Kernenergie blijft optie Brussel lenergie blijft optie Bri PZC Sharon in België niet vervolgd voor plegen oorlogsmisdaden Mogelijke strijders Al Qaeda doden militairen Pakistan Palestijnen gaan begin 2003 naar de stembus voor nieuwe president Rechter schort vervolging Joop Schafthuizen op Commissie komt met strengere regels radioactief afval Kleur heelal heeft nu ook een naam Platzeck premier van Brandenburg Brieven Charles en Diana geveild ETA-leden krijgen ruim eeuw cel Vroegere KGB-leider veroordeeld Onder schot in Buenos Aires Russische boer mag zijn land weer bezitten EU geeft fiat tijdelijke steun scheepswerven Belgische rechter haalt Genocidewet onderuit Nederland neemt commando over donderdag Tl juni 2002 van onze redactie buitenland GENT - De raadkamer van de rechtbank in Gent heeft de ver volging van Joop Schafthuizen opgeschort. Voorwaarde is dat de levensgezel van schrijver Gerard Reve zich psychia trisch laat onderzoeken en geen contact meer heeft met kinderen. Deze voorwaarden gelden voor een termijn van vijfjaar. Schafthuizen wordt beschul digd van aanranding van een dertienjarige buurjongen. Bo vendien zou hij in bezit van kinderporno zijn geweest. Schafthuizen moest zich ver der verantwoorden voor tele foontjes die hij met het slacht offer had gehad.In de vijf jaar dat de vervolging voor de an de- re feiten geldt, zal Schafthui zen verder voor een zogenoem de probatiecommissie moeten verschijnen als die dat ver langt. Die commissie, bestaan de uit een magistraat, een amb tenaar en een advocaat, gaat na of de voorwaarden voor de bui- tenvervolgingstelling worden nageleefd. In principe komt het erop neer dat een zogenoemde probatieassistent tussenper soon is tussen Schafthuizen en de commissie, die hem zonodig kan oproepèn te verschijnen. Het Gentse parket liet gisteren meteen al weten niet tevreden te zijn met het vonnis. De aan klagers gaan in hoger beroep, aldus een woordvoerster. ANP/Belga WASHINGTON - Over de kleur van het heelal bestond begin dit jaar de nodige onduidelijkheid. Eerst was het groen en toen opeens beige. Nu heeft de kleur van de ruimte ook een naam. Astronomen van de Amerikaanse universiteit Johns Hopkins hadden hun e-mailadres beschikbaar gesteld, waar iedereen die een originele naam dacht te hebben terecht kon. Ze kozen uiteindelijk de naam Kosmische Latte uit. Onder de ingezonden namen waren ook Cappuccino Cosmico en Skyvory. RTR POTSDAM - Het parlement van de Oost-Duitse deelstaat Brandenburg heeft de sociaal-democraat Matthias Platzeck tot premier gekozen. Hij volgt Manfred Stolpe op, die twaalf jaar de regering heeft geleid. Platzeck (49) is nu burgemeester van Potsdam, de hoofdstad van Brandenburg. Hij is minister van Milieu in de regering van de deelstaat geweest. DPA LONDEN - De Britse kroonprins Charles dreigde in 1981 tij dens een tournee door Nieuw-Zeeland 'gestoord' te worden van alle vragen van kinderen.,Kom j e me opzoeken als ze me straks een wit schort omdoen en me in een of andere iruichting stoppen?", schreef Charles aan een vriend. De klaagzang van Charles staat in een van de ongeveer drie honderd brieven die de Amerikaanse verzamelaarster Alicia Carroll via haar website te koop gaat aanbieden. De veiling vindt later dit jaar plaats, maar een datum is nog niet bekend. Charles schreef de brief van acht pagina's in 1981 vanuit Nieuw-Zeeland op briefpapier van Buckingham Palace. Ook te koop is een brief van Diana over de geboorte van haar twee de zoon, Harry. „William is dol op zijn bi'oertje en overlaadt hem met knuffels en kussen. Hij laat ons nauwelijks bij Harry in de buurt komen." AP MADRID - Een rechtbank in Madrid heeft twee leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA veroordeeld tot elk honderd jaar en negen maanden cel. De rechters achten het duo verantwoordelijk voor de moord op een Baskische regio nale parlementariër en zijn lijfwacht