Het gaat mis met onze pinpas De toekomst zoals die gisteren was Gelatine uit gist Eiwitrijk maïs zonder manipulatie Australopithecus liep niet rechtop Nieuwe behandeling borstkanker Onderzoek naar onzichtbaar risicoprofiel in software kaartje postzegels Voorspellen verloop mensheid op basis van verleden NEW YERSEY - Onderzoekers van de Rutgers universiteit in New Brunswick, New Jersey hebben maïs ontwikkeld, dat! meer voedingseiwit bevat zonder dat zij gebruik hebben ge- maakt van biotechnieken. In plaats daarvan krijgt het be-: staande erfelijk materiaal de opdracht meer eiwitten te vor men. Jinsheng Lai en Joachim Messing verhoogden het niveau van het aminozuur methionine, een gangbare bouwsteen van ei witten die het lichaam aanmaakt, maar wel nodig heeft. Deze eiwitten krijgen we normaal binnen via ons voedsel. Dat is in het westen geen probleem. Maar arme kinderen in ontwikke lingslanden eten voornamelijk maïs. De onderzoekers hebben eerst het gen dat zorgt voor de aan maak van methionine geïsoleerd. Vervolgens hebben ze met behulp van nieuwe technieken het erfelijk materiaal rond dit gen een andere signaalfunctie gegeven. Messing benadrukt dat dit totaal iets anders is dan genetisch vèranderd voedsel, waarbij een vreemd gen is ingebracht in de plant. GPD MICHIGAN - De Australopithecus die voor 4 tot 2,5 miljoen jaar in Afrika leefde en die tot de voorouder van de huidige mens wordt gerekend, beheerste nog niet volledig de kunst van het rechtop lopen. De Australopithecus behoort tot het hominidengeslacht. Dat zijn mensachtigen die in het Vroeg Pleistoceen in Oost- en Zuid-Afrika leefden. Tot nu toe werd aangenomen dat de Australopithecus, die een menselijk gebit bezat maar nog geen werktuigen vervaardig de, wél rechtop liepAan dehandvan recent onderzoek is meni daarover nu gaan twijfelen. De anatoom-paleontoloog Wil liam Sanders van de University of Michigan heeft de 2,8 mil joen jaar oude skeletresten van de Australopithecus africa- nus uit Zuid-Afrika bestudeerd. Volgens zijn bevindingen in de wetenschappelijke tijdingen van de universiteit had deze mensachtige een gewelfde rugge- graat en een licht hellend bekken, wat hem in staat stelde rechtop te lopen. Zijn rugwervels waren echter in verhouding tot bekken en ruggegraat te klein zodat het voorste deel van de wervelkolom zich nog niet tot een sterke belastbare pijler had ontwikkeld. De achterkant van de wervelkolom daaren tegen was voor het rechtop lopen reeds wel geschikt. GPD ZOETERMEER - De behandeling van hormonale borstkan ker met de stof anastrozol (merknaam Arimidex) maakt de kans op uitzaaiing 17 procent kleiner dan de huidige stan daardbehandeling. Dat blijkt uit een internationaal onder zoek onder 9355 vrouwen uit 21 landen. De onderzoekers gaven het middel aan vrouwen met eer vroeg stadium van borstkanker na de overgang. Anastrozol zorgt ervoor dat concentraties van het vrouwelijke hormoon oestrogeen wordt gereduceerd tot zeer lage nauwelijks meet bare waarden. Tumoren in de borst groeien sneller als oestrogeen, aanwezi; is. Bijkomend voordeel is dat anastrozol beter wordt verdra gen dan het oude standaardmiddel tamoxifen. Daar staatte genover dat bij de behandeling met anastrozol vaker botbreu ken, spier- en gewrichtsklachten voorkomen. Arimidex werd al voorgeschreven in gevallen waarbij vrou wen na de overgang borstkanker hadden in een vergevordeu; stadium, waarbij de tumor zich tot buiten de borst had uitge zaaid. In Nederland krijgen jaarlijks ongeveer 10.000 vrouwq borstkanker. Bij drie kwart van hen gebeurt dit na de overj gang. Jaarlijks overlijden ongeveer 3500 vrouwen aan dezi ziekte. ANP donderdag 27 juni 2002 door John van Oppen NIJMEGEN - Pinpas, parkeerkaart, tankpasje. De stapel waardekaarten in onze portemonnee groeit. En daarmee de kans op vergissingen, fouten en op zettelijk misbruik. Prof. dr. Bart Jacobs legt het onzichtbare 'risicoprofiel' bloot dat verborgen ligt in de software van elk pasje. 