PZC College verzwijgt BTW-opzetje 13 Ooievaars op doortocht in Hulst Basisschooljeugd gaat de boer op si Veel geslaagden in Zeeuws-Vlaanderen V erkeersingrepen Axel helpen weinig Nu ook mosterd van Zeeuwse bodem Raadsvoorstel versnelde sloop Jansenius in Hulst was niet volledig Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk (0t) AutoTrack.nl zeeuwse almanak Auto ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 27 juni 2002 door René van Stee OOSTBURG - De grote middel bare scholen in Zccuws-Vlaan- deren hebben dit jaar bij de eindexamens hoge slagingsper centages behaald. Na bekendmaking van de resul taten van de herkansingen in het tweede tijdvak blijkt van al le 233 eindexamenkandidaten op het Zwin College in Oostburg slechts één vbo-leerling te zijn gezakt. De positieve score op het vwo, de havo en de mavo lag hier op honderd procent. De totale score was 99,57 procent. In heel Zeeuws-Vlaanderen slaagden 944 van de 965 eindexamenkan didaten (97,82 Op De Rede in Terneuzen zakten zes van de 211 kandidaten (2,85 Ook hier slaagden alle vwo'ers. Dat gold eveneens voor het vwo en de havo van het Zel- denrust-Steelantcollege in de zelfde plaats. Hier haalden in totaal 222 van 228 eindexamen leerlingen (97,37 hun felbe geerde diploma. Het Reynaertcollege in Hulst bleef niet achter bij de presta ties van de andere scholen. Van de 293 kandidaten strandden er acht in het zicht van de finish (2,73 Dit cijfer kan nog om laag omdat twee leerlingen in verband met persoonlijke om standigheden nog examen doen in het derde tijdvak. Gewenning Conrector J. Begijn van De Rede meent dat de hoge scores het re sultaat zijn van een 'definitieve' gewenning aan de in 1998 inge voerde tweede fase. „Na veel gewenning en aanpassingen m het onderwijsprogramma lijkt het er op dat leerlingen, docen ten en beleidsmakers goed op elkaar zijn ingespeeld geraakt. Dat is geen gemakkelijke klus geweest. Ik moet hiervoor al le betrokkenen mijn compli menten maken", aldus Be gijn. Rector C. Hoek van het Zwin college noemt in het geval van zijn school nog een andere be langrijke factor die tot de hoge eindexamenscores hebben ge leid. „Na een jaar gewenning in het nieuwe gebouw is de school in een rustiger vaarwater terug gekeerd. Er heerst weer een pas send en serieus werkklimaat", licht hij toe. Hij vindt het verder opmerke lijk dat de twijfelgevallen die vorig jaar zijn overgegaan naar de eindexamenklassen, het alle maal hebben gered. door Jean-Lou de Gucht HULST - Het college van B en W heeft de raad verkeerd geïnfor meerd over de sloop van de ach tervleugel van het voormalige Janseniuslyceum aan de Tivoli- weg in Hulst. Dat stelt PvdA- fractievoorzitter P. Plasschaert. Volgens het raadsvoorstel dat vorige maand is aangenomen om een krediet beschikbaar te stellen voor de sloop, zijn de leegstaande panden meermalen door vandalisme getroffen. Sloop moet verdere vernieling en brandstichting voorkomen. De vleugel moet plaatsmaken voor woningbouw. Plasschaert bestrijdt dat er vandalisme heeft plaatsgevonden. Volgens hem ging het erom dat door ver snelde sloop de koper van het pand, Projektbouw Zeeland BV, recht zou krijgen op vooraftrek van BTW. „En dan is de raad verkeerd geïnformeerd." Het college geeft toe dat er in derdaad sprake is van een BTW- constructie. Versnelde sloop heeft inderdaad gevolgen voor (Advertentie de vooraftrek van BTW. De sloopkosten zullen door de ge meente met de koper verrekend worden. Maar het BTW-voor- deeltje is volgens het college niet de ware reden voor sloop. Dat is nog steeds het voorkomen van vandalisme. „Het gevaar voor brand is wel degelijk