- Gemorrel aan een waardig ambt PZC Beweging moet in je hand zitten fe# W'- 1 Kunstenaars openen ateliers voor publiek 12 lezers schrijven kunst cultuur - 1 1 v. ij JEKp[;jpc -t s uf i l:! "v:'< A j-j I j yï, V-:-; 1? V/'t I r Wi i-*:' i 'f r% Britannia Marching band Bromscooters Super III Monument IV Kiezen of niet? vrijdag 28 juni 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Haar technie ken passen bij haar onder werp. De Vlissingse kunstena res Toos van Agtmaal (ze signeert met haar meisjes naam Catherina van Loen- hout) blijkt in haar tekeningen en aquarellen gefascineerd door beweging. De vluchtig heid van het moment vangt zij in enkele seconden op papier. „Olieverf is niet mijn materi aal. Maar de uitbeelding moet wel juist zijn en dat vergt jaren oefening." Van Agtmaal oefent constant. Ze heeft diverse opleidingen aan de Academie voor Schone Kunsten in Eeklo doorlopen. „Ik kom daar al tien jaar. Ik volg nu een opleiding grafiek en zit alleen maar in de teken klas omdat ik het leuk vind. De docenten letten nauwelijks op me. Alleen als ik iets laat zien, zeggen ze: Je wil zeker horen hoe mooi we het vinden?" Morgen begint in galerie Kunst'ique in Vlissingen een expositie met 46 tekeningen en aquarellen van Van Agtmaal. Voorin de expositieruimte hangt een panorama in vier delen van Vlissingen. Driejaar geleden was het werk als aquarel te zien in de Gevan gentoren, ditmaal gaat het om een gewassen pentekening. Dit werk zette galeriehouder Frank Bollebakker op het spoor van de kunstenares. Op atelierbezoek bleek hem dat ze zich tegenwoordig vooral be zighoudt met beweging. Op de expositie is dat het duidelijkst te zien in een serie van negen gekleurde tekeningen over dans. Verdieping Die zijn door vele studies voor bereid. Van Agtmaal verza melt in kranten en tijdschrif ten foto's die beweging uitstralen, verdiept zich in het werk van kunstenaars die zich met het onderwerp hebben be ziggehouden en oefent zich zelf voortdurend. „Op de aca demie ben ik onder aan de trap gaan zitten en schetste ik ie dereen die naar boven liep. Soms zijn dat maar een paar lijnen. Ik heb mezelf ook laten fotograferen terwijl ik de Leeuwentrap in Vlissingen af liep Die houdingen ben ik ver volgens gaan tekenen. De be doeling is dat je de beweging als het ware in je hand krijgt. Om de tekening snelheid te ge ven moet je de lijnen ook snel op papier kunnen zetten. Mijn enthousiasme spreekt mensen aan. Op de boot van en naar Zeeuws-Vlaanderen, op va kantie, overal en altijd zit ik te tekenen. Dat brengt gezellig heid, je komt daardoor met mensen in contact." Door middel van de weergave van beweging toont een kun stenaar zijn vakmanschap, vindt Van Agtmaal. „Een beweging op papier weergeven is iets wat bijna niemand kan, Dat betekent dus dat je aan het werk van iemand kan aflezen van welk niveau hij of zij is. Juist de mensen die weten hoe moeilijk het is, kunnen dat zien.' Bo vendien is het een manier van portretteren. Van Agtmaal: „Ik observeer mensen. Ieder een vervalt steeds in bepaalde houdingen. Die merk ik op en leg ik vast op papier. Daardoor herkennen mensen zichzelf meteen, ook heb ik de schetsen niet gedetailleerd uitge werkt." Dansers Juist met dansers ligt dat an ders. De houdingen die Van Agtmaal in haar tekeningen van dansers vastlegt, zijn niet typerend voor een bepaalde persoon, maar voor een be paalde dans. Dat blijkt uit schetsen die ze in een Gentse dansschool maakte