w Akkoord over de WAO Tot 460. voordeel! 0/ Mat Herben beschuldigd van chantage Nieuw gesjoemel met boekhouding in de VS doet beursvloeren beven Noord-Korea geniet van verlies VS Beoogde coalitie wil hard ingrijpen Geen genade met straatracers Dagje vol treinleed BelCompahiy Brussel niet vies van kernenergie Zeeland als seniorenparadijs Ronaldo schiet Brazilië naar finale Ophef over dierenoffer PZC Wolkenvelden Veel wolkenvelden, maar ook een beetje zon. Matige wind uit het noordwesten. Het wordt maximaal 18 graden. fcj3REA)APAN SEOUL - Het gehele We reldkampioenschap voet bal gaat tot nu toe aan de Noord-Koreanen voorbij. De regering staat name lijk niet toe dat de bur gers zien hoe het er bij de zuiderburen aan toe gaat. Dinsdag werd een uitzondering gemaakt: men mocht kijken hoe het team van de Verenigde Staten van Duitsland ver loor. Dit duel werd al vorige week vrijdag afgewerkt. De Duitsers wonnen met 1-0. Pas afgelopen dinsdag, op de nationale herdenkingsdag van de Koreaanse oorlog, kregen de Noord-Koreanen het te zien. De staatstelevi sie zond een illegale opna me uit van die kwartfina le. Het was een nieuwe stap in de anti-Amerika poli tiek van het communisti sche Noord-Korea. De Noord-Koreanen kregen zo beelden voorgescho teld van aartsvijand num mer één. Noord-Korea herinnert 25 juni als de dag dat het land de strijd aanbond met de Amerikaanse im perialisten. AFP Uitslag halve finale: Brazilië-Turkijp 1-0. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De slepende WAO-kwestie in de onder handelingen voor een nieuw kabinet, is opge lost. CDA, WD en LPF zijn het eens over strenge maatregelen, waardoor de instroom met 40 procent moet verminderen. De beloofde lastenverlichting zal de burger pas op zijn vroegst in 2005 bereiken. Tot die tijd moet rekening worden gehouden met lastenverzwaringen, om de te genvallers in de begroting op te vangen. De WAO is een compromis ge worden waarin alle partijen zich herkennen. Afgesproken is dat de instroom van zieke werk nemers met 40 procent moet verminderen, hetgeen 700 mil joen euro moet opleveren. De WD heeft de referte-eis - ie mand kan pas WAO krijgen als hij vier van de laatste vijf jaar heeft gewerkt - laten vallen. Het CDA moest toegeven op de 'pemba', de boete die werkge vers betalen als iemand in de WAO verdwijnt. De pemba wordt wel afgeschaft voor klei ne bedrijven, tot 25 werkne mers, maar daarvoor komt een pemba voor bedrijven in dezelf de branche (bijvoorbeeld hore ca). Hoe meer werknemers uit een bedrijfstak in de WAO ko men, hoe hoger de boete. De werknemers- en werkge versorganisaties reageren enigszins chagrijnig op het WAO-deel in het nieuwe regeer akkoord. Ze betreuren het dat de regering hun eigen, geza menlijke voorstel niet geheel overneemt. De lastenverlichting, een punt waar de WD zich sterk voor maakt, laat langer op zich wachten. De tegenvallende eco nomische groei zorgt voor min der inkomsten bij het Rijk, waardoor de teruggave van het kwartje van Kok en de onroe- rendzaakbelasting (ozb) lastig wordt. De nieuwe coalitie gaat voor drie miljard euro aan fisca le voordelen schrappen, onder meer het spaarloon en de basis aftrek voor de lijfrente. Pas in 2005 zal een deel van dat geld kunnen worden teruggegeven. Hoe die teruggave in zijn werk gaat, is nog onbekend. Het CDA wil een compensatie voor de stijgende ziektekosten. De WD ziet meer in een algemene las tenverlichting zoals een verla ging van de ozb.De LPF wil geld voor de verlaging van de benzi neaccijns. In totaal is 8 miljard euro beschikbaar voor eventue le lastenverlichting. GPD/ANP pagina 3: vertrouwen herstellen pagina 4: spaarloon behouden Bijna 900 zieken aan Costa Brava na eten gebak MADRID - Bijna negenhonderd mensen, onder wie vele toeris ten, hebben gisteren aan de Spaanse Costa Brava een sal monellabesmetting opgelopen na het eten van bedorven gebak. De reeks van ziektegevallen deed zich voor in het plaatsje