'Ga naar de eerste de beste witgoed handel, koop een strijkijzer en je krijgt een garantiecertificaat. Als het ding binnen het eerste jaar na aankoop ku ren vertoont, krijg je een ander exem plaar. Vergelijk dat eens met de gang van zaken in de software-branche. Je koopt een programma, zoals een tekst verwerker of een spelletje, en je moet maar hopen dat alles draait zoals be loofd." Bart Jacobs (Nuenen, 1963) is onlangs benoemd tot hoogleraar aan de Facul teit der Natuurwetenschappen, Wis kunde en Informatica van de Nijmeeg se universiteit. Zijn specialisatie is be veiliging van computerprogramma's. Hij verbaast zich al jaren over het ge brek aan veiligheid, bedrijfszekerheid en correctheid daarvan. En over het ontbreken van enige vorm van garan tie. In zijn nieuwe functie krijgt Jacobs de kans én de middelen om daar iets aan te doen, zeker als het gaat om het zoeken naar een 'kwaliteitskeur' voor soft ware die zit ingebakken in de chip kaarten die we bij ons dragen: pinpas, telefoonkaart, chipknip, SIM-card in het mobieltje, parkeerkaart, airmiles- pasje, tankpasje, klantenpas van de su permarkt, bonuskaart, zorgkaart van het ziekenfonds, toegangspasje tot het werk. Ingebakken Bedrijven en instellingen die hun sys teem van werken volledig gebaseerd hebben op deze informaticatechnie- ken, durven zelden openlijk toe te ge ven dat er risico's aan kleven, zelfs niet als ze opeens geconfronteerd worden met ingebakken problemen. En hoe langer het dan nog duurt voordat een ontdekt hiaat wordt gedicht, hoe groter het risico is dat slimmeriken in de tus- sentijd misbruik maken van die situa tie. Kwaadwillende hackers weten maar al te goed dat de weg terug voor veel bedrijven niet gemakkelijke is, als de chipkaartjes eenmaal in omloop zijn. Jacobs: ,,A1 die bedrijven hebben hun Prof. dr. Bart Jacobs: „We ontwikkelen een keuringstechniek waarmee de veiligheid, betrouwbaarheid en correctheid van applicaties op chipkaarten stelselmatig geverifieerd kunnen worden." foto Theo van Zwam programma ooit uitvoerig getest. Des tijds was de foutenkans, of het risico van misbruik, wiskundig geredeneerd zó minimaal dat men die wel voor lief durfde nemen. Maar nu de hele wereld gebruik maakt van deze pasjes, groeit de kans dat er vroeg of laat iets ver keerd gaat - opzettelijk of onopzette lijk. Dat probleem is alleen te onder vangen met een stelselmatige certifice ring van software. Daarom proberen we technieken te ontwikkelen waar mee voor gevoelige toepassingen - zo als op chipkaarten - de veiligheid, be trouwbaarheid en correctheid van werken stelselmatig geverifieerd kan worden." Jacobs noemt als voorbeeld telefoon kaarten, bedoeld om er in een cel mee te bellen. Die zijn gebaseerd op software programma's die uitgaan van de hoe veelheid tikken. Het aantal tikken dat iemand nog tegoed heeft, moet alleen maar kunnen dalen naarmate er vaker gebeld wordt met dezelfde kaart. Ja cobs: „Dat is een simpel en logisch principe, uit te drukken in een wiskun dige formule voor de veelgebruikte programmeertaal