Tovenaars op de grens Een klinkerweg in de lucht PZC MÊKÊÊÊÊÊÊÊBÊU^M 29 Family Funtasy Pare Arnemuiden Airport Evenementen... een greep donderdag 27 juni 2002 De toverkeuken Er was eens een campinghouder in Zeeuws-Vlaanderen die samen met een ondernemer in speelautomaten op het idee kwam om een stukje overdekt gezinsvermaak op poten te zetten. Sluis leek ze daarvoor een prima locatie. Daar komt doorgaans toch al veel volk, een vier tot vijf miljoen- koppig publiek. Voeg bij dit bezoekerspotentieel de ver blijf srecreanten plus de bevolking in de regio en er valt te re kenen op rond 175.000 bezoekers op jaarbasis. Rond diverse vormen van vermaak is een sprookjes achtig thema verweven waarin een stokoude tovenaar samen met zijn piepjonge leerling de dienst uitmaakt. Lichteffecten geven ondersteuning aan de sfeer van spanning en magie. Om een juist effect te kunnen Inrijgen is iemand ingehuurd die betrokken is geweest bij de vormgeving van Showbizz City. Op alle manieren wordt op het toverthema ingehaakt. Tot in het restaurant toe, waar onder meer heksenpot op het menu staat. Het moest vooral een onderko men worden waarin alle leef tijdsgroepen die op zoek zijn naar een tijdsverdrijf wel iets van hun gading kunnen vinden, zo stelden de initiatiefnemers. Dat zijn hoofdrolspeler Rob van de Velde van recreatiecentrum Pannenschuur in Nieuwvliet en Rob van de Velde (links) en Alexander Loontjens. Advertentie LE COLLECTIONNEUR VOF ORGANISEERT IN 2002 Boeken- en verzamelmarkt op de markt in Middelburg elke ma. t/m 14 oktober Antiek- en ambachtenmarkt op de Vismarkt te Middelburg elke donderdag t/m 29 augustus Curiosamarkt Axel zaterdag 3 juli Antiekmarkt in centrum Brielle woensdag 31 juli Antiek-, curiosa- en boekenmarkt in centrum Hulst za. 24 en zo. 25 augustus Voor inl./res. Le collectionneur vof Damplein 5 4331 GC Middelburg 0118-638595 Alexander Loontjens van het gelijknamige Middelburgse be drijf, dat al sinds j aar en dag met speelautomaten in de weer is. Het resultaat is een veelzijdig product dat is te beschouwen als een halve dagattractie, want je kunt er toch zeker een paar urn- mee zoek brengen. Belangrijk onderdeel is de speelstad, met centraal daarin een omvangrijke constructie die is opgebouwd uit materiaal waaraan het kroost zich niet kan bezeren. Binnen het enorme speeltoestel zijn tal van klim- en klautermogelijkheden ver enigd. Als bijkomend attractief element komen door middel van luchtverplaatsing op bepaalde plaatsen ballen tevoorschijn waar spelelementen aan gekop peld zijn. De constructie is be doeld voor kinderen vanaf 4 jaar. Er staat ook nog een klei nere variant naast die meer ge schikt is voor wat met de 'pam- perclub' wordt aangeduid. Een grote glijbaan, trampolines en vermaak met trapautootjes zor gen voor de verdere aankleding van de hal. Bowling Elders in het complex bevindt zich een ruimte waar zes officie-^ lepoolbiljarts en twee carambo lebiljarts zijn opgesteld. Er wordt nog druk gewerkt aan de inrichting van een bowling met acht banen, die later irj het sei zoen in gebruik komt. Het is een wedstrijdbaan met losse kegels, ook geschikt voor andere toe passingen zoals voor het minder fanatieke recreatiebowling. Als er kinderen meespelen kunnen de goten in een handomdraai worden 'gedempt', zodat de bal daar niet meer terecht komt en er altijd wel wat aan kegels te raken valt. Een batterij van ul- travioletlicht op de banen, de geluidsinstallatie een tandje bij en de ruimte is omgetoverd in een discobowling. Ergens boven is een laserspel- arena ingericht. Gestoken in een speciale uitmonstering en met het laserpistool in de aanslag worden