OM pakt wegraces keihard aan PZC Extra voorraad vaccin tegen bio-aanval is weggegooid geld Zes miljoen mensen brengen vakantie door in Nederland Achttien jaar geëist tegen granaatgooier Deelnemers moeten auto en rijbewijs inleveren Antillen weigeren strijd tegen drugs over te dragen aan Nederland Ook Enschede krijgt casino Bonden wijzen ontwerpakkoord onderwijs af Inzameling voor Drees-museum Vier essays in Boekenweek 2003 Oefening legt treinverkeer stil Stationverbod tegen overlast Agent schiet zichzelf in de buik Ook Jorritsma wil uit politiek Virtueel door Paleis op Dam Vertrouwen herstellen wordt belangrijkste taak nieuwe kabinet donderdag 27 juni 2002 door Marcel Proos DEN HAAG - Deelnemers aan illegale straatraces krijgen bin nenkort te maken met een lik- op-stukaanpak van Justitie. Het Openbaar Ministerie zal, waar mogelijk, rijbewijzen in nemen, racers arresteren, auto's in beslag nemen en snelrecht toepassen. Deze maatregelen maken deel uit van het zero-to- lerance-beleid van Justitie te gen illegale wegraces. Dat maakte het OM gisteren be kend. De parketten zullen met gemeentebesturen en re giokorpsen overleggen over de wijze waarop ze straatraces het best kunnen aanpakken. Justi tie wil alles op alles te zetten om een einde te maken aan illegale wegraces. Het OM denkt een aantal pre ventieve maatregelen te kunnen toepassen om straatraces tegen te gaan. Zo wil Justitie dat de politie opvallend aanwezig is en zichtbaar kentekens noteert. Ook kan ze barricades opwer pen, zoals bijvoorbeeld hekken of zandhopen. Het OM zal bin nenkort met de politie overleg gen over een nationale pu bliekscampagne om racers te ontmoedigen. Als deze preventieve maatrege len een race toch niet voorko men, dan zullen politie en Justi tie gericht optreden. Het aan- en afrijden naar de plekken waar de races gehouden worden, gaat gepaard met veel bravoure of verkeersgevaarlijk gedrag, stelt het OM. Dit zal Justitie niet to lereren. Overtreders krijgen dan ook een proces-verbaal. Als het moge lijk is, zal de politie hun rijbe wijs invorderen en de auto's in beslag nemen. Bovendien meldt Justitie de overtreding aan het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen, zodat de racer van onze redactie binnenland LEIDSCHENDAM - Zes mil joen mensen brengen deze zomer him vakantie door in Ne derland. In juli en augustus vie ren circa 3,5 miljoen Nederlan ders hun vakantie in eigen land. Tegelijkertijd komen ongeveer 2,5 miljoen buitenlanders op bezoek. Deze aantallen verwacht de overkoepelende organisatie Toerisme Recreatie Nederland (TRN). „Het lijkt er de laatste j jaren op dat het aantal grote va kanties in eigen land stabili seert. De groei zit eigenlijk al leen nog in de korte vakanties in het voor- en naseizoen", aldus de TRN-zegsman. Een grote vakantie bestaat vol gens TRN uit minimaal vijf da gen. Gemiddeld brengt een Ne derlander elf tot twaalf dagen in eigen land door als zomerva kantie. Engelsen Uit Duitsland komen de meeste buitenlandse bezoekers. Maar met ongeveer 800.000 zijn ze kleiner in aantal dan vorig jaar toen circa 850.000 Duitsers langskwamen. Die daling wordt volgens de TRN-schattingen wel weer geheel goedgemaakt door een stijgend aantal Belgen en Engelsen. TRN verwacht ko mende zomer circa 350.000 En gelsen en 175.000 Belgen. De Nederlanders staan meestal op de camping of overnachten in een bungalow. Zij zoeken daarbij vooral de kustgebieden inclusief de Waddeneilanden op en verder de bosrijke gebieden in Gelderland, Overijssel en Noord-Brabant. Ze geven onge veer ongeveer 1 miljard euro uit. Dat is iets meer dan vorig jaar, toen werd nog 0,9 miljard be steed in eigen land. Fietsen De Duitsers zijn doorgaans te vinden aan de kust, Engelsen en