Torroella de Montgri, dat op zo'n 70 kilometer ten noordoos ten van Barcelona ligt. De lekkernij, waarschijnlijk voor een aanzienlijk deel onvol doende gekoeld, was speciaal gemaakt ter ere van de viering van de feestdag van de heilige Johannes de Doper. De betrokkenbanketbakker heeft gisteren zijn zaak op last van de autoriteiten moeten slui ten. Het bedorven gebak was voor zeker vierduizend mensen ge maakt. DPA/RTR AMERSFOORT - Een dubbeldekstrein staat naast de rails bij station Amers foort. Vlakbij dit station botsten gister middag twee dubbeldeks passagiers- treinen op elkaar. Eén trein, een gloednieuw type dat zojuist de fa briek had verlaten, was leeg. In de andere trein zaten circa honderd reizigers. Een meisje raakte lichtge wond. Ook elders in het land deden zich pro blemen voor. Bij Lage Zwaluwe werd gisterochtend het treinverkeer een uur stilgelegd omdat in de buurt van het spoor een bom uit de oorlog onschade lijk moest worden gemaakt. Er reden vanuit Dordrecht geen treinen naar Roosendaal en Breda, waardoor ook Zeeuwse treinreizigers werden gedu peerd. Vlak voor de avondspits was er een wisselstoring tussen Maarsen en Utrecht en tussen Haarlem en Leiden strandde gisteravond een defecte trein. foto Vincent Boon/ANP Advertentie Alléén bij BelCompanv zóveel voordeel bij een nieuw Vodafone- abonnement! Samsung N620 16-polyfonische beltonen en disco-led Games met geluids- en trileffecten Felblauw display/toetsen How are you? Altijd zeker én het meeste voordeel! Binnen 2 weken toestel ruilen! Gegarandeerd de laagste prijs! en nieuw 2-jwig Vudafone 101 Dg door Achille Prick DEN HAAG - Een nieuw boek houdschandaal in de Verenigde Staten, ditmaal bij telecombe- drijf Worldcom, heeft de finan ciële markten gisteren op hun grondvesten doen schudden. De toonaangevende Amster damse AEX-index dook kort na opening onder de 400-punten- grens. Een heus bloedbad werd verwacht, maar uiteindelijk bleef de schade beperkt met een verlies van 2,4 procent op 413 punten. De euro reikte geduren de de dag ook bijna tot één dol lar maar bleef met 98,65 vrijwel gelijk met dinsdag. Het Amerikaanse telecombe- drijf Worldcom maakte dinsdag na sluiting van Wall Street be kend dat het de laatste jaren voor circa vier miljard dollar heeft gefraudeerd in de boeken. Een aantal grote Nederlandse financiële ondernemingen, waaronder ABN Amro, Aegon en ING, lopen risico schade op te lopen door dit jongste schan daal in de VS, omdat ze voor en kele honderden miljoenen dol lars geïnvesteerd hebben in Worldcom. De geflatteerde jaarcijfers van het Amerikaanse bedrijf wer den goedgekeurd door de ac countants van Anderson, het bureau dat ook betrokken was bij het schandaal rond de geval len energiegigant Enron. De financieel directeur van World com kreeg per direct zijn ont slag. Zonder richting van de Amerikaans beurs, die immers nog niet had kunnen reageren, dook de AEX gisterochtend al snel onder de 400-puntengrens. De beursgraadmeter verloor in het eerste uur circa 6 procent van haar waarde tot 397,06. pagina 7: geschuif met miljarden Justitie gaat hard optreden tegen illegale straatraces. Rijbe wijzen worden afgepakt, auto's in beslag genomen en de scheurneus loopt kans op arrestatie. In legale races, zoals die afgelopen weekeinde in Drachten werden gehouden (foto), ziet het Openbaar Ministerie niets. Die zou den toeschouwers aanzetten tot hardrijden. De Europese Commissie komt meteen na de vakantie met maatregelen om de opslag van radioactief afval veiliger te maken. Is dat eenmaal gebeurd, dan staat volgens Eurocommissaris De Palacio niets een verantwoord gebruik van kernenergie meer in de weg. De provincie Zeeland moet zich profileren als aantrekkelijke regio voor ouderen. De komst van veel senioren levert meer werkgelegenheid op dan een containerterminal. Dat betoog de burgemeester D. van der Zaag van Goes gisteren tijdens een minisymposium over de toekomst van rij r Zeeland. Ronaldo