Klanten Zeelandnet blijven online Mini-varentjes komen uit Haamstede PZC Tot €250,- voordeel bij Hi Profile JK) Worldcom schuift met vier miljard om cijfers op te krikken Duizendjes stromen terug naar Nederland Zakgeld is aan aantal gebonden spelregels Internetprovider voorziet hooguit meer drukte bij faillissement KPNQwest het bedrijf profijt van onze redactie economie SAN FRANCISCO - Het Amerikaanse bedrijfsleven is opnieuw in opspraak ge raakt door een groot financi eel schandaal. Het Ameri kaanse telecomconcern WorldCom moest dinsdag toegeven dat het voor bijna vier miljard dollar heeft ge knoeid in de boekhouding. Financieel topman Scott Sullivan wordt verantwoor delijk gehouden en is met on middellijke ingang ontsla gen. „De directie is geschokt door de onthullingen", zo verklaarde bestuursvoorzit ter John Sidgmore. Onder Sullivans leiding is met enorme bedragen ge schoven in de jaarrekening over 2001 en het eerste kwar taal van 2002. Daardoor werd een veel rooskleuriger beeld van de onderneming geschetst dan in werkelijk heid het geval was. De Ame rikaanse beurswaakhond SEC vermoedde sinds maart al dat de boekhouding niet klopte. De 40-jarige Sullivan werkte sinds 1994 voor WorldCom. Tot voor kort be schouwden analisten hem als een van de getalenteerdste fi nanciële toppers in de VS. Bijstellen Volgens WorldCom stond 3,85 miljard dollar ten on rechte onder het kopje inves teringen, terwij 1 het uitgaven waren. Daardoor leek de winst hoger. WorldCom gaat met hulp van accountants bureau KPMG zijn resulta ten bijstellen. In plaats van winsten komen er verliezen in de boeken, zo is al duide lijk. De resultaten waren goedge keurd door accountantsbu reau Andersen, dat al van zijn voetstuk was gevallen door de affaire rond Enron, de energiereus die eind vorig jaar failliet ging. Andersen was ook verantwoordelijk voor de controle op de jaarre keningen van Qwest en Global Crossing, telecombe- drijven waar ook boekhoud kundige trucs worden ver moed. In een poging te overleven gaat WorldCom 17.000 ba nen schrappen, ongeveer een vijf de van het personeels bestand. Dit moet per jaar 900 miljoen dollar aan be sparingen opleveren. De 1100 werknemers in Ne derland wachten in onzeker heid hun lot af. Bijna al het personeel werkt in Amsterdam. Er is nog een technische afdeling in Rot terdam, waar enkele mensen werken. Mocht Worldcom omvallen, dan merkt de ge middelde consument daar weinig van, want het bedrijf is alleen actief op de zakelij ke markt. Getroffen Ook bij de grote Nederlandse financiële concerns met gro te Amerikaanse activiteiten krabt men zich achter de oren. Als Worldcom teloor gaat, worden zij net als in het geval van de Amerikaanse energiereus Enron, flink ge troffen. ABN Amro gaat het verst net de mededeling, dat bij een faillissement van Worldcom een voorziening van 100 mil joen dollar nodig zou kunnen zijn. Nederlandse concerns zoals ABN Amro, verzeke raar Aegon en bank/verzeke raar ING stellen dat het ech ter niet de eigen winst over 2002 zal beïnvloeden. Of WorldCom overleeft, is volgens analisten nog maar de vraag. Het concern zit midden in besprekingen om vijf miljard dollar aan extra financiering binnen te sle pen. Als de financiering uit blijft, komt WorldCom vol gend jaar zonder geld te zitten zo is de vrees. World Com had het al moeilijk door de ingezakte telecommarkt. RTR/AFP/ANP/AP donderdag 27 juni 2002 door Jeffrey Kutterink KAMPERLAND - Wat Zee- landnët betreft kan KPNQwest I rustig failliet gaan. De internet aanbieder heeft geen directe lijn met Europa's omvangrijkste glasvezelnetwerk. Gaat de stek- ker op 1 juli eruit, dan zorgt dat I volgens Zeelandnet hooguit voor topdrukte op de internet- snelwegen. De branchevereni- I ging van internetaanbieders j NLIP denkt dat er geen files zul len