Arafat reageert mild op toespraak Bush PZC Denen verliezen scepsis Europese Unie Beatrix leest zelfde toespraak voor als zes jaar geleden Palestijnse leider: volk moet over mij beslissen Moorden bij inwijdingsritueel Hoogbejaarde voltooit basisschool Turk onwel na record kebab eten Actievoerders blokkeren Mont Blanc-tunnel Homopaar krijgt vierling Oud-minister Pakistan overleden Oorzaak vliegramp Taiwan blijft een raadsel Verdacht ETA-lid komt vrij CAO-akkoord in Duitse bouw Water stijgt Rusland naar de lippen Atoombureau VN roept op tot waakzaamheid na berichten over vuile bom woensdag JOHANNESBURG - Vijf Zuid-Afrikaanse jongens zijn dood aangetroffen in de bergen ten oosten van Johannesburg, waar ze ritueel zouden worden ingewijd in de volwassenheid. Dat heeft de politie gisteren gemeld. Het is nog onduidelijk hoe de jongens aan hun eind zijn gekomen. De groep jongens, in de leeftijd van 13 tot 18 jaar, zat sinds drie weken in de heuvels bij Heidelberg, 40 kilometer ten oos ten van Johannesburg. Zij zouden daar traditionele manne lijkheidsrituelen ondergaan, maar kwamen nooit meer terug. Achttien leden van de groep die in eerste instantie werden vermist, zijn ongedeerd teruggevonden. AP TAIWAN - Chang Tien-chun heeft de basisschool met succes afgesloten. Op zich is dat niets bijzonders voor een Taiwa nees, maar Chang is 95 jaar. President Schen Shui-bian heeft hem geroemd om zijn ijver. De Taiwanees, die in China werd geboren en in 1948 naar Tai wan kwam, moest als analfabeet telkens weer constateren dat hij zijn kleindochter niet met lezen en schrijven kon helpen. Hij besloot daarom drie jaar geleden naar de avondschool te gaan. DPA CHAMONIX - Ongeveer 1800 actievoer ders blokkeren de ingang aan Franse zij de van de Mont Blanc-tunnel tussen Frankrijk en Italië, terwijl de mobiele eenheid toekijkt. De tunnel ging gisteren weer open voor zwaar vrachtverkeer, drie jaar nadat een brand binnenin de tunnel aan 39 mensen het leven kostte. Op het spandoek staat: 'Nee tegen vrachtwagens, voor een andere trans- portpolitiek'. Aan de Italiaanse kant werd de blokkade in de loop van de dag opgeheven. Parijs en Rome hebben maanden gesteggeld over wanneer er weer vrachtwagens door de tunnel mochten rijden. Italië vervoert 60 procent van zijn ex portgoederen door Alpentunnels. Mi lieubeschermers stellen dat de uitlaat gassen schade toebrengen aan de Alpen. Omwonenden vinden het vrachtverkeer veel te gevaarlijk. foto Patrick Gard in/AP ISTANBOEL - Na het verorberen van 52 porties kebab moest de 46-jarige Turk Mehmet Asian door drie mensen worden weggedragen. Wel had Mehmet het wereldrecord kebab eten op zak. Zijn enige concurrent, de een jaar oudere Mehmet Nabi Iki- kardes, gaf al op na 39 porties van het geroosterde vlees. Meh met at nog een uurtje door. DPA LEXINGTON - Een homopaar met kinderwens in de Ameri kaanse staat Kentucky krijgt als het goed, gaat in augustus een vierling van een draagmoeder. Dat meldt de krant Lexington Herald-Leader. ,,Het grootbrengen van kinderen is het belangrijkste wat er bestaat", zegt de helft van het stel, Michael Meehan, in de krant. „We willen onze kinderen tot goede mensen opvoe den." Meehan en zijn vriend Thomas Dysarz kwamen in contact met de 23-jarige draagmoeder via het Californische bureau Growing Generations, dat bemiddelt tussen homofiele kop pels en draagmoeders. De vrouw is bevrucht door middel van IVF. Vierlingen zijn hoogst zeldzaam en Shirley Zager, die aan het hoofd staat van een vereniging van ouders die een kind kregen via een draagmoeder, zegt geen enkel geval te kennen van een vierling, die door middel van