Java. Maar als dat vanzelfsprekende principe niet met wiskundige zekerheid vastgesteld kan worden, zou een hacker dat kunnen ontdekken en uitbuiten, en daardoor eeuwig en wereldwijd kunnen bellen met zo'n kaart." Programmeerfouten Soortgelijke programmeerfouten kun nen opduiken in elke chipkaart, weet Jacobs. „Ik beschouw het als mijn op dracht om een systeem van wiskundige formules te ontwikkelen met bijbeho rende speciale 'logische calculators' voor verificatie, waarmee straks pro gramma's kunnen worden gecontro leerd op zowel de aanwezigheid van programmeerfouten, als op de ade quaatheid en veiligheid in alle mogelij ke scenario's van gebruik." Onlangs ontstond landelijk deining vanwege de toenemende fraude met pinpasjes. Kwaadwillende slimmeri ken weten de magneetstrip met een speciaal apparaat te kopiëren. Daar naast kijken ze de pincode af, bijvoor beeld met een piepkleine videocamera. Het is een vorm van criminaliteit die al leen werkt voor magneetkaarten. Ja cobs: „We moeten voorkomen dat cri minelen met verstand van informatica straks ook chipcards op grote schaal misbruiken." Jacobs, wetenschapper in hart en nie ren, acht het zijn taak om software- ontwikkelaars te helpen in hun streven naar een perfect programma. Om hem zoveel mogelijk van dienst te zijn in die missie, heeft de Nijmeegse universiteit hem benoemd tot hoogleraar, met als opdracht de beveiliging van computer programmatuur. Ook de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) erkent de bijzonde re waarde van zijn zogeheten 'Pionier project'. De NWO heeft het inmiddels uitgekozen tot onderzoek van natio naal belang. Samen met de Nijmeegse universiteit investeert NW Ode komen de vijf jaar nu bijna 1,8 miljoen euro in het project. Geheimzinnigheid Instituties als de Nederlandse Vereni ging van Banken, maar ook grote tele- communicatieconcerns zoals KPN, zijn belanghebbenden. Het probleem blijft echter bestaan, dat alle chipcard- verstrekkers moeite blijven houden met het openlijk bespreken van de kwetsbare kanten in hun systeem. Ja cobs: „Er heerst een cultuur van ge heimzinnigheid, waarbij niemand te veel aan iemand wil vertellen, in de hoop dat het grote geheim bewaard blijft." De noodzaak voor nieuwe openheid dringt zich echter op. Zeker nu grenzen vervagen en instellingen steeds vaker gegevens willen combineren op één chipkaart. Jacobs: „Dat vraagt om een nieuwe ontwikkelstrategie, om het zo openlijk mogelijk bespreken van de ge bruikte standaards, zodat iedereen ze kan implementeren en uittesten. Zwakke onderdelen komen dan van zelf aan het licht. Daar kan dan met man en macht aangewerkt worden. Die wijze van werken leidt tot vooruitgang; stelselmatig zwijgen betekent stil stand." Er komt een vliegtuig over. Jacobs wijst ernaar. „In de wereld van de luchtvaart gelden al jarenlang uitermate strenge veiligheidseisen voor softwarepro gramma's. In de wereld van de chip cards, waar de programma's klein en overzichtelijk zijn, gaat het erom nóg hogere eisen waar te maken. Dat is mo gelijk, met behulp van de nieuwe wis kundige verificatietechnieken en hulp middelen waar we hier in Nijmegen hard aan werken. Succes in deze sector, zou zich dan kunnen verspreiden." door Marcel Hulspas AMSTERDAM - In 'Mappae Mundi' pogen Bert de Vries en Johan Goudsblom de ontwikke ling van de mensheid te voor spellen op grond van het verle den. Dat levert een keur van open deuren op. Demografen verwachten dat er over een halve eeuw zo'n tien miljard wereldburgers zullen