ontstaan. Internet is een aaneenschake- I ling van tal van netwerken zon der centrale controle en aanstu- j ring. Dat is het gevolg van de anarchistische structuur waar uit internet de afgelopen decen nia is gegroeid. KPNQwest is niets anders dan een dikke sliert I ineen bord spaghetti. Al die brei I verbindt ruim 200 miljoen com puters en 830 miljoen internet ters met elkaar. Een mailt je dat via Zeelandnet van Goes naar Koewacht moet, wordt allereerst in mootjes ge hakt. Al die deeltjes informatie schieten afzonderlijk van el kaar via een kluwen van tele foonlijnen, koperkabels en glas vezel de aarde rond. Computers zoeken uit welke weg de brokjes data het best kunnen afleggen. Er zijn immers meer wegen die naar Rome leiden. Via centrale verkeerspleinen zoals de Amsterdam Internet Exchange (zeg maar een soort van Prins Clausplein op het in ternet) gaan de stukjes informa tie de wereld over. Continu de internet-verkeersinformatie raadplegend, omzeilen de weg wijzers files, wegwerkzaamhe den en afgesloten netwerken. Bedrijven zoals KPNQwest en WorldCom (eveneens financieel in zwaar weer geraakt) beheren de grote verkeersaders voor da taverkeer over de wereld. De hoofdwegen heten in internet taal backbones: vergelijkbaar met de breedste snelwegen naar 's werelds grootste steden. De wegen gaan via de bodem van de Atlantische Oceaan van de Ver enigde Staten naar Europa en omgekeerd. Zeelandnet stuurt haar infor matie de wereld over via de we gen van KPN en WorldCom. Zeelandnet maakt volgens di recteur J. Bakker gebruik van twee gescheiden lijnen naar de Amsterdam Internet Exchange; één van Kamperland via Rotter dam en één via Breda naar de hoofdstad. Ook loopt er van Domburg een informatiesnel- van onze redactie economie AMSTERDAM - De Nederland- sche Bank (DNB) heeft in de eer ste drie maanden van dit jaar voor 1,6 miljard euro aan gul denbiljetten uit het buitenland ontvangen. Dat is een kwart meer dan in het laaste kwartaal van 2001. Over heel vorig jaar kwam voor 4 miljard euro aan Nederlands papiergeld terug. Dat staat in het jongste statis tisch bulletin van DNB. Een deel van de bezitters van oude biljetten heeft tot na de euro omwisseling gewacht om de bil jetten om te ruilen, zo conclu deert DNB. Veruit de meeste bil jetten kwamen uit Duitsland, meer dan 80 procent. „Duitse banken hebben van oudsher een grote rol in de distributie van buitenlandse biljetten", aldus een woordvoerder van DNB. Ook uit Luxemburg, kwamen veel biljetten terug naar Neder land in het eerste kwartaal. „We kunnen aan bilj etten niet zien of het wit of zwart geld is", bena drukt de woordvoerder. Meer dan de helft van de biljet- tenstroom betreft briefjes van duizend. In totaal zwerft nog voor 1,1 miljard aan biljetten rond. ANP weg naar de London Internet Exchange. Bovendien lopen er tal van kleinere wegen naar an dere internetaanbieders. „We doen geen zaken met KPN Qwest en dus heeft een faillisse ment geen directe gevolgen. Maar de omleiding van het in ternationale internetverkeer via andere wegen zorgt voor drukte op andere netwerken. We hebben met KPN en World Com echter contracten waarin een minimum snelheid van de wegen is opgenomen. Ze moeten die snelheid dus garanderen." Worldcom Hoewel de malaise bij KPN Qwest dus aan Zeelandnet voorbij gaat, raakt Zeelandnet wel betrokken bij het eveneens in moeilijkheden geraakte WorldCom. Gaat dat bedrijf on deruit, dan moet Zeelandnet toch maatregelen nemen. De Branchevereniging van Ne derlandse Internet Providers (NLIP) verwacht desondanks geen noemenswaardige proble men. „KPNQwest en WorldCom zitten in de problemen door overcapaciteit", zegt NLIP- woordvoerder H. Leemans. „Ze hebben als gevolg van de inter nethype van een paar jaar gele den teveel kabels aangelegd. Met de groei in gedachten hiel den ze