IVF met het sperma van een homoseksuele man door een draagmoeder ter wereld is gebracht. AP KARACHI - Omar Asghar Khan, voormalig minister van Ar beid in de regering van de Pakistaanse president Pervez Mus harraf, is gisteren dood in zijn huis in Karachi aangetroffen. Men vermoedt dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Na een tijd als minister te hebben gefungeerd onder Mushar raf, die in 1999 de macht greep uit handen van een gekozen re gering, nam Khan ontslag. Hij richtte hij een nieuwe partij op, de Nationale Democratische Partij, waarmee hij in oktober aan de verkiezingen wilde deelnemen. AP doorCristl Visser i juni 2002 van onze redactie buitenland TAIPEI - Uit de eerste onder zoeksresultaten is gebleken dat noch een fout van de pi loot, noch een explosie debet is geweest aan de vliegramp met de Boeing 747-200 vori ge maand bij Taiwan. De onderzoekers zullen nu bekijken of metaalmoeheid, een constructiefout, of mo torproblemen de oorzaak zijn geweest van de crash. De Boeing 747-200, onder weg van Taipei naar Hong kong, brak twintig minuten na het opstijgen op 25 mei in vier stukken uiteen. Alle 225 inzittenden kwamen om het leven. De ramp is niet veroor zaakt door een ontploffing, zei hoofdonderzoeker Kay Yong van de Veiligheidsraad voor Vliegverkeer in Taiwan. Ook de analyses van de zoge noemde zwarte dozen ver schaften geen duidelijkheid over de ramp. Op de opnames van de laatste gesprekken in de cockpit zijn wel wat onge bruikelijke geluiden te horen die de analisten nog niet heb ben kunnen thuisbrengen. Uit de vluchtgegevens bleek verder dat een van de moto ren licht afwijkend draaide, maar niet voldoende om het vliegtuig in de problemen te brengen. Tenslotte bleek dat geen van de passagiers in het toestel gevaarlijke materia len bij zich droeg. AP van onze redactie buitenland TEL AVIV - De Palestijnse pre sident Jasser Arafat lijkt niet onder de indruk van de toe spraak die president George Bush maandagavond heeft ge houden. Gevraagd wat hij vond van de Amerikaanse oproep voor een nieuw Palestijns lei derschap antwoordde hij giste ren: „Dat moet mijn volk uitmaken. De Palestijnen zijn de enigen die daarover kunnen beslissen." Volgens Arafat heeft het 'nieu we leiderschap' waarover Bush sprak niets te maken met zijn ei gen positie. „De Amerikaanse president had het over een Palestijnse staat en over verkie zingen, en we gaan ervan uit dat onze staat na de komende ver kiezingen democratisch zal zijn", zei hij. Hij sprak buiten zijn door Israëlische troepen omsingelde kantoor in Ramal- lah, na een gesprek met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Dominique de Villepin. Bush noemde in zijn toespraak Arafat niet met name, maar Amerikaanse regeringsverte genwoordigers lieten er gisteren geen misverstand over bestaan dat ze de Palestijnse president persoonlijk een sta-in-de-weg achten voor een vredesproces. Ze ontdoken de vraag hoe Ame rika zal reageren als Arafat in januari wordt herkozen. Ongerustheid In Israëlische regeringskringen, met name in de Likoed van pre mier Ariel Sharon, is juichend gereageerd op de toespraak van de Amerikaanse president. Maar in een deel van de Arbei derspartij en onder commenta toren in de media, heerst onge rustheid over wat wordt gezien als het ontbreken van een Ame rikaanse visie voor de langere AMSTERDAM - Een Spanjaard die in Nederland vastzit op ver denking van banden met de Baskische afscheidingsbewe ging ETA, komt voorlopig op vrije voeten. In afwachting van de verdere behandeling van het Spaanse verzoek om uitlevering, besloot de rechtbank in Amsterdam gis teren Juanra Rodriguez