Collina is de man voor de finale 3 Hoe een mulat in 1919 de harten stal PZC Gullit genoot vooral van Korea Hiddink heeft drie twijfelgevallen 21 Italiaanse arbiter veel geroemd om flamboyante manier van fluiten Zoontje Becker is voor Brazilië _N\ Vier Brazilianen onder beste tien Hiddink krijgt Blauwe Draak Jancker niet op training Duitsland Cesare Maldini vervolgd Marquez vier duels geschorst Schroder krijgt lift naar finale Opwinding bij Duitsers na valse melding over dopinggebruik Senegalezen verwerken met callgirls verlies Scolari na WK zonder werk Turkse bondscoach twijfelt over aanblijven vrijdag 28 juni 2002 door Peter van Duyl DEN HAAG - De volledig kale schedel is zijn handelsmerk. Staalblauwe, vuurspuwende ogen vormen een belangrijk wa pen. Zelden zal de voetbalwe reld de aanstelling van een scheidsrechter met zoveel in stemming hebben begroet. Pier- luigi Collina is de beste van alle maal en dus hoort alleen zijn naam bij de belangrijkste voet balwedstrijd die de aardbol kent. De Italiaan fluit zondag de zeventiende finale om het WK voetbal. |<prea. Japan De eindstrijd tussen Brazilië en Duitsland is het absolute hoog tepunt in de toch al zo rijke loopbaan van Collina. De Itali aan floot in 1996 de olympische finale en in 1999 de beslissende wedstrijd in de Champions Lea gue tussen Manchester United en Bayern München. Ongetwij feld had Collina ook een goede LONDEN - Het achtjarige zoontje van Boris Becker moet weinig van het Duitse elftal hebben. De voormalig toptennisser en groot voetballiefhebber zag zijn zoontje gisteren trots door de straten van Londen lopen. Hij droeg een Braziliaans shirt met de naam van Ronaldo. Becker, die in de Britse hoofdstad is voor Wimbledon, heeft nog drie da gen de tijd zijn zoon op andere gedachten te brengen. SID kans gemaakt op de finale van Euro 2000 als zijn landgenoten niet tot de allerlaatste fase had den mee gedaan om de titel. De afgelopen vier jaar werd hij ge kozen tot beste scheidsrechter van de wereld. De arbitersloopbaan van Pier- luigi Collina begon in 1977. Als zeventienjarige zette de Itali aan een punt achter zijn carrière als speler, die toch al niet zo heel veel beloofde. Vanaf dat mo ment legde Collina zijn hele ziel en zaligheid in het fluiten. In 1991 debuteerde hij in de Serie A, vier jaar later stond zijn naam al op de Fifa-lijst. Zijn eerste interland floot hij in april 1996 en daarbij bleek meteen al het vertrouwen van de scheids- rechtersbazen in de nieuwe aan komende ster. Het betrof slechts een oefenpotje, maar wel tussen Nederland en Duitsland. Eigenlijk kende de overwegend kaarsrechte weg naar de we reldtop voor Collina - in het da gelijks leven financieel adviseur - slechts één scherpe bocht. Hij werd op jonge leeftijd getroffen door de Ziekte van Alopecia: door een allergische reactie viel in korte tijd al zijn haar uit. De Italiaanse voetbalbond zette hem een aantal maanden op non-actief, bang als ze.was voor de reacties van het publiek op een volledig kale scheidsrech ter. Maar eenmaal terug op de velden maakte Collina van de nood een deugd. Zijn kale kop werd zijn handelsmerk, hij werd al snel de meeste herkenbare scheidsrechter van Europa. Natuurlij kis Collina's faam niet alleen op zijn uiterlijk geba seerd. Zijn flamboyante manier van leidinggeven, onderscheidt zich van het optreden van zoveel van zijn collega's. Hij is zo nu en dan ronduit agressief, dan weer tovert hij een innemende lach op het gezicht. „Je moet flexibel zijn. Telkens zijn er weer andere reacties, mo menten. Een scheidsrechter moet in staat zijn om ieder mo ment afzonderlijk te lezen", zei Collina in het Nederlandse maandblad Johan. Meer ook dan andere scheids rechters praat Collina met spelers. Het draagt volgens de Italiaan bij tot een goede ver standhouding in het veld, die vereist is om wedstrijden in de juiste banen te leiden. Gedreven door idealisme, definieerde hij de essentie van zijn vak ooit als volgt: „Een scheidsrechter is de man die voetballers helpt de re gels