Goese campagne cameratoezicht ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken PZC Bijna 20% dialysepatiënten onderbehandeld Chip tegen diefstal steigermateriaal 16 Uitgaanspubliek is zich vaak niet bewust van meekijken door politie geslaagd CSW, Liefhebbers mogen op orgel Renesse spelen Ons land heeft 150 dialysestations tekort KANKERBESTRIJDING donderdag 27 juni 2002 door Mieke van der Jagt GOES - De gemeente Goes gaat van de zomer, samen met de ho recabedrijven in de binnenstad, een campagne voeren om het ca meratoezicht in het uitgaans centrum van Goes nog eens on der de aandacht van de stappers te brengen. De kroegbazen heb ben sterk de indruk dat een deel van het publiek helemaal niet in de gaten heeft dat er zestien ca mera's in de stad hangen. Die camera's moeten er in de eerste plaats voor zorgen dat het uitgaanspubliek zich in Goes veilig en beschermd weet. Ze re gistreren van donderdagavond tot maandagochtend tussen 22.00 en 6.00 uur nagenoeg alles wat er in de stad gebeurt. Als er overtredingen zijn begaan, kan de politie de registraties bekij ken. Als er geen incidenten zijn geweest worden de banden na drie dagen weer gewist. Zodra ér ongeregeldheden dreigen kan de politie ook live meekijken en verschillende camera's bedie nen. Op die manier kan het poli- tie-optreden worden geregis seerd vanuit de ruimte waar de beelden op de monitors komen. Louter de aanwezigheid van ca mera's moet al preventief wer ken en het aantal overtredingen beperken. Daarom zijn overal in de stad borden opgehangen die melden dat er cameratoezicht in de stad is. Vanuit de horeca ko men echter geluiden dat de bor den het publiek niet voldoende informeren. Veel stappers lijken over de borden en over camera's, die ook in het zicht hangen, heen te kijken. Kaarten Een freecard-campagne moet deze zomer nog eens extra infor matie geven. In de cafés komen rekjes te hangen met ansicht kaarten die je gratis mag mee nemen. Ze zijn er in twee soor ten. Op de ene staat de tekst 'ik zie jou wel zitten' over een lens heengedrukt. De andere zegt, met als achtergrond een vi deoband: 'Ik heb je wel ge zien'. Op de achterkant van de kaarten staat korte informatie gedrukt over het cameratoe zicht. Hangen De campagne wordt bewust in de zomer gehouden omdat dan veel stappers lang op straat, rond de terrassen, blijven han gen. De camera's zijn nadrukke lijk voor de openbare ruimten bedoeld want in de cafés wordt de orde door het personeel ge handhaafd. Bovendien stap pen er in Goes in de zomer toe risten die van de gang van za ken in Goes niet op de hoogte zijn. Gratis kaarten in cafés is een van de methodes waarmee de stappers in het centrum erop at tent gemaakt worden dat ze in de gaten worden gehouden. ROC Zeeland, Goes sociaal pedagogisch werker (afde ling Beukenstraat): Santusia Anuels, Goes; Miranda de Bue, Goes; Josien Riel, Kapelle; Sophie de Vlieger, Breskens. sociaal pedagogisch werker (afde ling Coenstraat): Nicolle van den Boom, Kapelle; In geborg Buysse, Breskens; Tantra Declercq, Heinkenszand; Dorine Keijzers, Wolphaartsdijk; Thera Schenk, Ovezande; Ciska Schouten, Middelburg; Teuntje de Vries, Oost burg. opleiding sport en bewegen (cios): keuzevak bewegen en hulpverle ning: Sjors v.d. Bulck, Vlissingen; Natha lie van Ee, Oostburg; Thijs Helm, Middelburg; Linda Lievense, West- kapelle; Martje v.d. Veer, Baarland, keuzevak buitensport: Anouk