van een tango-presentatie en ook uit de danstaferelen die ze in Kunst'ique presenteert. „In de dans pak ik een moment dat me aangrijpt." Behalve het panorama van Vlissingen en de dansen laat Van Agtmaal op de expositie ook aquarellen van tuinen en vijvers zien en tekeningen van naaktmodellen. Klassieke on derwerpen in een klassieke stijl. „Rafaël, Leonardo da Vinci en Michelangelo besef ten al dat tekenen de basis is van alles. Ik keer altijd bij hun werk terug. Dat ik aardig kan tekenen, beschouw ik als een gave die me rijk maakt." Expositie Toos van Agtmaal, t/m 17 augustus in Kunst'ique in Vlissingen, open do 11-18 vri 11-20 en za 11-17 uur. A \A - - '1 x V i - De houdingen die Van Agtmaal in haar tekeningen van dansers vastlegt, zijn niet typerend voor een bepaalde persoon, maar voor een bepaalde dans. foto Lex de Meester Glazenier Rinus Rentmeester in zijn atelier in Nieuwdorp. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal HEINKENSZAND - Twee da gen per jaar openen kunste naars in de Zak van Zuid-Beve land de deuren van hun atelier voor bezoekers. Zaterdag en zondag is het weer zover, als in de gemeente Borsele voor de ze vende keer de Open Atelierroute wordt gehouden. Aan de kunst route doen acht kunstenaars en één galerie mee. „Onze doelstelling is het pu bliek op een laagdrempelige manier in contact te brengen met kunstenaars en hun werk", legt Cock Hazelager uit. Ze is een van de deelnemende kun stenaars, en mede-organisator. Dit jaar is de atelierroute geheel door de kunstenaars zelf geor ganiseerd. „Veel mensen stappen niet zo maar een galerie of een atelier binnen", vervolgt Hazelager. „In het kader van zo'n route denken we dat mensen sneller beslissen om dat wel eens te doen. Andersom willen kunste naars niet altijd publiek over de vloer hebben. Er zijn kunste naars die om die reden helemaal niet meedoen, anderen vinden één keer per jaar voldoende. Daar is het dus een buitenkans je. Zo'n atelierroute is voor ons ook een goede aanleiding om de rotzooi in het atelier eens op te ruimen." Uitgewaaierd Sommige mensen komen niet alleen voor de kunst. Hazelager: „In tegenstelling tot de meeste kunstroutes is die in Borsele niet zo compact. De ateliers zijn uit gewaaierd over de Zak van Zuid-Beveland. Dat maakt het leuk om de route op de fiets te doen. maar het kan ook per au-^ to. Voor sommige ateliers moet echt enige moeite worden ge daan, omdat ze achteraf gelegen zijn." Deelnemers zijn dit jaar schil deres Marian Aersens in Elle- woutsdijk. verteller/graficus Cees Dubbeldam en fotografe- /keramiste Tineke van de Water in Baarland, keramiste Cock Hazelager in Borssele, schilde res Jopie Minnaard in Hein- kenszand, schilderes Nellie van Nieuwenhuijzen in Lewedorp, keramiste Betsy de Jonge in Heinkenszand, glazenier Rinus Rentmeester in Nieuwdorp en galerie 't Kunstuus in Hein kenszand met een expositie van schilder/tekenaar Leo Burgs. De officiële opening van de rou te 'Kunst speuren in de Zak' be gint vanavond (20 uur) in de Dorpskerk van Heinkenszand met 'Kunst speuren in de kerk'. Daar presenteren alle kunste naars zich en vinden optredens plaats van Just Friends (Ierse ballads), verhalenvertellers Jo pie Minnaard en Cees Dubbel dam en harpiste Renske Bree- man. Zaterdag en zondag zijn de ateliers geopend van 11 tot 18 uur. Naast de centrale presenta tie in de Dorpskerk van Hein kenszand (zondag niet vanaf 11 maar vanaf 12 uur) zijn er optre dens van