op borgtocht vrij te laten. Onder de tientallen sympathisanten die naar de rechtbank waren geko men, brak na de beslissing een luid gejuich los. Spanje verdenkt Rodiguez (35) van banden met de ETA en ver zocht Nederland in december vorig jaar om zijn uitlevering. Op 16 januari arresteerde de po litie hem in Amsterdam in een filiaal van Albert Heijn, vlak achter het paleis op de Dam. De in Spanje bekende zanger van de militante punkgroep KOP logeerde al enige maanden in het Amsterdamse krakers bolwerk Vrankrijk. Ook daar deed de politie een inval en trof er replica's van wapens aan.De behandeling van het uitleve ringsverzoek door de Interna tionale Rechtshulp Kamer van de rechtbank in Amsterdam, werd gisteren echter uitgesteld. De Spaanse autoriteiten zijn voor de tenlastelegging met steeds andere informatie op de proppen gekomen. Zo zou Ro driguez in opdracht van de ETA contacten hebben onderhouden met rechts-extremistische krin gen. Maar hij zou ook zijn geïn filtreerd bij gemeenteraadsle den van de Partide Popular of bij Spaanse veiligheidsmensen. Volgens Rodriguez zijn de be schuldigingen gebaseerd op de verklaringen van een verdachte die lid zou zijn van het opgerol de ETA-commando Gorbea. Die verklaring zou zijn afgelegd on der dwang en marteling en in middels ook weer zijn ingetrok ken. Bij justitie in Spanje en bij het Europees Hof moeten aan klachten tegen die marteling lo pen. Maar ondanks herhaalde verzoeken uit Nederland blij ken de aanklachten onvindbaar. Spanje moet nu op korte termijn duidelijk maken waai*van ze hem precies ver-denken en het materiaal daarover aanleveren. In augustus vindt een nieuwe zitting plaats. De rechtbank vond het niet nodig Rodriguez in hechtenis te houden, Na beta len van de borgsom van 20.000 euro en inleveren van zijn pas poort is hij weer vrij man. GPD termijn. Zowel inlsraëlische als Palestijnse commentaren valt te horen dat de door de Amerika nen gewenste democratisering niet automatisch zal leiden tot een gematigd en pragmatisch Palestijns leiderschap. Sinds het begin van hun opstand, in september 2000, hebben de Pa lestijnen een proces van radica lisering doorgemaakt. De Europese Unie juicht de toe spraak van de Amerikaanse door Windy Kester KOPENHAGEN - De Europese Unie is in Denemarken plotse ling weer populair. Het voorzit terschap, dat de Denen op 1 juli van Spanje overnemen, moet het land op de kaart zetten. Maar er zijn veel maatregelen nodig om het voorzitterschap tot een succes te maken. Niet al leen om internationaal goed voor de dag te komen, maar ook om de eigen bevolking niet te veel ellende te bezorgen. Een opmerkelijk voorbeeld hiervan wist het dagblad Ber- lingske Tidene afgelopen week einde te geven. De gemeenten Kopenhagen en Frederiksberg hebben volgens deze krant een compleet evacueringsplan voor zieken en bejaarden klaarlig president Bush over het Mid den-Oosten toe. Zowel EU-bui- tenlandcoördinator Solana als buitenlandcommissaris Patten vindt echter dat de Palestijnen zelf hun leiders moeten kiezen, terwijl president Bush ze indi rect oproept Jasser Arafat te la ten vallen. De teneur van de Europese reac ties op de verklaring van Bush is dat de Unie belang hecht aan de hervorming van het Palestijnse gen. Gevreesd wordt dat grootschalige en wellicht ge welddadige demonstraties levensgevaarlijk zijn voor min stens 20.000 ouderen en hulpbe hoevenden in de regio. De pati ënten zouden onbereikbaar zijn voor verplegend personeel. En ook zouden de bewoners een te kort aan voedsel en medicijnen kunnen krijgen, omdat ze door wegversperringen niet naar de winkel kunnen. De politie zegt het