CDA bezorgd over veiligheid N57 trekt spoor door Walcheren Sport haalt kind weg bij computer Nu ook mosterd van Zeeuwse bodem Boerderij thema van huttenbouw Poging tot beroving Werkstraf voor autokraken Subsidie herdenking Dreischor Steun voor pleidooi fietstunnel Dronkemannen bekeurd Fractie zet vraagtekens bij werkwijze politie in Middelburg Afscheidsdienst zondagsschool Reanimatie Baggerwerk Middelburgse gracht in november hervat Puzzelrit agenda MIDDELBURG - De Hut tenbouw in Middelburg staat dit jaar in het teken van de boerderij. Kinde ren krijgen de opdracht hun eigen boerderij te bouwen in vier dagen tijd. Het evenement vindt van 8 tot en met 12 juli plaats op het Trefpunt in de wijk Nieuw Middelburg en het Meiveld in de Magistraat- wijk. Naast het huttenbouwen zijn er andere activiteiten zoals handvaardigheid, toneel en sportspelletjes. Kinderen van vier tot en met twaalf jaar mogen deelnemen aan het festijn. Het kost 75 eurocent per dag om mee te doen en de kinderen moeten zelf een hamer, een beker en brood meenemen. Burgemeester Schouwe- naar van Middelburg opent het evenement op maandag 8 juli om 13 uur. Commissaris van de ko ningin W. van Gelder sluit de Huttenbouw op vrij dag af met het ontsteken van een vreugdevuur. donderdag 27 juni 2002 MIDDELBURG - Een man heeft gisterochtend rond tien urn- geprobeerd een 36-jarige vrouw uit Middelburg in de Briljant in haar woonplaats te beroven. De vrouw werd, nadat zij van de fiets was gestapt, door de on bekende man aangesproken. Hij bedreigde haar met een mes en wilde dat zij haar portemonnee afstond. De vrouw weigerde en begon te gillen, waarop de man wegrende en iets verderop wegfietste richting de Segeerssirx- gel. GOES - Voor drie autokraken in Goes is een 48-jarige man uit Maurik gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een werkstraf van 140 uur. Als de man binnen twee jaar nog een keer met Justitie in aanraking komt, hangt hem een celstaf van twee maanden boven het hoofd. Verder moet de man de Staat vijfhonderd euro betalen. Eerder werd de man uit Maurik door de politierechter veroor deeld tot een werkstraf van vier maanden waarvan een maand voorwaardelijk en betaling van vierduizend gulden. De man tekende hoger beroep aan om een verblijf in de gevan genis te ontlopen. Bij de autokraken op 24 oktober twee jaar geleden werd ge reedschap zoals schuur- en boormachines en een cirkelzaag buitgemaakt. DREISCHOR - Tijdens de nationale herdenking van de wa tersnoodramp op 1 februari 2003, staan de inwoners van Dreischor ook in hun eigen dorp stil bij de ramp van vijftig jaar geleden. Voor de herdenking wil de dorpsraad een subsi die van duizend euro aanvragen bij Stichting Renesse. Het geld wordt gebruikt om de zaal van het dorpshuis af te huren, waar de herdenking begint. Ook is er geluidsversterking no dig bij de begraafplaats waar de kranslegging zal plaatsvin den. ZIERIKZEE- De Fietsersbond steunt het pleidooi van ver- keersveiligheidox-ganisatie 3VO voor de aanleg van een fiets tunnel bij Zierikzee. Op die manier moeten fietsers na de komst van de rotonde op het kruispunt Laan van Saint Hilai- re-Nieuwe Kooiweg in Zierikzee veilig de N59 kunnen over steken. J. Midavaine, vertegenwoordiger van de Fietsersbond in het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) noemt de komst van de tunnel 'vanzelfsprekend', omdat de N59 een regionale stroomweg is. Hij wijst erop dat het Rijk in het ka der van de interimregeling Duurzaam Veilig bijna zeshon derdduizend