Havenschap rond met Rotterdam PZC Van der Zaag wil Zeeuws Florida Scholieren gokken op noodstop AVRO steekt geen geld in film over watersnoodramp Nieuw kabinet wil met EPZ overleggen over openhouden Borssele Goesenaar eerste zij-instromer Drugsdealer moet de cel in Nieuwe voorlichter provincie Ruzie met politie lager bestraft Raadscommissie Maasstad akkoord met intensieve samenwerking Zoet water tegen giftige blauwalg in Zoommeer Recordaantal lepelaars TILBURG - De Fontys Lerarenopleidingen in Tilburg leveren morgen hun eerste zij-instromer af: iemand die zich versneld heeft laten omscholen tot leerkracht. Het is Leo Rozendaal (44) uit Goes. Hij heeft als eerste van een groep van tachtig zij- instromers een tweedegraads onderwijsbevoegdheid ge haald. Daarmee kan les worden gegeven in de ondei'bouw van het voortgezet onderwijs. Rozendaal liet zich opleiden tot do cent wiskunde. De opleiding voor zij-instromers is in het le ven geroepen om het nijpend tekort aan leerkrachten uit de wereld te helpen. Wie er voor in aanmerking wil komen, moet eerst een geschiktheidstest ondergaan. Er is geen speciale vooropleiding voor nodig. Voldoende werkervaring of maat schappelijke activiteit kan voldoende zijn. Wie die geschikt heidstest met goed gevolg aflegt, moet het diploma binnen twee jaar halen, en ondertussen tenminste zestien uur per week les geven. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 47-jarige inwoner van Vlissingen negen maanden gevan genisstraf opgelegd. De Vlissinger had voorbereidingshande lingen getroffen bij een cocaïnesmokkel van Curasao naar Nederland. Ook achtte de rechtbank bewezen dat hij twee maanden had gedeald in harddrugs. Door zijn jarenlange drugsverslaving is hij een vaste klant van justitie. Een auto werd verbeurd verklaard. MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur krijgt per 1 september een nieuwe voorlichtingsfunctionaris. Marjan van Stijn (53) uit Rotterdam volgt Sjaak van der Linde op als hoofd van de afdeling communicatie. Die gaat per 1 septem ber met pensioen. De nieuwe voorlichter was directeur van de Tilburgse school voor journalistiek en voorlichting, en secre taris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten. Tot 1 september werkt Marjan van Stijn nog bij de Bibliotheek van Rotterdam, waar ze zowel manager is van de centrale biblio theek als hoofd communicatie. In het verleden was ze ook pro- jectmanager bij de Gamma faculteit van de hogeschool in Eindhoven. Het scheidend hoofd van de provinciale afdeling communicatie, Sjaak van der Linde, werkte 41 jaar bij de pro vincie. Hij begon op de afdelingen personeelszaken en finan ciën. Sinds 1968 is hij actief binnen de afdeling voorlichting, sinds 1991 als hoofd. OUD-VOSSEMEER - Een heftige ruzie met de politie is een 50-jarige inwoner van Oud-Vossemeer gisteren in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof op een boete van duizend euro en vier weken voorwaardelijke celstraf komen te staanDaar naast is de man zijn rijbewijs kwijt voor de duur van negen maanden. De opgelegde straf is veel lager dan de eis van de advocaat-generaal en het eerdere vonnis van de rechtbank in Middelburg. Daar kreeg de man een werkstraf van 240 uur, zes maanden voorwaardelijke celstraf en een rijontzegging van twee jaar en negen maanden opgelegd. De bewoner van Oud-Vossemeer tekende hoger beroep aan omdat een politie man in het proces-verbaal een onjuiste weergave van de feiten zou hebben gegeven. De man kwam op 19 maart twee jaar geleden met de politie in aanvaring toen hij na een ruzie zijn stiefdochter wilde gaan ophalen bij haar vriendje. Bij die gelegenheid zou de man dreigende taal hebben uitgeslagen en met zijn motor op een agent zijn ingereden. Politieman Han van Opdorp geeft de leerlingen uitleg over de remweg van auto's. foto Peter Nicolai door René van Stee OOSTBURG - De oude afgesloten rijks weg bij de watertoren van Oostburg was gisteren het toneel van een bijzondere remproef van een vrachtauto en een per sonenauto. In het kader van het