aan wezig. Hier kan geen enkel risi co genomen worden", schrijft het college in de memorie van antwoord. Plasschaert heeft geen goed woord over voor de hele gang van zaken. „Het argu ment van de vooraftrek BTW heeft het college niet in het raadsvoorstel vermeld. En dat is een kwalijke zaak. De raad dient volledig geïnformeerd te worden. Anders ga je er allerlei zaken bijhalen waarom wij die informatie niet krijgen." Dat het college nu alsnog toegeeft dat er sprake is van een BTW- constructie vindt Plasschaert rijkelijk laat. „Als ik dus hier over geen vragen had gesteld, wist de raad niets van de vooraf trek BTW." Voor Plasschaert is het eens maar nooit meer. „Laat dit een signaal aan het college zijn. Als je met voorstellen naar de raad komt, moet je niet met halve informatie komen." aspergesoep-en gevulde courgette (vegetarisch) of zalmfilet met tagliatelle en ijs met aardbeiensaus voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 29 juni 14.30-16.30 uur Jolanda Dekkers Pierre de Nijs blokfluit gitaar van Frescobaldi tot Fauré in onze binnentuin: Ontwerp voor Kunst aan de Kaaien' no 11: Jackie Bongers Angels don't forget de Directiekamer: de jonge De groep wilde vogels logeert tijdelijk in een veld aan de Absdaalse weg, vlak bij een groep tamme soortgenoten. foto Wim Kooyman door Jean-Lou de Gucht HULST - In Hulst zijn zes ooievaars neergestreken. Meestal zijn ze te vinden in een wei aan de Absdaalseweg, maar ze zijn ook gezien bij de hockeyvelden aan de Grote Kreekweg. De vogels werden dinsdagavond rond half tien voor het eerst opgemerkt aan de Absdaalseweg. E. Taelman, lid van de vogel werkgroep van natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut ging meteen kijken. Hij zag dat vijf ooie vaars geringd waren. „Dat betekent dat het projectooievaars zijn en dat ze afkomstig zijn uit het Zwin of Lies veld." Eén van de vogels is een wilde ooievaar. Volgens Taelman niet ongebruikelijk dat die zich in het gezelschap bevindt van projectooievaars. „Het is bekend dat zij wilde ooievaars aantrekken." Waar de ooievaars de nacht hebben doorgebracht is niet bekend. Volgens Taelman zal dat op een lantaarnpaal of een dak zijn geweest. „Ooievaars sla pen altijd op een hoge plaats en nooit in het veld." De meeste ooievaars worden volgens Taelman waargenomen tijdens de voorjaarstrek tussen maart en juni. Het hoogtepunt van de trek valt in aprilDe laatste keer dat er ooievaars in de buurt van Hulst zijn waargenomen was in maart. Toen zaten er acht wilde ooievaars op 't Groot Eiland. Kimpe kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl de Winkel DRVK in Woort Brasserie KERY Beeld &Geluid A Markt 51 B Middelburg (0118) 886886 Vergeefs protest Bodyline tegen dreigende sluiting MIDDELBURG - Lifestyle Center Bodyline in Terneuzen heeft bij de provincie vergeefs geprotesteerd tegen de waar schuwing dat Bodyline zijn zwembad moet sluiten als de waterkwaliteit daarvan onder de maat blijft. Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland hebben dinsdag beslo ten het advies van de provincia le commissie Bezwaarschriften op te volgen. Het bezwaar schrift is niet ontvankelijk ver klaard, omdat het wettelijk ge zien onmogelijk is bezwaar te maken tegen een zogenoemde 'bestuurlijke voorwaarschu wing'. Die voorwaarschuwing van de provincie had te maken met de controle van het zwemwater bij Bodyline. Advertentie) Een kalfje mag zich verheugen in de aandacht van een volledige klas De Eikelaar-leerlingen. door Eugène Verstraeten AXEL - In het kader van de Week van het Platteland gingen basisschoolleerlingen uit Axel en Koewacht gisteren letterlijk