euro te verdelen heeft voor dergelijke projecten. Bij de provincie heeft Midavaine herhaaldelijk op de aanleg van de tunnel gehamerd en om gebruik te maken van deze Haagse subsidiemogelijkheden. TERNEUZEN - Op de Herengracht in Terneuzen zijn dins dagavond rond half acht twee mannen aangehouden wegens openbare dronkenschap.De twee, 32 en 24 jaar oud en beiden afkomstig uit Duitsland, verkeerden in kennelijke staat van dronkenschap en veroorzaakten overlast op de Herengracht. Ze zijn meegenomen naar het bureau en kregen een bekeu ring. 'populistisch' gesteld is, maar is toch verbaasd over stijging van de criminaliteitscijfers ener zijds en de toename van het aan tal bekeuringen. Het CDA wil dat het gemeente bestuur cijfers beschikbaar stelt over de eerste helft van het jaar. Verder wil de partij weten hoeveel agenten er in Middel burg werken, uitgesplitst naar wijk of dienst. Bovendien wil men een over zicht van het aantal opgeloste misdaden. Het CDA vraagt het gemeentebestuur of het op basis van incidenten en overlast mo gelijk is twee van de vier koffie shops in de stad te sluiten. De partij wil ook weten of tijdens uitgaansuren permanent poli tietoezicht in het uitgaansge bied mogelijk is. Ongeveer honderd kinderen maakten gebruik van de kans om te leren tennissen in Goes. foto Willem Mieras door Rosalie Buizer GOES - Onder professionele be geleiding konden schoolkinde ren gisteren leren tennissen tij dens de Straattennisdag. Zo'n honderd kinderen hadden zich verzameld op het parkeerter rein van sportpark het Schenge in Goes. De tennismiddag werd gehou den door de Afdeling Breedte sport van Stichting Maatschap pelijk Werk Oosterschelderegio (SMWO). Het is een activiteit om het schoolsportseizoen 2001-2002 op een leuke manier af te sluiten. ,,A1 sinds vorig jaar oktober zijn we bezig met het project Schoolsport Goes, met als doel het promoten van spor ten op basisscholen in Goes. Studenten van het cios uit Goes assisteren de gymleraar bij het bewegingsonderwijs en stimu leren de kinderen om ook na schooltijd aan sport te doen" zegt Judith Meeteren, coördina tor van het SMWO,Vaak zitten de kinderen alleen maar achter de computer, nu hopen we dat zij eerder kiezen voor een bui tensport," aldus Meeteren. Tien begeleiders, vier van de KNLTB (Koninklijke Neder landse Lawn Tennis Bond) die ook medewerking verleende, en zes van de afdeling Breedte sport, deden oefeningen en spel letjes met de kinderen. Wedstrijdjes Daarnaast werden wedstrijdjes gespeeld waarmee prijzen kon den worden gewonnen. Julia en Dominique, beiden elf jaar, de den ook mee. „Ik speel wel eens met mijn zus een potje en zou heel graag op tennis willen. Maar omdat spelen bij een club een beetje duur is, heb ik via het project een aantal keer meege daan met tennislessen," legt Dominique uit. Julia wilde al heel lang aan sport doen, maar wist niet wat zij moest kiezen. „De ClOS-studenten hebben met ons heel veel sporten ge daan, waaronder korfbal. Ik vond dat zo leuk dat ik nu bij een club ben gaan spelen," zegt Ju lia. Volgend jaar gaat het SMWO verder met het project. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse CDA-fractie maakt zich zorgen over de veiligheid in de stad. Uit statistieken van de politie blijkt dat het aantal geweldsmisdrijven het I afgelopen jaar is toegenomen. De partij vraagt zich af of de politie haar werk wel goed I doet. j Het aantal bedreigingen, over vallen en straatroven is het afgelopen jaar gestegen met res pectievelijk 27, 100 en 133 pro cent. Daarbij moet worden aan getekend dat de relatief sterke stijging van het aantal overval len een vertekend beeld geeft. In absolute cijfers is de stijging minder dramatisch: van drie naar zeven. Het aantal aangif ten van straatroven steeg van twaalf naar vierentwintig. In 2001 werd 184 keer aangifte ge daan van bedreiging. Uit de sta tistieken van de politie blijkt dat woninginbraak en mishan deling juist minder vaak voor kwamen dan in voorgaande ja ren. Bonnen Het aantal verkeersongevallen is afgenomen, hoewel er bij die ongelukken wel meer gewonden zijn gevallen. In 1999 vonden er 713 ongelukken binnen de ge meentegrens plaats. Dat aantal daalde in 2000 naar 495 en naar 477 vorig jaar. De politie deelde vorig jaar bijna 12.000 bonnen uit voor snelheidsovertredingen in Middelburg. Het jaar ervoor waren dat er nog drieduizend. Het aantal bekeuringen voor rijden onder invloed is de afge lopen jaren afgenomen, van 34 in 1999 en 15 in 2000 naar 11 vo rig jaar. Uit die cijfers zou geconclu deerd kunnen worden dat de po litie meer bezig is met het uit schrijven van bekeuringen dan met het vangen van boeven, stelt het CDA. De partij voelt zelf ook wel aan dat dit ietwat WESTKAPELLE - De zondags school Kinderen van één Vader uit Westkapelle viert zondag haar jaarlijkse afscheidsdienst in de Nederlands hervormde kerk aan de Markt. Thema van de viering, waarin afscheid wordt genomen yan de oudste kinderen, is 'Ik ben mo biel'. Door middel van zang, spel en verhaal wordt het thema uitgewerkt. De collecte is be stemd voor 'Zoa vluchtelingen hulp' voor het project Bouw een dak op een school in Albanië. De afscheidsdienst begint om 19.00 uur. VLISSINGEN - Het Rode Kruis en de Hartstichting zijn op za terdag 29 juni en 14 september met een promostand aanwezig in de Lange Zelke in Vlissingen. Op deze dagen willen beide ver enigingen zich presenteren aan het publiek. De organisaties hopen dat meer mensen een EHBO-cursus of reanimatie-cursus gaan volgen. De kraam staat beide zaterda gen in de Lange Zelke van 10.00 tot 17.00 uur. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Over drie jaar wordt een spoor getrokken door het Walcherse landschap. Dan wordt de nieuwe rijksweg N57 aangelegd. De weg begint bij Nieuw- en Sint Joosland, duikt bij Ramsburg onder het kanaal door en gaat achter Sint Laurens door richting Vrouwenpolder. Bij de ge meente Middelburg ligt het nieuwe voorontwerp bestem mingsplan ter inzage. Een deel van de weg krijgt vier rijstroken, een deel twee. Op het zuidelijke deel, tot de krui sing met de President Roose- veltlaan gaat een maximum snelheid van honderd kilome ter per uur gelden. Daarna wordt het een tachtig-kilome ter-weg. De rijstroken zijn daar van elkaar gescheiden, zodat inhalen in het noordelij ke gedeelte niet mogelijk is. Langs de route komen op ver schillende plaatsen parallel wegen voor fietsers, tractoren en bestemmingsverkeer. Op verschillende plaatsen worden tunnels aangelegd voor lang zaam verkeer. Voor het knooppunt met de Veerseweg zijn nog twee op ties. Eén waarbij de Veerseweg onder de nieuwe rijksweg doorloopt en één waarbij de Veerseweg via een viaduct over de N57 loopt. Hoe de weg naar Ramsburg komt te liggen is af hankelijk van de gekozen vari ant. Hij kan tussen de N57 en de Veerseweg komen of aan de andere kant van de nieuwe rijksweg. Of er geluidsscher men en wallen moeten worden aangelegd, is ook afhankelijk van de keuze tussen de twee varianten. Als gekozen wordt voor de