verkeers- veiligheidsproject Duurzaam Veilig maakten beide voertuigen een noodstop bij snelheden van dertig en vijftig kilome ter per uur. Leerlingen uit groep 6 van vier West Zeeuws-Vlaamse scholen moesten vooraf inschatten waar de vrachtwagen na het afremmen bij de hoogste snelheid tot stil stand zou komen. Op die plek zetten zij een pilon neer. De voorspelling van de kinderen van de openbare basisschool Johan Hendrik van Dale uit Sluis zat er met een positief ver schil van 1,95 meter het dichtst bij. Het Molenbolwerk uit IJzendijke zat er met een veilige marge van 6,50 meter het verst naast. Volgens Han van Opdorp van de po litie Zeeland, die de lessen verzorgt, tonen deze resultaten dat het verkeer onder de leerlingen echt leeft en ze zich ook bewust zijn van de dagelijkse verkeerspraktijk met bijkomende gevaren. „Dat bleek eer der op de dag ook bij de uitleg van de vrachtwagenchauffeur over de dode hoek. Ze wisten er zonder uitzondering wel iets vanaf. Ook was het heel aardig ze hieimee op indringende wijze te confron teren", aldus Van Opdorp. Het doel van Duurzaam Veilig is het aan tal verkeersslachtoffei's naar beneden te brengen. Dit gebeui*t niet alleen door het nemen van verkeersveiligheidsmaati'ege- len op de weg, maar ook door middel van educatie en voorlichting. De remproef met de vrachtauto werd speciaal georga niseerd voor de basischoolleerlingen uit groep 6, die als kwetsbare verkeersdeel nemers veel op straat spelen of naar school fietsen. Ook kregen ze eerder deze maand theorieles van agent Jan de Jonge van de politie Oostburg. Per klas gaf hij les over het verkeer binnen de bebouwde kom en welke gevaarlijke alledaagse situ aties zich hierbij kunnen voordoen. Maandag en dinsdag doen nog zeventien West Zeeuws-Vlaamse scholen mee aan de remproefvoorspelling. De school die uiteindelijk de beste voorspelling doet wint een prijs. donderdag 27 juni 2002 1 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven- schap Zeeland Seaports ver- j wacht geen hindernissen meer j op de weg naar een vernieuwd samenwerkingsverband met i het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam in de Exploitatie maatschappij Schelde-Maas (ESM). De Rotterdamse raads commissie voor Economische Zaken heeft de samenwerking goedgekeurd. Havenschapsvoorzitter gede- puteerde D. Bruinooge ver wacht niet dat de gemeenteraad nog roet in het eten zal gooien. „In die commissievergadering spraken alle grote p ai-tijen - Leefbaar Rotterdam, PvdA, CDA en WD - zich uit voor in tensivering van de samenwer king tussen het havenbedrijf en het havenschap. Alle lichten staan nu op groen en ik reken er op dat de gemeenteraad in de vergadering van 11 juli die lijn zal volgen", zei hij gisteren in de" "vergadering van het algemeen bestuur van het havenschap in Terneuzen. B en W van Rotterdam namen begin dit jaar al het principebe sluit om 50 miljoen euro in een vernieuwde ESM te stoppen, op voorwaarde dat Zeeland Sea ports hetzelfde bedrag zou bij passen. Na de raadsverkiezin gen van maart wankelde de afspraak even, nadat lijsttrek ker Pim Fortuyn van Leefbaar Rotterdam kritiek had geleverd op de samenwerking; hij wilde de concurrentie tussen de ha vens juist aanwakkeren. Maar al snel bleek dat een meerder heid van de Rotterdamse raad het voorstel desondanks steun de. Gemeenteraden Zodra de raad de knoop heeft doorgehakt, wordt het voorstel tot nauwere samenwerking voorgelegd aan de gemeentera den van Vlissingen, Borsele, Terneuzen en Sas van Gent, aan Provinciale Staten, de onderne mingsraad van het havenschap en de adviescommissie uit het bedrijfsleven van het schap. De exploitatiemaatschappij gaat zich in de nieuwe opzet be zighouden met gronduitgifte en nieuwe projecten in het hele Deltagebied, van Rotterdam, via het Sloegebied tot in de Ka naalzone. De ESM krijgt een ei gen organisatiestructuur onder leiding van havenschapsdirec teur J. Philippen van Zeeland Seaports. Het algemeen bestuur van het havenschap keurde gisteren de jaarrekening over 2001 goed. Die sluit