van het spel te accepteren". Kruistocht Collina geeft met regelmaat blijk van liefde voor het voetbal. Sinds jaar en dag voert hij een persoonlijke kruistocht tegen de Schwalbe en andere vormen van 'matennaaien', die in het voetbal onderhand gemeengoed zijn geworden. De fopduik noemde Collina eens 'de kanker in het voetbal'. In elk interview, tijdens elke lezing en op elke conferentie wijst Collina erop, dat het theatrale gedrag van veel spelers op lange termijn de ondergang van het voetbal in luidt. Na de WK-finale - zijn derde wedstrijd van het toernooi - gloort in de verte ook voor Pier- luigi Collina het einde van zijn loopbaan. Hij is 42, volgens de regels van de Italiaanse voet balbond resten hem nog drie jaar op het hoogste niveau. Toch weigert de man, die zich op een bijna obsessieve manier voorbe reidt op elke wedstrijd, de finale als eindpunt in zijn loopbaan te beschouwen. Het EK en de Olympische Spelen (in 2004) vormen zijn volgende doel. Daarna zal de voetbalwereld het definitief moeten doen zon der Collina, de scheidsrechter die een natuurlijk overwicht koppelt aan een nadrukkelijke aanwezigheid. De man ook die nooit pretendeerde foutloos te zijn. „Ik weiger mij verheven te voelen. Voetbal is geen per fect spel, daarom snap ik niet dat van de scheidsrech ters wel perfectie wordt ver wacht." GPD Pierluigi Collina: „Een scheids rechter is de man die voetballers helpt de regels van het spel te ac cepteren." foto Kai Pfaffenbach/RTR YOKOHAMA - Onder de tien voetballers die donderdag in Yokohama zijn genomineerd voor de gouden bal (beste speler van het WK) zijn vier Brazilianen. Het gaat om Ronaldo, Ri- valdo, Roberto Carlos en Ronaldinho. Het kwartet heeft con currentie van twee Duitsers: doelman Kahn en de voor de fi nale geschorst Ballack. De andere vier zijn Diouf (Senegal), Hierro (Spanje), HongMyung-bo (Zuid-Korea) en Hasan Sas (Turkije). AFP SEOUL - Guus Hiddink en zijn spelers krijgen de hoogste on derscheiding in de sport in Zuid-Korea. Selectie en staf wor den gëëerd met de orde van de Blauwe Draak (Cheongryrong). Het kabinet van Zuid-Korea dient het besluit nog goed te keuren maar dat wordt als een formaliteit gezien. Hiddink is daarmee de eerste buitenlander die de hoge onderscheiding ten deel valt. De 55-jarige Achterhoeker leidde Zuid-Korea als eerste Aziatisch land naar de laatste vier op een WK voet bal. Ook heeft de regering besloten om Hiddink tot ereburger van Zuid-Korea te benoemen. Daarvoor moet er een wetswij ziging komen omdat bij het opstellen van de betreffende wet er geen rekening mee is gehouden dat een buitenlander die onderscheiding zou kunnen krijgen. SID SEOUL - Zonder Carsten Janeker trainde de Duitse nationa le voetbalploeg donderdag voor het laatst in Zuid-Korea. De spits wordt geplaagd door keelpijn en verscheen niet op het trainingsveld bij het stadion van Seoul. Dietmar Hamann en Miroslav Klose waren wel van de partijHet duo heeft last van kleine blessures. Duitslandbereidt zich vrij dag en zaterdag in Japan voor op de finale tegen Brazilië. DPA ASUNCION - Cesare Maldini mag met Paraguay de achtste finales bereikt hebben op het WK voetbal, voor justitie is dat geen beletsel hem te vervolgen. De fiscale politie in Asuncion verdenkt hem van belastingontduiking. De 70-jarige Italiaan droeg geen belasting af over de periode van zes maanden dat hij in dienst van voetbalbond van Paraguay was. In dat halve jaar verdiende Maldini inclusief premies 1 miljoen dollar. SID YOKOHAMA - De tuchtcommissie van de FIFA heeft Rafael Marquez donderdag in Yokohama voor vier wedstrijden ge schorst. De Mexicaan kreeg rood in de wedstrijd tegen de Ver enigde Staten (0-2) in de achtste finales van het WK voetbal. Hij gaf de Amerikaan Cobie Jones een kopstoot. Bovendien kreeg hij een boete van 5700 euro. Robert Acuna van Para guay kreeg een schorsing van twee duels. Hij sloeg de Duitser Michael Ballack in de slotfase van de wedstrijd uit de achtste finales (0-1). Acuna moet 1600 euro boete betalen. ANP