Amerikanen in Amsterdam en Belgen mogen graag fietsen in ons land. De buitenlanders leveren in de twee zomermaan den ongeveer 0,7 miljard op aan toeristische inkomsten. Dat is vrijwel hetzelfde als vorig jaar. Het Nederlandse wegennet dreigt komend weekeinde over vol te raken. In het noorden van het land gaan de schoolvakan ties beginnen, waardoor zo'n 600.000 Nederlanders erop uit zullen trekken. Daarnaast zijn grootschalige wegwerkzaam heden gepland en vinden grote publiekstrekkers plaats als het popfestival Parkpop en de TT in Assen. ANP vari onze redactie binnenland WILLEMSTAD - „Nauwe in ternationale samenwerking is het ineest effectief als het gaat om de aanpak van de grensover schrijdende criminaliteit zoals drugssmokkel." Dat zegt hoofd officier van Justitie van de Ne derlandse Antillen, D. Piar. Piar reageert op de Nederlandse Politiebond, die in een brief aan minister De Vries (Binnenland se Zaken) heeft gesteld dat Ne derland de bestrijding van drugssmokkel op de Nederland se Antillen in eigen hand moet nemen. Volgens Piar is het staatsrechte lijk niet mogelijk dat Nederland de bestrijding van de drugs smokkel uit Antilliaanse han den zou nemen. „Daar staat te genover dat de Antillen de strijd tegen de drugshandel in hun eentje niet kunnen winnen. Maar Nederland kan het ook niet alleen. Zelfs de VS kunnen het niet zonder hulp. We hebben elkaar nodig", aldus Piar. aanpak van de drugssmokkel op de Antillen vooral een zaak van de overheid daar is. „We hebben trouwens al afspraken gemaakt over de aanpak van de drugs koeriers. Daar ben ik redelijk tevreden over." De Antilliaanse minister Ribei- ro Justitie) wilde nog geen com mentaar geven op de brief van de Politiebond. ANP ENSCHEDE - Een technicus regelt de elektro nica af in het Casino Enschede. Morgen opent de twaalfde vestiging van Holland Casino de deuren. Voorafgaand daaraan mochten buurt bewoners gisteren een kijkje nemen. De speel lokalen van Holland Casino zijn de enige legale casino's in Nederland. foto Toussaint Kluiters/ANP Onmogelijk De hoofdofficier van justitie is het ook niet eens met de Politie bond dat de bestrijding van drugssmokkel op de Nederland se Antillen volledig faalt. „We doen wat we kunnen binnen de mogelijkheden die we hebben", zegt Piar. Hij wijst op de onbe grensde financiële middelen van de grote drugscriminelen. „Het is voor ons onmogelijk dat bij te houden." Volgens de Poli tiebond beschikken de Neder landse en de Antilliaanse drugs bestrijders op de Antillen niet over voldoende middelen om de omvangrijke drugstransporten enigszins in te dammen. Van onderlinge tegenwerking tussen de Antilliaanse opspo ringsambtenaren en hun Neder landse collega's, zoals de Poli tiebond stelt, weet Piar niets. Volgens de Politiebond zou uit wisseling van informatie vooral op Curagao en Sint-Maarten moeizaam verlopen. Piar ver moedt dat drugsbendes probe ren een wig te drijven tussen de opsporingsdiensten van de ver schillende landen. „We moeten daar boven staan en ons niet la ten afleiden van waar het wer kelijk om gaat: de strijd tegen drugs", aldus Piar. Minister Korthals van Justitie zei gisteren in een reactie op de brief van de Politiebond dat de door Arthur't Hart DEN HAAG - De twintig mil joen doses pokkenvaccin die de missionair minister Borst (Volksgezondheid) laat maken om voorbereid te zijn op een eventuele terroristische aanval met het pokkenvirus, zijn ner gens voor nodig. De voorraad van een miljoen die er al was, is voldoende. Dat adviseert de Gezondheids raad aan Borst over een beter verdedigingssysteem tegen bio- terrorisme. Het pokkenvirus geldt als een nog veel gevaarlij ker wapen in handen van terro risten dan miltvuur, dat vorig jaar in de VS her en der