de prijzen laag en bouw den grote schulden op." De afsluiting van het netwerk van KPNQwest heeft volgens Leemans geen gevolgen voor het internet. „Internet is niet zo kwetsbaar als veel mensen den ken. Het ligt anders voor bedrij ven die direct zaken doen met KPNQwest, bijvoorbeeld KPN en de Amsterdamse beurs, die van KPNQwest huurlijnen af nemen. Die lijnen zijn niet zo maar voorhanden." Alle 55 bij NLIP aangesloten Nederlandse internetaanbie ders hebben dus alternatieve wegen om het internetverkeer om te leiden. „Als het netwerk van KPNQwest uitvalt kost het misschien meer geld om het ver keer om te leiden. Als het net uitvalt kunnen internetgebrui kers er hooguit iets van merken. Maar zodra het verkeer is omge leid, merken ze snel niets meer." Gekleurde buizen steken uit de grond bij het ge bouw van KPN-Telecom na het ingraven van de glasvezelkabels Als gevolg van de internethype van een paar jaar geleden hebben bedrijven zo veel netwerken laten aanleggen, dat de branche vereniging van internetaanbieders NLIP geen problemen verwacht bij een eventueel faillisse ment van KPNQwest. foto Phil Horvat/ANP door Inge Heuff RENESSE - Een beetje wegge stopt, achter een talud tegen over het Transferium van Renesse, ligt Vitro Plus. Dit weefselkweeklaboratorium voor de vermeerdering van va rens levert vanuit Renesse en Haamstede per jaar wereldwijd twintig miljoen varens af, onge veer een kwart van de mondiale productie. Er zijn slechts twee concurrenten die zich kunnen meten met Vitro Plus: een bedrijf in Aalsmeer en een in Israël. Vermeerderen via weefsel kweek is arbeidsintensief. Op gezette tijden moeten heel jonge uitlopers die van groeipunten van de moederplanten komen, handmatig gedeeld worden en op een voedingsbodem worden gezet. Een groeipunt kan wel 10.000 kweekvarens opleveren. Er loopt dan ook aardig wat per soneel door de gangen en kweekkamers van Vitro Plus. „Voor deze laboratorium werk zaamheden leiden wij onze me dewerkers zelf op", zegt direc teur JohnBijl. Hij begon, samen met zijn compagnon Kees Ze venbergen, in 1991 met Vitro Plus. Zevenbergen had als hobby het opkweken van orchideeën ter wijl Bijl opgegroeid is in de va rens en een laboratoriumach tergrond heeft. Samen besloten zij van hun hobby werk te maken en Vitro Plus was geboren. Bijl: „Kees Zevenbergen komt hier van daan en de lucht in Zeeland is heel zuiver, dat blijkt wel aan alle korstmossen die hier groei en. De keuze was dus niet zo moeilijk om dan hier het labora torium op te zetten." In het begin werden er via weef selkweek ook orchideeën opge kweekt, evenals snijbloemen. De arbeidsintensiviteit van het vermeerderen, en de daarmee samenhangende hoge perso neelskosten, stelde het bedrijf echter voor een dilemma. Of de productie moest naar het bui tenland verplaatst worden, of Vitro Plus moest vergaand auto matiseren. De keuze viel op de laatste mo gelijkheid. Daarbij werd ook gekozen voor één product, na melijk de varens. Deze blijken de geautomatiseerde handelin gen goed te doorstaan. „Er zijn vooral in de eerste twaalf maan den van het vermeerderen nog steeds veel manuele handelin gen", vertelt Bijl, „maar de laat ste twee maanden van het proces zijn behoorlijk geauto matiseerd." Trays Vitro Plus heeft zelf de nodige hightech apparaten ontworpen en ontwikkeld voor het automa tiseringsproces. De omslag kwam echter met de ontwikke ling van de Vitro-Trays. Dat zijn kunststof schaaltjes waar de piepkleine varens geautoma tiseerd elk in hun eigen afgeme ten hoeveelheid substraat ko men te liggen. Elke Vitro- Tray bevat 48 even grote plant jes. De tray wordt afgedekt met een speciaal soort zuurstofdoorla- tend kunststoffolie. Het trans port van deze trays is eenvoudig en de afnemer kan geautomati seerd op het juiste moment de varens overzetten op