CALGARY - De Duitse Bondskanselier Schroder krijgt een lift naar de finale van het WK voetbal in Yokohama. Hij mag meevliegen in het regeringstoestel van de Japanse premier Koizmumi. Beiden verblijven voor de top van de G8 in Calga ry. Na overleg met het thuisfront heeft Koizumi vier plaatsen in zijn toestel ingeruimd voor de Duitse delegatie. RTR SEOUL - Een Zuid-Koreaanse radiozender heeft donderdag voor grote opwinding gezorgd. Het station meldde doodleuk dat het Duitse elftal gediskwa lificeerd was voor de finale van het wereldkampioenschap voetbal omdat er spelers waren betrapt op het gebruik van do ping. De staatstelevisie SBS en de kabeltelevisie MBC namen het bericht zonder enige verifi catie over. De Duitse voetbalbond reageer de onthutst en kwam direct met een ontkenning. „Voor deze ge ruchten ontbreekt elke grond", verklaarde een woordvoerder. Hij werd gesteund door Jiri Dvorak, de baas van de medi sche commissie van de FIFA. Die verklaarde dat de controles van Klose en Frings na de halve finale tegen Zuid-Korea (1-0) negatief uitgevallen waren, zo als alle eerdere controles van Duitse spelers. Ook het Zuid-Koreaanse orga nisatiecomité Kowoc wees de geruchten onmiddellijk van de hand. Twee uur later troleken al le zenders het bericht in. DPA TAIPEH - De ontembare leeu wen van Senegal zijn na het WK veranderd in partytijgers. Op Taiwan deed de selectie bij een tussenstop van 33 uur een be roep op 37 callgirls om de neder laag tegen Turkije (0-1) te hel pen vergeten. Het Senegalese elftal weigerde op Taiwan een eerder overeen gekomen, vrienschappelijk duel te spelen en lieten 4000 suppor ters in de kou staan. Assistent-bondscoach Bocande wees alle beschuldigingen van de hand en dreigde met juridi sche stappen wegens smaad. De Senegaleze regering heeft in middels excuus aangeboden voor het gedrag van de nationa le selectie. Het was niet het eerste akkefie tje van Senegal tijdens het WK. Nog voor de openingswedstrijd tegen Frankrijk in Daegu werd middenvelder Fadiga betrapt bij het stelen van een gouden collier uit een juwelierszaak. De diefstal was op video te zien. De speler van Auxerre kwam er zonder straf van af. AFP door Henri van der Steen YOKOHAMA - Hij ziet er nog zo goed en swingend uit als in zijn tijd als voetballer. Maar hij is geen voetballer, hij voelt zich geen voetballer meer. „Ik voel me een trainer die even niet werkt." Gullit vult de tijd te genwoordig vooral met televi siewerk. Gullit, die in 1990 zijn enige WK speelde, dook donderdag op in Yokohama voor enige promo tionele activiteiten voor Gillet te. En zondag zit hij in het stadi- De WK-finale: Brazilië- Duitsland. Hoe grappig is het te weten dat het Brazi liaanse voetbal zwart, de mocratisch en van een op zwepende opwinding werd door de zoon van een rijke Duitser. De voetbal ler, één van de beroemdste spelers uit de Braziliaan se voetbalgeschiedenis, heette Artur Frieden reich. Hij maakte meer goals dan Pele. door Henri van der Steen YOKOHAMA - Een van de eer ste krantenverslagen van een Braziliaanse voetbalwedstrijd bevat een passage die elke fan een aha-Erlebnis bezorgt. Het gaat over de Rivaldo's van een eeuw terug, excellente technici, maar puur spelend met het hart, hun eigen hart. Uit de O Comércio de Sao Paulo van 21 oktober 1901: „Gisteren is, onder buitengewone belang stelling van vooraanstaande fa milies en van velen van onze meest enthousiaste 'sportsmen', de tweede football match ge houden tussen het 'team-uni- ted-of-Sao Paulo' en het 'team- united-of-Rio' Maar de stugge verdediging die de for wards van Rio op hun weg von den bij onze fullbacks en half backs verhinderde hen hun bewonderenswaardige combi naties uit te voeren. De forwards van het Sao Paulo-team zijn on getwijfeld voortreffelijke spe lers, maar zeer egoïstisch; ze willen alles alleen doen." Het Braziliaanse voetbal uit het stenen tijdperk was er dus een van het individualistische soort, gespeeld in een ambiance van on voor de finale tussen Brazilië en Duitsland. - Heb