de spelers door een duister labyrint vol verrassende effecten gevoerd, met licht, rook en fluorescerende verf. Echt een plek om je op je baas uit te leven als je op personeelsreis bent. Ook kan opa hier op moderne wijze met de kleinkinderen cowboytje spelen. Langs elec- tronische route wordt de score bijgehouden hoe vaak iemand is geraakt en door wie, zodat er aan het eind van het spel ook een winnaar kan worden uitgeroe pen. Loontjes manifesteert zich met name in dat deel van het com plexwaar de eerder in Carrousel Vlissingen toegepaste formule in een andere entourage en met nieuwe elementen wordt her haald. Er staan speelautomaten opgesteld waarmee prijsjes in natura zijn te winnen. Een deel van de apparaten is op kleine kindermaat gemaakt. Daar naast zijn er ook behendig heidsspelletjes met een geavan ceerde, virtual reality-achtige benadering. Organisatorisch gescheiden van deze ruimte bevindt zich een af deling waar de kansspelen voor Dat is wat nog anders dan in een 7 4 7 roept Jan Bosman zijn vrouw toe op het terras bij vliegveld Midden-Zee land. De Zaandijker heeft zijn kam- peervakantie op Walcheren opgeleukt door zich een rondvlucht cadeau te doen. „Vooral dat opstijgen is een leuke sensatie", doet hij opgetogen verslag. „En het vliegen op zich ook. We gingen zo'n 180 km per uur maar daar heb je absoluut geen erg in als je zo hoog zit. Alles glijdt heel langzaam onder je voorbij." Mevrouw bleef liever even op het terras achter. Geen zin? Benauwd om in zo'n klein toestelletje te stappen? „Een combinatie van die factoren", houdt ze in het midden. Haar man liet zich het uitstapje in de lucht niet graag ontzeg gen. „Ik wilde dataljaren maar het was er nog steeds niet van gekomen. Een vliegvakantie in zo'n groot ding, dat weet ik nou wel. Dat is min of meer een bus waar j e instapt. In zo'n kleine cabi ne beleef je die vliegtocht meer. Boven dien: Zeeland is echt prachtig vanuit de lucht. Het Veerse Meer, die eilandjes en die natuurgebieden waar je normaal niet kunt komen. En", voegt Bosman zijn vrouw toe: „je zit in zo'n toestel veiliger dan in een auto op de weg, hoor," Maarten Mastenbroek is één van de pi loten van het luchtvaartbedrijf Vlieg werk Holland dat in de zomer zeven da gen per week rondvluchten verzorgt vanaf de grasmat van Arnemuiden air- port. Voor 50 euro zit je met drie perso nen 8 minuten in de lucht. Naarmate de vlucht langer duurt, 15,20,30,45 of 60 minuten, loopt ook de prijs op. Voor een uur vliegen moet je met z'n drieën to taal 205 euro neertellen. Ervaring Maarten Mastenbroek is 22. En nu ko men de aarzelingen: met zo'n jong ventje ga ik niet de lucht in, zullen angsthazen roepen. Maar opgepast: Mastenbroek heeft inmiddels al zoveel ervaring opgedaan dat hij binnenkort in dienst treedt van de Duitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa om als A - V" J De Cessna's vliegen met een slakkengangetje over Zeeuwse bezienswaardigheden. co-piloot 4-motorige straalvliegtuigen met een capaciteit voor 85 passagiers van Moskou naar Londen en van Stockholm naar Madrid te vliegen. Dat zit dus wel snor. Maarten verzorgt al drie seizoenen rondvluchten van Mid den-Zeeland. „De charme van zo'n tochtje is dat je laag vliegt, op zo'n 300 meter hoogte", geeft hij aan. Op die ma nier zie je veel meer dan vanuit zo'n joe kel van een chartervliegtuig dat je naar een vakantiebesteming brengt, Daar zit je, als je het al treft, bij een piepklein raampje. Bovendien klimt zo'n toestel in één keer naar een hoogte van 10 km en dan zie je niks meer. Tij clens de rond vlucht wacht de inzittenden een pano ramisch uitzicht. „De passagiers kun nen zelf