Triskell (Ierse muziek, zaterdag Dorpskerk Heinkens zand 14 uur), verhalenverteller Cees Dubbeldam (atelier G Achttien 88 in Baarland, zater dag en zondag om 15 uur), West- Zuid-West (volksmuziek, ate lier KeraB Heinkenszand, zon dag 13.30 uur), verhalenvertel- ster Josien Werkhoven (kleierij De Cockel in Borssele, zondag 13.30 uur). Folders met plattegronden zijn verkrijgbaar bij VW's, biblio theken. en diverse boekhandels. In het stuk Bewoners in geweer voor Brit (PZC, 19-6), geeft de heer Vette erg simpel en niet ge heel juist weer wat er speelt on der de bewoners van Bestevaer en Schuttevaer. Voor zover ik weet heeft hij geen of maar wei nig bewoners van Schuttevaer gepolst. Schuttevaer ligt dan ook veel ongunstiger ten op zichte van de geprojecteerde nieuwbouw dan Bestevaer. Een aantal bewoners van deze flat moet woongenot inleveren. Men is nooit tegen nieuwbouw ge weest. De bezwaren zijn tegen de ma ten en de uitvoering van de voorgestelde uitbreiding/ ver nieuwing. Als die bezwaren in een vroeg stadium serieus wa ren genomen door de gemeente lijke en provinciale politiek had dit nooit zo lang hoeven duren. Pas de Raad van State nam de bezwaren serieus en stuurde een adviseur naar Vlissingen om met de bewoners te praten en de zaak ter plekke te bekijken, iets waarvoor de plaatselijke poli tiek het waarschijnlijk te druk had. Het is niet voor niets dat zowel het bestemmingsplan als de bouwvergunning naar de prullenbak werden verwezen. Driekwart van de bewoners van Schuttevaer steunden het be zwaar tegen de bouwvergun ning. maar pas nadat ze kennis namen van de details van dat plan. Niet omdat ze tegen de bouw zijn, maar wel bezwaar hebben tegen de manier waar op. Het is ontzettend wrang dat de familie Buys haar droom niet heeft kunnen realiseren. Waar schijnlijk omdat ze de dupe zijn geworden van foute voorlich ting van de gemeente door met de sloop te starten voor alle ver gunningen rond waren. Hans van der Haven Kenau Hasselaarstraat 467 Vlissingen Al jaren speel ik in allerlei ver schillende bandjes.Van Vol Schouwse Hoop tot en met mijn huidige band Crosshead and the Southside Horns Ik durf te zeg gen dat ik met die bands bij el kaar een paar honderd keer heb opgetreden, en niet zonder succes! Honderden, wellicht duizenden, hebben plezier be leefd aan onze muziek. We repe teren in een zelfgezochte oefen ruimte en we hebben een zelfge- kochte aanhanger en alle muzi kanten zijn inmiddels trots op hun zelfgekochte instrumenten en apparatuur. Dat hebben we nog niet zo verkeerd gedaan, en dat zonder 1 cent hulp van bui tenaf. Fout, helemaal fout. Zo doe je dat niet tegenwoordig. Tegen woordig splits je je band op, na wat onenigheid met wat andere leden. Vervolgens richt je een nieuwe band op. Je gaat je dan niet afvragen hoe je dat alle maal moet betalen. Welnee, je vraagt gewoon de gemeente om een subsidie van 7500 euro. Dat deed dus de enkele maanden ge leden opgerichte Marching- band Schouwen-Duiveland. Slim bedacht, maar meteen ook een belachelijk verzoek! Tot ik vorige week in de PZC een klein stukje zag staan met de kop Subsidie voorMarchingband. Omdat de subsidiegelden al ver deeld zijn, krijgen ze van de ge meente Schouwen-Duiveland maar 3000 euro. Ik vind het on gelooflijk dat zo'n subsidie wordt verstrekt. De Marching- band bestaat enkele maanden, er is nog niets gepresteerd De subsidie is een belediging aan het adres van alle popmuzikan ten, die al jaren lang