je alle wedstrijden kunnen zien? „Veel wedstrijden, sommige met één oog. Ik vind het wel een leuk toernooi, met een mooie fi nale. Veel ploegen spelen aan vallend." - Wie dan? „Duitsland, tenminste tegen Korea, Senegal ook, Brazilië." - Brazilië speelt toch juist on Braziliaans. „Wat is dan volgens jou Brazili aans? Zoals ze in 1982 speelden? Toen vlogen ze er tegen de Itali anen uit. Je kunt met het hoofd spelen of met het hart." - Vind jehet toernooi niet tegen vallen? „Vind ik helemaal niet. Het is maar net hoe een toernooi zich ontwikkelt. Neem de Duitsers. Die hadden een hele moeilijke start, niemand geloofde in die ploeg, het land niet, de pers niet. Dan wordt het heel moeilijk om door te komen. En tegen Korea vond ik ze echt heel goed." - Duitsland had juist het voor deel dat niemand iets verwacht te. „Nee, die hadden alles te verlie zen, die moeten altijd presteren. En nog tijdens het toernooi zijn ze in Duitsland afgemaakt, zo als de Brazilianen zijn afge maakt in eigen land tijdens de kwalificatiereeks - Welke spelers hebben je be koord? „Sas, Kahn, Diouf, Gilberto, Wilmots en heel Korea." - Sorry. „Korea vond ik technisch en tactisch echt indrukwekkend. Behalve dan op de laatste 30 meter naar de goal." GPD van onze sportredactie KYONGJU - Bondscoach Guus Hiddink van Zuid-Korea vreest dat hij zaterdag tijdens de strijd om de derde plaats tegen Tur kije niet kan beschikken over drie basisspelers. Hwang Sun-Hong, Choi Jin- Cheul en Kim Nam-Il raakten dinsdag tijdens de verloren hal ve finale tegen Duitsland (1-0) geblesseerd en moesten ook donderdag nog de training aan zich voorbij laten gaan. Hiddink is er veel aan gelegen het WK zaterdag goed af te slui ten. Na knappe overwinningen op Polen, Portugal, Italië en Spanje wil de oefenmeester uit de Achterhoek het thuispubliek tegen Turkije nog één keer op van onze sportredactie YOKOHAMA - Bondscoach Se- nol Günes weet nog niet of hij zijn handtekening onder een verbeterde aanbieding van de Turkse voetbalbond zet. De oe fenmeester heeft bedenktijd ge vraagd. „Er zijn de laatste we ken veel rottige dingen gezegd. Dat kan ik niet zo maar even vergeten", aldus Günes. De oefenmeester staat nog tot en met de zomer van 2004 bij de Turkse voetbalbond onder con tract. Aangemoedigd door de successen op het wereldkampi oenschap - Turkije staat zater dag in de troostfinale - bood bondsvoorzitter Haluk Ulusoy de bondscoach een verbeterd contract aan. Hij wil Günes lan ger vastleggen. De bondscoach is de kritiek na afloop van het teleurstellende gelijke spel van Turkije in de voorronde tegen Costa Rica echter nog niet vergeten. Aan gespoord door de nationale me dia vroegen veel Turken om het ontslag van de trainer. Opportu nistisch als de voetbalwereld zeker ook in Turkije in elkaar steekt, is nauwelijks twee we ken later alles veranderd. Turkije verloor pas in de halve finale van Brazilië en Günes is in zijn geboorteland uitgegroeid tot een held. De gemeenteraad een goede prestatie trakteren. „Dat zijn we aan hen verplicht. Ze hebben ons meer dan fantas tisch gesteund." Hiddink is zaterdag de enige coach die met twee landen een troostfinale op een WK heeft ge speeld. Vergelijkingen met de door het Nederlands elftal vier jaar geleden verloren wedstrijd tegen Kroatië (2-1) lopen vol gens Hiddink mank. „Vier jaar geleden verloren we de halve fi nale van Brazilië. Na de verlo ren strafschoppenserie was ie dereen enorm teleurgesteld. We waren nauwelijks meer te moti veren voor de wedstrijd tegen Kroatië. Dat was niet goed. Nu is de situatie totaal anders. We willen tegen Turkije nog één keer alles uit de kast ha len." RTR van Trabzon, de geboorteplaats van de bondscoach, wil een sta dion en een straat naar Günes vernoemen. Turkije speelt za terdag de laatste wedstrijd op het WK. In de strijd om de derde plaats is Zuid-Korea de tegen stander. DPA YOKOHAMA - Of Brazilië zon dag de finale van Duitsland wint of niet, bondscoach Luiz Felipe Scolari (53) van de vier voudig wereldkampioen