aangeven wat ze graag willen zien", noemt de piloot als pluspunt. „Meestal is dat Middelburg, Vlissingen of Neeltje Jans. Het is net Madurodam, zeggen veel mensen. En dat is het ook bijna. Omdat we, in luchtvaarttermen gemeten, in een slakkengangetje over de bezienswaardigheden vliegen, zijn allerlei details goed te zien." Mastenbroek heeft inmiddels boven heel Nederland gevlogen, maar Zee land springt er toch wel uit. „Je hebt hier een grote afwisseling: de zee, de meren, het land, bosschages, de steden. En omdat het allemaal dicht bij elkaar ligt valt er veel te zien in een korte tijd. Ook de wolkenpartijen zorgen voor een prachtig gezicht. Bovendien wordt het uitzicht niet zoals in andere delen van het land vertroebeld door de uitstoot van industrieën." De rondvluchten worden verzorgd met een Cessna 172, een éénmotorig sportvliegtuigje waar in naast de piloot drie passagiers mee 18-jarigen en ouder zijn gegroe peerd. Daar zijn veel standaard fruitkasten bijEen gesimuleer de paardenracebaan biedt mo gelijkheden voor wat tegen woordig ook wel deftig sociale interactie wordt genoemd. Zes tien deelnemers sluiten een weddenschap af op de uitslag van de paardenkoers. Het is een wat langer durend spel waarbij de prijzen ook wat hoger zijn. Maar alles blijft binnen de nor men van de wet op de kansspe len Je kunt er per uur hooguit 40 euro kwijt raken maar er valt ook maximaal 1000 euro te win nen. Om de aantrekkingskracht van wat Casinova heet, te ver hogen zijn alle automaten aan een jackpot gekoppeld. Zo kun je, terwijl je speelt en er niks van bakt, misschien toch de jackpot winnen. De exploitanten hopen er stilletjes op dat dit onderdeel van het 'Family Funtasy Pare', zoals de affichering aangeeft, vooral zuiderburen zal trekken omdat in België gokken slechts binnen zeer enge grenzen is toe gestaan. Om de drempel laag te houden is de entree gratis. Vervolgens moet voor deelneming aan de verschillende afzonderlijke on derdelen de portemonnee wor den getrokken. Jacques Cats Toversluis is gesitueerd pal bij de entree van Sluis. Vanaf heden is de halve dagattractie toegan kelijk, tot 's avonds 11 uur, in het weekeinde tot één uur. naar boven kunnen. „Dat type is zo'n beetje de Volkswagen Golf van de sportvliegerij", verkondigt Masten broek. „Er vliegen er veel van. Het is een heel betrouwbaar toestel. Ideaal voor rondvluchten omdat de vleugels bovenaan het toestel zitten, dus je houdt een vrij uitzicht naar beneden". Lijkbleek Maarten heeft er passagiers bij die op gewekt instappen maar bij het weg- taxiën lijkbleek wegtrekken om ver volgens met een benepen stemmetje te bekennen dat ze het toch wel heel eng vinden. ,Ik leg dan uit wat ik allemaal ga doen Dat is heel belangrijk. Dat mensen we ten wat ze te wachten staat. En als we dan in de lucht zitten blijkt het alle maal heel erg mee te vallen." Masten broek vindt de benauwde reacties heel verklaarbaar: „Die mensen geven hun leven toch in handen van de piloot. Dus willen ze ook zeker weten dat het allemaal goed gaat. Ze hebben het recht om te weten wat er gaat gebeuren. In de lucht worden ze afgeleid door het uitzicht en de schoon heid. Ik heb nog niet meegemaakt dat een passagier, eenmaal teruggekeerd op de grond, zei: dit doe ik nooit meer." Hoe het zit met de turbulentie? „Dat valt ontzettend mee"stelt de piloot ge rust. „Het is net als wanneer je over een klinkerweg rijdt waar een paar hobbels in zitten. Dat gevoel zo'n beetje." Om de onderlinge communicatie aan boord goed te laten verlopen krijgt ie dere passagier een koptelefoon op want het motorgeluid is nadrukkelijk aan wezig. Zo'n koptelefoon op is ook