hun eigen zaken moeten regelen en nog nooit 1 cent subsidie hebben ge kregen. Kees de Feiter Hogeweg 39 Burgh-Haamstede Met verbazing heb ik het artikel Bromscooters bron van ergernis (PZC, 19-6) gelezen. Hetgeen wat mij het eerst van het hart moet is de arrogante manier waarop mevrouw Die- neke Parlevliet haar mening geeft over hoe zij vindt dat men sen moeten ontspannen/recreë ren. Ze suggereert in haar betoog dat de nieuw aangelegde paden rondom het sluisje van het Bol werk alleen zijn bedoeld om te wandelen of te fietsen. Omdat dit volgens haar de manier is waarop er ontspannen dient te worden. Ik denk dat de jeugd op een andere manier wil ontspan nen dan mensen van hogere leeftijd? Het gemeentebeleid is wat dit betreft net zo krom en egoïs tisch. Het is natuurlijk fijn dat er geld wordt uitgetrokken voor wandel- en fietspaden maar er zijn ook nog mensen die op een andere wijze recreatief ont spannen. Bij voorbeeld doormet scooters, motoren en/of auto's hun vrije tijd door te brengen, i Het is wel mogelijk om een half eiland onder water te zetten, on- i der het mom van natuur Plan 1 Tureluur, maar een fatsoenlijke I strip asfalt buiten de bebouwde kom waar iedere zich jeugdig voelende auto/motorsportlief- hebber kan recreëren zit er niet in. Dit zou veel ergernis onder de bevolkingsgroep van mevrouw Parlevliet kunnen voorkomen omdat de scooters dan waar schijnlijk hun heil niet meer zoeken rondom het sluisje van het Bolwerk, maar op de aange-1 legde locatie waar ze naar har- telust kunnen rijden zonder dat daar verder dan ook maar ie mand last van heeft. L. Kostense Korte Ring 1 Bruinisse Met verbijstering hebben wij het artikel over de uitbreiding van de C1000-winkel in Kam perland gelezen. Hierin wordt verwoord dat de exploitant van de supermarkt. Clement, de omwonenden voor zijn plan moest winnen, en dat dit ook is gelukt. Wij, direct aanwonenden van' het speelterreintje aan de Rip-j straat, Spieringstraat, hebben nooit contact gehad met de heer Clement. Wel is er in een eerder) stadium, zomer 2001, met direct) omwonenden en leden van dej buurtvereniging naar aanleil ding van een gerucht dat ClOOt. een uitbreiding van de parkeer-, plaatsen en de winkel op het oog had en daarvoor het speelter rein wilde claimen, al een verga dering geweest, waarin wij onze; ongerustheid hierover hebberj uitgesproken. Nu blijkt dat de heer Clement dej gemeente Noord-Beveland eer; rad voor ogen draait door te be weren dat de direct omwonen den geen bezwaren hebben. Nu, die zijn er wel degelijk. Er wordil weer gesneden in de speelmoge-i lijkheden voor de jeugd. Er zai een ongewenst verkeer- en par-: keerprobleem ontstaan in de Onruststraat, Spieringstraat en Ripstraat. De kleine kinderer, zullen onder begeleiding van ouderen naar het speeltuintje moeten gaan, daar zij anders via het voetpad rechtstreeks naar de qua infrastructuur giganti-1 sche miskleunde Veerweg kun- nen lopen en daar in levensge vaarlijke situaties terecht! kunnen komen. C1000 geeo; fratsen! Jaap en Ineke Beenhakker! Spieringstraat i\ Kamperlan&\ Kent u dat? Mensen die u zo er geren dat het onmogelijk is om niet te reageren? Ik ook. Het is niet mijn intentie om hier een gewoonte van te maken Echter, als ik brieven lees zoals van de heer Mullié (PZC, 22 juni) dan jeuken mijn handen Deze keer heb ik daar aan toege-1 geven. Had de heer Mullié het artikel goed gelezen, of tijdens het schrijven van zijn brief de ge