zekere voor het onzekere te willen nemen, Gezag en dat er in dat kader vrije verkiezingen moeten ko men. Harnas Na de extremistische Palestijn se beweging Harnas neemt ook de Islamitische Jihad afstand van de rede van de Amerikaanse president Bush. Zijn organisa tie zal doorgaan met het plegen van aanslagen tegen Israëlische doelen. GPD/ANP/AFP ook gezien de rellen in Göteborg vorig jaar. Zij verwacht dat er rond de topontmoetingen vijf grote demonstraties worden ge houden. Om ongewenst volk te weren wordt het Schengen-ak- koord tijdelijk opgeschort en grenscontroles heringevoerd. Het cellentekort wordt opgelost door tijdens demonstraties kooien van prikkeldraad in par keerkelders van drie politiebu reaus neer te zetten. Maar het is niet alleen kommer en kwel voor de Denen. Het pro motiebureau Wonderful Copen hagen verwacht dat de stad te maken krijgt met een toeristen- stroom van ongekende grote. De bezoekers zullen zo'n 23,6 mil joen euro aan overnachtingen, maaltijden en transport uitge ven. Een bedrag dat na de daling van het aantal toeristen sinds 11 september meer dan welkom is. De voorbereidingen zorgen er voor dat de Europese Unie weer leeft in het anders zo euroscep tische Denerparken. Regelmatig verschijnen er EU-gerelateerde opiniepeilingen. En wat blijkt: als de Denen nog eens de kans kregen zich voor of tegen de Unie uit te spreken, zou 65 pro cent van de bevolking 'ja' zeg gen voor Deens lidmaatschap. Dit aantal is sinds de eerste pei lingen hierover, in 1961, nog nooit zo hoog geweest. Begin juni werd de Denen ook gevraagd naar hun houding ten opzichte van de euro. Denemar ken betaalt, net als Zweden en Groot-Brittannië, nog steeds met de eigen muntsoort. Wat zestig procent van de onder vraagden betreft zou de euro morgen mogen worden inge voerd. Vlak na de invoering van de euro in de twaalf andere EU- landen was dit 57 procent en tij dens het laatste referendum in september 2000 verwierp een meerderheid het hele idee. GPD WIESBADEN - Het overleg over een nieuwe CAO voor de 850.000 bouwvakkers in Duits land heeft resultaat opgeleverd. Even leek het erop dat de be sprekingen, die in de nacht van maandag op dinsdag werden gevoerd, niets hadden opgele verd. Gisterochtend meldden de ge sp rekspartij en dat ze eruit wa ren. Over de inhoud van de over eenkomst is nog niets bekend. Het loonconflict heeft enkele maanden geduurd. De bond wil de 4,5 procent meer loon, de werkgevers boden aanvankelijk 3 procent. Om de druk op de werkgevers te vergroten, be sloot de vakbond IG Metall om te gaan staken. Vorige week maandag begon nen de stakingen, de eerste in de sector van na de Tweede We reldoorlog. De acties werden dagelijks uitgebreid. Afgelopen maandag werden er ongeveer 30.000 stakers geteld. IG Bau heeft steeds gezegd door te gaan met de stakingen totdat er een nieuwe CAO is. Een dag met 40.000 stakers levert een omzetverlies op van 20 miljoen euro. DPA STRAATSBURG - In stemmig grijsblauw en met een hoed die in Straatsburg nog lang in de herinnering zal blijven, sprak koningin Beatrix gisteren de Raad van Europa toe. Het was een mooie toespraak; voorzitter P. Schieder van de parlementaire assemblee be dankte haar hartelijk voor haar wijze woorden. Hij kon natuur lijk niet weten dat Hare Majes teit in 1996 bijna letterlijk de zelfde zinnen uitsprak. Een goede redevoering is nooit weg, zullen majesteits adviseurs gedacht hebben. Wie weet nou nog wat ze zei toen ze zes jaar geleden in Aken de prestigieuze Karelsprijs in ontvangst nam? Ze kreeg hem vanwege haar ver diensten voor de Europese zaak en stak een pracht van een speech af. Gisteren herhaalde