Ronaldo zorgt voor kippenvel Dit duel was voor ons al de WK-finale PZC Scolari zag aan kapsel Ronaldo dat het goed zat 24 Spits schiet Brazilië met wonderlijke goal naar WK-finale Japan Nieuwe aflevering voor soap Ahn Hiddink ereburger van Seoul Honderden mailtjes voor Hiddink Koreaanse fan doodt landgenoot Gekneudse ribben voor Klose wk in cijfers donderdag 27 juni 2002 door Henri van der Steen SAITAMA - Hij was de beste van de wereld en hij wordt het vanzelf weer, als hij maar heel blijft. Ronaldo kan het WK van Korea en Japan nog een beetje glans geven, hij fabriceerde gis teren tenminste één actie om kippenvel van te krijgen. De Braziliaanse spits maakte een briljante goal, meteen de enige in de halve finale tegen Turkije: 1-0. Wat moet je als bondscoach van Brazilië, enkele maanden voor een WK, als je een hele serie ge weldige spitsen hebt - van wie de beste geblesseerd is? Luis Fi- lipe Scolari gokte op de gebles seerde. Hij schreef Eiber af en Andersson en Jardel en natuur lijk ook het geniale kindmanne tje Romario, dat op hoge leeftijd nog altijd verdedigers het bloed onder de nagels vandaan haalt, maar nog steeds ook zijn trai ners. Scolari gokte erop dat Ronaldo op tijd fit zou zijn en die gok blijkt een goeie geweest te zijn. Ronaldo is nog steeds niet de ou de Ronaldo, maar bij vlagen zie je zijn unieke klasse en vooral zijn volstrekt typische manier van soleren, demarreren en sco ren. Zoals gisteren, op het best denkbare moment, pal na rust. Het doelpunt was van zeldzame kwaliteit, hoewel de indruk bleef hangen dat een werkelijke topkeeper zijn hand misschien met meer succes achter de bal had gekregen dan Rüstü Recber voor elkaar kreeg. De actie van Ronaldo verdiende echter een tien. Hij kreeg de bal buiten het strafschopgebied te pakken en begon aan een nogal kromme solo richting het doel, als een ge kooid roofdier op zoek naar de uitgang, de bal met het buiten kantje opdrijvend, ogen en neus open om te zien, desnoods te rui ken waar de tegenstanders zich ophielden. Ronaldo hield de solo vol zo lang D het nodig was en dat was minder lang dan de Turkse verdedigers, de doelman inclusief, dachten. Prik, ineens was er het punter- tje. Een fractie van een seconde later lag de bal tegen het net. Een puntertje. Een wereldgoal. Laatste kans De goal is het om een andere re den waard voor altijd in de her innering te blijven; het was Ro naldo's eerste en meteen ook laatste kans. Voor rust liep de arme spits voortdurend met de handen geopend te lonken naar ploegmaatjes in balbezit, maar die lieten hem lekker lonken. De Rivaldo's en Roberto Carlossen van Brazilië proberen het liever zelf, desnoods van zestig meter. Een keer werd hij in het spel be trokken, door een wel heel ge weldige actie van Rivaldo, maar Ronaldo was onzelfzuchtig ge noeg om de kans aan Cafu te... gunnen, zoals hij in de tweede helft, met perfecte assists, ook Kleberson en Edilson voor de Turkse goal zette. Het doelpunt van Ronaldo ver hulde natuurlijk niet dat Brazi lië ver verwijderd is van het voetbal dat eigenlijk van de ploeg wordt verwacht. De ware aard van het Brazilië anno 2002 werd meteen na de 1-0 duide lijk: achteruit, counteren maar. Turkije mocht vanaf dat mo ment komen, net als in de begin fase van de wedstrijd trouwens toen de underdog een fase voor treffelijk speelde, Braziliaans goed eigenlijk. De