schiedenis nageslagen, dan had hij ontdekt dat de VOC geen1 deel heeft gehad aan de transat lantische slavenhandel. De sla venhandel was van de West In- j dische Compagnie (WIC) en de Middelburgse Commercie Cora- pagnie (MCC). Het slavernijmo- nument staat dus ook volledig los van het 400-jarig VOC- jubileum. Dat Michiel de Ruyter nimmer voor de VOC werkte, lijkt me duidelijk. De teneur van Mullié's brief is er daarbi] één van zeer grove opmerking gen. Maar, er is een verzachten-1 de factor: de brief geeft een ni veau weer, en dat spreekt boek- delen. Tot slot - ik ben nu toch bezig-j nog even over het VOC-monu- ment. De heer Rolf schrijft dat Middelburg het luisterend hoofd aan de schelp zou zijn1 Nogmaals, (Middelburgse) V0- C'ers luisterden vooral naar het geluid van hun beurs en naardci klokken welke luidden als dere-' tourvloot uit Indië aankwam; Een kanaster thee, opium of nog beter, een zak geld warer. toepasselijker geweest. Nee, ik doe niet aan politieke correct heid, maar ben een afstamme ling van VOC'ers, WIC'ers én MCC'ers... en ik weet wat mijn voorvaderen en hun tijdgenoten hebben 'uitgespookt'. J.M. Hangoor W. Alexanderstraat 15 Oost-Soubuft Barbé, Kessen en Mulder (vlnr): drie burgemeesters in Zeeuws-Vlaanderen, waar de kwestie van de gekozen eerste bur ger met de naderende verkiezingen weer erg actueel is. Die eerste gaf al eerder aan te passen voor een dergelijke selectie. foto Wim Kooyman in de pap gekregen. Die mag een open bare voordracht met twee namen doen. En als de raad dat wil, mag er een referendum onder de bevolking worden gehouden, zoals 15 mei is ge beurd in Best en Vlaardingen. „Frö- belwerk", noemt Nuis die verkiezin gen. „De kandidaten mochten alleen zichzelf verkopen, verder niks. Dat is vlees noch vis." Met de benoeming van burgemeesters is Nederland een unicum in de Euro pese Unie. Vrijwel overal worden bur gemeesters gekozen. Is het niet direct door de bevolking dan wel door de ge meenteraad, zoals in België. Omdat Nederland zo'n aparte positie in Eu ropa inneemt, klinkt met de regelmaat van de klok de roep om de gekozen burgemeester. „Alsof het elders in Europa zoveel be ter is?", vraagt Barbé van Terneuzen zich af. „Kijk eens naar België. Veel burgemeesters zitten daar ook in de landelijke politiek. Ze zijn heel vaak weg. Wat schiet de bevolking daarmee op? Nu is de burgemeester in Neder land de bekendste bestuurder in veel gemeenten. En hij kan door zijn onaf hankelijke positie een ombudsfunctie vervullen. Dat gooi je weg met een ge kozen burgemeester Die moet zich als politicus profileren. Het verbaast me dat daar zo gemakkelijk overheen wordt gestapt." Schouwenaar, burgemeester van Middelburg, heeft ook vooral twijfels. „Het huidige systeem functioneert over het algemeen goed. Waarom zou je dat dan willen veranderen?" Maar van de andere kant, als Nederland in overgrote meerderheid een gekozen burgemeester wil, dan zal hij zich ernaar 'richten'. Met de kanttekening dat zo'n burgemeester echt iets te zeg gen moet krijgen. „Want je moet de kiezers geen fopspeen voor houden." Waar Schouwenaar direct aan toe voegt: „Ik heb niet het idee dat bur gers wakker liggen van deze discus sie." „Als het moet, dan moet het radicaal stelt Asselbergs, burgemeester van Schouwen-Duiveland. „Een gekozen burgemeester moet een politiek pro gramma kunnen opstellen en eigen wethouders mee kunnen nemen. Dan ben je consequent. Of dat iets extra's voor de mensen