Murre, Kwadendamme; Wil- marv.d. Sande, Oosterland; Djordy v.d. Veer, Middelburg; Hedy Houte pen, Goes; Kim Kloet, Kerkwerve; Geert Meesen, Koudekerke; Michiel Woltering, Kloetinge; keuzevak defensie: Jeroen Bottinga, Terneuzen; keuzevak sportleider vorming: Patrick de Dreu, Oost-Souburg; Fleur van Vliet, Kamperland; Serge van Thienen, Vlissingen; keuzevak sportontwikkeling: Marjet v.d. Graaff, Tholen;Gerben Schram, Sluis; keuzevak sportieve recreatie en toerisme: Richard den Boer, Zierik- zee; Jorritde Boer, Oostburg; Jacin- da Boogaard, Grijpskerke; Dagmar Siersema, Hoek; Kirsty Walraven, Middelburg, keuzevak tennis: Afke de Jong, Hulst; Jacco de Looff, Zierikzee; Ricardo v.d. Meijden, Goes. keuzevak voetbal trainer coach: Yordy Bakker, Terneuzen; opleiding helpende: Mariska Cornelisse, Nieuw en Sint Joosland; Elvira de Groot, Goes; Pasand Tayara, Goes; Jentina Ver sluis, Hansweert; Bianca van der Weele, Goes, opleiding zorghulp: Anja Begthel-de Looff, Goes; Ingeli Beije, Goes; Bianca Boonman, Le- wedorp; Vissolela Caxala, Goes; Pim Goovers-van Paassen, Goes; Marinka Groenendijk, Kerkwerve; Jeanet Hoogesteger, Goes; Teune- ke Jansen-Wagenaar, Goes; Gerda de Jonge, Kruiningen; Charity Ka- thega, Goes; Herma Leendertse- van Brummeien, Goes; Lieke Mijns- bergen, Goes; Sander Nagelkerke, Goes; Teresa Pabon, Goes; Nadine Schout, Rilland; Jopie Tibbe-van Meerten, 's-Heer Hendrikskinde ren; Kim Tollenaar, Goes; Ankie Traas-van Troost, 's-Gravenpolder. opleiding verzorgende: Wieteke Babijn, Zierikzee; Marlies de Bat, Oostdijk; Azadeh Behrouzi- an-Asadizadeh, Goes; Aagje Boog aard, Meliskerke; Tanja Boogert, Yerseke; Lenny van de Breevaart- de Rijke, Middelburg; Annemarie de Bruijn, Goes; Mariska Danielse, Goes; Michelle van Diepen, Zierik zee; Jolanda Filius, Goes; Martine Flikweert, Goes; Adriana de Hamer, Kloetinge; Annemieke Hoogerland, Wolphaartsdijk; Ilse Hoogesteger, Aagtekerke; Lianne Hoogesteger, Kapelle; Danielle Kik, Kruiningen; Bianca de Koning, Nieuwerkerk; Ca- rola Kristalijn, Zierikzee; Inge Moer land, Sint Philipsland; Femke Nie- mantsverdriet, Hoedekenskerke; Joanne Pieper, Krabbendijke; An- ne-Marie Polderman, Krabbendij ke; Gerie Poortvliet, Kamperland; Elly de Regt-van Hakken, Heinkens zand; Marja Verhage, Meliskerke; Elise Walhout, 's-Gravenpolder; Hanny Walhout, 's-Gravenpolder; Marianne Weststrate, Yerseke; Ma- rinda Wisse, Meliskerke; Linda Zweedijk, Krabbendijke. Middelburg havo: Marciano Casetta, Middelburg; Jelske Dijkhuizen, Middelburg; Inge Lugténburg, Vlissingen; Kees de Nijs, Middelburg; Carina Stroo, Middelburg; Adriaan Wattel, Mid delburg; Vera Wildenbeest, Vlissin gen. vwo: Remco Crucq, Vlissingen; Benny Dor, Oost-Souburg; Carlinke Kne vel, Koudekerke. mavo: Daisy Buys, Middelburg; Sander Dourlein, Middelburg; Selina Groo- tjans, Arnemuiden; Michelle de Jonge, Middelburg; Daniëlle van der Klooster, Nieuwdorp; Elisa Maas, Domburg; Bas Melis, Zoute- lande; Kevin Rotte, Oostkapelle; Jennie van der Schoor, Biggekerke; Markus Vinke, Zoutelande; Marissa van Waarde, Arnemuiden; Gene- viève Wassink, Middelburg; Martijn van 't Westende, Domburg; Anne Weststrate, Veere. booglassen met beklede elektro den: Michel van Waarde, Arnemuiden. mig/mag-lassen niveau 1: Ron Bömer, Arnemuiden; Benja min Jeras, Arnemuiden. Groot Stelle, Goes vbo-elektrotechniek: K. Geissler, Wemeldinge; vbo-bouwtechniek metselen: R. Peeters, Kwadendamme; vbo-transport