in februari 2000. De Spaanse wet schrijft overigens voor dat veroordeelden maximaal dertig jaar achter de tralies kunnen blijven. AFP MOSKOU - Een rechtbank in Moskou heeft ex-spion Oleg Kaloegin gisteren wegens hoogverraad bij verstek tot vijftien jaar werkkamp met streng regime veroordeeld. De officier van Justitie had twintig jaar geëist. Kaloegin was aangeklaagd omdat hij de Amerikanen Russi sche staatsgeheimen had doorgegeven. Hij woont in de Ver enigde Staten. Omdat dat land geen uitleveringsverdrag met Rusland heeft, heeft de straf een voornamelijk symbolische waarde. Hij was de j ongste generaal-maj oor uit de geschiedenis van de KGB en werkte twaalf jaar als spion in Washington. Tegenwoordig organiseer! Kaloegin in Washington de spion- nentour: een tocht per bus langs 'historische' plaatsen uit de bloemrijke geschiedenis van de Amerikaanse en Russische veiligheidsdiensten. AFP hand liggen. De Palacio wijst importeert. Zonder nadere hankelijkheid van olie- en gas- volledig. Fossiele brandstoffen erop dat de EU nu al vijftig pro- maatregelen loopt dat in 2030 producerende landen (Midden- als olie en gas hebben bovendien cent van de benodigde energie op tot zeventig procent. De af- Oosten, Rusland) is dan bijna als nadeel dat bij verbranding BUENOS AIRES - Een Argentijnse poli tieman richt zijn geweer op een demon strant in Buenos Aires. Tijdens rellen tus sen de Argentijnse oproerpolitie en zo'n 2000 betogers vielen daar gisteren twee doden. De politie gebruikte rubberkogels en traangas om te voorkomen dat de de monstranten een belangrijke brug in de stad zouden bezetten. De slachtoffers, beiden betoger, zijn door stalen kogels ge dood. Het is onduidelijk wie op de twee heeft geschoten.De betoging was gericht tegen de aanhoudende economische ma laise in het Zuid-Amerikaanse land. In december leidde massaal protest tegen het economische beleid tot vertrek van de regering. Er vielen toen 27 doden. foto Fabian Gredillas/EPA MOSKOU - De Russische boer mag voor het eerst sinds de revo lutie van 1917 weer zijn eigen land bezitten. Het Russische parlement heeft gisteren een wet aangenomen die de vrije verkoop van landbouwgrond toestaat in Rusland. Alleen buitenlanders mogen voor lopig geen landbouwgrond ko pen. De Doema nam de omstreden wet met 258 tegen 149 stemmen aan. De hervorcning maakt een einde aan één van de laatste communistische restanten in de Russische economie. Het is een kolossale nedexiaag voor de na tionalisten en communisten, die zich tien jaar lang tegen de 'uit verkoop van het moederland' hebben verzet. Volgens de rege ring is het juist een essentiële stap voor de verdere ontwikke ling van de markteconomie in Rusland. Buitenlanders President Poetin kwam de na tionalisten in het parlement wel gedeeltelijk tegemoet door bui tenlanders voorlopig te verbie den land te kopen. Volgens Poe tin is het aantal buitenlanders dat landbouwgrond in Rusland wil kopen toch 'nagenoeg nul'. Bovendien moet eerst de markt behoorlijk functioneren. Critici menen echter dat de knieval voor de nationalisten slecht is voor het toch al matige investeringsklimaat in Rus land. Buitenlandei's mogen al leen grond leasen voor een pe riode van maximaal 49 jaar. De nieuwe wetgeving moet een einde maken aan de grijze eco nomie die is ontstaan rond de landbouwgrond in Rusland. Aangezien communisten jaren lang een wetswijziging op fede raal niveau blokkeerden, mocht iedere regio zelf beslissen of er grond verkocht mocht worden of niet. Hierdoor is een zeer on doorzichtige situatie ontstaan. Corrupte ambtenaren maken bovendien van hun machtsposi tie misbruik door bij transacties steekpenningen te eisen in ruil voor goedkeuring van de ver koop. Crisis Rusland heeft ongeveer 400 mil joen hectare landbouwgrond. De landbouwsector verkeert al decennia in een permanente cri sis. Optimisten hopen dat de nieuwe wet een stimulans zal