Turken speel den elkaar de bal toe alsof het om een rondootje ging - zo was eigenlijk ook de beleving. Lek ker tikken. Turken zijn nooit er kende afmakers geweest en dat werd gisteravond nog eens dui delijk. En zo kom je bij de vraag wat je als bondscoach van Turkije moet doen, als je je spits moet kiezen. Gokken op je oude, ver trouwde, maar toch vooral oude en zowat versleten held Hakan Sükür of ruim baan geven aan een frisse jongen voorin? Senol Günes gokte op Hakan Sükür. De lange kopper is de beste Turkse voetballer aller tijden en een speler aan wie Günes en de Turkse nationale ploeg het een en ander te danken heeft, onder meer enkele vitale goals in de kwalificatie voor dit WK. Op een WK heeft Sükür echter nog nooit gescoord, ook nu niet. Timing Günes bleef echter Hakan Sükür steunen, hopend op dat ene moment, die ene goeie voor zet. Daar stelden de Turken gis teravond specifiek in teleur: Hakan Sükür, die met zijn leng te en gevoel voor timing juist met een kopbal voor de sensatie van het j aar had kunnen zorgen werd niet één keer gevonden, eigenlijk nauwelijks gezocht. Liever breidden de Turken eindeloos verder aan op zich vaak knappe, maar steeds min der effectief wordende combi naties. Turkije meldt zich natuurlijk volgende week wel met de borst vooruit in Istanbul - de ploeg heeft vriend en vijand verrast en verdiende de halve finale ten volle. Misschien wel de finale. Want dat zondag de Duitsers en Brazilianen om de wereldtitel spelen, is toch eerder een kwes tie van de loop der dingen dan het gevolg van superieur voet bal. En, wat de Brazilianen betreft, natuurlijk van die won derlijke j ongen met dat wonder- lijke kapsel en die wonderlijke goals. GPD De beslissende 1-0 ligt in de netten. Edilson ziet het van dichtbijRonaldo loopt op de achtergrond juichend weg. Tugay Kerimoglu (1) komt te Iaat. foto EPA photo Hakan Sükür en Ilhan Mansiz (r) volgen vol ongeloof de bewegin gen van Ronaldo, die de 1-0 maakt. foto Pedro Ugarte/AFP Turken in jongerengebouw Dauwendaele berusten in uitschakeling door Björn Goorden MIDDELBURG - Kenan Erdo- gan kan het niet langer aan zien. Ijsberend in een hoekje van jongerengebouw Dau wendaele lijdt hij. De realiteit die via de televisie de donkere ruimte binnenkomt, is te hard; zijn Turkije vecht, maar komt niet of nauwelijks tot een mo gelijkheid; dé kans op de WK- finale is zo goed als verkeken. De negentienjarige Middel burger keek gistermiddag in het jeugdhonk van het Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) samen met nog zo'n dertig andere Turkse jongeren naar de halve finale tussen Turkije enBrazilië. Er waren er echter weinig die het voor el kaar kregen de volle speeltijd uit te zitten. Vlak voor het eindsignaal van scheidsrechter Kim Milton Nielsen, toen de hoop bij velen al volledig ver vlogen was, beende de één na de ander zich gefrustreerd en teleurgesteld een weg naar bui ten, naar de zon. Daar werd met een dromerige blik een be gin gemaakt aan het verwer kingsproces. Dat het mislopen van de WK- finale hard aankwam bij de Turken, blijkt wel uit de woor den die Erdogan voorafgaand aan de ontmoeting met de Bra zilianen sprak. „Vandaag gaat het niet alleen om voetbal. Nee, het is veel belangrijker, het gaat om de eer van ons Tur ken." Toch vloeiden er weinig tranen van verdriet na het ver lies. En een glimlach verdrong al