en logistiek: C. Zoeteweij, 's-Heerenhoek Zeldenrustcollege, Terneuzen mavo: Lya Aprilya, Hoek; Michaela Djala- luddin, Axel; Kady-Lee Giele, Sluiskil; Chiel de Smet, Philippine, havo: Jolien Barbé, Sluiskil; Debbie van Belleghem, Ossenisse; Naomi de Blaeij, Terneuzen; Katusha de Bruijn, Philippine; Bart Esselbrug- ge, Axel; Manuela Kint, Terneuzen; Nydia Sandrini, Zaamslag; Lesley- Anne Vanhijfte, Axel; Sophie Vis ser, Terneuzen. atheneum: Michiel Miedema, Terneuzen; Roel Wilting, Hoek. De Vliedberg, Goes vbo-verkoop: Didier Capello, Goes. door Ron Magnée MIDDELBURG - Hij is het goed zat, eigenaar D. Huisman van HDV Steigerbouw uit Middel burg. In anderhalf jaar tijd is hij drie keer het slachtoffer gewor den van diefstal. Eén keer wist de politie de da ders in de kraag te vatten. De re solute ondernemer denkt nu aan draconische maatregelen: chips in de steigermaterialen. „Slechts eenmaal is er iemand gepakt. Die kreeg een werkstraf van acht uur aan zijn broek. Ik zag hem zelfs met een grijns uit de rechtszaal weglopen. Het leek wel een promotieactie voor diefstal in de bouw. Juweliers, banken en benzinepompen zijn goed beveiligd. Daarom lijkt het alsof dieven nu azen op aanne mers en steigerbouwers." Aan het woord is D. Huisman van HDV Steigerbouw uit Mid delburg. In anderhalf jaar tijd is bij hem voor vijftienduizend eu ro aan materialen gestolen. Tot tweemaal toe zetten dieven een kraak in de loods bij het bedrijf, één keer werd er gepoogd bij een bouwplaats in Dauwendaele steigerpijpen mee te nemen. De laatste diefstal werd ternau wernood verijdeld. Voor vele tienduizenden euro's stond al klaar staan om mee te nemen totdat een kordate buurtbewo ner de politie inseinde. Netwerken Volgens Huisman valt de politie weinig te verwijten: ,,Die doen goed hun werk. Ze hebben de laatste diefstal ook opgelost. Maar ik denk dat er georganiseerde netwerken ach ter de diefstallen zitten. En de politie slaagt er niet in om die helers op te pakken." Het stelen van bouwmateriaal is vooral een lucratieve handel omdat het materiaal heel kost baar is. Een stuk steigerpijp van een meter kost al gauw 35 euro. Bovendien is het materiaal nau welijks te beveiligen. „De poli tie surveilleert wel, maar dat houdt dieven nauwelijks tegen. Bovendien kan een bouwplaats nou eenmaal niet 24 uur per dag worden beveiligd", aldus Huis- Om diefstallen tegen te gaan en daders op te kunnen sporen, wil Huisman zijn materialen nu gaan beveiligen. Door de stei gerpijpen van chips te voorzien, moet het makkelijker worden om de materialen weer terug te krijgen. „Nu voorzien we de spullen van kleuren. Ieder bedrijf heeft zijn eigen kleurcombinatie. Maar dieven halen die codes er ge woon af en schilderen er nieuwe kleuren op." Waterschap De methode van chips in goede ren is niet nieuw. Zo plaatste het waterschap Zeeuwse Eilanden onlangs chips in het buitenmeu- bilair. Picnicktafels langs de weg bleken een gewild object voor dieven. Die zaagden de ta fels en banken af en namen ze mee. Ook fietsfabrikanten besloten vorig jaar hun nieuwe rijwielen van chips te voorzien om zo diefstal tegen te gaan. Met een scanner kan de politie bij een vondst zien of de fiets als gesto len is aangegeven. Mocht de methode van de chips niet werken, dan denkt Huis man aan andere mogelijkheden om de daders op te sporen. „We denken eraan tipgeld uit te lo ven. Bedragen in de orde van tweeënhalf- tot tienduizend