zijn voor de investeringen in de landbouw. GPD door PascaleThewissen BRUSSEL - De Israëlische pre mier Ariël Sharon wordt in België niet vervolgd voor oor logsmisdaden. Dat heeft de Brusselse Kamer van Inbe schuldigingstelling (KI) giste ren beslist. Reden: de 'verdachte' bevindt zich niet op Belgisch grondge bied. Ook de klacht tegen de president van Ivoorkust, Lau rent Gbagbo, is volgens de Brus selse KI niet ontvankelijk. De zaak tegen de Israëlische premier werd gezien als een be langrijke testcase. De verwach ting is dat nu ook de klachten te gen regeringsleiders als Fidel Castro en Saddam Hoessein verworpen zullen worden. door Pascale Thewissen BRUSSEL - De rechtelijke macht in België heeft een moge lijkheid gezocht en gevonden om de progressieve Genocide- wet onderuit te halen. D at zegt Luc Walleyn van Advo caten zonder Grenzen en raads man van de 23 Libanese Pales- tijnen die Sharon in België hadden aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden. De wet, die dateert uit 1993 en in 1999 werd uitgebreid, is uniek maar omstreden. Nogal wat Belgische rechters voelen er niets voor om 'politie-agentje te spelen in de hele wereld', terwijl ze in eigen land aanhikken te gen enorme gerechtelijke ach- De Belgische advocate van Sha ron, Michèle Hirsch, heeft de be voegdheid van de Belgische rechter van meet af aan betwist. In een brief aan de leider van het onderzoek, Pati-ick Collignon, baseerde ze zich vorig jaar op artikel 12 van het Wetboek van Strafrecht dat stelt dat Belgi sche rechtbanken alleen be voegd zijn als de verdachte zich op Belgisch grondgebied be vindt.Collignon besloot naar aanleiding van de brief van Hirsch in september vorig jaar het onderzoek naar Sharon op te schorten. Hij vroeg de Brusselse Kamer van Inbeschuldiging stelling een oordeel te vellen over de rechtsgeldigheid van de zaak tegen Sharon. De Kamer schaart zich nu achter de rede nering van Hirsch. De fout ligt terstand. Uniek is dat Belgische rechters de universele bevoegd heid krijgen om misdaden tegen de menselijkheid te vervolgen, zelfs al is die misdaad in Afrika gepleegd. Maar dat strookt niet met artikel 12 uit het Belgische Wetboek van Strafrecht, zo be sliste de Brusselse Kamer van Inbeschuldigingstelling (KI) gisteren in de geruchtmakende zaak tegen de Israëlische pre mier Sharon. Dat wetsartikel stelt dat Belgische rechters al leen bevoegd zijn als de ver dachte zich op Belgisch grond gebied bevindt. „Die uitspraak gaat voorbij aan de wil van de wetgever", rea geert Walleyn, die al heeft aan gekondigd dat hij tegen de uit spraak in cassatie gaat. volgens de KI bij de wetgever, die bij het opstellen van de zoge heten Genocidewet geen reke ning hield met artikel 12. Sharon werd op 18 juni 2001aangeklaagd door 23 over levenden van de bloedbaden die in 1982 door de christelijke Fa- lange-milities werden aange richt in dePalestijnse vluchte lingenkampen Sabra en Shatila in Libanon. GPD BRUSSEL - Europese landen mogen vanaf 1 oktober bepaal de scheepswerven subsidiëren, tenzij Zuid-Korea.voor die tijd de illegale steun aan zijn werven stopzet. Onderhandelingen tus sen de Europese Unie en Zuid- Korea worden in juli hervat. EU-commissarissen Lamy (handel) en Monti (concurren tie) lichtten gisteren het besluit toe waarover de EU-landen het op diplomatiek niveau eens wa ren geworden. De Europese Commissie dringt al een jaar aan op hervatting van de scheepsbouwsteun als tegen wicht voor de dumping door Zuid-Korea. Een aantal landen, y/aaronder Nederland, was te gen nieuwe subsidies. Frankrijk gaf de doorslag. Het wilde alleen akkoord gaan als ook gastankers steun mogen krijgen. Dat mag nu,als uit nieuw onderzoek blijkt dat de Koreanen ook voor dat scheeps- type illegale steun geven. ANP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Tien Pakistaan se militairen en twee vermoede lijke aanhangers van het ter reurnetwerk