zijn. Op dit moment is drie kwart van het aardoppervlak door de invloed van de mens voorgoed veranderd, over vijf tig jaar zal onze invloed overal op aarde aanwezig zijn. Dan wonen we in de Sahara en op het poolijs, en maken we een week endtripje naar het Afrika-reser- vaat om de laatste olifanten te zien. Nergens zal er nog onbe zorgd bos gekapt kunnen wor den, nergens ongelimiteerd ge jaagd of gevist. De uitstoot van de industrie is streng geregu leerd; afvalproducten worden voor honderd procent gerecy cled. Want de aarde zal dan he lemaal van ons zijn. Dat kunnen we nu al voorspel len. En we kunnen nog iets voor spellen, namelijk dat onze voor spellingen nooit uit zullen ko men. 'Als er een les is die we uit de afgelopen halve eeuw kun nen trekken', schreef het World NIJMEGEN - Het Wageningse onderzoeksinstituut ATO is erin geslaagd om een klein organis me gelatine te laten produceren. ATO ziet brede toepassingsmo gelijkheden, zoals nieuwe medi sche producten als kunstbotten en -weefsels. Gelatine wordt nu nog gewon nen uit dierlijke botten en hui den. Winning van niet-dierlijke gelatine was tot nu toe niet mo- gelijk. ATO heet nu ontdekt dat de gist Hansenula polymorpha van na ture wel degelijk in staat is om dat te doen, Omdat men deze gist ook precies kan 'instrue ren', wordt een groot aantal toe passingen mogelijk. In industri eel opzicht komt nu de groot schalige productie in zicht van zelfreparerende materialen. GPD Watch Institute (WWI) vorig jaar, 'dan is het dat de meeste trends zich aan de voorspellin gen van de deskundigen ont trekken. De belangrijkste ver anderingen kwamen over het algemeen onverwacht, zonder enige waarschuwing.' De samenstellers van Mappae Mundi ('Wereldkaarten') - Bert de Vries, verbonden aan het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM), en Johan Goudsblom, emeritus hoogleraar sociologie aan de Universiteit van Amsterdam - kunnen die uitspraak niet on weersproken laten. We kunnen, zo schrijven ze, de toekomst in derdaad zonder enige visie tege moet gaan, „of toegeven dat een dergelijke houding van com pleet agnosticisme maar een po se is. We hebben onze verwach tingen. De vraag is hoe ver we daarin kunnen gaan zonder het contact met de werkelijkheid te verliezen." Biosfeer Mappae Mundi is een poging verschillende wetenschappelij ke disciplines te combineren om te komen tot een 'Long-Term Socio-Ecological Perspective' (aldus de ondertitel) op de ge schiedenis van de mensheid. De bijdragen betreffen mondiale ontwikkelingen als klimaatver schuivingen, de opkomst van de landbouw en industrialisatie, maar ook specifieke bijdragen over de opkomst en ondergang van individuele beschavingen. In al deze gevallen wordt geke ken naar de invloed van kli maatverandering, de opkomst van landbouw of industrie en de bevolkingsgroei. De grote lijn die de auteurs ont waren, is de toenemende in vloed van de mens op de 'bio sfeer', die dunne laag tussen he mel en aarde waarin we leven en waarin de belangrijkste biolo gische en chemische transfor maties plaatsvinden. Het stukje van de biosfeer dat de mens be heerst, de 'antroposfeer', wordt in de loop van duizenden jaren langzaam maar zeker steeds groter. Krachten Dan hebben we ons weten te be vrijden van de krachten die ons leven daarbinnen beheersten. Tot de uitvinding van de land bouw waren we volledig afhan kelijk van wat de natuur ieder jaar opbracht. Dankzij de land bouw kregen we beschikking over voedselvoorraden, maar misoogsten betekende