snel de trieste blik. Want de Turken blijven hoe dan ook trots op de prestaties van de nationale ploeg. „Als je kijkt hoeveel teams er aan het WK meededen. En je ziet dat wij bij de laatste vier zijn gekomen. Dan is dat toch De Turken die gezamelijk voetbal kijken in het jongerencentrum Dauwendaele zien hoe Turkije een kans mist tegen Brazilië. foto Ruben Oreel niet slecht? Zeker niet als je weet dat Turkije zich voor het eerst sinds lange, lange tijd weer eens had gekwalificeerd", verbeet Önder K05 (19) de pijn. Maar de voetballer die volgend seizoen voor zaterdag-derde klasser Nieuwdorp speelt, baalde van dingen die niet meer zouden komen. Zaterdag na de zege op Senegal in de kwartfinale hadden Ko? en de andere Turkije-supporters op Walcheren de dag van hun le ven. Zo'n vijftien hevig toete rende wagens, uitgedost met Turkse vlaggen vertrokken na de historische overwinning vanuit de wijk Dauwendaele richting Vlissingen. Op de bou levard kwamen volgens Önder Yildirim zo'n zestig auto's bij elkaar. „We hebben die dag de hele boulevard vastgezet, en we hebben gedanst en gezon gen. Het was gewoon super. En weet je wat misschien nog wel het mooiste van al was? Toen we in een lange sliert door de stad reden, begonnen voorbij gangers spontaan voor ons te Mappen." Gisteren kwam het dus niet op nieuw tot een Turkse zegetocht door Zeeuwse straten. De bezoekers aan het jongerenge bouw gebruikten hun wagen ditmaal slechts voor de rit naar huis. Önder Yildirim zal de door hem bestelde spuitflessen met haarverf niet ophalen. De Turkse internationals zullen zoals beloofd bij het behalen van de eindstrijd hun hoof den niet kaal te scheren. En Shoarmatent Ali Baba in Goes gaf gistermiddag na het WK-duel tussen half vier en vijf niet al hun gerechten gratis weg. „Maar het is al mooi genoeg ge weest", besefte de bijna 22-ja- rige Yildirim gisteren. „Dit was voor ons al de finale." Zo had hij zich gisteren ook voor bereid op Turkije-Brazilië, Ön der Yildirim voorzag bijna ie dereen eigenhandig van een rood-wit geschilderde haar dos. En zo beleefden de Turkse jongeren ook het treffen met Brazilië, voor velen de uitsge- sproken favoriet voor de we reldtitel. Gezichten begraven in de vlag met de halve maan, een voort durend twijfelen tussen op staan en blijven zitten, diepe zuchten om de overtollige spanning te laten afvloeien. Applaus voor een nieuwe weergaloze redding van keeper Rüstü, kreunen vol verwach ting als held Hasan Sas aanzet voor een actie, ontzetting om het doeltreffende puntertj e van Ronaldo. Er heerste gisteren een authentiek WK-sfeertje in het jongerengebouw, eentje die aan de rest van Nederland voorbij is gegaan. De Turkse gemeenschap was evenals Turkije zelf - waar ie dereen vrij kreeg om de halve finale te kunnen beMjken - tot voor gisteren in de ban van het succes van het nationale voet balelftal. Hoewel, tot voor gis teren... Yildirim: „Zaterdag spelen we tegen Zuid-Korea om de derde plaats. Waarom zouden we dan niet weer een feestje bouwen. Je krijgt niet elke dag de kans derde te wor den op een WK." SEOUL (DPA) - Na zijn winnende treffer tegen Italië hoefde Jung-Hwan Ahn van de voorzitter van Perugia niet meer te rug te komen. „Wie Italië elimineert, komt er bij ons niet meer in", zei de teleurgestelde preses Luciano Gaucci over zijn Zuid-Koreaanse spits. De voorzitter hervond zich