eu ro. Dat is nog altijd goedkoper dan de kosten die met de diefstal RENESSE - Liefhebbers kun nen op zaterdag 6 juli in de Jaco- buskerk in Renesse zelf het Oberlinger orgel bespelen. Net als voorgaande jaren is het orgel uit 1882 te bespelen door zowel beginners als gevorder den tussen twee en vijf uur 's middags. Van geïnteresseerden wordt tij dens de 'speel-in' in de Jacobus- kerk verwacht dat ze hun eigen muziek meenemen. Het zal u niet ontgaan zijn. Bijna dagelijks komt u het te gen in de pers: de wachtlijs ten en de onderbehandeling in de gezondheidssector. Ook de dialysepatiënten zijn daar de dupe van. De situatie dreigt voor hen zelfs onac ceptabele vormen aan te ne men. Met alle consequenties van dien voor de kwaliteit van hun leven en het gezin. Pa tiënten moeten nu regelmatig 2 in plaats van 3 keer per week dialyseren of vanwege plaatsgebrek naar een dialy secentrum ver buiten hun eigen regio. Oorzaak: een tekort aan 150 dialysesta tions en 50 dialyseverpleeg kundigen. Crisisteam Dialyse capaciteit opgericht De Nierstichting heeft daar om haar verantwoordelijk heid genomen, net als bij de donatiefunctionarissen, en het Crisisteam Dialysecapa citeit opgericht. Hierin zitten vertegenwoordigers van alle betrokken partijen. Het eerste succes is binnen. De minister heeft toegezegd middelen vrij te maken voor de benodigde extra dialy sestations. Maar daarmee is slechts een deel van het pro bleem opgelost. Prioriteit voor het Crisisteam Dialysecapaciteit is nu te zor gen dat er ook voldoende gespecialiseerde hulp komt voor deze extra dialysesta tions. Waar nodig zal de Nierstichting met alternatieve oplossingen komen. Geen eenvoudige opgave, maar wel een waar de Nierstichting NIERSTICHTING niet voor uit de weg gaat en de hoogste prioriteit heeft! Heeft u vragen? Wilt u meer informatie? Bel de gratis informa tielijn nierziekten 0800 - 388 00 00. Steun de Nierstichting. Nierstichting Nederland www.nierstichting.nl giro 88.000 Nee. hartfalen b geen rndci woont vooc hartinfarct of hartaanval. De» komen vaak als donderslag bi| heldere hemel. Hartfalen sluipt erin. zou je kunnen zeggen, en Beft zowel mannen als vrouwen Langzaam maar zeker gaat de pompwerking van het hart achteruit want dat Is wat het hart doet' bloed door het lichaam pompen Wordt die pompwerking minder dan stroomt hel bloed met goed genoeg door het lichaam. En dus krijgen sommige delen van het lichaam soms onvoldoende zuurstofrijk bloed. Ook wordt vocht minder goed afgevoerd. Zo geeft het lichaam een serie heel verschillende ktochlen, De duidoli|kste daarvan zijn snel moe. kortademig en dikke benen Hartfalen fs niet te genezen. Het is een ernstige aandoening, maat niet direct levensbedreigend. Belangnjk 0800 3000 300. Vraag de brochure aan of kijk op wt NederlandseVl/ Hartstichting vrienden van de hartstichting IBfilD E FACT O voor een rookvrije toekomst Het is onomstreden: roken is slecht, voor jezelf en je (ongeboren) kind. Toch behoort Nederland binnen Europa tot de landen met een hoog percentage roken de vrouwen. In ons land neemt het aantal mannen met longkanker af. Maar het aantal vrouwen met longkanker neemt juist toe. Ook krijgen vrouwen tegenwoor dig vaker kanker in de mond en keel. NEDERLANDSE KONINGIN WILHELMINA FONDS Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/KWF en Defacto de campagne Stoppen met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38