grond. Vroeger werd gebruik gemaakt van 'grasmatjes' waar de jonge- plantenkweker handmatig de varens uit moest halen. „Met de ze nieuwe techniek hebben we de keten verkort", verklaart de directeur. „Gingen vroeger alle varens eerst nog naar de jonge-plan- tenkweker, nu koopt de grootste varenkweker van de wereld, goed voor vier miljoen varens per jaar, rechtstreeks bij ons in. Dat geldt overigens niet voor al le afnemers. Niet iedere eind- kweker heeft willen investeren in de bijbehorende techniek. Dus een deel van onze varens gaat nog steeds naar de jonge- plantenkweker." Veertig procent wordt geëxpor teerd naar Amerika en eenzelf de percentage komt in Europa terecht. De rest verkoopt Bijl el ders in de wereld. „Omdat we maar één product hebben, wer den we wel gedwongen wereld- Advertentie €0,-* Nokia® 3310 29,-* Samsung N620 Nu tot 3 maanden gratis Hi Profile abonnement. Piis-, model- ot todvMsche wijzigingen on Uivikloulcn voorbehouden. Aanbiedingen zjn geldig lol 30 |ur» 2C02, zolang da voorraad strekl en mei geldig «1 combnatle mei andere aanUedngen. Allo prijzen Z(n indusfef BTW. 'Ezclusiol eenmalige aansluitkosten C 52.50, Vraag b( Primatoxi ra Varentjes in trays bij Vitro Plus in Burgh-Haamstede. wijd te werken om het risico te spreiden." Weefselkweek is niet alleen ar beidsintensief, maar ook zeer kwetsbaar. Hygiëne en steriel werken zijn essentieel. De 25 soorten kamervarens die Vitro Plus momenteel produceert, moeten strikt gescheiden wor den, want met die grootte is on mogelijk te zien om welke soort het gaat. Het gebouw staat on der overdruk met Zeeuwse lucht die aangezogen wordt en het water wordt eigenhandig ont hard en gesteriliseerd. Elke Vi- trotray heeft door de bijzondere samenstelling van het kunst stoffolie zijn eigen microkli maat. Beschermd De markt van varens is continu in beweging en Bijl wil daarop inspelen. Mutanten worden kwekersrechterlij k beschermd. Zo is de Nevada een succesvolle mutant van de huis-, tuin- en keukenvaren maar dan steviger, valt minder snel uit en heeft een donkerder blad. Vitro Plus heeft ook de rechten van de Greenwave van een Amerikaanse kweker opge kocht. Deze donkergroene, grillig gevormde varen moet Naam Vitro Plus Plaats Renesse eri Haamstede Opgericht 1991 Aantal werknemers 30 Omzet qirca 2 miljoen euro snij bladeren opleveren voor boeketten en bloemstukken. Bijl: „We willen deze varen in Afrika opkweken en dan in Aalsmeer voor de veiling bren gen." Tuinvarens is volgens Bijl een absolute groeimarkt. Er loopt al foto Marijke Folkertsma enige jaren onderzoek naar ver meerdering via de sporen van varens. Sinds kort zit er een on derzoeker voltijds op en Bijl verwacht de eerste resultaten nog dit j aai-. „Ik schat dat het vermeerde ringsproces via sporen ongeveer de helft sneller kan dan met de techniek met groeipunten. Maar belangrijker voor ons is dat het vooral minder arbeidsintensief is." Momenteel test Vitro Plus vijf tig soorten tuinvarens. Afhan kelijk van de resultaten wil Bijl een basis kwaliteitsaanbod van circa vijftien soorten gaan aan bieden. „Marketingtechnisch moet daar nog wat aan gedaan worden. We willen herkenbaar worden voor de consument zo dat deze weet dat hij kwaliteit koopt." Op het verlanglijstje staat ver der nog de verhuizing van het laboratorium uit Renesse naar Haamstede. Daar is al de op kweek en distributie gevestigd. „We groeien in Renesse uit ons jasje en we hopen eind dit jaar te kunnen verhuizen. Maar dat is mede afhankelijk van de moge lijkheid of we in Haamstede het naastgelegen terrein kunnen kopen." door Brenda van Dam DEN HAAG - Terwijl de vol wassenen nog worstelen met de omwisseling van gulden naar euro, staat er een hele nieuwe euro-generatie te trappelen om geld uit te gaan geven. Kinderen op de basisschool, van een jaar of zes, zijn