Beatrix delen van die toespraak vrijwel letterlijk, zij het dat haar woorden deze keer toege sneden waren op de Raad van Europa, een instelling die de meeste Nederlanders niet goed kunnen plaatsen. Aan de werkzaamheden van de van onze redactie buitenland LONDEN - Het atoombureau van de Verenigde Naties (IAEA) heeft gisteren opgeroepen tot betere beveiliging van radioac tieve stoffen die door terroristen kunnen worden gebruikt voor het maken van een zogenoemde 'vuile bom', een conventionele bom die samen met radioactief materiaal tot ontploffing wordt gebracht. Volgens het IAEA laat de bevei liging van nucleair materiaal in meer dan honderd landen ern stig te wensen over. De organisatie wijst erop dat diefstal niet alleen plaatsvindt, maar in veel gevallen helemaal niet wordt ontdekt. Daarom streeft zij naar betere registratie van radioactieve Raad wordt immers maar zel den aandacht besteed; de een enveertig lidstaten spreken el kaar een paar keer per jaar over hogere Europese kwesties, zoals bevordering van onderlinge sa menwerking en bescherming van mensenrechten. Tot iets concreets leiden de beraadsla gingen zelden; de Raad van Eu ropa heeft geen bevoegdheden, het is een eerbiedwaardig praatplatform dat bijna 170 miljoen euro per jaar kost, een bedrag waar Nederland ruim zes miljoen euro aan meebe taalt. Door het grote aantal lidstaten spreekt er tijdens elke sessie wel een staatshoofd of regeringslei der. Koningen en koninginnen komen er weliswaar niet dage lijks over de vloer, maar de meeste Europese vorsten zijn er al wel eens geweest. De komst van Hare Majesteit werd dan ook niet als iets heel bijzonders ervaren. Ze kreeg een welwillend ap plausje bij binnenkomst en een iets luider applaus na haar speech, maar daar bleef het bij- Men ging gauw weer over tot de orde van de dag: de lunch en het voetbal. GPD stoffen. De IAEA identificeert niet alle honderd landen, maar noemt met name de voormalige sovjetstaten als Kazachstan, Toerkmenistan, Oezbekistan, Tadzjikistan en Kirgizstan Ook westerse landen schieten echter tekort. De Amerikaanse Commissie voor Nucleair Toe zicht (Nuclear Regulatory Com mission) meldde onlangs dat Amerikaanse bedrijven sinds 1996, 850 keer radioactief ma teriaal kwijt zijn geraakt. Ruim de helft daarvan is nooit terug gevonden. De Europese Unie schat dat jaarlijks 70 radioactieve bron nen 'verdwijnen'. In totaal zou den 30.000 bronnen die in lidstaten van de Europese Unie liggen opgeslagen, aan de con trole kunnen worden onttrok ken. AP/AFP NAZRAN - Halil en Maria Ozdo- jev brengen hun eigendommen in veiligheid, nadat overstromingen hun meeste bezittingen hebben vernietigd in het dorp Troitskaja in de Zuid-Russische deelrepu bliek Ingoesjetië. Het dodental van de overstromingen in het zui den van Rusland is opgelopen tot 72. Een woordvoerder van het mi nisterie van noodsituaties, Viktor Beltsov, zei dat meer dan 86.000 mensen sinds de regenval van vo rige week uit hun huizen zijn ge- evacueerd, veel van hen per heli kopter. Ruim drieduizend huizen zijn verwoest en bijna vierduizend woningen hebben schade geleden door de wateroverlast. Bruggen, (spoor)wegen en pijpleidingen zijn beschadigd geraakt en een honderdtal dorpen zit zonder elektriciteit. Het staatspersbureau Itar-Tass meldde dat minister van noodsitu aties Sergej Sjojgoe gisteren een bezoek zou brengen aan Dage stan, een van de zwaarst getroffen gebieden. Eenderde van de repu bliek is onder water gelopen. Bij na 12.000 reddingswerkers zijn volgens Itar-Tass werkzaam in het rampgebied. foto Moesa Sadoelajev/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5