en besloot dat Ahn volgend seizoen alsnog welkom was. Ware het niet dat nu de spits niet meer wil. „Ik wil liever in Engeland of Spanje spelen", verklaarde de aanvaller na de nederlaag van zijn ploeg in de halve finale tegen Duitsland. Volgens de zaak waarnemer van Ahn hebben meerdere clubs uit Europa zich al gemeld voor de spits. Ahn zat het afgelopen seizoen bij Pe rugia voornamelijk op de bank en heeft volgens zijn zaak waarnemer al vier maanden geen salaris ontvangen. DPA SEOUL - Guus Hiddink is gisteren benoemd tot ereburger van Seoul, de hoofdstad van Zuid-Korea. Het stadsbestuur gaf hem de titel als dank voor de prestaties van het voetbalelf tal van Zuid-Korea op het WK. De Nederlandse bondscoach leidde de Koreanen verrassend naar de halve finales. Seoul waardeert sinds 1958 buitenlanders met bijzondere verdien sten voor de metropool met het ereburgerschap. Hiddink is de 447e. Hij verkeert in gezelschap van onder anderen de Singa porese president Sellapan Rama Nathan, vredesnobelprijs- winnaar Joseph Rotblat en acteur Roger Moore. Kyodo VARSSEVELD - Ondanks de uitschakeling van Zuid-Korea door Duitsland is de bewondering voor Guus Hiddink er niet minder om. Vele honderden mensen, uit alle delen van de we reld, hebben via e-mail hun bewondering voor de Achter- hoekse trainer uitgesproken. Op de site www.feliciteerguus- hiddink.nl zijn al ruim 2100 reacties binnengekomen. Ook staan er tientallen reacties in het speciale gastenboek dat de gemeente Wisch (waar Hiddinks geboortedorp Varsseveld onder valt) op de gemeentelijke site www.wisch.nl heeft ge opend. ANP SEOUL - In Zuid-Korea is er toch voetbalgeweld. In Seoul is dinsdag een 42-jarige Zuid-Koreaan doodgeslagen tijdens de halve finale van het wereldkampioenschap voetbal tussen Zuid-Korea en Duitsland. Volgens het nationale persbureau Yonhap had de man zich in een kroeg beMaagd over de luide toejuichingen van zijn landgenoten. Hij werd vervolgens uit de bar gemept en in een parkj e verderop zo in elkaar geslagen, dat hij ter plaatse stierf aan zijn verwondingen. Ergens anders in de hoofdstad van Zuid-Korea viel nog een slachtoffer van geweld. Het was een man die een landgenoot wilde sussen, die uit boosheid over de nederlaag van het Zuid- Koreaanse elftal stennis maakte in een bar. De woede keerde zich vervolgens tegen de vredestichter. Hij werd zo hard ge slagen dat hij naar het ziekenhuis moest. DPA SEOUL - De Duitse spits Miroslav Klose heeft aan de halve fi nale van het wereldkampioenschap voetbal tegen Zuid-Ko rea een paar gekneusde ribben overgehouden. De aanvaller, die al vijf doelpunten maakte op het toernooi, werd dinsdag na zeventig minuten gewisseld voor Oliver BierhoffKlose zal enkele dagen moeten rusten. Bondscoach Voller verwacht dat de topschutter gewoon kan meespelen in de finale. AFP Günes sprak er zijn teleurstel ling over uit dat zijn strijdplan niet had gewerkt. „We wilden voor de rust de wedstrijd con troleren en na rust proberen te scoren. Maar we kwamen erva ring te kort tegenover de Brazi lianen en we waren stonden te zeer onder druk van het thuis front; de mensen verwachtten te veel van ons. Wij willen wereld kampioen worden, maar dat is voor de lange termijn. Voor de korte termijn is er nu een ander plan: derde worden." Hij heeft er wel vertrouwen in dat het kan. „Vooral omdat het een wedstrijd wordt