viel tot de 47e minuut van de halve fina le tegen Turkije nauwe lijks op. Maar toen beslis te het Braziliaanse won derkind het duel met een geniaal puntertje: 1-0 r varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7 en 9; wetenschap: 10; radio en televisie: 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,23 en 24; zomer: 25,27 en 29. doorErwinTuil en Koos van Wees DEN HAAG - LPF-leider Mat Herben heeft begin dit jaar een plaats op de lijst van Leefbaar Nederland proberen af te dwin gen door te schermen met zijn wetenschap van het drugsge bruik van Pim Fortuyn. Dat zeggen de leden van de LN- commissie die de sollicitatiege sprekken met de Kamerkandi daten hebben gevoerd. Bovendien zitten in het curricu lum vitae dat Herben begin dit jaar inleverde bij LN enkele on juistheden. Het cv kwam giste ren in handen van de persdienst GPD. Herben ontkent en be ticht LN van 'liegen in commis sie' om hem en de LPF in diskre diet te brengen. Herben vermeldt in zijn cv voor LN dat hij in december2001 'ge polst is door de WD-kamer- fractie om zitting te nemen in hun defensiecommissie'. De WD-fractie ontkent dat. Een tweede onjuistheid is Herbens bewering dat D66 hem vroeg lijsttrekker te worden bij de ge meenteraadsverkiezingen. „Dat is nooit gebeurd", zegt voorzitter Horsmans van D66 van de afdeling Hollandse IJs- sel, waar Herbens woonplaats Linschoten onder valt. „Wel GAUHATI - Wil Zijne Majesteit alstublieft geen dieren slach ten? Indiase dierenrechtenactivisten doen een beroep op koning Bir Bikram Shah Dev van Nepal om af te zien van het dierenoffer dat hij vandaag brengt tijdens zijn bezoek aan de tempel van Ka- makhya, godin van de macht. De koning zal een buffel, een geit, een eend en een schaap of feren aan de godin. Het aan Kamakhya gewijde hei ligdom is een van de weinige tempels waar het eeuwenoude tantristische hindoeritueel nog plaatsvindt, ook al is het in In dia verboden om in het open baar dieren te slachten. AP hebben we Herben gevraagd of hij wilde helpen met het ont wikkelen van activiteiten. Maar om lijsttrekker te kunnen wor den, moet je minimaal een jaar lid zijn van de partij. Herben is nooit lid geweest." Binnen Leefbaar Nederland baarden de opmerkingen van Herben over het drugsgebruik van Fortuyn gisteren meer op zien. Erik Laken, voorzitter van de sollicitatiecommissie van LN: „Hier zat een kandidaat voor onze kieslijst zijn eigen lijsttrekker zwart te maken. Zonder enige aanleiding begon hij over dat drugsgebruik." Dit voorval, het 'gepronk' met zijn contacten en zijn wat te rechtse opvattingen, waren voor LN genoeg reden om Her ben te weigeren. Fortuyn zelf, die niet wist wie de opmerkin gen gemaakt had, maar wel op de hoogte werd gesteld, zei deze kandidaat per se niet op de lijst te willen hebben. Woedend Bestuursleden en kamerleden van de LPF reageerden gisteren woedend over de beschuldigin gen in de richting van Herben. ,Het is pure vuilspuiterijIk ken Herben, en dit is echt volslagen onzin", reageerde waarnemend bestuursvoorzitter Slees wijk Visser. Volgens hem gaat het hier om een beschadigingsactie, ingegeven door het succes van de Lijst Pim Fortuyn. Kamerlid Winny de Jong, in het verleden ook al eens genoemd als fractievoorzitter van de LPF: „Dit is het bekende mod dergooien. We hebben van Pim geleerd nergens van op te kij ken." De leden van Leefbaar Nederland ontkennen met mod der te willen gooien, maar het beeld dat Herben van zichzelf geeft, te willen corrigeren. GPD (Advertentie) 713214 000002 maandag t/rri .vrijdag SMBSSS H 'Ik stond vroeger vaak m de file en had alle tijd om na te denken over de kwaliteit van het leven. En te dromen van een plek waar je als fanatiek zeiler het water in de buurt hebt. Samen met mijn vriendin ben ik in Hulst een ontwerpstudio begon nen. Als ik nu in de auto zit, rijd ik expres een stukje om. Zeeland is een ontdekkingsreis!' Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1