met een positief saldo van 65 milj oen euro (bedrij f sre- sultaat) en een totaal resixltaat van 5,3 miljoen euro. Over 2000 werd een positief resultaat van 1,7 miljoen euro geboekt. In de begroting voor 2003 wordt uit gegaan van een positief be drijfsresultaat van 7,2 miljoen euro en een totaal resultaat van 5,4 miljoen, inclusief de deelne ming in ESM. De bestuursleden wethouder A. van Opdorp (Borsele) en burge meester R. Barbé (Terneuzen) waarschuwden overigens voor een 'halleluja-stemming'. Van Opdorp: „In gemeentekringen hoor je al snel dat er nu maar snel een winstuitkering aan de participanten in het schap moet worden overgemaakt. Het lijkt me goed hier even vast te stellen dat we daar in dit stadium zeker niet aan moeten beginnen, ge zien de majeure investeringen die voor de deur staan." Barbé: „We moeten ons niet rij ker rekenen dan we zijn. Zeker niet gezien de complexiteit van de ontwikkeling van de Axelse Vlakte." Voorzitter Bruinooge was het helemaal met hen eens. „De participanten moeten ons de tijd geven goed te investeren. En dat er sprake is van nieuwe, pittige investeringen, is helder. Het zal nog wel even duren voor we kunnen overgaan tot winst uitkeringen." Directeur Philippen meldde het algemeen bestuur dat de op dracht voor de nieuwbouw van het hoofdkantoor aan de Sche- pendijk in Terneuzen waar- schijriijk in september of okto ber kan worden verstrekt. De nieuwbouw kost een kleine vijf miljoen euro. doorErnst Jan Rozendaal COLIJNSPLAAT - Na de NCRV en KRO ziet ook de AVRO af van deelname aan het speelfilmpro ject De Storm, dat gaat over de watersnoodramp van 1953. Daarmee lijkt de film van de baan, omdat de totale financie ring van ongeveer vijf miljoen euro afhangt van betrokken heid van de publieke omroep. MIDDELBURG - De water kwaliteit van het Volkerak/ Zoommeer laat te wensen over. Vooral de giftige blauwalg zorgt voor problemen. Om die het hoofd te bieden, wordt nu on derzocht of het haalbaar is het zoete ecosysteem in het Zoom meer te vervangen door een zoutsysteem. De regio Zeeland van schippers- organisatie Koninklijke Schut tevaer is voorstander van zo'n experiment. De schippers hik ken al jaren aan tegen het 'vermaledijde' zoet-zoutschei- dingssysteem in de Krammer sluizen en wil daar graag zo snel mogelijk vanaf. De landbouw, die het zoete water uit het meer nu gebruikt voor bevloeiing van de akkers, is fel tegen verzilting. Regiovertegenwoordiger Als blijkt dat de waterkwaliteit door nieuwe ingrepen sterk ver betert, zou moeten worden geïn vesteerd in nieuwe waterdoor- laatsystemen. J. de Vries van Schuttevaer Zee land denkt daarbij in de eerste plaats aan spuisluizen in de Phi lips- en Oesterdam, achterin de Oosterschelde. Schuttevaer is voorstander van een proef, waarbij het zoet-zoutschei- dingssysteem in de Krammer sluizen tijdelijk wordt uitge schakeld. Rijkswaterstaat voelt alleen voor zo'n experiment als uit een langetermijnvisie blijkt dat het Volkerak/Zoommeer op termijn brak of zout moet wor den. Toch geeft scenarioschrijver Rik Launspach zich nog niet ge wonnen. Launspach heeft het scenario voor De Storm geschreven met zijn vrouw Marjolein Beumer. Producent is Egmond Film in Amsterdam. Zij hebben de hulp nodig van een omroep die vijf tig- tot honderdduizend euro in de film steekt, want alleen dan komen veel grotere bijdragen van het Nederlands Filmfonds en het CoBO Fonds los. Voorlichter Gerben Westra van de AVRO meldt dat de omroep 'op dit moment' geen budget heeft voor speelfilms. „In elk ge val niet voor 2004. Speelfilms hebben niet onze prioriteit. Die ligt bij dramaseries en nieuwe programma's." Over de vraag of de omroep inhoudelijk iets in De Storm ziet, wil hij zich niet uit laten. Eerder lieten NCRV en KRO weten niet in het filmpro ject te willen participeren. De bedoeling is dat De Storm in 2003 in première gaat, wat Launspach betreft in Vlissingen tijdens de vijfde editie van het festival Film by the Sea. Lukt het niet de film in het herden kingsjaarvan de watersnood uit te brengen, dan ligt