eerste optie, is een ge luidswal van 245 meter en een scherm van 45 meter nodig. Dat scherm wordt zes meter hoog. Bij de tweede variant is wettelijk gezien ook een ge luidsscherm nodig, omdat één woning te veel last krijgt van het geluid van de weg. Omdat het maar om één woning gaat en omdat het uitzicht voor an deren wordt beperkt, is beslo ten daarvan af te zien. Ter hoogte van de aansluiting met de Veerseweg moet een benzinestation komen. De benzinepompen in het Sta tionsgebied moeten op termijn weg. De N57 is de enige weg waar nog plaats is voor een tankstation. Het is overigens nog niet duidelijk waar dat precies komt. Er wordt nog on derzocht of er op die plaats een carpoolplaats en een depot voor Rijkswaterstaat kan wor den aangelegd. Nieuwland De aansluiting op de A58 van uit Nieuw- en Sint Joosland komt te vervallen. Ook de aan sluiting op de Nieuwlandse- weg verdwijnt. Het oude via duct onder de snelweg kan door langzaam verkeer wor den gebruikt om naar de Veer- dam en de Oude Dijk te rijden. Fietsers en bromfietsers kun nen onder de A58 door richting Middelburg. Een stukje rich ting Vlissingen wordt een nieuw viaduct gebouwd. Daar komen de op- en afritten naar de N57 onder te liggen. De nieuwe weg wordt aangelegd boven op de huidige Nieuw- landseweg. Langs de huizen aan de Veerdam en de Oude Dijk komen geluidsschermen. Die worden direct langs de vluchtstrook geplaatst en wor den maximaal drie en halve meter hoog. Tussen de A58 en het dorp komt een geluidswal, die maximaal vierenhalve me ter hoog wordt. Op 2 juli houden de gemeente en Rijkswaterstaat een inloop- markt over de N57. Het voor ontwerp bestemmingsplan ligt tot 19 juli ter inzage bij de ge meente. Tot die tijd kunnen ook inspraakreacties worden ingediend. De informatie avond in de Burgerzaal van het stadhuis van Middelburg duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Het knooppunt met de Veerseweg in Middelburg. foto's Lex de Meester Even voorbij Nieuw- en Sint Joosland komt een nieuw viaduct, het oude kan dan door langzaam verkeer gebruikt worden. doorValeska Nastaly MIDDELBURG - Aan de maan denlange onduidelijkheid over de baggerwerkzaamheden in de Middelburgse Binnengracht /'komt een einde. Het dagelijks bestuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft giste- reii besloten het onvoltooide baggerwerk in november te la- ten hervatten. Gewacht wordt op een akkoord van de provincie Zeeland en de gemeente Mid delburg om een nieuwe aanne mer voor het werk te benaderen. De vorige baggeraar, Konijn Eco Baggertechniek bv, is tij dens de werkzaamheden failliet gegaan. Sinds 6 mei ligt het werk in de gracht stil.Op die da tum vroeg de aannemer sursé ance van betaling aan, waarna hij op 28 mei failliet verklaard werd. Het baggeren is voor een derde voltooid. Voortzetting. van het contract was, ondanks aandringen van het water schap, niet mogelijk vond de be windvoerder. In de nieuwe be groting is rekening gehouden met de kosten die voortvloeien uit het faillissement en de aan wezigheid van asbest in het slib. Het waterschap streeft ernaar de gracht medio april 2003 vol ledig gebaggerd te hebben. van onze verslaggever IJZENDIJKE - Mosterd die zijn oorsprong vindt in de Zeeuwse klei. Na het veelgeprezen vle gelbrood en een paar minder succesvolle producten, brengt de Zeeuwse Vlegel binnenkort een nieuw artikel van Zeeuwse bodem uit. Dat gebeurt op de folkloristische dag, zaterdag 20 juli in IJzendijke. Producent van de Zeeuwse mos terd is het