zit maandag sowieso zonder werk. „Zondag zit mijn taak er op", zei de oefenmeester donderdag. „Dan is het mooi geweest." Scolari kwam een jaar geleden met de Braziliaanse voetbal bond een contract tot en met het WK van 2002 overeen. Bij zijn aanstelling was hij de vierde bondscoach binnen een jaar bi] de Braziliaanse voetbalploeg. Drie bondscoaches werden ont slagen wegens de slechte resul taten in het WK-kwalificatie- toernooi. Onder Scolari haalde Brazilië alsnog het WK. „Ik ga na maandag zeven dagen hele maal niets doen en vervolgens kijken wat ik verder met mijn leven wil." ANP Friedenreich maakte de weg vrij voor Pelé en Garrincha stijve aristocratie en met volop Engelse termen. Het was in die dagen dat Engelse fijnbe snaardheid nog over de hele we reld een status had, die men in de betere kringen graag naboot ste. En het waren de betere krin gen in Brazilië die voetbalden, net als in Europa trouwens. Voetbal was een zaak voor de elite - die had ook de tijd voor zoiets triviaals als sportieve ontspanning. Voetbal was dus ook zaak voor blanken. Rijke gekleurde mensen bestonden er nog niet. Maar het voetbal kwam al spoedig in trek bij alle Brazilianen. Er werden clubs opgericht en competities inge richt. Terwijl de rivaliteit tussen nu beroemde clubs als Fluminense, Botafogo (twee clubs van de gegoede lui), Flamengo (volks club) en Vasco (club van en voor Portugezen) groeide en groeide, bleef de huidskleur lange tijd een pikant probleem. Zekere Carlos Alberto, een mulat, van América naar kakclub Flumi nense getransfereerd, probeer de in de smaak te vallen bij de supporters door zijn gezicht voor de wedstrijd te witten. Dat deed hij met een soort rijst- bloem - ook bij dames in zwang die hun huid een lichtere teint wilden geven. Van pó de arroz werd Alberto's huid evenwel meer grijs dan wit, wat hem na tuurlijk een belachelijk voorko men gaf, tot genoegen van de fans der tegenpartij, die meteen hun scheid-yell bij de hand had den. Tot de dag van vandaag wordt het gescandeerd door supporters van clubs die tegen Flamengo spelen: 'Pó-de-arroz! Pó-de-arroz!' Het nationale elftal van Brazilië werd ook heel lang blank ge houden. Slechts één kleurling werd geaccepteerd als uitzon-^ dering, de mulat Artur Frieden reich, zoon van een welgestelde Duitser en een Braziliaanse ne gerin. Friedenreich was een zeldzaam getalenteerde mid- voor, groot en sterk, maar ook elegant, technisch en lauffreu- dig, zoals zijn vader zou zeggen, beweeglijk en bereid tot veel lo pen; een speler die - dankzij zijn ouders - het beste van de Brazi liaan en de Duitser combineer de... Icoon Friedenreich was al een vedette, toen hij in 1919 de beslissings wedstrijd om het Zuid-Ameri kaanse kampioenschap aan greep voor onsterfelijke roem. In de verlenging maakte hij de enige goal van de wedstrijd; Brazilië was voor het eerst de beste van het continent. De vreugde-uitbarsting in Brazilië was ongekend. Friedenreich was, hoewel een mulat, vanaf die dag een icoon. Na zijn goal tegen Uruguay kon eindelijk werk worden gemaakt van de democratisering van het Brazi liaanse voetbal; het spel werd er een voor alle gezindten en ras sen. Soepel verliep dat proces niet. Friedenreich speelde ook maar zeventien interlands - zijn laat ste op 43-jarige leeftijd - deels omdat de Braziliaanse voetbal bond de voorkeur bleef geven aan een volledig blanke natio nale ploeg. Pas met Garrincha en Pele verschoot het Brazili aanse voetbal echt van kleur, maar Friedenreich was de pio nier in het proces. In zijn 25-jarige loopbaan als voetballer maakte hij 1329 door de Fifa erkende goals. Hij is daarmee topscorer aller tij den van Zuid-Amerika, en waarschijnlijk van de hele we reld. Pele heeft er minder ge maakt. GPD dJ Artur Friedenreich was de eerste kleurling in het nationale team van Brazilië. Hij maakte de weg vrij voor andere spelers met een donkere huidskleur, zoals Pelé, die hier scoort op het WK van 1970. foto EPA Photo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21