Al Qaeda zijn in de nacht van dinsdag op woensdag omgekomen in het grensgebied met Afghanistan. Dat heeft een militaire woordvoerder in Is lamabad gezegd. De militairen deden een inval in een huis waarvan werd vermoed dat zich er uit Afghanistan ge vluchte aanhangers van Al Qae da schuilhielden. Daarbij kwam het tot een vuurgevecht, zei ge neraal Cheema van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. De militairen hebben een Tsje- tsjeens Al-Qaedalid aangehou den. Een klein aantal Amerikaanse militairen zou in hetzelfde ge bied actief zijn bij de strijd te gen aanhangers van Al Qaeda en de Taliban, de vroegere fun- van onze redactie buitenland JERICHO - Zeven jaar na de laatste verkiezingen kunnen de Palestijnen midden januari volgend jaar weer een nieu we president en parlement kie zen. De aankondiging kwam twee dagen na de oproep van de Ame rikaanse president Bush om een Palestijns leiderschap te kiezen dat 'niet gecompromitteerd is door terrorisme'. De verkiezing is gisteren in Jeri cho op de Westelijke Jordaanoe- ver door de Palestijnse minister voor Lokaal Bestuur, Seab Erekat, bekendgemaakt. De stembusgang vindt plaats tus sen 10 en 20 januari. De vei'kie- zingen kunnen echter alleen doorgang vinden als de bezet ting van de Westelijke Jordaan- oever door Israël wordt opgehe ven, benadrukte Erekat. Arafat neemt deel aan de presi- dentsvei'kiezingen volgend jaar. „Hij heeft dat tegen mij beves- damentalistische heersers in Afghanistan. Zij zouden even wel niet bij de actie betrokken zijn geweest. De streek waar de Amerikanen samen met de Pakistanen actief zijn is de zogeheten Tribal Area in de North West Frontier Pro vince. De Pakistaanse regering heeft hier weinig te vertellen. Ook de vroegere Britse kolonia le heersers waagden zich er nau welijks. Daarom wordt aange nomen dat veel van de uit Afghanistan gevluchte extre misten zich hier schuilhouden. Het is voor het eerst dat Pakis taanse militairen, wier aanwe zigheid in de provincie een grote bijzonderheid is en pas deze maand werd bekendgemaakt, bij gevechten hier om het leven komen. Woningen van agenten van de Amerikaanse Federale politie FBI, die zich ook in dit stammengebied ophouden, worden geregeld met raketten bestookt. RTR tigd", zei minister van Interna tionale Samenwerking Nabil Shaath. De positie van Arafat, ligt zwaar onder vuur na de op roep van president Bush. Maar volgens de laatste opiniepeilin gen is Arafat nog steeds de po- pulairste politicus onder de Pa lestijnen. Na de rede van Bush heeft ech ter geen van Arafats Arabische bondgenoten onvoorwaardelij ke steun voor hem uitgespro ken. De radicale groepei'ingen Harnas en Islamitische Jihad willen alleen aan de presidents-, en parlementsverkiezingen deelnemen als de Palestijnse Autoriteit en het paiiement de Oslo-Akkoorden met Israël op zeggen. Een definitieve beslis sing over deelname wordt later genomen. Tijdens de pei'sconferentie in Jericho kondigde minister Erekat ook een 'honderddagen- plan' aan dat verregaande hervormingen beoogt op finan cieel-, juridisch- en veiligheids gebied. ANP/AFP/DPA/RTR SKOPJE - Commandant van het Navo-hoofd- kwartier in de Macedonische hoofdstad Skop je, luitenant-generaal Frederico Jose Gomez Carretero (1) schudt de hand van generaal Harm de Jonge. De Nederlandse generaal heeft gisteren het commando over Task Force Fox, de Navo-operatie in Macedonië, overgenomen van zijn Duitse collega Keerel (middenin). Tij dens de ceremonie op een groot kiezelveld bui ten de hoofdstad Skopje werd even stilgestaan bij het enige slachtoffer dat tot nu toe is geval len. Het ging om een Italiaanse officier die be gin mei op een mijn liep. De Jonge heeft de komende vier tot zes maan den de leiding over het beveiligen van de waar nemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa en de Europese Unie. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5