het voor de hand dat andere mogelijke fi nanciers - in Zeeland bijvoor beeld - hun interesse vexiiezen. V erontwaardiging Toch gelooft Launspach nog niet dat het filmproject om zeep is geholpen. „Dat hangt af van de verontwaardiging over de opstelling van de omroepen. Die stellen zich boekhoudkundig op. De Storm is een aanspre kend project van cultuurhisto rische waarde en het moment om de film te maken is uniek, want een vijftigjarige herden king van de ramp doet zich niet nog eens voor. Omroepen die uit publieke middelen worden be taald, mogen zo'n project niet bagatelliseren. Het behoort tot hun taak zulke films mee te fi nancieren, ook al omdat andere financiers willen dat zo'n film op televisie komt. Nu moet blij ken of er draagvlak bestaat voor deze film. Het mag natuurlijk niet zo zijn dat alleen twee sce narioschrijvers en een produ cent deze film bijzonder vinden, de vraag is of de Zeeuwen pik ken dat de omroepen dit op zo weinig geld laten stranden." Fietsende ouderen op het platteland; volgens de Goese burgemeester D. van der Zaag moet Zeeland zich juist profileren als een regio die veel te bieden heeft voor senioren. foto Ruben Oreel doorEmile Calon GOES - Zeeland moet niet bang zijn om zich in de markt te zet ten als het Florida van Neder land, als de regio waar het goed toeven is voor senioren, aldus burgemeester D. van der Zaag (Goes). Hij meent dat het binnenhalen van die doelgroep een geweldige stimulans kan betekenen voor de Zeeuwse economie. Dat zei hij gisteren tijdens een mini symposium over de toekomst van Zeeland, georganiseerd door Proverko Bouwgroep in Goes. Van der Zaag betoogde dat elke pensioenmigrant goed is voor twee nieuwe banen. Wat hem betreft kan Zeeland veel beter kiezen voor het aantrekken van 5 5-plussers dan voor een nieu we containerterminal. Want containers leveren veel min der banen op, zei hij met kracht. Gedeputeei'de G. van Zwieten waarschuwde dat Zeeland drastisch zal verandei-en als de provincie omgevormd wordt tot een seniorenregio. Meer bewo ners is prima, benadrukte hij, maar dan wel een goede mix. Al leen maar mikken op ouderen zou volgens hem wel eens een soort doodsteek voor de regio kunnen vormen. Jongeren zul len dan nog sneller wegtrekken en er ook niet over peinzen om terug te kerén. De gedeputeerde benadrukte dat Zeeland uit moet gaan van de eigen kracht: rust, ruimte en openheid. Hij wees vervolgens naar de Randstad en de andere stedelijke zones rond Zeeland, die volgens hem figuurlijk over koken. Hij ziet dat er vanuit die regio's een trek is naar Zeeland. Nu zijn het nog de mensen die zich twee huizen kunnen per mitteren en mensen die niet ge bonden zijn aan een vaste werk plek. Ook ziet hij dat er links en rechts grond langs wegen wordt opgekocht in de hoop die perce len later duur te verkopen als bouwgrond. Hij waarschuwde dat de overheid nu rekening moet houden met die toestroom. „Wat groen is moeten we dus groen houden.Er moet dus ver antwoord gebouwd worden. Voorsti'aatdorpen moeten voor straatdorpen blijven, kerkdor pen kerkdorpen en vestingdor pen vestingdorpen. Misschien valt er dan ook niet te ontkomen aan het bouwen van nieuwe dorpen", zei Van Zwieten, die daarmee verwees naar een en kele jaren oud idee van de toen malige burgemeester Mandos van Borsele. Grondpolitiek Van Zwieten voorspelde dat er de komende jaren heel veel geld nodig is om in de dorpen te bou wen. Hij pleitte voor een actieve grondpolitiek, zodat grond aan de rand van de dorpen duurder wordt dan in de dorpen zelf. Op die manier kan de herstructure ring deels betaald worden, al dus de gedeputeerde. Proverko had ter gelegenheid van de opening van het nieuwe bedrijfshuisvesting ook trend analist J. Marseille uitgenodigd. Zij viel Van Zwieten bij in zijn discussie met Van der Zaag. Vol gens haar moet Zeeland niet mikken op senioren als nieuwe doelgroep. Ze raadde aan bij el ke beslissing vooral te denken aan toekomstige generaties. „Is dit besluit goed voor mijn klein kinderen?" Algemeen directeur H. van Zandvoort van Bouwfonds Wo nen raadde ook af om vooral te mikken op senioren. „Er is niet één oplossing voor een pro bleem, kies voor een leefstijl", viel ook hij Van Zwieten bij. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Een nieuw kabi net van CDA, LPF en WD wil met eigenaar EPZ afspraken maken over het openhouden van de kerncentrale Borssele. Dit staat in het nog vertrouwe lijke ontwerp-regeerakkoord dat het Radio 1 Journaal op de kop heeft getikt. Het was al bekend dat de rege- i'ingsonderhandelaars de kern centrale Borssele niet op 1 janu ari 2004 willen sluiten, zoals het kabinet-Kok wilde. Vaak werd daarbij aangegeven dat CDA, LPF en WD hadden gekozen voor openstelling tot 'in elk ge val 2007'. In het concept-re- geerakkoord dat informateur Donner heeft geschreven, komt echter geen jaartal voor. Het is volgens Donner aan het nieuwe kabinet om met eige naar EPZ in overleg te treden en 'in aansluiting bij de economi sche en veilige levensduur van de centrale afspraken te maken over het openhouden van de kerncentrale'. EPZ-directeur J. Bongers heeft eerder aange geven Borssele tot 2013 open te willen houden. Over de bouw van een nieuwe kerncentrale, waarop is gezinspeeld, wordt niets vermeld door informateur Donner. Platteland In het ontwerp-regeerakkoord is ook een koers uitgezet voor de ontwikkeling van het platte land. CDA, LPF en WD kiezen ei-voor 'het platteland niet op slot te doen'. Donner voegt toe: 'Er dient ruimte te zijn om ten minste de eigen bevolkingsgroei op te kunnen vangen (met nieuwbouw)'. Hoeveel ruimte daarvoor beschikbaar komt, wil de nieuwe regering niet regelen in Den Haag, maar 'meer' over laten aan provincies en gemeen ten. Tegelijkertijd moet er een einde komen aan 'de notacul tuur' en de bureaucratie daar omheen. De Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening van de missionair PvdA-minister Pronk wordt aangepast. Om de leefbaarheid van het platteland op peil te houden, zien CDA, LPF en WD een be langrijke rol weggelegd voor de landbouw. Gekozen wordt voor 'een uitbreiding van de inzet van de sector bij landschapsbe heer oftewel natuurbeheer'. Uit de tekst van Dormer blijkt ver der dat de nieuwe regering wat betreft de toelating van bestrij dingsmiddelen meer in de pas wil lopen met de Europese Unie. In het ontwerp-akkoord staat hierover: 'Binnen milieurand- vooi-waarden moet de land- en tuinbouwsector op economisch gezonde wijze voedsel produce ren op een internationaal con currerende markt'. Het nieuwe kabinet wil werk maken van vermindering van de administratieve lastendruk in de landbouw en het gaat zich in Brussel sterk maken voor een aanpassing van het non-vacci- natiebeleid. Het laatste is een reactie op de mkzcrisis van vorig jaar, toen alom de roep klonk om het vaccineren van dieren tegen mond- en klauw zeer weer mogelijk te maken. In verband met de export is dat momenteel verboden. VLISSINGEN - In Nederland is het aantal lepelaars aanzienlijk toegenomen tot een record van 1400 broedparen. Negentig pro cent van de West-Europese po pulatie houdt zich op in Neder land. De meeste lepelaars zijn te vin den op de Wadden, waar negen honderd broedparen te vinden zijn. Over een periode van twin tig jaar is het aantal in dit ge bied vernegenvoudigd. In Zeeland gaat het om zestig broedparen, waaraan de meeste (38) op de Plaat van de Vliet. Een nieuwe vestiging met drie paren in de Maire bij Oosterland. De populatie lepelaars ontwik kelt zich al jaren in een positieve richting, met uitzondering van het jaar 1999. Doordat Zuid-S- panje toen geteisterd werd door een enorcn droogte, zijn heel veel lepelaars in dat land blijven steken en nooit in Nederland ge arriveerd. Er waren toen zo'n 30 procent minder broedparen. De 7 0 procent die toen wel heeft ge broed, heeft uitzonderlijk veel jongen geproduceerd. Nu, na drie jaar, zijn deze jongen ge slachtsrijp en naar Nederland gevlogen om te broeden. Dat verklaart het recordaantal broedparen lepelaars in ons land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17