuwen straks van de elektronische snelweg ge bruik. Maar zo ver is het nog niet. Zoals dezer dagen in het Thoolse bleek. Daar werd, op de hoek van de straat, druk gepraat. Tivee dames, die zich kenne lijk terdege in de kookkunst hadden bekwaamd, wissel den recepten uit. Maar van dat ene gerecht had die ene Thoolse zogauw niet alle ge gevens paraat. Geen pro bleem, ze zou nog wel van zich laten horen. Bij het weg rijden schoot haar te binnen dat daartoe heden ten dage moderne communicatiemid delen ter beschikking staan. „Heb jij e-mail?", vroeg ze dus gauw nog even. Waarop de andere Thoolse reageerde: „Nee, ik gebruuk altied ge- weune blom!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33