de eersten in ons land die waarschijnlijk helemaal niet meer in guldens zullen den ken. Maar euro of gulden, het blijft zaak hen de waarde van het geld bij te brengen. Dat kan door geld regelmatig onderwerp van gesprek te maken. En natuurlijk door zakgeld te geven. Want ook een euro kun je maar één keer uitgeven. „Ik wil een Harry Potter-video. Ga die maar gauw kopen, ma ma", meldt een vierjarige. Han dig hoor, zo'n papa en mama die altijd alles voor je aanschaffen. Geen enkel besef dat zoiets geld kost. Tijd dus voor een stukje fi nanciële opvoeding. Op deze leeftijd kom je nog niet veel ver der dan voorzichtig over geld te praten of kinderen af en toe eens iets te laten afrekenen in een winkel. Je kunt jonge kinderen ook best uitleggen waarom je bepaalde dingen wel voor ze koopt en andere niet. Bijvoor beeld omdat je een artikel te duur vindt of omdat je het sim pelweg niet nodig vindt dat ze het krijgen. „Ik koop echt niet zomaar een dure video. Als je die zo graag wilt hebben, vraag hem dan maar voor je verjaardag", luidde in dit geval het ant woord. Even later meldde zoon lief: „Ik wil ook eigen geld." Het antwoord beviel hem wel: „Als je zes bent, krijg je zakgeld." Dat was nog eens 'cool!' Als een kind zes is kan het na- melijk een beetje rekenen en ook de euromunten van elkaar on derscheiden. Een zesjarige zal zijn geld niettemin waarschijn lijk meteen uitgeven. Zolang het nog niet om grote bedragen gaat, hoeft dat geen bezwaar te zijn. Vanaf een jaar of zeven be grijpen kinderen dat als je geld opzij legt, je later iets duurs kunt kopen wat je graag wilt hebben. Overigens krijgt zo'n zeventig procent van de kinde ren op de basisschool zakgeld van hun ouders. Spelregels Volgens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (het Nibud) is zakgeld het effectiefst als ouders zich aan de volgende spelregels houden: Spelregel nummer één: zakgeld is een vast bedrag en het wordt op een vast tij dstip gegeven .Bij voorbeeld elke zaterdag, of bij oudere kinderen op de eerste dag van de maand. Op deze ma nier weet een kind precies hoe lang het met het geld moet doen De tweede spelregel gaat over de besteding. Daar moeten af spraken over gemaakt worden. Er zijn vaste uitgaven waar re kening mee gehouden moet worden, zoals bijvoorbeeld een strippenkaart of cadeautjes. Daarnaast blijft er geld over om vrij te besteden. De laatste spelregel: zakgeld is geen sanctiemiddel of beloning. Hoewel het erg verleidelijk is om bij wijze van straf het zak geld in te houden, is dit weinig zinvol. Ook is het niet de bedoe ling om kinderen het zakgeld zelf te laten verdienen door klusjes in huis te doen. Zakgeld is een vast gegeven. Alleen dan kun je er wat van leren. Hoeveel zakgeld moet je geven? Dat hangt af van het inkomen van de ouders en van wat ervan betaald moet worden. In de ta bel staat aangegeven wat kinde ren in Nederland gemiddeld ge nomen per week aan zakgeld krijgen. Twee dingen vallen op. Ten eer ste wordt er niet steeds één ge middeld bedrag vermeld. Lo gisch, want niet iedere ouder kan of wil evenveel besteden en kindei'en hoeven er ook niet al lemaal hetzelfde van te doen. Wat ook opvalt, is dat het zak geld vanaf een jaar of twaalf een sprong maakt. Hoe ouder het kind, des te meer wensen én ver antwoordelijkheden. En ook daar kan het zakgeld op aange past worden. De spelregels zijn dus geen eenmalige aangele genheid, maar zullen van tijd tot tijd weer eens doorgenomen moeten worden. GPD Tabel: Leeftijd: zakgeld per week: 6-7 jaar minder dan 1,15 euro 8-9 jaar 10-11 jaar 12 jaar 13 jaar 14 jaar 15 jaar 16 jaar 17 jaar 0,45 tot 1,15 euro 0,90 tot 2,25 euro 2,25 tot 4,45 euro 2,50 tot 5,— euro 3,—tot 5,75 euro 3,50 tot 6,75 euro 4,—tot 7,25 euro 4,50 tot 9,— euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7