honger, oorlogen en ellende. De indu striële revolutie bracht ons in ternationale handel en een nieuwe afhankelijkheid, van grondstoffen. Maar ook dat tijd perk spoedt ten einde. Nieuwe technologie belooft ons de tota le beheersing over grondstoffen, klimaat en opbrengsten. In het laatste hoofdstuk van Mappae Mundi, 'Terugblik en vooruitzichten', doen De Vries en Goudsblom een poging om de ontwikkeling van de mensheid in een schets samen te vatten. Dat levert een geschiedenislesje op met onvermijdelijk een keur van open deuren. Levert deze poging tot integra- tie nog iets substantieels op? De auteurs lopen er niet mee te koop. Slechts twee keer duikt er in de 'overpeinzingen' een op merking op die suggereert dat ze een wetmatig verband vermoe den. Een eerste verband dat ze schuchter 'als een algemene hy pothese voortkomend uit onze onderzoekingen zouden willen suggereren' betreft de verhou ding tussen extensieve en inten sieve groei. In de economische geschiedschrijving worden deze twee termen als contrasterend gezien: een economie ondergaat dan wel extensieve groei ('meer' en 'groter'), dan wel intensieve groei (toename van kennis en complexiteit). De Vries en Goudsblom constateren daar entegen 'dat intensieve groei al foto GPD tijd een voorwaarde is geweest voor, en zelfs een drijvende kracht achter, extensieve groei'. Een erg stevige indruk maakt deze conclusie niet. Natuurlijk, voor succesvolle expansie is een zekere mate van politieke, eco nomische en technologische complexiteit noodzakelijk. Geen frontier zonder revolver, geen kolonie zonder regelmati ge bootdiensten. Maar de omge keerde redenering is net zo waar. Expansie leidt tot innova tie. De eerste Britse koloniën waren weinig meer dan private onder nemingen; de politiek begon zich daar pas veel later voor te interesseren om daarna te 'inno veren'. De verovering van het Wilde Westen vormde een krachtige stimulans voor de we tenschap en technologie, bij voorbeeld op het gebied van transport en telegrafie. Geen droogmakerijen zonder wind molens), maar die polders vormden op hun beurt weer proeftuinen voor agrarische, stedenbouwkundige en water staatkundige werken. Innovatie kan net zo goed oorzaak als ge volg van expansie zijn. Het gaat om een wisselwerking, niet om een eendimensionaal causale relatie. Autorijden De tweede door de auteurs voor gedragen wetmatigheid luidt: „Samenlevingen die hun con trole over energie en materie vergrootten, werden daarmee ook afhankelijker van de aldus gecontroleerde bronnen én van het sociaal-culturele raamwerk betrokken bij deze controle." Met andere woorden: wie mor gen auto wil rijden, moet goede vriendjes blijven met de Arabi sche oliestaten en ondertussen de mondiale olievoorraden in de gaten houden. Dat weten we al sinds de oliecrisis van 1974. De mondiale catastrofe veroor zaakt door het opraken van de aardolie en andere grondstof fen, zoals de Club van Rome in dertijd voorspelde, geldt nu nog slechts als een van de mogelijke toekomstscenario's, een die slechts bewaarheid wordt als de macht in handen blijft van hen die niet geloven van de eindig heid van natuurlijke hulpbron nen. De Vries en Goudsblom hopen dat de droeve ervaringen uit het verleden de mensheid hoger in zicht mogen verschaffen. Bij ge brek aan betrouwbare lange- termijnvoorspellingen moeten we maar zoveel mogelijk letten op 'het volledige vitale netwerk van wederzijdse afhankelijkhe den waarin mensenlevens zich ontwikkelen'. Nog even en we zijn in staat om dat vitale