opdook. Daarom gaf Borst vorig jaar op dracht twintig miljoen doses vaccin te laten vervaardigen. Dan is er in geval van nood ge noeg om iedere Nederlander in te enten en blijft er nog een re serve over. Commissie De productie kost volgens een woordvoerder van het ministe rie van Volksgezondheid 13,5 miljoen euro. Opslag en onder houd kosten nog eens ruim twee ton per jaar. Verspilde moeite en weggegooid geld, zegt een com missie van de Gezondheidsraad onder leiding van oud-Commis saris van de Koningin in Gel derland Jan Terlouw nu. Zelfs bij een grootscheepse terroristi sche aanval is het niet nodig ie dereen in te enten. Ringvaccina- tie (het inenten van alle mensen die met een besmet persoon in contact zijn geweest) is dan af doende. Een miljoen doses vol staan daartoe en die waren voor 11 september bij het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu al in voorraad. In geval van een terreuraanval met pokken, miltvuur of andere infectiekiemen staat of valt al les met snelheid, zegt de Ge- zondheidsraad: zowel bij het opsporen van het spul en het vaststellen of het echt om biolo gische wapens gaat, als bij de behandeling van geïnfecteer- den en het inenten van hun om geving. Daar is Nederland nu onvoldoende voor toegerust. Zo is volgens de Gezondheidsraad de expertise op het gebied van infectieziekten grotendeels ver dwenen sinds die in de jaren ze ventig onder controle gebracht waren. „Daarin moet geïnves teerd worden", zegt secretaris E. Schoten van de Gezond heidsraad. niet zo maar zijn rijbewijs terug zal krijgen. Dezelfde maatregelen gelden ook als iemand daadwerkelijk met zijn auto racet. Daar komt nog bij dat de politie de bestuur der zal arresteren. Verder maakt Justitie op de verzamelpunten met camera's opnamen van de deelnemers en hun auto's. Het Openbaar Ministerie ziet niet veel in de oplossing om straatraces te houden op bij voorbeeld de start- en landings banen van vliegvelden. Dit ge beurde afgelopen vrijdag bij het Friese Drachten. Volgens het OM levert het gevaar op voor de verkeersveiligheid als de deel nemers van en naar zó'n legale race rijden. Het kost veel inzet van de politie om de veiligheid te garanderen. ANP UTRECHT - De Onderwijsbond CNV en de Algemene Onder wijsbond (AOb) zi jn niet te spre ken over de voorstellen uit het ontwerpregeerakkoord van CDA, LPF en VVD. Die lekten gisteren uit. Volgens de Onderwijsbond CNV worden de problemen onder schat en is het niet mogelijk die op te lossen met alleen meer ver antwoordelijkheid voor de scholen. Meer beleidsruimte voor scholen, zonder geld om daar iets mee te doen, lost geen problemen op. De bond waar schuwt voor een groeiend ge voel op de werkvloer van een overheid die het onderwijs aan zijn lot overlaat. De AOb stelt dat het lerarente kort het gevolg is van karige sa larissen, hoge werkdruk en ma tige werkomstandigheden, niet van het idee dat het vak niet lan ger leuk is. Het bedrag van 300 tot 600 miljoen euro dat de coa- litie-in-wording volgens de AOb beschikbaar heeft, is abso luut onvoldoende om de sector aantrekkelijker te maken, stelt de bond. ANP Ook de samenwerking tussen instanties en hun onderlinge uitwisseling van kennis schiet tekort. De Gezondheidsraad be pleit dat Defensie haar kennis waar mogelijk uitwisselt met 'burger'-deskundigen. De raad zegt dat effectief optreden in ge val van een bio-aanval een dui delijker bevelstructuur vereist, zodat geen verwarring ontstaat wie wat moet doen. GPD Advertentie Ontdek bij ons de vele gezichten van de nieuwe Discovery' subliem on-road comfort en indrukwekkende terrein-capaciteiten. Zo kom je nog 'ns ergens. Prijs vanaf €41.850,-. U least een Discovery vanaf €965,- per maand*. 