oplevert? Ik betwijfel het, maar het is best de moeite waard die lijn te kiezen. De gemeentepolitiek zal spannender worden. En het past in het nieuwe dualistische systeem dat met de raadsverkiezingen van 6 maart is ingevoerd. De raad en het college van burgemeester en wethouders werken onafhankelijker van elkaar. Een gekozen burgemeester zou daarin passen." Logisch Van Dok-van Weele, burgemeester van Vlissingen, noemt de gekozen burgemeester zelfs 'een logisch ver volg' op de nieuwe, dualistische werk wijze van de gemeentepolitiek. „Maar", tekent zij aan, „je zult dan heel goed moeten uitwerken welke rol zo'n burgemeester krijgt in relatie tot de gemeenteraad. Vergeet niet, een burgemeester kan nu, los van verkie zingen, maatregelen nemen op het terrein van orde en veiligheid, maar die veel mensen misschien niet zin nen. Dat gaat dan veranderen." Of er echt een gekozen burgemeester komt en in welke vorm, het is koffie dik kijken. I. Hartman, politicoloog bij het Instituut voor Publiek en Poli tiek in Amsterdam, moet nog zien of het zover komt.,Er is een grondwets wijziging nodig. Dat gaat jaren duren. Wie weet, is de LPF blij gemaakt met een dode mus." Hartman heeft niet het idee dat kie zers op een gekozen burgemeester zit ten te wachten. „D66 heeft er altijd een zwaar punt van gemaakt, maar die partij heeft er nooit mee gescoord Als D66 won, kozen mensen D66 van wege knuffelbare leiders als Terlouw en Van Mierlo. En je ziet het nu al met het dualisme in de gemeentepolitiek, waardoor zoveel zou veranderen. Tot nu toe lijkt dat vooral een gezel schapsspel voor politici. En wat ge beurt er als een burgemeester \yordt gekozen die de raad niet wil? Gaan ze dan vier jaar lang vechtend over straat? Kiezers zitten daar niet op te wachten, die willen dat er goed beleid wordt gevoerd." door Harmen van der Werf Hij past ervoor, de Terneuzense burgemeester R. Barbé. Hij zal zich niet kandidaat stellen voor het grote Terneuzen, als de nieuwe burge meester gekozen moet worden. Ook zijn collega's in Middelburg en Tho- len, J. Schouwenaar en W. Nuis, zien het niet zitten. Als het moet, dan moet het radicaal, vindt J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland. Alleen bij A. van Dok-van Weele, bur gemeester van Vlissingen, valt enig enthousiasme te bespeuren. Ende kie zers? Die zijn massaal voor een geko zen burgemeester, blijkt uit enquêtes van onder meer het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP). „Ik geloof het graag, die onderzoe ken", reageert Nuis, „maar ik weet niet of het zo duidelijk ligt. Als je men sen vraagt: 'Bent u voor een gekozen burgemeester?', wie zegt dan 'nee'? Want het klinkt zo democratisch, een gekozen burgemeester." De regeringsonderhandelaars van CDA. LPF en WD hebben er een ak koord over gesloten. De exacte inhoud is nog niet bekend. Gaan de kiezers de burgemeester straks direct kiezen of gaat de gemeenteraad dat doen? En in welke gemeenten mag dat dan? Alleen in de grotere, of overal? „Het is zo wa zig", vindt Nuis. „Ik heb de indruk dat CDA en WD met de gekozen burge meester hebben ingestemd, omdat de LPF dit wil. Net zoals onder het kabi net-Kok, toen D66 tevreden gesteld moest worden." Benoeming Tot nu toe wordt in Nederland de bur gemeester officieel door de Kroon, maar in feite de minister van Binnen landse Zaken, benoemd. De gemeen teraad heeft wel een stevigere vinger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12