pret tig voor de oren. Mastenbroek zou de ervaring met het verzorgen van rondvluchten niet graag hebben willen missen. „Verkeersvlie- gen is strak aan regels gebonden, waar bij je van a naar b gaat. Dit is aan ande re mensen laten zien wat er op de grond allemaal gebeurt. En op zo'n klein vliegveldje hangt altijd een soort va kantiesfeer. Enorm gezellig." Jacques Cats Straatfestival Vlissingen - 4 t/m 7 juli Straattheater en muziek in het centrum van de stad. Dijkval Zonnemaire - 28 en 29 juni en 4 t/m 6 juli Historisch openluchtspektakel over de strijd tegen het water, opgevoerd in de haven van Bommenede bij Zonnemaire. Streetparade Middelburg - 6 juli Dansevenement met bekende dj's trekt door de stad. Eerste Folkloristische Dag Middelburg - 11 juli Ringrijderij met sjezen op het Abdijplein. Havendagen Kortgene - 11 t/m 14 juli Zonnemaire Buitengewoon - 13 en 14 juli Boerderijfestival met muziek en theater in de polder. Visserijdagen Bruinisse - 18 t/m 20 juli Internationaal Folklore Festival Sas van Gent - 20 en 27 juli Folkloristische Dag IJzendijke - 20 juli Zeeuwse Folkloredag Wissenkerke - 20 juli Zierikzee in maritieme sferen - 23 en 30 juli, 6,13 en 20 augustus Visserijdagen Colijnsplaat - 9 en 10 augustus Burghse Dag Burgh-Haamstede - 10 augustus O.a. ringsteken en demonstraties van oude ambachten in het centrum van Burgh-Haamstede. Tweede Folkloristische Dag Middelburg - 15 augustus Ringrijderij aan het Molenwater. Small Sail Festival Vlissingen - 16 t/m 18 augustus Met demonstraties van diverse maritieme organisaties. Vlasdag Dreischor - 17 augustus Mosseldag Yerscke - 17 augustus O.a. gratis mossels eten, popfestival en vuurwerk. Havendagen Zierikzee - 23 en 24 augustus Zeeland Nazomer Festival - 27 aug. t/m 8 sept. Culturele manifestatie op diverse plaatsen in Zeeland. Boerenboeldag Brouwershaven - 31 augustus Meer informatie: Bureau voor Toerisme Zeeland www.vwzeeland.nl en 0118-659965. Attracties buiten Zeeland... een greep De Ef teling, Europalaan 1, Kaatsheuvel, www.efteling.nl, 0416-288111. Open: elke dag van 10.00-18.00 uur; van 13 juli t/m 1 sept. van 10.00-21.00 uur. De kassa gaat om 9.00 uur open. Land van Ooit, Parklaan 40, Drunen, www.ooit.nl, 0416-377775. Open: elke dag van 10.00-17.00 uur. Beekse Bergen, Beekse Bergen 31, Hilvarenbeek, www.beeksebergen.com, 013-5491100. Open: elke dag van 10.00-18.00 uur. Diergaarde Blijdorp, Abraham van Stolkweg, Rotterdam, www.diergaardeblijdorp.nl, 010-4431495. Open: elke dag van 9.00-18.00 uur. Duinrell, Duinrell 1, Wassenaar, www.duinrel.nl, 070- 5155258. Open: elke dag van 10.00-17.00 uur; van 13 juli t/m 25 aug. van 10.00-18.00 mm Madurodam, George Maduroplein 1, Den Haag, www.madurodam ,nl,070-4162400. Open: elke dag van 9.00-22.00 uur (in de zomer). Floriade, Floriadepark 1, Vijfhuizen, www.floriade.nl, 023-5622002. Open: elke dag van 9.30-19.00 uur. Dolfinarium, Strandboulevard Oost 1, Harderwijk, www.dolfinarium.nl, 0341-467467. Open: elke dag 10.00-18.00 uur Six Flags Nederland, Spijk weg 30, Biddinghuizen, www.sixflagseurope.com, 0321-329999. Open: elke dag van 10.00-19.00 uur; 15 juli t/m 25 aug. van 10.00-21.00 uur. Six Flags België, Wavre, www.sixflagseimope.com, 0032-10-421500. Open: elke dag van 10.00-18.00 uur; 13 juli t/m 31 aug. van 10.00-21.00 uur. Zoo Antwerpen, Koningin Astridplein 26, Antwerpen, www.zooantwerpen.be. Open: elke dag van 10.00 tot 19.00 uur. Bobbejaanland, Olensteenweg 45, Lichtaart, België, www.bobbejaanland.be, 0032-14-557811. Open: elke dag van 9.30-19.00 uur. foto's Charles Strijd Klauter- en klimattractie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29