net werk volledig te beheersen. Maar als het zo ver is, dan heb ben we ook geen keuze meer; dan zijn we met z'n allen volle dig afhankelijk van een zorg vuldig beheer van de biosfeer, en is dat ook onze morele plicht. B. de Vries en J. Goudsblom (eds.), Mappae Mundi: Humans and their Habitats in a Long-Term Socio-Eco- logical Perspective - Myths, Maps and Models. Amsterdam. University Press, 446 biz., euro 39,- Honderd jaar geleden werd de Teddybeer geboren. De ontstaansgeschiedenis: tijdens een drijfjacht in 1902 weigerde de Amerikaanse president The- odor 'Teddy' Roosevelt een be- renjong, dat hij op de korrel kreeg, neer te schieten. De kari katurist Clifford K. Berryman tekende dat voor de Washington Post van 16 november en Rose Michton maakte daarop een beer die ze met toestemming van de president Teddy noemde. Met enkele partners richtte ze daar na de Ideal Novelty and To Com pany op, de eerste teddyberen- fabriek in de VS. Tot in de jaren veertig was de teddybeer alleen speelgoed. Pas de laatste tien a vijftien jaar werden ze begeerde verzamel objecten. Het verzamelen van teddyberen wordt als arctophi- lie aangeduid, Grieks: Arctos =beer en Philos=liefde. Het 100-jarig bestaan van de beer wordt gevierd met ver schillende zegels. Van vier lan den zijn emissies bekend. Dat zijn: Duitsland, Oostenrijk, Ver enigde Staten en Zwitserland. (oplage 1 miljoen) twee Steifi beertjes, PB 28 en PB 35 uit he jaar 1904. In de Verenigde Staten staat voor 15 augustus vier zelfkle vende 37c-zegels met teddybe ren gepland. De zegels zitten it blokjes van vier. NB. Per 1 juli wordt in de VS het brieftariel verhoogd van 34 naar 37c). De Zwitsers hebben op 15 mei de jarige teddybeer met een wel heel bijzondere uitgifte her dacht. Op een velletje hangen fotolijstjes aan een spijkertje (twee ronde, een ovale, een vier kante en een langwerpige) met in elk een zelfklevende zegel van 90 rappen waarop teddybeer tjes staan afgebeeld. Duitsland heeft overigens op 6 juni nog twee emissies uitge bracht. Twee zegels met be dreigde diersoorten, een ge meenschappelijke uitgifte met de Tsjechische Republiek. Op een zegel van 51c-zegel een huisjesslaksoort (Vertigo moulinsiana) en op een 56c-ze- gel een parelmossel (Margariti- fera margaritifera). Verder werd de honderdste geboorte dag van de schilder Ernst Wil helm Nay (1902-1968) herdacht met een 56c-zegel waarop het schilderij Gelbfeder in Rot. witserland liet het 15 mei ook) niet bij de teddybeerzegels. Te vens verschenen de Europaze gels (70 en 90 rappen, clowns), een miniatuurvelletje met een 90 rp.-zegel gewijd aan de post-, zegeltentoonstelling Expo 02.. en de jaarlijkse Pro-Patriaserie, vier bijzonder sfeervolle zegels waarop watermolens. Afge-I beeld worden de molens bijj Oberdorf BL (70 35), bij Bru-. zella TI (70 35), bij Lusse- ry-Villars VD (90 40) en bij Buren A.D.Aare BE (90 40). Hero Wit De Duitse teddybeerzegel die 6 juni verscheen maakt onderdeel uit van de jaarlijkse Jugend-se- rie. Het beertje zit op één van de twee 56 26-zegels. Op de ande re zegel in die waarde een pop. De andere drie zegels tonen schaakstukken (bordspelen, 51 26), een kraanwagen (houten speelgoed, 51 26) en een elek trische spoorbaan (technisch speelgoed, 153 51). Toeval of niet, eveneens eind 1902 maakten de Duitsers Ri chard en Margarete Steiff ook hun, nu wereldberoemde Steiff- beren. Op de Oostenrijkse zegel van 0,51, die 14 juni verscheen -rèAAy 5ews U-SA34 J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10