mosterdfabriekje dHooge Molen in Zierikzee dat op het ogenblik met de verwer king bezig is. De grondstof komt van akkerbouwer E. van de Vij ver uit Graauw. Voorzover be kend is hij de enige Zeeuwse boer die mosterdzaad, een voor deze provincie ongebruikelijk gewas, in zijn bouwplan heeft opgenomen. Vorig jaar verbouwde hij twee hectare, dit jaar zelfs zes hecta re. Die uitbreiding heeft vooral te maken met de omschakeling van Van de Vijver op biologische landbouw. Mosterdzaad staat te boek als een ideaal omschake lingsgewas. De opbrengst zal Van de Vijver echter grotendeels buiten Zeeland moeten zien af te zetten. Voor de productie van Zeeuwse mosterd volstaat volgens coör dinator Jan Koeman van Zeeuwse Vlegel vooralsnog de oogst van vorig jaar. „Maar ge zien de bestellingen zullen we het zaad van vorig jaar al snel opmaken", kijkt hij optimis tisch vooruit. Tot een groot are aal van mosterdzaad zal het in Zeeland niet komen, verwacht Koeman. „Je praat toch over een beperkte markt." Concurrentie De concurrentie is volgens hem groot. Uit meerdere buitenlan den komt goedkoper mosterd zaad. Bovendien zijn regio's met een landklimaat doorgaans ge schikter voor het verbouwen van het zaad dan nat Neder land, „Vroeger had je het wel meer in ons land, met name in Groningen, maar over het alge meen zijn toch goede zomers no dig voor een goede oogst. Toch is het mosterdfabriekje in Zierikzee niet ontevreden over de kwaliteit van de grondstof uit Graauw. 'Lekker pittig', weet Koeman. Veel keuze qua producenten had hij in Zeeland niet. d'Hooge Molen is het enige nog draaiende mosterdfabriek je in de provincie. Het plakt sinds een jaar of acht het label 'Zeeuwse mosterd' op de potjes, maar kan dat alleen rechtvaar digen met de productie binnen de provinciegrenzen; de grond stof kwam van buiten Zeeland. Het mosterdzaad van Van de Vijver brengt daar verandering in. Als het bevalt, schakelt d'Hooge Molen wellicht hele maal over op de Zeeuwse grond stof. De presentatie van het nieuwe Vlegelproduct is niet toevallig in IJzendijke. De Zeeuwse Vle gel kwam in contact met het plaatselijke museum omdat dat beschikt over een oude mosterd molen, afkomstig van een al lang gesloten IJzendijkse mos- terdfabriek. Na restauratie door Sluisenaar Sjaak Herman verhuisde het apparaat kortge leden naar de mosterdfabriek in Zierikzee. Zeeuwse Vlegel mag het gebruiken als 'uithangbord' Op de folkloristische dag, 20 ju li, komt de molen voor een keer terug naar IJzendijke, ter be zichtiging. Heel die dag geeft Nel Sti'uijk op de Markt boven dien een demonstratie mosterd maken. VLISSINGEN - Motor- en auto club De Zeeuwen houdt zater dagavond de Zomerrit, een puzzelgezelligheidsrit. Voor be ginnende rijders is een eenvou dige route uitgezet over de Wal cherse binnenwegen. Inschrij ven kan in de Lammerenbux'cht aan de Zuidbeekseweg in Vlis singen van 19 tot 20 uur. STREEKACTIVITEITEN: MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 14.00 - 15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00 - 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30 - 15.30 uun Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; COC Midden Zeeland, Lange Noord- straat 52, 20.00 uur: Schrijfavond voor gevangen homoseksuelen in Egypte; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers, Dé Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot4jaaren 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffiecontactochtend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15