van de vriendschap; er zal weinig druk op zitten. Alle ogen zijn immers gericht op de finale." GPD door Henri van der Steen SAITAMA - Ineens viel de naam Romario zomaar. Uit de mond van Ronaldo, die wel iets wilde zeggen over die nooit eerder vertoonde goal, even eerder te gen Turkije, het doelpunt waar mee hij Brazilië de WK-finale in punterde. „Nee, ik heb dit van niemand geleerd. Het had wel iets van Romario, bedacht ik me, maar ik heb van hem geen speciale les gehad, het idee kwam zomaar in me op. Het was wel een speciale goal, de belang rijkste uit mijn carrière." Ronaldo werd uiteraard ge vraagd hoe het halen van een WK-finale voelt voor iemand die twee jaar niet heeft gevoet bald. „Het was twee jaar lijden. Elke goal die ik nu maak is een overwinning, elke keer dat ik speel doe ik dat voor mijn ple zier. Ik kan nu zeggen dat de nachtmerrie voorbij is." De topscorer van het toernooi - zes goals nu - werd na ruim een uur vervangen. Bondscoach Scolari: „We willen hem fris houden, daarom hebben we hem gewisseld." Scolari was geen moment bang geweest dat Ro naldo de wedstrijd had moeten missen, hoewel hij drie dagen lang geen minuut trainde. „Hij was er zelf niet bezorgd over en ik eigenlijk ook niet, vooral niet toen ik hem ineens met dat rare kapsel zag; dat was voor mij een teken dat hij er bij wilde zijn." Voor de aanvoerder van de Gou den Kanaries hacl de overwin ning op Turkije een speciale be tekenis; Cafu speelt zondag zijn derde WK-finale op rij, een nooit eerder vertoonde presta tie. „Ik ben er gewoon blij mee. Ik zal een van de weinige spelers zijn, die dit voor elkaar krij gen." Voorspelling Roberto Carlos durfde alvast een voorspelling te doen voor de wedstrijd tegen de Duitsers. „Het zal een wedstrijd worden tussen de beste aanval en de bes te verdediging van het toernooi. Duitsland zal spelen zoals de Belgen en de wedstrijd zal ge domineerd worden door de de fensieve taktiek. Maar ons com binatiespel wordt beter en be ter." De Turkse bondscoach Senol Halve finale. Brazilië - Turkije 1 -0 (0-0). 49. Ronal do 1-0. Scheidsrechter: Nielsen (Den). Gele kaart: Gilberto Silva (Brazilië), Hasan Sas (Turkije). Aan tal toeschouwers: 61.058. Brazilië: Marcos; Cafu, Edmilson, Roque Junior en Roberto Carlos; Edilson (75. Denilson), Lucio, Gil berto Silva en Kleberson (84. Bellet- ti); Rivaldo en Ronaldo (67. Luizao). Turkije: Rüstü Recber; Fatih Akyel, Bülent Korkmaz, Alpay Ozalan en Umit Davala (74. Izzet); Tugay Ken- moglü, Yildiray Bastürk (88. Arifl, Ergun Penbe en Hasan Sas; Emre Belozoglü (62. Mansiz) en Hakan Sükür. Programma Zaterdag (in Daegu) om 3e/4e plaats: Turkije - Zuid-Korea. Zondag (in Yokohama), finale: Brazilië - Duitsland Topscorers 1. Ronaldo (Brazilië) 6 2, Klose (Duitsland), Rivaldo (Brazilié)5 4. Tomasson (Denemarken), Vieri (Ita lië) 4. 6. Raul (Spanje), Pauleta (Portugal), Bou ba Diop (Senegal), Wilmots (België), Morientes (Spanje), Robbie Keane (Ierland), Larsson (Zwe), Ballack (Duits land) 3. 13. Hierro (Spanje), Inamoto (Japan), Gómez (Costa Rica), Hasan Sas (Turkije), Cuevas (Paraguay), Borgetti (Mexico), Henri Camara (Senegal), McBride, Dono van (Verenigde Staten), uSmit Davala (Turkije), Owen (Engeland), Ronaldinho (Brazilië) 2. Twee gele kaarten Ballack (Duitsland, geschorst voor vol gendewedstrijd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40