3 jaar fabrieksgarantie tot 100.000 km. Min./Max. verbruik; 9,4 - 16,7 1/100 km. resp. 10,6 - 6 km/I. C02 uitstoot resp. 262 - 397 g/km. LAND ROVER EXPERIENCE CENTRE AUTO VENTURA B.V. Amundsenweg 33, 4462 GP Goes, tel.: 0113 - 245285, fox 0) 13 - 245253. www.outo-veniuro.nl DEN HAAG - Er komt een landelijke inzamelingsactie om van de voormalige woning van oud-premier Willem Drees een museum te maken. In totaal is 450.000 euro nodig. Het Haagse gemeenteraadslid Henk Kool van de PvdA is de bedenker van het plan. Hij trachtte de afgelopen maanden geld bijeen te krijgen om de huurwoning van de legendarische oud-premier aan de Beeklaan 502 in Den Haag te kopen. In afwachting van het vrijkomen van deze fondsen is de wo ning alvast aangekocht door iemand die achter het plan staat. Kool heeft een halfjaar tijd om de financiën te regelen. GPD AMSTERDAM - Niet één maar vier auteurs schrijven het es say voor de Boekenweek volgend jaar. De ox-ganiserende stichting CPNB heeft Bext Keizer, Boudewijn Büch, Kristien Hemmei-echts en Nico ter Linden gevraagd een visie te schrij ven op het motto van de week: Styx - leven en dood in de lette ren. Het is voor het eerst dat de CPNB vier essays laat maken. De 68e Boekenweek is volgend jaar van 12 maart tot en met 22 maart. ANP BEST - De NS legt op zondagmorgen 8 september het trein verkeer stil tussen Eindhoven en Boxtel. Dat is nodig om in Best een grote rampoefening in een nieuwe spoortunnel mo gelijk te maken. De regionale brandweer wil bij die oefening ongeveer elfhonderd vrij willigex-s inschakelen. De oefening is bedoeld om de samenwerking tussen de ver schillende hulpdiensten en de NS te optimaliseren en het functioneren van het rampenbestrijdingsplan te testen. Aan de oefening doen 150 hulpverleners mee en vijftig begelei ders. ANP AMSTERDAM - Met trein- en stationsverboden gaan de Ne derlandse Spoorwegen, politie en het Amsterdamse Gemeen tevervoerbedrijf de criminaliteit op het spoor bestrijden. De maatregelen gelden vooralsnog op de Schiphollijn en de trei nen richting station Amsterdam Zuid/WTC. Als de proef van een half jaar succes heeft, wordt gekeken of de maatregelen landelijk zijn in te voeren. Wie voor het eerst een wettelijk verbod overtreedt, mag een dag lang niet op het station komen. Daders die in herhaling vallen, krijgen een verbod van twee maanden tot maximaal een halfjaar. Overtreders zullen ook door Justitie worden ver volgd. De maatregelen zijn een gevolg van de toenemende criminali teit op station Lelylaan in Amsterdam. GPD ALMELO - Een 21-jarige politieagent uit Almelo is in zijn vrije tijd gewond geraakt door schoten uit zijn eigen dienst pistool. Dat gebeurde in een kamer van de ouderlijke woning van een 14-jarige Almelose jongen. De agent is aangehouden op verdenking van ontucht met de tiener. Het incident vond plaats op 22 juni, maar is pas gisteren door het Openbaar Ministerie in Almelo bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van het OM heeft de man zichzelf enkele keren in de buik geschoten. Waarom hij dat heeft ge daan, is onduidelijk. De verdachte verkeert buiten levensge vaar. Gedurende het onderzoek blijft de agent geschorst. ANP DEN HAAG - Demissionair mi nister Jorritsma van economi sche zaken wil de politiek verla ten. De bewindsvrouw zegt dat in een interview met het weekblad de Groene Amsterdammer. De vice-premier gaat niet direct weg, maar wacht tot 'ze iets leuks tegenkomt'. Ze stond nummer twee op de kandida tenlijst van de WD. Jorritsma vindt dat er in de poli tiek te veel agressie en emotie is gekomen; ze wijst onder meer op de dreigbrieven aan politici. Minister Hermans van onder wijs (eveneens WD) maakte gisteren zijn vei*trek uit de poli tiek bekend. Hermans zei na 28 jaar publieke functies aan iets nieuws toe te zijn. GPD DEN HAAG - Belangstellenden kunnen sinds gisteren via inter net ronddwalen door het Ko ninklijk Paleis in Amsterdam. De Rijksvoorlichtingsdienst bood eerder al de mogelijkheid om via de website van het Koninklijk Huis virtuele rond leidingen te volgen door de pa leizen Huis ten Bosch en Noord einde in Den Haag. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De belangrijkste taak van het nieuwe kabinet is het geven van een antwoord op het geschokte vertrouwen in sa menleving en overheid als ge volg van zinloos geweld, ram pen (Enschede en Volendam) en de moord op Pim Fortuyn. Dat staat in de conceptversie van het regeerakkoord van CDA, LPF en WD, die gisteren is uitgelekt via het Radio 1- Journaal. Het stuk is opgesteld door infor mateur Donner. Dinsdag bleek al dat met name de WD niet te vreden is met de formulering. De ondei'handelaars hebben Donner gevraagd de tekst, die nu circa 20 pagina's telt, te her schrijven zodat ze bondiger en concreter wordt. Ook het door Donner gekozen motto 'Her steld vertrouwen' hebben ze af gewezen. Volgens ingewijden zal de te neur van het stuk wel overeind blijven. Daarin staat onder meer dat 'de Nederlandse sa menleving een gemengd beeld biedt en veel Nedei'landers daar gemengde gevoelens over heb ben'. Weliswaar is de economi sche situatie de afgelopen jaren flink verbeterd en de werkloos heid teruggedrongen, maar pro blemen als de wachtlijsten in de zorg, het lerarentekort, de files, de criminaliteit en de WAO zijn niet opgelost. Ook wordt gewezen op de sterke veranderingen die de Neder landse samenleving de afgelo pen jaren heeft ondergaan door de globalisering. „Identiteit en samenhang dreigen verloren te gaan in een ontheemde omge ving." De hoofdstukken over het te voeren beleid in het con ceptakkoord bevatten weinig nieuws, doordat de meeste plan nen de afgelopen weken al be kend zijn geworden. Nog niet bekend was dat het nieuwe kabinet kleuters een starttoets wil afnemen als ze op school komen, om te zien of ze extra begeleiding nodig heb ben. Ook zal het studiehuis zijn verplichtend karakter verlie zen. ANP pagina 17: Borssele open van onze redactie binnenland ARNHEM - Officier van justitie W. Gerretschen heeft gisteren voor de rechtbank in Arnhem achttien jaar cel geëist tegen een 44-jarige man uit Arnhem. Vol gens de aanklager is hij schuldig aan een dubbele moord en drie maal poging tot moord, omdat hij 2 augustus vorig jaar een handgranaat in een Arnhemse woning gooide. De verdachte gooide de granaat volgens het OM door de voor deur. Door de ontploffing van het projectiel kwamen een 21- jarige vrouw en een 24-jarige man om het leven. Drie andere mensen raakten bij de explosie gewond, van wie een zeer ern stig. De verdachte zei voor de recht bank dat het niet zijn bedoeling was de granaat te gooien, maar dat deze uit zijn handen was ge vallen. Ook zou hij in de veron derstellinghebben verkeerd dat de granaat een nepgranaat was. Maar volgens getuigen had de man al veel eerder aan hen de handgranaat laten zien en ver teld dat hij deze eventueel zou gebruiken. De veroordeelde was met twee mannen in een drugspand in Arnhem toen twee andere man nen en een vrouw de woning wilden binnenkomen. De veroordeelde probeerde aan zijn belagers te ontkomen. In een reflex wierp hij de handgra naat. De gevolgen waren desas treus. De 21-jarige dochter van zijn vriendin en haar 24-jarige vriend kwamen door de explo sie om. Het Pieter Baan Centrum acht de man enigszins verminderd toerekeningsvatbaar. Volgens hen heeft hij een narcistische persoonlijkheidsstoornis met anti-sociale trekken. Herhaling kan niet worden uitgesloten. Uitspraak 10 juli. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3