de boer op. De 28 kinderen van groep 7 van De Eikelaar uit Koewacht fiets ten gisterochtend naar het melkveebedrijf van de familie Hermus aan de Fransestraat bij Absdale. Groep 6 van de Waran- deschool in Axel ging, ook al op de fiets, naar het melkveebe drijf van de familie Stevens aan de Liniewegbij Axel. Op beide bedrijven mochten de kinderen meedoen met de dage lijkse werkzaamheden op de be- kalveren te drinken geven en voeren. Ook kregen de kinderen een stevig boerenontbijt aange boden. Het Steunpunt Natuur- en Mi lieueducatie verleende ook me dewerking aan deze leerzame ochtend. De kinderen deden in de omgeving van de boerderij wat bodem- en insectenonder- zoek te doen. Daarbij werden ook vragen gesteld over het Advertentie VS De autosite voor hehl Nederland door Eugène Verstraeten AXEL - De ingrepen binnen de gemeente Axel om het sluipver- keer naar de Verkortingen via de kinderdijk en de Zuidsingel af te wikkelen, hebben weinig resul taat gehad. Tot die conclusie komt M. Go- vaert van de afdeling Zeeuws- Vlaanderen van de Fietsers bond. In het ledenblad stelt ze vast dat er op de voor land- bouwverkeer aangelegde paral lelweg aan de zuidzijde van de Langeweg vooral veel autover keer is. Ze wijst op de wrevel bij de hulpdiensten, toen er on langs een ongeval plaatsvond op het zuidelijke deel van de Twee de Verkorting. De politie en ambulance konden via de Langeweg niet meer de afgesloten Tweede Verkorting op, waardoor ze zes kilometer moesten omrijden. „Hetzelfde probleem waar de fietsers dage lijks mee geconfronteerd wor den", zegt Govaert. Verharding Er is één boer die op de bewuste plaats wel kan oversteken. Er is naast de oorspronkelijke over steek namelijk een stukje ver harding aangelegd dat met een slagboom is afgesloten. De be trokken boer heeft daar de sleu tel van en hoef t niet om te rij den „Daarbij kun je je afvragen of een overstekende landbouwer geen gevaar oplevert", stelt de Fietsersbond. Govaert wijst erop dat na de aanleg van de bussluis in de Hulsterseweg automobilisten nu massaal een sluiproute kie zen langs de Eerste Verkorting en de parallelweg. „Dit zorgt voor veel overlast voor de bewo ners langs de Eerste Verkorting, maar levert ook gevaar op voor de vele fietsende scholieren, die deze weg gebruiken om zo op het verplichte fietspad langs de Langeweg te komen." Dat de weg volgens een mede werker van het waterschap best wat meer auto's aankan, be strijdt Govaert. „Hij vergeet daarbij de vele fietsers die langs deze weg naar school rijden. De weg is bovendien erg smal, heeft aan beide zijden bomen en om dat hij relatief recht is kan er zeer hard gereden worden. Er geldt een maximumsnelheid van 60 kilometer per uur en toch gebeuren er meer ongelukken dan op de hoofdwegen", stelt Govaert vast. „De fietsers zijn hier weer de dupe van allerlei maatregelen voor het autover keer. Duurzaam Veilig geldt daar blijkbaar niet. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Zoetermeer Stadsiijn 28 juni Eindhoven-'s-Hertogenbosch Eindhoven-Tilburg 29 op 30 juni Amersfoort-Baarn, Baarn-Soest 29 en 30 juni Hengelo-Oldenzaal 29 en 30 juni Arnhem-Nijmegen, Arnhem-Tiel 29 en 30 juni Zwolle-Groningen 30 juni Den Haag C/HS-Leiden C 30 juni t/m 2 juli ('Internationaal) Alphen a/d Rijn-Woerden 1 en 2 juli Nachtnet Amsterdam C-Leiden C 1 op 2 juli Schiphol/Amsterdam C—Berlijn 29 en 30 juni ("Internationaal) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijkopwww.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900-9292 (€0,50 p.m.). - "Bel 0900-9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. door Jan Jansen IJZENDIJKE - Mosterd die zijn oorsprong vindt in de Zeeuwse klei. Na het veelgeprezen vle gelbrood en een paar minder succesvolle producten, brengt de Zeeuwse Vlegel binnenkort een nieuw artikel van Zeeuwse bodem uit. Dat gebeurt op de folkloristische dag, zaterdag 20 juli in IJzendijke. Producent van de Zeeuwse mos terd is het mosterdfabriekje d'Hooge Molen in Zierikzee dat op het ogenblik met de verwer king bezig is. De grondstof komt van akkerbouwer E. van de Vij ver uit Graauw. Voor zover be kend is hij de enige Zeeuwse boer die mosterdzaad, een voor deze provincie ongebruikelijk gewas, in zijn bouwplan heeft opgenomen. Vorig jaar verbouwde hij twee hectare, dit jaar zes. Die uitbrei ding heeft vooral te maken met de omschakeling van Van de Vij - ver op biologische landbouw. Mosterdzaad staat te boek als een ideaal omschakelingsge was. De opbrengst zal Van de Vijver echter grotendeels buiten Zeeland moeten zien af te zet ten. Optimistisch Voor de productie van Zeeuwse mosterd volstaat volgens coör dinator Jan Koeman van Zeeuwse Vlegel vooralsnog de oogst van vorig jaar. „Maar ge zien de bestellingen zullen we het zaad van vorig jaar al snel opmaken", kijkt hij optimis tisch vooruit. Tot een groot are aal van mosterdzaad zal het in Zeeland niet komen, verwacht Koeman. „Je praat toch over een beperkte markt." De concurrentie is volgens hem groot. Uit meerdere buitenlan den komt goedkoper mosterd zaad. Bovendien zijn regio's met een landklimaat doorgaans ge schikter voor het verbouwen van het zaad dan nat Neder land. „Vroeger had je het wel meer in ons land, met name in Groningen, maar over het alge meen zijn toch goede zomers no dig voor een goede oogst. Toch is het mosterdfabriekje in Zierikzee niet ontevreden over de kwaliteit van de grondstof uit Graauw. „Lekker pittig", weet Koeman. Producent Veel keuze qua producenten had hij in Zeeland niet. d'Hooge Mo len is het enige nog draaiende mosterdfabriekje in de provin cie. Het plakt sinds een jaar of acht het label 'Zeeuwse mos terd' op de potjes, maar kan dat alleen rechtvaardigen met de productie binnen de provincie grenzen; de grondstof kwam van buiten Zeeland. Het mos terdzaad van Van de Vijver brengt daar verandering in. Als het bevalt, schakelt d'Hooge Molen wellicht helemaal over op de Zeeuwse grondstof. foto Wim Kooyman landschap en de gewassen in de omgeving. Tegen het mid daguur arriveerden de leerlin gen, een stuk wijzer en veel er varingen rijker, weer bij hun school. Met een arrogante glimlach rond de lippen arriveerde hij van de week op zijn werk, die Vlissinger van begin veertig. Om de midlife-crisis in aan tocht te bezweren, kocht hij onlangs een open sportwa gen en nu het zulk schoon zo merweer was, had hij beslo ten ermee naar zijn werk te gaan. Hij parkeerde de bolide op een plaats die, vanuit het kantoor waar hij het lied van de arbeid zingt, goed zicht baar is. Om met name zijn vrouwelijke collega's met hun neuzen op de ronkende feiten te drukken. Zijn komst bleef niet onopge merkt. Op de gang trof hij een secretaresse, die zijn zojuist verworven status van play boy handzaam samenvatte. „Heb je eindelijk de poen voor zo'n auto en dan heb je er de kop niet meer voor", zei ze. Hij liet zich niet uit het veld slaan en liep door naar zijn werkvertrek. In de gang stuitte hij op de dame met de koffiekar, die hem blijkbaar ook. uit zijn cabrio had zien komen. „Leuke kar", riep ze spontaan. „Als je nog een beetje een kuif had gehad, kon je die lekker in de wind laten wapperen. Zijn midlife-crisis is versneld en in volle hevigheid aange vangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41